Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering OU CTOL 43$te Jaargang. Zaterdag 16 October 1920. Mo. 12864. Het Verjaringsgeschenk. Handel in Bouwstoffen, LiiVBriflï flit voorraad en fatriet pnnn Lange Haven 85 - Kantoor Westvest 70. Telefoon 522 ^Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. vcrliei vu levenslang* f verlies van geheele g 1111 6611 tand, invaliditeit j w* I» voet of oog j g U U uuuu IUU een duim Pe vcyzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank ts Schied.m bij verllesQ van een Qwqsvinger verlies van eiken ande ren vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen Binnenland. Een waarschuwing voor emigranten naar de Vereen igde Staten. Nu de landverhuizing van hier naar de Ver- eenigde Staten weder toeneemt, publiceert S. in het weekblad De Amsterdammer een uit treksel uit een brief van-een landgenoot, sinds vele jaren gevestigd in den staat Iowa, met eeni- ge beschouwingen over toestanden in de Ver- eenigde Staten, die z.i. aansporen tot voorzich tigheid bij het vormen van emigratie-plannen. In' de eerste plaats waarschuwt hij tegen de gunstige voorstellingen in brochures enz. van personen, die land te koop hebben, daar de economische en sociale toestanden sinds 1917 belangrijk veranderd zijn. Dan zijn de grondprijzen belangrijk gestegen, verdubbeld en soms meer, en als nu de hooge prijzen der landbouwproducten wellicht met 50 zullen dalen, zullen de grondprijzen even zeer dalen en zal het verkregen bezit slechts met verlies van de hand zijn te doen. In de derde plaats bewegen de belastingen zich in sterk stijgende richting. Voor den oorlog betaalde men voor een boerderij van 80 acre ongeveer 30 Dollar belasting, nu 80 Dollar en over 5 jaar wellicht 160. Nu vertelt de reclame wel, hoe een John Smith zijn grond in tien of twintig jaar in waarde zag verdubbeld of ver driedubbeld, doch die berekening is gebaseerd op de hooge prijzen der landbouwproducten, doch niet-belanghebbenden zijn overtuigd, dat deze zich niet zullen handhaven. Het eerste wat een Nederlander zal opvallen, Jiij vestiging op eene boerderij in Iowa, is de eenzaamheid en tevens zal hij getroffen worden door het vervelende eentonige bestaan, dat over- heerschend is. De boerderijen liggen niet bij elkaar, zooals in Nederland maar dit zou nog zoo erg niet zijn, nu het autogebruik zoo algemeen is wel is hinderlijk, dat de genoegens waaraan men in Nederland gewend is, hier ten eenenmale ontbreken. In Iowa zal hij bemerken, dat hij moet leven onder zekere puriteinsche wetten, bekend als de Zondagswetten en in andere plaatsen als de blauweknoop-wetten, die ten eenenmale alle genoegens op Zondag verbieden (de eenige dag in de week., waarop negen-tiende van de menschen vrij van werk kunnen hebben). Ook bestaat er een wet van den Staat Iowa en een wet van de Vereenigde Staten (de Fede rale Regeering), die streng verbieden den ver koop of de vervaardiging van wijn, bier, jenever, cognac enz. Aan den Nederlander, die zich hier Oom is lang niet meer dezelfde van vroe ger Is u dat ook al eens opgevallen, lieve tante Aldus sprak Sophie tot hare tante Frida terwijl zij door het raam der woonkamer hare blikken over het erf lieten gaan. Sophie, een aanvallige achttienjarige, was de dochter van een ambtenaar uit eene in in de nabuurschap gelegen provinciestad; door hare bloedverwanten werd zij ieder jaar sedert hare kindsheid, en ook nu, tot een bezoek dat eenige weken duurde, op hun landgoed, de Erlaclishoeve, uitgenoodigd. Herman Berg- heim, bestuurder van het goed was een oude vrijer; zijne zuster Frida, die zoo tegen de veertig liep, nam op de hoeve het huishouden waar. Van verre, als achter van de werf ko mende, vernam men een hevig uitvaren. Het was Herman, die juist uit een der stallen trad. Nu schreed hij over de binnenplaats, een emmer die hem in den weg stond, een geweldigen schop gevende. Daarna zag hij rond a)s zocht hij een ander voorwerp, om er zijn ergenis aan te koelen en eindelijk bleef hij staan v°or een leeg hondenhok, waarna hij met ancholisch gebogen hoofd naar huis ging. (jllj hebt volkomen gelijk, Sophie, zei e tante. Mijn broer is, sedert eenigen 'J1 geheel veranderd. Hij was een door en c o°r goed mensch. Thans stuift hij, bij iedc- einigheid, op en is bijna geregeld slecht ge umeurd. Soms ook is hij zoo terneergesla- k6ü' i)F ongerust over maak. weten 1<3n is *"j ziek en wil hij dit niet Neen lik weet wel waarin zijn stem ming haren grond vindt. Hebt gij wel ge- vestigt,, zou het niet veroorloofd zijn iets van dien aard in huis te hebben, hij zou het ook niet kunnen invoeren en evenmin zou hij voor zich zelf bier of wijn mogen bereiden. De straffen, gesteld op overtreding dezer wetten, bestaan in maanden gevangenisstraf en zware boeten en zelfs stelt iemand, die op Zondag een sigaar verkoopt, zich eraan bloot,- beboet te' worden, zij 't ook minder zwaar. De Nederlander, die zich in Iowa vestigt,, zal spoedig tot de ontdekking komen, dat er geen bioscopen op Zondag open zijn en geen andere amusementen, van welken aard ook. Iets andSrs is het, als de Nederlander, die overweegt naar Amerika te trekken, van beroep timmerman, metselaar of bekwaam is in een ander ambachtin tegenstelling met den boer beleggen deze ambachtslieden hun kapitaal niet door grondaankoop, zij leven bijna allen in de steden, waar ten opzichte van de wetten tegen weelde-uitgaven wat door de vingers gezien wordt, zij verdienen nu hooge loonen en indien zij geld oversparen, dan kunnen zij omdat ze niet gebonden zijn aan hun stand plaats, zooals de boeren, wier bezit in den grond zit zich elders heen begeven met hun spaar duitjes, indien de loonen omlaag mochten gaan of als zij genoeg krijgen van de economische of andere toestanden. Ofschoon geen paspoorten noodig zijn om te reizen van den eenen staat naar den anderen (in de Vereenigde Staten S.) moeten Neder landers toch goed begrijpen, dat er in werkelijk- h eid geen prsoonlijke vrijheid in de Vereenigde Staten is en dat men aan alle kanten door voor schriften ter beperking van weeldeuitgavcn en door censuur omringd is. Het geheel samenvattende, moet men volgens den schrijver tot, de volgende slot som komen Indien gij jong zijt en geen kapitaal bezit de ambachtslieden buiten beschouwing gelaten daarbij spoedig tot eenig bezit wenscht te komen, bereid zijt u alle levensgenot te ont zeggen, terwijl ge u inspant om een kleinigheid bijeen te garen, dan bieden de Vereenigde Sta ten ongetwijfeld een aanlokkelijk arbeidsveld indien ge echter eenig kapitaal bezit en op het vasteland van Europa in den landbouw zijt werkzaam geweest, dan loopt ge groot .gevaar met uw geld in grond in Iowa te steken, bij de tegenwoordige economische toestanden aldaar. Schrijver is van oordeel, dat de tegenwoor- dige grondprijzen in het grootste deel van Iowa bun toppunt hebben bereikt en dat de eerst- komende jaren getuigen zullen zijn. van eene daling van 25 tot 50 in waarde en dit oordeel worde gesteund door het feit, dat Amerikaansche van Kalk, Cement, Zand, Grint, Steen Pannen, Buizen, Tegels en verdere Bouwmaterialen. 15384 16 boeren nu voordeel trekken van de hooge grond prijzen door hunne boerderijen te verkoopen en de opbrengst te beleggen in andere fondsen, wat zij niet zouden doen, als deze heeren van meening waren, dat de bestaande hooge prijzen nog meer zullen stijgen. Alhoewel de pers in de Vereenigde Staten door de regeering niet geldelijk gesteund wordt, is het een feit, dat onafhankelijke bladen (zoo als bijvoorbeeld de New-York World") zeer zeldzaam zijn. Sommige bladen worden gesteund door bij zondere belanghebbenden, andere door adver teerders enz. Geen enkel nieuwsblad in Iowa zou het b.v. kunnen wagen, de meening te open baren, dat de grondprijzen te hoog zijn, wil het niet liet ongenoegen opwekken van zijne adver teerders, die grond bezitten en deze hooggeprijs de gronden te koop aanbieden, en in gemeenten, waar de fanatici in grooten getale wonen, mag .niets in de dagbladen verschijnen, dat hun overgevoelige teergevoeligheid zou kunnen kwet sen. Daarom zullen zij, die er over denken, zich in den Staat Iowa te vestigen, goed doen, alle inlichtingen, die zij van daar ontvangen, slechts te aanvaarden Gum Grano Salis. Gemengd Nieuws. Stakende raadsleden. Tegen Dins dagavond 12 Oct. was een vergadering uitge schreven van den Raad der gemeente Leerdam. De agenda bevatte o.a. een schrijven van de beide wethouders dat zij, hoewel de belangen der ge meente steeds te willen behartigen, onmogelijk met den burgemeester konden vergaderen, en een schrijven van den burgemeester waarin hij hen wees op hun ambtseed. Nadat een uur was gewacht, waren slechts twee leden tegenwoordig, zoodat de vergadering niet kon doorgaan. zien, hoe hij voor het hondenhok staan bleef? Sedert Cesar, die groote Bernardiner dood is, kent Herman geen rust meer. Hij heeft zoo verbazend veel gehouden van den schranderen viervoeter, Mijn verzoek, beste Sophie, is nu dat gij mij helpt hém wat verstrooiing te bezorgen en hem zijne uitvallen niet kwalijk te nemen; hij meent hettoch niet zoo kwaad gij weet het al reeds ha daar komt de postbode ik kom dadelijk terug In groote opgewondenheid snelde tante heen zoodat. Sophie niet kon nalaten, haar met verwondering na te staren. Herman ging naar zijn landerijen, om een oog te houden op het werk en Sophie begeleidde hem als naar gewoonte. Oom echter was kortaf en in zich zelf gekeerd. So-' phie poogde dan ook hem wat op te vroolijken door haar gebabbel. Het grootste genoegen aldus ving zij aan 't welk gij mij steeds hebt, verschaft was wel, dat ik mocht meehelpen bij het hooien. En dan de tocht naar huis Wat was dat heerlijk als gij mij op het paard tildet en ik werkelijk meende, dat ik het was die paard en wagen stuurde. Weet gij dit alles nog oom Zeker En toentertijd had men mij nog niet voorgehouden, dat ik mijn teint moest spa ren en een parasol had ik ook niet gebruikt. Hoe graag zou ik nog eens weer kunnen spelen en stoeien als t,oenx ik kind was, in plaats van steeds volwassen dame spelen gelooft ge dat oom Hm Evenwel zijn niet alle herinneringen 1 uit mijn kindsheid even aangenaam. Kunt gij u nog het avontuur herinneren daarginds tussehen die oude muren, die eene burgtruinc moeten verbeelden Oom schrok als uit diepe gepeinzen wak ker. Hoe vroeg hij verstrooid. Of gij u nog herinneren kunt, wat mij ginds bij de ruine overkomen is Neen Hoe ik daar met onze buurjongens si garen rookte hu oom, wat was ik misselijk En ook de anderen Luistert gij naar mij, Oom Ja! Waart u ook ontzettelijk misselijk toen u voor de eerste maal gerookt hebt Natuurlijk En een anderen keer weet u wel, toen wij te zamen in de tuinen omzwierven en u mij zooveel verhaaldet van de rampzalige jonkvrouw en den boozen ridder die daar moest blijven rondspoken,en hoe ik danvan angst ineenkromp en begon te schreien, terwijl gij mij op den arm naamt en dom ding noemdet en zeidet,dat ik niet bang behoefde tn wezen, omdat het verhaal verzonnen was en er geen spoken bestonden Toen geloofde ik u- op uwwoorden enwildevan toen af aan alleen de griezeligste verhalen hooren Gij kondt zoo prachtig vertellen en daarrom hield ik toen reeds zooveel van u, maar nu oom, weet u wel, dat ik nu inderdaad, heusch kwaad op u ben Op mij Waarom vroeg Herman en blikte haar verwonderd aan. Omdat gij een echte brombeer zijt gewor den En gij waart vroeger toch zoo een vroo- lijke, lieve, goede oom, dat ik, in mijne jonge jaren maar geen geduld had om den tijd af te wachten, die m ij bij u zou brengen. Gijhadt toen voor mij eens een grappig woord, waart onuitputtelijk in het ten beste geven van aar- Luchtconferentie. Men meldt uit Londen d.d. 13 October Op de luchtconferentie, die heden gehouden werd, legde Sir Edward Ellington, directeur- generaal voor de aanschaffing van vliegmachines en de onderzoekingen op dit gebied eene belang rijke verklaring af over de voorgenomen luchtvaart-ontwikkeling. Hij verwachtte suc ces van de proeven met aanzienlijk verbeterde machines, waartoe een stoomturbine voor vlieg tuigen behoorde Met de invoering van groote vliegtuigen met 2 machines en de verdere ont wikkeling van vliegtuigen met 4 of meer machi nes begonnen de eischen, die aan de kracht van den bestuurder gesteld werden, de grenzen van het physiek vermogen van een gewoon man te naderen. In het koninklijk instituut voor luchtvaart was mechanische hulp in voorbe reiding voor automatische controle der vlieg tuigen. Spreker stelde vliegtuigen in het vooruitzicht met centrale machinekamers,waar heen de bestuurder orders kon seinen als op een schip. Meer duurzame vliegtuigen waren wenschelijk en daarom bestudeerden Engelsche ontwerpers de vervaardiging van vliegtuigen. Gewag makende van luchtschepen betoogde hij, dat een van hun grootste nadeelenwas geweest de noodzakelijkheid om naar loodsen te moeten terugkeeren na iedere vlucht, het welk niet kon geschieden bij hevigen wind of zonder hulp van landingsafdeelingen. Er was bewezen, dat luchtschepen veilig konden wor den vastgesteld, aan een daarvoor inzonderheid bestemden mast onder alle weersgesteldheden. Een behendig bestuurder kon zijn schip bij lichten wind naar den mast brengen met behulp van slechts 6 man. Er was thans een meer volledig ontwerp van den mast ontwikkeld, waarmede men verwachtte, dat de bewerking van het vast leggen zelfs bij slecht weder mogelijk zou zijn met behulpvan een kleine landingsafdeeling. Binnenkort zou zulk een mast worden opgerieht te blowden in Yorkshire, voorzien van liften goed gecontroleerde trekinrichtingen en per manente petroleum-gas- en waterbuizen. Een onderzoek had plaats ten opzichte van de me chanische verstrooiing van den mist. De grens hand el. Men schrijft aan de Msb. Dat de grenshandel nogal van beteekenis is kan hieruit blijken, dat in de z.g. vliegende (houten) winkeltjes langs de Hollandsch-Duit- sche grens te Kerkrade in de maand September een omzet heeft plaats gehad van 1 millioen 200.000. De voornaamste handel wordt gedre ven in koffie, die dag in dag uit tal in van last- auto's wordt aangevoerd, en in sigaretten dige zetten, zoodat ik mij halfdood moest lachen, en wist mij te leeren en te vermaken. En thans thans werk ik mij af, in 't zweet mijns aangezichts om u een weinig aan den praat te krijgen, maar wordt afgescheept met Hm. Ja Neen !etc. etc. Vergeef mij dat, Sophie Ik heb geen lust om vroolijk of grappig te zijn. Neem mij niet kwalijk, oomlief Het is zeer begrijpelijk en pleit voor u, dat gij den dooden Cesar zoo betreurt. Gij weet, hoe gaarne ik zelf het dier lijden mocht. Doch het was toch eigenlijk maar éen dier, oóm En gij zijt lastig voor uwe brave dienstboden, uwe lieve, goede zuster, uwe arme nicht en mijn vroeger zoo dood- goeden oom zelf en juist dit laatste grieft mij het meest. Kletskouserij, gromde oom. Daar hebben we get weer, brompot Vroeger zoudt gij gezegd hebben Wat sna tert ge weer Maar nu kletskouserij Hoe ongalant Gij weet niet kind, wat mij beklemt 1 Gij kunt onzen Gesar niet vergeten, omdat gij te zeer aan hem gehecht waart Zijn verlies gaat mij zeer zeker ter harte, doch dit is thans slechts bijzaak Hij bleef staan en zag. haar ernstig aan. Ik zeg u, Sophie, dat niet alles zoo blijft op de Erlaclishoeve. Er zal eene groote veran dering plaats vinden. Wat zegt gij? Wat is er dan voorgevallen, dat er iets zal gebeuren. Kent gij de spreuk Hoe ouder hoe gekker Om 's hemels wil, oom, zijt gij verliefd en hebt gij trouwplannen in 't hoofd Dank u wel voor dit vleiende compli ment Neenuw oom is geen oude dwaas als gij dit meent zijt gij op het verkeerde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1