Zit- ei Slaapkamer Iff] R1 É'JlMÉll! OnderwerpJe Arbeidswet" NEDERLANDSCH. VERGADERING op Dinsdag 9 November, Mej.TOOS POST, Ledenvergadering- Spreker de Heer B. W. PE1LE ran Amsterdam Kleine A d ver-ten tiën Adverteert in de NienweScb. Ct met volledig peusion. Kleine adverteitiën. Binnenland. De positie der partijen en der regeerinij. De „Nieuwe Eeuw" schrij't De fusie der liberale partijen met den Eco- nomischen Bond is niet een aangelegenheid wel ke louter de liberalen alleen aangaat. Zij zijn natuurlijkvrij zich al oc niet tot een groote partij te vereenigen, maar wil men geen verwarring, en misverstand in de politieke verhoudingen kweeken, wat nadeelig zou zijn voor den par lementairen arbeid der toekomst, dan is het wen- schelijk, dat te eeniger tijd, wanneer de blijk baar noodzakelijke geheime vergaderingen der liberale politici zijn a'geloopen, openbaar ge maakt worde,op welken grondslag de aanhangige "usie zal tot stand komen. Immers ook het stand punt der Rechterzijde ten opzichte van de Lin kerzijde is daarbij van zelf gemoeid. Wanneer de z.g. godsdienst rnrmule van den heer Treub, waarin deze de waarde van den godsdienst er kende voor de ontwikkeling van het maatschap pelijk leven, aanvaard wordt door Unie-Libe ralen en Vrij-Liberalen, dan zal de scheiding tusschen Rechts en Links zeker niet zoo scherp getrokken kunnen worden als dit in het verleden wel het geval moest zijn. Tenzij de 'ormule slechts wordt opgevat als ."ormulo Het is niet waarschijnlijk, dat reeds bij de Algemeene Beschouwingen van de volgende week de libe rale partijen inclusief de Economische Bond openlijk bekend maken hoever zij gevorderd zijn met de plannen tot het 'ormeeren van de groote partij. Maar wellicht is het wel mogelijk dat zij tenminste hun meening uitspreken wat voor de rechtsche partijen van belang is over de beteekenis van den godsdienst. Deze vraag en het antwoord erop is van te meer belang, omdat toch ook in liberale kringen se dert de laatste jaren wel eenige vergeestelij king op cultureel gebied viel waar te nemen. Hoe dit intusschen zij, wij gelooven niet, dat er eenige reden bestaat om de beproe'de samenwerking met de twee andere christelijke partijen op te geven. Althans het verleden van ruim twintig jaren is van dien aard, dat het de beste verwachtingen ook voor de toekomst wet tigt. Toch verlieze men niet uit het oog, dat de voornaamste band tusschen deze partijen, de schoolstrijd, veel van zijn kracht hee*t ver loren door het gelukkig einde, dat vereend is bevochten, anderzijds, dat het voor een eerlijke politiek noodzakelijk is, dat de drie christelijke partijen niet den minsten twijfel overlaten aangaande hunne politieke verlangens en de middelen, welke zij daartoe willen aanwenden. Of het aan dit laatste niet ontbroken heeft, valt te betwijfelen. Voor wie niet reeds wist, dat er in den laatsten tijd eenige verwijdering is ontstaan tusschen de drie christelijke partijen, bevat het Voorloopig Verslag meer dan een pas sage met name ten aanzien van den Minister van onderwijs, welke niet juist wijst op een goede verstandhouding. Veel ernstiger nog is de critiek, welke Minister de Vries van rechtsche zijde ondervindt. Want deze crietek komt allerminst op rekening van al leen de twee andere rechtsche partijen dan die waartoe deze Minister behoort. Daarenboven betreft zij niet alleen zijn beleid, maar ook zijn 1 bekwaamheid. i Het is ontegenzeggelijk waar, dat de positie van iederen minister van financien, tot welke partij hij ook zou behooren, in de huidige om- 1 standigheden uiterst moeilijk is. Het Kabinet Gort van der Linden heeft er zelfs drie gekend en j toen waren de moeilijkheden zeker niet grooter dan thans. Maar wat in dezen minister van fi nancien teleurstelt is, dat hij niet systematisch werkt en zijn geestverwanten onkundig laat van zijn plannen. Er is geen financieele politiek te bekennen en het is jammer dat noch de tegen woordige bewindsman noch de regeering zich bewust schijnt te zijn dat de allereerste voorwaar-, de van een minister van financiën het vertrou wen is van de Kamers en dat mist Minister de Vries. Dit is dan ook de zwakke plek in het vereeni- gingsgebouw doch de eenige. Het kabinet zelf lijkt ons niet zoo onverbrekelijk verbonden met het lot van minister de Vries, dat zijn val ook die van het kabinet zou moeten meebrengen zelf heeft het zich zoo goed als onthouden van eenig richtsnoer te geven aan zijn financieele politiek, zijn karakter ligt veel meer geteekend in den arbeid welke op sociaal, economisch en. op zuiver staatkundig gebied wordt geleverd En op dit stukwordtvan critiekweinigvernomen. Bovendien neemt de minister van financiën in het kaninet niet die overheerschende posi tie in, welke minister van Gijn hem destijds toedacht. Toch is er nog wel een vraagstuk, waaromtrent in het bijzonder de rechtsche partijen elkaar een juiste uiteenzetting van hun standpunt schul dig zijn, wil de positie van de regeering zuiver gehouden worden het militaire vraagstuk. Daarover werden tot nu toe zoo nu en dan eenige algemeenheden gewisseld. Ookhet Voor loopig Verslag geeft aan de verschillende mee ningen geen voldoende uiting wel aan eene opmerkelijke onzekerheid Ook vroeg men, of de minister nog chef is van den generalen stafToch ware een duidelijke verklaring vooral van de zijde der anti-revolutionairen wel wenschelijk. Het militaire probleem zal vooral in de allernaaste toekomst de Kamer bezig moe ten houden voor een eerlijke politiek en voor de positie der regeering zelve, is het noodig, dat het standpunt der partijen volkomen duidelijk wordt uiteengezet. Het is mogelijk, dat dit zeer onaangename gevolgen zou hebben, juist voor de regeering en misschien ook voor de samenwer king der rechtsche partijen. Maar het vraagstuk is van te veel belang om het op te offeren aan de belangen der partijpolitiek. Een halfslachtig beleid, dat wij overigens ook niet verwachten, zou zoowelvoor de regecring alsvoor de katho lieke partij funest .wezen. De positie van de regeering lijkt ons door het Voorloopig Verslag niet verzwakt, al bevat het voor een harer leden niet bijzonder aangename verklaringen. Maar dat wil niet zeggen, dat ook bij de Algemeene Beschouwingen, welke de volgende week zullen beginnen, louter lof haar deel zal wezen. Voor haar en voor het politieke leven der partijen zou het te waardeeron zijn, wanneer daarbij het standpunt der partijen ten opzichte van elkaar en ten opzichte van de regeering zoo duidelijk mogelijk kon worden bepaald. Centralisatie van den middenstand. In het laatst verschenen algemeen Weekblad „De Middenstandsbond!' is opgenomen het ver slag van eene op Woensdag 27 October 1.1. te Amsterdam gehouden besloten vergadering van het bestuur van den Nederlandschen Midden standsbond met de vertegenwoordigers van een groot aantal middenstands-vakbonden in Ne derland, ten einde te komen tot meerdere en krachtiger centralisatie in do Middenstandsbewe- j ging hier te lande. I In zijn openingswoord zeide de voorzitter van den Middenstandsbond, de heer Ed. G. Schür- mann, o.m. De Middenstand beleeft een moeilijken tijd. Vooral de industrieele middenstand komt thans in het gedrang door de Arbeidswet die 25 Oc tober in werking is getreden. Wendt zich nu de industrieele middenstand tot de regeering, dan is het altijd ter verdediging van een bij zonder belang. Maar men gevoelt wel dat het gevaar bestaat voor den geheelen stand, en dat wel door de vakactie der arbeiders, het optre den van de sociaal-democratische wethouders en het uitschakelen van den middenstand door gemeenten en Rijk. Spr. noemt hiervan eenige voorbeelden. Het herinnert aan het groote nadeel dat de slagers patroons lijden, doordat zij verplicht zijn de 45-urige arbeidsweek voor hun personeel in te voeren als zij wat meestentijds het ge val is aan hun winkel een werkplaats hebben verbonden. Hij wijst er op, dat de confec- tiefabrikanten niet hebben kunnen verhin deren, dat met geldelijken steun van den Staat en onder valschc voorgevens een Handels kamer is opgericht, aan welke zelfs te Rottrdam een gedeelte van het oude Stadhuis als winkels ten gebruike is afgestaan, j Voorts noemt hij als voorbeelden het voorstel van B. en W. van Amsterdam tot stichting van een gemeentelijk melkbedrijf en de oprichting te 's Gravenhage van de H. A. M. (Haagsche Aannemings Maatschappij). Zoo wordt, meent hij, de Nederlandsche middenstand geniepig on derkropen, desnoods met behulp van staats geld, en de regeering mist blijkbaar de kracht om zich hiertegen te verzetten. Merkwaardig is ook, dat zij eenerzijds de 45-urige arbeidsweek invoert, en anderzijds zegt te willen ijveren voor verlaging van de prijzen. Men zal toch begrijp- pen dat beide dingen niet kunnen samengaan. En toch - als !t niet gelukt de prijzen omlaag te brengen, dan zal het publiek weer roepen dat is de schuld van den middenstand Spr. be toogt, dat het de plicht van den middenstand is, het voorbeeld te volgen van de arbeiders, en zich beter te organiseeren. Wij behooren bij elkander, roept hij uitwij hebben elkanders voorlichting en steun noodig. Inbeeldspraak zouden wij den huidigen toestand aldus kunnen schetsen Wij hebben een zeker aantal geriefe lijke kamers, maar elk van die kamers is in een ander gedeelte van de stad gelegen. Wij hebben een huis noodig voor den geheelen Nederlandschen middenstand. De middenstand loopt gevaar uitgeschakeld te wordenWij staan op een hellend vlak. En daarom is nu de tijd gekomen om ons te centraliseeren, met eerbiediging van ieders zelfstandigheid. Het gaat om het behoud van den handeldrijvenden en industrieelen midden stand Vervolgens deelde spr. mede, dat ter vergade ring vertegenwoordigd waren, door ongeveer 100 afgevaardigden. 45*j vakbonden,' waarvan 16 zijn aangesloten. Hij noemde het een verheu gend feit, dat dus 29 vakbonden, die nog niet bij den Middenstandsbond zijn aangesloten, aan den oproep van het bestuur gehoor hadden gegeven. Nadat de voorzitter een bijzonder welkom had toegeroepen aan de Kamerleden Abr. Staalman en De Groot, en aan de drie rijks- middenstandsadviseurs, die de vergadering bij woonden, werd de gedachtenwissejing geopend. Daarbij bleek, dat alle sprekers samenwerking gewenscht achtten, zij het dan ook, dat die vol gens sommigen moest samengaan met reor ganisatie van den Middenstandsbond, zoodat de belangen der vakbonden beter behartigd zul len kunnen worden. Goedgekeurd werd ten slot te dat het bondsbestuur en vijf vertegenwoor digers van de vakbonden een schema voor de samenwerking zullen ontwerpen. Het ontwerp zal vóór 1 Januari 1921 aan de organisaties worden toegezonden. kan zoo worden geregeld, dat uit den oVen uit sluitend koolmonoxyde ontwijkt. De reductie blijft beperkt tot de ijzeroxyden er ontstaat een sponsachtige ijzermassa, welke in het heetste deelvan den oven smelt. Nadat het metaal is afgetapt (het wordt dan van zelf van de slakken gescheiden) komt het op den bodem van een raffineeroven. Het raffineeren kan men regelen door de vlam zwak reduceerend of oxydeerend te maken (het laatste om een hoog koolstof gehalte te voorkomen.) De eerste proeven genomen te Dennemont, hebben aangetond dat uit gerooste pyrieten een bruikbaar staal is te maken. De maatschap pij-Basset zal nu moeten aantoonen, dat volgens dit procédé alle ijzermineralen kunnen worden behandeld. De uitvinder meent dat de productiekosten bij zijn methode om staal te maken veel lager zullen zijn dan bij de gewoonlijke gevolgde, om dat men in 't gebruikelijk systeem achtereen volgens vier trappen langs moet om goed staal te krijgen. De balangrijkste voordeelen van de methode Basset zijnbesparing van brandstoffen en de mogelijkheid om bijna alle steenkoolsoor- ten in den roteerenden oven te gebruiken, mits deze voldoende fijngemalen zijn, terwijl een hoogoven uitsluitend met cokes kan werken. Eenjaarduurtebestrijding. Van wege de gemeente Amsterdam wordt een com muniqué in zake de gemeentelijke winkels toe gezonden. Wij lezen er o.a. in dat de verkoop in de winkels boven verwachting slaagde. Allereerst winst, welke ook voor het particuliere bedrijf voldoende kon worden geacht, het bedrijf zijn kosten dekt, zoodat aan deze bemoeiing tot heden voor de gemeente geen uitgaven zijn verbonden, terwijl het zelfs mogelijk bleek eenige artikelen, waaraan de behoefte zeer drin gend was, voor niet meer dan den inkoopsprijs te verkoopen. Uiteraard werd tevens aan alle redelijke eischen betreffende arbeidsloon en loon van het personeel voldaan en zelfs werd met de voor iedere zaak noodige afschrijving, in verband met eventueele waardevermindering der goederen gerekend. EenDuitschekapitein-1 uit. gear resteerd. Door de politie in Breslau wordt gezocht nader zekeren kapitein-luit Langhaus, die blijkbaar iets op zijn kerfstok had en des wege Duitschland hadverlatenln verband hier mede kwam dezer dagen een commissaris van de politie te Breslau bij de Amsterdamsche politie om te onderzoeken of Langhaus zich mis schien in Amsterdam bevond. Zooals bekend moet iedere vreemdeling, die in Amsterdam komt zich melden bij den Vreemdelingendienst en zoo kon al spoedig wor den nagegaan, dat zich geen „Langhaus!' had aangemeld. Desgevraagd vertelde de com missaris uit Breslau, dat Langhaus wel eens een anderen naam aannam en dat hij zich wel uitgaf voor een zekeren „Zimmermann.!' Dus werd nagekeken of op de lijsten van den Vreemdelingendienst de naam Zimmermann voorkwam. Terwijl dit uitgezocht werd, kwam zich juist bij den Vreemdelingendienst een Duit- scher aanmelden, die opgaf Zimmermann te heeten. Dat was wel heel toevallig en het aldus het communiqué, konden zij voorzien in den ellerergsten nood, die met betrekking tot ging er nu vast te stellen of dit inderdaad de sommige artikelen bestond. Voorts bleek aan gezochte persoon was. deze voorziening een voortdurende behoefte te bestaan en werd, mede op het verzoek ban het publiek, geleidelijk uitbreiding gegeven van het aantal voorhanden artikelen. Een en ander voerde in het eerste exploitatiejaar tot een j omzet van ongeveer 2.000.000 waarin schoe- „Langhaus!', en al was dit een opname in bad- Nu moet ieder, die bij de Vreemdelingen dienst een identiteitskaart komt halen, twee foto!s meebrengen en de bewuste Zimmermann had dus ook twoe foto's afgegeven. De Duitsche commissaris had een foto van den gezochten nen, gebleekt en ongebleekt katoen, kousen en flanel het belangrijkste aandeel hadden. Teneinde in dc allereerste behoefte aan goed schoeisel tegen redelijken prijs te voorzien, werd 1 een groote partij Amerikaansche schoenen voor inkoopsprijs verkocht. Eveneens werden belang- rijke hoeveelheden gebleekt en ongebleekt ka- j toen met zeer geringe winst van de hand ge- daan. Geplaats werden onder meer (in ronde cijfers) 60.000 paar schoenen voor mannen: vrouwen en kinderen 850.000 el katoen 70.000 el flanel. Moest in den aanvang worden volstaan met het doen van gelegenheidskoopen in binnen- en buitenland, doordat van grossiers en fabri kanten in den eersten tijd geen goederen waren te krijgen uit vrees voor ontstemming hunner costuum, toch bleek dadelijk bij vergelijking der foto's, dat men hier met „Langhaus!' te doen had. Langhaus, alias Zimmermann, werd gear resteerd en de Duitsche commissaris was dus in zijn onderzoekingen gauw geslaagd. De gearresteerde is aan de justitie overge- lverd en als het verzoek om uitlevering van Duitschland zal zijn ingekomen, zal daarover worden beslist. Naar ons ter oor komt moet de kapitein luitenant Langhaus tijdens de „Kapp-putch!' „door misbruik van gezag hebben uitgelokt tot moord.!', of wel hebben medegewerkt (of order gegeven) tot het uit den weg ruimen van enkele personen in Breslau. Opgelicht. De goudsmid H. te Assen klanten en uit onwil tegen het nieuwe gemeen- is Donderdagavond voor ongeveer500 opge telijke bedrijf,deze afwijzende houding wij zigde zich vrij spoedig, zoodat thans op vol komen normalen voet, voornamelijk bij bin- nenlandsche fabrikanten de voor de winkels benoodigde goederen konden worden gekocht. De voortdurende uitbreiding van het aantal koopers uit verschillende maatschappelijke krin gen bewees, dat de winkels binnen korten tijd een goeden naam mochten verwerven. Een aantal particulieren zaken richten zich voor bepaalde artikelen naar den verkoopsprijs in de gemeentewinkels. Een en ander is bereikt door een exploitatie die dusdanig wordt uitgevoerd, dat bij matige licht. Aan een 16-jarig meisje gaf hij mee vier gouden halskettingen en drie gouden armbanden. Toen de meegegeven voorwerpen terugbe zorgd, deed de politie onderzoek. De oplichter bleek te zijn, de 16-jarige dochter van den heer W. te Witten, die de goederen aan haar moeder in bewaring gegeven had, zeggende, dat ze ge vonden waren. TeVenlo schijnt men valsche bankbiljet ten in circulatie te willen brengen. Althans door den commies-ontvanger aan de Keulsche Ban l werd een valsch bankbiljet van f 25 in ontvangst genomen. Het biljet was slecht gedrukt, doffe van kleur en het watermerk ontbrak. Advert entlën. Gemengd Nieuws. Staal direct uit de ertsen. In het „Chem. Weekbl.!' worden eenige technische bij zonderheden vermeld omtrent het proces-Bas set, dat ten doel heeft om uit de ertsen direct 't staal te kunnen bereiden. Dit wordt bereikt door de ertsen te reducee- ren (aan de oxyden de zuurstof ontnemen) in een roteerende oven, een soort van cementoven. De fijngemaalde oxyden worden met fijn gemalen kool vermengd en in den oven gebracht. De stroomsnelheid van de verbrandingslucht JONGMENSCH van goede familie, zoekt Brieven met opgave van prijs en vermelding van datum waarop de kamers zijn te be zichtigen onder No. 9898 Bu reau dezer Courant. 13 Lange Kerkstraat 5G. 9896 5 afdeeling Schiedam. 1 afd. Schiedam. 's avonds ten 8 uur, in den R. K. Volksbond. SPREEKSTER lid van den Gemeenteraad van Delft. Onderwerp Waarom moet de vrouw belangstellen in de politiek De vergadering wordt opge luisterd door een dameszang koor. 9895 25 op DINSDAG 9 NOVEMBER, 's avonds ten 8 uur in Maison v. d. HEIJDEN. Aller opkomst verzocht. Het Bestuur. Klein# advertentifin hoogit#n«30 woorden 11 per plaatsing. Ieder woord meer 10 c#nt. Driemaal DlaaUrn v™ deselfde advertentie f 2. Gevraagd een Werkster voor kantoor omtrek Schie. Eiken morgen circa 11/i uur. Schriftelijke aanbie dingen, onder letters B. S„ bureau van dit blad.' Capsulefabriek „HOLLAND" vraagt MEISJES van 13 tot 16 jaar, tegen hoog loon. Aanmelding dagelijks kantoor Schie 88b. TE KOOP zoo goed als nieuw een zwarte serge-stof mantel, een vest en wit kinderbontje, grijs mantelcostuum en een blauw ratiné heeren winterjas, maat 52. Adres; Hoogstraat 156, Schiedam. Te koop Broedpoppen, Vin ken, Sijsjes, Putters, gele Groningers, Haverkneutjes, Fret jes, Duiven en Leeu weriken. Jh. GROENEVELD, St. Anna Zusterstr. 2, Schiedam. De extrapremie van f 500 gevallen op de Obligatie B no. 5254 der Rotterdamsche Handels- en Land- bonwbank is door bemiddeling van den agent J. A. ULLERS ten volle uitbetaald BASCULES. Te koop aangeboden toonbankbascules van 5 tot 25 kilo. Grond- bascules van 100 tot 1500 kilo. Alle bascu les 2 jaar garantie. Reparatieinrichting Korte Achterweg 18. H. ADAMS. Adverteert in de rubriek Door aankoop van een partij prachtige Eiken stoelen bekleed met Rood en groen leer ben ik in staat deze te leve ren beneden fabrieks prijzen. HENRI BERGERS, Stoffeerder Vischmarkt. Abonneert U op dc NIEUWE SCHIEDAM- SCHE COURANT. r.phikp nprlriir Hp7P aiwii7Pnnp hminmrr wu- i* 1 a r 10

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 4