Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firafls-OngevaUenverzekeriDg 43gf6 Jaargang. Zaterdag 23 October 1920. Mo. 12870 Bedrogen. FEUILLETON. Bnreau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1 5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. toegezonden* tl™ herhsaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrlge Incassokosten worden berekend. dood k|| vevHea Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Buitenlandsch Nieuws. DE MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAND. De ,,Times"-correspondent te Derby een be" langrijk spoorwegcentrum in de Midlands, meldde gisterenavond, dat aldaar een groot deel der spoorwegarbeiders tegen staking is. Een telegram uit Cardiff aan de „Times" meldt, dat in Wales zelf vele stakende mijnwerkers, in verband met hun verlangen naar een einde van het conflict, de sympathiestaking der spoor wegarbeiders ongewenscht achten. Daarentegen nam de gedelegeerdenverga dering der mij nwerkers van Zuid-Wales van daag, in' weerwil van het verzet der meer erva ren leiders, met groote meerderheid een drei gende motie aan. De motie verzoekt bet hoofd bestuur der federatie, tegen 27 October een nationale conferentie van gedelegeerden der mijnwerkers bijeen te roepen, ten einde aldaar een besluit te nemen omtrent het terugtrekken van alle werklieden uit alle steenkoolmijnen van het land, indien de staking op 30 October nog niet is geëindigd. Het terugtrekken van alle arbeiders uit de mijnen zou beteekenen, dat deze aan hun lot worden overgelaten, zoodat vele mijnen door het water of door de zich ont wikkelende gassen vernield zouden worden.Men zou hier dus te doen hebben met een wanhoops daad. De noodwet, die de minister van Binenland- sche Zaken Maandag bij het Lagerhuis zal in dienen, zal, zegt de „Times", de regeering niet alleen machtigen tot bescherming van zekere deelen van het land zooals mijndistricten, doch ook tot opvordering van alle middelen van ver voer en levensmiddelen. Op het gemeenschappelijk congres van mijn werkers en spoorwegarbeiders zal aan de laat- sten worden voorgesteld, hun staking tot na het Woensdag te houden congres van vakvereeni- gingen uit te stellen. Reuter seint uit Londen De pogingen tot een regeling van de kolen- staking zijn vandaag voortgezet.Bovendien wor den er conferenties gehouden tusschen Lloyd George, Bonar Law, Horne en Duncan, de regelaar aan den eenenkant en de leiders der mij- werkers aan den anderen kant. Men verneemt, dat zij zijn gekomen tot een punt, waarop een zeker tijdstip en statieken worden voorbereid door den kolenregelaar, met betrekking tot de voorlegging daarvan aan de mijnwerkers en hun leid,ers, om hen bij te staan in het opsporen van een grondslag, waarop een nieuwe confe rentie kan worden bijeengeroepen. Er zijn krach tige aanwijzingen, zegt de Evening Standard, om te gelooven, dat er aan aanvaardbare op lossing zal worden gevonden en dat de onder handelingen formeel zullen worden heropend. Ook een hoopvol teeken is dat het bestuur der 1 levenslange J1 Off ff veillef van if li If geheele I 1111 een hand, li* -w >»- invalidity;voet of eogi 3 LUU UÜUU' |yU een duim, Dejrcmkeringjr^ Algemeen» Veizekeringehanh Ie gehi«*«- kg veiUee van een wijsvinger veilles van eiken ande* ven vingev mijnwerkers is opgeroepen om morgen te Lon den bijeen te komen. Het bestuur der spoorwegmannen heeft het bestuur der mijnwerkers uitgenoodigd om daarna een bijeenkomst te houden. In het Lagerhuis is aan Bonar Law gevraagd of de regeering was doorgegaan met te onderhandelen sinds gis. teravond. Bonar Law antwoordde, dat de on- j derhandelingen niet veel succes hadden opgele- verd, maar dat de bezorgheid dér ministers 1 het voor hen noodig maakte om ieder pad, dat, tot een uitweg naar den vrede zou kunnen voe ren, te onderzoeken. De ernst van het besluit der spoorwegmannen om hét-wérk neer te leggen als men niet tot over eenstemming is gekomen, of als de onderhan delingen niet zijn hervat voor morgen, wordt eenigszins getemperd door het feit, dat er in bun gelederen een sterke strooming bestaat te- gen een sympathie-staking. De berichten uit een groot aantal districten wijzen op deze houding, en nog belangrijker is liet feit, dat totdnsver er geen aanwijzingen zijn, dat het verbond van machinisten en stokers, dat afzonderlijk van de spoorwegmannen is geor ganiseerd, heeft doen blijken, dat het de sta king gunstig is gezind. DE TOESTAND IN IERLAND. Minister Shortt heeft een wetsontwerp bij bet Lagerhuis ingediend, strekkende tot voor ziening in buitengewone maatregelen voor de beveiliging van de gemeenschap in gevallen van nood. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis zeide minister Shortt, dat de toestand van den burgemeester van Cork zeer ernstig is. Tot gisteren hadden de doktoren hem alleen me dicijnen gegeven, maar toen hij gisteren half bewusteloos was, hadden zij hem een weinig vloeibaar voedsel toegediend. Toen hem werd gevraagd of dit beteekende, dat Mc. Swiney gedwongen werd deze voeding tot zich te nemen en of dit wettelijk geoorloofd was, zeide de minister, dat men den patient den kop met vloeibaar voedsel aan de lippen had gebracht, doch dat hij volkomen vrij was gelaten, al of niet te slikken. Overigens was elk geval van gedwongen voedsel onwettig, maar niettemin dikwijls een plicht. Uit het Engelich. 34 HOOFDSTUK ATIII. Het Juli-nummer van Hepworth's Magazine. Er waren nog andere zaken, die Herbert's aandacht en tijd in beslag namen maar hij had toch niet vergeten, het Juli-nummer van Het Tijdschrift te gaan halen, dat hun op het ogenblik zulk een buitengewone be langstelling inboezemde. Het nummer, frisch en aangenaam in den wit-zwarten omslag, lag op zijn werktafeldoch Vera toen er naar keek, schudde de dokter glimlachend het hoofd. nik ben zeer benieuwd naar het vervolg yan het feuilleton," zeide hij, „maar ik moet de bekoring nu van mij afzetten. Er ligt een arme kleine jongen ziek, in Clement's Lane, die verlangend naar mij uitkijkt. Misschien moet ik nog wel verder Lees gij het door en vertel mij aan tafel, wat ge gevonden hebt." BELG1E. De Senaat heeft artikel 1 van de achturenwet aangenomen. Bij art. 2 heeft zich een incident voorgedaan. De regeering had voorgesteld, dat de Engelsche Zaterdag zou kunnen worde ingevoerd, indien hiertoe overeenstemming werd verkre gen tusschen alle industrieele en commercis le bedrijfslijders, die in de wet genoemd zijn en alle werklieden. De commissie had voorgesteld voor dit artikel te lezeneen overeenkomst tusschen de werklieden en een enkele bedrijfs leider. Dit amendement is aangenomen. De regeering had het bestreden, omdat het de wet ontwrichtte en enkele afzon derlijke patroons in staat zou stellen de ande ren oneerlijke concurrentie aan te doen. Tenge volge van het aannemen van dit amendement, zal de wét naar de Kamer moeten worden te ruggezonden. De socialisten hebben tegen deze stemming, welke vooral te danken is aan de fabrikanten, clericale zoowel als liberale, ten krachtigste verzet aangeteekend. De vergadering is tot Dinsdag verdaagd. ZWEDEN. Het kabinet-Branting is afgetreden. De mo gelijkheid bestaat, dat vrijheer Louis de Geer minister-president wordt en de Zweedsche ge zant te Londen Wrangel minister van Buitenland sche Zaken. GRIEKENLAND. De Grieksche troonsopvolging. Uit Athene wordt aan de „Dailly Telegraph" geseind De Anti-Benizelosiaansche bladen hou den zich druk bezig met het vraagstuk van de troonsopvolging. Uit betrouwbare bron ver neemt men, dat ingeval de koning mocht ko men te overlijden, de troon zal worden aange boden aan den derden zoon van koning Con stantijn, prins Paul, op voorwaarden, die waar schijnlijk zullen worden afgewezen. Deze voor waarden behelzen, dat ex-koning Constantijn en zijn oudste zoon, prins George,- schriftelijk afstand doen van alle rechten op den troon. Verder worden nog andere voorwaarden van minder belang genoemd, die niet naar den smaak van den Ex-koning zijn. Ingeval prins Paul mocht weigeren, zal het vraagstuk van de keuze van een nieuwen koning aan de Na tionale Vergadering ter oplossing worden over gelaten, waarvoor de verkiezingen op 7 Novem ber zijn vastgesteld. Uit Parijs wordt aan hetzelfde blad geseind Ex-koning Constantijn van Griekenland, die op het oogenblik te Luzern verblijf houdt, zond als antwoord op een vraag betreffende zijn houding ten aanzien van den Griekschen troon, het vol gende telegram Ik zal thans het bestuur niet aanvaarden. Mijn voornemens hangen af van wat het Grieksche volk doet." AMERIKA EN JAPAN. Aan de „Deutsche Allgemeine Zeitung" wordt uit New-York geméld Naar verluid is Japan voornemens een ver drag met de Vereenigde Staten te sluiten, met betrekking tot de kwestie der emigratie. De Japansche voorstellen zullen de Vereenigde Staten in de gelegenheid stellen deze kwestie op vriendschappelijke wijze te regelen. Zijnerzijds verklaarde de minister van Ma rine officieel, dat de Vereenigde Staten mid den Juni een groote vloot zullen uitzenden, om een reis om de wereld te maken. Een dier flot- tilles zal zich in de nabijheid der Japansche wateren ophouden, ten tijde dat de onderhan delingen met Californië, betreffende de tegen de Japanners gerichte emigratiewet de kritieke phase zullen hebben bereikt. De Atlantische vloot zal zich naar Zuid-Ame- rikaansche en Zuid-Afrikaansehe havens en de vloot van de Stille Oceaan zal zich naar de wa teren van Australië en Nieuw-Zeeland begeven. OOSTENRIJK. De sociaal-democratische staatssecretarissen en leden van de regeering hebben hun ontslag ingediend. Mataja, de leider der Christelijk socialen, heeft gezegd, dat het al of niet deelnemen der sociaal democraten aan de regeering van minder be lang was. De hoofdzaak was, dat zij geen op positie zouden voeren. De beraadslagingen in d3 partijen hebben een aanvang genomen. De sociaal-democraten blijven verzekeren, dat van h.et deelnemen aan een nieuwe coalitie geen sprake kan zijn. PER ZIE. Antwoordende op een vraag in het Lagerhuis over den politieken toestand in Perzië heeft Hamsworth, de onderstaatssecretaris van bui- tenlandsche zaken, gezegd, dat de Perzische regeering de medglis heeft bijeengeroepen, ten einde de Engelsch-Perzische overeenkomst van 9 Augstus 1919 te laten ratificeeren. De En gelsche regeering heeft reeds maanden lang bij de Perzische regeering erop aangedrongen om die overeenkomst over te leggen aan de medglis, van wier houding de politieke toestand in Perzië grootendeels zal afhangen. Inmiddels zijn er voorzieningen in afwachting van een overeenkomst genomen. De militaire toestand in N.W. Perzië, waar de Britsche troepen thans slechts voorloopig worden in dienst gehouden, op dringend verzoek van de Perzische regeering, is thans minder acuut, en de bolsjewistische bedreiging in die streken schijnt aanmerkelijk te zijn verminderd. Herbert ging inderdaad nog wat verder hij ging naar Maldon Chase. Op gevaar af, zijn besten klant te verliezen, wilde hij Mar tin Forest eens de waarheid zeggen. De man kon in ieder geval zijn houding tegenover Helene niet rechtvaardigen, onverschillig wat er ook in vroegere jaren gebeurd mocht zijn. En toch gevoelde Herbert voldoening over het verloop der feiten, want was het ten slot te niet de onverbiddelijkheid van Forest geweest, die door zijn onbarmhartige houding tegenover zijn stiefdochter deze naar Herbert's huis had doen gaan Zij was daar nu veilig zij leefde er in een geheel andere atmosfeer. Langzamer hand kon zij het verleden anders gaan inzien er zou een tijd komen,waarop ook zij zou besef fen, dat zij niet haar geheele leven lang zou be hoeven te lijden om een op zich zelve onbeteer kenende daad, voor welker tragische gevol gen zij toch nauwelijks verantwoordelijk kon worden gesteld. Herbert deed kalm zijn werk af en be zocht al zijn patiënten. Dat de meeste daar van arme menschen waren, die den vriende lijken dokter met niets anders konden beta len dan met een dankbaren zegenwensch, deed niets af aan Herbert's nauwgezette en zorgvuldige behandelingen zijner zieken. Hij had de kennis, om de arme zieken te gene zen hij had tijd in overvloed en hij bezat een goed hart waarom dan niet ook aan hen, die hem niet konden honoreeren, de noodige SERVIë EN ITALIë. Uit Belgrado meldt men Het vertrek der Zuid-Slavische afgevaardig den voor het hervatten van de rechtstreeksche besprekingen met Italië over het Adriatische vraagstuk zou zijn uitgesteld. hulp geschonken Er waren echter den laat- sten tijd verscheidene andere meer kapitaal krachtige patiënten bijgekomen, en met dat a' ging vrijwel de geheele namiddag voor bij. Pas na vijf uur zette de dokter koers naar Maldon Chase. De heer Forest ontving hem dadelijk een buitengewoon ding. Hij zag er bepaald slecht uit. Zijn oogen stonden hol en schit terden met een ongezonden gloed de zenu wen om den mond vertrokken zich onrustig en zijn bleeke gelaatskleur viel nog meer in het oog, dan anders. „Ga zitten," zeide hij kort. „Ga zitten en laten we eens praten. Dokter, wat is er toch met mij, den laatsten tijd?" Herbert kon daar moeillijk op antwoor den, al zag hij duidelijk, dat Forest in onge- wonen toestand was. Hij beefde en rilde, als iemand, die kou lijdt of die zich aan alcohol te buiten gaat. „Neen, neen," ging Forest voort, Herbert's gedachten radend. „Het is geen alcoholik ben een van de soberste mannen van Enge land. Maar ik ben de laatste dagen zoo ner veus en zoo onrustig geworden, dat ik haast niet meer slapen kan. Vijf jaren lang ben ik groot gegaan op mijn vrijwillige kluizenaar schap vijf jaar lang heb ik de wereld,de men schen en elk gezelschap veracht. Entoch was ik zóó nerveus gisterenavond,dat ik u bijna had opgescheld. ALLERLEI. Wat Engeland heeft gedaan op het stuk van de financieele herbouw en hulpverschaffing in landen, die door den oorlog hebben geleden, blijkt uit de statistieken, die openbaar zijn ge maakt door Chamberlain, den kanselier van de schatkist. De verschillende bedragen, die voor dit doel ïijn aangenomen, kunnen worden opgesomd als volgt Bedragen en leeningen voor België, ter hulpverleening en herstel 15 millioen. Het eerste crediet ter hulpverleening 12 milli oen, het tweede 10 millioen repatrieering der Tsjecho-Slowaksche troepen uit Siberië 1.400.000, levensmiddelenverschaffSng aan Noord Rusland 2.200.000 onderhoud voor de Russische vluchtelingen 400.000, export- credieten 2 millioen hulpverschaffing aan de Assyrische en Armenische vluchtelingen in Mesopotamië 4 millioen, hulpverleening aan ^vluchtelingen en beroofden in Syrië en Pales- Omdat uw zenuwgestel absoluut in de war is. Man, hoe lang denkt gij dat leven nog te kunnen volhouden, zonder licht, zon der lucht, zonder beweging. Weet gij, wat i u zeiven maakt Gij maakt u langzaam maar systhematisch krankzinnig. Gij zijt in een begin-stadium ban hersenverweeking. Uw bitterste vijanden zouden u geen ver schrikkelijker einde toewenschen, dan het einde, dat gij u zeiven veroorzaakt." He dokter had die harde woorden scherp, met autoriteit en onverbiddelijk gezegd. Fo rest was onder den indruk, doch hij trachtte zich te rechtvaardigen. „Mijn zwaar leed," begon hij onzeker en stamelend, „die zware slag „Kan ieder ander ook treffen. Hoe vele mannen verliezen hun echtgenoote, die zij met hart en ziel liefhebben en arbeiden toch met bloedend hart aan hun levenstaak ver- der. Gij echter legt u laf en zwak neer en zegt klagend Ik kan niet meer, ik ben ver pletterd. Indien gij in de wereld waart ge bleven, om er met al uw krachten te werken, dan zou uw leed reeds lang verlicht zijn. Maar gij klampt u aan uw leed vast. Gij koestert uw smart _aan den boezem en mapkt er uzelfslechts ongehmkig mee. De heele zaak was een-ongeluk kig toeval. „Neen, neen. Mijn arme dochter werd in koelen bloede. (Wordt vervolgd.) 200

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1