Politiepersoneel. Door den burgemeester zijn nog voor een proefjaar benoemd tot agent van politie J. Poelstra, te Garijp, gemeente Tietjerksteradeel, J Kerkhof te Willemstad en H. J. van Noort, te Schiedam. Comm. Bankvereen. Slavenburg Co. In de op 19 dezer gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders der Comman ditaire Bankvereeniging Slavenburg Co, werd besloten tot oprichting der Naamlooze Vennootschap Slavenburg Co's Bank, die de zaken der bestaande Commanditaire Vennoot schap zal overnemen en voortzetten. Het maatschappelijk kapitaal zal bedragen Fl. 5.000.000.waarvan bij de oprichting geplaatst is Fl. 1.250.000.terwijl het bestuur der bank gemachtigd werd op een door haar vast te stellen tijdstip over te gaan tot uitgifte van verdere Fl. 750.000. Als commissarissen zullen voor de eerste maal optreden de heeren Mr. P. B. Bouman, Rotter dam; M. C. Ingelse, Schiedam; J.J.Marckmann, Rotterdam S. C. van Waalwijk van Doorn, SchiedamMr. G. Snoeck-Henkemans, Delft en mr. M. M. van Velzen, Schiedam, terwijl als directeur is benoemd de heer T. Slavenburg te Schiedam. Doordepolitiezijndrie jongens aangehouden, die van den vrachtwagen van bode Leenmans, welke voor het Doelehofje even onbeheerd was gelaten, twee doozen si garetten hadden gestolen. De jongens hadden de doozen op het Koolasch verstopt, waar ze door de politie werden teruggevonden en in be slaggenomen. Hedenochtend heeft een rijks- veldwachter, geassisteerd door twee agenten van politie, den 16-jarigen A. M., in zijn woning aan de Warande no. 2 gearresteerd. De jongen wiens aanhouding wegens diefstal verzocht was, werd naar een doorgangshuis voor jeugdige personen, te Rotterdam overgebracht,hetgeen aanvankelijk niet zonder verzet geschiedde. Gemengd Nieuws. Ongelukken. Te Amsterdam is gisteren een 54-jarige vrouw van het keukenplat van een derde verdieping op een binnenplaats ge vallen, toen zij een wegwaaiend stukwaschgoed wou grijpen. De vrouw was onmiddellijk dood. Diefstal. De man, die in den nacht van 27 op 28 September twee paarden van den heer D. de Leeuw te Randwijk heeft gestolen, is ge pakt. Het is B. A. S., paardenkooper te Laag- Keppel, die de paarden te Aalten had verkocht voor 35.000 mark. Van het geld had hij een motorfiets gekocht, het overschot was nog in zijn bezit Dit is met de fiets in beslag ge nomen. De paarden zijn uitgevoerd naar Duitsch- Jand. Te Arcen is aangehouden, J. K., werkman, zwervend verdacht van diefstal van levensmidde len, geld, zilveren lepels en een gouden en zil veren horloge in de pastorie te Arcen. Mislukte poging tot oplichting Een jongmensch uit Utrecht heeft gistermid dag geprobeerd oplichting te plegen ten padge- levande Associatie Cassauande Heerengracht te Amsterdam door middel van een valschen wissel, groot 30,000 De kassier, die den wissel in handen kreeg, bemerkte, dat er iets niet in orde was en waar schuwde de politie, terwijl de aanbieder van den wissel nog aan het loket wachtte. De oplich ter werd gearresteerd en naar het bureau St Pietsershal overgebracht, waar hij in verzekerde bewaring is gesteld. P r ij s v r a a g. De hoofdredactie van het tijdschrift Handel en bedrijf heeft een prijsvraag voor de abonné's uitgeschreven over het onder werp ,,De ontwikkeling vap h t bankwezen in Nederland W de 'patste tien jaren en zijn jnyloed op het }eyen" Pen schrijver van de bekroonde inzending zal een prijs van honderd gu den toegewezen wor= den ,De inzendingen moeten uiterlijk 1 Mei 1931 zijn ingezonden, Verbrand. De weduwe H. te Apeldoorn een 69-jarige vrouw, is doordat haar japon in aanraking kwam met het vuur in haar stoof verbrand. Te Pasisaert Nieuwenhagqn is een zuigeling yan maanden, terwijl de vader en de moeder paar de kermis te Hoensbroek waren levend verbrand. Zij hadden hunne a$s kipjeren, ^a?r- yap het oudste nauwelijks Sjaar. thuis gelaten, Pe wiegwaarin de arme kleine sliep stond dicht pij de kachel en vatte vlam, Geheel verkoold werd het lijkje door de broertjes, die in een ander vertrek waren, gevonden. De Justitie stelt een onderzoek in. I n k r P 9 k- Then gisteravond de bewoners yan perceel 2e Jan Steenstraat 14 te Amsterdam thuiskwamen, bleek, dat tijdens hunne af wezigheid inbrekers zich toegang hadden weten te verschaffen. Na een ingesteld onderzoek bleek, dat een bedrag van f 60Ó alsmede eenige mantels en costuums tot een waarde van f 800 werden vermist. De daders zijn nog niet ge arresteerd. Uit het museum te Innsbruck is een vrouwenportret van Van Dyck gestolen. De waarde van het werk wordt op een half mn- lioen kronen geschat. Een 1 0-u r i g e w e r k d a g. Men meldt uit Praag Na besprekingen tuschen de arbeiders en de werkgevers is bepaald, dat het aantal werkure perdag in de suikerfabrieken voor de aanstaande campagne tot einde Februari van 8 op 10 wordt gebracht. Uitleveringvanvee. Naar aanleiding van den eisch der Entente, dat Duitschland op nieuw een groot aantal melkkoeien en ander vee zal uitleveren, bevat het Berliner Tageblatt een uiteenzetting van de kwestie, welke het blad van bevoegde zijde heeft ontvangen. De 5 en Oct. had Duitschland de voorloopige uitlevering van 184.000 stuks vee,bepaald in het vredesverdrag voor 721/2 vervuld. Vertraging in de levering werd veroorzaakt door onlusten, onrechtma tige eischen in zake de hoedanigheid van het vee, het uitbreken van mond-en klauwzeer in Duitschland en van de veepest in Beldië. Nu verlangt de commisie voor schadeloos stelling 821.350 melkkoeien, 15.500 stieren en 52.000 trekossen. Tegen den Belgischen eisch, die in deze cijfers vervat is, heeft de regeering reeds in April krachtig geprotesteerd. Zij wees er daarbij op, dat onmogelijk meer vee uit- leverd kan worden, zonder aan landbouw en veeteelt zwaar nadeel te berokkenen en de reeds ondervonde bevolking van Duitschland aan nog grooter gevaar bloot te stellen. Met de reeds uitgeleverde hoeveelheid is de Duitsche land bouw tot aan de grensvan zijnvermogen gegaan, waarbij nog de schade door veeziekte komt. Het Russische goud. Het geheimzin- Russische goud dit bolsjewistische gulden vlies vormt het onderwerp van een studie die Novitzki oud-ambetnaar aan het ministerie van financiën onder Tsaar, dezer dagen heeft laten verschijnen. Hoeveel is er geweest, hoeveel er nog wel zijn Voor den oorlog had Rusland den grootsten goudvoorraad der wereld er was zoo iets van 160 millioen jjond st. Kort na 't uitbreken van den wereldstrijd werden er 10 millioen naar Enge land gezonden als waarborg voor de gesloten be leeningen. Een deel daarvan kwam nooit ter bestemming, daar de schepen, waarmede het vervoerd werd, door de Duitschers getorpedeerd werden. Men koos dan een anderen weg en zond in de volgende maanden het goud langs Siberië, Wladiwostok en Vancouver naar Enge land. Volgens Novitzki zouden er op die wijze nog 68 millioen pond het land verlaten hebben. De bolsjewisten vonden dus hoogstens 100 millioen p. st. in de schatkist. Te Brest-Litofsk werden zij gedwongen 640 millioen gouden roe bels aan Duitschland te betalen. Dit goud-— of althans het gedeelte, dat er van gestort was, is na den wapenstilstand door Duitschland aan Frankrijk overgeleverd. De rest van den Rus- sischen schat werd dan eerst te Petersburg, dan te Moscou en ten slotte in Kazan bewaard. Toen Koltsjak laatstgenoemde stad innam, had den de bolsjewisten den tijd niet gehad, om met het goud te vluchten. Koltsjak legde de hand op 68 millioen p. st. goud of 300.000 poeds. De schat werd in een gepanterde trein gelade en maakte den tragisch terugtocht mede van den Tsaris- tischen generaal. Van uit Omsk zond Koltsjak 14.000 poeds aan een Anglo-Amerikaansch syndicaat te Hongkong in betaling van wape nen en munitie, Het goud smolt spoedig weg in Siberië, Op het oogenblik dat Koltsjak uit Omsk moest vluchten, waren er nog slechts 44 millioen p.st. Bij de vlucht raakte de trein in brand de Tsjechische vrijwilligers maakten van de gelegenheid gebruik om zooveel mogelijk in hun zakken te stoppen, Koltsjak zelf werd ver moord, Er ontstond een gevecht om het goud. De aanrukkende bolsjewisten bestookten de plunderaars met hun machinegeweren. Toch was een groot deel van den schat verdwenen, toen zij eindelijk bezit namen van den trein. Dit voor het goud dat er in 1914 reeds was. Wat de productie dej gpudmijnen in Siberië betreft, die is net als alle productie in Rusland leelijk achteruit gegaan sinds de vestiging yap iiet sovjetbewind. In 1914 brachten die mijnen 9 millioen p. st. op nu nog hpo.gstens 2 millioen per jaar. Bij of krachtens wetten of verordeningen yqof» geschreven en andere officieele af- en op»;,, kondigingen van het Gemeen*^estuuf De Kohieren van het te heffen Sohqolgeld voor het Gymnasium, ep voor uitgebreid lager onder- wjjs fn de Gemeente Schiedam, dienst 1920/21, door den gemeenteraad vastgesteld in zijn vergadering van den len October 1920 en den 1 len October 1920 door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, zijn aan den ontvanger der gemeente ter invordering uit gereikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van heden, VP de secretarie der ge meente. Voor een ieder ter lezing nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zij nen aanslag op de bepaalde termijnen te Vpldoap op straffe van vervolging ycjgc-na Jo wet, c h e d n in, 21 October 1920. Burgerlijke Stand. Geboren. Octo.ber 19, Adriana Johanna d.v, J, C. Boskam en G. Haasnoot, Spoorstraat. 20 Johannes z.v. J. van den Oever, en C. van IJzendoorn, Korte Achterweg. 20. Franciscus Theodoras z.v. M. J. H. Kloos en Th. E. Kerklaan, Nieuwstraat. Overleden. October 19. Johan Goenraad Frederik Berkhout, oud fQ weken. Broersveld. —20 Johannes Jacobus van Poppélen, oud. mnd., Louronstraat. -20 Willem Jong, oud 85 jaar en 2 mnd.,Nieu we Haven. Kunst en Letteren. Ie Abonnementsconcert. Lisa en Sven Scholander. Lisa en Sven Scholander, de ook in Neder land zoo buitengewoon geliefde Zweedsche zan gers komen Vrijdag 29 October een Liederen en Duetten-avond geven in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond te Schiedam. Sven Scholander, die alles zelf op zijn prach tige oude luit begeleidt, waarmede hij zoo on navolgbaar de emotie van elk lied illustreert, was oorspronkelijk een zeer gewaardeerd beeld houwer te Stockholm. Den aanleg voor muziek heeft hij van zijn vader en grootvader geërfd en van hen het luitspel geleerd. Van zijn studie jaren in Frankrijk en Italië keerde hij met een schat van chansons van allerlei aard terug en bij gelegenheid van een weldadigheidsconcert trad hij met een verrassend succes op. Het duurde dan ook niet lang of Scholander toog met zijn luit de wereld in, gelijk een troubadour, overal een gaarne geziene gast en vreugde- brenger. Wat Scholander te hooren geeft is zuiver natuur hij verstaat bovenal de moeilijke kunst om met zijn luit en door zijn tempera ment de personen te karakteriseeren. Hij ver schijnt thans weder in begeleiding van zijn dochter Lisa, die het vroolijke kunstenaarsbloed en het mimisch-muzikale talent van haar vader heeft geërfd. Het „Handelsblad" schreef dan ook terecht (13 April 1920) „Toen hij, met zijn vurig enthousiasme, zijn veerkrachtig élan, zijn leven dige mimiek en energieke expressiviteit aan het voordragen was, luisterde men slechts naar de zuivere, naive volksziel, zooals die zich open baart in het lied, de volksziel, die, trots alles, toch in wezen dezelfde blijft, in haar humor en sarcasme, haar vroolijkheid en smart, haar komiek en tragiek. Feillooze intuitie voor de geestelijke kern van elk lied, meesterlijke plastische uitdrukkings- kunst, voortreffelijke behandeling van de luit als illustratief begeleidingsmoment. Zoodra hij Verschijnt gaat er een glans over de heele zaal, alle gezichten lachen of glimlachen, niet slechts bewonderend over den kunstenaar, maar waar lijk met de blijdschap bij het weerzien van een Vriend. De heele zaal is plotseling één vrienden kring, de vriendenkring van Sven Scholander. Het geheim van de buitengewone sympathie welke Scholander zich heeft gewonnen, ligt in de simpele gaafheid van zijn kunst die één is met zijn wezen. Zooals zijn kunst is, intelligent, gevoelvol en altijd beschaafd, eenvoudig, zoo voelt men ook zijn eigen wezen". En het weekblad „De nieuwe Eeuw" „Zijn muzikale ontvankelijkheid is zóó fantastisch, dat hij bij den eersten tokkel op zijn luit reeds zichzelf in de atmosfeer brengt, die door haar energische intensiteit oogenblikkelijk op de hoorders inwerkt. Waarlijk als onze zangeressen en zangers maar eens de helft van deze muzika liteit rijk waren, wat zouden wij dan als in een paradijs van muziekschoonheid leven. Ziehier een muzikale ziel, die leeft, zingt en voelt door de ontroerende spontaniteit van haar eigen veelzijdige schoonheid". En over Lisa Scholander schreef o.a. „De Nieuwe Courant" „Zij neemt in het bijzonder in, door de ongekunstelde en frisch-natuurlijke van haar weergave, die door de spontane, ab soluut pretentielooze charme en doorvoeldheid buitengewoon sympathiek is. Haar lieve ver tolking en geestige voordracht zijn verrukkelijk". Vereeniging voor Nederlandsche muziekgeschiedenis. Het jaar 1921 brengt twee belangrijke ge- depkdagen der Nederlandsche Muziekgeschie denis mede den 400sten sterfdag van Joaquin des Prés (27 Aug.) en Jen JOOsten van Jan Pietersz. Swee|inek (16 Get.). Deze omstandigheid geoft de bovengenoemde vereeniging aanleiding do prijsvraag te vernieu wen, die bijna een eeuw geleden uitgeschreven dóór De Vierde Klasse van het Koninklijk Nederlandsche Instituut yan Wetenschappen, Letterkunde en Féteis beantwoord werd. „Welke verdiensten hebben zich d.e Nederlanders, vooral in de 15e18e pepw in het vak der toonkunst ver\ypvven". Inmiddels heeft het pionierwerk der beide genoemde geleerden veel navolging gevonden. Een lange reeks van geleerden en toonkunste naars heeft zich bezig gehouden met vredere geschiedkundige nasporingen en zich verdien stelijk gemaakt door het opnieuw uitgeven vpp Oud-Nederlandsche muziekwerken, alsmede do.o.r het bekendmaken dezer werkep door uitvoe ringen. Thans verneem!' 6e vereeniging,dat het van groot gewicht is het resultaat van deze werk zaamheden samen te vatten. Niet wordt be doeld eene bloote opsomming d.er feiten, maar een overzicht van Je ontwikkeling en eene cri- tische bea,chQiuwmg, De voorwaarden zijn le. De antwoorden moeten uiterlijk 1 Oct, 1921 in het bezit zijn van den heer Dr, E. D. Pijzei, Amsterdam, Roemer Visscherstraat 38. Gobruik kan worden gemaakt van de Neder landsche, Duitsche, Engelsche, Fransche of Italiaansche taal. 2e. De antwoorden, in machineschrift of door eene vreemde hand geschreven» moeten zijn anoniem, voorzien van een motto, en bege leid door een verzegeld couvert met hetzelfde motto en inhoudende naam en adres van den inzender. 3.e. De vereeniging looft een bedrag van zes honderd (600) gulden uit, Een jury onder het Voorzitterschap van den president der vereeni ging heeft te beslissen over de toekenning of de verdeeliug onder verschillende inzenders. 4e. De bekroonde inzendingen worden het eigendom der Vereeniging. De jury bestaat uit de heeren Anton Aver- kamp, Edward Dent (Londen), Prof. Karl Nef (Bazel), Prof. André Pirro (Parijs) en Prof. Max Seiffert (Berlijn). Rechtzaken, Diefstal van gas en electric iteit. Gisteren heeft voor de rechtbank te 's- Gravenhage terecht gestaan de tandarts A. M. M., in Den Haag, terzake van diefstal van gas en electrische energie. In het laatst van 1917 en in het begin van 1918 zou bekl. door het aan brengen van een naald op den meter meer gas en electrische energie gebruikt hebben, dan de meter aanwees. De gemeente kreeg dit op deze manier niet betaald en werd zoodoende door bekl. benadeeld. Bekl. noemde het ten laste gelegde een per tinente leugen. Een instrumentmaker, in dienst der gemeen te, als eerste getuige gehoord, had in bekl.'s huis den naald en den meter ge ien. Als de naald er uit gehaald werd, ging de wijzer ineens een heel eind vooruit. Een vroegere huisknecht van bekl. en een tandtechniker, die eveneens bij hem in dienst was geweest, werden eveneens als getuige ge hoord. Eenige getuigen adécharge meenden, dat de verklaringen van deze beide menschen on betrouwbaar waren. Het O. M. wees op de geraffineerde wijze, waarop beklaagde te werk is gegaan. Wat het eerste deel der aanklacht betreft, den gasdief- stal, had spr. reeds eerder gezegd deze terug te trekken of liever vrijspraak ten dien aanzien te eischen. En rest dus nog de diefstal van elec trische energie. Spr. ging uitvoerig de verklaringen van de getuigen, zoowel charge als a décharge, na en meende, dat door hetgeen de getuigen a charge verklaard hebben, wel degelijk bewijs van dien diefstal geleverd is. Aan de geloofwaardig heid van de getuigen behoeft niet getwijfeld te worden bovendien zegt het gezond verstand toch ook, dat het zoo geschied moet zijn. Spr. kwam tot de conclusie dat beklaagde aan het indelaatste plaats tenlaste gelegde schul dig moet worden verklaard en vroeg deswege een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. De verdediger, mr. Marchant, opperde het denkbeeld dat door de getuigen, die bij beklaag de in dienst waren geweest, wel degelijk de zaak in elkaar was gezet, niet om hun patroon enkele guldens voordeel in de maand te bezorgen, doch om hem hier terecht te laten staan en misschien inschuldig in de gevangenis te laten werpen. De geheele vervolging heeft dan ook een eigenaar dig verloop gehad. Beklaagde heeft sinds zijn komst in Den Haag altijd aan laster en hoon bloot gestaan. Zoo heeft één der getuigen het ptaatje rondgestrooid, dat beklaagde een val- sche munter was. Ook zou hij bommen ver vaardigen en een vertegenwoordiger voor Ne derland zijn van de bolsjewiki. Deze praatjes loopen niet onder verdachte individuen, doch doen de ronde door Haagsche salons. Toen beklaagde eenigen tijd geleden naar het buiten land moest, werd hem de pas geweigerd. Spr. meende, dat deze weigering in verband staat met de rechtbank van nu, te meer daar bekl. later bericht kreeg, dat hij een pas kon krijgen, doch niet direkt. Hoe lang het nog duren moest, werd echter niet gezegd. Ook is een vervolging geweigerd toen beklaag de een aanklacht indiende naar aanleiding van verschillende briefkaarten met vuile lasterpraat jes, die hem over de post werden toegezonden, de bron van dezen laster was echter bekend. Spr. beschouwde vervolgens het ten laste ge legde en was ook van meening dat er geen geas- diefstal te bewijzen is en wel omdat die niet ge pleegd is. De verklaringen van de getuigen zijn gemakkelijk weerlegge, waaruit hun onbetrouw baarheid blijkt. Zoo vertelde de dienstbode aan bekl. eens, dat er een ambtenaar van het Ge meentelijk Eleltrische Bedrijf was geweest, doch bij nader onderzoek bleek, dat er niemand ge weest is, Het ligt voor de hand, dat de zaak ge heel door de getuigen in elkaar gezet is. Qp deze dagvaarding aldus pleiter aan de beklaagde om verschillende juridische be zwaren in geen geval veroordeeld worden. Vrijspraak is derhalve het eenig mogel'ijke. Re- en dupliek volgden. Uitspraak over 8 dagen. Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van Holland. 21 Oct. v.m. 8.36, n.m. 9.15. 22 Oct. v.m. 10.08, n.m. 10.39. 23 Oct, v.m. 11.27 nam. 11.46. Hoogwater te Schiedam ongeveer 1 uur en 40 min. later. SCHIEDAM, 21 Oct. Vertrokken s.s. „Maria Stathatos", ledig naar Amerika. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 210ct. Men noteert voor Prima binnenl. spiritus k 100 directs levering f 90.- Stamming flauw. Moutwijn. SCHIEDAM, 21 Oct. Min acteert voor m utwyn 46% f54.-. Stemming vast. Spoeling. Noteering van de Coop. Vsriin. „Sehied. Spoelingvereeniging. Heden f 2.20 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 3