Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Ongevallenverzekering ..jl* fnnn fnnn rmn 43»t« Jaargang. Vrijdag 22 October 1920. 2869. Bedrogen. m r FEUILLETON. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1 5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. r Incassokosten worden berekend. geheels 1111 een bund, k /Sl|| - 8 1 1111 invalidity j L L fel voet of oogt - I IJ U een duim _D^_verzekerinfl^oidt gewaarborfld dowjfoHdlaiidiaha AlgomMuo Vtizeluiiagib»»!. to iohlodum. kfl veilles van een wqsvingei 1 verlies vu eiken ande- 2 ven vingev TWEEDE BLAD. Binnenland. De S. D. A. P. achteruit. De sociaal-democraten boeren al maar door achteruit. In het N.V.V., de roode Vakcentrale liep het ledental van 1 April tot 1 Aug. dus in 4 maanden met 21334 (zegge één-en-twintig- duizend) leden terug. Het geschipper van de sociaal-democraten, die in hun bladen wel eens te^en Wijnkoop a.s. te keer gaan, maar tegelijk de bolsjewistische methode, de directe actie der Vakorganisatie tot verovering der politieke macht, in hun programma schrijven, deze al te doorzichtige poging tot misleiding, stuit onze arbeiders tegen de borst. Het pleit voor hun gezond verstand dat zij zich niet langer mis bruiken voor anti-democratische agitatie waar door ook hunne vakbelangen steeds meer wor den geschaad. De partij van mr. Troelstra heeft het hoogtepunt van hare macht al lang achter den rug. In 1913 toen hij voor de Amsterdamsche studenten in „Plancius" optrad, kon de leider der S. D. A. P. spreken voor een bomvolle zaal. Verleden week te Leiden kwamen hoop en al 15 studenten naar een lezing van mr. Troelstra luisteren Niet alleen de arbeiders, maar ook de intellec- tueelen keeren de S. D. A. P. den rug toe. En zonder medewerking van deze intellectueelen komt er van mr. Troelstra's socialisatie-plannen niets terecht. Dit staat als volgt omschreven in het socialisatierapport. „Wij, zegt het rapport der S.D.A.P., „zijn, er ons ten volle van bewust, dat wij de volle toewijding der huidige technici en bedrijfs leiders, voor het op maatschappelijken voet in te richten bedrijf, niet minder noodig heb ben dan de volledige toewijding der arbeiders." Dit wil zeggen, wanneer de intellectueelen niet tot de S. D. A. P. komen, kan mr. Troel stra zijn plannen tot stichting van een „soci alistische maatschappij" in Nederland netjes op doeken.En de enkele intellectueelen,die vroeger wel eens met de S. D. A. P. hebben gecoquet- teerd, doen niet langer mede. „Het aantal medici, juristen, ingenieurs dat de S. D. A. P. telt, is uiterst gering," schrijft J. Goudriaan Jr. in „Het Volk", en deze wei nige leden dateeren haast zonder uitzondering uit een vroegere periode. Dit laatste is het be- denkelijkste. Het allerbedenkelijkste op dit terrein echter, is, dat de breede kring van intellectueelen, die in vroeger jaren zich wel niet direct tot de arbeidersbeweging rekende, maar daartegenover toch een onverholen sym pathie aan den dag legde, steeds kleiner wordt." En de socialist Goudriaan tracht dat verschijn sel als volgt te verklaren .De ervaring is tot nu toe geweest dat daar, waar de arbeidersbeweging de macht overwegend in handen kreeg,zij mede een factor van ondergang is geweest inplaats van een kracht tot opbouw. En wat de intellectueelen in het bijzonder heeft getroffen en wat zij diep Uit het Engelse h. 33 Achter het boschje langs het kiezelpad, kwam een gestalte in een grijs pak te voor schijn. Herbert herkende Blake. De aanwe zigheid van den man was hem bijzonder on aangenaam toch kwam hij op dit oogen- blik van pas. Hij bleef staan en nam met een onverschillige beweging zijn hoed af. „Mariott is wederom de reden van mijn komst," zeide hij „Ik heb mij n best gedaan voor hem, maar hij is zoo koppig en onhan delbaar. Hij zegt, dat hij vanavond naar Lon den moet vertrekken. „Daar kan niets van komen. Ik zal hem dadelijk komen bezoeken. Zeg hem, dat hij zich zoolang absoluut rustig houdt. Naar LondenHetis immers voor hem in zijn te- genwoordigen staat onmogelijk. De man is Fn aar n°® 8es''oorcl in het hoofd." Blake wendde zich om en wandelde weer We8- Up dat oogenblik zag hij plotseling He in zich hebben opgenomen, is de ondergang van het intellect en de onverholen vijandschap daartegenover betoond door de arbeiders, zoo dra deze de macht in handen hadden Deze verklaring is verre van voldoende. Juist de technici weten, door hun leven-in-het- bedrijf, door hun practische ervaring, dat de zoogenaamde socialisatie als middel tot opvoering van de productie en verhooging van de productiviteit" zooals Goudriaan dat noemt een zeer aanvechtbare theorie is. Zij weten dat, integendeel, toepassing van het economische systeem der sociaaldemocra tische theoretici achteruitgang in de productie beteekent, met als weerslag algemeene vermin dering van de volkswelvaart. De intellectueelen beseffen, dat welke wijzigingen er ook moe ten komen in he stelsel van verdeeling van het arbeidsproduct om den arbeidslust en het praestatievermogen der hoofd- en handarbeiders aan te wakkeren en te voorzien in hun rechtma tige behoeften, enkel duurzame hervormingen worden bereikt langs den wettelijken weg van de revolutie en niet door geweld. De intellectueelen juist omdat zij meer ontwikkeld zijn,beseffen ten slotte beter dan wie ook, hoe hetvolk niet leven kanvan brood alleen, hoe de wereld enkel beter wordt, wan neer we betere zedelijk-hoogstaande, gods dienstige menschen vormen. En tegenover dit streven naar een beter en hooger leven voor de volksmassa, staat de S. D. A. P. niet neutraalhaar materialisme staat er lijnrecht tegenove4. Zonder leiding van een voldoend aantal intellectueele krachten, verlaten door de ver standige arbeiders, gaat de S. D .A. P. langzaam maar zeker haar ontbinding te gemoet. (Tijd) Steun aan door watersnood getroffen landbouwers. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Deckers betreffende het verleenen van steun aan landbouwers in Noordbrabant,die door den watersnood in Januari 1920 getroffen zijn, luidt het antwoord van den Minister alsvolgt „De-" hulpverleening aan hen, die getroffen zijn door de overstrooming, die Noord-Brabant geteisterd heeft, is van drieërlei aard geweest. lo. Evenals bij andere Watersnooden heeft de Algemeene Vereeniging ter leniging van ram pen door den watersnood in Nederland zich onmiddellijk beschikbaar gesteld, de meest ge troffenen door giften te helpen. 2o. De Commissie van Beheervan hetWaters- noodfonds van het Nederlandsch Landbouw- comité heeft zich bereid verklaard,ten behoeve van hen, die^schade geleden hadden, credieten, te geven door bankinstellingen, te garandeeren. 3o. De Minister heeft de aardappelen, die ter beschikking van de aardappelvoorziening van het land waren gesteld, doch door den waters nood geheel of gedeeltelijk besfchadigd waren geworden,aan de betrokken eigenaren ten volle vergoed. De Alg. Watersnood Commissie heeft een co mité van hulpverleening voor Noord-Branbant samengesteld, onder leiding van den Commis saris der Koningin in die provincie. Dit comité stelde, bij een circulaire, die het aan de burge meesters omtrent de hulpverleening zond, op den voorgrond,dat alleen bij rampen van „bui tengewone aard" steun gegeven diende te worden en „dat het alzoo niet bemiddelend kon optreden daar, waar alleen schade is ondervon den tengevolge van den bijna jaarlijks terug keerenden hoogen waterstand." Bovendien werd van den algemeenen stel regel uitgegaan dat het Watersnood-fonds een fonds van weldadigheid is, cftit alleen bestemd is, om die personen te helpen, die door een watersnoodramp in hun bestaan bedreigd wor den Namens het Centraal fonds heeft de heer J. H. Faber, die zijn goede diensten bij de laatste overstrooming in Noord-Holland bewezen had, in overleg met die plaatselijke comité's, de ondersteuningen vastgesteld. Het schijnt dat hierbij op zeer verschillende wijze te werk is gegaan, in verband met den min of meer groo- ten aandrang tot schadevergoeding van het be trokken plaatselijk comité. In een den löden April te Utrecht gehouden vergadering werd besloten, dat waar, waar door het groote watersnoodfonds geen of onvol- diende ondersteuning zou geleverd zijn, com- missiën van bijstand genoemde commissie van beheer zouden voorlichten, om crediet te geven Niettegenstaande herhaalde waarschuwing, kwam uit Noord-Brabant geen enkel verzoek tot credietverleening in. Feitelijk is van de diensten van het bedoelde fonds dan ook geen gebruik gemaakt. Het bedrag van Regeeringswege verstrekt, voor teloorgegane aardappelen beloopt f 150.438.42. Tot nog toe is bij geen enkelen watersnood van Regeeringswege schadeloosstelling of steun verleend. De Minister meent, dat er groote bezwaren zijn, van dien weg af te wijken. Het voorkomen van de herhaling der over strooming, voor zoover deze heeft plaats gehad in het gebied van de Beersche Maas, is een aan gelegenheid, die in de eerste plaats het Depar tement van Waterstaat betreft. Gemengd Nieuws. De economische toestand in de Ver. Staten. Volgens de weekoverzichten in de handelsbladen blijft de groothandel binnen en ge grenzen beperkt, als een gevolg van het nog zachte en warme weder, de lagere prijzen voor landbouw-producten en de onzekerheid ten aanzien van de verdere ontwikkeling der prij zen. In Industrieele kringen is men de meening toegedaan, dat de prijzen thans een voldoende laag niveau hebben bereikt, zoodat de indus- trieelen zich met alle kracht willen verzetten tegen het eventueel met verlies verkoopen. De noteeringen voor levensmiddelen en tal van andere artikelen zijn thans lagex* dan öp eenig tijdstip gedurende de laatste drie jaren. De export-handel wordt steeds flauwer, met uit zondering van tarwe en katoen. lene Raybould uit dé broeikas komen, een bouquet bloemen in de hand. Hij bleef staan, verstomd van verbazing of schrik. Het leek meer op schrik dan verbazing. Hij nam zeer on handig en verward zijn hoed af' „Ik had niet gedacht, u hier te vinden," zeide hij. „Dat kan ik mij voorstellen," antwoordde Helene koeltjes.,, Maar ik ben gisteren hier gekomen, onvrijwillig, na een kort en pijn lijk onderhoud met den heer Forest. Ik zal niet meer naar Maldon Chase terügkeeren." Helene wendde zich af van hem en ging naar het huis. Terwijl Blake haar nastaar de, kreeg hij allengs zijn zelfbeheersching terug. Herbert zeide iets tot hem, doch hij gaf geen antwoord. Hij liep midden in een heg en mompelde een paar woorden van excuus. Dan liep hij het kiezelpad af, naar het tuinhek toe, langzaam en onzeker, alsof hij dronken was. Herbert sloeg hem met verbaasde verwon dering gade. „Wat is er toch met dien kerel vroeg hij zich af. „Hoe kan het zien van Helene hem zóó in verwarring brengen Ik heb nog nooit zulke een uitdrukking van wreede te leurstelling op iemands gelaat gezien." Herbert kwam aan de lunch met het voor komen van iemand, die een raadsel heeft Middenstandsuoningbouw. Naar het „Hdbl." verneemt, heeft de re geering aan het Amsterdamsche gemeentebe stuur verzoeht, indien de subsidie voor den mid denstandswoningbouw van ten hoogste f 2500 per woning of 25 per vierkanten meter op pervlakte, in de kosten er van éen vierde ge deelte bijdragen. Aan andere gemeenten, waar de middenstands- woningbouw voor dien steun in aanmerking wenscht te komen, zal hetzelfde worden gevraagd. opgelost Hij was bij Mariott geweest, zeide hij het ging den man beter. Hij was nog zeer zwak lichamelijk, en geestelijk tamelijk verward, maar hij had niet het minste geld meer, zooda.t hij geen alcohol meer kon gebruiken. En dat was de hoofdzaak voorloopig. „Hij verlaat het land, ging Herbert voort. „Een oude vriend van hem, dien hij eens een dienst heeft bewezen, gaat naar Buenos Aires, om het bestuur van een groote land bouwonderneming op zich te nemen en Ma riott zal hem vergezellen. Ik ben blij, dat het zoo is. Hij geeft Mariott een kans, zijn leven opnieuw te beginnen en zich voortaan beter te houden dan tot nu toe.' „Ik vrees, dat niemand iets goeds zal doen of worden, die met Blake in verband staat," zeide Helene. *„En voor zoover ik "weet, moet er een of ander tusschen die beiden bestaan. Als wij Blake maar eens kwijt kon den worden. „Wij zijn hem kwijt," antwoordde Her- bert. „Hij is voor goed vertrokken. Hij ging van hier dadelijk naar Mariott terug en nam afscheid van hem. Hij zal niet meer terug komen. Ik begreep niet, hoe uw aanwezig heid hier hem zulk een schrik op het lijf kon jagen, maar ik begrijp het nu. Gij hebt hem gezegd, dat gij gisterenavond met uw stiefvader hebt geproken. De Raden van verbruikers in Frankrijk. Vandaag, aldus lezen wij in de „Temps" van gisteren, is in het „Journal Offi- ciel" het besluit openbaar gemaakt, waarhij de Raden van Verbruikers, worden georganiseerd. Ziehier de bepalingen van dit besluit In elk departement wordt, onder voorzitter schap van den prefect, een Raad van Verbrui kers opgericht) Deze Raad wordt als volgt sa mengesteld De prefect, voorzitter. Twee leden, aangewe zen door den algemeenen Raad. Een lid aange wezen door den gemeenteraad van de hoofd- plaatsvanhetdepartement. Eenlidvan de Kamer van Koophandel van de hoofdplaats van het de partement. Twee vertegenwoordigers van de coöperatieve verbruiksvercenigingen. Acht ver tegenwoordigers van de verbruikers, hoofdzake lijk gekozen uit de leden der vereenigingen van verbruikers, van groote families, oud-strijders enz. De prefect kan, als hij dit nuttig acht, in een of sommige van de arrondissementen van zijn departement, sub-comité's stichten, onder voor zitterschap van de onder-prefecten, die belast zijn met het instellen van enquetes en het ver- schaffenvan inlichtingen van noodzakelijk wor den geacht door het departementale comité. De leden van die raden worden aangewezen bij besluit van den prefect. De raden van verbruikers bestudeeren de oorzaken van de prijsstijging der levensmidde len, stellen de mogelijke maatregelen voor, die geacht kunnen worden de prijsstijging te ver minderen, en de voorwaarden der Volksvoeding te verbeteren. Zij wijzen op de veranderingen, die men met dit doel misschien zou kunnen aanbrengen in de verordeningen op het markt wezen. Zij brengen de overheid verslag uit onir trent misbruiken en vergrijpen, enz. Te Parijs wordt ingesteld, onder voorzitterschap" van den onderstaatssecretaris voor de voedselvoorzie ning, een Opperste Raad van Verbruikers, Juist ,maar wat beteekent dat?" „Dat beteekent alles. Gij hadt uw goede redenen, om uw aanwezigheid in dat huis geheim te houden, maar nu waart gij ontdekt. Uw geheim bestond niet meer. Dus waart gij in staat, den heer Forest te verhalen, wie Blake is en in welke verhouding hij tot hem staat. Toen Blake u hedenmorgen hier zag en van u vernam, dat gij met den heer Forest hadt gesproken, moest hij wel tot de conclusie komen, dat gij hem aan Forest hadt verraden. Hij zou zich dus wel wachten, nog eens naar Maldon Chase te gaan. Zijn plannen zijn in dui gen gevallen en hij isnu hoogstwaarschijnlijkweer met- andere, donkere plannen bezig, om geld te verwerven. Het is een waar geluk voor ons, dat hij weg is." Er kwam een gloed op Helene's gelaat. Haar oogen schitterden van geluk. Een don kere schaduw scheen van haar schouders afgenomen. Zij keek op en ontmoette Herberts blik. „Het is de hand der Voorzienigheid", zeide deze. „Wat gij gisterenavond al§ een ramp beschouwdet, brengt ons slechts geluk. Het bevrijdt ons van de tegenwoordigheid van een gevaarlijken schurk." „En Hij redt mijn stiefvader tegelijkertijd zijn leven," zeide Helene dankbaar. (Wordt vervolgd). Ë«!!-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 5