Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Qratis-Ongevallenverzekerins 13m Jaargang. Maandag 8 November 1920. No. 12882 Bedrogen. FEÜItLET Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. bQ tmHh vu levenslang* vnn InvaïÏÏteS: j L U U voSt of'*ÜogL IJ U UMOU IUU een duim Pc verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeen» Verzekeringsbank Is Sehledam» bQ verlies van een wijsvinger MS verlies vu eiken ande ren vingec j Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws. FRANKRIJK. Heden zal de buitengewone zitting van het parlement worden geopend, overeenkomstig het besluit der regeering,welke de tijdens de oorlogs jaren onderbroken traditie wederom heeft op gevat. De beide Kamers zullen allereerst haar werk zaamheden regelen. In de Kamer zullen drie vraagstukken de voorrang hebben de begroo ting voor 1921, het beheer der spoorwegen en de hervatting van de diplomatieke betrekkingen met het Vatikaan. Daar evenwel de begrooting niet tijdig genoeg gereed is gekomen, zal de opening van de beraadslagingen hierover veer tien dagen moeten worden uitgesteld, en zal men voor de eerste maanden van 1921 tot het stelsel der voorloopige twaalfden zijn toe vlucht moeten nemen. Bij haar weder-bijeenkomen zal de Kamer dus tusschen de beide ontwerpen, het beheer der spoorwegen en de betrekkingen met het Vatikaan, moeten kiezen. De regeering schijnt aan de eerste kwestie den voorrang te willen geven, met het oog op de noodzakelijkheid vóór den 31en December tot een definitieve oplossing te komen. Het betreft hier de tusschen den staat en de spoorwegmaatschappijen tot stand gekomen overeenkomst, waarin een rege ling is getroffen ten aanzien der spoorweg organisatie. Deze overeenkomst dient vóór het einde van 1920 door het parlement te zijn bekrachtigd, wil het nieuwe stelsel den len Januari in werking treden. De kwestie van het herstel der diplomatieke betrekkingen met het Vatikaan zal naar het begin van de gewone zitting in 1921 worden verwezen. Buiten deze kwesties zullen nog op de agenda worden geplaatst liet vraagstuk betreffende het recht van interpelleeren. Bovendien zijn inter pellaties aangekondigd over de handelsvrijheid, alsmede over de religieuse politiek van het kabinet, o.a. wat betreft de toepassing van de wet van 1901 ten opzichte der kerkgenoot schappen. De Senaat zal slechts de kwestie der amnestie behandelen. Aan de begrooting zal hij uit den aard niet meer toekomen, nu deze de Kamer niet eens tijdig bereikt. De senatoren, die deel uitmaken van het derde gedeelte, dat begin Januari zal worden vernieuwd, kunnen zich dus naar hun departement begeven om een werkzaam aandeel in den verkiezingsstrijd te nemen. Uit het Engelse h. uit het land van Charleroi eischen 5 franc per dag. De arbeiders hebben verklaard, dat de loonen in het land van Charleroi niet evenzeer zijn verhoogd als in de andere kolenbekkens, en zij hebben gezegd, dat het leven te Charleroi duurder is dan waar ook elders. De minister van Arbeid heeft nota genomen van deze aan wijzingen, en zal een enquete over deze punten instellen, en, als er wordt uitgemaakt, dat dit juist is, zal de regeering stappen doen om dc loonen in de verschillende bekkens gelijk te maken. De volgende week wordt er weer ver gaderd. HONGARIJE. Uit Boedapest meldt men De regeeringspart.ij heeft besloten, in haar conferentie van heden, om het voorstel nopens de ratificeering van het vredesverdrag ge zien de moeilijke toestand van het land te aanvaarden. De aanneming van het wetsont werp werd gemaakt tot een partij kwestie. DANZIG. De raad van gezanten heeft de wijzigingen, aangebracht in het ontwerp der conventie, welke tusschen de vrije stad Danzig en den Poolschen staat moet worden uitgewisseld, goedgekeurd. De raad besloot, dat het document den 15en November moet worden geteekend, tezamen met de acte betreffende de stichting der vrije stad. CHINA. De Chineesche regeering heeft bekend ge maakt, dat zij besloten heeft, het Chineesch- Japansche militaire verdrag te verbreken en de troepen te ontbinden. BELGIE. De bijeenkomst van de vertegenwoordigers der mijnwerkers, der mijneigenaars en der mi nisters, die Zaterdag om half 3 is begonnen, is pas om 8 uur geëindigd. De mijnwerkers i ALLERLEI. Lord Derby is Vrijdag uit Engeland te Parijs teruggekeerd. Hij heeft zich dadelijk naar de Quay d'Orsay begeven en Berthelot een nota overhandigd van de Britsche regeering in ver band met de kwestie van het herstel, in ant woord op de jongste voorstellen van de Fransche regeering. Hij zal daarover tevens een onder- houd hebben met Leygues. Deze nota betee- kent een zeer bevredigende vooruitgang in de overeenstemming tusschen beide regeeringen 1 over de kwestie van het herstel. De nota ver schilt van het Fransche standpunt slechts in enkele details, zobder groote beteekenis. Het zal verder gemakkelijk vallen het volkomen i eens te worden over de resp. rol van de com- missie van herstel en van de geallieerde regee- I gingen bij de vaststelling van de betalingen door Duitschland. Uit Parijs meldt men De centrale raad van de algemeene conferen tie voor de productie heeft een schrijven ge richt aan de betrokken ministers om de aandacht van de regeering te vestigen op den terugslag, welke inwilliging van de eischen der mijnwer kers hebben zou op de geheele natioanle econo mie. Er wordt op gewezen, dat Frankrijk aan 44 „Hij is nog niet weg, hij is nog binnen, bij Debenham en zal er wol een paar minuten blij ven. Hij zal nu zijn geluk bij Debenham beproe ven, nadat hij bij mij bot gevangen heeft. Indien dat heer niet een avontuurlijke schavuit is, wil ik niet Garland heeten.ü Herbert wandelde mee tot den hoek van het Strand!' en bleef daar staan. „Ik blijf hier wachten, tot de man naar buiten komt,!' zeide hij. „En op het oogen- blik interesseert zijn uiterlijk mij meer dan zijn innerlijk. Hoe ziet hij er ongeveer uit Garland verklaarde, dat de heer Lyttleton een niet-precies-te-beschrijven persoonlijkheid Was,met een glad-geschoten gelaat en blauwe °ogen. Hijwas gekleed in een grijs pak en droeg een lichten hoed met grijzen band. Hij droeg geen handschoenen, maar was gewapend met een wandelstok met een zilveren slang onder den knop. „Mooi. Er gaat toch niets boven een op merkzaam oog,l' zeide Herbert glimlachend. „Ilt zal hem nu niet missen. En indien ik vandaag werkelijk dat succes heb, dat ik hoop te halen, dan zal ik u een verhaal vertellen, even romantisch en verbazingwekkend als in den meest ingewikkelden roman.!' Garland drukte zijn vriend de hand en ging naar zijn bureau terug, terwijl Herbert rustig bleef staan, alleen oog hebbend voor den in gang van het bureau der heeren Debenham. Zijn geduld werd lang op de proef gesteld, want bijna was een uur verstreken en nog was niemand naar buiten gekomen. En inmiddels vloeide de stroom van hét Londensche verkeer door de hartader der City; de courantenjongens stoven voorbij met hun luide aankondigingen der eer ste avondbladen,venters trachtten hunwaar aan den man te brengen, auto's en cabs, lastwagens en landauers reden voorbij en duizenden Voet gangers schreden langs de wachtende vreemdeling heen maar niemand, gelijkende op de beschrij ving van Lytleton kwam uit den ingang van het kantoorgebouw. Reeds vroeg hij zich af, of het groot gebouw dat de kantoren van nog tal van andere firma's bevatte niet een tweeden uitgang had. Het was van belang, dat te weten hij zou het even een agent van politie vragen Doch halt, daar was hij 1 Ja, hij was het de man daar in het portaal, die even bleef staan, om een cigaret aan te steken. Zijn ge laat was niet goed zichtbaar, maar hij droeg een grijs pak, een lichten hoed en een zwarten wandelstok. Hij stapte met snelle schreden dwars over de straat heen, met de handigheid de uiterste grens is van de economische verwar ring, aangericht door den oorlog. liet is daarom gebiedend, dat de prijzen teruggaan tot een normale hoogte. Arbeiders en patroons moeten leeren inzien, dat zij niet in achtereenvolgende verhoogingen van loonen en verkoopsprijzen hun voordeel zullen vinden, maar in het stre ven naar verlaging der kostprijzen en in ver meerdering der productie. Binnenland. Grondwetsherziening. De Staatscommissie, ingesteld tot voor bereiding eener herziening van de Grond wet, heeft haar verslag uitgebracht. Wat de troonopvolging betreft, acht de com missie den monarchalen staatsvorm een zegen voor ons land, doch alleen zoolang behoud van een waarlijk nationaal koningschap noodig is. Bij ontstentenis van een grondwettelijkemtroon opvolger moet er gelegenheid zijn voor overwe ging van de vraag, of wellicht overgang tot een anderen staatsvorm de voorkeur verdient. De Grondwet bane daartoe den weg. De buitenlandsche betrekkingen. De overtui ging, dat de invloed der Staten-Generaal op het bestuur der buitenlandsche betrekkingen be hoort vergroot te worden, is vrijwel gemeen goed. De commissie doet te dien einde practi- sche voorstellen. Inzake de Staten-Generaal besluit de com missie Behoud van de Eerste Kamer geboden. Het één-Kamerstelsel sluit voor het karakter en den arbeid van de Volksvertegenwoordiging ge varen in zich, diemenineendeugdelijkeStaatsin- richting behoort te vermijden. Het behoud van de Provinciale Staten als kiescollege wordt als de meestverkieselijke regeling aanbevolen. Wat de Tweede Kamer aangaat, na de jong ste Grondwetsherziening is er voor vèr reikende verlangens geen plaats meer. Intusschen is thans algemeen vrouwenkiesrecht in de Grondwet vast te leggen. Vond het volksinitiatief in de Commissie bijna geen sympathie, reeds omdat aan de le den der Tweede Kamer de gelegenheid open staat vrijwel alle voorstellen van wet anhangig te maken voor het referendum in zijne onder scheidene vormen verklaarde zich slechts een minderheid ook kon het denkbeeld om in het algemeen voor de kiezers de mogelijkheid te openen bij belangrijke wetgevende maatregelen een referendum uit te lokken, geen meerder heid verwerven. De commissie acht wijzigingen noodzake lijk van de bepaling der Grondwet betreffende de gemeentebesturen,die het voorzitterschapvan den raad regelt, zoomede van het voorschrift dat behalve de regeling ook het bestuur van de huishouding der gemeente aan den Raad op draagt, terwijl een nieuw artikel buiten twij- fel zal moeten stellen de mogelijkheid om, waar noodig, de gemeenten te dwingen tot gemeenschappelijke regelingen. Verder meent de commissie, dat de moge lijkheid tot instelling van andere publiekrech- van den Londenaar, die gewend is aan het enorme verkeer der hoofdstad en zich beter daar in weet te bewegen dan een provinciaal, en ging een zijstraat in. Ademloos snelde Herbert hem achterna. Er mocht geen oogenblik verloren gaan en toch was het geboden, hem niet te dicht op den voet te volgen. Na eenigen tijd wendde de man zich naar links en bereikte Fleet Street. Nu was er niet zooveel gevaar meer, meen de Herbert. Zij waren te ver van 't „Strand!' om bij den man het vermoeden te wekken, dat hij gevolgd werd. Herbert wilde hem inhalen en een gesprek met hem beginnen. Hij zou hem dwingen tot spreken hij zou de waarheid van hem te weten komen. Hij haastte zich naderbij en wilde de man reeds de hand op den schou der leggen, toen hij toevallig zijn gelaat zag in den spiegel van een coiffeurszaak, waar zij juist langs kwamen. Herbert bleef plotse ling staanhij was wel voorbereid geweest op vreemde dingen, maar dit was hem te mach- Hg. t Hij bleef eenigo oogenblikken staan, om zijn gedachten te verzamelen en te peinzen over de vraag wat nu. Al zijn plannen wat i ren plotseling nutteloos geworden want de man, die daar voor hem liep, was niet een j vreemde heer Lyttleton, maar de welbekende oud-gevangene van Edenhurst, Edward Blake „Is er nu meer licht ol meer duisternis ge telijke lichamen dan de reeds door de Grondwet erkende door een nieuwe bepaling in de grondwet moet opengesteld worden. Naast een uitvoerige toelichting der com missie zijn aan het rapport toegevoegd af zonderlijke notaris van prof. Ancma,mr. Lim burg en den heer Schaper. De voorbereiding der Grondwetsherziening wordt door de publicatie van het rapport der Staatscommissie ingeleid. Na het Kerstreces zal de Tweede Kamer deze voorbereidende taak van de wijziging onzer constitutie vermoedelijk ter hand nemen. Een belangrijke politieke periode wordt hier mede geopend. Moge God regeerders en onder danen verlichten, om het door de Staatscom missie aangevatte werk tot een goed einde te brengen en den Nederlandschen Staat de vaste basis van een sterke, alle burgers bevredigende Grondwet, te verschaffen. Middenstandswoninghouw. Onlangs is gemeld, dat de regeering zich be reid had verklaard, den particulieren midden- standsbouw te steunen en voor dien bouw, in Amsterdam althans, een subsidie wilde verstrek ken van ten hoogste 2500 per woning of 25 per vierkanten meter. Aan het gemeentebestuur van Amsterdam werd gevraagd of het bereid was, in die subsidiekosten één vierde bij te dragen. Aan andere gemeenten, waar de midden- standswoningbouw voor dien steun in aanmer king wenschte te komen, zou hetzelfde worden gevraagd. Het f,Hdbl." verneemt nu, dat de gemeente Amsterdam heeft bericht, geen vierde deel van die kosten te kunnen dragen en de regeering dientengevolge besloten heeft, dien steun voor den particulieren middenstandsbouw geheel ▼oor hare rekening te nemen alsook, dat die subsidie zal worden verleend, zonder bijzondere bepalingen te treffen omtrent den bouw der perceelen. Financieel beleid. Het „Weekblad voor de Burgerlijke Ad ministratie" vestigt er de aandacht op, dat de begrooting van Leeuwarden een gemeente van 42.000 inwoners voor 1920 aan uitgaven een som aanwees van ongeveer 2x/2 millioen. Van deze som was 41/ï ton noodig voor rente en aflossing, een millioen voor salarissen en loonen en 8 ton voor alle overige uitgaven. Toen de hoofdelijke omslag ongeveer 2 ton meer opbracht dan waarop hij bij de begrooting geraamd was, werd die 2 ton, zonder te vragen of deze vermeerdering van inkomsten een blij vend karakter zou dragen, omgezet in een blij vende verhooging van salarissen en loonen aan ambtenaren en werklieden. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben aan dit besluit hun goedkeuring onthouden, wat niet te verwonderen is en wat ook ver klaart, waarom op de geldmarkt zoo'n gemeente van de bank wordt weggestuurd met leege handen. komen in de geheele zaak?!' vroeg Herbert zich af. „LichtHet is mij nu alles glashelder. Ik zal dien man niet uit het oog verliezen, voordat ik de volle waarheid weet.!' HOOFDSTUK XV. Een lichtstraal. Blake nam na eenigo oogenblikken plaats in een omnibus en Herbert moest wel een rijtuig nemen, om hem te kunnen blijven volgen. Het duurde niet lang, want de omni bus had spoedig het eindpunt van zijn rou te bereikt, Baker Street station Blake daal de de trap af naar het station van den on- dergrondschen spoorweg en Herbert volg de hem voorzichtig. Het werd gevaarlijk nu Het perron daar beneden was niet zoo zeer groot en omstreeks dit uur van den dag was net er ook niet zooerg druk. De kans was dus niet gering, dat Blake Herbert zou ontdekken en het was voor den dokter geraden, zich op een afstand te houden. Er was echter een om standigheid, die gunstig was voor Herbert. Blake bezat een luide, zware stem en zijn ver zoek aan den ambtenaar van het loket, om een kaartje enkele reis naar Willesden Green was op flinken afstand verstaanbaar. Onbemerkt nam ook Herbert plaats in den trein en een kwartiertje later bevonden de beide mannen zich op een nieuw aangelegde straat in een der voor- stedenvan Londen, enwel aan den uitersten rand van het gebouwde gedeelte.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1