Dagblad voor Schiedam en Omstreken. fratis-Ongevallenverzekering bJLi. fUiiB j?» fflfln h fioo 43ste jaargang. Woensdag 20 October 1920. Ma. 12867 Bedrogen. F£UILLETO Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1 5 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, bpeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. geheele f 111 een hand, 'i /III! i I 111 VM Invaliditeit j U voet af oog j LUw ood Uil een duim Do verzekering wordt gewaarborgd doo» deJBrtlandMhe Algemeen# Veizekeringibenh te gohlod«m. bij verliea van een wfjsvlngei hq verlies van eiken ande ren vinger j Buitenlandsch Nieuws. DE TOESTAND IN IERLAND. De staatssecretaris voor Ierland, Sir Hamar Greenwood, heeft verklaard, dat sedert den lsten Januari 1920 honderd politie-beambten en 18 militairen zijn gedood in Ierland. Bovendien werden 160 politieagenten en 66 militairen gewond. De staatssecretaris kon geen mededeeling doen van de stappen, welke de regeering zal nemen, doch verklaarde, dat de aan de regee ring ter beschikking staande middelen, ter be scherming harer ambtenaren, voortdurend ver betert. De „Times" meldt, dat de gezondheidstoe stand van den burgemeester van Cork zeer ver ergerd is. De gevangenisdokter heeft een spe cialist in consult geroepen. De gevangene heeft thans reeds 67 dagen de hongerstaking volge houden. DE WERKLOOZEN IN ENGELAND. Bij de beantwoording eener interpellatie in het Lagerhuis werd Lloyd George in de gelegen heid gesteld, een en ander over de werkloosheid te zeggen. Hij verklaarde, dat de regeering in de eerste plaats voornemens is, aan de 180.000 werkloozen voldoende loonend werk te verschaf fen, door de bevordering van den woningbouw. Het land heeft behoefte aan minstens 150.000 nieuwe huizen, terwijl het bouwwerk geschoolde werkkrachten te kort komt. Zoodoende zou het mogelijk zijn aan vele tienduizenden nut tigen arbeid te verschaffen. Lloyd George zeide te hopen, dat de Londen- sche graafschapsraad een gedeelte der kosten voor dezen woningbouw zou bijdragen, ten einde de armere bevolking daarvan te ontheffen. Voorst deed de premier een beroep op de trade-unions, om de bepalingen tegen de on geschoolde arbeiders op te heffen en nieuwe krachten te willen toelaten tot die bedrijven, Welke tegenwoordig handen tekort komen, zoo als de ijzer-smelterijen en de fabrieken van spoorwagens. De „Daily News" meldt, dat de Engelsehe regeering een groot plan voor den aanleg van wegen wil uitvoeren, om werkloozen te helpen. Pe MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAND. Het laat zich aanzien, dat de mijnwerkers- Staking in Engeland zeer nadeelige gevolgen zal hebben voor tal van takken van industrie. In Schotland staan alle ijzer- en staalfabrie ken stil. Dertigduizend metaalarbeiders in het district Durham staan op straat. In Yorkshire is men begonnen met het doo- ven der hoogovens. Te Stafford werden 5000 pottenbakkers en 20.000 metaalbewerkers ont slagen. De werktijd van 10.000 arbeiders der schoenfabrieken te Leicester werd verkort ten einde de fabrieken te kunnen gaande houden. De schoenen, welke daar te lande allengs goed- kopppr werden, wegens de groote vodrradep, julien thans waarschijnlijk weer duurder wór den. yjt }jpt Engelse h. 31 „Hoe verschrikkelijk," zeide zij met fluis terende stem. „Herbert, daar moet gij on middellijk tusschen komen. Gij moet dien man laten weten, dat gij hem doorschouwt." „Dat is juist, wat ik zal doen. Ik zal hem morgenochtend vroeg opzoeken. Ik moet toch nog eens naar den heer Forest en dan zal ik Blake wel treffen, want hij schijnt altijd in het huis te vertoeven. Wat is dat getik aan het raam Een vogel Vera meende, dat er inderdaad een vogel aan het raam moest zijn. Zij stond op en open de het raamzij hield veel van dieren en had vooral een goed hart voor de vogels. Een kreet van verrassing en medelijden ont snapte haar, toen zij daar Helene Raybould zag staan. „Nel) 1" zeide zij zacht, „Er is iets gebeurd, er is iets niet in orde.Ah, ik zie het al MW stiefvader heeft u ontdekt. Gij zijt hier gekomen, om voor goed bij mij te blijven, öi«t waar De vrachtdienst op de Engelsehe kanaal eilanden werd gestaakt terwijl de stoomboot verbinding met Ierland werd ingekrompen. De Engelsehe spoordienst functionneert echter nog normaal. Thomas Ashton, de oude mijn- werkers-leider, opperde het denkbeeld, een commissie uit het Lagerhuis te doen vormen, welke zal beslissen over de looneischen. Ook wordt beweerd, dat de staking terstond zou kunnen eindigen, indien de looneisch wordt ingewilligd, in afwachting van de hoogere steenkool-productie, op voorwaarde, dat deze verhooging wederom zal worden ingetrokken, indien de productie blijkt niet te zijn ver meerderd. De goed ingelichte medewerker voor arbeids- aangelegenheden van de „Daily News" zegt, dat uit het verloop der onderlinge besprekin gen is gekeken, dat beide partijen er krachtig naar streven, eiken hinderpaal op den weg naar den vrede uit den weg te ruimen. „De thans in getreden staking, zegt hij, „stelt mogelijkhe den in het zicht, welke even noodlottig zouden zijn voor de regeering en het land als voor de mijnwerkers. Wanneer derhalve de onderhan delingen zullen zijn hervat, zal alles in 't werk worden gesteld om te voorkomen, dat zij an dermaal mislukken. Een der mijnwerkerslei ders gaf gisteravond als zijn vaste overtuiging te kennen, dat het einde van de staking naar alle waarschijnlijkheid tegen het einde dezer week in het gezicht zou zijn. Hij gaf toe, dat het conflict te veelomvattend en te dreigend was, dan dat men het zou mogen laten voort duren." Volgens berichten uit Moskou is de staat van beleg niet afgekondigd in tien gouvernementen, zooals sommige bladen meldden, maar in dertig, schrijft het „Petit Journal", zulks tengevolge van allerlei opstanden tegen de bolsjewiki. De regeering woedt op meedoogenlooze wijze tegen de mensjewiki, die zij er van beschuldigt de bevolking in de gouvernementen, die het meest te lijden hebben tengevolge van de mis lukking van den oogst, tegen haar in opstand hebben gebracht. Te Tver zijn de mensjewiki de baas, waar zij de commissarissen en leden van den plaatselijken Sovjet ter dood hebben gebracht. Te Ycusovka was de opstand zoo ernstig, dat een groote strijdmacht er heen moest wor den gezonden met zeisen gewapend trokken de boeren tegen de bolsjewiki op. Uit Jasjy verneemt het blad, dat Roemeensche bladen het bericht bevatten, dat een geweldige boerenopstand in het stroomgebied van de- Dnjepr heeft plaats gehad. Uit alle dorpen zijn de bolsjewistische autoriteiten verdreven en de commissarissen in menigte omgebracht. Naar „Berlingske Tidende" uit goed ingelichte bron verneemt, is in den laatsten tijd te Moskou oer| sterke oppositie tegen dê huidige politiek der regeëring merkbaar. Deze oppositie wil de Sovjet-regeering dwingen een gematigde poli tiek te voeren, Do pqsitje van Trotzki zou ver- Herbert was dadelijk opgesprongen. Het zou onnatuurlijk zijn geweest, indien hij niet gedurende een kort oogenblik eer\ irillmg van vreugde had geyc,eld. Dqch met fijnen tact b,leef hij zwijgen. Hét was Vera, die He- jene moest "hegroeten, haar welkom moest heeten, die met haar vrouwelijk instinct tot kalme rust moest brengen. Zij leidde Helene binnen en deed haar plaats nemen in Her bert's stoel. Helene's gelaat was zeer bleek, haar oogen hadden een ongezonde, koorts achtige schittering en haar lippen beefden onder een plotselinge overweldigende ont roering. „Ik kon niets anders doen," zeide zij een voudig. „Er was niemand anders, tot wie ik kon gaan." Vera streek haar teeder oyer het witte haar. De stille zwijgende sympathie van deze beiden had meer gevolg dan een stroom van woorden. Langzamerhand werd Helene kal mer haar gelaat werd weer met een zwakke kleur overtrokken. „Ik ben hier gekomen instinctief, mag ik wel zeggen," zeide zij. „Het lijkt mij alsof ik al loopende in slaap ben gevallen en slapen de hier aan het raam heb getikt, Het was misschien omdat ik dacht over de tegenstel ling tusschen rrnj zeiven, verjaagd uit Mal- don Chase en zonder tehuis of onderdak, en uw aangenaam, rustig huis met zijn at- zwakt zijn, daar het uitvoerend comité der sovjets een motie van wantrouwen tegen hem zou hebben aangenomen. Men gelooft, dat de beoogde politiek het stre- ven zal vergemakkelijken, om de betrekkingen met het bukitenland te herstellen en 3oodoende het herstel van Rusland te bevorderen. Aan het blad wordt voorts uit Helsingfors gemeld, dat volgens officieele Russische sta tistieken slechts de helft van het broodgraan, dat voor de voeding van het Russische volk noodig is, geoogst is. Mais zou echter op het oogenblik ruimschoots voorhanden zijn, daar de boeren tengevolge van het mislukken van den oogst gedwongen Z1jn, hun vee te slachten. Volgens berichten uit Rusland rouden de Oekrainsche opstandelingen hedenmorgen Kief hebben bezet, dat door de bolsjewiki ontruimd was. OOSTENRIJK. Thans zijn de uitslagen van de verkiezingen in alle districten op twee na bekend. De christen-socialen kregen 83 zetels en wonnen daardoor 20 zetels, de sociaal-demo- craten bezetten 65 zetels en verloren er 4, de groot-Duitschers 21 zetels en verloren er 3, Weiskirchner, Christen-sociaal, wordt genoemd als nieuwe president der Nationale Vergadering. GRIEKENLAND. Volgens het bulletin van hedenmorgen is de toestand van den koning nog zeer ernstig, tengevolge van bloedaandrang in de longen. ALLERLEI. Uit Stockholm wordt gemeld, dat groot vorst Nicolaas Nicolajewitsj in den generalen staf van generaal Wrangel is opgenomen. De „Times" verneemt uit Rio Tinto Het bestuur van de kopermijnmaatschappij heeft aan de stakende mijnwerkers een bedenk tijd gegeven van tien dagen, om het aanbod der maatschappij te aanvaarden. Weigeren de werk lieden dat, dan zullen zij elders werk moeten zoeken, waaruit wordt afgeleid, dat waarschijn- liji het mijnbedrijf zal worden gesloten. Een bom ontplofte in een der huizencom plexen bewoond door aan den arbeid gebleven mijnwerkers. Verschillenden van hen werden gewond. De stakers zijn verontwaardigd over dien aanslag, dien zij toeschrijven aan van el ders komende daders. Uit Londen meldt men Sylvia Pankhurst is gister gearresteerd. Zij wordt beschuldigd van het publiceeren van op ruiende artikelen, Dg I^oójPsche regeering heeft een commis sie benoemd, die, in samenwerking met een Dêensche commissie, zal onderzoeken, of Noor wegen genoeg elecLrisehen stroom kan voort brengen om een deel daarvan naar Denemar ken uit te voeren, en zoo ja, hoe dat technisch het best kan gebeuren en hoeveel dat kosten zal. mosfeer van vrede en opgeruimdheid. Pas toen ge mij binnen liet, kwam ik tot mij zeiven en hier heq ik nu „GoddankEn hier zult gij blijven, naar ik hoop. De heer Forest. „heeft mij ontdekt. Hij kwam in de hall, om een paar bloemen te halen. Ik had geen tijd tot vluchten en geen gelegenheid tot schuilen, fk zou mij ook niet hebben kun- rjen verbergen, want zijn verschijning schrikkelijk verouderd en veranderd hield mij in een soort van ban. Hij zag mij en weea mij uit zijn huis". „Een onbehoorlijke,oen onmenschelije handel wijze", zeide Herbert verontwaardigd. Ik zal bot hem morgen zeggen. „Ik bid u, hem niets te zeggen. Ga eens na, hoeveel leed ik dien man heb berokkend. In een oogenblik van blinde woede beroofde ik hem van de eenige persoon in de wereld die hij liefhad en aan wie hij een onbeperkt vertrcmwen schonk. En hij dacht, dat ik vijf jaar lang daar zijn brood had gegeten, dat ik hem aldus had bespot en bedrogen. Is het dan wonder, dat hij mij de deur wijst Ik kan het hem van harte vergeven Herbert zeide niets meer. Die edelmoedige gezindheid van Helene trof hem diep. Hij gevoelde zich tegenover haar de mindere maar toch nam hij zich voor, Martin Forest over de zaak te spreken, al zou het hem ook Binnenland. Onze Katholieke Scholen en de Nieuwe Wet op het Lager Onderwijs. Ingevolge de aanneming der nieuwe wet op het Lager Onderwijs en nu hare afkondiging binnenkort mag worden verwacht, heeft de Eerwaarde Geestelijkheid der stad Haarlem be sloten op Donderdag 28 October a.s. (d.i. op den verjaardag Onzer wijding tot Bisschop) vrij af te geven en alle leden onzer bijzondere schoolbesturen met onderwijzers en leerlingen uit te noodigen om door eene algemeene H. Communie en het bijwonen eener plechtige H. Mis blijk te geven van hunne vreugde en dank baarheid, nu eindelijk met Gods Zegen in den jarenlangen strijd voor het bijzonder Lager Onderwijs onze rechten erkend zijn. Wij van Onzen kant verklaren hier gaarne, dat dit plan Onze volle goedkeuring wegdraagt, en noodigen met aandrang alle Schoolbesturen, Onderwijzers en de leerlingen der lagere scho len in Ons Bisdom uit, dit voorbeeld op den aangegeven dag te volgen, opdat bij ons alge meen dankbetoon nieuwe zegening Gods over ons Lager onderwijs moge worden afgesmeekt en op die wijze zijn immer rijkere bloei ook voor de toekomst verzekerd zij. Gegeven te Haarlem, op den feestdag van den H. Lucas, in het jaar 1920. t AUGUSTINUS JOSEPHUS. Bisschop van Haarlem. Centrale van hoogere Gemeente-ambtenaren. De hoogere ambtenaren der organisatie te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en U- trecht houden Zaterdag 30 October te Amster dam een vergadering, om te komen tot de op richting van een Centrale van hoogere gemeente ambtenaren. Suriname. Op verzoek is eervol ontslagen G. J. Staal, gouverneur van Suriname, onder dankbetuiging, met ingang van December, daarop het ambt aan zijn opvolger zal zijn overgegeven of aan den tijdelijk waarnemend gouverneur zal zijn opgedragen. De luchtpostdienst Nederland-Engcland De Times" verneemt, dat de luchtpostdienst tusschen Engeland en Nederland tegen het einde van deze maand zeer waarschijnlijk zal worden stopgezet, wegens het ongunstig weer in het najaar en in den winter, waardoor de luchtpost herhaaldelijk eenige uren wordt vertraagd. Arbeidersbeweging. Men bericht aan het „Centrum" uit Den Haag, dat om gewichtige redenen de voorberei dende werkzaamheden aan het tot stand- brengen van een Centrale der R. K. Arbeiders beweging voorloopig zijn geschorst. De gevolgen der vcpeest in Ilelgie. Door den heer A. v. d. Ven te Son en dr. G. M. Kusters te Tilburg, respectievelijk voorzitter dien patiënt kosten. Dit arme meisje had geen tehuis en geen geld, maar was Goddank toch niet zonder vrienden. Maar dit wist Forest niet en dat had hem ook niet kunnen schelen. Voor zoo ver hij wist, stond Helene geheel alleen in de wereld dus had de gedachte toch in hem moeten opkomen, dat zij wel van honger had kunnen omkomen, nu hij haar zoo bruut uit zijn huis had gejaagd. „Het komt alles uit, zooals het 't beste Yoor u is," zeide Vera. „Het is een beschik king van hooger hand. Het was nu eenmaal beschikt, dat gij uit dat huis zoudt worden verdreven, opdat gij aldus hier zoudt kun nen komen' En nu gij eenmaal hier zijt, zult gij ook bij ons blijven." „Tot ik een of andere werkkring heb, Ve ra. Ik kan en ik wil u niet lang tot last zijn." „Daarover zullen wij later wel eens spreken. Gij zult ons geen last veroorzaken. En mis schien, wanneer hij zoover zijt, dat gij de ge beurtenissen uit uw vroeger leven in hetzelf de licht beschouwt,waarin wij ze zien, misschien dat gij dan. Vera hield op. Zij gevoelde, dat zij haar tong in bedwang moest houden. Het was nu niet de tijd, noch de plaats, daarover te te spreken. Herbert legde haar de hand op den arm. (Wordt vervolgd.) 'f' RUSLAND.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1