te worden gericht aan de afdeeling Melk-en. melkproductenvoorziening van zijn departement Vertrek van inr. Fock. Naar wij vernemen zal de nieuwbenoemde Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, mr. D. Fock, de reis naar Indiö zal maken met de s.s. „Prins der Nederlanden" van de Stoomvaartmaatschappij Nederland. De juiste datum van het vertrek is nog niet bekend, doch de overdracht van het bewind zal vermoedelijk op 24 Maart 1921 plaats hebben. Het „Vad." meldt nog, dat mr. Fock niet te Amsterdam, doch te Napels zal scheep gaan. Vacature Eerste Kamer. Tengevolge van de benoeming van den heer Idenburg tot lid van de Eerste Kamer, is het aantal Kamerleden, dat tevens lid is van het Centraal Comité van Antirevolutionaire Kies- vereenigingen, grooter geworden dan volgens de statuten van deze partij geoorloofd is. Dien tengevolge heeft de voorzitter van het Centraal Comité, die lid is van de Eerste Kamer (de heer H. Colijn) besloten als zoodanig ontslag te ne men. De Staten van Gelderland zullen dus eerlang in een vacature in de Eerste Kamer heb ben te voorzien. (Stand.) Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergaderirtg van Donderdag 21 October. Interpellati e-v an den Tempel. Overgegaan wordt tot stemming over de ingediende moties. De motie-van den Tempel, betreffende de verhooging van de bezoldiging van het Rijks personeel met 5 pCt. met ingang van 1 Januari 1920, wordt verworpen met 55 tegen 33 stemmen. De motie-van Rijzewijk, betreffende terug werkende kracht van den kinderbijslag tot 1 Januari 1920 en wijziging van de samen stelling der Commissie voor Georganiseerd Overleg, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De motie-van de Laar, om den kinderbijslag voor burgelijke rijksambtenaren te bepalen op minstens 100.per kind en voor werklieden in 's Rijks dienst op minstens 2 per week en per kind, wordt verworpen met 85 tegen 3 stemmen. De motie-Oud, inhoudende handhaving van den kinderbijslag in den oudenvorm metverhoo- ging van het bedrag van 50, op 75, verval der salarisgrens van 5000 en verhooging van alle salarissen met 5 p.ct. met ingang van 1 Januari 1920 wordt eveneens verworpen met 55 tegen 30 stemmen. De motie-Otto uitsprekende de wenschelijk- heid van een verdere herziening van de salaris sen van het Rijkspersoneel en verhooging van deze salarissen boven de door de Regeering voorgestelde regeling, wordt verworpen met 45 tegen 43 stemmen. De motie-van den Tempel, om voor de ambtenaren der P. T. T. geen verdere gevol gen te verbinden aan deelneming aan stakingen bij dat Staatsbedrijf, wordt verworpen met 57 tegen 30 stemmen. Aan de orde zijn de interpellatie-Weitkampover de zuivel-politiek en de interpellatie- Sannes over de brood-en melkprijzen. De heer W e i t k a m p (C.H) vraagt, of de regeering een onderzoek wil instellen naar de productieprijzen der melk, vooral op de arme zandgronden, en de resultaten van dat onder zoek wil mededeelen vóór de behandeling van de landbouwbegrooting. Spr. vraagt verder, op welke wet of wetten de uitvoerverboden berusten, of de duurte niet be ter te bestrijden is dan met uitvoerverboden, en of de regeeringsbemoeiingen met den zuivel zullen ophouden, indien blijkt, dat van woeker winsten geen sprake is. De heer S a n n e s (S. D. A. P.) vraagt wat de Minister inzake de duurtebestrijding zal doen. Komende tot den broodprijs zegt spr. dat het gebruik van bruinbrood door de slechte kwali teit zeer afneemt. De prijzen van het wittebrood worden veel te hoog tengevolge van het door- elkaar mengen der grondstoffen door de bak kers. Voorts vraagt spr. of het niet mogelijk is dat de vrachtprijzen voor het graan worden verlaagd. Spr. wijst op de groote moeilijkhe den met de melk-enkaasvoorziening der groote steden en stelt den -Minister ten slotte een aan tal vragen over den melkprijs in den komenden winter, over den uitvoer van kaas,over prijsver laging van buitenlandsch graan en over het ge ven van een bijslag over de broodpTijzen. De MinistervanLandbouw,Nijverheid en Handel, de heer Van IJselsteijn, wijst er op, dat hij eerst voor de binnenlandsche behoefte moet zorgdragen endat eerst daarna export kan wor den toegelaten. Door het gesloten houden der grenzen voor suiker, aardappelen, steenkolen, melk, boter en kaas ontstond in 1920 voor on?e consumeerende bevolking een besparing van 150 millioen gulden. De Minister zegt, dat hij den indruk gekregen heeft, dat de landbouwbevolking geen ernstige reden tot klagen heeft. Hij acht het waarschijn lijk, dat er gedurende de wintermaanden een voldoende hoeveelheid melk voor een prijs van ten hoogste 23cent per liter beschikbaar zal zijn. De verhooging van den melkprijs is een ge volg van de mindere productie en de Minister zal in geen geval overgaan tot opheffing van de genomen maatregelen als kaasmaakverbod en uitvoerverbod, tenzij er een algeheele ver andering in den toestand komt. Er is dit jaar een hoeveelheid van 11.7 mil lioen K. G. kaas voor binnenlandsch verbruik beschikbaar,' De aanvoer van graan, dat thans uit Noord- Amerikawordt aangevoerd, is vrij .Verlaging van de vrachtprijzen,die reeds zeer laag zijn(nog geen 4 cent per K. G.) is niet te verwachten. Een toeslag van 10 cent op den broodprijs, zooals de heer Sannes wil, zou een uitgave van /3Va millioen per maand vorderen. Voor een dergelijke enorme uitgave wil de minister de verantwoordelijkheid niet dragen. Bij d.e replieken dient de heer Sannes een motie in, om de broodprijzen ongeveer gelijk te doen worden aan die in Juni 1920 en daartoe desnoods een tijdelijke toeslag van regeerings- wege te verleenen. Morgen voortzetting. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Middenstandswoningen. In verband met het ingediende Raadsvoorstel met betrekking tot regeling financieelen steun voor den bouw van middenstandswoningen, schrijven B. en W. aan den Raad Ingevolge art. 17 der Alg. Regeling betref fende het verleenen van financieelen steun voor den bouw van middenstandswoningen moet een commissie van advies worden samen gesteld, die tot doel heeft B. en W. voor te lichten betreffende toelating van ondernemingen tot den bouw volgens deze regeling en in alle gevallen, die zich in verband met deze regeling zouden kunnen voordoen. Waar de regeling door den minister van Arbeid is goedgekeurd, en aanvragen tot het verleenen van steun thans te verwachten zijn, komt het ons gewenscht voor, dat nu ook tot de benoeming van de commissie wordt over gegaan. In deze commissie zullen zitting moeten heb ben twee leden van den Raad twee bouwers en een onpartijdige voorzitter. In overleg met de commissie voor den Gem. Woningdienst hebben wij de eer, u in aanmer king te brengen voor een benoeming als voor zitter, den heer J. C. van den Berg, voormalig directeur van den Gem. Woningdienst en als leden uit de burgerij (bouwers) de heeren J. Bokhorst en J. F. van den Bos alsdan zullen nog twee leden uit uw midden moeten worden benoemd. Drankbestrijding Op het adres van het Schiedamsche Drank- weer-comité om toekenning voor het jaar 1921 van een subsidie van 200 ten behoeve van de drankbestrijding, zegt de Financieele commissie in haar advies aan den Raad De meerderheid in onze commissie is van meening, dat, waar het comité het voeren van propaganda voor geheelonthouding beoogt en niet alleen het misbruik, doch ook het gebruik van alcohol bestrijdt, waardoor de „droog legging" van Nederland wordt bevorderd, een subsidie niet behoort te worden toegekend, daar dit tevens in strijd zou zijn met de opvat ting van een groot deel der burgerij. De minderheid kan zich hiermede niet ver eenigen en acht, met het oog op het toenemend drankmisbruik, het toekennen van een subsidie gewettigd. s De commissie adviseert om de subsidie niet toe te kennen. Volkszang. Op het in hunne handen gesteld veroek van de afd. Schiedam van den Ned. Volkszang, om toekenning voor het jaar 1920/'21 van een 'sub sidie, groot 500, zegt de commissie voor de Financiën aan den Raad, dat zij, hoewel den arbeid der vereeniging waardeerende, in het algemeen op het standpunt staat, dat dergelijke vereenigingen zichzelf moeten behelpen en niet bij de gemeente behooren aan te kloppen. Wordt het verzoek toegestaan, dan is het te voorzien, dat meerdere vereenigingen binnen kort zullen volgen, die moeilijk zouden kunnen worden afgewezen. De commissie adviseert afwijzend op het ver zoek te beschikken. De commissie voor het huid e- blijk, destijds aan den afgetreden burgemees ter, den heer Honnerlage Grete aangeboden, heeft dezer dagen een prentbriefkaart doen vervaardigen, een getrouwe reproductie gevend van het fraaie tegeltableau. Deze prentbriefkaarten zijn in den boekhan del verkrijgbaar gesteld. De opbrengst zal strek ken ter dekking van de nog te bestrijden kosten van het huldeblijk. Gemeenteraad. - Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam, op Vrijdag 22 October 1920, des n.m. 2 uur. Voorzitterde burgemeester, de heer A. J. Gijsen. Aan de zitting gaat een comité-generaal vooraf. Om 3.25 uur wordt de openbare zitting ge opend. Tegenwoordig zijn 22 leden. De vaststelling der notulen van de vergade ringen van 7 en 10 September en 10 October wordt verdaagd. De Voorzitter doet mededeeling van bij hun college van Ged; Staten ingekomen goedgekeurde Raadsbesluiten. Onder dezen be vindt zich ook de goedkeuring van het raads besluit tot wijziging van een terrein aan de Anthony Muysstraat als plaats waar een open bare lagere school zal worden gevestigd. Van B. en W. is bij den Raad ingekomen het proces-verbaal van de op 30 Sept. j.l. ge dane kasopname bij den gemeente-ontvanger. Kennisgeving. Idem ontwerp-begrooting voor 1921, welke, na in de afdeelingsvergaderingen behandeld te zijn, in een der volgende vergaderingen aan de orde zal worden gesteld. Voorgesteld wordt, aan den heer J. J. van der Kreek, overeenkomstig zijn verzoek, met ingang van 1 Jan. a.s., eervol ontslag te ver leenen als onderwijzer van school A. De Raad besluit hiertoe. Van de Commissie, bedoeld bij art. 120 der Bouwverordening, verslag van het gehouden onderzoek ingesteld, naar aanleiding van een beroep ingediend door A. Stolk tegen een be sluit van B. en W., houdend afwijzende beschik king op zijn verzoek tot verbouwing van de panden West-Frankelandschestraat 40 en Kort landstraat 5laM, waarvoor hem vergunning was verleend met beperking tot de panden West-Frankelandschestraat 40 en Kortland- straat 518. De Commissie stelt voor, om het verzoek van den heer Stolk toe te staan. Overeenkomstig het advies wordt besloten. Van het Burgerlijk Armbestuur de rekening over 1919. In handen der commissie voor de rekeningen. Van de afd. Schiedam van den Ned. Bond van Arbeiders in Overheidsdienst en van de afd Schiedam van den Ned. Straatmakersbond en aanverwante vakken adressen met betrek king tot loonsherziening. Gesteld in handen van B. en W. om advies. Van den Schiedamschen Bestuurdersbond een verzoek om art. 5 van de verordening op de gemeentelijke arbeidsbeurs te willen wijzigen. Van denzelfden Bond verzoek om een ver ordening op den verkoop van bevroren vleesch in het leven te roepen. B. en W. deelen mede, dat zulk een verorde ning bij hen en de Strafcominissie in voorberei ding is. Deze stukken gaan in handen van B. en W. om advies. Van de Coop, Bakkerij en Verbruiksvereeni- ging „D. E. S." verzoek tot invoering eener verordening op het gewicht van het brood. De Bakkerspatroonsvereeniging steunt in een adres dit verzoek, doch geeft hierbij nog eenige wenschen over eventueele bepalingen. In handen van B. en W. om advies. Van verschillende personen zijn ingekomen adressen, houdende dankbetuiging voor benoe mingen. Deze stukken worden aangenomen voor ken nisgeving. (De zitting duurt voort). Gemengd Nieuws. In het zand gestikt. Gisterenmiddag omstreeks vier uur hoorden eenige werklieden op de in aanleg zijnde van Speykstraat in de ge meente Sloten een jongensstem om hulp roepen Zij gingen zoekenwaar het geluid vandaan kwam en ontdekten op een zandterrein het hoofd van een knaapje, dat even boven den grond uitstak. Fluks wisten zij het ventje te bevrijden. Snikkend vertelde het, dat zijn makkertje, de dertienjarige J. van Keulen, geheel onder het zand bedolven lag. Zij waren aan het spelen ge weest en het idee was bij hen opgekomen een diepen onderaardschen gang te graven. Deze was reeds ver gevorderd, toen eensklaps een in storting plaats had. De werklieden van de kalkfabriek, die zeer kordaat zijn opgetreden, waarschuwden de politie van Sloten en begonnen het zandter rein op de bewuste plek te ontgraven. Het duurde niet lang op het jongetje werd gevonden. Het lichaaïn was nog warm. Men probeerde met kunstmatige ademhaling en later met den zuurstofkoffer van den Geneeskundigen Dienst de levensgeesten weer op te wekken. Het mocht echter niet baten. Het lijkje werd naar het politiebureau overgebracht, waarna de fami lie, die in de Borgerstraat te Amsterdam woont, van het treurige feit in kennis werd gesteld. Een sigarenmachine. Dezer dagen werden wij uitgenoodigd, schrijft de,,Msb." een nieuwe uitvinidng te komen bezichtigen op het gebied der sigarenfabricage, n.l. een sigaren- machine, waarmede zelfs door meisjes van 13 en 14 jaar sigaren kunnen worden gemaakt evengoed als door een meest bekwamen vakman. Wel bestonden er tot nu toe machines voor de bewerking van de tabak zooals voor het strip pen, opleggen, enz. maar een machine, die si garen fabriceerde, op dezelfde wijze als de met de hand gemaakte, liet nog op zich wachten. Thans is, zooals wij konden constateeren, dit probleem, opgelost door den heer M. v. Hemert, die enkele, zeer eenvoudige typen van deze ma chine in zijn werkplaats, Deimanstraat 3, Den Haag in werking heeft. Het beginsel is zeer eenvoudig. Een 5 of 6-tal rollen van bijzonderen vorm, vervangen de vin gers van den sigarenmaker en rollen met nog grooter voorzichtigheid misschien dan de vak man dit zou kunnen, het dek- en omblad om het fijne binnengoed, zoodat zelfs het meest teere tabaksblad niet wordt beschadigd. De ingebruik zijnde machines zijn welis waar nog zeer primitief, maar voldoen des niettegenstaande reeds uitmuntend. Met deze machines kunnen gemakkelijk twee maal zooveel sigaren worden gefabriceerd als 'n ervaren sigarenmaker in denzelfden tijd produceert. Bovendien kunnen zij door jonge en goedkoope werkkrachten wij zagen daar meisjesgvan 13 en 14 jaar er mede bezig na enkele dagen oefening uitstekend worden bediend. De toepassing dezer machines belooft een groo- ten ommekeer in de sigarenfabricage te zullen teweeg brengen, terwijl daardoor bovendien het product aanmerkelijk goedkooper, dan thans het geval is, zal kannen worden afgeleverd. De teekeningen voor meer volmaakte machi nes van deze vinding, waarop bereids patent is genomen, zijn gereed, zoodat zij spoedig kun nen worden uitgevoerd. Deze machines zullen in een nieuwe sigarenfabriek, welke aan de Laakhaven zal worden gesticht, worden toe gepast. Moord. Te Nordliorn is een Nederlander zekere G., aangehouden als verdacht van moord op iemand uit Nijverdal, die enkele maanden geleden van zijn woonplaats naar Nordhorn was gereisd. Zijn lijk werd toen over de grens gevonden, beroofd van geld en horloge. Smokkelen. Wegens een poging om 14.000 mark aan bankpapier van Duitschland naar Nederland te smokkelen, is de koopman J. v. d. B., uit Rotterdam door de schepenenrechtbank te Kleef tot 500 mark boete veroordeeld Het bankpapier werd verbeurd verklaard. Posterijen en Telegrafie. Binnenland, Brieven. 1. B. C. S 2. A. van Driel .Schiedam 3. R. W. Hattnck v. Wijck, Wageningen. 4. Barneveld. 5. Haarlem. 6. A. Oosteweeghe' Bussum. 7. Rotterdam. 8. Haag. Briefkaarten. 9. 10. Delft. 11. 12. H. Homburg Itrechk. 13. W. C. v. Kessel. Amsterdam. 14. Dordrecht. 15. Bussum. 16. Spiek Haag. 17. Viele Haag. Buitenland. Briefkaarten. 18. St. Bunnell New-York City. 19. R. Jtirgens. Berlin. 20. J. v. d. Knaaij Plymouth. 21. O. Klijne Grangemouth. 1 briefkaart zonder adres. Rechtzaken. Het O. M. bij de rechtbank te Rotterdam eischte tegen P. A. den H., 25 jaar, scheeps bouwer te Rotterdam, wegens'diefstal, te Schie dam, van een gouden horloge -met gouden ket ting, weggenomen aan boord van het zeilschip de „Poolster", ten nadeele van den schipper van dat vaartuig, G. P. de Vries drie maanden ge vangenisstraf J. de W., 36 jaar, koopman te Rotterdam, wegens heling van dat horloge met ketting zes maanden gevangenisstraf. Voorts is nog geëischt tegen C. V., niet ver schenen, wegens diefstal, te Rotterdam, van een dekzeil, ten nadeele van den heer J. Baks, te Schiedam één maand gevangenisstraf G. v. d. B., 30 jaar, koetsier te Schiedam, wegens mishandelingeen week gevangenis straf J. W. H., 22 jaar, glasslijper, recidivist, en F. J. v. W., 21 jaar, koperslager, beiden te Schiedam, wegens diefstal door twee vereenig- de personen van een portemonnaie, inhoudende eenig bedrag aan geld onderscheidenlijk acht en drie maanden gevangenisstraf J. V., niet verschenen, wegens diefstal van een horloge,weggenomen uit een auto-garage te Schiedam zes maanden gevangenisstraf J. H. de W., n et verschenen, wegens mis handeling te Schiedam 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis.. Seheepvaart. Hoogwater te Hoek van HoDaai. 22 Oct. v.m. 10.08, n.m. 10.39. 23 Oct. v.m. 11.27 nam. 11.46. 24 Oct. v.m. n.m. 0.16. 25 Oct. v.m. 0.25, n.m. 0.54. 26 Oct. v.m. 1.02, n.m. 1.28. 27 Oct. v.m. 1.40, n.m. 2.02. Hoogwater te Schiedam ongeveer 1 uur en 40 min. later. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 220ct. Men noteert voor Prima binnenl. spiritus 100 directs levering 190.- - Stemming flauw. Moutwijn. SCHIEDAM, 22 Oct. Men noteert voor moutwijn 46% f54.—. Stemming vast. Spoeling. Noteering van de Coop. Vareen. „8ehied. Spoelingv sreeniging. Heden f 2.20 per ketel. VEEMAKT DELFT, 21 Oct. 1920. Aanvoer270 runderen16 paarden12 vette kalveren 65 magere kalveren 188 scha pen of lammeren 352 varkens 722 biggen 14 geiten of bokken. Vette koeien le kw. f 500 kf 975 2e kw. f 250 k f 500 kalfkoeien le kw. 525 f 950 2e kw. ƒ275 kf 525; Vaarkoeien le kw. ƒ400 k 700 2e kw. 200 400. Magere varkens le kw. 45 k f 180 biggen 20 k f 45 nuchtere kalveren 15 k ƒ45 paarden 200 700. Rundvleesch per kilo 2.20 k 1.90 k 1.60. Boter 3.30 k f 3.90 per kilo. Aanvoer 85V| en 81/m» wegende samen 1780 kilo. Haag. 9

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2