Dagblad voor Schiedam en ftratisOngevallenïerzekering f 111 fnnn fonnnnn jss>,tUÜ IZUU «-.■ I lUU -TL, flS 43&?e iaar^aiièü. Zaterdag 6 November 1920. 12881, Bedrogen. FEUILLETON. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. De verzekering wordt gewaarborgd dooi de Hollandscha Algww Verzekeriagafc»"!» U SahW-™ MJ veiliei van een wijsvinger bq verUea vu eiken ande ren vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Buitenlandsch Nieuws. DE VOLKENBOND. De te Genève voor de conferentie van den Volkenbond aangekomen Japanners, verklaarden betreffende het program voor den Volkenbond dat de kwestie van Tsjing-Tau in ieder geval op de agenda moet blijven staan en dat kwesties van politiek belang voor afzonderlijke leden niet terwijde mogen worden geschoven. Aldus kan men den Bond op de been helpen. Japan zal zich niet verzetten tegen toelating van Duitschlnd tot den Volkenbond. De „Information" verneemt uit Stockholm dat Zweden, Noorwegen en Denemarken voorne mens zijn onmiddellijk na de opening van de zitting van den Volkenbond in Genève een ge meenschappelijk voorstel in te dienen tot al- gemeene ontwapening te water en te land. Men gelooft dat Nederland, Spanje en Zwit serland dit voorstel zullen steunen. Een bericht uit Marion in Ohio meldt, dat de uitslag der Amerikaanshe verkiezingen aldaar gevierd werd door een vergadering, die door den aanstaanden president werd toegesproken. Harding verklaarde, dat de Volkenbond thans overleden is, hoewel de nieuwe Amerikaansche regeering er voor zal zorgen, dat deAme- kaansche natie haar rol zal spelen in een nieu wen internationalen bond, gebaseerd op vrede. DE PAUS EN DE VOLKENBOND. In een artikel in de „Neue Schweizer Zeitung" van 30 October over het congres dor volken- bondsvereenigingen te Milaan bespreekt een der gedelegeerden, dr. A. Silbernagel uit, Basel, de besluiten der canferentie met betrekking tot den Paus. De schrijver betreurt het, dat ,,een zeker cloctrinairisme den voorzitter der voorbereiden de commissie, den van Katholieke zijde sterk aangevochten professor Aulard, uit Parijs, weer houden heeft de voorstellen der commissie om ook de voorgestelde, zoo dringend noodzake lijke en uiterst belangrijke medewerking der groote zedelijke machten op een dusdanige wij ze op te nemen, waarop zij alleen mogelijk en nuttig zijn kan nl. in den vorm oener van iedere bepaling bevrijde, zelfstandige medewerking." „Ik kan hieraan toevoegen", schrijft dr. Sil bernagel, „dat bij de Katholieke volksmassa's de opneming van den Heiligen Stoel in den vol kenbond en Zijn medewerking, hetzij bij de be middeling, hetzij bij werken van menschenlief- de, afgaande op de ervaringen, die bij de propa ganda voor het in Zwitserland plaats gevonden hebbende referendum gemaakt werden, het bes te propagandamiddel voor den volkenbond zijn zou en krachtig tot verzekering van den wereld vrede zou bijdragen." RUSLAND. In het blad „Berlinske Tidende!' schrijft Uit het Engelse h. 43 Hij had de zaak slechts op zich genomen, omdat zijn zuster hem dit zoo sterk had verzoht. Zij was helaas niet in de gelegenheid, die zaken zelf te doen vandaar, dat hij namens haar kwam. „Als u nu eens 80 procent betaalde in plaats van de heele som," stelde hij ten slotte voor, met een beminnelijken glimlach. Maar Garland schudde weigerend het hoofd. Die mijnheer Lyttleton kon zeer jandig praten en was op 't oogenblik in eens ook zeer lief en beminnelijk geworden, maar er was iets in hem, dat Garland tegen stond. Hij had het gevoel, dat Dij te maken had met een geslepen schurk. ,,Mijn waarde heer, ik denk er niet aan," zeide hij. ..Ik heb hoegenaamd geen lust, mijn goed geldweg tewerpénvoor iets,wat geen waarde de heeft. Ik zou dat geschrijf nog niet eens uit geven, indien gij het mij cadeau deedt. Dat is ™ijn standpuntalleen behoeft gij het niet in die woorden aan uw zuster te zeggen." ,,Dan zullen wij u dus gerechtelijk moeten vervolgen," antwoordde de ander, met terug iemand (wiens naam niet wordt genoemd,maar van wien wordt verzekerd, dat hij onlangs Mos kou heeft verlaten, en dat hij daar tijdens de laatste zes maanden een belangrijke rol heeft gespeeld), dat bet te Moskou overal broeit, en dat ook in de communistische partij tal van teekenen van ontbinding zijn waar te nemen. De leiders beginnen reeds het zinkende schip van het bolsjewisme te verlaten. Het gebrek aan levensmiddelenisdevoornaam- ste oorzaak der ontevredenheid. Het volk lijdt honger en tijdens het offensief tegen Polen scheen de boel reeds spaak te loopen. Nu de vrede met Polen gesloten is, zijn de voor het front bestem de levensmiddelen vrijgekomen, waardoor er een geringe verbetering in den toestand is ge komen. Zoolang de bolsjewistische leiders het roode leger achter zich hebben, zullen zij aan het be wind blijven, en het roode leger zal de leiders trouw blijven zoolang bet te eten geeft. Met het, roode leger staat en valt het bolsjewisme, dat echter nu reeds erg in ver-val is geraakt. Toen de zegsman van het Deensche blad Moskou verliet, was daar juist de staat van be leg afgekondigd,wegens de algemeen heerschende ontevredenheid. De arbeiders hadden genoeg van het dwangstelsel en zonder overdrijving kan men zeggen, dat er geen man is die niet ontevreden is. De gelijkheid, die de dictatuur van het. proletariaat moest brengen, bestaat thans al leen in dien zin, dat ten gevolge van de.enorme ellende iedereen tot diefstal is gedwongen. Slechts door diefstal of sluikhandel kan men in het leven blijven. Alleen om te kunnen eten heeft men te Moskou een half millioen roebel, per maand noodig, terwijl de Sowjet van 10 tot 20 duizend roebel loon betaalt. Alle handel staat stil.- Alle winkels zijn gesloten. Slechts op bepaalde openbare plaatsen wordt handel ge dreven. Dit is wel in strijd met het bolsjewis tisch program, maar de autoriteiten wilden het. Het is de officieel erkende sluikhandel. De prijzen zijn ongelooflijk hoog. Een pond boter kost 6000 roebel De bolsjewistische leiders zijn idealisten en fanatici of misdadigers.Delaatsten zijn het sterk ste vertegenwoordigd. Alle zoogenaamde buiten gewone commissarissen zijn eenvoudig röovers, dieslechts levenom rijk te worden ten koste van de menschen, die zij aanhouden en die zijn ontel baar. Van rechtspraak is geen sprake meer. Zoodra iemand aangehouden wordt, neemt men hem gevangen en in de gevangenis wordt de arrestant dan gewoonlijk vergeten. De zegsman van Berlinske Tidende vertelde nog,dat destijds de bolsjewiki met veel sensatie rondbazuinde, dat de beroemde generaal Broes- silof, die tijdens den oorlog zoo'n rol van betee- kenis heeft gespeeld, zich bij hen heeft aangesloten. In Werkelijkheid zou echter de beroemdeBroes- silof in den zomer van 1918 reeds in de gevange nis zijn neergeschoten. Het toeval wilde echter dat er tegenwoordig weer een generaal van dien naam in het bolsjewistische leger strijdt, die ech- keerende woede. „Er zal bepaald niets anders opzitten,"zeide Garland. „Indien de rechter u gelijk geeft, zal ik moeten bepalen en bet werk binnen een be paalden tijd moeten publiceeren. Maar en dat is zeer van belang ik red mijn reputatie als uitgever, zooals ik reeds aan den heer De- benham heb gezegd. Als ik het ding uitgeef, dan is het onder gerechtelijke verplichting en ieder, die het boek leest, zal mijn houding gerechtvaar digd achten. Al kost het mij dus misschien ook wat geld, mijn reputatie vaart er wel bij en gij krijgt uw honorarium. Dus zijn alle partijen min of meer tevreden. Werkelijk, een dagvaarding is de allerbeste oplossing van de moeilijkheden en gij moest er mij dankbaar voor zijn, dat ik u de gelegenheid daartoe geef." Indien de heer Lyttleton dankbaar was, bleek dit toch bepaald niet uit zijn houding. „Maar indien mijn zuster nu van den rech ter geen gelijk krijgt, wat dan „Wel, beste man, dan zul je nog veel meer geld maken dan in het andere geval," ant woordde Garland. „Denk er eens over na, wat een reclame dat rechtsgeding zal maken voor hetwerk van uw zuster. Een half dozijn andere uitgevers zullen er als de kippen bij zijn, om u het dubbele honorarium te bieden, enzullener- nog geld uit slaan. Geen boek wekt zoo de al- gemeene nieuwsgierigheid op, als een werk, waarover eerst een rechtsgeding is gevoerd. Dua nogmaals gij kunt niet beter doen, dan ter met den beroemden Broessilof niets te maken heeft. (Naar men weet, wordt van bolsjewisti sche zijde verzekerd, dat Broessilof nog steeds in functie is. Red.) Naar „Stockholmes Tidningen" uit- Hel- singfors verneemt, zijn alle communisten in Moscou gemobiliseerd om nachtwakersdiensten te verrichten, ten einde de heerschende onrust tegen te gaan.Gevaarlijke boerenoproeren moe ten in 15 gouvernementen zijn uitgebroken wegens het opeischen van levensmiddelen. Groote onrust is teweeggebracht door het ge rucht, dat generaal Boelak Nalachowics zich van het Roolsche leger zou hebben afgeschei den en Minsk hebben bezet. Volgens de „Rosma" geeft Tsjitsjerin toe, dat in Moscou buitengewone maatregelen zijn ge nomen om de plannen, die in het buitenland gesmeed zijn, ter omverwerping van de Sow- jet-regeering, tegen te gaan. ITALIË. De Romeinsche correspondent van „De Tijd" bericht Uit goede bron verneem ik, dat het gewone najaar-consistorie tegen half December zal worden gehouden. Men spreekt van vijf of zes nieuwe Kardinalen. Onder hen noemt men mgr Schulte, aartsbisschop van Keulen, Mgr. Tacci- Porcelli, maggiordoom van Z. II. den Paus, Mgr. Ragonesi, nuntius te Madrid en Mgr. Laurenti, secreraris der propaganda, en waar schijnlijk de nieuwe aartsbisschop van New- York. OOSTENRIJK. De samenstelling van het nieuwe Oostenrijk- sche kabinet kan nog in den loop van deze week worden tegemoet gezien. Het is reeds zoo goed als zeker, dat, Johann Schover, hoofdcommissaris van politie van Weenen, als kanselier aan het hoofd van bet, kabinet zal komen te staan. Schover stamt uit een Oostenrijksche ambte naarsfamilie, is 45 jaar oud en gaat door voor bekwaam en krachtig. Hij heeft de Weensche politie goed gereorganiseerd. GRIEKENLAND. Venizelos heeft een verklaring afgelegd, waar in hij er den nadruk op legt, dat degenen, die bij de verkiezingen voor de liberale partij zullen stemmen, daarmee te kennen zullen geven, dat de ex-koning Constantijn niet weder den troon zal kunnen bestijgen. EGYPTE. De EgypLische delegatie, welke zoo juist te Londen was teruggekeerd, teneinde de bespre kingen met Lord "Milner over de voorgestelde Engelsch-Egyptische overeenkomst betreffende Egypte's toekomstigen regeeringsvorm, te her vatten, zal Londen wederom verlaten, aangezien zij er niet in is geslaagd de zaak tot 'n oplossing te brengen, in 't bijzonder wat betreft de formee- le opheffing van het Britsche protectoraat, het- onmiddellijk een dagvaarding tegen mij tedoen gereed maken."' Er kwam een leelijke uitdrukking in de oogen van Lyttleton en zijn handen beefden. Garland wenschte zich zelve geluk met het for tuinlijke feit, dat hij niet met zijn tegenstander alleen was ergens op een eenzamen landweg, buiten het bereik der politie. Zijn antagonist was, dat bleek hen nu wel, een avonturier en wel van het ergste soort. Garland glimlachte, maar schoot een weinig van Lyttleton af. „Het klinkt allemaal zoo mooi," zeide deze met heesche stem. „Maar gij exploiteert de ongunstige omstandigheden van mijn suster. ongunstige omstandig heden van mijn zuster. Zij is ziek, zij zou onmogelijk voor de recht bank kunnen komen in haar tcgenwoordigen toestand.En dan de schok, dien zij zal ondervin den, wanneer haar gezegd wordt, dat haar werk prullewerk is!" „Het spijt mij, maar ik kan er niets aan doen. Ik zelf ben de meest teleurgestelde. Ik had ver wacht een werk van litteraire waarde te ont vangen en in plaats daarvan enfin, ik heb reeds gezegd, hoe ik over dit werk denk. Maar ik kan werkelijk niet inzien, dat ik verplicht zou zijn, ter wille van een zieke dame, mijn naam en faam te ruineeren." „Zult gij mij dan niet eens de helft van de som geven Kom, kom, gij houdt u maar zoo! Al die verklaringen zijn maar diplomaten- streken, om wat van den bedongen prijs af te geen de delegatie als een essentieel punt- beschouwde. ALLERLEI. Het spoorwegpersoneel op het station Wiener Neustadt heeft in verband met een loonkwestie den arbeid neergelegd. Het geheele treinverkeer slaat stil. Een uit Rusland gevluchtte professor, die te Helsingfors is aangekomen,heeft mededeelingen gedaan over den vreeselijkcn nood van de Russische geleerden onder het Sovjet-bewind. Van de 14 vooraanstaande professoren te Pet.ro- grad, Moscou en Kief zijn drie terechtgesteld, twee gevlucht en negen verhongerd. LITURGIE. VIER-EN TWINTIGSTE ZONDAG NA PINKSTEREN. Wat leerrijke inhoud biedt ons de liturgie van dezen dag Het rijk der hemelen d.i. de kerk wordt vergeleken met een zaadveld, waar het goede zaad vermengd groeit met het on kruid. Meer dan in de natuur, waar vergissing bij den landman niet is uitgesloten, mogen de dienaren in Christus! kerk verzuchten „Heer hebt gij niet goed zaad op uwen akker gezaaid vanwaar dan het onkruid En het antwoord is als een alarmkreet, die ons alleen te wapen roept„Een vijandig mensch heeft dat gedaan Die vijand „heeft gewaakt terwijl de menschen sliepen, zaaide onkruid onder de tarwe en ging heen." Ieder onzer moet met deze woorden zijn voordeel doenIedere ziel toch, door het H. Doopsel tot een Godsakker geworden, ont vangt van Christus het goede zaad maar iedere ziel ook is een dankbaar terrein voor „den vijandigen mensch", die dat zaad wil doen verstikken of althans de macht zoo gering mogelijk maken door tusschen gestrooid on kruid. Dit is een ernstige waarschuwing te gen de ons omringende gevaren Niet alleen de duivel tracht ons tot zonde te brengen en onze ziel onvruchtbaar te maken, maar de we reld eri onze eigen bedorven natuur zijn evenzeer als de vijandige mensch, die door verkeerde beginselen en door eigen liefde het door Chris tus en Zijn kerk uitgestrooide zaad bedreigen in zijn wasdom Hoe attrapeeren we ons zei- ven niet dikwijls op te groote toegevendheid jegens ons zeiven hoe vinden we menigmaal de beginselen der wereld niet aanlokkelijk. „Maar straks moeten we toegeven dat het was ten koste van het goede zaad, ten koste van ons roomsch geloof, wat in de omstandigheden van zijn kracht beroofd was om geheel ons wezen te doordringen, in een vaste richting ons leven te sturen. En wat we hier schrijven van den een ling geldt nog meer voor de overheid, in den ruimsten zin. Als de menschen slapen komt de vijandige mensch. Zoo ooit, dan geldt wel in dezen veelbewogen tijd ouders let op uw kinde ren, gaat hun gangen na, onderzoekt met wie ze omgaan houdt u op de hoogte van wat ze lezenOverheden acht U niet ontslagen van krijgen, niet waar En wij zijn arm. „Geen woord meer," viel Garland hem in de rede. „Gij wordt beleedigend en ik verkies van u zulke insinuaties niet te hooren. De heer Debenham zal u kunnen verzekeren, dat ik het bedrag van duizend pond gemakkelijk zou kun nen betalen en dat ik niet de gewoonte heb, te gaan afdingen. Indien ik dus in dit geval niet wil betalen, is het eenvoudig, omdat de waar het geld niet waard is. Wat, mij aangaat, is ons on derhoud geëindigd ik heb aan mijn ve- klaring niets meet toe te voegen. Lyttleton staarde den uitgever met onmis kenbare verwarring aan. Er lag een soort van verdrietigheid op zijn gelaat. Tot op zekere hoog te had hij gemeent, dat Garland slechts komedie speelde, om zoo goedkoop mogelijk van zijn contractueele verplichtingen af te komen maar nu zag gij wel in, dat Garland in vollen ernst sprak. De uitgever was opgestaan. Hij nam nu zijn hoed knikte Debenham toe en ver liet het kantoor. „Kom mede,!! zeide hij, toen hij bij Herbert in de spreekkamer kwam. „Het onderhoud is afgeloopen en ik kan niet zeggen, dat het me bijzonder aangenaam was. Noch kan ik de schrijf ster geluk wenschen met zulk en broeder.!' „Is hij weg?!' vroeg Gerbert haastig. „Maar waarom hebt gij mij niet. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1