Dagblad voor Schiedam en Omstreken. flrafls-OngevaDenverzekeriiig flfifl 13m* Jaargang. Vrijdag 22 October 1920. «2869. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus:. 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. fcfl levenslang* geheel* invaliditeit j A d v e r t e n t i n1 5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. *9 verliei yig •«n hand, voet of oog vwüm vaa Dit nummer bestaat uit twee bladen lljy «en duim bQ verliea van een wqsvingei fcq verlies van eiken and*, ven vinger j EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. DE MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAND. Gisteravond legde Lloyd George op een vraag van Henderson in het Lagerhuis de volgende verklaring af „Ik wenschte wel, een bevredigender ant woord te kunnen geven, dan mij alsnog moge lijk is. Mij werd den vorigen winter aan het eind van het Lagerhuisdebat gevraagd of de regee ring bereid was een conferentie van de vertegen woordigers der mijnwerkers en mijneigenaars bijeen te roepen. Ik wees er toen reeds op, dat het noodig is, zeer voorzichtig te werk te gaan, daar de ervaring toont, dat niets ernstiger is dan een conferentie, die van te vorèn tot mis lukking gedoemd is. Alvorens een dergelijke conferentie bijeen te roepen, was het noodig het terrein te verkennen. Dat hebben mijn collega's en ik ijverig gedaan. Wij voerden besprekingen met sommigen der genen, die in het debat van Dinsdag voor de mijnwerkers spraken. Wij discussieerden zelfs vandaag nog met sommigen van hen, ten einde te zien, of er geen andere weg openstaat, die kan leiden tot een voor beide partijen bevredi gende oplossing. Ik geloof, dat wij goede vor deringen maakten, maar ik kan het Huis niet verhelen, dat het overijld besluit van de spoor wegarbeiders, die onderhandelingen in groote verlegenheid brachten. Dit besluit was een groote ramp en het maakt de moeilijkheden veel ern stiger de onderhandelingen zijn echter niet afgebroken. Ik vertrouw, dat zij hervat zullen worden, doch het ware gemakkelijker geweest, wanneer de mijnwerkers waren overgalaten. Ik kan slechts zeggen, dat, voor zoover het de regeering aangaat, zij niet zal ophouden met het zoeken naar een oplossing van dit groote en moeilijke probleem, welke bevredigend 3al zijn voor beide partijen en waarbij de geheele zamen- leving gebaat zal zijn". Thomas verklaarde daarop „Ik ben verlan gend, het conflict bij te leggen, ondanks het verzet van mijn eigen partijgenooten, en ik verzoek den eersten minister, om, hoezeer hij het genomen besluit ook mag betreuren, de voortzetting der onderhandelingen niet te laten verhinderen. Ik waardeer de woorden van den eersten minister, die niets zeide, wat de situatie zou kunnen verergeren, integendeel al wat hij zeide was verzoenend". Smillie voerde gisteravond te Glasgow het woord in een openbare vergadering. Na een aanval op de kapitalisten zei hij ,,Ik hoop, dat Lloyd George en minister Horne, zoowel als de mijneigenaren zich niet zullen verlaten op een staking van drie weken in den hoop, de mijnwerkers te kunnen verslaan. Wij verlangen niet de staking te verlengen, evenmin willen wij de nijverheid van het land benadeelen en allerminst wenschen wij de vrouwen en kin deren uit de arbeidersklasse te knijpen. Verbete ring der steenkoolproductie kan enkel worden bereikt door wederzijdschen goeden wil. Als de regeering onzen looneisch wil inwiliigen, zijn wij bereid tot samenwerking tot verhooging der steenkoolproductie, die binnen 4 èr5 maan den door deze samenwerking tot 20 millioen ton vermeerderd zal kunnen worden. De regeering dient dit redelijk aanbod te aanvaarden, anders zal het uitloopen op een ramp". De „Times" verneemt, dat Zuid-Wales uit gesloten, een zeer groot deel van het Engelsch spoorwegpersoneel ongeneigd is door een sym pathiestaking de voordeelen in gevaar te bren gen, dié zij verleden jaar verwierven. POLEN EN RUSSEN^ Het Poolsche stafbericht van 18 Oct. luidt Te middernacht zijn heden de vijandelijk heden aan alle fronten gestaakt. Aan het zuide lijk front heeft de vijand tot het laatste oogen- blik groote activiteit getoonden getracht ons uit de bezette streken terug te werpen. Alle vijandelijke aanvallen werden afgeslagen en wij bezetten thans de linie Sloetsje-Grabowo-Kap- cewieze-Clewsk-Zuviahel-Chmj elnik-Derznia en uamen drie gepantserde treinen, een Roode- Kruis trein, 14 kanonnen en 70 mitrailleurs en blaakten vele gevangenen. Omtrent de staking van de vijandelijkheden tusschen Polen en Rusland in den nacht van 18 op 19 October, zes dagen na de teekening van hel wapenstilstandsverdrag wordt uit War schau aan de „Times" bericht, dat de Polen in den laatsten tijd krachtige pogingen in het werk hebben gesteld, om een zoo groot mogelijk gebied buiten de Poolsche grenzen van de resten van het roode leger te zuiveren. Als een bewijs, dat de Poolsche troepen zeer actief zijn geweest, kan het volgende dienen. Een zeker Poolsch generaal zop in de buurt, van Rowno een cava leriebrigade inspecteeren, die in Wolhynië ope reerde. Toen hij aan het front arriveerde, was de brigade niet aanwezig. Zij werd later door militaire vliegers in de buurt van Kiëf gesigna leerd en is thans teruggekeerd, na drie gepantser de treinen en een groote hoeveelheid ander oor- logsmaterieel vernietigd te hebben. De wapen stilstandslinie zal dan ook tot de ratificatie van het vredesverdrag een aanzienlijk gedeelte van de Oekraine en Wit-Rusland tegen een bezet ting der bolsjewiki beveiligen, vooral ook, om dat omdat de roode tropen zich tot op 10 mij len van het Poolsche front moeten terugtrekken. Het is nog niet bekend, of de stad Minsk binnen de neutrale zone zal vallen, maar verder zuide lijk beslaat deze een gebied van meer dan 50 mijlen in de breedte. Het bolsjewistisch legerbericht van 20 Oct. meldde, dat er toen werd gestreden oostelijk van Sloetsk, ongeveer 40 mijlen ten Oosten van de wapenstilstandslinie en om het bezit van O- lewsk, dat op de linie ligt, welke door de Polen is bezet. Volgens berekening van de Poolsche delega tie te Riga wordt Polen door het vredesverdrag met Rusland ongeveer 52.000 vierkante Engel- sche mijlen, met vier millioen inwoners vergroot. Volgens den vrede van Versailles had Polen een oppervlakte van 96.500 vierkante Engelsche mijlen met een bevolking van vier en twintig miilioen. DE BEGRAFENIS VAN GENERAAL LEMAN' Gisteren heeft de begrafenis van generaal Léman, de verdediger van Luik, plaats gehad. Het lijk was overgebracht naar het gouver nementsgebouw te Luik, waar de grafredenen zijn uitgesproken in tegenwoordigheid van tal rijke autoriteiten en een groot militair escorte. De kist is om half 12 naar Brussel gezonden en is om half 3 in het Paleis der Natie te Brus sel aangekomen. Een groote menigte was op straat aanwezig. De orde werd bewaard door afdeelingen van het Brusselsch garnizoen. De brandende straatlan taarns waren omfloersd met krip. Om 2 uur stelde de stoet zich in beweging bij het Noorder station. Aan het hoofd van den stoet stond generaal Biebuyck, plaatselijk commandant, vergezeld van zijn staf, en gevolgd door een af- deeling cavalerie. Vervolgens kwamen in gar- nizoens-automobielen de afvaardigingen der geallieerde legers, onder welke maarschalk Pé- tain en de' vertegenwoordigers van al de geal lieerde legers, alle leden van de diplomatie, de ministers, de ministers van staat enz. In de halfcirkel van de Kamer, die als rouwkapel was ingericht, heeft De Favereau, de voorzitter van den Senaat uit naam van het Belgisch parle ment gesproken. Hij heeft een eeresaluut ge bracht aan het stoffelijk overschot van generaal Laman, en de voorvallen bij het beleg van Luik in herinneriftg geroepenhet drama van de ontploffing van het fort van Luik, die hem en 80 pCt. van zijn garnizoen onder de puin hopen heeft bedolven de historische woorden van den generaal, die,' ernstig gewond en half verstikt, zeide tot een Duitsch officier Gij moet zeggen, dat gij mij hebt gevangen genomen, omdat ik niet meer kon vechten. Daarna heeft hij de algemeene eerbetuiging aan de dapperen van Luik in herinnering gebracht, die den eersten stoot hebben opgevangen van een vijand, die tien keer zoo sterk was. Daarna heeft Delacroix het woord genomen, en in een redevoering, die een groote vlucht nam, den mannen heeft gevraagd om een voor1 beeld te nemen aan dè edele eigenschappen voor het toekomstige werk des vredes en öm de helden van Luik te blijven herdenken. Generaal Dubbel herdacht uit naam van het leger, de loopbaan van den overledene. Daarna werd de stoet gevormd, geëscorteerd door militairen en richt zich naar het kerkhof van Le Gens, waar nog het woord werd gevoerd door maarschalk Pétam én generaal Hotchinson. Om 5 uur was de plechtigheid afgeloopen. Een zoon van den generaal, hoofdofficier van gezondheid, bedankte Voor dë' eer, aan zijn j vader bewezen. GRIEKENLAND. De „Times" verneemt uit Athene, dat de lijfartsen van den koning van Griekenland diens toestand weliswaar hoopvoller inzien, doch geenszins buiten gevaar achten. Volgens een bericht in de Fransche bladen is professor Debiet, de bekende Parijsche chi rurg, thans op weg naar Griekenland, om te trachten den koning door een operatie te redde. Hij vertrok Woensdagmiddag met zijn assis tenten met een specialen trein, welke uit een locomotief en twee wagons bestaat, naar het Zuiden, en zou gisteren, Donderdag, om 8 uur 's morgens te Rome aankomen. Daar staat een andere speciale trein voor hem klaar, die hem naar Tarente zal brengen, waar een Grieksche stoomboot op hem ligt te wachten, die hem ver der naar Athene zal vervoeren. De exprestrein Parijs—Athene loopt slechts driemaal per week, zoodat professor Debiet, indien hij daarvan ge bruik wilde maken, tot Donderdagavond had moeten wachten. De Fransche minister-president heeft echter maatregelen genomen, dat de hoofdlijn naar Italië Woensdagmiddag vrij was, zoodat de speciale trein van den professor kan passeeren en de Italiaansche autoriteiten hebben dergelijke schikkingen getroffen voor het Italiaansche ge deelte van de lijn. Naar verluidt, zijn er 200 telegrammen in Frankrijk en Italië verzonden om deze zaak in orde te brengen. ALLERLEI. De paspoorten-conferentie heeft haar laatste zitting gehouden. De verschillende voorgestelde maatregelen zullen bij haar toepassing een aan zienlijke verbetering beteekenen van den tegen- woordigen toestand. De conferentie drong er op aan, dat de regeeringen zullen uitgaan van het beginsel, dat alles, wat het verkeer tusschen de volken in den weg staat, een belemmering is voor het economisch herstel van de wereld en voor den turugkeer tot normale wisselkoersen. De correspondent van de Times te Willem stad (Curacao) bericht, dat er, tengevolge van de uiterst strenge censuur allerlei tegenstrijdige berichten over de revolutionnaire beweging in Venezuela binnenkomen. Verschillende generaals spannen samen, zegt de correspondent, om de regeering van generaal Gomez omver te werpen. Onder hen is ook de vroegere dictator Gastro, die zich, naar verluidt, in de provincie Andes bij de grens van,Columbia ophoudt. Men bericht, dat generaal Olivares.aan het hoofd van de op standelingen, de stad Victoria heeft bezet, het geen h m mog lijk was doordat de garnizoens troepen aan het muiten sloegen. Een andere generaal Penalosa is meester van den toestand in Tach ra. Generaal Gomoz heeft een proclamatie tot de bevolking gericht, waarin hij vraagt, hem tegen Castro en zijn aanhangers te steunen en verzekert, dat de vrede spoedig hersteld zal zijn. Vluchtelingen uit de hoofdstad Caracas, te Willemstad aangekomen, vertellen, dat daar honderden personen gearresteerd zijn. Binnenland. De Rijksmiddelen. Hoewel de schatkist nog steeds en bij lange na niet in staat is, om aan de zware eischen des tijds te voldoen, zijn de resulta ten der verschillende belastingheffingen maan delijks schitterend te noemen De afgeloopen maand maakte wederom een zeer gunstig fi guur,aangezien aan gewone middelen een bedrag van f 38.747.990 in de schatkist vloeide, zijnde f 872 millioen meer dan in de overeenkomstige maandvan hetvorig jaar. Vergeleken bij de maand Augustus van dit jaar valt een accres waar te nemen van ruim 4 millioen gulden, 34.500.636. De gezamenlijke opbrengsten gedurende de eerste negen maanden van het loopende jaar wijzen op een bedrag van 322.5 millioen, het geen een vooruitgang is van 921/a millioen, vergeleken bij de overeenkomstige periode van 1919, toen 229.8 millioen binnenkwam. Het onderzoek naar de oorzaken der gun stige ontvangsten wijst uit, dat door sommige bronnen buitengewoon krachtig gewerkt is.Aller- eerst waren de opbrengsten uit de inkomsten belasting ditmaal zeer gunstig. Tot een belangrijke vermeerdering van bijna 5 millioen heeft dit middel bijgedragen 8.5 mil lioen tegen 3.7 millioen in September van jaar. Het verhoogde tarief en zeer waarschijnlijk ook het gedeeltelijk inhalen van den achterstand in de administratie heeft tot dit enorme be drag bijgedragen. De personeele belasting deed 5 ton. meer vloei en dan het vorig jaar dit middel bracht 2.5 millioen tegen 1.9 millioen in September 1919 De tantièmebelasting, die als een zekere inkom stenbelasting kan beschouwd worden, stond we 6 ton bij verleden jaar ten achter. 1.9 millioen tegen 2.5 millioen,hetgeen verband houdt met de minder groote winsten, die den laatsten tijd bij de verslapping van het zakenleven ten deel vallen. Tot het belangrijk accres droegen ook krachtig bij de registratie-rechten, die in ver band met den overgang van vaste goederen en vooral ook met de levendigheid op emissie- gebied, een bedrag opleverden van 4.05 mil lioen, zijnde ruim 1 millioen meer dan in Sep tember 1919, toen 2.9. millioen invloeide. Vergeleken echter met de maand Augustus van dit jaarvalt eenvermeerderingvan ruim f ll/2mil- lioen te constateeren, maar in deze maand ech ter 'zijn de resultaten nog nimmer zoo gunstig geweest. Het accijns op het gedistilleerd droeg heden met een vermeerdering van 3 ton bij dit middel bracht 4.3 millioen op, tegen 4.09 in Septem ber 1919. Grooter voldoening nog zouden de resul taten gewekt hebben, wanneer niet sommige hef fingen bij verleden jaar waren achtergebleven. Rekening dient echter gehouden te worden met de omstandigheid, dat deze middelen het vorig jaar buitengewoon gunstig vloeiden en dus een achterstand dit jaar te verklaren is. Zoo o.a. wijst het accijns op suiker een vermindering aan bijna 1 millioen, 2.5 tegen f 3.4. De zegel rechten stonden met September 1919 gelijk, nu de verhooging van het tariefverjaart. De suc cessierechten wijzen een vermindering aan van 9 ton, 2.2. millioen tegen 3.1 de grondbe lasting bracht f 377.459 op tegen 530.726 daarentegen waren de verschillende andere accijnzen, als op bier en wijnen, niet ongunsti ger. De opbrengst der belastingen in verband met de buitengewone omstandigheden, was ditmaal weder bevredigend. Ruim 47a millioen ont- vingde schatkist meer,/ 20.9 millioen tegen ƒ16.1 millioen in de maand Augustus, waartoe voor namelijk de O.-W. belasting bijdroeg, die 20.8 .millioen opbracht tegen 12.6 millioen in de daaraan voorafgaande maand. Staatscommissie inzake de duurte. Het eindverslag der Staatscommissie inzake de duurte zal dezer dagen aan de Koningin worden aangeboden.' De luchtdienst op Duitschlaud. Naar door de Kon. Ned. Luchtvaart Mij. wordt medegedeeld, 3al niet alleen de luchtdienst op Engeland den lsten November stopgezet, doch eveneens die op Duitschland. Kamerlid. In de gisterengehouden zitting van het G*ntraal Stembureau voor de verkiezing van een lid van de 1 weede Kamer in de vacature mr D. Fock, is benoemd verklaard de heer P. J. de Kanter te Dordrecht. Staatsraad Struycken. Het lid van den Raad van State prof. mr. dr. A. A. II. Struycken is aangewezen als lid van wege Nederland van het Permanente Hof van Arbitrage. Opheffing Rijkskantoren. De minister van Landbouw brengt ter al- gemeëbe kennis, dat de liquidatie van het Cen traal melassebureau van het voormalig Rijks kantoor voor suiker op 1 November zal eindigen en dat briefwisseling betreffende aangelegen heden van dat bureau na dien datum behoort te worden gericht aan de afdeeling crisisnij verheid van zijn departement. De minister van landbouw brengt ter al gemeene kennis, dat de liquidatie van het voor malig Rijkskantoor voor zaden te 's-Gravenhage 16 Nov. zal eindigen en dat briefwisseling, zaden betreffende, na dien datum dient te wor den gericht aan de direltie van den landbouw De minister van landbouw brengt ter alge meene kennis, fat de liquidatie van het voormalig Rijkskantoor voor kaas, 1 November zal ein digen en dat briefwisseling omtrent de aange legenheden van dat kantoor na dien datum dient

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1