een belangrijke groep activisten, die openlijk door Nederlandseh en Duitsch geld ge steund worden, zich te Maastricht gevestigd heeft. lederen avond, aldus het blad, komen hun vertegenwoordigers over de grens, vanwaar zij slechts enkele honderden meters verwijderd zijn. Zij hebben voor 40.000 gulden een groote ga rage gekocht en richten een drukkerij in, die groote hoeveelheden drukwerk kan leveren. De machines voor deze drukkerij zoude die van de „Soir" zijn, welke tijdens den oorlog door de Duitschers gestolen waren. Het blad vraagt dat de Belgische regeering stappen zal doen in Den Haag. Rundvee naar Oostenrijk. Uit Boxmeer meldt men Door een commissie bestaande uit den direc teur van de N. V. -Veeëxport en 2 Engelsche dames, werd in deze streken melkvee aange kocht voor Oostenrijk. Over een paar weken worden een 100 stuks koeien per extra-trein naar Weehen verzonden. Dagzegels-Invaliditeitsweb Bij Kon. besluit van 28 September is een al- gemeene maatregel van bestuur vastgesteld hou dende een regeling der premie-betaling door mid del van dagzegels. Overwegend dat het wensche- 1 ijk is ten aanzien van de premiebetaling van arbeiders, wier dienstbetrekking voor min der dan 4 dagen is aangegaan en korter dan 4 dagen duurt, alsmede voor arbeiders, die den regel in dezelfde kaleflderweek niet langer dan drie dagen in dienst van denzelfden werkgever werkzaam zijn daarbij regelen gesteld welke af wijken van hetgeen te dien aanzien in de In validiteitswet bepaald'is. Over eiken dag, een gedeelte van een dag voor een gehéelen daggere- kend, wort een premie geheven ten bedrage in loonklasse I van 7.5 cent, in loonklasse II van 7.5 cent, in loonklasse III van 10 cent, in loon klasse IV van 12.5 cent, in loonklasse V van 12.5 cent. De premie wordt betaald door het plakken van zegels, dagzegels genoemd, op de rente kaart van den verzekerde. Dit besluit treedt in werking op een nader te bepalen tijdstip. De duurtebijslag aan het spoorwegpersoneel. De directie heeft bepaald, dat aan de hoogere ambtenaren een uitkeering in eens zal worden gegeven van 400 voor ieder (Tel.) Stads- en Gewestelijk Nieuws. op de verlichte grasvlakte. De proeven kunnen als geslaagd beschouwd worden. Gemeenteraad. Het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad heeft gisteren, in de vacature-mr. G. van Baren, gekozen ver klaard, den heer Jan van Katwijk. Prins Robbertje Bob. Wij vestigen de aandacht op de advertentie in ons blad van heden betreffende dn opvoering te dezer stede van de klucht „Prins Bobbertje Bob". Deze klucht is in Lal van plaatsen in ons land j met veel succes opgevoerd, zoodat, de voorstel- I ling te dezer stede ook wel veel publiek zal hebben. De voorstelling heeft plaats Zaterdagavond om 8 uur in het gebouw van den R. K. Volks bond, Lange Haven. De kleur der bankbiljetten. In de vergadering van de Haagsche Kamer van Koophandel is behandeld een schrijven van de firma Jozef Gelder betreffende een in te voeren verandering der kleuren van bankbiljetten van 100, 200, 300 en 1000. De heer Van Goclc meende, dat de bezwaren, ingebracht tegen den kleur dezer bankbiljetten, werkelijk op goede gronden berusten, meer dan oppervlakkig wel denken zou, worden er op de banken enz. vergissingen begaan met dit geld. Na eenige gedachtenwisseling besloot de Kamer tot het overnemen van de actie van de firma Jozef Gelder en tot het nemen van stap pen in deze richting. onder verdenking bolsjewistische koeriers te zijn. Boekarest werd'op 18 Sept. bereikt. De heer Wright reisde daarop per vliegtuig door Roeme nië. Zaterdag j.l. verliet hij Boekarest, over nachtte te Weenen en zette Zondag de reis naar Straatsburg voort, een afstand van 415 mijl zonder tusschenlanding. Maandagmorgen aanvaardde hij vandaar de terugreis. Deze duurde twee dagen. In totaal heeft hij afgelegd 1635 mijl. Hij vloog gedurende zestien uur met een gemiddelde snelheid van honderd mijl per uur. Vreemdelingen in Nederland. Toen de Rijksvreemdelingendienst voor de eerste maal aan het Centraal Bureau voor de Statistiek een opgaaf deed van het aantal in Nederland vertoevende vreemdelingen, bleek dit op 20 Juni 1919 te bedragen 117.887, n.l. 61.292 mannen en 56.595 vrouwen. Vijftien maanden later, n.l. op 20 September 1920, was hun aantal,blijkensdelaatst verschenenaflcvering van het Maandschrift vangenoemd bureau, aan gegroeid tot 171.377 (94.744 mannen en 76.633 vrouwen) of, anders uitgedrukt op elke 40 in woners werd 1 vreemdeling geteld. Het zijn voor al Duitschers en Belgen, die zich in grooten ge tale in ons land ophouden hun aantal beliep op 20 September resp. 68.400 en 54.508. Verder waren 9997 personen afkomstig uit Fran krijk en 4938 uit Engeland. Autoverhuurinriehtmg. Door de auto-verhuurinrichting D. van Leeu wen (firmanten D. van Leeuwen en F. W. Heg- gelman) wordt n een advertentie in ons blad van heden de aandacht gevestigd op de uitbrei ding van haar zaak. Z'j heeft thans een nieuwe luxe Opel-auto aangekocht, waardoor het getal auto's hetwelk verhuurd wordt op vier is gebracht. De nieuwe auto, welke heden in gebruik is genomen, voldoet aan alle modern comfort en schokt nagenoeg niet tijdens het rijden. De auto's worden ook verhuurd voor trouw- gelegenheden enz. Wie voor zaken- of pleizierreisjes een auto noodig mocht hebben, kan bij Van Leeuwen's verhuurinrichting uitstekend terecht. Prakt ij ken van verhuring van woningen. Men deelt aan het „Handelsblad" het volgende geval mede Iemand van goeden naam hier ter stede, die buiten gaat wonen, bewoont een flink boven huis. Hij heeft nog vier jaar huur, doch de huis eigenaar vindt goed, dat de huur overgaat op een gegadogde. Deze zal meer huur moeten betalen. Doch, om voor de huur in aanmerking te komen, moet hij voor 3000 van den ver- trekkenden bewoner overnemen de (niet weg te nemen) electrische geleiding een lambri seering van geperst papier, een paar oude gas- comforen, een geiser en twee portaalzeilen. De woning is uitgewoond en moet door den nieuwen huurder voor een 1000 opgeknapt worden. Voor 4000 alzoo een bovenhuis te huur a 1200 's jaars. In een weide bij Spiering hoek is gisteren een schaap van den landbouwer Hoogenboezem door een hond verscheurd. De Communistische pers. Naar uit zeer goede bron aan de Rott. is medegedeeld, worden verschillende communis tische organen in Nederland door Buitenlandsch kapitaal (Russisch) gesteund. Men noemde het blad De Comm. Onderwijzer, De Tribune, De Jonge Communist en de Nieuwe (mosgroene) Amsterdammer. Naar het blad verder verneemt, is het ook niet onmogelijk, dat straks met buitenlandsch geld de sociaal-anarchistische pers zal worden gesteund, hoewel deze den communisten geen al te goed hart toedraagt. Aan het verleenen van steun zouden dan zekere voorwaarden ver bonden worden ten opzichte van de revolutio naire propaganda in de Vrije Socialist. Statisti7k van voortbrenging en verbruik. In den loopvan dit jaar werden aan alle bij het Centraal Bureau voor de Statistiek bekende ondernemers in die takken van nijverheid wel ke voor telling over 1919 in aanmerking kwa men, telkaarten toegezonden waarop gegevens betreffende voortbrenging en verbruik in hun onderneming moesten worden ingevuld. Bedoel de opgaven welke ingevolge de Wet van 1 December 1917 moeten worden verstrekt, zijn thans van de meeste ondernemers ontvangen Toch is er nog steeds eena antal ondernemers dat zich aan den wettelijken plicht schijnt te willen onttrekken, althans herhaalde aanma ningen, om hen aan den plicht te herinneren hebben nog geen gevolg gehad. Onder deze omstandigheden zal 'het nood zakelijk zijn de toepaasing der dwangmaat regelen, bedoeld in de art, 2bis en 5, le lid der meergenoemde Wet, in overweging te nemen Een ieder, wien zulks aangaat, wordt derhalve in zijn eigenbelang aanbevolen alsnog on- yerwijld aan den hem bij de Wet opgelegrien plicht te voldoen. Onze gezant te Warschau. Naar het Corr. Bur. verneemt is bestemd voor de post van Nederlandschen gezant te Warschau de heer B. baron van Asbeck, laatstelijk gezant te Tokio. Gisteren is een jongen betrapt, die van een land aan de Schoolstraat boerekool stal. UIT ROTTREDAM. De gemeenteraad heed, gistermiddag met 19 tegen 1 stemmen verworpen het voorstel van B. en W. om de vermenigvuldigingsfactor der plaatselijke directe belasting naar het inkomen vast te stellen op 2.4. Daarna is aangenomen met 30 legen 8 stemmen het amendement- Stulemeijer q.s. om de vermenigvuldigingsfactor vast te stellen op 2.1. A u t o-o n g e 1 u k. Woensdagavond om streeks 11 uur heeft bij Tilburg op den Bosschen W eg bij Quatre Bras een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De auto van den stalhouder v. H. uit de Poststraat te Tilburg reed tegen een met zerken beladen wagen van den expediteur J. B., met het gevolg, dat de inzittende vier heeren en twee dames van het Zuid-Nederl. Tooneel die te Boxtel waren opgetreden, en de chauffeur uit het voertuig werden geslingerd. De heer M. werd de borstkas ingedrukt, en mej. M. brak het sleutelbeen. De overigen kregen slechts lichte kwetsuren Dr. Pastoors uit Tilburg -en dr. Lo- baeh uit Udenhout verleenden de eerste genees kundige hulp ter plaatse. De heer M. die in 't ziekenhuis te Tilburg is opgenomen verkeert in levensgevaar. Groententrein naar Weenen. Het bestuur van de „Groep Veilingvereen. in Nederland" uit den Ned. Tuinbouwraad heeft in overleg met den raad van advies, het plan op gevat om een trein met voor vervoer geschikte groenten (gele en roode kool, peen en aad naar Weenen te zenden ter leniging van den daar nog steeds heerschenden grooten nood. Van de verschillende veilingvereenigingen zal het af hangen hoeveel assen dezen trein zal bevatten. Vap de groote veilingvereenigingen wordt ver wacht dat zij minstens éen completen waggon beschikbaar zullen stellen, terwijl de kleinere kunnen samenwerken bij het vormen van een wagonlading. De waggons worden alle naar een nader aan te wijzen centraal spoorwegpunt ge zonden, van waar uit de complete trein bij wel slagen einde dezer maand de reis naar Weenen aanvaardt. UIT HOEK VAN HOLLAND. Gistermorgen is in tegenwoordigheid van een gedeelte der directie der Noord- en Zuid-IIol- landsche en der Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij een proefneming gehouden met een nieuw soort Amerikaansch lijnkanon, welke proefneming als goed geslaagd kan beschouwd worden. Dit kanon wordt geplaatst in het Scheepvaart kundig Museum te Rotterdam. Het doel van deze proefneming was om te constateeren of dit kanon geschikt was om op koopvaardijschepen geplaatst te worden, waarna van die vaartuigen dan verbinding met den wal verkregen kan worden, vooral op plaatsen waar weinig of m het geheel geen reddings materiaal aanwezig is. De grootste schootwijdte bedroeg ongeveer 350 M. Ook werden van de Zuid-Hollandsche Maat schappij de lijnmortier en het vuurpijltoestel geprobeerd. Een en nader geschiedde onder lei ding van de inspecteurs der beide Maatschap pijen, de heeren W. Gordon en Van de Pol. Tramongeluk. Gistermorgen is tenge volge van zwaren mist een personentrein van de tram Zutphen-Emmerich nabij de halte den Bremer op een goederentrein geloopen. Persoon lijke; ongelukken kwamen niet voor, maar er is veel materieele schade. II etkolenbekkenvanVlaamso li- Limburg. In het nieuwe kolenbekken van Bel gisch-Limburg wordende voorbereidende werk zaamheden met spoed voortgezet, ten einde zoo gauw mogelijk tot de exploitatie te kunnen over gaan. De door de regeering verleende conces sies beslaan een totale oppervlakte van 31.000 hectaten. Reeds werden groote moeilijkheden o- verwonnen voortspruitend uit het gebrek aan verkeerswegen en werkkrachten doch ook de technische bezwaren zijn van zeer ernstigen I aard. Waar de Noord-Limburggche ondergrond grootendeels uit waterhoudende zandlagen be- j staat, kan het werk met de grootste omzichtig- heid, worden voortgezet. Bij Ach ontmoette men J de eerste steenkoollaag op 505 meter en te Zwart berg op 553 meter diepte. Te Neeringen-Gour- I sel liepe de aangeboorde putte herhaaldelijk vol w a ter zoodanig zelfs, dat men een oogenblik vreesde het geheele werk te moeten opgeven. De zoogenaamde „Waterzakken" worden nu door kunstmatige bevriezing onschadelijk ge maakt. De kleinste diepte werd te Eysden, op zeer korten afstand van de Maas, waargenomen. De steenkoollaag bevindt zich' aldaar op 477 meter onder den beganen grond. Van bevoegde zijde werd verzekerd, dat het Limburgsche mijndistrict over 10 jaar vermoe delijk 40 a 45.000 ton per dag of circa 15 mil- lioen ton per jaar zal voortbrengen. De totale productie van Henegouw en Luik bedraagt nu ongegeer 25 millioen ton. Worden deze verwachtingen verwezenlijkt, dan zal België in 1930 jaarlijks meer dan 5 •millioen tin steenkool kunnen uitvoeren, waar voor Nederland dan, door de geografische lig ging van het nieuwe district, wel in de eerste plaats in aanmerking zal komen. Uit de Pers. M i s d a a d Naar wij vernemen, is de stiefmoeder van het kind, dat in een regenput te Volendam verdronken is, gevangen genomen en naar Haarlem overgebracht. Eenbelangrijkevooruitgang. op het gebied der telegrafie moet de nieuwste snelte- legraaf, de automatische machine-typendruk-te- legraaf van Siemens en Ilalske genoemd wor den, zooals die in de jongste afl. van Tech- nik für Alle in een rijk geillustreerd artikel be schreven wordt. Deze „siemens moet in een uur 100.000 letters overbrengen en zooals de volledige naam reeds zegt, zelfs in staat zijn met behulp van de aankomende stroomstooten, di rect een voor ieder leesbaar drukschrift te leveren dat op een papierstrook gedrukt en op het te legramformulier geplakt wordt. Gemengd Nieuws. Spoorwegongeluk voorkomen: Men meldt d.d. 14 October uit Zwolle aan de „Tel." Toen hedenmorgen omstreeks-8 uur de goede rentrein no 4445, uit Meppel aan het station Nijeveen aankwam, bemerkte men dat een ge deelte van dezen trein ca. 25 wagens, was afge broken en op den weg blijven staan. Inmiddels was van de andere zijde de perso nentrein no 150, welke niet te Nijeveen stopt, reeds voor Steenwijk vertrokken. Met behulp van z.g. knalsignalen kon deze trein nog tijdig te Nijeveen tot stilstand gebracht worden. Het afegbroken gedeelte kon worden op gehaald, zoodat behoudens eenige vertraging dit ongeval zonder ernstige gevolgen afliep. Vliegen bij duisternis. Men meldt aan liet „Hbl." Woensdagavond werden te vliegkamp Schiphol proeven genomen met twee zoeklichten om het vliegen bij avond mogelijk te maken. De zoeklichten werden op 100 M. afstand van elkaar opgesteld en verspreidden een bundel licht van plm. 700 M. lengt een 100 M. breedte. Een Duitsche vlieger met een'A. E. G-toestel maakte daarna een goede vlucht en landde vlot - - I Petroleum- en B e n z i n e p r ij z-e n. De Shell Marketing Cy heeft onlangs bekend gemaakt dat zij, in overeenstemming met de prijsdaling van petroleum, die in Amerika heeft plaats gegrepen, haar detailprijs met 3 d. per gallon zou verlagen. Naar wij dezer dagen hebben medegedeeld heeft de Anglo American Oil Co. haar benzine prijs «net 3 d. per gallon verlaagd. Tevens heeft deze maatschappij den prijs voor lichtolie met, I d. per gallon verminderd. De Mij voorziet verdere prijsdaling tegen het einde van het jaar, als de flauwe stemming der Ameri- kaansche markt aanhoudt. De heer Hamilton van de Anglo American heeft verklaard, dat de prijsdaling Co. Amerika ontstaan is door inkrimping van het verbruik. In Engeland is In Engeland is echter van verbruiks verminde ring geen sprake. Ook de heer Greenway, president der Anglo Per sian Oil. Co., meent, dat de prijsstand niet gerechtvaardigd is en voorziet verdere da ling. De Engelsche automobielnijverheid ziet natuurlijk deze marktstemming met genoegen. lie meikuit vo.er naar Duitse h- Iand stopgezet. Naar wij vernemen zijn de da- gelijksche melkzendingen voor rekening der Nederlandsche regeering naar het Ruhrgebied sedert j.l. Zaterdag stopgezet, in verband met de moeilijkheden, welke de melkvoorzie- ning in ons eigen land de laatste weken onder vond. Eenzakenreispervliegmachine. Reginald Wright, directeur van een Engel sche machinefabriek heeft een merkwaardige zakenreis per vliegmachine gemaakt naar Roe menië. Hij verliet Londen op 12 Sept en reisde over Brussel, Neurenberg, Weenen en Belgrado. Daar landde hij op het militair vliegterrein,waar de heer Wright en de vlieger twee en eenhalven dag werden opgehouden door de autoriteiten Een blijvend gezantschap bij den Paus. De Loods (E,B.) acht de argumentatie der regeering voor de omzetting van onze tijdelijke missie bij den pauselijken stoel in een blijvend gezantschap afdoende en gaat zoo ver „het ver zet van enkele liberale bladen tegen deze om zetting" tot „een uitvloeisel van anticlericalis- me" te verklaren. Het blad zegt o.a. Dat wij in 't openbaar nooit iets van betee- kenis vernamen van de werkzaamheid van onzen tijdelijken vertegenwoordiger bij den Paus, bewijst geenszins, dat die vertegenwoordiger daar ook tijdens den oorlog geen nuttige diensten heeft bewezen, door onze regeering op de hoogte te houden van wat hem daar te hoore kwam omtrent de gezindheid en de voorne mens van andere regeeringspersonen, den stand van het krijgsbedrijf, deij toestand in de oorlog voerende landen, de kansen op vrede, in één woord, al datgene waardoor het onze regeeriug werd vergemakkelijkt zich te oriënteeren om trent de doorhaar te voeren -buitenlandsche po litiek en waardoor zij tijdig op de hoogte kon komen van gevaren, welke de internationale situatie voor Nederland kon medebrengen. Wij weten volstrekt niet, of de tijdelijke gezant bij 't Vaticaan daar inderdaad veel dergelijke nuttige informaties heeft weten te vergaren, maar merken alleen op, dat de omstandigheid dat onze Regeering er prijs op steldt, de rela ties met het Vaticaan voort te zetten, terwijl een voortdurend toenemend aantal mogendheden gezanten bij 't Vaticaan accrediteert, er toch wel voor pleit, dat inderdaad de inlichtingen welke door bemiddeling van een vertegenwoor diger bij den Pauselijken Stoel zijn te verkrij gen, niet zoo onbeteekenend en van alle nut ontbloot zijn, als de tegenstanders van dezen post het willen doen voorkomen. De actie, welkev an het Vaticaan is uitgegaan ten gunste van den strijd van Polen tegen Sov jet-Rusland en tot versterking van de macht der anti-bolsjewistische Hongaarsche regeering vindt de redactie een aanbeveling te meer om een blijvende relatie aan te knoopen. Maar zelfs al ware het Vaticaan geen bolwerk tegen revolutie, zelfs al ware ook zijn be- teekenis als internationaal diplomatiek centrum minder groot dan wij met de Regeering meenen dan nog zouden wij niet inzien, wat er tegen deze vertegenwoordiging viel in te brengen. Dat de Paus geen wereldlijke macht meer heeft, is niet te ontkennen toch staat hij met ieder an- i S7i^?a^100^ garantiewet van 9 Mei 1871 heeft hem uitdrukkelijk alle rechten van een souverein gewaarborgd, waaronder dat tot het ontvangen en het accrediteeren van ge zanten en volkenrechtelijk is zijn souverei- niteit aan geen twijfel onderhe'vig. En nu vragen wij is de internationale invlqed en beteekenis van het Vaticaan, hij moge den niet zóó groot zijn als wij zelf hemschatten,gerin ger dan b.v. die van de republieken Cuha en Paraguay, waarbij wij gezanten geaccre- direerd hebben En daarnaast stellen wij deze vraag bevredigt de vaste aanstelling van een gezant bij het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2