ming der mijnwerkers bekend is, kan hierom trent echter niets met stelligheid worden ge zegd. Het uit Warschau afkomstige bericht om trent den wapenstilstand aan het Russisch- Oekrainsche front, wordt niet bevestigd door de Oekrainscho legerleiding. De terugtocht der roode troepen duurt voort. Den 26sten October hebben de Oekrainers de Boeglinie tot Haysin bezet en Lipoviec bereikt. In het Noorden naderen zij Berditsjef. De „Sunday Express" publiceert het eerste artikel van Well's verslag over zijn bezoek aan Rusland. Hij geeft toe, dat de toestand van ver schrikking en ruwheid in Rusland niet te be mantelen is. De regeering heeft te kampen met een ernstige desorganisatie, gesteund door een gedisciplineerde groep van een 150.000 commu nisten. Ten koste van veel bloed worden de roove- rijen onderdrukt. Een zekere orde en veiligheid lieerscht thans in de steden, waar een streng rantsoeneeringssysteem is ingesteld. Verder zegt hij, dat de half uitgehongerde bevolking van Petrograd van 1.200.000 tot iets ineer dan 700.000 is verminderd. Uit Warschau wordt gemeld De commissie voor buitenlandsche aangelegen heden van den Landdag heeft een motie op gesteld, welke bij den Landdag zal worden in gediend, en waarin deze de regeering uitnoodigt, terstond maatregelen te nemen, om aan de be volking van Wilna de vrije uitdrukking van haar wil te verzekeren. Voorla heeft de commissie een motie aangenomen, waarin de Landdag de regeering verzoekt de vorming van een onaf hankelijke regeering in Wilna tegen te gaan, en er de normale Poolsche bestuursregeling in te voeren. De „Koerjer Poranny" merkt betreffende deze laatste motie op, dat de Poolsche regeering slechts door het zenden van troepen de vorming van een onafhankelijke regeering in- Wilna kan verhinderen, hetgeen nieuwe internationale ver wikkelingen zou veroorzaken. Polen kan thans niet anders doen dan het resultaat van een volks stemming in Wilna afwachten, besluit het blad. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam. Vrijdag 29 October 1.1. vergaderde deze Kamer eerst onder voorzitterschap van den heer H. J. Jansen en daarna van den heer B. A. J. Wittkampf. Nadat door den heer Jac. J. S. Engering advies was uitgebracht over een door B. en W. in handen der Kamer gesteld voorstel tot her ziening van het tarief van den havenloods- dienst, werd Bes oten om overeenkomstig dat advies aan B. en W mede te deelen, dat er tegen dat voorstel bij de Kamer geen bezwaar bestaat. Naar aanleiding van eenigen tijd geleden door den Gemeenteraad genomen besluit om, in verband met de invoering van een verkorten arbeidstijd voor de brug-en sluiswachters de bruggen des middags tusschen 12 en 1 uur te sluiten, besloot de Kamer tot B. en W. het ver zoek te richten om het daarheen te leiden, dat deze maatregel in dien zin worde gewijzigd, dat de bruggen des middags slechts een half uur worden gesloten en de sluitingstijd des avonds een half uur worde vervroegd. Wijl er volgens de kort geleden in werking getreden nieuwe spoorwegdienstregeling des a- vonds tusschen 8.33 en 11.42 geen gelegenheid bestaat om per trein uit den Haag naar Schiedam te vertrekken, niettegenstaande des avonds te 10,23 een trein uit Den Haag naar Rotterdam gaat, werd op voorstel van den heer H. J. Jansen besloten om tot de Directie der maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen HollandscheIJzeren spoorweg-Maatschap pij het verzoek te richten om dien trein in onze gemeente te latgn stoppen. Er was o.a. ingekomen een missive van den Minister van Arbeid d.d. 13 October 1920 waar in naar aanleiding van het adres der Kamer d.d. 17 September 1920 houdende het verzoek om het tijdstip, waarop de achturige arbeidsdag in de bedrijven moest worden ingevoerd, te verschuiven totdat alle naburige landen tot die invoering zouden zijn overgegaan, werd mede gedeeld, dat bij Koninklijk Besluit van 27 September 1920 Staatsblad no 756 bepaald is, dat de bepaling van de Arbeidswet 1919 voor zoover deze op fabrieken of werkplaatsen be trekking hebben, in werking zouden treden op 24 October 1920, en dat Zijne Excellentie om de in die missive vermelde redenen het niet gewenscht achtte,te bevorderen, dat voornoemde datum zou worden gewijzigd in den door de Kamer bedoelden zin, en de inwilliging van het zooeven vermelde verzoek der Kamer ock niet noodig achtte. Dientengevolge werd be sloten om aan den Minister wederom een adres te zenden, waarin op de daarin uiteengezette gronden wordt verzocht om naar de gevolgen van de invoering van de 45-urige werkweek een ernstige enquête te doen instellen en om aan de industrieelen die met het buitenland moeten concurreeren de meest mogelijke fa ciliteiten te verleenen, en om een afschrift van dit adres evenals van het zooeven vermelde ant woord van den Minister te zenden aan de Ka mers van Koophandel en fabrieken, die aan het eerstbedoelde adres adhaesie betuigden. Winkelsluiting. Door den Ned. R. K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden ,,St. Francis- cus van Assisie" afdeeling Schiedam, is een adres aan den Gemeenteraad verzonden, waar in wordt gezegd „Dat zij Uwe» Raad willen wijzen op den huidige» drang onder alle arbeidersgroepen, om te streven naar absolute Zondagsrust en rede lijke beperking van den dagelijkschen arbeids tijd. Dat dil streven ook lieerscht onder de win kelbedienden, die te dier zake immer slecht zijn bedeeld, omdat hun arbeidstijd steeds verband moest houden met de uren waarop de winkels geopend en gesloten worden, dat zoowel voor dewinkeliers als voor de bedien den de verplichting geldt., den dag des Heeren te heiligen, hetgeen niet op passende wijze kan ge schieden, door dien dag arbeid te verrichten of te doen verrichtten, dat aan de bedienden in het winkelbedrijf ze ker Zoo goed als aan andere groepen van werk nemers, een verkorting van den arbeidstijd toe komt, dan in de meeste andere bedrijven, dal onder de huidige omstandigheden slechts verbetering is te verkrijgen in deze richting, door van Overheidswege het sluitingsuur der winkels te bepalen, en wel dermate, dat de winkelbedienden van een vrijen Zondag, en een verkorten arbeidsdag kunnen genieten, en den vrij te komen tijd kunnen besteden aan hun ne godsdienstige belangen, aan ontspanning, ontwikkeling, gezinsleven en anderzins. dat door dergelijke maatregelen de patroons evenzeer gebaat zijn, omdat dezelfde voordeelige gevolgen als voor de winkelbedienden hier uit voor hen zullen voortvloeien, dat, zoolang geen wettelijke regelingen zijn getroffen, verschillende goedwillige patroons door de concurrentie worden verhinderd, der gelijke maatregelen in te voeren, zoodat, in dien van vrijheidsberooving sprake is, zulks het gevolg is van het niel beslaan eener wettelijke regeling, dat gebleken is, dat het publiek zich wel weet aan te passen aan dergelijke wettelijke verordeningen, zooals die op de Zondagssluiting en de vervroegde winkelsluiting hebben geleerd op alle plaatsen, waar in deze wetgevend is opgetreden, dat, waar volgens de nieuwe arbeidswet de arbeidstijd voor de bedienden zal worden be paald op ten hoogste 10 uren per dag reeds ver schillende Heeren patroons overwegen, om door onderling overleg te komen tot een algemeen sluitingsuur in den middag. dat in deze dus wettelijke maatregelen al leszins gewettigd zijn, omdat hierbij het belang is betrokken van het groot aantal personen, werkzaam in het winkelbedrijf, dat, waar de arbeidswet voor een groot deel van de werknemers reeds in werking getreden is, het verschil in arbeidstijd voor de winkelbe dienden nog aanmerkelijk is gestegen, REDENEN, waarom adressanten Uwen Raad eerbiedig verzoeken, die maatregelen te willen treffen, waardoor het openzijn der winkels op den Zondag geheel verboden wórdt, op de 5 eerste dagen worde bepaald van 's morgens 8 uur tot 's middags 12 uur, en van 's middags 2 uur tot des avonds 7 uur, terwijl het sluitings uur op den Zaterdag wordt gesteld op 9 uur !t welk doende, enz. Het nieuwe Politiebureau. Gisteren is het nieuwe Politiebureau aan de Lange Nieuwstraat no. 21 definitief in gebruik genomen. Dit gebeurde zonder eenig ceremonieel, daar de officieele plechtigheid eerst later plaats heeft, vermoedelijk Disndag 9 November. Inplaats van het ouderwetsche bureau aan de Groote Markt, met zijn onooglijken ingang, dat wel een massieven aanblik gaf, doch slechts bestond uit een gering aantal hokkige vertrek ken, heeft onze politie thans een gebouw ge kregen, waarop zij met recht trotsch mag zijn. In het oude gebouw ternauwernood voldoende ruimte voor de omvangrijken dienst, hier een aantal vertrekken, dat ruimschoots kan voor zien in de moderne behoeften van personeel en dienst in alle geleidingen. Het bureau bestaat uit twee afzonderlijke, achter elkaar gelegen gebouwen, welke door een corridor verbonden zijn. Het voorste gedeelte draagt nog vrijwel het deftige cachet van het voorname heerenhuis, waartoe het eertijds diende in de hal het fraaie marmer en de groote trap, op de bovengang het dikke roodfluweelen tapijt, in de groote voorkamer het prachtige behangsel en de kunst volle ornamentuur. Doch de nieuwgebouwde telefoon-centrale, bediend door den concierge, brengt u al dadelijk tot de werkelijkheid terug, en een aanhoudend getjingel van schellen duidt er op, dat hier drukken arbeid wordt verricht. Zes toestellen kunnen op het verbindingsbord bediend worden. Wanneer men van de straat de gang binnen treedt, heeft men direct aan den rechterkant de Wachtkamer voor de agenten, voorzien van tafels met behoorlijke zitplaatsen, alsmede kasten voor de kleeren. Links van den ingang bevindt zich de kamer van den inspecteur van dienst, een groot, ruim vertrek, dat in het bijzonder een keurigen, artistieken indruk maakt en ongetwijfeld bij menigeen uit het publiek, die hier wordt binnen gelaten, niet zal nalaten in hooge mate intimi deerend te werken. De kamer-en suite, welke hierop aansluit, is in gebruik genomen door de rechercheurs, die er aan flinke hooge lessenaars hun werk zaamheden kunnen verrichten. De serre, uit komende op een tuintje, is bestemd voor ver trek, waar de agenten op hun gemak de pro- cessen-verlaal kunnen schrijven. Voorbij de telefoon-centrale of portiersloge, bevindt zich rechts de wachtkamer voor het publiek. Door een tusschendeur komt men nu in den corridor, welke vóór- en achtergebouw verbindt. Dit achtergebouw is opgetrokken in den tuin van het oorspronkelijk pand, doch niet over de volle i breedte, zoodat er aan Weerszijden overal toe gangsruimte is overgebleven. \ooraan rechts treft men de kamer vó'or j den inspecteur-rechercheur aan, een eenvoudig en geriefelijk ingericht vertrek. Dan volgen W. C.'s en waschgelegenheid voor de agenten, j Ook is er gelegenheid voor het stallen van rijwielen aangebracht. Een lokaal voor nachtverblijvers, voorzien van een viertal britsen met practische matras- sen, welke, doordat ze bekleed zijn met leder, grondig gereinigd kunnen worden, wordt ge volgd door een kamer voor het drogen van klee- j dingstukken, waartoe een moderne drooginstal- latie is aangebracht, welke met de centrale verwarming is verbonden. Aan de linkerzijde van de gang ligt eerst de kamer der hoofdagen- I ten, welke uitziet op het binnentuintje en met een practische meubileering is uitgerust. Hiernaast bevindt zich een ruim vertrek, dat dienst zal doen als bergplaats van gevonden en gedeponeerde voorwerpen. Dan volgt de cel voor verdachten, die preven tief in hechtenis gehouden moeten worden. Dit is een flink, ruim vertrek, 4. bij 3 M., waarin plaats is voor stoelen, tafel en een bed. Hiernaast bevinden zich zes cellen voor gewo ne arrestanten, die er bijv. hun roes komen uit slapen. Do celruimte wordt dan ook vrijwel geheel ingenomen door een brits, terwijl een W. C. in den vloer is ingemetseld. De gang komt uit op een stuk open grond, dat nog over een lengte van pl.m. 25 M. door loopt tot aan de Nieuwe Haven, juist tegenover de brug over de Westerhaven. In het rechter-achtergedeelte van liet tweede gebouw bevindt zich ook een bergplaats voor de rijwielbrancard en den slangenwagen. In de hal leidt een breede trap naar boven. Een prachtige, bolvormige zilveren lichtkroon, welke reeds aanwezig was, werpt een zacht licht door de ruimte. Op de bovengang vooraan links bevindt zich een werkkamer voor den inspecteur, die niet dien dag met den dienst is belast. Ook worden hier aparte verhooren afgenomen. Rechts aan de straat ligt de kamer voor den Hoofdinspecteur, welke voorloopig buiten ge bruik blijft. Hierachter volgt de Commissaris- kamer, een groote, ruim vertrek, van de gang af te bereiken door de deur, links achter, ter wijl een tusschenportaal verbinding geeft met de kamer van den Hoofdinspecteur aan de straat. Tegenover de Commissariskamer be vindt zich het bureau van de klerken. Op den zolder is het archief ondergebracht, terwijl er tevens een donkere kamer voor het ontwikkelen van fotografische negatieven is ingericht. De centrale verwarming, waarmede ^et ge_ heele gebouw, ook de cellen, is voorzien, heeft haar installatie in den kelder van het achter gebouw. Rechts naast het Politiebureau bevindt zich aan de Lange Nieuwstraat een poort, welke toegang geeft tot de binnenplaats en welke de ingang is voor fietsen en eventueel ook van rijtuigen, enz. Dé inrichting van het gebouw is practisch en tevens zoo economisch mogelijk. Men is bedacht geweest op een bureau van politie, dat niet alleen een verbetering bij vroeger,zou bren gen voor de ambtenaren, om hun werk te ver richten, doch dat ook geschikt zou zijn om er het publiek behoorlijk te ontvangen. Wij gelóoven, dat men hierin op gelukkige wijze geslaagd is. Gemeenteraad. De bijzondere omstandigheden waarom de Sectievergadering werd uitgesteld, zijn voor het oogenblik uit den weg geruimd, zoodat de ver gadering tot onderzoek der begrooting thans kan worden gehouden zooals aanvankelijk was bepaald op Woensdag 3 November, des avonds te 7 uur. St. Cecilia. j De R. K. Mannenzangvereeniging ,,St. Cecilia" onderafdeeling van den R. K. Volksbond, directeur de heer Jac. Vranken, geeft 17 No- I vember een concert met medewerking vanmevr. Iruus van den Bergvan Zuuren, sopraan al- hier en den heer Jan van Rijsselberg in de zaal van bovengenoemden bond. Door het koor zal o.a. gezongen worden „een Stem aan 't Strand", van Brandts Buys, voor koor, sopraan en baritonsolo en klavierbegelei ding, hetwelk reeds eerder een enthousiast ont haal bij het publiek vond nu de heer Van Rijs selberg er de hoofdpartij in zingt, belooft het een schitterend geheel te worden. De heer Van Rijsselberg zingt een serie lie deren van Schubert, Wolf en Richard Strausz. Mevr. Van den BergVan Zuuren zal een cyclus liederen zingen „Schön Gretlein" van Alexander von Fielitz, zeer karakteristiek en interessant. Zoover is na te gaan, zal dit de eerste uitvoering in Nederland zijn. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's mid dags sportwagen en parapluie, broche met kinderportret, huissleutel, handschoen, zakje met inh., gereedschappenplaatjes van Gusto", handwagen. Bij vinders mantel, Den Brinker, Station straat 10/5rozenkrans in étui, Collenbrug, Van Beverenstr. 34 bedrag aan geld, v. d. Vlies, Leliestr. 16; kinderschoen, v. Dooren, Laan 26 nieuwe plank, Ilmer, Dwarsstr. 60 zilverbons, F. Ligthart, Brouwerstr. 12 bontje, A. de Lange, Broersveld 110/1 kinderkous, N. v. d. Lee, Helenastr. 25 tasch inh. mesje, F. W. Amsterdam, Klaaswaalschestr. 4 dames- bandhorloge, C. Litsenburg, Rozenburgerplein I Ja heeren-parapluie, IJ. "Bonman, brugwach ter Appelmarktbrugkindertrui, Vollebregt, Broersveld 8 portemonnaie met inh., A. Foet, Vellevestsingel 13 rijwielpomp, J. G. Scheffers N. Haven 243. Volksbadhuis. In de week van 2430 Oct. 1920 werden genomen 556 baden. lste Klasse. Kuipbaden 31, Regenbaden 85. 2de Klasse. Kuipbaden 40, Regenbaden 390. Kinderbaden 10. Gedurende de maand Oct. 1920 wer den genomen 2851 baden, lste klasse Kuip baden 166, Regenbaden 421.2de klasse Kuip baden 218, Regenbaden 1988 Kinderbaden 58. De Sabijnsehe Maagdenroof. Dit overbekende blijspel werd Zondagavond door de Rott. Tooneelver. Thalia" in de slechts matig bezette zaal van den R.K. Volks bond opgevoerd. En met succes Het publiek heeft zich kos telijk geamuseerd om dit blijspel, dat zoo rijk is aan komische momenten en dan ook een dankbaar stuk voor een gezelschap moet wezen. Vooral de tooneeldirecteur Striese heeft zijn rol uiterst verdienstidijk vertolkt. De overigen waren meerendeels voldoende, alleen enkelen vergaten wel eens, dat er voor succes nog iets meer gevergd wordt, dan een vlot afdraaien van de rol. De totaal-indruk was echter ongetwijfeld een gunstige Het applaus, dat aan het eind van elk bedrijf den spelers ten deel viel, was dan ook alleszins verdiend. Naar wij vernemen, heeft de Schied. Tooneel- vereeniging „Utile Dulci" dit stuk thans in studie. Het succes lijkt ons voor deze vereeni- ging met zoo'n uitstekende reputatie bij voor baat, verzekerd St. Barbara. Morgen, Woensdag 3 Nov. Alg. Ledenver gadering des avonds 8 uur, in den R. K. Volks bond. Punten van behandelingde a.s. Kerkhof oefeningen voorstel vaandel-comité. Aller opkomst gewenscht. R. K. Parochiaal Armbestuur. Het R. K. Par. Armbestuur te dezer stede is thans samengesteld als volgt Commissaris des bisschops de zeereerw. heer Pastoor Janssen, eere-voorzitter de heer W. A. Beukers, voorzitter de heer J. A. J. Nolet, vice-voorzitterde heer J. J. S. Engering, penningmeester de heer R. J. Kleipool, leden de heeren Lambert Melchers, Antoon Beukers, Jos. A. M. Meijer, secretaris de heer G. J. M. Melchers. Bij het Zaterdag 1. l.teDenHaag door de Nationale Vereeniging van Leeraren gehouden examen in Stenografie „Groote" slaag de o.a. Jo Goudappel voor diploma Kantoor- Stenograaf 130 p. m., leerlinge van mej. M. Middendorp. Door de politie te Deventer is heden alhier aangebracht de 19-jarige J. W. B. wonende alhier, die aldaar zwervende en zonder middelen van bestaan was aangetroffen. Hij is door de politie aan zijn ouders overgegeven. UIT HOEK VAN HOLLAND. Zaterdagmorgen is de logger M. A. 82 met 19 last haring aan boord op den kop van het Noor- derhoek te Hoek van Holland gestrand. Het schip liep op de overblijfselen van het in dertijd vergane zulschip „Samoena". De bemanning werd gered door de loodsboot en is met de Nieuwe Berging-maarschappij te Maassluis gecontracteerd tot berging van schip en lading. Het schip heeft zware slagzijde ovty stuurboord. De bergers hebben direct zeilen, reep en vleet geborgen. Het bergingsvaartuig „Ram ligt te pompen en kan het inkomend water bijhouden. Er bestaat kans het schip af te brengen. UIT DELFT. De intocht van den nieuwen burgemeester zal plaats hebben Zaterdagmiddag omstreeks half twee Aan de ontvangst nemen 70 ver- eenigingen met omstreeks 14.000 leden deel. De burgemeester en Mevrouw Van Baren worden per rijtuig uit Schiedam afgehaald. In drie rijtuigen zullen plaats nemen de heer en mevr. Van Baren, enkele leden van het, uitvoe rend en van het eere comité vertegenwoordigers van den senaat van het Delftsche studenten corps en de voorzitters der Oranje-vereeniging. Er zal tijdig van Schiedam worden afgereden, zoodat de rijtuigen omstreeks half twee de grens der gemeente bereiken. Daar zullen ter weers zijden staan de deelnemende vereenigingen n.l. de oudste vereenigingen links en de jonge ren rechts. Zoodra mr. Van Baren binnen de grenzen der gemeente is, zal de voorzitter van het uitvoerend comité, de heer Smits, den nieuwen burgemeester in enkele woorden wel kom heeten en aan mevrouw Van Baren zullen bloemen worden aangeboden. \oor en achter de rijtuigen gaan dan de 70 vereenigingen met vaandels. Vier muziekkorp sen zullen zich afwisselend doen hooren.Destoet zal dezen weg volgenRotterdamsche weg, Hertog Govertkade, Oude Delft, Noordeinde O.Z. Noordeinde W.Z., Kolk, Voorstraat, Hypolitusbuurt, Cameretten, Waag, Stadhuis. In de hal van het stadhuis zal de burge meester bij monde van prof. Ir. J. Nelemans, worden begroet door eerecomité en uitvoerend comité, waarna de burgemeester naar de raads zaal wordt geleid, waar de loco-burgemeester de heer v d. Seyp. mr. Van Baren zal installeeren. Na deze plechtigheid houdt de burgemeester l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2