Dagblad voor Schiedam, en Omstreken. firatis-Ongevallenverzekering 43m* jaargang. Donderdag 28 October 1920. Mo, 12874 BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën laatsen wordt 2 peciale conditiën voor herhaaldelijk toegezonden. 1—5 regels ƒ1.75; elke maal berekend. Ingezonden regel daarboven 35 cent, 3 maal mededeelingen 75 ct. per regel, adverteeren. Tarieven worden op aanvrage Incassokosten worden berekend. bQ tmHii van Buitenlandsch Nieuws. DE MIJNWERKERSSTAKING IX ENGELAND. De onderhandelingen Lusschen de mijnwerkers, de eigenaars en de regeering zijn gistermiddag bij den eersten minister voortgezet en hebben verscheidene uren geduurd. Er werd geen be sliste verklaring afgelegd, dat er een regeling was getroffen, al verklaarden de avondbladen, dat er inderdaad een overeenkomst was tot stand gekomen. Het vakvereenigingscongres, dat aanvanke lijk bijeengeroepen was om over de mijnwerkers staking te beraadslagen werd om 6 uur tot Donderdag verdaagd. De bijeenkomst van de mijnwerkers met de regeering zal hedenmiddag 12 uur worden hervat. De „Manchester Guardian" noemt de sta king der mijnwerkers bijgelegd en zegt, dat zij 1 November het werk zullen hervatten. De regeering kent een onmiddellijke loonsverhoo- ging van 2 shilling toe. Het bestuur van het mijnwerkersverbond aanvaardde zijn aandeel in de verantwoordelijkheid voor de verhooging van den opbrengst. Men meent te weten, dat het verschil tusschen het bestuur van het mijnwerkersverbond en de regeering thans ingekrompen is tot de vraag hoe lang de termijn zal zijn, gedurende welke de loonsverhooging bij wijze van proef is toe gestaan en hoopt, dat vanavond een regeling getroffen zal worden. levenslang* a| 8 3 11 verlies van geheels a fj 4 een hand, InvallditeiS j - voet of oogK I* j I fyy m daim JDejw^gring-Wertt^gewaarbergd joor_deJHelIMdgahe Algemeens Verzekeringsbank U Sshiedam. tegen gaan van het standpunt uit, dat koning Constantijn en prins George tegen den wil van het volk door buitenlandsche interventie ver wijderd zijn, zonder dat zij van hun rechten afstand hebben gedaan. De oppercommissaris Jonnart heeft overigens indertijd verkondigd, dat het aan het Grieksche volk stond om na den oorlog het staatshoofd zelf te kiezen. De oppositie zegt, dat het niet gaat om een kwestie van personen, maar om het grondbeginsel of de grondwet en de volkssouvereiniteit weer tot hun recht zullen komen of niet. bQ verlies van eea wijsvinger >g verlies vu eiken ande ren vinger niet geratificeerd zal word n, voordat de andere deelnemers aan de conferentie aldaar zijn voor gegaan. Daar de wet geamendeerd is moet zij eerst weer aan de Kamer worden teruggezonden. HET LEGER VAN WRANGEL. Volgens de laatste berichten uit Sebastopol hebben de troepen van Wrangel zonder strijd Alexandrofsk prijsgegeven. IERLAND. De dood van burgemeester Mac Swiney heeft te New-York groote opwinding onder de lersche elementen veroorzaakt. Heftige protestmoties zijn door onderscheidene lersche vereenigingen aangenomen, terwijl maatregelen zijn beraamd voor het houden van monster-meetings. Hylan, de burgemeester van New-York die zelf een Ier is, gelastte Maandag om de Ameri- kaansche vlag boven het stadhuis halfstok te hijschen, als hulde aan „een van de edelste martelaren, die ooit voor de zaak van de vrij heid zijn gestorven." Vier vrouwelijke wachtposten, die rouwsluiers droegen en met borden liepen, wandelden Dins dag voor het Britsche consulaat te New-York. Zij verklaarden, dat zij met haar betóoging zouden voortgaan, totdat de begrafenis van Mac Swiney had plaats gehad. Ter nagedachtenis aan den burgemeester van Cork werd een Sinn Feinvlag geheschen. Dit leidde tot het ontplooien van Britsche vlaggen en weldra begonnen twee groepen partijgangers van weerszijden elkaar met steenen te gooien. Een politieagent werd door beide partijen ern stig mishandeld, doch aangerukte versterkingen herstelden de orde. Een burgdr werd door een kogel getroffen. De vice-president der „lersche republiek", Ar thur Griffith, heeft aan de weduwe van Mac Swiney het volgende telegram gezonden „Ierland beweent met u den dood van den held, die uw echtgenoot was. De zaak, waarvoor hiJ gestorven is, vereeuwigt zijn gedachtenis in onze harten. Hij heeft bewezen, gelijk hij dat gezegd had, dat de overwinning in den strijd voor de vrijheid van Ierland niet aan hen is die het hardst kunnen slaan, maar aan hen, die het meeste lijden kunnen verdragen. Zijn dood toont aan de menschheid, dat de energie van de lersche natie onverwoestbaar en onbedwing baar is". DUITSCIILAND. Voor de eerste maal sedert langen tijd is de Rijksdag weer bijeengekomen. Hij bracht, be halve een eindelooze uiteenzetting van den minister van Financiën over den troosteloozcn toestand van het rijk, een politieke redevoering van den rijkskanselier, die de lijnen aangaf, welke de Duitsche regeering in de komende dagen zal volgen. In het kort samengevat, komt zijn uiteenzetting hierop neer In de buitenlandsche politiek is onze eenigste vijand Frankrijk, in de binnenlandsche het com munisme. Frankrijk bedreig Duitschland in het Westen en in het Oosten om zichzelf te maken tot den eersten staat van 't continent, i Het tracht Duitschland te verdeelen, te ver zwakken en uit te mergelen, zelfs al verliest het daardoor de mogekijkheid schadeloosstel ling te verkrijgen. Frankrijk versterkt zijn mili taire positie en het is de grootste militaire mo gendheid in Europa. Zijn militaire maatregelen kunnen slechts gericht zijn tegen Duitschland, dat echter voor goed met zijn militairisme gebroken heeft. Frankrijk is verantwoordelijk voor de dure bezetting, waarbij rijkskanselier Fehrenbach, zooals vanzelf spreekt, het ook over de aanwezigheid van de zwarte troepen had. Van samenwerking, waarover nu en dan een Fransche of Duitsche krant schuchter spreekt rept Fehrenbcch met geen woord. Het eerste gedeelte van zijn rede was tamelijk mat. Meer overtuiging en zekerheid hadden zijn woorden, toen hij over de binnnenlandsche politiek sprak. Na eerst een wetsontwerp te hebben aangekondigd, waarbij aan Opper- Silezië het recht zal worden toegekend zelf te beslissen of het autonomie wenscht of Rijksland wenscht te worden, keerde hij zich tegen de linkerfractie der onafhankelijken. Hij verklaarde hun en den communisten openlijk den oorlog Hij zal tegen hen optreden met alle middelen, die de wetten de regeerring in handen geven. Wie bij Moskou zweert, zei Fehrenbach, moet het duidelijk zijn, dat hij de verlichting aan vaardt deze regeering door bloedig geweld en burgeroorlog ten val te brengen. Voor hen is op Duitschen grond geen p'aats. Tegen de kracht van het onrecht, zullen wij de op recht gebaseerde kracht in de plaats stellen. Dat zijn woorden, die men sedert lang niet meer van de bank der iegeering heeft gehoord. Het koketteeren met het binnen- en buiten- landsch bolsjewisme als wapen tegen het ver drag van Versailles is daarmede van de baan. Dit is de eenige positieve conclusie, die men uit de rede van Fehrenbach kan trekken. BELGIE. De Senaat heeft eerst nog de artikelen van de achtur nwi' in eerste lezing aangenomen en is daarna verdaagd tot aan de vorming van het nieuwe ministerie en de heropening der Kamers. Er zijn verschillende amendementen aange nomen hoofdzakelijk nopens uitzonderings- bepa ingen, welke al dan niet eerst na over en- bestemming tusschen patroon en werklieden kunnen worden toegepast. Volgens de conventie van Washington zou de wet 21 Juli 1921 van kracht worden. Een amendement heeft echter bepaald, dat de datum bij Kon. besluit bepaald zal worden, Voorts is e n amendement Liebaert aangenomen, dat de conventie van Washington FRANKRIJK. Het „Journal Officiel" maakt een besluit openbaar, waarbij de Senaat en de Kamer op 8 November in buitengewone zitting worden bijeengeroepen. In Juni van dit jaar zoo meldt de „Matin" zijn op het oogenblik van den afslag van ooft en jonge groenten verschillende hande laars in de Hallen van Parijs in hechtenis ge nomen, omdat zij hun commissionnairs geseind hadden de zending te staken, teneinde de prijs daling te beperken. Thans staan zij terecht. Een hunner, die tusschen 17 en .20 Juni 17 brieven of telegrammen tot dat doel had ver zonden, werd veroordeeld tot 6 maanden ge vangenis, 15.000 francs boete, verlies van burger- en politieke rechten, aanplakking van het vonnis en tien afkondigingen in de pers. Het vonnis kenschetst een der in beslag geno men brieven als het echte handelstestament van den volmaakten kettinghandelaar en den schuldige als een inbreker van de huishoud- begrooting. GRIEKENLAND, Het Grieksch-Amerikaansch telegraafagent- schap meldt uit Athene De kwestie van de trooncandidatuur in Grie kenland omvat eigenlijk het geheele Grieksche vraagstuk. De regeering van Venizelos is van meening, dat de rechten op den troon van ko ning Constantijn zoowel als van zijn oudsten zoon, prins George, definitief vervallen zijn. De vier vereenigde oppositiepartijen daaren- DE TOESTAND IN TURKIJE. Langen tijd heeft 1 urkije in een toestand van apathie verkeerd, gebukt onder kleine persoon lijke twisten. Belangrijke dingen werden niet gedaan als er iets gedaan werd, was het door de geallieerden, en dat was dan nog zelden mo gelijk, want de geallieerden hebben zich steeds angstvallig buiten de politiek van het land ge houden, steeds hopend op een verbetering van den toestand. Als er echter iets in staat is, het volk uit zijn apathie op te wekken, dan is het dat dit arme land geen geld heeft om zijn ambtenaren te betalen. Deze menschen hebben onlangs hun departementen bestormd, scènes veroorzaakt, op hun armoedige kleeding gewezen en verklaard dat zij niet aan 't werk zouden gaan, voor en aleer hun ten minste hun achterstallig salaris was uitbetaald. Dit werkte alarmeerend op de regeering en deze is thans begonnen naar mid delen uit te zien voor een leening. Op het oogen blik is zij in contact met een groote Engelsche scheepvaartgroep om één van haar scheepvaart lijnen tegen concessies over te nemen. Deze zaak is nog niet voor elkaar en de Turksche ambtenaren loopen nog steed? m t een leegen maag rond. Ondertusschen heeft ook het land zelf honger. De markt is buitengewoon slap, er is geen handel, faillissementen zijn aan de orde van den dag en men is er zelfs zijn leven niet zeker. Men is algemeen benieuwd, of Turkije zich nog eenmaal zal weten op te heffen. Damad Ferid Pasja, de aftredende groot vizier, heeft verklaard, dat zijn aftreden ver oorzaakt is door den binnenlandschen toestand. Hij is er steeds van overtuigd geweest, dat een vredelievende houding tegenover de nationa listen in Anatolië nutteloos was en dat de am nestie, hun bij verschillende gelegenheden door den Sultan verleend, geen resultaat heeft op geleverd. Damad Ferid Pasja had verscheidene malen, zoowel mondeling als schriftelijk den mogend heden machtiging gevraagd om een militaire actie tegen de rebellen te ondernemen en hij heeft haar financieele en militaire hulp gevraagd, doch daar de geallieerden' lang op antwoord laten wachten en hun laatste nota een verzoe ningspolitiek aanraadt, voelde hij zich ten laatste genoodzaakt zich terug te trekken, omdat hij niet in staat was de consequenties van het verdrag van Sèvres in haar geheel te aanvaarden HONGARIJE. Uit Boedapest meldt men De Koninklijke Hongaarsche regeering stelt, na rijp beraad, maar met bezwaard hart de ratificatie van het Hongaarsche vredesverdrag voor. Zij gevoelt zich wat de nakoming daarvan betreft, voor een onmogelijke taak gesteld en wil nog een poging doen om de onmogelijkheid van de bepalingen van het aan Hongarije op gedrongen vredesverdrag te motiveeren. De Hongaarsche minister-president graaf Te- leki heeft medegedeeld, dat de beraadslagingen in de Nationale Vergadering heden gedurende korten tijd zouden worden geschorst en dat gedurende die pauze de daartoe benoemde commissie het ontwerp voor het vredesverdrag zou afdoen. Aangezien deze arbeid waarschijnlijk twee weken in beslag zal nemen, zal eerst het ont werp omtrent het grondbezit'in de voltallige vergadering worden behandeld, dat op 6 No vember aan de orde komt. De rapporteur van het vredesverdrag van Trianon in den Franschen i Senaat wordt binnenkort te Boedapest verwacht, i De minister-president uitte zijn leedwezen, j dat de commissie voor herstel nog niet is aan- gekomen twee Amerikaansche burgers gisteravond nabij Tampico vermoord zijn. BOLIVIA In Bolivia is getracht, een omwenteling te ontketenen, welke echter spoedig onderdrukt was. Zeven belhamels zijn terechtgesteld. ALLERLEI. De overeenkomst, waarbij Bessarabië aan Roemenië wordt toegekend, wordt morgen te Parijs door Roumenië, Engeland, Frankrijk en Italië geteekend. Naar de „Daily Telegraph" mededeelt, heeft de Amerikaansche Shipping and Commerce Corporation, d.i. de Harriman-maatschappij, die de bekende overeenkomst heeft aangegaan met de Hamburg-Amerika-Lijn, thans 51 sche pen van totaal ca. 315.000 bruto ton in exploi tatie. Elf schepen onderhouden den dienst met Nederlandschlndië. Tien schepenvaren tusschen de Ver. Staten en de Middellandsche Zeehavens, toen schepen zijn in de kustvaart en zestien schepen zijn bestemd voor den dienst in den Atlantischen en den Grooten Oceaan. De maan- delijksche dienst, welke oorspronkelijk in Janu ari tusschen de Ver. Staten en de Braziliaansche havens zou worden geopend, zal in een veer- tiendaagschen dienst worden veranderd. De dienst New-YorkHamburg zal een wekelijk- sche dienst worden. De maatschappij is voor nemens in Januari met drie schepen van 8000 ton elk een derde-klasse dienst te openen tus schen New-York en Hamburg. De zet-schippers op het Rijn-, Herne- en het Dortmund-Emskanaal zijn vandaag in staking gegaan, omdat het verband der werk gevers hun looneischen niet heeft ingewilligd. In Berlijn zullen a.s. Zaterdag 22.000 huisportiers staken, indien zij geen loonsverhoo ging krijgen. Zij eischen duizend mark per maand vrije woning, licht en verwarming. Uit Duisburg wordt gemeld De Engelsche mijnwerkersstaking zal als ge legenheid worden aangewend om nieuwe loon eischen door te zetten, zooals reeds op de con ferentie van den mijnwerkersbond in Dortmund op 12 dezer was besloten. Er wordt o.a. ver:- langd invoering van den 6-urendag, verhooging van het dagloon en verbod van alle overwerk. Ingeval deze eisch^niet voor den lsten Decem ber is ingewilligd, zal de staking worden af gekondigd. De op het oogenblik als zeer gunstig be schouwde stand van de Engelsche mijnwerkers staking heeft ten gevolge, dat er thans reèds een levendige actie wordt gevoerd. De mijnen van het industriegebied worden met vlugschrif ten overstroomd, waarin de arbeiders worden opgeroepen in solidariteit met de Engelsche mijnwerkers te handelen en over de hoofden van hun leiders heen tot staking over te gaan De voornaamste eisch is een loonsverhooging met 50 Staten-Generaal. MEXICO. Het departement va b dtenlandsche zaken te Washing on hee bericht on van n, dat TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 27 Oclobre. Wijziging Gemeentewet De heer Rink (U. L.) vraagt dé regeering, de beraadslagingen over dit wetsontwerp voor- loopig te schorsen, omdat door deze noodrege- ling de invoering van de definitieve regeling geschaad zou worden. Spr. wil de gemeenten positief helpen door steun van het Rijk en nega tief door ze te ontlasten van de uil,gaven, welke ze voor het Rijk doen. De heer D e G e e r (C. II.) acht het wetsont werp volmaakt onvoldoende, om in den finan- cieelen nood der gemeenten te voorzien. Spr. wil normaliseering van de gemeentelijke in komstenbelasting als oplossing van den be- staanden wantoestand en daarna invoering eener herziening der financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. Aan de steeds grootere uitbreiding van de gemeentebelasting moet een einde worden gemaakt. De heer Van den Tempel (S. D.) heeft bezwaren tegen een noodregeling. Een defini tieve regeling der financieele verhouding is onafwijsbaar. Ook spr. wil de kosten voor onder wijs, armenzorg en politie op het Rijk over brengen. Spr. dient een motie in, waarin dit laatste belichaamd is. Eveneens wordt door spr. een motie ingediend, waarin gevraagd wordt dat het Rijk aan de gemeenten zooveel mogelijk de noodige gelden zal verstrekken ter dekking van buitengewone uitgaven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1