Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevalleinrerzekeriiig 43st® Jaargang. Donderdag 4 November 1920. 12879. Bedrogen. FEUILLETON. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. vwrllti TUI kfl verlies een hond, voet of oogHUU uuwuB I UU een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de HoUondsehe Algemeene Verzekerlugs^nit ts Schiedam. levenslange geheele invaliditeit kg verlies van een wqsvinger kfl verlies eiken ande ren vinger Buitenlandseh Nieuws. AMERIKA. De presidentsverkiezing. De Republikeinsche Conventie heeft senator Warren, G. Harding met een zeer groote meer derheid voor een periode van 4 jaren tot pre sident der Vereen. Staten gekozen. Volgens de laatste berichten uit New York had Harding 355 en Cox 149 stemmen in het kiescollege. Over den levensloop van den nieuwen pre sident volgen hieronder eenige bijzonderheden. Harding woonde tot dusver in Marion, waar hij een blad de „Star" genaamd, uitgaf, ter wijl hij tevens als vertegenwoordiger van den staat Ohio zitting had in den Senaat. Warren Harding werd in 1865 als oudste zoon van een plattelands-geneesheer te Ohio geboren. Zijn vader was van Schotschen oor sprong, terwijl zijn moeder, Kirks geheeten van Hollandsche afstamming heet te zijn. Tot zijn veertiende levensjaar bezocht de jonge Harding de dorpsschool, om daarna in Ohio het centrale college van Heria te bezoe ken. In dien tijd bewoog hij zich het eerst op journalistiek terreinhij redigeerde met suc ces een studentenblad. Intusschen zag hij zich van tijd tot tijd genoodzaakt door handen arbeid in zijn studiekosten te voorzien. In 1884 ging zijn familie naar Marion, waar zijn vader het plaatselijk blad de „Star" kocht De jonge Harding bekleedde aan dit blad de meest uiteenloopende functies, van loopjongen en letterzetter, tot hoofdredacteur en direc teur. Door noesten vlijt, grooten ondernemings geest en zakenkennis heeft-hij het blad allangs weten op te werken tot een zeer bloeiend be drijf. Bovendien is de aanstaande president thans eigenaar van een groote bank en van ver scheidene fabrieken. Harding's voornaamste tegenstanders bij deze presidents keuze waren Lowden, Wood en John son. Harding behoort tot de politici, die gaarne den middenweg bewandelen en het schijnt, dat hij aan deze opvatting in zekeren zin zijn can- didaatstelling heeft te danken. In 1912 was hij het, die Taft als candidaat voordroeg en hem president geworden, terzijde stond in zijn strijd tegen de progessisten onder Roosevelt, toen hij de nationale conventie van 1916 presideer de. De oorlog heeft hem evenwel min of meer van koers dien veranderen en hij schijnt thans tegen de vooruitstrevenden geen wrok meer te koesteren. De groote en voor ons Europeanen domineerende vraag isHoe staat Harding ten opzichte van den Volkenbond Niet lang na zijn candidaatstelling verklaarde hij, dat Amerika geen enkele samenkomst met vreem de mogendheden noodig heeft, om het land op zijn Amerikaanschen plicht te wijzen. Hij is van opvatting, dat zijn land moet meewer ken aan den gemeenschappelijken arbeid, doch dat de Amerikanen zich zelf het recht moe ten voorbehouden zorg te dragenvoor het Ame- rikaansche continent en hun opvattingen be treffende hun moreele verplichtingen te bepalen. Vóór alles practicus, is hij van oor- veel dat idealiseereneen schoone zaak is,doch dat het beter en practischer is, de orde te bewaren in het eigen huis, alvorens zich te wagen aan het wonder van het wereldevenwicht. Ilij beschouwt het als den eersten en duursten plicht der Ame- rikaansche staatsburgers, om het Amerikanisme hoog te houden en acht de hulp van het buiten land overbodig. Uit New York meldt men nog Coolidge is tot vicepresident van de Vereenig- de Staten gekozen. De candidaat der republikeinen voor het vice-presidentschap der Vereenigde Staten, Cal vin Coolidge, die thans voor dit ambt is aan gewezen, werd in November 1919 tot gouver neur van Massachusetts gekozen. Zijn verkie zing maakte toen grooten indruk in Amerika, daar men zijn overwinning op den democra- tischen tegencandidaat als een zwaren slag voor de arbeiderspartij beschouwde, die de moorden hadden gesteund. Alseenbijzonderheidkan daar bij vermeld worden, dat president Wilson hem toen van zijn ziekbed af heeft getelegrafeerd, om hem geluk te wenschen met deze „overwin ning! van wet en orde". Het was dé eerste maal, dat een president een candidaat van de tegen partij geluk wenschte. De aanstaande vice-presi dent heeft zich vooral bekend gemaakt door de publiceering van zijn politieke opvattingen, wel ke bekend staan als „de tien punten van Coolid ge". Zij bevatten verschillende practische wen ken op politiek gebied en voor het dagelijksch leven. Uit het Engelse h. 42 „Het is een dame, geen twijfel daarover Mijnheer Debenham, ga uw cliënte bezoeken en zeg haar, hoe ik over de zaak denk." „Ik wilde, dat ik het maar doen kon Ik heb de dame nooit gezien of gesproken, ik ken niet eens haar naam." Garland en den dokter keken den bezoeker in stomme verbazing aan maar de heer De benham was ernstig genoeg. Het was duide lijk, dat hij de waarheid sprak. „Het kan u vreemd schijnen, maar het is wer kelijk zoo," ging hij voort. „Ik tast aangaan de de identiteit der schrijfster even zeer in het 1 duister als de buitenwereld. Ik ben steeds be zocht geworden door den broeder van de dame en die heeft mij te verstaan gegeven,dat de naam waaronder zij zich bij 'mij heeft aangediend,een schuilnaam is. Hij verklaarde mij, dat zijn zus- Ier menschenschuw en misantrophisch is aan- ge'egd. Tusschen ons gezegd ik mag den man friet. Hij maakt geen goeden indruk, schijnt zeer geldzuchtig en alles beha've scupu'eus. Ook schijnen broeder en zuster niet in f'orissante DE MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAND. De stemming onder de mijnwerkers heeft een meerderheid van 8459 stemmen opgeleverd tegen het aanvaarden van de regeling. Het congres der afgevaardigden te Londen heeft niet temin besloten den mijnwerkers den raad te geven het werk onmiddellijk te hervatten. ENGELAND EN RUSLAND. Graaf Curzon heeft eergisteravond een notavan Moscou verzonden in antwoord op de reeks van meedeelingen, welke Krassin enkele dagen ge leden de Britsche Regeering heeft ter hand ge steld. Naar verluidt, wijst de nota opnieuw op de anti-Britsche propaganda en op de daad werkelijke vijandelijkheid, die de Sowjet-re- geering toont in het Oosten en blijft zij in deze zaken staan op het standpunt, dat in de vorige Britsche nota (van 9 October) is uiteengezet en hierop neerkomt, dat de hervartting van den handel en de normale betrekkingen moet worden voorafgegaan door het staken van deze anti- Britsche beweging. Wat betreft de zaak der duik- booten van de sowjets in de Zwarte zee wordter aan herinnerd, dat bij het te water laten van een dezer booten eendersowjetcommissarissende hoop uitdrukte, dat het eerste schip, dat de boot naar den kelder zou zenden, aan de entente zou omstandigheden te verkeeren, want de man komt zoo wat a"e dagen bij mij, om te infor- meeren, hoe het er mee staat." „Komt hij a"e dagen bij u vroeg Gar- 'and. 1 „Gewoonlijk wel. Envan middag komt hij ze ker „Dan za1 ik vanmiddag bij u komen en hem ze'f mijn opinie zeggen," bes'oot Gar'and.,,Te lefoneer mij dade'ijk, a's hij er is ik za' dan on- midde"ijk naar uw kantoor komen. Het spijt mij erg voor de zieke, menschenschuwe dame, maar zaken moeten reeë' behandeld worden." Debenham nam zijn hoed en handschoenen en vertrok. Garland floot peinzend. „Denkt gij,dat er iets niet in orde is met die heele geschiedenis vroeg Herbert in span ning. „Niet, in zooverre Debenham aangaat. Hij is een eerlijk man en geniet een hooge reputa tie. Het is eenvoudig de oude historie van ie mand, die maar een boek kan schrijven. Ik zou dozijnen voorbeelden kunnen geven van mannen en vrouwen, die een uitmuntend werk hebben geschapen, maar wier talent en fantasie met dat eene werk dan ook gehee' verbruikt waren. Zij j worden geinspireerd door een of ander treffend idee, dat zij hebben gehad of door een of ander feit uit hun ondervinding, en daarop bouwen zij dan hun werk. Maar wanneer dit werk gereed is, hebben zij geen oorspronke'ijke gedachten meer. Een tweede poging is dan ook gewoon'ijk behooren. Andere onweerlegbare gegevens be wijzen, dat de maritieme verrichtingen van de sowjetvloot in de Zwarte zee uitdrukkelijk ten doel hebben de belangen der entente te be- nadeelen. Zoolang de sowjetregeering hiermee voortgaat, zal de Engelsche vlootpolitiek in de Zwarte zee onveranderd blijven. DUITSCHLAND. Het „Journal des Débats" schrijft, dat het telegram uit Berlijn aan de „Information", volgens hetwelk de Entente zou hebben besloten om het aantal koeien, dat Duitschland aan de geallieerden moet leveren, tot de helft, dus van 800.000 tot 400.000 verminderen, onjuist is. Dienaangaande is geen enkele meededeeling aan de Duitsche regeering gedaan, en het aan tal koeien is niet verminderd. Hoewel Duitsch land in Frankrijk 845.000 stuks vee in beslag heeft genomen, waarbij 517.000 koeien, heeft de Fransche regeering bij de commissie voor de schadevergoedingen slechts een eisch inge diend van 510.000 stuks vee, waarbij 400.000 koeien en vaarzen. slechts voor Hongarije leeft en gevoelt en het oude Oostenrijk niet weer met Ilongaarsch oprichten wil. BELGIE. De stakingen in het land van Charleroi heb ben zich uitgebreid. Een deel van de kolenmij nen in midden-België is er bij betrokken. De politie dienst wordt nu gedaan door gendarmes te paard, maar tot dusver blijft alles kalm. De stakers zijn ten getale van 50.000. Havas seint d.d. 3 dezer uit Charleroi De staking is afgekondigd in vijf mijnen van Anderlues. Vijf staalfabrieken te Fontaine 1' Eveque hebben hun deuren moeten sluiten we gens het gemis van den electrischenstroom,welke zij van de mijnen betrekken. Er hebben geener lei onlusten plaats gehad. GRIEKENLAND. Aan de Temps" meldt men uit Athene Venizelos zal Woensdag spreken te Patras, dat het vaste district van Goenaris is. Daarna zal de president naar Saloniki gaan. De oppositie, die haar nederlaag bij de ver kiezingen voorziet, zou de dynastieke kwestie willen losmaken van de uitspraak der verkie zingen, en vraagt een latere volksstemming. Goenaris zegt in een manifest, dat de oproep tot de verkiezingen is gekomen op een oogenblik, waarop die kwestie niet bestond. De correspondent voegt er aan toe Grieken land is eensgezind op het gebied der buitenland- sche politiek. Het heeft geen godsdienstige kwestie, noch een op den voorgrond tredende sociale kwestie. De kiezers hebben alleen uit te maken, of Venizelos de nationale belangen goed of slecht heeft gediend en gelijk heeft ge had met te keer te gaan tegen de aanhangers van Constantijn. - SPANJE. Een telegram uit Saragossa aan de „Daily Telegraph" meldt, dat de autoriteiten een uit gebreide anarchistische propaganda hebben ont dekt onder de troepen van het garnizoen van Saragossa en in de provincie. Van Barcelona uit werden groote hoeveelheden opruiende geschrif ten en pamfletten door de plaatselijke besturen der vakvereenigingen verspreid. Ook is een uitvoerige correspondentie tusschen de plaat selijke agenten en die tc Barcelona gevonden. Er hebben reeds verscheidene arrestaties plaats gehad en men verwacht er nog een groot aantal, evenals de sluiting van alle vak- vereenigingscentra. RUSLAND. Joffe is te Riga aangekomen met enkele der des kundigen, die ook bij de vorige gelegenheid al te Riga zijn geweest. Nog 15 andere deskun digen voor de onderhandelingen met Polen wor den binnenkort verwacht. Naast Joffe die het hoofd der Russische afgevaardigden is, zijn Obolenski en Hanetzki de voornaamste onder handelaars.Een vierde zal nog benoemd worden De geruchten over onlusten te Moskou wor den hier ook in goedingelichte kringen zeer ern stig opgevat Als voornaamste oorzaak noemt men den onwil der troepen om naar het front te gaan. Uit naam van Joffe is mij meegedeeld, dat Joffe deze geruchten zoo stellig mogelijk loochenstraft. Voorts verzekert Joffe dat Broes- silof niet gevangen is genomen, maar nog op zijn post werkzaam is. Verder wenschte Joffe nog mee te deelen, dat men op buitenlandsche zaken te Moskou zeer ontstemd is over het feit, dat de Polen zich van Petljoera en Balachowitsj (die op eigen houtje den strijd tegen de sowjets voortzetten, Red,) niets aantrekken. HONGARIJE. De Hongaarsche minister van oorlog Sreter verklaarde, dat Hongarije een koning wil, die een mislukking. Dat is natuurlijk zeer pijnlijk en teleurstellend, maar men treft het dikwijls aan." „Ik zou toch volledig klaarheid willen heb ben," zeide Herbert. „Mijn waarde vriend ik moet de schrijfster van dat feuilleton vin den, al zal ik er ook detective werk voor moeten doen, hoewel ik daar een hekel aan heb." „Natuurlijk. Wel, we kunnen iets beters doen, dan eerst den anoniemen broeder van de onbekende dame te ontmoeten en te on dervragen. Ga met mij mede naar Debenham en wacht daar, tot ik met den man klaar ben. Daarna zijt gij dan nog ik de gelegenheid, als een Sherlock Holmes op te treden." Het was zeker geen prettige taak, maar Herbert wilde de taak volvoeren, wat er ook voor moeilijkheden aan verbonden mochten zijn. Indien zijn theorie juist was, dan had hij het in zijn macht, den donkeren schaduw van Helene's leven af te nemen en misschien aan Martin Forest het leven weder te schenken. Had hij recht, te aarzelen, waar er zoo veel op het spel stond Hij peinsde er over, terwijl hij het „Strand" op en neer wandelde, nauwelijks acht gevend op den menschenstroom links en rechts van hem en geheel onbewust van het ver- doovende geratel en gerol der tallooze verkeers middelen. Hij moest en hij zou dit raadsel grondig onderzoeken. Indien hij zich vergiste, welnu, dan zou het nog niemand schaden, aaitB hij maarvoorzichtig en discreet tewerk ging. DE STRIJD TEGEN WRANGEL. De Daily Express" verneemt uit Konstanti- nopel de Bolsjewistische stoot naar de Iyrim is ernstiger dan verwacht werd. Het leger van Wrangel wordt ernstig bedreigd. Er is een hevige strijd gaande. De bolsjewiki hebben vier ca- valerie-divisies en verscheidene afdeelingen uit Toerkestan vooruitgezonden. Volgens een telegram uit Sebastopol, zijn de bolsjewiki door Wrangel's centrum heengetrok ken en hebben zij blijkbaar zijn vleugels verplet terd. Wrangel verdedigt zich dapper. Hij maakt aanstalten óm over de Siwasj-Zee naar de Krim terug te trekken. AMERIKA EN JAPAN. De „Daily Telegraph!' verneemt uit New- York, dat er ernstige complicaties dreigen tus schen Japan en de Ver. Staten wegens de voor gestelde wetgeving, die de strekking heeft, aan Aziaten het recht te ontzeggen om in Californië onroerend goed in bezit te hebben. Hierover zal Garland stond klaar, om weg te gaan, toen Herbert weer terug kwam. „Gij zijt juist op tijd," zeide hij. „Deben ham heeft mij zoo even opgescheld. Ga me de." Binnen korten tijd zat Herbert in de keurig gemeubileerde spreekkamer der firma Deben ham en Zoonen. In het bureau naast de spreek kamer,was Garland, intusschen aan het woord. Hij legde zijn standpunt uit aan een heer,dieop dit oogenblik alles behalve beminnelijk keek en hem eindelijk woedend in de rede viel. „Indien gij u niet aan het contractwilt hou den, is de zaak uit,Ik zal mijn rechtsgeleerden raadsman onmiddellijk opdragen u voor den rechter te dagen." „Dat is inderdaad het beste, wat u kunt doen," antwoordde Gar'and, ..Ik zou in uw p'aats, precies zoo te werk gaan. Yan middag nog, mijn heer Lyttleton, kunt u mij de dagvaarding thuis zenden." De man, aangesproken met den naam Lytt leton, bewoog zich onrustig en scheen eenigs- zins beduusd. Hij mompelde iets over een minnelijke schikking, een compromis-. Hij ver klaarde, van zijn kant Garland tegemoet te zullen komen. Het was misschien niet geheel onmoge'ijk, dat het nieuwe verhaa! niet zóó erg stond als het feuilleton in Hepworth's. Hij zelf kon over litteraire dingen niet oordeelen, (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1