De heer Fleskens (R. K.) acht hel wets ontwerp niet voldoende. De heer Van Vuure.11 (R. K.) verklaart zich tegen het amendement-De Geer en tegen de motie-Van den Tempel. Spr. zou voorts de personeele en de grondbelasting aan de gemeen ten willen geven. De heeren Van Doorn(U. L.) en Drion (V. L.) opperen mede eenige ernstige bedenkin gen tegen het ontwerp. De heer S t u 1 e m e ij e r (R. K.) twijfelt of een regeling, waarbij de gemeenten vergoeding ontvangen voor diensten ten behoeve van het Rijk verricht, wel mogelijk is. Morgen voortzetting. en verder, zal in verband met deze wijziging verlegd worden. Bovendien zal de Maatschappij Nederland een eigen pontverkeér in het leven roepen van de de- Ruyterkade naar haar eta blissementen. De twee ponten die reeds in aan bouw zijn, zullen niet alleen gelegenheid beiden voor personenvervoer, maar ook goederenwagens en auto's zullen daarmede vervoerd worden. Binnenkort is voor deze uitbreiding van onze havenwerken, welke eenige millioenen zal kosten, een voordracht van B. en W. aan den gemeen teraad te verwachten Binnenland. Geineentepersoncel. Thans is verschenen het eerste gedeelte van het verslag van de Staatscommissie, die tot taak had, te onderzoeken, welke bezoldiging moet worden genoten door de burgemeesters en de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeen ten, van welk verslag reeds de hoofdinhoud in de pers is gepubliceerd. Het tweede gedeelte zal de bespreking bevatten van onderscheidene vraagstukken, in het eerste gedeelte nog niet of niets ten volle b handeld, waartoe onder meer belmore desalarieering van het onderwijzend personeel van middelbaar en gymnasiaal onderwijs, de salarieering van verschillende afzonderlijke betrekkingen en een globale berekening van de kosten, uit de voor stellen voortvloeiend. een voorstel omtrent een wijziging van de Gemeentewet en een voor stel van een algeneenen maatregel van bestuur waardoor de voorstellen van de Staatscommis sie ten aanzien van de gemeenten zouden kun nen erlangen de gewenschte verbindende kracht. De boterprijs. Naar wij vernemen heeft de minister van Land bouw bepaald, dat tegenover de door hem aan gebrachte verlaging van het uitvoerrecht op boter, n.l. van 50 op 15 cent per Kilo, de boter- fabrieken zich moeten verbinden, den prijs voor het binnen'and niethoogerte stellen dan 3.40 per kilo met welke prijsstelling de fabrieken zich hebben vereenigd, Het ligt in de bedoeling van den minister om, zoodra de prijslimiet van 3.40 mocht worden overschreden, ook het uitvoerrecht op boter, in verhouding te verhoogen. Invaliditeitszegels. De opbrengst van den verkoop der inva liditeitszegels in de maand September 1920 heeft bedragen bij de Raden van Arbeid 1 f 1.283.084.60, bij de kantoren der Posterijen i 1. 590.936. 40, totaal generaal f2. 874. 021. Leening Rotterdam. Naar wij vernemen, is het resultaat van de inschrijving op de 10.000,000 7 pet. obligatien der gemeenten Rotterdam, dat van het geheele bedrag der leening circa 80 pet. plaatsing heeft gevonden Een enquête. Nu de vrouwen kiezen gaan heeft Annelen in het „Handelsblad!' een reeks feuilletons geschreven over een zeer omvangrijke enquete, die zij gehouden heeft onder het personeel van groote winkels en fabrieksbedrijven, ver pleegsters, telefonisten, onderwijzeressen, kan toorbedienden, maar ook mannelijke werklieden. Zij heeft daarvoor aan ieder van hen in een af zonderlijk onderhoud een antwoord gevraagd op 32 vragen. Het resultaat vooral onder de jonge vrouwen was allerbeschamendst. Het bleek, dat op enkele uitzonderingen na, allen wel een krant lezen, maar er niet veel anders in zieken dan de on gelukken en het feuilleton. Boeken lazen ze meest allen, maar de kenniS van de titels en de namen der schrijvers was zeldzaam gering. Honderden der ondervraagde vrouwen ken den de naam van den burgemeester van Amster dam niet, en 37 pCt. noemden den naam Roëll. 'Van de beter ingelichtenverhaspelden de meesten den naam Tellegen op allerlei wijzen. Daaren tegen bleken bij de mannen slechts 6 pet. den naam niet te kennen. Van Suze Groeneweg was 29 pCt. niets bekend. Ze hadden er de wonderlijkste voor stellingen van uit 40 pCt, was met veel moeite nog een eenigszins aannemelijk antwoord te krijgen. Wijnkoop, Troelstra en dr. Kuyper wer den door velen dooreengehaspeld wat Java was en wat een Universiteit was, honderden bleven het antwoord schuldig of maakten er maar wat van. Slechts 34 pCt, van de ondervraagde vrouwen en 18 pCt,! van de mannen konden Java terecht brengen. De feuilleton-reeks is nog niet geëindigd piaar het geleverde is al genoeg om te zien, dat het met de algemeene ontwikk ling van ons vrouwelijk kiezerscorps nog droevig gesteld is. Nieuwe Hav nwerken te Amsterdam. Het Persbureau Vaz Diaz meldt De Sumatrakade en de Javakade, waar de eta blissementen van de Stoomvaart Maatschap pij Nederland t: Amsterdam gevestigd zijn, zullen binnenkort groote veranderingen onder gaan. De punt van dit Y-eiland, die zich aan de Westzijde eenigszins naar het Zuid westen ombuigt, zal aaanzienlijk verbreed worden, voornamelijk aan de zijde van de Sumatrakade.Op dit nieuwe gedeelte zul len twee groote loodsen verrijzen, ieder on geveer 150 meter lang, welke de Stoom-vaart- maatschapp. „Nederland" en „Oceaan" bouwen. Op de grens van deze maaischapp. zal dwars over hot Y-eiland een ijzeren hek verrijzen, waardoor de etablissementen van de maatschappij Ne derland geheel wor den afgesloten en op die plaats de hoofdingang komt voor die maatschap pij- Het pontverkeer van de Ruyterkade naar de Sumatrakade en de Voorsloot en dat van den kop van de Handelskade naar de Javakade Schriftelijke vragen. De heer Wittert van Hoogland heeft aan den minister van Arbeid gevraagd 1. Is de minister van oordeel, dat een wette lijke regeling van de steunverleening aan groote gezinnen gewenscht is 2. Is de minister van meening, dat zulks op de meest doeltreffende wijze geschieden kan door de instelling van een Rijkskinderfonds met verplichte verzekering, zooals is bepleit in het Katholiek Sociaal Weekblad van 16 Octo ber j.l. 3. Indien ja, is de minister bereid, een wette lijke regeling bij de Statcn-Generaal aanhang g te maken De heer Van Lanschot heeft tot den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vraag gericht Gevreesd wordt, dat de toepassing van art. 25 der Nijverheidsonderwijswet moeilijkheden zal opleveren. De door die wet gestelde eischen immers hebben voor vele scholen een zoodanige verhoo ging van uitgaven tengevolge, dat verschillende gemeenten, die vroeger subsidie gaven, met het oog op haar moeilijken financieelen toestand niet zullen kunnen voldoen aan den in genoemd artikel gestelden eisch om 30 pCt. van de netto- j kosten toe te staan. Hierdoor wordt zoowel het in stand houden van bestaande, als het oprichten van nieuwe scholen bemoeilijkt. Ook kan volgend de huidige redactie de ge- j meente, in welke de school gevestigd is, indien deze tevens door leerlingen uit andere gemeen- ten wordt bezocht, deze laatste niet dwingen haar evenredig* deel in de subsidie bij te dragen, hetgeen, nu de kosten dermate verhoogd zijn, vooral voor gemeenten, waar opleidingsscholen zijn of worden gevestigd, tot onbillijkheid leidt. Is de regeering bereid, maatregelen in over- weging te pemen, waardoor de bovengenoemde bezwaren worden weggenomen "Dok hier bloem en meel goedkooper worden, dan zal de Minister met deze prijsdaling meegaan. Hij is wel verplicht dit te doen, want de bloem- aanvoer is vrij, zoodat als hij dit niet deed, de vrije handel goedkooper bloem zou aanvoeren en de Regeering met haar bloem zou blijven zit ten. Het geheele rijksgraanbedrijf werkt slechts aanvullend ieder een mag aanvoeren zooveel hij wil. Wat de klacht betreft, als zou de toevoeging van aardappelmeel aan het regeeringsmeel het brood oneetbaar maken, meende de Minister, dat hierbij veel verbeelding in het spel moet zijn. 1 Een zestal weken geleden werd die klacht reeds in het „Volk!' geuit, terwijl pas voor korten tijd begonnen is met aardappelmeel door het re geeringsmeel te verwerken.De hoeveelheid aard appelmeel in het regeeringsmeel bedraagt slechts 10 pet, en de Minister geloofde niet, dat iemand dit kan proeven. De toevoeging van aardappel meel geschiedt alleen om den broodprijs lager te houden. .Of de bakkers zelf ook aardappelmeel aan het bakmeel toevoegen, is, nu de aanvoer van bloem en meel vrij is, onmogelijk te controleeren. De kwaliteits-concurrentiezal evenalsvoorden oorlog weer meer op den voorgrond moeten treden,zoo dat het publiek weer gaat koopen bij de bakkers die het beste brood leveren. Ook wat de brood voorziening betreft, achtte de Minister de terug keer naar het vrije bedrijf het beste. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Klasse maatregelen. In de „Wirt- schaftlichen Tagesberichten" behandelt de so ciaal-democratische éconoom Caltuur het vraag stuk, hoe een staatsbankroet in Duitschland te voorkomen, op een voor een socialist wel eenigs zins ongewone wijze. In de eerste plaats acht"de schrijver een algemeen loonsverlaging van 50 pet noodzakelijk, verder sterke inkrimping van over heidspersoneel. Daarnaast wenscht schrijver een verlaging van den rentevoet van openbare leeningen tot 2 pet stopzetting van de uit gifte van ongedekt ruilmiddel, verhooging der spoorwegtarieven met 50 pet., opheffing van alle regeeringscontrole in de industrie (waar blijft de socialisatie?), opheffing van werkloo- zen-ondersteuning, verhooging van den arbeids tijd van 8 tot 11 uur, waarbij 10 pet. van het overwerkloon over de meerdere 3 uur aan het rijk komt. I enslotte wordt voorgesteld ar- beidsdwang: werkloozen en zij, die niet willen werken, moeten in land- en mijnbouw enz. aan het werk gezet worden. De hoop, dat men ook aan deze zijde nog eens practisch zal worden, behoeven wij, naar het schijnt, dus nog niet op te geven. R. K. Metaalbewerkers. Door de Sociale R. K. Studenten Club van Delft zullen dezen winter een tiental technische cursussen worden gehouden voor de leden van den R. K. Metaalbewerkersbond, afd. Schiedam. Vrijdag 29 Oct., 's avonds 8 uur, wordt in het gebouw van den R. K. Volksbond de eerste cursus gehouden door den heer J. Kraaivanger. Onderwerp „De ontwikkeling van de vlieg machine" (met lichtbeelden). n i De minister van Arbeid heeft den rijksdepöthouder van postzegels C. de 1 Ronde, Singel 197, aangewezen voor den ver- koop van rentezegels, als bedoeld in art. 230 der Invaliditeitswet. I Archeologische vondsten. Zooals de „Giornale d'Italia" mededeelt, heeft professor Allessio Balie, de leider der opgravingen in Tivoli in de Piazza dell' Ohio een rechthoekigen antieken zaalbouwontdekt, die aan de eene smal le zijde in een zijbeuk uitloopt en waarvan de grond met prachtig wit en violet gestreept mar mer bedekt is.In dien zijbeuk werd een zeer goed gebleven zittend beeld van Augustus gevonden, dat den keizer op rijperen leeftijd weergeeft en dat een inschrift draagt van Varenus Dupnilus. De leider der opgravingen is van meening, dat zich daar op de plaats van de tegenwoordige San Lorenzokerk de belangrijkste openbare ge bouwen der antieke stad bevonden en dat bij voortzetting der opgravingen veel merkwaardigs op het gebeid der oudheidkunde aan het licht zal komen. Hedenmorgenisa an deKoe markt verbonden een man die op een fabriek door een van de werklieden met een stuk ijzer op het hoofd was geslagen. Uitvoer van Kaas. DnHaagsche redacteur van de „Msb" schrijft Het bericht van de „Telegraaf" over den uit voer van kaas is onjuist. Blijkens informaties aan de beste bron staat de zaak aldus: Binnen kort is de beschikking van den Minister van Landbouw te v'erwachten waarbij wordt be paald, wat aan de producenten van gecontro leerde kaas,die zich schriftelijk hebben verbonden tot nakoming der hun met betrekkingderbinnen- landsche melkvoorzicning opgelegde verplich tingen, vergunning zal worden verleend tot uit voer van 50 pet. van de productie gedurende de week van 3 tot 9 October 1920. 50 pet. van de kaasproductie over de week van 3 tot 9 October bedraagt niet,zooals de „Tel!' wil doen gelooven, 3*/a millioen kilo, doch 589.832 kilo, voor welke hoeveelheid door de N. U. M. certificaat van uitvoer zal worden uit gereikt. Daarenboven zal binnenkort 3.500.000 kilo kaas ten uitvoer worden toegelaten als een voor schot op de nog nader voor uitvoer vrij gegeven kaas. Deze regeling is getroffen ter bevordering van een gereg. bijlevering van cons.melk.Zonder een voorschot als boven bedoeld zouden ver schillende bedrijven of combinaties van bedrijven die met bijlevering van consumptiemelk zijn belast, door hun zeer gedaalde productie spoedig in de onmogelijkheid komen te verkeeren om hun vaak belangrijke voorraden kaas uit te voeren. Dit bezwaar zou des te meer klemmen, in dien wellicht de gelegenheid tot export op be paalde tijden gunstig was. De aan deze beide uitvoeren te verbinden hef fing zal zeer waarschijnlijk worden bepaald op 25 cent per K. G„ welke definitief zal zijn ten aanzien van de 50 pet, ten uitvoer toegestane kaas uit de productie van 3 tot 8 October, en voorloopig voor de 31/2 millioen kilo voorschot, zoodat deze laatste heffing kan gewijzigd wor den, indien de heffing op de hoeveelheid,waarop dit voorschot wordt verleend, hooger of lager is. Heden middag viel eenman in de fechie door het uitglijden op een spoeling schuit. In het commissariaat van politie is hij weder tot het bewustzijn gekomen. UIT DELFT. Mr. G. van Baren, de nieuwbenoemde bur gemeester, zal op Zaterdag 6 November worden geinstalleerd. In de gistermiddag gehouden raadsvergade ring heeft, dr. Spanjaard gevraagd,of het besluit van den minister van Onderwijs, dat het rijk voor het oogenblik de hoogere burgerschool niet zal overnemen, te wijten is aan de voor waarden, die Delft gesteld heeft, en of de H. B. S. later nog zal worden overgenomen. De wethouder van onderwijs deelde mee, een onderhoud op het departement van onderwijs te hebben gehad en al vroeger vernomen te hebben, dat uitstel van overneming van de II- B. S. mogelijk zou zijn. Dit was reeds het geval, voordat Delft condities stelde. Een da tum van overneming is niet bepaald, ook zijn geen voorwaarden gesteld. Het rijk heeft thans geen voldoende middelen. Gemengd Nieuws. De broodprijs. Naar aanleiding van de in den laatsten tijd gemaakte opmerkingen dat thans de prijs van regeeringsbloem en in evenredigheid daarmee van het meel hooger is dan de wereldprijs heeft de Ilaagsche redacteur van de „Msb!' inlichtingen verzocht aan den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, die hem het volgende mededeelde: Binnen enkele dagen zal de prijs van regeerings bloem worden verlaagd van 43 tot 41.50. Bij de beoordeeling der prijzen van regeeringsbloem en meel in verhouding tot den prijs van bloem en meel in Amerika moet men, merkte de Minis ter op, niet uit het oog verliezn, dat bij een even- tueele daling op de Amcrikaansche markt er eenige weken overheen gaan, eer deze artikelen van verlaagden prijs in ons land zijn aangevoerd. Wanneer de wereldprijs zakt in dien vorm, dat Valschheidingeschrifte. Door een expeditiefirma aan de O. Z. Achterburgwal te Amsterdam is aangifte gedaan, dat een harer loopers door middel van quitanties met nage maakte handteekeningen gelden voor eigen re kening heeft geind.ln eenige maanden tijd heeft J 8WI a 1000 gulden weten los te krijgen. Melknaar Duitschland. In verband met de zooveel gunstiger omstandigheden, waarin de melkvoorziening in ons land thans verkeert, zijn de dagelijksche melkleveringen naar het Ruhr-gebied weer op dezelfde hoe- j ve°lheid teruggebracht als waartoe deNederland- sche regeering zich verbonden had. Eenland juweelvan 14971 e U t r e c h t. I Het bestuur der „Vereeniging Koninginnedag, i Utrecht!' is bereids begonnen met de voorbe reidende werkzaamheden voor de Koninginne- dagviering in 1921. Men bereidt voor een voor stelling van „Een landjuweel in 1497 te Utrecht" 1 welke voorstelling zal gepaard gaan met een openluchtspel, waarvoor men het oog heeft ge vestigd op het Servaasbolwerk met den grooten heuvel op Zonnenburg, waarop de Sterrenwacht staat als achtergrond. Ernstigongeluk. Men meldt uit Beesd De landbouwer D. Laverge en zijn knecht V. S„ te Marienwaard, zijn uit den hooiberg gevallen. Ee eerste, die hevig bloedend en bewusteloos j werd opgenomen, is reeds overleden. De laatste die o. a. een rib had gebroken en verdere kneu- zingen bekwam, is gevaarlijk gewond. Brandstichting. Te Oude-Pekela is gisteren de sjouwer J. V. gearresteerd als ver dacht van brandstichting in korenmijten van de familie Feunekes aldaar, Niet toegelaten. Men meldt uit Brus sel aan de „N. R. Ct." Ds. N. J. C. Schermerhorn zou in Belgie een aantal anti-militaristische lezingen houden, met name in Mèchelen,Brussel,Leuven en Antwerpen Gioote roode aanplakbiljetten worden gedrukt, maar waar deze werden aangeplakt heeft de bur gemeester ze doen verwijderen en er is een ver bod uitgevaardigd tot aanplakken. Het de partement van justitie heeft bevel gegeven, dat ds. Schermerhorn zal worden in hechtenis ge nomen, zoodra hij uit den trein stapt en met den eerstvolgenden trein tusschen twee politie-agen- ten naar Nederland teruggezonden. Bolsjewistische koerier. Uit Lon den wordt nader gemeld Een geheimzinnige vreemdeling, die gisteren door de Londensche recherche werd gearresteerd verscheen heden voor den politie-rechter van Bowstreet. Hij was beschuldigd de vreem delingenwet te hebben ontdoken door zich niet bij de politie te laten inschrijven en te weigeren op redelijke vragen te antwoorden. Hij bleek een bolsjewistische koerier te zijn, en voornemens via Hull naar Zweden te gaan. Agenten van de geheime politie arresteerden hem gisteren, toen hij met een jonge dame de woning verliet van ex-kolonel Malone, het be kende bolsjewistische Lagerhuislid en een der oprichters van de Engelsche communistische partij. Een paar detectives gingen naar hem toe en vroegen hem van welke nationaliteit hij was. Hij antwoordde BritDoch omdat hij weigerde verdere inlichtingen te geven, werd hem ver zocht mede te gaan naar het politiebureau Al daar gevisiteerd, bleek hij verschillende brieven in zijn bezit te hebben geadresseerd aan Lenin en Sinowjef, in zijn handtasch werden tevens verschillende verzegelde brieven gevonden ge adresseerd aan uitgevers te Stockholm, benevens enkele militaire handboeken, Een der in zijn be- zit genomen brieven voor Lenin was geschreven door Miss Sylvia Pankhurst. Zij gaf in den brief aaan Lenin een uitvoerig verslag van de jongste gebeurtenissen hier te lande, zooals de mijnwerkersstaking, de agitatie onder de werklozen enz. Zij vertelde verder dat haar aanhangers een vergadering verstoord hadden, die werd toegesproken door George Lansbury, omdat hij vredelievende methodes aanbeval en dat de communistische partij hier e lande niet sterk of moedig genoeg was en eindigde haar brief aldus: „Ik wilde in mijn weekblad een stoutmoedige taktiek aanbevelen, en was juist voornemens daarover te gaan spreken, toen ik werd gear resteerd. Ik ben onder een borgstelling van 2000 pond vrijgelaten en verplichtte mij in geen enkele verbinding met andere medewer kers aan mijn weekblad te treden,wien ik, enkel indirect iets kan doen weten. Ik verwacht zes maanden gevangenisstraf te zullen krijgen. Ik overweeg een hongerstaking, doch vrees, dat dit wapen onmogelijk wordt gemaakt, omdat de regeering de Iersche hongerstaking laat sterven! bylvia I ankhurst schreef verder aan Lenin dat, zij vele schulden had en al een paar maal deurwaardersexploiten ontving, terwijl de fi- nüncieele hulp haar tijdens haar jongste bezoek te Moscou toegezegd, nog op zich liet wachten. Dc detectieves die den vreemdeling arresteer den, verklaarden, dat hij vermoedelijk een Fin of een Seandinavier was.Hij weigerde eenige in lichting over zijn persoon te geven. Hij had eenig geld in zijn bezit en vroeg dit terug. Toen hem daarvan £1werd gegeven, onderteekende hij hel regu met den naam Anderson. De ver- dere behandeling van zijn zaak, zoo eindigt i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2