Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Ongevallenverzekerino 43ste jaargang. Donderdag 21 October 1920. Ho. 12868 FEUILL ETON. Bedrogen. II Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post f2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. A d v e r t e n t i n1—5 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel toegezonden." herhaaldellJk «dverteeren. Tarieven worden op aanvrage Incassokosten worden berekend. v*vll*i vu levenslang* 4 0 0 0 v«»Ues vu geheele 1 /ijl] een hand, invaliditeitv#e| #f fc w w |(jy een duim jll^^iSgJ^ljewaaHmrg^^ Algemeut Veizeksrlagsbank U Behlsdam. MI verlies van een wijsvinger j Ml verlies vu eiken ande ren vinger Buitenlandsch Nieuws. POLEN EN RUSSEN. Uit Warschau meldt men Dinsdagnacht om 12 uur zijn de vijandelijk heden tusschen Polen en Rusland gestaakt. De Poolsche troepen zijn intusschen tot de Letlandsche grenzen voortgerukt, zoodat de Russen geheel van Lithauen zijn afgesneden. Tusschen Peltjoera en de bolsjewiki is een wapenstilstand gesloten. RUSLAND. Volgens inlichtingen, die in de roode pers worden openbaar gemaakt, is Boedienny in verbinding getreden met de Oekrainsche op standelingen. Hij neemt reeds aan hun zijde deel aan krijgsverrichtingen tegen de bolsjewiki. Die afdeelingen strijden hoofdzakelijk in de achterhoede van het roode leger, waarbij zij den schrik om zich verspreiden. De ,,Krasnaia Gazeta" meldt.dat er verschei den expedities zijn opgetreden voor de voedsel voorziening in sommige departementen, ten einde de boeren te nopen om hun graan af te leveren. DE TOESTAND IN IERLAND. Een afdeeling van het uit gewezen officieren van het leger samengestelde hulpcorps van de Iersche politie heeft gisteren met twee gepant serde automobielen een klopjacht gehouden te Dublin. Er werden posten uitgezet op de kruis punten van de drukste wegen, waar alle verkeer stop gezet werd. Intusschen werden een manu- facturenhandel en een juwelierszaak doorzocht en twee lieden aangehouden. Volgens een officieele mededeeling werd deze klopjacht uitgevoerd door niet daartoe gemach tigde lieden, die in militaire uniform gekleed waren. Een ander officieel rapport zegt, dat de po litieke aanslagen in de afgeloopen week vermin derd zijn en dat het aantal lieden, dat zich aan handelingen, strijdig met de wet schuldig maakte zichtbaar verminderde. De veldtocht van moord op de politie nam echter in omvang toe. Zeven politieagenten zijn gedood en acht gewond, terwijl een week tevoren die cijfers twee en vier waren. DE MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAND. In arbeiderskringen is men van oordeel, dat het door den labour-leider Adamson in het Lager huis gedane voorstel, nl. dat Lloyd George een conferentie van den uitvoerenden raad der mijn werkers en de mijneigenaren zou bijeenroepen, om de door den Welschen mijnwerkersleider Brace gedane voorstellen, te bespreken, eenige hoop geeft op hervatting van de onderhande lingen. De gisteren in het Lagerhuis gevoerde debat ten hebben de geschilpunten tusschen de re geering en de mijnwerkers duidelijk aan het licht gebracht en men is algemeen van oordeel, Uit het Engelich. Helena zal dat zelf beslissen", zeide hij. „Ik kon haar mijn hart openen, toen zij op Maldon Chase vertoefdemaar ik kan cjat niet, nu zij hier bij ons is. Het zou niet fair zijn. Zij weet, wat ik voor haar gevoel. Ik weet, dat zij mij liefheeft. AI het andere zal van zelf tereent xomen. En mocht eens de tijd komen, dat zij haar verleden anders kan inzien, dan „D, Ijoe gaarne, hoe gaarne- riep Helene Uit. „Wat zou ik meer kunnen verlangen.Maar ik durf niet hopen Zij boog 't lióöfu en bedekte half schreiend het gelaat met de handen. Toen zij weer op keek was er een glimlach van stille berusting pp haar gelaat. Herbert had djen glimlach nóg nooit bij haar gezien. „En nu is het uit men al dat sombere ge praat", riep Vera. „Gij gaat nu met mij me de ik zal u uw kamer wijzen. Morgenochtend zullen wij al uw bezittingen van Maldon Cha- gc bier laten halen. Niemand in Garisford weet dat verdere besprekingen tot zeer nuttige resul taten zouden kunnen leiden. De regeering zou verlangen, dat de conferentie de door den premier uitgewerkte algemeene voorstellen, in het bijzonder betreffende den productie-waarborg, in overweging zou nemen, doch de voorstellen van Brace zouden, naar men meent, in verband met die der regeering, moeten worden besproken en aan de hand dezer gezamenlijke voorstellen zou men dan wellicht kunnen komen tot de basis van een vergelijk. De voorstellen van Brace hielden o.a. in, dat nationale- en districtscommissies zouden wor den ingesteld, ten einde een verhooging der pro ductie te verkrijgen. In een Woensdag te Manchester gehouden rede zeide de vooraanstaande mijnwerkersleider Ashton zelfs, dat, indien de eerste minister de mijneigenaars en de vertegenwoordigers der mijnwerkers zou bijeenroepen tot een conferen tie, de laatsten hem onmiddelijk alle waarbor gen zouden geven, welke hij verlangde. Brace heeft zijn voorstellen op eigen verant woordelijkheid gedaan. Ashton verklaarde verder, dat de leiders der mijnwerkers bereid waren, aan een verdere be spreking deel te nemen. Aangezien de regeering als voorwaarde voor zulk een conferentie wil weten, of de uitvoerende raad der mijnwerkers de voorstellen van Brace zal steunen, is deze verklaring van belang. Intusschen blijft dc houding der spoorweg en transportarbeiders onzeker. Beiden hebben de kwestie besproken, doch hun vergaderingen werden zonder definitieve resultaten verdaagd. I homas wendde heden OP een vergadering van gedelegeerden der spoorwegarbeiders al zijn welsprzkendheid aan, om de arrbeiders af te houden van een sympathie-staking. De rust blijft in alle mijndistricten gehand haafd. Behalve de Tonypandy in Wales, alwaar gisteren andermaal relletjes voorvielen van jonge mijnwerkers, die ruiten inwierpen en politie agenten met steenen gooiden. Zij werden door de politie met den wapenstok uiteengedreven. Het aantal door de staking werkeloos gewor den arbeiders wordt reeds op 30.000 geschat. Den arbeiders van de Armstrong-fabrieken te New-Castle werd het werk tegen a.s. Maandag opgezegd. BELGIE. De Senaatscommissie voor de taalwet is mster middag onder voorzitterschap van Berryer (Luik) bijeengekomen. Er waren haar twee vragen voorgelegd, ten le Moet de wet eenvoudigweg aangenomen of verworpen worden, en ten 2e Dient zij volgens de nationale behoeften gewijzigd te worden. De commissie heeft zich bij de tweede vraag aangesloten. DUITSCHLAND. De Rijksdag behandelde gisteren de inter- j pellatie van de onafhankelijken over de uitwij- zing van de Sovjet-agenten uit Duitschland. De rijksminister van Buitenlandsche Zaken, dr. Simons, legde de volgende verklaring af om trent de houding der regeering Gij weet, dat in den afgeloopen zomer een Duitsche commissie van links-georiënteerde par lementsleden naar Rusland vertrok om den toe stand aldaar nauwkeurig te leeren kennen. Reeds destijds bestond het voornemen, dat een missie van de andere zijde hier zou worden toegelaten. Op 30 Augustus kwam het bericht, dat drie Russische leiders van vakvereenigingen zich naar Duitschland zouden begeven. Dien drie werd toegestaan Duitschland binnen te reizen en aldaar vier weken verblijf te houden, Vervolgens kwam onverwachts uit Christia- nia het verzoek om nog 11 personen in Duitsch land toe te laten. Dit voorstel werd, als strijdig met de overeenkomst, van de hand gewezen. Daarna kwam een delegatie van Duitsche vak- vereenigingsleiders met het verzoek om nog meer Russische vakvereenigingsleiders in Duitschland toe te laten, omdat de drie, aan wie dit verlof verleend was, geen specialisten waren. Het moesten vertegenwoordigers zijn van textielarbeiders, mijnwerkers en metaal arbeiders. Er waren nog minstens 4 heeren noodig. Ik heb het kabinet onmiddellijk van deze aangelegenheid in kennis gesteld en dit besloot, het gewenschte verlof aan de vier heeren te verleenen. Het verlangde begeleidingspersoneel werd echter afgewezen. Toch kwam in Hamburg het Russische schip met alle heeren, ook het begeleidingspersoneel aan. In de Kamer van Koophandel te Straatsburg heeft gisteren Marsal, de minister van financiën, een groote redevoering uitgesproken, waarin hij vaststelde, dat er een ernstige poging noodig was om de huidige moeilijkheden te overwinnen. Evenwel is het reeds thans mogelijk om zich te verheugen, wanneer men een blik werpt op den afgelegden weg. Daarom geschouwt de minister den vooruitgang van het herstel op het gebied van de industrie, den landbouw en de spoorwegen. Sedert den wapenstilstand is het deficit van de handelsbalans over de acht eerste maanden van 1920 gedaald tot 10 mil liard, tegen 16 over het overeenkomstige tijd perk in 1919. Men hoopt, dat de opbrengst der mijnen 24 millioen ton zal zijn tegen 40 in 1914. VVij hebben de financiën verbeterd door uit te scheiden met geld aan de Fransche bank te onttrekken. Wij zijn doorgegaan met de terug betaling en consolidatie van de schuld in het buitenland. De minister hoopt, dat de parle mentaire commissies de 22 milliard van de be grooting voor 1921 nog zullen kunnen vermin deren. In die begrooting zal worden rekening gehouden met de teruggave der uitgaven door Duitschland, dat betalen zal omdat het betalen kan. Wat betreft de belastingen, verklaarde de minister, dat Frankrijk, dat voor den oorlog minder dan 5 milliard aan belasting betaalde" er thans bijna 20 zal betalen. Bij het uiteenzetten van zijn financieel pro gramma zeide de minister nopens de schatkist wij moeten een eind maken aan de vermeerde ring der schulden op korten termijn. Van uit dit standpunt van de begrooting moet de in korting van de uitgaven, en het verdwijnen van alle argnismen, die door den oorlog zijn gescha pen, worden nagestreefd, zoodra de beschikbare gelden los komen zal de amortisatie het eerste zijn, wat er te doen valt. De minister zeide, dat de regeering niet zal falen, in haar taak van algemeen herstel, dat dringend is, maar daarvoor zal zij moeten aan dringen op spaarzaamheid. Zij is er zeker van, dat allen zich zullen haasten om hiertoe mede te werken. De minister somt de redenen op, welke de nieuwe leening wettigen het kwijten van de schuld jegens de Fransche bank, het onttrekken van een zoo groot mogelijk getal bankbiljetten aan den omloop, de consolidatie van het terug betalen der verdedigings- en schatkistbons. De leening wordt uitgegeven tegen 6 procent en biedt dezelfde voordeelen als de andere beroe pen, welke in Frankrijk en het buitenland op de spaarders worden gedaan. iets van u of van uw verhouding tot den be woner van het sombere huis niemand kent iets van uw verleden en niemand zal er ooit van vernemen. Gij zijt miss Helene Ray- bould, een vriendin van mij." De beide meisjes verlieten het vertrek en Herbert bleef alleen achter. Hij yras in een zeer onrustige stemming en verlangde niet paar rust, hóewei het reeds lang na midder nacht was. Na penige oogenbiikken najp hij het dagboek op en begon te leaep, fn het be- gin las hij nog ongestadig met telkens afdwalen de gedachten. Doch naar gelang hij vorderde, groeide zijn belangstelling. Dit dagboek was werkelijk een mooi stuk litterair werk. De schry. ver had zijn hart en zjej jn z|jn werii u^_ gestorthij had zich niets gespaard, Het wgs twee uur, voordat Herbert het dagboek had Uitgelezen- Maar hij was nog niet gereed. Want nu nam hij den stapel afleveringen van Hepworth's en begon het feuilleton te lezen. Ja het was precies, zooals Vera gezegd had. Ook dit was goed werk, maar litterair stond het achter bij het dagboeK. Bovendien vyas ar nog een verschilde feiten waren dezelfde, maar in het dagboek waren ze be schouwd door het oog van een man, in het feuilleton door het oog van een vrouw. Af gezien daaryan, zou men moeten vragen, dat zij door een en dezelfde hand waren ge schreven Onder gewone omstandigheden zou Herbert gezegd hebben, dat Forest eenvou- dig plagiaat had gepleegd uit het feuilleton en in een soort van liiterairen hoogmoeds waanzin het werk als zijn eigen geestespro duct had aangebodenmaar het dagboek was compleet, terwijl het feuilleton nog niet af was. Er moest dus een andere verklaring worden gezocht, „Vera heeft gelijk", mompelde Herbert, toen hij het laatste nummer van Hepworth's neerlegde. „Als we morgen de nieuwe afle vering krijgen, zullen wij daarin natuurlijk dezelfde feiten vinden als in het dagboek.- Over vier uur reeds en de vogels beginnen al t zingenHet is hoog tijd, dat ik naar bed ga". Het was w-at Iaat voor het ontbijt den vol gende morgen. Helene en Vera waren reeds in den tuin. Het is verbazend, hoeveel werk, ook de meest onderhouden tuin n,ftg. heeft, Herbert merkte met blijdschap op, dat JJele- ne in een kalm-apgeruimda stemming was. Zij was wei stil en bleek en sprak niet veel, mkar de Uitdrukking op haar gelaat was niinder somber, Reeds begon de donkere schaduw van Maldon Chase van haar te wij ken. „Ik wist wel, dat gij laat zoudt zijn," zeide Vera, haar hand vol rozen. „Zie eens, de dauw ligt er nog op*Maar daarom ben je nog zoo laat opgebleven van nacht, Her- bert „Vooreerst, omdat ik in 't geheel niet sla- ACTIE TEGEN HET VERBOND VAN BELGIE MET FRANKRIJK. De „Standaard bevat een artikel van Van Cauwelaert tegen het Fransch-Belgisch verbond, waarin hij een krachtige actie tegen het verbond aankondigt „Ik ken slechts aldus zijn besluit twee wegen om aan deze kwade gevolgen te ontko men. Of Engeland late zich als derde in den bond opnemen, of wij moeten het gebeurde on gedaan maken. In de eerste oplossing heb ik slechts een gering vertrouwen. Ik wil aannemen, dat Engeland zich tege de gesloten verbintenis niet veraet. Het heeft reeds zooveel redenen tot oneenigheid met Frankrijk, dat het deze niet noodeloos zal vermeerderen om onzentwil. Maar Engeland, dat zoo voorzichtig is in zijn gangen, zal zich ook geen dubbelzinnige af spraken, als deze, welke nu tusschen Frankrijk en België zijn gehouden, op den hals laden. Doch wij zijn gelukkig niet zonder eenigen in vloed op de verdere ontwikkeling der zaak. Dr. Van de Perre heeft er reeds met een woord op gewezen ons parlement heeft de mogelijk heid in handen om door te weigeren van kre dieten en door de organisatiewetten van het leger het werk van minister Janson in duigen te slaan. Ik zeide het reeds, wat voor 's lands veilig heid noodig is, zal ieder bereid zijn te doen, die het met 't vaderland meent. Maar het zal niet onze schuld zijn, indien bij ieder verdedi gingsplan, aankoop van wapenen of militiewet, de vraag zal oprijzen of het voor België dan wel voor Frankrijk is, dat we onze beurzen moeten openzetten. Zoolang we staan met een eenzijdige militaire overeenkomst als deze, waarvan sprake is, perig was en vervolgens, omdat ik die twee verhalen wilde lezen. Ik heb én het dagboek én het feuilleton doorgelezen voordat ik naar bed ging." „En gij zijt tot dezelfde conclusie gekomen als ik?" 8 „Tot geheel dezelfde.. Er is inderdaad geen andere conclusie. Ik zal vandaag het nieuwe nummer van „Hepworth's" gaan halen het is in den boekhandel hier in de nabijheid verkrijgbaar. Ik heb nog nooit met zooveel spanning naar een feuilleton uitgezien. En geen wonder „Mag ik ook weten waar het om gaat vroeg Helene. „Zeker wel. Gij moet het zelfs weten," ant woordde Vera. „Maar zeg mij eerst eens e- ven., Nelldeed uw stiefvader vroeger we eens aan litterair werk „Hij placht in vroeger jaren veel te schrij ven en hoopte altijd,een of anderen dag naam te maken met een groot en pakkend werk. Mary, mijn arme zuster, had hetzelfde talent geërfd. Ik geloof zelfs, dat zij zich op letler- kundiggebied bepaald zou hebben onderschei den, wanneer zij in leven ware gebleven. Het is een van de zwaarste gedachten voor mij, dat ik zulk een jong en veelbelovend talent. „Niet verder, Nell", zeide Vera vast. „Ga in de broeikas en wees zoo goed, die bloemen voor mij te halen. Wacht, ik zal met u meegaan Hier is een patiënt voor Herbert." FRANKRIJK. - -J ~_!Ay»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1