GEVAARLIJK regeering een verkoop als bovenbedoeld, indien deze he ft plaats gehad in strijd met de Belgi sche wet van '26 Januari 1916 niet als geldig wenscht te erkennen. Bij komst op Belgische territoir of binnen het door de Belgen bezette gebied aan den Rijn staan zulke vaartuigen aan beslag bloot. De Belgische regeering zou echter, naar het Nederl. Correspondentie-bu reau in den Haag verneemt, bereid zijn, de sche pen van de tegenwoordige eigenaars terug te koopen tegen den prijs, waarvoor zij ze indertijd hebben verkregen. De Seheldekwestie. Reuter seint uit Londen In het Lagerhuis heeft Lenyon gezegd, of Lloyd Giorge de wenschelijk overwoog orn den Vritsehen vertegenwoordiger bij den Volkenbond op te dragen het Scheldevraagstuk voor den bond te brengen, daar dit, als het niet behoorlijk wordt opgelost, een bedreiging van den wereld vrede vormt. Lloyd George antwoordde Ik begrijp niet goed, wat precies het vraagstuk is, dat de interpellant voor den Volkenbond zou willen brengen. Er zijn op het oogenblik onderhande lingen hangende tusschen de Belgische en Ne- derlandsche regeeringen nopens een herziening van het verdrag van 1839, dat onder andere ook betrekking heeft op het vraagstuk vandescheep- vaart op de Schelde, in vredestijd. Onder deze onstandigheden zie ik niet in,wat voor voordeel er gelegen zou kunnen zijn in een tusschenkomst van den Volkenbond in deze zaak. Vooruitzichten van den handel. In het jongste nummer van Ec. Stat. Berich ten wordt, in het licht van de berichten over het doorzetten van de economische depressie in Ver. .gtaten en Engeland, gepoogd een antwoopd te geven, op de vraag,hoe de toestand in Neder land zich ontwikkelt. De schrijver spreekt als zijn meening uit, dat de depressie in de Unie, die wellicht van min of meer kunstmatigen aard is gedoeld wordt blijkbaar op de politiek van den Federal Reserve Board tot het doen ein digen der inflatie en het bewerken van prijs verlaging haar invloed op Europa niet mist. Ook ondervindt de buitenlandsche handelsbe weging der Ver. Staten den invloed van den Imo gen dollarkoers vermindering der export- mogelijkheid, stijging der invoeren. Wat de toestand hier te lande betreft, ook hier hebben, naar de schrijver meent, min of meer kunstmatige ontstane lagere prijzen hunslechten invloed op vele zaken gehad.Niet dat een prijs daling op zich zelf niet te wenschen is, integen deel,doch wanneer dit door crediet-onttrekkingen of andere crisisoorzaken geschiedt, dan komen hiervan ongelukken, die zeer zeker niet tot het algemeen belang bijdragen. De restrictieve credietpolitiek door de banken in de laatstemaan- den gevolgd, de credietopzeggingen, die ook hier te lande niet uit zijn gebleven, hebben even wel een veel minder scherpen vorm aangenomen dan in de Unie. De prijsdaling in die grondstoffen voor onze industrie, welke een wereldmarkt hebben en de terughoudendheid der koopers, die den afzet -slechts tot lagere prijzen of zelfs met verlies mogelijk maakt, brengen het loonvraagstuk, dat in een periode van stijgende conjunctuur zoo gemakkelijk is op te lossen,in verscherpten vorm naar voren. Onze hooge loonen worden bij prijsdaling der grondstoffen een steeds meer beheerschende factor in den kostprijs van vele artikelen en het oogenblik kan niet uitblijven waarop verdere mogelijkheid van export van loondaling afhankelijk wordt. Reeds thans werken vele industrieën met verlies, hetgeen toch ook maar een beperkten tijd kan duren. Ons eigen land is slechts een klein afzetgebied, zoodat onze industrie op export is aangewezen. Een blijvende algemeene verlaging van het prijsniveau, zal het handhavenvan eenoverdreven loonstandaard onmogelijk maken en hoewel de overgang met schokken gepaard zal gaan, fabrieken Wegens gebrek aan werk genoodzaakt zullen zijn arbeiders te ontslaan, kan op deze wijze slechts een nieuw evenwicht gevonden worden. Intuschen heeft de goederenhandel thans sterk te kampen met hoogst onzekere factoren en is daardoor aan de groote risicois onderhevig. De kans op een bepaalde,,crisis"schijnt denschrij ver evenwel niet zeer groot. Het feit, dat de effectenbeurs, hoewel reeds lang topzwaar, (met name beweging vele cul tuurwaarden zich op een niveau, waarop geen behoorlijk rendement van het in dit risquante bedrijf gestoken kapitaal te verwachten was) zich zoolang goed heeft gehouden en een tijd lang immuun is geweest voor alle dreigende be richten is een symptoom eener krachtige fi- nancieele positie,een uitvloeiselvan de inwendige versterking van al onze solied beheerde onder nemingen in de afgeloopen goede jaren. Er is en er wordt nog steeds zwaar geliquideerd, de meeste verliezen zijn evenwel al geleden, zonder al te groote schokken tot nu toe.Het wil den schrijver dan ook toeschijnen, dat al zullen er wel eenige veeren worden gelaten en al zullen sommige zwakke in de „Boom!'- periode opgerichte zaken er het loodje wel bij leggen, men in het algemeen niet zoo zwartgallig behoeft te zijn ten opzichte van den financieelen toestand en de credietwaardigheid van den Nederlandschen handel. De mogelijkheid en zelfs waarschijnlijkheid van een korter of langer tijdperk van malaise, zoo besluit de schrijver zijn beschouwing,stemt echter tot voorzichtigheid en overleg 1 Regeering en rechterzijde. „De Tijd" schrijft Wie het voorloopig Verslag, inhoudende de Algemeene beschouwingen over de Staats- begrooting, aandachtig naleest, zal ontwaren dat naast blijken van goedkeuring ook ver scheidene .grieven jegens het zittend Kabinet worden naar voren gebracht. Daarover ver- wondere men zich niet noch verontruste men zich. Wie twee jaren regeert, maakt zich vrien den en vijanden. Met meer bezorgdheid namen wij kennis van uitingen, waaruit overduidelijk blijkt, dat er in de kringen der drie rechtsche groepen waar op het Kabinet steunt, niet in voldoende rnate hartelijke overeenstemming bestaat, terwijl hun beoordeeling van het Kabinet juist als christelijk Kabinet niet onverdeeld gunstig blijkt te zijn. Wij zullen heden niet treden in retrospec tieve beschouwingen, teneinde de oorzaken van een en ander na te sporen. Wij verheugen er ons echter over, dat tijdig openlijk is uitgesproken, wat er hapert, opdat tijdig maatregelen kunnen worden genomen tot herstel. Dat er wrijving is tusschen het Katholiek en het protestantsch deel der rechterzijde, dat er meer wrijving is tusschen de anti-revolu- tionnaire en de Christelijke-historische fractie het is duidelijk. Niet slechts het belang der Christelijke partijen, doch ook het landsbelang vraagt, dat. daarin verbetering worde gebracht. Bervolgens dat b.v. het Kabinet-Kuyper in zijn optreden meer openlijk zijn christelijk karakter toonde dan het huidige kan worden toegegeven, mits,niet worde vergeten, dat de omstandigheden anders waren. Toch is de mindere bevrediging op heden verklaarbaar, en verstaan we de uitingen in het Voorloopig Verslag, daarop betrekking hebbend. Wat dieper en uitvoeriger speciaal op deze zaak ingaan bij de a.s. Algemeene Beschouwingen, kan wellicht tot opheldering en zoo tot bevrediging leiden. Van overwegend belang toch achten wij het, dat het Begrootingsdebat leide tot dit resultaat, dat openlijk blijke, dat de recht sche partijen onderling en Relhterzijde en Re geering elkander volkomen verstaan en waar- deeren. Namens de Commissie van Rapporteurs ver klaart de heer De Geer zich tegen een amende- ment-Jter Laan op art. 3, om de gemeenten een eigen grondbelasting op de gebouwde eigen dommen te doen heffen. Morgen voortzetting. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeentebegrooting. De gemeenteraad zal, daartoe verdeeld in drie groepen, tot onderzoek van de Gemeen tebegrooting voor 1921 bijeenkomen Woensdag 3 November a.s. des avonds 8 uur. Ingezonden Mededcelingeii. is het gure weer. Door het regelmatig ge bruik der beroemde Wybert-Tabletten kunt U hoest, heeschheid en keelpijn voorkomen. Vraagt alleen Wybert-Tabletteii. Blauwe blikken doozen a 80 cent met nevenstaand fabrieksmerk. UIT DELFT. Waarschijnlijk zal de nieuwe burgemeester het woonhuis betrekken, vroeger bewoond door mr.'Saaymans Vader, burgemeester van Vrijen ban. Gemengd Nieuws. Wilde zwijnen. Men meldt uit Heer len In den laatsten tijd worden onophoudelijk wilde zwijnen aangetroffen in de dichte bosschen langs de Duitsch-Hollandsche grens. De boeren ondervinden veel last hiervan, daar de varkens de akkers verwoesten. Te Schaesberg, vlak bij de kom der gemeente, werd gistermorgen een wild zwijn aangetroffen en doodgeschoten. Het dier woog 150 K. G. Hooge pachtprijzen. Men meldt uit Leeuwarden In onze provincie moeten vele boerderijen, in 1916 voor 5 jaar verhuurd, thans weer ingehuurd worden. Over het geheel zijn de pachtprijzenveel hooger,veelal tweemaal zoo hoog. In de gemeente Schoterland brengt een boerderij per jaar bijna 5000 gld. meer huur op- geschenk had gekregen, kon hij niet opgeven. Het O. M. wees op de menigvuldige museum diefstallen van den laatsten tijd, zulke diefstal len zijn betrekkelijk gemakkelijk. De kunstvoor werpen in de musea zijn tot in zekere hoogte toevertrouwd aan de publieke eerlijkheid. Als daarop inbreuk gemaakt wordt, en de dader wordt gevat, dan acht spr. een zware straf ter afschrikwekkend voorbeeld zeer gewenscht. Daar komt bij, dat beklaagde twee jaar geleden wegens een vermogensdelict gevangenisstraf heeft ondergaan. De eisch luidde 3 jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren G. v. d B., 30 jaar, koetsier te Schiedam, wegens mishandeling, tot twee weken gevange nisstraf J. N., wegens diefstal, te Schiedam bij verstek tot vier maanden gevangenisstraf J. H. de W., wegens mishandeling, te Schiedam, bij verstek tot ƒ25 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Vrijgesproken werden J. W. D., 22 jaar, glasslijper, recidivist en T. J. van W., 21 jaar, koperslager, beiden te Schiedam, beklaagd geweest van diefstal door twee vereenigde personen. Uitvoer van rijst. De minister vSn landbouw, nijverheid en handel heeft tot nadere aankondiging dispensa tie verleend van het verbod van uitvoer van rijst en alle producten van rijst met ingang van 1 November. (Stct.) Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 28 October. Wijziging Gemeentewet. De Ministervan Financiën, de heer De Vries, erkent dat de nood der gemeenten steeds grootere afmetingen aanneemt. Spr. deelt mede, dat hij in het wetsontwerp tot verrui ming van het gemeentelijk belastinggebied al veranderingen had aangebrachtle. de split sing van het inkomen is weggenomen, dus geen belasting meer bij de bron 2e. de progressie moest volgens den Minister weggenomen wor den 3e. de inning der inkomstenbelasting zou door de Rijksadministratie geschieden en 4e. indien de gemeenten een eigen grondbelasting heffen, dan mogen ze 25 pCt. meer heffen dan ze uit de opcenten uit de Rijksgrondbelasting hadden kunnen verkrijgen. De commisie van voorbereiding was echter tegen het wegnemen van progressie en daarop had de Minister deze weer ingesteld. Spr. erkent zijn gemaakte fouten, doch hij wenscht tevens op te merken, dat hij zoo spoedig mogelijk deze weer heeft ongedaan gemaakt. Door de u gedane voorstellen zal de administratie zeer vereenvou digd worden. De gemeenten zullen echter de vrijheid blijven behouden om zelf een belasting te heffen. De minister waarschuwt tegen het overnemen door het Rijk van de kosten voor onderwijs, armenzorg en politie. Indien de Minister gevolg gaf aan de wenschen van zijn politieke tegenstanders, dan zou hij ontslag moeten vragen aan H. M. de Koningin. Maar spr. zal overleg plegen met zijn ambtge- nooten en politieke vrienden om te beslissen of de conclusie, welke uit zijn optreden getrok ken, juist is. Ook zal hij zich moeten afvragen of uit zijn aftreden niet meerdere politieke ge volgen zouden voortvloeien. DeMinistervanBinnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Beerenbrouck, be spreekt de financjeele verhouding tusschen Rijk en gemeente. Spr. kan overneming van de poli tie, armenzorg en onderwijs door het Rijk, uit hoofde van practische bezwaren niet aanraden. De minister komt tot de slotsom, dat het be wustzijn bij de gemeentebesturen, dat het Rijk wel zal betalen, niet bevorderlijk zal zijn voor de zuinigheid der gemeente-uitgaven. Aan de hand van deze opmerkingen heeft de regeering gemeend, in navolging van de vorige kabinetten, zoo lang mogelijk te moeten wach ten met het doen van een voorstel tot verhoo ging van de Rijksuitkeering. Na de replieken worden de alg. beschouwingen gesloten en wordt overgegaan tot de artikels- gewijze behandeling. Een amendement-Van Beresteijn, om in art. 2 niet vast te leggen wat men onder een arbeider verstaat en daarom de woorden „die minder dan ƒ2500 per jaar verdienen' t doen ver vallen, wordt door den Minister bestreden en daarop ingetrokken. Aan den wensch van den heer De Wilde wordt tegemoetgekomen, door het bedrag van de vaste loongrens niet in de wet vast te leggen, doch te doen vaststellen bij algemeenen maat regel vap bestuur. Hollands che rookerijen in Duitsch- 1 a n d. Men meldt uit Huizen De verwachting dat met October ook de uitvoer van bewerkte haring naar Duitschland zou opengesteld wor den, is tot groote schade van de Zuiderzee- rookerijen, vischfabrieken, enz. niet verwezen lijkt. In bijna anderhalf jaar heeft uit de kust plaatsen geen bokking-export van eenige be- teekenis plaats gehad De Huizer firmanten beproeven het thans op de volgende wijze De groep Hollandsche Bokkingrookerijen al daar, omvattende een 6-tal export-inrichtingen, heeft over de grens te Holzheim bij Neuss een rookerij in werking gesteld, evenzoo de combi natie „Vereenigde Vischhandel" bij Kleinen- broich (München-Gladbach).Deze week vertrok ken compagnons met rookerspersoneel van passen voorzien derwaarts. De haring wordt betrokken uit de Hollandscbe reederijen, voor namelijk van IJmuiden en Maassluis en gaat per vischtrein naar de (Duitsche) Huizerrooke- rijen uitvoer van versche haring tot alle kwan- tums is vrij. Vanuit de bewerkingsinrichtingen te Holzheim en Kleinenbroich geschiedt dan de bokkingomzet in de omringende industrie centra van de Rijnprovincie en Westfalen. De eerste campagne duurt tot Kertmis a.s. Het conflict te Leerda m.Het ,Hbld" bericht De strijd tusschen den burgemeester van Leerdam en elf raadsleden duurt nog steeds voort. Dinsdagavond was weer een raadsver gadering belegd slechts twee leden waren aan wezig. De agenda bevatte de mededeeling, dat de beide wethouders zes malen de vergadering van B. en W. zonder wettige redenen hebben ver zuimd. Ingevolge art. 89 der Gemeentewet kunnen de wethouders, wanneer zij zes achtereenvol gende vergaderingen van het college van B. en W. zonder geldige redenen niet bijwonen, door den Raad uit het ambt worden gezeb. De Raad zalechtereendergelijkbesluit niet nemen. De ge meentezaken loopen door deze quaestie danig in de war. De gemeentebegrooting ligt te wach ten op de behandeling, betalingen staan geheel stil. Verschillende pogingen, aangewend om het conflict te doen eindigen zijn mislukt.|Zaterdag werden de wethouders telegrafisch ontboden bij den Commissaris der Koningin, terwijl de Anti- Rev. en Chr.- Historische Kiesvereenigingen met j hun afgevaardigden hebben vergaderd; men blijft echter bij het genomen besluit om niet meer met Burgemeester Mees te vergaderen. j Handel met Rusland. Men koestert in i Italië groote verwachtingen van de voorgeno men ruilhandel met Rusland via Turkije. De Ita- liaanscheindustrieenexporthandel hoopt dat haar i moeilijke positie wat gunstiger zal worden. Het ItaliaanschRussische handelsyerkeer wordt grootendeels over de Zwarte Zee gedreven en daarbij speelt de Anglo Italian Trading Com- pany" in Galta (Constantinopel) eene groote rol. I i Rechtzaken. I Museumdiefstal. Voor de Rechtbank te Amsterdam heeft gisteren terechtgestaan een 25 jarige Duitscher uit Goslar, A. G. B., wien ten laste was gelegd diefstal van een marmeren basreliëf uit het Rijksmuseum. Beklaagde, die 14 dagen na den diefstal in het bezit van het kunstvoorwerp aangehouden is, ontkende den diefstal gepleegd te hebben, en zelfs niet in het Rijksmuseum te zijn geweest. Dat dit laatste wel het geval is geweest, bleek uit de verklaring van een meisje, die den bewusten dag in zijn ge- zeischap is geweest. Beklaagde gaf voorts voor, dat hij het basreliëf cadeau had gekregen 1 van een hem onbekenden Duitscher, die uit j Indië was gekomen. Een reden, waarom hy dat De uitlevering van dr. De Vreeze. De Rotterdamsche rechtbank heeft gister middag de behandeling hervat van het verzoek der Belgische regeering, tot uitlevering van dr. W. L. de Vreeze, bibliothecaris van Rotterdam. De officier van justitie was van oordeel, dat het dossier aanvulling behoeft. Bezat men in zicht van het geheele dossier, met alle getuigen verklaringen enz., dan was het misschien moge lijk, dat ook een Nederlandsche rechtbank de feiten als verduistering kwalificeeren zou. Daar om heeft spr. aan de Belgische autoriteiten verzocht hem afschriften van de getuigenver klaringen, desnoods alleen van het proces verbaal van de terechtzitting te verstrekken, opdat hij deze aan de rechtbank zou kunnen overleggen. Spr. heeft ze echter niet ontvangen, evenmin als een weigerend antwoord. Hij is dus niet in staat die stukken te verschaffen. De officier acht dit punt van zeer groot be- lang, te grooter, daar dr. De Vreeze, in zijn verweerschrift, dat bij de stukken is gevoegd, erkent ik heb die boeken enz. onder mijn be rusting gehad doch met nadruk verzekert ik heb ze mij niet toegeëigend. Op een vraag van den president aan dr. De Vreeze, of deze iets had op te merken, gaf dr. De Vreeze te kennen, dat hij bereid was op vra gen te antwoorden, doch verder het verweer zou overlaten aan zijn raadsman, mr. W. F. C. Baars. Mr. Baars hield een uitvoerig pleidooi. Aan het slot van zijn pleidooi zeide hij, dat hij de zaak vol vertrouwen aan de rechtbank over geeft. Spr. is overtuigd, dat de Nederlandsche rech.ter zijn Belgischen ambtgenoot een dienst zal bewijzen, wanneer hij de regeering adviseert de uitlevering te weigeren. De Belgische rechter heeft dr. De Vreeze veroordeeld en hij zal er zich daarbij rekenschap van hebben gegeven, wat de gevolgen van de gevraagde uitlevering zullen zijn. Het is er immers niet om te doen, de opgelegde gevangenisstraffen, maar om de door het Hof van Assisen van Brabant uitge sproken doodstraf te executeeren. De Belgische rechter zal er echter op vertrouwd hebben, dat de Nederlandsche de beschermende hand over dr. De Vreeze zal uitsteken en spr., die dat vertrouwen deelt, roept de rechtbank ten slotte toe voert dezen man niet ad bestias. Dr. De Vreeze zeide mr. Baars dank voor zijn welsprekend pleidooi. Wat hem eventueel in België te wachten staat, gevoelt hij als een gruwelijkheid,maar zijn vertrouwen in de recht vaardigheid van den Nederlandschen rechter is onbeperkt. De rechtbank zal over veertien dagen haar advies aan de regeering uitbrengen. Burgerlijke Stand. Geboren: 26 Oct. Paulus Ferdinandus, z. v. P. F. Leenders en D. J. Flipse, L. Achter weg. Petrus Johannes, z. v. K. van der Linden en M. F. Gudde, Mathenessestraat 27. Gerardus Hubertus, z. v. P. C. Huiskens en A. M. Jeup, Grofbaan. Jan, z. v. C. Pik en M. Hoftijzer, Mariastraat. Ondertrouwd: 28 Oct. C. den Dunnen 24 j. en J. H. van Put, 17 j. N. Brumlief, 20 j en M. M. Slavenburg, 20 j.A. Molenaar, 24 j. en A. Ballijns, 21 j.c. Tettero, 20 j. en J G "ers' \6 i- if-, Kers, 52 j. en W. J. Groeneveld', «M CA «akker, 24 j. en M. E. Bubberman, T Ps' 21 j. en M. Ouwendijk, 21 j. J. Kraaijenbrink, 44 j. en A. As, 46 j. A. Bas- tian, 24 j. en M. J. W. Jansen, 25 j. G. F. Lucassen, 33 j. en R. van Gogh, 36 j A P de Rouw, 22 j. en E. Roes, 17 j. Gehuwd: 28 Oct. L. G. Holtkamp, 24 i en G. P. Dobbelaar, 20 j. W. A. Philippa, 25 j en A. J. Meeder, 21 j.; L. Donkersloot, 20 i. en C. G. Deijl, 20 j. D. G. de Jager, 24 j. en M. J. Baron, 19 j. J. Kuiper, 29 j. en G. Meijer 25 j.L. J. van der Toorn, 26 j. en A. L. Hodes' 23 j. J. van Vooren, 23 j. en G. van Steenis! 20 j.A, Versluis, 29 j. en D. P. G. Bezemer, 27 j« f i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2