Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firafls-OngevaDenverzekering 43st« Jaargang. Vrijdag 29 October 1920. ülo. «2875. n Bnreau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels f i.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. toegezonden V°°r ajk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage Incassokosten worden berekend. Ml vmHm vu levanalanga 'f' ij fl verlies vu flehsele /|lï| Mn hand, invaliditeit j &s w W voet af oog; s lifJU uu,ui 8 UI een duim Vwz>kwl«g«fc«n»fc te lohiadein. Mj verlies van een wijsvinger hq verlies vu eiken ande ren vinger TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. DE BURGEMEESTER VAN CORK. Er hebben zich gisteren te Londen merkwaar dige tooneelen voorgedaan bij den uitvaart dienst voor Mc. Swiney. De katholieke kerk van St. George was met een dicht gehoor bezet duizenden moesten buiten blijven. Na den dienst werd het lijk naar het station van Euston over gebracht. Aartsbisschop Mannix ging aan het hoofd van den geweldigen stoet, waarin Sinn Feinvlaggen werden meegedragen. Verscheidene honderden priesters, die gebeden prevelden gingen achter den lijkwagen. Een groote me nigte sloeg het voorbijtrekken van den stoet gade. Alles verliep in de beste orde. Het lijk van den burgemeester van Cork is gisteren naar Ierland overgebracht. In de kathe draal van Southwark is een lijkdienst gehouden en de lijkstoet is door de straten van Londen door een langen stoet van Ieren gevolgd. Het kenmerk van dezen stoet was, dat er ongehin derd een groot aantal Iersche republikeinsche vlaggen in werd meegedragen, waarmee de Brit- sche overheden blijk gaven van een typische Engelsche verdraagzaamheid. Inderdaad was een sterk politiegeleide aanwezig om deze vlag gen tegen mogelijke vijandige betoogingen te beschermen. Gemeld wordt, dat 30.000 personen gedefi leerd hebben langs de lijkbaar in de St. George- kathedraal. Bij de lijkschouwing van Mac Swiney heeft de dokter, gelijk reeds gemeld is, verklaard, dat hij zijn patiënt telkens wanneer hij bewus teloos of halfbewusteloos was, voedsel had ge geven. De lijkschouwer vroeg daarop Was u daar toe verplicht Het antwoord luidde Ja. En ik heb hem gezegd dat ik dat di3n zou. Hij werd gevoed met geschikt voedsel en nam er een flinke hoe veelheid van en ging tamelijk goed vooruit. Naar mijn meening was de doodsoorzaak hart verlamming, volgende op scheurbuik, welke te wijten was aan uitputting door voedselonthou- ding. Verder verklaarde de dokter, dat hij Mac. Swiney en zijn vrouw meegedeeld had, dat hij hem voeden zou, telkens wanneer hij be wusteloos was of wanneer hij zijn wilskracht niet kon laten gelden en niet kon tegen streven. Dat was zijn plicht als dokter," en dat dit zijn plicht was, had ook Mac Swiney toegegeven. Mc. Donell,| de advocaat van de familie, vroegVond hij goed dat u hem voedde De dokter Hij gaf toe, dat het de juiste handelwijze voor mij als dokter was. Ik moet er aan toevoegen, dat hij mij zeide, dat hij wanneer hij weer bijkwam, weer voedsel zou weigeren, maar hij gaf toe, dat het mijn plicht als dokter was, om zoo te doen.Hij gaf niet toe dat hij voedsel zou nemen, maar gaf toe dat het mijn plicht was. zoowel de mijneigenaars als het bestuur van het mijnwerkersverbond, die beiden partij zijn van de overeenkomst, erkennen de dringende nood- zakelijkheid van een verhoogden opbrengst en beloven elkaar plechtig alle mogelijke moeite te doen om daartoe te geraken. Zij zeggen daar- j toe samenwerking toe tot het verkrijgen van een verhoogden opbrengst door het instellen van districtcommissies en een nationale com- j missie om dit punt in het oog te vatten. Zij zul- len tevens onverwijld een plan opstellen voor het regelen der loonen in dezen tak van nijver heid. Bij de voorbereiding van dit plan zal o.a, j acht worden geslagen op de winsten der mijn- j nijverheid en'op de beginselen, volgens welke de overwinsten verdeeld dienen te worden. Zoo- j lang deze loonschaal in bewerking blijft, blijft de verhooging van 2 sh. gehandhaafd. Een der- gelijke verhooging zal automatisch worden toe- gekend van 3 Januari af op den grondslag van i de ervaring van vijf weken, gerekend van half November af. Het wekelijksch gemiddelde der waarde van de steenkool voor uitvoer in het kwartaal, dat met September geëindigd is, zal als grondslag worden aangenomen voor de be rekeningen. Indien dit bedrag beneden het over eengekomen peil mocht dalen zal de loonsver- hooging naar verhouding worden verlaagd. In dien het bedrag boven het peil uitgaat, zal een verdere verhooging der loonen worden toege staan. Op gezette tijden zullen de loonen opnieuw worden vastgesteld en wel alle vier weken, vol gens de resultaten van het vorig proeftijdperk. Er worden maatregelen genomen om de stem ming onverwijld te houden, teneinde het werk zoo spoedig mogelijk te hervatten. Men acht het om zoo te zeggen zeker, dat de mijnwerkers het plan zullen aanvaarden, dat een aan ien- lijke verhooging van de kolen voor huishoude lijk gebruik en voor de mijnwerkers meebrengt. ALLERLEI. Volgens een mededeeling van den ont wapeningscommissaris in de gister gehouden Rijksdag itting zijn tot dusver in het Duitsche Rijk vernietigd 809 kanonnnën, 11.635 machne- geweren en mijnwerpers, 735.000 geweren en 11 millioen patronen. Sylvia Pankhurst is veroordeeld tot zijn maanden, wegens een artikel in een Engelsch communistisch blad, waarin zij de matrozen op zette tot muiterij. Binnenland. BELGIE. Gemeenteraden uit het Vlaamsche gebied, dat ten O. van Luik is gelegen, eischen een Vlaam sche universiteit, maar in een andere stad dan Gent. Zij hebben aan de Kamer van Volksvertegen woordigers en aan den Senaat een rekest ge zonden, waarbij de handhaving van de tegen woordige universiteit van Gent wórdt gevraagd, met het Fransch als voertaal, en de stichting van een nieuwe Vlaamsche hoogeschool, maar niet te Gent. ENGELAND. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis betreffende de houding der Engelsche regeering ten opzichte van de uitvoering van het verdrag van Versailles, verklaarde Chamberlain, dat de regeering slechts heeft aangekondigd, dat tot de maatregelen, welke zij zal nemen ingeval het verdrag niet door Duitschland wordt uit gevoerd, niet zal behooren de inbeslagneming van de eigendommen van Duitsche onderda nen in Engeland. Dit besluit was niet genomen na ruggespraak met Duitschland of met het oog op Duitschlands belangen, Men had gerekend, deze kwestie te Spa of Geneve af te handelen, en de regeering kon onmogelijk deze bedreiging laten voort duren, die de Britsche belangen benadeelde, terwijl zij geen enkele waarborg voo/de uitvoe ring van het vredesverdrag bood, die tegen dat nadeel opwoog. DE MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAND. De voortgezette onderhandelingen tusschen de regeering en de mijnwerkers hebben gister middag tot een blijvende overeenkomst geleid. De voorwaarden van deze regeling zullen wor den onderworpen aan een stemming onder de mijnwerkers, die van het bestuur den raad zul len krijgen om ze te. aanvaarden. De voorwaar den strekken tot het vercshaffen van een loöns- verhooging van twee shilling per werktijd, doch OOSTENRIJK. Uit Weenen wordt gemeld De christelijk sociale partij is heden begonnen met de beraadslagingen over het programma der te vormen regeering en de verdeeling der verschillende portefeuilles. Aan deze besprekin gen hebben de vertegenwoordigers der verschil lende fracties deelgenomen, wier invloed in het parlement voortaan sterker tot uiting zal komen. Besluiten zijn nog niet genomen, doch naar verluidt, zullen de christelijk-socialen hun régeeringswerkzaamheid voorloopig tot de uit voering der voornaamste economische maat regelen beperken. Er zal een economisch kabinet, bestaande uit ambtenaren en parlementsledep, worden gevormd. De gezantschapspost te Berlijn zal niet door een partijpoliticus, doch door een beroepsdiplo maat werden bezet. Von Flotow zal vermoede lijk de nieuwe geaznt zijn. RUSLAND. De „Times"-verneemt uit Abo Te 'Moscou is de strenge staat van beleg af gekondigd uit vrees voor een tegen-revolutie. De voedseltoestand is verschrikkelijk. Lenin zegt in de Prawda De voedseltoestand was nimmer zoo moeilijk. Zoo noodig moet er krach tig tegen de weerspannige boeren worden op getreden. De Times verneemt uit Kowno, dat de Sowjet-delegatie J in Litauen haastig terug- j gekeerd is naar Rusland, klaarblijkelijk in i verwachting van ophanden zijnde gebeurte nissen. Een draadloos bericht uit Londen zegt nog Gedurende hun laatste offensief ontdek ten de troepen van Wrangel een groot aantal De suikertrust. De „Tel" schrijft Herhaaldelijk reeds is het licht gevallen op de zonderlinge verhouding tusslhen de Regee ring en de heeren die onder dOn naam „Centrale Suiker Maatschappij" een combinatie hebben gesticht, waaraan al wat met suikerproductie en suikerhandel te maken heeft, is onderworpen. Tel kens weer bleek het dat in alle Suikeraange legenheden de regeering vrijwel niets had in te brengen en zich eenvoudig moest neerleggen bij de decreten van de Centrale Suiker Maatschappij Er valt natuurlijk te praten over de wensche- lijkheid van concentratie in een bedrijf als de suikervoorziening, maar wanneer die concen tratie geschiedt als in het onderhavige geval zonder ander belang dan dat van eenige parti culiere heeren, en met usurpatie van een ab solute macht dóór diezelfde heeren, een macht waarvoor zelfs de regeering moet buk ken en waarvoor gedwongen zij allerlei daden van willekeur en rechtsverkrachting moet toe laten niet alleen, maar zelfs moet sanctionnee- ren dan wordt de zaak toch wel wat bedenke lijk, dan wordt de toestand zóó, dat er niet meer over valt te praten, maar dat r over gepraat móet worden. Inderdaad is de toestand thans zoo, naar wij 3ulllen aantoonen in de uiteen zetting van enkele feiten die een helder licht werpen op de gestie van de Centrale Suiker Maatschappij, en op de machteloosheid van de regeering tegenover dit machtige lichaam. Wij zullen ons voor dit maal bepalen tot de historie van den verkoop van een partij suiker door een onderdeel van de Centrale Suiker Maatschappij aan de „Condensed Milk Compa ny of Holland" te Rotterdam. De feiten zijn als volgt: Op 16 Juni 1919 kocht de Condensed Milk Go. van de Algemeene Suiker Maatschappij te Breda 10.000 zakken suiker tegen 66.75 39.75 -f 27 accijns) per zak. De Condensed Milk Co. verzekert dat iedere deskundige, dus ook de verkoopende ondernemer, kon weten en wist, dat deze suiker bestemd was ter ver werking in te exporteeren gecondenseerde melk ook al was dit niet vermeld in de koopover eenkomst. Desniettegenstaande maakte de Algemeene Suiker Maatschappij, toen 't op le veren aankwam, bezwaar, en kreeg de Conden sed Milk Co. de suiker niet dan nadat zij de verkoopster tot levering had gesommeerd. (22 October 1919). Daarmede was de zaak echter niet uit. Want den lOen Februari 1920 ontving de Condensed Milk Co. een brief van de N. U. M„ waarin deze mededeelde dat geen consenten voo uitvoer konden gegeven worden voor de gecondenseerde melk waarin gedeelten van de bewuste partij suiker waren verwerkt, tenzij den Condensed Milk Co. een bedrag stortte van 465.000 en wel op grond hiervan, dat voor de suiker betaald was 66'.75 per zak ten tijde dat anderen 90.- hadden betaald. Mede werd in dit schrijven,dat naar wij vernamen, later door de N. U. M., is ingetrokken verband gelegd tusschen den door de Condensed Milk Co. be taalden prijs en een geregelde melk-voorzie- ning. De Condensed Milk Co. antwoordde dat zij dit verband niet inzag, en dat overigens geen der fabrikanten suiker had gekocht tegen 90.- Geruimen tijd daarna op 1 April 1920, be de N. U. M., daar weerop terug met de mededee ling dat geen uitvoervergunning kunnen ge geven worden omdat daartoe machtig noodig is van het Rijkskantoor voor Suiker, dat die geen uitvoervergunningen kunnen geven worden, omdat daartoe machtiging noodig is van het Rijkskantoor voor Suiker, dat die De Centrale Suiker Maatschappij komt nu met de mededeeling, dat zij een contract ge sloten heeft met de regeering voor levering van goedkoope suiker aan de bevolking, waartegen over haar het uitsluitend recht is verleend om Vast te stellen welke suiker in gecondenseerde melk mag worden uitgevoerd. Zij zou in het onderhavige geval, geen medewerking verlee- nen tot het verstrekken van uitvoer-consent dan tegen betaling van 13.- per zak van de partij van 20.000 zakken, dus in totaal 260.000 De Condensed Milk Co. heeft deze betaling geweigerd, en zich alleen bereid verklaard de betaling van 1 proc. aan de N. U. M„ te doen. Met het resultaat dat zij geen uitvoervergunning heeft verkregen. Wij vernamen dat de Condensed Milk Co.,— die inmiddels een eigen suikerraffinaderij heeft opgericht de zaak aan 't oordeel van 'de Cri- sis-enquete Commissie heeft onderworpen. Dit is geschied in September j.l. maar 't is nog niet gebleken, dat de Crisis enquete Commissie zich ermede bezighoudt. Eerste Kamer. Naar de „Tel" verneemt, zal de vrijzinnige partijen in de Provinciale Staten van Noord- Holland overeengekomen in de vacature, ont staan door het overlijden van den heer Staal bij de verkiezing van een lid der Eerste Kamer haar stem uit te brengen op mr. H. Slinger- berg, lid der Provinciale Staten. Salarieering Gemeentepersoneel. Door het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bond van Gemeente-Ambtenaren is aan den minister van Binnenlandsche Zaken tele grafisch verzocht de publicatie van het rapport der Staatscommissie Gemeente-personeel te wil len bespoedigen, aangezien de ontevredenheid onder het gemeente-personeel door lang uit blijven van het Rapport steeds grooter wordt. In een uitvoerig schrijven heeft het bestuur dit verzoek nog nader toegelicht. Daling van den rijstprijs. Het Ned. Weekblad voor den handel in kruidenierswaren verneemt dat men in wel ingelichte kringen rekening houdt met een be langrijke daling van den rijstprijs, zoodra de nieuwe oogst aan de markt komt. In verband hiermede zijn en blijven de rijstvoorraden, in het bezit der pellers, de eerste maanden gering maar zijn ze toch van dien aard dat voor een rijstlooze periode 'niet behoeft te worden ge vreesd. De werkloosheid in de diamant-industrie. Het aantal werkloozen in de diamant-industrie bedroeg in de week van 17-23 Oct. 4.158. Arbeidswet en Reederij. Een commissie uit de Reederij en haringhan- del te Katwijk, heeft zoo meldt het „Vaderl." een bespreking gehouden met de arbeids-inspectie te Utrecht over de invoering van de nieuwe Ar beidswet. Deze commissie heeft in het licht ge steld, dat wanneer voor deze bedrijven de Ar beidswet zal moeten worden gehandhaafd, dit tot onoverkomenlijke moeilijkheden aan leiding zal geven. De arbeids-inspectie heeft de aangevoerde bezwaren als juist erkend en de toezegging gedaan, dat dispensatie zal worden bevorderd. Deze toezegging is reeds gedaan. Vanaf Maandag is het deze bedrijven vergnnd te werken als onder de oude Arbeidswet. Luchtpost. De Dire teur-Generaal der Posterijen en Te legrafie maakt bekend, dat met ingang van 1 November a.s. de luchtpostdiensten tusschen Amsterdam en Londen en van Amsterdam over Bremen ndar Hamburg met aansluitende dien sten, tot nader bericht zullen worden gestaakt. De laatste verzending van correspondentie per ijuchtpost naar Groot-Brittannië en Ierland heeft derhalve plaats op 3ü October a.s. en naar Duit land Denemarken en Zweden op 31 October a.s. vluchtelingen, zelfs uit verre streken van Rus- u land. Er waren er die van duizenden mijlen ver machtiging niOt wenscht te geven. Onderhande kwamen. Het waren allen menschen, die voor lingen met het Rijkskantoor voor Suiker lee- den honger op de vlucht gegaan waren. De schrik voor den honger is op het oogenblik in geheel Rusland nog veel grooter dan die voor de roode terreur, zegt de Daily News. ren, dat dit de vereischte machtiging niet kan geven dan met medewerking van de Centrale Suiker Maatschappij, waarvan de Algemeene Suiker Maatschappij te Breda onderdeel is. Grondwetsherziening. Naar wij vernemen, is het verslag der Staats commissie betreffende de Grondswetherziening vastgesteld en zou het heden aan de Koningin worden aangeboden. Belgische schepen. Ter voorkoming van moeilijkheden voor hen, die tijdens den oorlog Belgische schepen hebben gekocht, wordt er op gewezen, de Belgische

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1