Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Ongevailenverzekering f 43stn Jaargang. Woensdag 3 November 1920. 12878. Bedrogen. m F E U I L L E T O Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 45 cent) franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslange geheele invaliditeit - f'TiSfini ui P4I f! k|| vevHii verlies van *-" aJ1111 wllili een hand, 5, il|l voet of oog j w f I I U U wa duim De verzekering wordt gewaarborgd door de HöUandsehe Algemeene VeizekeiiugtW"b te Sehiedam. bQ verlies f van een wijsvinger verlies van eiken ande ren vingerj Buitenlandsch Nieuws. RUSLAND. De „Krasnaja Gaseta" heeft uit Moskou een merkwaardig bericht van financieelen aard ont vangen. De raad van volkscommissarissen heeft aan den commissaris van financiën opgedragen een besluit uit te vaardigen, waarbij het aantal zaken, dat gratis te verkrijgen zal zijn, nog aanzienlijk uitgebreid wordt. Zoo zullen kosteloos worden telegrammen aan autoriteiten, telefoon, waterleiding, elec- triciteit in alle staats-administraties en -onder- nemingen en eveneens voor degenen, die er aan verbondèn zijn brandhout voor diezelfde categorieën alle levensmiddelen, die op kaarten verstrekt worden huren voor personeel in staatsdienst. Het aantal personen in staatsdienst zal nog zeer uitgebreid worden. Dit lijkt allemaal prachtig. Een steeds grooter deel der bevolking zou dus weldra gratis kunnen leven, lijkt het. Maar uit andere bijzonderheden vam dezen financieelen maatregel krijgt men heel sterk den indruk, dat de sowjetregeering de volledige waardeloosheid van haar- geld begint in te zien. De k'andestiene sluik- en ruilhandel schijnt trouwens nog steeds grooter verhoudingen aan te nemen. BOLSJEWIKI IN ZUID-RUSLAND. De troepen van generaal Wrangel trekken zich terug achter de Perekop-linie. Deze opera ties zullen heden geëindigd zijn. Een zijner divisies heeft zeer zware verliezen geleden. Het aantal bolsjewiki, die aan het offensief deelnemen, wordt op 140.000 geschat. Volgens een nader draadloos telegram uit Moskou meldt een legerorder van Trotzky, dat de roode troepen het leger van generaal Wrangel aan alle zijden in hun macht hebben en dat het lot van diens hoofdmacht is beslist. Het communiqué van den generalen staf van generaal Wrangel van 29 October luidt aldus De vijand, versterkt door afdeelingen van het Poolsche front, zet zijn offensief voort. De „Information" verneemt uit Rome, dat senator Garrom, de Italiaansche gezant,op 10 November zal vertrekken naar Constanti- nopel en onderweg eenigen tijd te Sebastopol zal blijven, waar de betrekkingen met Wrangel hun beslag zullen krijgen. Deze heeft aan de Italiaansche regeering gevraagd om betrekkin gen op handels- en politiek gebied aan te knoo- pen. De Italiaansche regeering, getrouw aan de gedragslijn, die tot dusver gevolgd is door de groote mogendheden, behalve Frankrijk, verklaarde, dat zij geen politieke betrekkingen kon aanknoopen, maar dat zij gaarne het voor stel aanvaardde, van handelsverkeer. vertegenwoordiger in den Volkenbondsraad geen opdracht zal worden gegeven om aldaar de noodzakelijkheid ter sprake te brengen van een onmiddellijke registratie van de Belgisch-Fran- sche overeenkomst door den Volkenbond. Lord Robert Cecil vróeg, of de minister-president, van België niet had verklaard, dat de Belgische regeering voornemens is, de overeenkomst aan de Belgische Kamer voor te leggen, waarop Lloyd George antwoordde „Mijn aandacht was daarop niet gevestigd, doch indien dit zoo is, zal ik er verheugd over zijn". DUITSCHLANI). Het communistencongres te Berlijn heeft twee moties aangenomen, waarvan de eene luidt ten gunste van sowjet-Rusland en tegen Polen, en de andere de communistische partij de taak oplegt om alle crisis in de binnen- en buiten- landsche politiek te gebruiken voor revolution- naire bewegingen en om in werkliedenkringen te werken voor een revolutionnaire concentratie. MAROKKO. Het Madrileensche blad „Nuevo Heraldo" meldt, dat de kolonne van generaal Vallejo, die te Sjetsjoean zich had moeten vereenigen met de kolonne van generaal Barrera, den 14en October alleen in de heilige stad is binnengerukt. De kolonne Barrera was op 20 K.M. van Sjetsjoean onafgebroken in gevecht met een groote vijandelijke strijdmacht. De verliezen van de kolonne bedroegen 60 pCt. van het effectief. DE FRANSCH-BELGISCHE OVEREENKOMST. Lloyd George antwoordde in het Lagerhuis op een desbetreffende vraag, dat den Britschen Uit het Engelse h. 41 Het geheele leven is, goed beschouwd, niet an ders dan een reeks van compromis, die men links en rechts moet sluiten, om er doorheen te komen. En wat dan? De schrijfster zou geheim blijven en Herbert was geen stap verder gekomen. Op dit oogenblik werd er kort aan de deur getikt en zonder antwoord af te wachten, kwam er een heer binnen reeds bejaard, hoog en slank, met een kaarsrechte houding, een stevigen pas en een energiek gelaat, Waaruit men op den eersten oogopslag den oud-officier kon herkennen. Hij nam geener lei notitie van Herbert, maar sprak dadelijk tot Garland, eii wel zonder veel pourparlers of omwegen „Ik krijg daar juist uw brief," zeide hij „Wat is dat allemaal voor geschrijf over „Een nieuw Begin" „Wel, dat „Nieuw Begin" is inderdaad maar geschrijf, zooals gij zegt," antwoordde Garland droogjes. „Het is prullewerk en 1 absoluut onbruikbaar." GRIEKENLAND. Venizelos heeft de campagne van Goenaris ten gunste van Constantijn beantwoord met te zeggen, dat het Grieksche volk er op gesteld is om een koning te hebben, wiens rechten nie mand betwist Zoolang koning Alexander leefde mocht men de wettigheid van zijn bezit van den troon niet betwisten, of aan andere preten denten rechten op de kroon toekennen, maar, aangezien de koning dood is, aangezien het beroep op prins Paul thans nog niet definitief is, kunnen de pers en de staatslieden vrijelijk aanwijzen, wie volgens hen geroepen moet zijn om den troon te bestijgen. Het is duidelijk, dat een dergelijke bespreking de politieke harts tochten moet opzweepen, vooral wanneer enke len volhouden dat de van den troon vervallen koning moet worden teruggeroepen, maar zelfs aan dat gevaar moeten wij het hoofd bieden. AMERIKA. Reuter seint uit New-York Met den volkenbond als voornaamste inzet is de strijd om het presidentschap gekenmerkt door een öngekenden geest van bitterheid. On danks den wrok, die den strijd karakteriseerde, verklaren politieke beoordeelaars, dat, hoe de verkiezingsstrijd tusschen de beide voornaam ste candidaten ook uit moge vallen, Amerika's toetreding tot de beweging, welke den, wereld vrede wil handhaven, verzekerd is. De Iersche beweging in Groot-Brittannië is, waarschijnlijk voor het eerst in den politieken nationalen strijd in de Vereenigde Staten, een factor ge weest bij de presidentsverkiezing. Het vraag stuk der drooglegging was minder als inzet te beschouwen, daar geen van beide hoofdcandi- daten zich duidelijk daarover had uitgesproken. Het deelnemen der vrouwen aan de verkiezing bracht een nieuw element in den strijd, dat mogelijk nog sommige berekeningen kan doen falen. De verkiezingen voor het presidentschap der Vereenigde Staten zijn gistermorgen reeds begonnen. Over het algemeen wordt er ten gunste van senator Harding gewed. In de eerste plaats, waarvan het eindresultaat bekend was, verkreeg Harding 28 stemmen tegen Cox zes. ALLERLEI. De Canadeesche correspondent van de „Times' meldtDe verminderde kooplust van het pu-, bliek doet de prijzen in geheel Canada dalen, doch bedreigt ook de industrie. De autofabrie- ken ontslaan talrijke werklieden. Te Montreal werden 20.000 kleermakers voor de keus ge steld twintig procent loonsverlaging te aan vaarden of ontslagen te worden. Ook de loonen van de arbeiders in de schoenfabrieken zijn verminderd. In verband met den toenemenden levens- middelenwoeker heeft de Beiersche regeering bekend gemaakt, dat de straffen daarvoor zullen I worden verhoogd. De op te leggen gevangenis straffen bedragen van een tot vijftien jaar en de boeten van 400 tot 4000 gulden. Volgens de „Vossische Zeitung" is de Finsche stoomboot „Ariaène" op weg van Stock holm naar Helsingfors met 70 passagiers aan 1 boord, de haven van Dantzig binnengeloopen. De kapitein deelde mede, in de Oostzee door een Engelsche kruiser aangehouden te zijn. Acht passagiers werden gearresteerd en op het En gelsche schip overgebracht, met de motiveering, dat zij Russische bolsjewiki waren. Behalve Kerinski, vertoeven thans te Warschau Sawinkof en Rodiczen, de vroegere leden van Kerenski's regeering. Er hebben reeds gewichtige conferenties plaats gehad, waarvan de resultaten worden geheim gehouden. Einde der vorige week is de 83 leden tellende Japansche missie naar deVolkenbonds- vergadering te Genève te Marseille aangekomen. De delegatie heeft slechts een dag in de Fransche havenstad vertoefd en vervolgens, te zamen met de Chineesche missie de reis naar Zwitserland voortgezet. Een medewerker van de „Petit Journal" heeft echter van de gelegenheid ge bruik gemaakt om den Japanschen gedelegeer den te vragen naar hun meening over den bond. In de allereerste plaats verklaarden zij, dat geheel Japan gelooft in de levensvatbaarheid van den bond en er de meest gelukkige resul taten van verwacht. Wij zullen zoo verklaarde een der gedele geerden al het mogelijke doën tot versterking van den bond. Ons land heeft gedurende de laatste twintig jaar twee groote oorlogen mede gemaakt en ofschoon wij als Overwinnaars uit „Onbruikbaar! En dan nog wel van de schrijfster van het schitterend feuilleton in Hepworth's! Waarlijk, mijn waarde heer Garland. „En waarlijk, mijn waarde heer Deben- ham, ik ben nóóit zoo diep teleurgesteld ge worden. Gij zijt een even goed en competent beoordeelaar als ik wees zoo goed, een paar pagina's van dat wprk te lezen. En zeg mij dan uw meening." Garland nam een rstapel papieren uit zijn brandkast, en legde ze voor den heer Deben- ham neer. Gedurende een half uur zat de litteraire agent zwijgend en opmerkzaam te lezen. Naar mate hij verder las, verdween de forsche, ongenaakbare, militaire uitdruk king van zijn gelaat, om plaats te maken voor een onderdrukte onrust. Eindelijk keek hij op, blijkbaar niet op zijn gemak. ,,'t Ja 't is zwakjes," mompelde hij. „Ik moet erkennen, 't is niet zeer sterk. Maar niettemin ,,'t Is prullewerk," zeide Garland ronduit. „En ik weiger dat te accepteeren of er voor te betalen." De heer Debenham hoopte toch, dat het niet zóó erg was. Blijkbaar trachtte hij den geprikkelden uitgever nog tot andere go- dachten te brengen. Misschien, wanneer de copie nog eens door de schrijfster werd herzien, i wanneer hier en daar veranderingen werden aangebracht, wanneer de zwakke gedeelten beter gemaakt werden misschien zou het werk dan nog heel goed kunnen worden. De heer Garland had toch zeker geen bezwaar, dat aldus te werk werd gegaan Maar de heer Garland had wel bezwaar. „Dat zou de zaak nog veel meer bederven. Met een slecht werk gaat het precies als met een slecht-zittende jas hoe meer er aan gepeuterd wordt, hoe slechter wordt het." „Maar u zoudt in alle geval uw oplage ver- koopen," suggereerde de heer Debenham voor zichtig. „Daar twijfel ik niet aan. Ik ben feitelijk verplicht, duizend pond sterling te betalen voor het prul, dat daar ligt. Iedere koopman kan zoo iets wel eens ondervinden en het zal ook inderdaad wel meer gebeuren, dat men cantractueel verplicht is tot betalen van goederen, die het geld op verre na niet waard zijn. Maarwat doet de koopman dan? Hij weigert de betaling,brengt de zaak voor den rechter en bewijst daar, dat men hem bedrogen heeft." „Maar mijn waarde heer Garland, gij be hoeft toch geen oogenblik bevreesd te zijn, dat het niet zal worden verkocht. De uitmun tende reputatie, die de auteur zich heeft ge schapen door het feuilleton in Hepworth's staat u borg, dat men algemeen zijn volgend werk zal koopen. Gij zult dus hoegenaamd geen verlies lijden." den strijd kwamen en verschillende voordee- len behaalden, toch was de oorlogsellende zoo groot, dat het volk thans niets liever dan vrede wil. Daarom is ook Japan een der eersten ge weest om zijn instemming met de stichting van den Volkenbond te betuigen. Naar verluidt, zijn er onderhandelingen gaande betreffende de vorming van een groot Duitsch concern, waarbij de Dynamit Nobel een leidende plaats zal innemen. Verscheidene groote maatschappijen zouden in het concern worden opgenomen. Het Tsjecho Slowaksch persbureau meldt De tweedaagsche besprekingen met Take Jonescu, den Roemeenschen minister van buiten- landsche zaken, zijn geëindigd met volledige overeenstemming nopens de vraagstukken van actueele politiek en met name nopens de kleine entente en de wederzijdsche betrekkingen tus schen beide landen. De beide ministers van buitenlandsche zaken stelden vast, dat over het vraagstuk der kleine entente onder de Wester- sche mogendheden thans volkomen eenstemmig heid heerscht, en dat deze bij hen volledige instemming vindt, terwijl combinaties nopens Hongarije niet meer aan de roode zijn De onlangs te Boekarest tusschen Tsjecho Slowakije en Roemenië gesloten overeenkomst werd bekrach tigd. Benes zette ook het standpunt van Tsjecho- Slowakije ten opzichte van Polen, en de Oost- Europeesche vraagstukken uiteen. Mén wisselde nota's, waarin werd vastgelegd, dat de politieke overeenstemming tusschen beide landen vol komen en van blijvenden arad is. Take Jonescu is naar Warschau vertrokken. "V olgens de .Matin" heeft men goede be richten over den toestand van Deschanel. Zijn geneeskundigen zijn overtuigd, dat hij binnen twee of drie maanden hersteld zal zijn. De geheimzinnige bolsjewistische afgezant is gisteren door den politierechter te Londen veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en dwangarbeid. Hij gaf als zijn naam op Velt- heim en schijnt een Fin te zijn. Toen de zaak Veltheim te Bowstreet voor kwam, zeide de politie-getuige, dat er een brief van Silvia Paiikhurst aan een bekenden Rus- sischen revolutionair onder zijn papieren was gevonden.In dien brief zeide Sylvia Pankhurst, dat haar een bedrag van 3522 was beloofd door de Internationale te Moskou, en ook, dat er gedurende 6 maanden wekelijks 6 waren be steed voor het bewaken van havens, 6 weke lijks aan het organiseeren van werk onder het leger, en 10 wekelijks voor onwettige geschrif ten. De beklaagde werd in het bezit gevonden van een handleiding voor officieren van „het Britsche roode leger". Een ander bewijsstilk toonde aan, dat er sommen tot een bedrag van 2185 totaal waren uitgegeven aan vuurwa penen, machinegeweren en bommen. Weer een ander beschreef heb werk, dat gedaan was bij hef, bekeeren van matrozen tot de revolution naire gedachte. Malone, het lid van het Lager huis, die als getuige was gedagvaard, protes teerde ertegen, dat hij opgeroepen was zonder vergunning Van het Huis. De magistraat sprak zijn verwondering over deze houding uit. Daarna „Geen financieel verlies, maar mijn repu tatie en prestige als uitgever? Ik heb mij nu eenmaal in het hoofd gezet, dat ik niets anders uitgeef dan eerste-klas-werk. Weet gij wel, dat ik romans met een gewaarborgden omzet van 20.000 exemplaren heb geweigerd, omdat de inhoud op te laag peil stond Aan geld denk ik op het oogenblik heelemaal niet; dat is buiten quaestie. Maar ik heb mijn naam als uitgever hoog te houden en daarom wei ger ik, voor dit prullewerk ook maar een en kelen penny te betalen." „Toch is dit wel hard voor de arme dame merkte Herbert op. Debenham wendde zich snel naar hem om. De vreemdeling had met de zaak niets te maken en Herbert maakte dan ook kort zijn excuus voor zijn opmerking. Hij kon den heer Debenham moeilijk vertellen, waarom hij zoo bijzonder geinteresseerd was voor de identiteit van de schrijfster. „Hoe weet u, dat het een dame is vroe» Debenham sftierp. „Wel, mijn vriend Garland zegt dat," sta melde Herbert eenigszins verward. „En ik heb een paar pagina's ge ezen. Ik zou zeggen, dat daaruit blijkt „Het blijkt inderdaad duidelijk genoeg," viel Garland hem in de rede. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1