Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Ongevallenverzekering 43»t« Jaargang. Woensdag 10 November 1920. No. 12884 Bedrogen. FEUILLETON Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslange geheele Invaliditeit De verzekering woidt gewaarbotgd doe» de Hollendsehe Algemeens V»rzekwln|sh««b te »ehled«m. kfj veilles van een w^svlngei i bQ veilles van eiken ande- len vingei i Bij of krachtens wetten ol verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de N. V. Eerste Nederlandsehe Eleetrische Kastrandenfabriek om vergunning tot uitbrei ding van de kastrandenfabriek in het pand Westerkade 2; kadaster Sectie M. No. 2422, met een stoomlocomobiel van 70 P.K. 'én 34 M2. verwarmingsoppervlak ter vervanging van die waarvoor bij besluit van 6 November 1919 vergunning was verleend. Dit verzoek is met de bijlagen op de Se cretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 24 No vember a.s., des voormiddags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om be zwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die terzake zijn in komen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 10 November 1920. Buitenlandsch Nieuws. Er wordt gemeld, dat er groote hoeveelheden ontplofbare stoffen, bommen en geweren zijn gevonden. De eigenaars der huizen, waar deze zijn gevonden, zijn gearresteerd. IERLAND. In het Engelsche Lagerhuis werden weer een reeks van vragen gesteld over de incidenten in Ierland. j De nationalisten hebben de aandacht geves tigd op den toestand in Tralee, waar Deolin heeft verklaard, dat een heerschappij der ter reur heerschte. Greenwood heeft dit bericht tegengesproken. Het werk in de fabrieken en winkels te Tralee gaat door op groote schaal. Hij loochende, dat de winkels door de politie waren gesloten, rn zeide Een der redenen, waarom deze wer den gesloten, was, dat de jongelieden, die daarin werkzaam waren, behoorden tot het Iersche republikeinsche leger, en naar het platte land waren gegaan om deel te nomen aan de aanvallen tegen de politie. De „Westminster Gazette" verneemt uil. CorkEenige honderden politiemannen en militairen zijn Maandag uit Banting vertrokken naar Kealhil, waar gezegd werd, dat sterke republikeinsche strijdkrachten waren samen getrokken in de bergen. Toen de vrijwilligers van de militaire plannen hadden vernomen, verdwenen zij in de bergen. Slechts een half dozijn jonge mannen werden gevangen geno men, maar later weer vrijgelaten. Uit het Engelse h. 46 „Laat Dr. Faulkner hier binnen," riep Bla ke, met een stem, alsof hij een hond iets toe schreeuwde.„Doe de deur weer dicht en ga aan je werk. Toen Herbert binenkwam, stond Blake met den rug naar den haard in een quasigewich- tige en ongenaakbare houding. Toch gevoelde hij zich blijkbaar niet op zijn gemak en hij had moeite, den dokter in de oogen te zien. Hij was natuurlijk zeer gespannen naar het doel van dit onverwachte bezoek en trachtte zijn ongerust heid achter ruwe manieren te verbergen. „Waarom volgt gij mij hierheen?" vroeg hij. >,En wat wilt gij van mij „Dat zal ik u bijtijds mededeelen," ant woordde Herbert. „Met uw verlof zal ik voor- loopig eens gaan zitten ons onderhoud zal misschien lang duren. Ik ben u gevolgd van af het bureau van den heer Debenham." „Zoo en wie of wat is die meneer Deben ham Ik heb niet de eer hem te kennen." „De heer Debenham is de litteraire agent, die gezorgd heeft voor de publicatie van het ENGELAND. De koningin heeft gisteren in Buckingham Palace den Duitschen gezant en zijn vrouw en den nieuwen Oostenrijkschen gezant ontvangen. DUITSCHLAND. Het feest van de Duitsche revolutie is gisteren, in Berlijn rustig verloopen. Afgezien van kleine incidenten, heeft de politie geen aanleiding tot ingrijpen gehad. Aan den oproep van de vakvereenigingscommissie om den 9den No vember te vieren door stilleggen van den ar beid, werd door de organisaties van de onder grondsspoorwegen en de „Hochbahnen" gevolg gegeven. Ook de meeste groote fabrieken kon den heden niet werken. Over het algemeen heeft de staking aan het openbare leven in Berlijn weinig afbreuk gedaan. De beurs was geopend evenals de groote warenhuizen. Aan de staking van de arbeiders bij de elec- triciteitswerken en van het trampersoneel be gint men te wennen. De bladen, de groote zaken en de meeste theaters hadden zich langs particulieren weg stroom verzekerd. Zoo had bijv. het groote Schauspielhaus zich een ver plaatsbare dynamo aangeschaft, die, evenals bij groote rondreizende circussen, op straat wordt opgesteld. Het verkeer in de stad werd door auto-omnibussen en geïmproviseerde voer tuigen onderhouden. Het is niet gelukt de staking der electrici- teitsarbeiders gisteren te doen eindigen. In strijd met de algemeene verwachting, dat de werklieden heden het werk zullen hervatten, is het zoo goed als zeker, dat men opnieuw zal onderhandelen. Het trampersoneel is vol komen solidair met de electriciteitsarbeiders en zal eveneens heden nog staken. De beide sociaal-democratische partijen, meer derheidssocialisten en onafhankelijken, hielden gisteren in alle deelen van Groot-Berlijn open bare vergaderingen, die goed bezocht waren. De linksche onafhankelijken en communisten hebben, gelijk bekend, aan het revolutiefeest niet deelgenomen, daar zij zich op het stand punt plaatsen, dat de 9de November 1918 in het geheel geen revolutie naar hun geest heeft gebracht. In de centrale commissie van den Rijksdag is gisteren de discussie over de uitvoering van het vredesverdrag voortgezet Medegedeeld werd dat het aantal uit Elzas Lotharingen verdreven Duitschers 111.000 bedroeg, hierbij zijn 6000 ambtenaren. Het transport van den inboedef der vluchtelingen heeft veel moeilijkheden opgeleverd, daar veel van eigendom in beslag was genomen 1/3 gedeelte is thans over de grenzen en de regeering hoopt binnen 6 maan den ook de rest naar Duitschland te doen komen. Op een vraag van den onafhankelijken afge- feyilleton van uw zuster in „Hepworth's en die ook haar tweede werk heeft verkocht aan mijn vriend, den uitgever Garland. Deze heeft u voor een uurtje duidelijk gemaakt, dat hij het werk niet kan accepteeren, om dat het niet beantwoordt aan zijn eischen." Dat was duidelijk. Blake deed een poging om zich goed te houden, maar het was te zien, dat de slag hem getroffen had. „Gij schijnt goed op de hoogte te zijn van mijn zaken," zeide hij. „M5ar ik zie niet in, wat een ander met die quaestie heeft te ma ken." „Oppervlakkig beschouwd misschien niet, antwoordde Herbert. „Maar de zaak ligt die per. Zooals gij weet heeft dat feuilleton in „Hepworth's" de algemeene aandacht getrok ken. En terecht. Want het is uitmuntend eft oorspronkelijk werk. Maar nu komt een eigenaardige omstandigheid in het spel. Dat feuilleton is geheel hetzelfde werk als het dag boek van den heer Forest, die het mij ter hand heeft gesteld. Hoe kunt gij dat verklaren Blake haalde de schouders op. „Wat gaat mij dat aan? Trouwens, Forest was altijd een zonderling. Klaarblijkelijk heeft hij het dagboek overgescheeven van het werk van mijn zuster en „Neen, dat is buiten questie, om de. een voudige reden, dat zijn dagboek steeds geheel compleet was, vóórdat het feuilleton in „Hep worth's" afgeloopen was. En er zijn zoo tref- vaardigde dr. Breitscheid, deelde dr. Peters, de rijkscommissaris voor ontwapening, mede, dat in het geheel 12.224 machinegeweren en 1.824.137 geweren zijn afgeleverd. Helfferich vraagt, of de aangekondigde eisch tot uitlevering van 810.000 melkkoeien bestaat. Een vertegenwoordiger van buitenlandsche za ken antwoordt, dat 810.000 het getal is, dat in de voorloopige lijsten van de Entente wordt opgegeven, maar een officieel bericht, zeggende, dat de entente in elk geval aan haar eisch vast houdt, is tot heden toe niet binnengekomen. Von Lersner van de Duitsche volkspartij en dr. Breitscheid spreken ten gunste van de herziening van het vredesverdrag van Ver sailles. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. Naar het „Acht-Uhr Abentblatt" verneemt, is de Fransche regeering voornemens bij het departement van buitenlandsche zaken te pro- testeèren tegen den zoogenaamden boycot van den Franschen handel door Duitschland. De Fransche regeering beroept zich er op, dat Duitschland volgens het vredesverdrag niet het recht heeft, den eenen geallieerden staat ongunstiger dan den anderen staat te behan delen. In het bijzonder wordt betoogd, dat Duitschland nog steeds den invoer van weelde artikelen en wijnen uit Frankrijk verbiedt, ofschoon deze artikelen, naar van Fransche zijde beweerd wordt, uit andere landen tegen aanzienlijk hoogere prijzen worden toegelaten. De uitvoer van waren uit Duitschland naar Frankrijk is sedert maanden zoo goed als ge staakt en er komen slechts transporten over de grens, die voor den wederopbouw van het verwoeste gebied bestemd zijn. De Duitsche regeering zou zich daarom beroepen op het feit, dat de andere beschikbare wagons voor het kolentransport in het binnenland moeten ge bruikt worden en dat dus geen vervoermidde len voor andere transporten beschikbaar zijm. BELGIE. Gistermiddag is de Belgische Kamer voor het eerst na het reces weer bijeengekomen. Toen de voorzitter wilde overgaan tot de ver kiezing van een bureau, verzocht Wroclet (so cialist) uit naam van zijn groep, de Kamer te willen verdagen tot den eerstvolgenden Dinsdag, omdat het nieuwe ministerie nog niet is gevormd. Aldus werd besloten. FRANKRIJK. De „Intransigeant" meldt, dat de begrooting voor 1921, welke in het Fransche parlement in behandeling zal komen, de volgende cijfers behelst Gewone uitgaven 22.327 millioen, buitengewone uitgaven 5.499 millioen, totaal 27.826 millioen. Gewone inkomsten 19.735 millioen en buitengewone inkomsten 5.288 millioen, totaal 24.963 millioen. fende voorbeelden van overeenkomst, dat ik. „Dus mijn zuster is een dievegge," barstte Blake woedend los.„Zij heeft zeker het dagboek overgeschreven, dat ik uit den brandkast van den heer Forest heb gehaald, om het haar te laten copieeren „Dat is juist, wat ik den heer Forest heb gevraagd," zeide Herbert koeltjes. „Maar hij bewees mij, dat zulks onmogelijk is. En dus ben ik hier gekomen, om uw zuster naar een verklaring van dit zonderlinge feit te vra gen.'! Blake barstte in een vlaag van woede los en wierp den dokter alle mogelijke beschul digingen naar het hoofd, maar met dat al was hij onrustig en niet op zijn gemak. In dien Herbert niet onmiddellijk het huis ver liet, zou hij hem door de politie laten verwij deren een dreigement, dat bij den dok ter slechts een glimlach wekte. Hij wacht te geduldig, tot de storm was uitgewoed. „Ik ga niet heen, voordat ik volkomen ge reed ben," zeide hij dan. „Ik zal uw zuster spreken. Ga zitten, gij man met moord-plannen, en luister naar reden." Blake werd wit. Al zijn moed scheen plotse ling te wijken. „Moordplannenstamelde hij. „Zulk een beleediging Ik begrijp niet, wat gij kunt bedoe len!" „Ik zal het u spoedig zeggen, al begrijpt gij ITALIË. Uit Milaan meldt men Socialistische betoogers hebben twee gendar men mishandeld. Daardoor ontstond een vecht partij, waarbij eenige personen gewond worden en de advocaat Carlo Rossi, redacteur van de „Secoio" gedood is. Op een andere plaats van de stad ontstond ook nog een vechtpartij, waarbij een persoon gedood werd. Te Turijn hadden betoogingen plaats, waarbij schoten gelost werden. FIUME. Volgens berichten uit Fiume, heeft een com pagnie soldaten van d'Annunzio in den nacht van 3 op 4 November het eiland San Marco tegenover Skoetari bezet. De soldaten verschan sten zich onmiddellijk, om in staat te zijn aan vallen af te weren. Uit Fiume komt tevens het volgend bericht, dat een eigenaardig Jicht werpt op de a.s. toenaderings-conferentie tusschen Italië en Zuid- Slavië. Een Slavische compagnie infanterie zou in het Zuiden van het eiland Eglia geland zijn, nadat eerst Italiaansche troepen het ei land hadden bezet. Er werd tusschen de sol daten der beide legers bloedig gevochten. GRIEKENLAND. Een telegram uit Athene dd. 9 dezer meldt De oppositie-partij heeft gisteravond een be tooging gehouden, waaraan de bewoners van Piraeus en omstreken deelnamen. De menigte werd toegesproken door Rallf, Goenaris en Stratos. De beide laatsten verklaarden, dat zij Constantijn als den wettigen koning beschouw den. Bij een botsing tusschen de betoogers en de politie, werd een agent gedood en een ge wond. De „Times"-correspondent te Athene heeft een onderhoud gehad met Venizelos, die hem zeideNa den dood van koning Alexander ontstond de toestand, dien ik in het interview van 22 October voorspelde. Prins Paul werd overeenkomstig het opvolgingsrecht tot den troon geroepen voorwaarden werden daaraan verbonden, teneinde de toekomstige positie van het koningschap te verzekeren. Het ant woord van prins Paul heeft ons niet verwonderd. Wij hadden- wel verwacht, dat hij zijn vader en zijn ouderen broer onmogelijk zou kunnen bewegen, voor goed van den troon af te zien. Juist daarom stelden wij voorwaarden. Wij had den ons 'nimmer illusies van dit antwoord ge maakt het was geheel in overeenstemming met onze verwachtingen en verandert niets aan onze opvatting omtrent zijn troonsbestij ging na de verkiezingen. Indien prins Paul ondanks den volkswil, die zich bij de verkie zingen zal uiten, zijn rechten op den troon van de hand blijft wijzen, zal er op andere wijze in moeten worden voorzien. Venizelos achtte het Ogenblik echter niet geschikt, zich daarover nader uit te laten. heel goed, wat ik bedoel. Als gij maar eens uw eigen gezicht kondt zien op dit oogen- blik Zonder mijn tusschenkomst zou de heer Forest sinds lang niet meer in leven zijn. Gij waart op het punt, hem- te vermoorden op dien avond, toen ik er tusschen kwam.Ik zag den moordlust in uw oogen, lk kwam op het laat ste oogenblik. Ware ik een seconde later dan ware ik getuige geweest van den doodelij- ken steek.Gij waart er u van bewust, dat ik uw doel had doorgrond. Gij kondt nauwelijks spre ken van schrik en moest eerst een paar gla zen wijn drinken, voordat gij u hadt her steld, lk zal uw gelaat van dien avond nooit vergeten „Leugen en laster," antwoordde Blake op heeschen toon. „Wat zou ik voor beweegre den kunnen hebben, om den heer Forest te dooden „Het is de waarheid," riep Herbert. „En de beweegreden? Gij wildet Martin Forest vermoorden, om daardoor de baten van het testament te genieten, dat hij ten gunste van zijn dochter had gemaakt. Gij wildet uw schoon vader vermoorden Blake antwoordde niets. Hij bewoog de lippen, maar kon geen geluid voortbrengen. Die slag was zoo geheel onverwacht, dat hij er door verpletterd werd. (Wordt vervolgd.) sfe f200 fioo

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1