De heer De Wijcker sloot li (K. K.) bestrijdt den heer De Geer. Wordt deze nood- regeling nu aangenomen, dan zal de definitieve regeling weer zooveel langer op zich laten wachten. Spr. meent daarom aanneming dezer amendementen te moeten ontraden. De heer T eenstra (V. D.) zal eveneens tegen het amendement-De Geer stemmen. De heer Van den Tempel (S. D.) ver klaart zich voorstander van het tweede amen dement-De Geer. De heer Kolkman (R.K.) bestrijdt op technische gronden de denkbeelden van den heer De Geer. We zouden een geheel ongelijke uitkeering kfijgen, volgens spr. De heer De Wilde (A. R.) heeft ook be zwaren tegen het tweede amendement-De Geer. De heer Van Beresteijn (V. D.) steunt den heer De Geer. De M inister van Financiën ver klaart zich tegen limiteering van de maximum grens der gemeentelijke belasting. De regeering is van meening, dat 't bedrag, dat de heer De Geer den gemeenten wil geven, en waarvoor bovendien geen dekking is aan gewezen, veel te hoog is en daarom kan zij het amendement niet overnemen. Zij dringt er bij den heer De Geer op aan, zijn amendementin te trekken. Mocht evenwel het amendement onverhoopt worden aangenomen, dan zal het wetsontwerp gevaar loopen. De heep S c h a p e r (S. D.) critiseert de hou ding der regeering. De heer DeSavorninLohman (C. H.) zal tegen het amendement-De Geer stemmen. Het amendement-Drion op 243d (bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud te bepalen op maximum 1000) wordt verworpen met 56 tegen 20 stemmen. Het amendement-De Geer (verhooging Rijks- uitkeering) wordt verworpen met 46 tegen 30 stemmen. i Het andere amendement (linrteering maxi mum-percentage) wordt in verband met deze verwerping door den heer De Geer ingetrokken. De heer Van Beresteijn (V. D.) ver dedigt een amendement, om geen belasting j te heffen van tooneelvoorstellingen, gegeven door van Rijkswege gesubsidieerde vereenigingen De heer Ter-Hall (N. P.) dient een amen- dement in, voorstellende de gemeentebelasting 1 °P de publieke vermakelijkheden niet hooger te doen zijn dan 15 j De heeren D r i o n (V. L.) en De Wilde 1 (A. R.) bestrijden deze amendementen. Morgen voortzetting. penningmeester werden 'goedgekeurd, evenals de rekening en verantwoording van het op 13 en 16 Mei j.l. gehouden concours. Het be- stuur werd met a'gettieenë stemmen herkozen. De voorzitter, de heer G. J. A. Vrouwdeunt, 1 sprak een woord van dank tot allen, die mede- j gewerkt hebben aan het zoo schitterend ge- j slaagde muziekconcours. Spr. herinnerde aan het groot aantal medailles, door velen geschon- ken, aan de fraaie lauwerkrans van de Schie- damsche winkeliers, aan de welwillende mede werking van Heeren Burgemeester en Wethou ders. Spr. achtte een woord van warme erken telijkheid voor dien gewaardeerden steun aan de vereeniging hier wel op zijn plaats. De vergadering besloot het 11-jarig bestaan der vereeniging feestelijk te herdenken op Zater dag 8 Januari 1921, in den R. K. Volksbond. De toegang tot dezep feestavond zal slechts voor leden en begunstigers worden opengesteld. Het bestuur heeft voor dezen avond grootsche plannen gezorgd zal worden voor bekende specialiteiten, terwijl Gusto's muziekvereeni- gmg zich dien avond natuurlijk zelf ook niet onbetuigd zal laten. Aan het secretariaat, Beier- 1 landsche straat 5b, bestaat nog tot 1 Januari gelegenheid voor het inschrijven van donateurs. Hierna werd de vergadering gesloten. van het verwoeste gebied. Men is echter slechts tót overeenstemming gekomen betreffende den eersten termijn en wel in dier voege, dat voor den eersten termijn 1.000.000 kubieke meter bóut zal worden geleverd in de eerste helft van 1921. 15 van deze hoeveelheid is voor het bouwbedrijf bestemd, de rest zal dienen voor te legraafpalen, dwarsliggers enz. Er is nog geen overeenstemming bereikt omtrent de kwaliteit van het te leveren hout en omtrent de prijzen. Een serum tegen mond- en klau- zeer? Dr. Cepède van de medische faculteit te Parijs heeft aan de Société de Biologie mede gedeeld, dat hij met goed gevolg dieren, die aan mond-, en klauwzeer leden, met een door hem gevonden pokstof heeft, ingeënt, het eerst op 11 October 1"920. Reeds passen 3500 doctoren Ce- pede's ontdekking met hetzelfde gunstige resul taat toe. Gisteravond omstreeks half 12 werd door den caféhouder Veringmeier, aan de Nieuwstraat, politieassistentie vêrzocht, om dat een 4-tal bezoekers in zijn café lawaai maakten. Eén der agenten kreeg van een der j belhamels, J. H. de W. geheeten, een trap Legen een arm en een hand. de W. werd naar het politiebureau overgebracht, waar proces verbaal tegen hem werd opgemaakt. Gemengd Nieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gezondheidscommissie. Benoemd tot lid der Gezondheidscommissie de heer H. J. J. Janssen, werktuigkundig in genieur. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand October 1920 Inlagen f 144740.— Terugbetalingen - 115304.71 Aantal inleggers 1 Oct12621 Nieuwe deelnemers 143 12764 Geheel afgeschreven deelnemers 53 Aantal inleggers12711 Verschuldigd kapitaal aan inleg gers op 31 Oct. 1920f3.248.867.23 Juhilé. Onder vele blijken van belangstelling her dacht heden mej. Catharina Dries den dag, waarop zij vóór 25 jaar bij den heer W. A. Beu kers, Nieuwe Haven, in dienst trad. Hedenmorgen werd in de Frankelandsche kerk een IJ. Mis opgedragen, waarna de in dezen tijd wel zeldzame gebeurtenis in den familiekring werd gevierd. Tal van bloemstukken en verscheidene ca- deaux getuigden van de belangstelling van "Uisgenooten en bekenden. Etalage-wedstrijd. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende ïn ons blad van Zaterdag 1.1. hebben wij de circulaire afgedrukt, welke aan de Schiedam- Sche Winkeliers is rondgezonden, met betrek king tot den in de week van 20 tot 27 November te houden Etalage-wedstrijd. Het comité is over de ingekomen adhaesie- betuigingen zeer tevreden (de grootste winke liers in alle branches doen aan den wedstrijd Hce) doch niet voldaan. Nog te weinig schijnt te worden begrepen, dat het voor eiken winkelier, zonder uitzonde- rmg, zaak is, aan deze zeer bijzondere reclame campagne rn.ee te doen. Immers, bij elke moge lijke gelegenheid wordt de klacht geuit men koopt bij voorkeur te Rotterdam en de Schie- darnsche winkeliers, die goedkooper zijn dan da Rotterdamsche collega's, worden voorbij Scloopen. Laat elke winkelier nu goed begrijpen, dat bu de gelegenheid wordt geboden op deze tra-, bitie schitterend revanche te nemen. He commissie houdt de inschrijving geopend I°t a.s. Zaterdag 6 November en zij vertrouwt, dat die winkeliers, die nog geen inschrijvings- kaart hebben ingezonden, dat alsnog zullen doen, biet toezegging van een minimum bedrag van b, aan het adres van den secretaris der com missie, den heer S. Hijman, Hoogstraat 55. Schiedamsche winkeliers, toont, dat gij uwe belangen begrijpt Gusto's muziekvereeniging. Gisteren hield Gusto's muziekvereeniging haar e jaarvergadering. De notulen der vorige Vergadering en het financieel verslag van den Brandwonde. Tijdens kerktijd heeft Zondag de vrouw van P. v. d. H., te IJlst, ernstige brandwonden opgeloopen aan hoofd en borst. Zij werd op haar erf gevonden. Gister nacht is zij aan de gevolgen overleden. JK4Ongelukken. Men seint uit Steyl d.d.3 dezer aan de ,,Msb." Bij het voorbereiden van een natuurkundig experiment ontplofte gisteravond een gaske teltje. De Zeereerw. pater Bruno Möchel, pro fessor der physica, werd door een afspringende schroefstop zoo zwaar in de zijde gewond, dat hij binnen 40 minuten overleed. Een student, die erbij tegenwoordig was, werd licht gewond. Pater Möchel was een man van groote kun digheden hij heeft o.a. de prachtige Steyler- drukkerij geheel modern ingericht. Ook hééft hij vele kloosters in de omstreken met raad en daad als architect en electro-technisch ingeni eur geholpen. Pater Möchel werd geboren 7 Oc tober 1877 te Bautsen, werd 14 Januari 1919 priester gewijd en vertoefde sedert Maart 1919 in, het Steyler-missiehuis. De begrafenis zal a.s. Vrijdag in het missie huis plaats hebben. Aan de noodrem getrokken. Men schrijft aan de ,,H. Ct." Gisterenmorgen is even buiten het station Haarlem de trein, die 9 uur 53 uit Amsterdam vertrokken was, tot staan gebracht. Een heer die per abuis in voornoemden trein was gestapt en te Haarlem moest zijn, had aan de noodrem getrokken. Toen de trein zijn vaart minderde, sprong de noodremlrekker er uit en holde het rangeerterrein op. Een conducteur en eenige in den omtrek werkzaam zijnde werklieden grepen den vluchteling en brachten hem in den trein terug. In den Haag, het station waar trein 9.53 na vertrek het eerst moest stoppen, werd de man naar het bureau van den stationchef geleid en werd procesverbaal opgemaakt. Boschbrand in België. Ët is een geweldige brand uitgebroken in het Herzo- genwald, aan de Belgisch-Duitsche grens, in de richting van Eupen en Malmédy. De brand heeft de schoonste gedeelten van het bosch vernield. 1200 bunders zijn een prooi der vlammen ge worden. De brand is verleden Zondag begonnen en pas gisteren is het vuur gebluscht, dank zij de aankomst der Belgische soldaten. Storm. Volgens berichten uit de ha vens van de Middellandsche Zee en den Groo- ten Oceaan heerschen er zware stormen en is de schade, ook door overstroomingen, aanzienlijk. *- De nalatenschap van keize rin Eugenie. Een bijzondere correspondent van de Matin" te Londen weet een en ander mede te deelen uit het testament van ex-kei- zerin Eugeni. Aan Prins Victor Napoleon, haar neef, heeft zij haar buitenverblijf in Farnbo- rough vermaakt, met de verplichting het in zijn huidigen staat te laten. De zoon van den prins zal de bezittingen erven welke in de nabijheid van Bologna zijn gelegen, en op een waarde van tien millioen worden geschat. Deze bezittingen zijn afkomstig van prinses Elisa, de zuster van Napoleon 3. De hertog van Alva erft alle goederen van de keizerin, die in Spanje zijn gelegen, terwij' de fondsen der keizerin, in verschp'ende banken gedeponeerd, tusschen de fami'ie Alva en prins Napoleon worden verdeeld. De geheele erfenis wordt op 50 millioen ge schat, waarvan de fiscus bijkans de helft zal krij gen. Hout voor Frankrijk. De Duit- sche vertegenwoordigers te Parijs hebben met de Fransche deskundigen beraadslaagd over de Duitsche houtleveranties voor den wederopbouw Lagere 1 o o n e n. De beweging naar lagere prijzen en lagere loonen is in Canada al gemeen geworden. In de motoren-industrie is een groot aantal arbeiders ontslagen. De auto mobiel-fabrieken van Ford werken nog slechts vier dagen per week. In Montreal zullen de loonen der arbeiders in de confectie-industrie met 20 worden ver laagd en indien zij mochten weigeren hierin te berusten, vreest men, dat de fabrieken de vol gende week zullen worden gesloten. Ook in de schoen-industrie beginnen de loonen te dalen. Uitvoer van sigaretten. Naar wij vernemen zullen binnenkort groote hoeveel heden sigaretten worden uitgevoerd. De Roe- meensche en Poolsche Tabaksregieën hebben hier te lande groote bestellingen gedaan. De inkrimping der rubberpro- du c t i e. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, hebben een groot aantal leden der Internationale Vereeniging voor de Rubber Cultuur in Nederl. Indië, waaronder de belangrijkste in Nederland gevestigde rub bermaatschappijen, zooals de Rubber Cultuur Maatschappij Amsterdam, de Nederl. Rubber Maatschappij de Deli-Batavia Rubber Maat schappij e. a. zich bereid verklaard om de voor gestelde productiebeperking te aanvaarden. Ook de vele met Fransch en Duitsch kapitaal opgerichte Maatschappijen die de rubbercul tuur in Ned. Indië beoefenen en leden der ver eeniging zijn, hebben voor een aanzienlijk deel hare instemming met het voorstel betuigd en Waar bovendien van de in Europa gevestigde Engelsche maatschappijen leden der Rubber Growers Association, zooals bekend is, ruim 89 percent tot de beperking zijn toegetreden, kan wel reeds worden geconstateerd, dat de over- groote meerderheid der rubberproducenten tot invoering der voorgestelde productiebeperking zal overgaan. Hevige brand te eLonden. Te Wapping aan de Oostelijke Londensche Han delskade brak in den afgeloopen nacht in een zeer groote rubberfabriek een brand uit, welke noodlottige gevolgen heeft gehad. Het maga zijn, dat uit zès verdiepingen bestaat, bevatte duizenden kisten ruwe rubber, welke het vuur voedde. Terwijl talrijke motorbrandspuiten druk aan het blusschen waren, ontstond plot seling in het gebouw een geweldige ontploffing, vermoedelijk veroorzaakt door ontsnappend gas. De ontploffing deed de muren, het dak en de vloeren van het gebouw ineenstorten, terwijl zwareijzeren deuren groote brokken metselwerk en duizenden kisten rubber op straat werden ge slingerd. Een aantal brandweermannen en andere per sonen werden onder het puin bedolven. Drie brandweermannen werden onmiddellijk gedood een andere gewond, waarvan drie levensgevaar lijk, terwijl eveneens twee dienstdoende poli tiemannen en andere burgers gewond werden. Het geheele magazijn werd verwoest en een naburig magazijn en enkele woningen werden door het vuur aangetast. Een schip met rub ber, aan de kade liggende, raakte in brand een ander schip zonk. De lading rubber dreef de Theems af. Aangehouden. De Grondwet" ver neemt, dat te Nispen gearresteerd is de Bel gische opperwachtmeester-brigade bevelheb ber Van Slambroek, uit Antwerpen, die per mo torfiets in burger over de grens kwam. Het blad weet de reden der arrestatie niet, doch wijst er op, dat Van Slambroek tijdens den oorlogin Roo sendaal voor de Belgische Regeering werkzaam was. Eennieuwmiddeltegenkanker? Duitsche bladen maken melding van een nieuwe methode door den Hamburger inter nist dr. Rollin sinds eenigen tijd gevolgd ter bestrijding van maagkanker. In twee gevallen heeft hij personen, bij wie de ziekte reeds in een gevorderd stadium verkeerde, weer zoover genezen, dat ze hun beroep weer hebben kun nen opvatten. Dr. Rollin trok uit het feit, dat slechts personen boven 30 jaar door de ziek te worden getroffen, de gevolgtrekking, dat in het bloed van jonge menschen een voorbe hoedmiddel tegen de ziekte aanwezig moet zijn. Hij heeft daarom het bloed van jongeren op zieken overgebracht. Bij een boer en een meester knecht in een fabriek bracht hij het bloed van hun eigen kinderen over. Het resultaat was ver rassend. Thans wordt' de ontdekking in Hamburg verder bestudeerd. Aan de akademie is men door onderzoekingen tot de overtuiging gekomen dat bij kanker door bloedinspuiting zooal geen genezing dan toch verbetering kan worden aangebracht. INGEZONDEN. M. de R., Uw recensent van het concert Dinsdag 2 November is het een raadsel, dat dit concert van Toonkunst zeer slecht bezet was. Mij en wellicht vele andere leden van Toon kunst bevreemdt dit niet. Allerzielen toch is voor vele katholieken een dag van rouw, van droeve herinnering aan hunne geliefde afgestor venen en zulk een dag besluit men niet met een concert. C. J. W. Kerknieuws. Te Amsterdam overleed Maandag de Zeer eerw. Pater Josephus Bollen S. J., sedert 1914 leeraar aan het St. Ignatius-college. Z.Eerw. werd geboren in 1876 en ontving de H. Priester wijding in 1911. Kunst en Letteren. Ilona Durigo. De groote zangeres Ilona Durigo, zal op haar eenige Liederen-Matinée in dit seizoen, Zondag 7 November 21/1uur in de Groote Doelenzaal,het volgende belangrijke programma voordragen Aria's en Liederen van Handel, Brahms, Bru- cken Fock, Reger en de Liederen van Gustav Mahler, waarmede zij op het Mahlerfeest te Am sterdam zulk schitterend succes behaalde. Uitlotingen. Loten Noord-Hollandsche Vereeniging Het Witte Kruis. Trekking 1 Nov. Betaalbaar 31 Maart. 10 seriën. 2663 6440 3292 6462 1466 5793 4256 4505 5836 4924 1315 261 3420 330 5375 2185 732 4734 4087 621 Serie 6462 no. 36 10.000, serie 3292 no. 35 ƒ250, serie 5793 no. 16 ƒ100. Met 50 Serie 732 no. 47 serie 3420 no. 43 serie 5836 no. 48 serie 4505 no. 37 serie 3420 no.37. Met 25 2663 10 4256 7 4067 9 1466 29 732 22 4256 15 4734 26 2185 48 5793 2 2663 14 621 23 6440 9 1315 39 5636 46 1466 35 5793 39 3420 39 732 13 3420 6 621 37 2185 21 261 35 2663 24 5375 31 3292 19 2185 1 4505 29 6462 5 4734 43 5793 10 330 28 1315 46 5793 22 4734 20 1315 18 261 5 1466 34 1466 48 5375 41 4924 31 3292 14 6440 17 Alle overige nummers in bovenstaande serie vervat elk 15. Burgerlijke Stand. Geboren: 2 Nov. Hugo, z. v. H. van der Moer en C. M. P. Jansen, Prinsensteeg. Clasina Maria, d. v. J. Bleecke en J. Paarde- koper, Heenvlietschestraat. Grietje, d. v. W. de Ruiter en C. J. de Lange, N. Haven. 3 Nov. Theresia Maria, d. v. W. P. Schot en Th. M. E. van Gogh, Broersvest. Overleden: 1 Nov. Cornelis Verkade, oud 69 j. en 5 mnd., Visscherstraat. Visseherij. SGHIEDAM, 4 Nov. Vertrokken naar zee ter haringvisscherij logger SCH 99 „Mercurius", schipper J. A. Roeleveld, voor de vierde reis. Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van Holland. 4 Nov. v.in. 8,04, n.m. 8.45. 5 Nov. v.m. 9.37, n.m. 10.14. Hoogwater te Schiedam ongeveer 1 uur en 40 min. later. SCHIEDAM, 4 Nov. Vertrokken Engelsch ss. ,,H. H. Asquith", ledig naar Engeland. Handelsberichten. Beurs van Sehledam. Spiritus. SCHIEDAM, 4 Nov. Men noteert voor Prima binnenl. spiritus 100 directs levering f85.- Stemning flauw. Moutwijn. SCHIEDAM. 4 Nov. Men noteert voor moutwijn 46% f54.—. Stimm'ng vast. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen, „Schied. Spoelingvereeniging. Heden f 2.30 per ketel. VEEMARKT DELFT, 4 Nov. Aanvoer204 runderen, 243 schapen of lammeren, 9 paarden, 580 varkens, 19 vette kalveren, 671 biggen, 65 magere kalveren, 13 geiten of bokken, vette varkens, 12 veulen. Vette koeien le kw. f475875, 2e kw. f275—f475, kalfkoeien le kw. f450—f850, 2e kw. f250—f450, vaarkoeien f375—f6'0, 2e 'kw. f200f375, vette kalveren le kw. 1 2e kw. fvette schapen ie kw. f,2e kw.f.weischapen ie kw. f2e kw. fvette lammeren Ie kw. fwei lammeren, fmagere varkens le kw. f45—f180, biggen f20—f45, nuchj^re kalve ren le kw. f 18—f46, paarden f200f700. Rundvleesch per kilo f 2.10—f 1 80 f 1.50 vette varkens ff Boter. Aanvoer 80/8 en 4'16 wegende te tarnen 1640 kilo, f 3 30 k f 3.60 per kilo. (Kuiten veraDtWD»riie!ijkbei<^ 'er Redactie). Van ingezonden stukken ook a! worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 3