A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 "Jin ujis terug te voeren tot den tijd dat men van de politie niet anders verlangde dan een paar stevige knuisten, vergezeld bij het optre den van de noodige ruwe woorden. Deze kracht moet uitgaan van een op zoo hoog mogelijk peil staande politie. Bepaalde haar taak zich toch vroeger tot het eenvoudig waken tegen ordeverstoring en de zorg voor de openbare veiligheid, zoo is de politie langzamerhand een plaats van meer beteekenis in het openbaar leven gaan innemen. Ik noem slechts door invoe ring der Kinderwetten, de vele sociale wetten, door verbetering en uitbreiding der verkeers middelen. Een taak die in den tegenwoordigen tijd, tact, kennis, en bekwaamheid eischt, en zeker is het een verblijdend verschijnsel dat de ruwe toon en schijnbare gevoelloosheid tegenover het publiek, bij de tegenwoordige ambtenaren, heeft plaats gemaakt voor een meer humaan en beschaafd optreden, zonder in zwakheid te mogen vervallen. Een bekend deskundige op politiegebied zegt dan ook, welke woorden ik gaarne tot de mijne maak „Begrijpt de politieman zijn taak goed, dan vergenoegd hij zich niet met zooveel mogelijk prosessen verbaal op te maken, maar zal hij er juist naar dienen te streven, straffen te vermij den. Hij zal door tactisch optreden over het publiek, trachten te voorkomen, dat strafbare handelingen worden gepleegd, en zijn optreden zal dus in de eerste plaats prefeniief moeten zijn. Dan zal hij niet aanmatigend, doch rustig en tactvol, vermanen en bevelen, dan voelt hij zich in werkelijkheid, de dienaar van onze samenleving." Het is daarom m.i. zoo juist gezien dat in den laatsten tijd vakscholen worden opgericht en vakcursussen worden gegeven, om de poli tie steeds meer bekwaam te maken voor haar taak. Ook voor de lichamelijke oefening dient een plaats te worden ingeruimd. De beoefening der sport, mits dit met mate en zonder overdrijving geschiedt, kan daar zeer zeker veel toe bij dragen, wekt activiteit en zelfvertrouwen, leert matigheid en zelfbeheer- sching. Waar deze nieuwere zienswijzen op politie gebied nu baan breken, zou het niet juist gezien zijn, en van eenzijdigheid getuigen, indien ook de overheid niet inzag dat in deze ook voor haar verplichtingen zijn weggelegd, die vroeger niet zoo op den voor grond traden, en dan mag wel in de eerste plaats genoemd "Worden een goede reglementeering van de wijze tot het inbrengen van bezwaren tegen opgeleg de straffen en over vermeende geschonden rech ten of belangen. En het is van deze plaats dat ik een woord van erkentelijkheid breng aan de leden van de Commissie van advies in aangelegenheden betreffende het politiepersoneel, de heeren J. M. van der Schalk, W. H. van den Toorn, J. Dinkelaar en J. van der Most, die mij bij de uitvoering van een zoodanig reglement, hier on langs vastgesteld, hunne medewerking hebben toegezegd. Waar hier tegenover gedacht kan worden aan doch dit is slechts'schijnbaarenik druk opdat "Woord vermindering van bevoegdheid, wil ik het ook hier getuigen dat ik het in U mijnheer de commissaris ten zeerste op prijs stel dat U zich terstond bij mijne regeling op dat punt hebt aangesloten, getuigende ook van Uw ruime blik in deze, ten bate van het personeel. Ten slotte, nog een enkel woord over de ver houding, of beter gezegd de waardeering der Politie en burgerij. Bat deze waardeering niet ingezien wordt door hen, die de wegen der politie liever niet kruisen, 18 begrijpelijk, ja spreekt van zelf, doch ook yelen der burgerij vooral onder de jongeren, zien In den agent, ik zou willen zeggen een vijandig persoon. En al verbloem ik niet dat ook door deze fouten kunne gemaakt worden ofwel eens schjild geweten kan worden, de voornaamste oorzaak 18 "wel het niet begrijpen der politietaak, gepaard aan onzen hooggeroemden zin voor vrijheid. Door dit alles te begrijpen zal de meerdere Waardeerinfl niet uitblijven en medewerking mo ge hiervan het gevolg zijn. Met dezen wensch heet ik de politie wei hom in haar nieuw verblijf, (applaus). De Commissaris van Politie, de heer F. Ellenberger, verzocht daarop het woord. Spr. dankte den burgemeester voor de vrien delijke woorden. Spr. gaf de verzekering, dat de politie in het nieuwe gebouw nog béter haar hest zou doen dan in het oude bureau. De ge zegden door duisternis tot licht en uit het kwade komt het goede voort, zijn hier zeker tyel bewaarheid géworden. Wij hebben hier thans eèn bureau gekregen, Zegt spr., waarop wij recht hadden. In het oude hureau aan de Groote Markt, was de toestand onhoudbaar geworden.De ambtenaren waren aiet in staat tot voldoende arbeidsprestatie, daar zij te veel in één lokaal waren opgesloten. Er was geen behoorlijke gelegenheid om het Publiek te ontvangen dit moest wachten op de trap of op de gang. Dit alles is nu geheel verbeterd. Dezen mor gen had spr. hier het parket van de Rotter- damsche rechtbank ontvangen en deze heeren nadden hun groote verwondering geuit, dat ®r zoo'n prachtig politiebureau in een stad als Schiedam te vinden was, terwijl geen enkel Politiebureau in Rotterdam op den dergelijke 'noderne inrichting kon wijzen. Dit politiebureau is een modelgebouw voor Politie van het geheele land. Spr. dankte den burgemeester, het college van B. en W. en het geheele gemeentebestuur, ^°or de medewerking en in het bijzonder den «eer De Bruin, die den eersten stoot gegeven heeft voor de totstandkoming van dit gebou» Spr. hoopte, dat zij nog vele jaren getuigen mochten zijn van den politiearbeid in dit ge bouw en eindigde met nogmaals de verzekering te geven, dat het politiecorps zijn uiterste best zou doen. Daarop leidde de commissaris- zijn gasten in het nieuwe bureau rond. afd. Schiedam een druk bezochte vergadering. Mej. T. Post, uit Delft, hield een lezing over het onderwerp „Waarom moet de vrouw be langstellen in de politiek". In een volgend nummer zullen wij het slag van deze lezing opnemen. De ramp bij Wilton. De Burgemeester ontving van H. M. de Koningin een telegram, -waarin H. M. te kennen geeft zeer getroffen te zijn door de berichten betreffende de ernstige ïamp bij de firma Wilton en verzoekt op dé hoogte te worden gebracht van den toestand der gewonden en allen de verzekering te geven van Hare deelneming. De gerechtelijke schouwing van de vier. ge vonden lijken heeft hedenmorgen plaats gehad. Het onderzoek op de plek van de ramp wordt met kracht voortgezet. Het opruimingswerk vordert door de groote hoeveelheid puin slechts langzaam. Brand St. Anna Zusterstraat. Gisteravond omstreeks half 8 brak in de fa briek der Ned. Isoleer Mij., aan de St. Anna Zusterstraat alhier, de bodem van een pekketel. Het pek vloeide op het vuur en daaruit ont stond een begin van brand in de fabriek. On middellijk werd de op de waterleiding geplaatste slang van de fabriek in werking gesteld, terwijl de brandweer werd gealarmeerd. Deze rukte volledig uit, doch met slechts een slang op de waterleiding behoefde dienst gedaan te worden. Het vuur werd spoedig gebluscht en om ruim 8 uur kon de brandweer inrukken. De heer VV.C. Steenstra, te Schie dam, is ter beschikking gesteld van den gouver neur-generaal van,Nederlandsch-Indië, om daar j-e lande te. worden benoemd tot onderwijzer 2de klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs. (St.ct.) B ij het te Amsterdam gehouden examen Staatsinrichting M. O. is geslaagd de heer P. .J. M. Meijer te Schiedam. Het aan tal sollicitanten voor de betrekking van vrouwelijk ambtenaar ter gemeente-secretarie afd. Alg. Zaken, bedraagt 32. CITROEN-JENEVER. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Gemengd Nieuws. Gouden jublié. Heden is het 50 jaren geleden, dat de Vereeni- ging van de H. Liduina, welke zich ten doel stelt de liefdadigheid te beoefenen en aan be hoeftige vrouwen nuttig maatschappelijk werk te verschaffen, hier ter stede werd opgericht. Van de oprichtsters zijn nog in leven de dames G. C. Beukers-van Erven Dorens, W. A. Beukers-Herckenrath en de voorzitster, mej. Josephine Nolet. Ter gelegenheid van dit merkwaardig feest, hetwelk hedenochtend allereerst kerkelijk werd herdacht, door een H. Mis, opgedragen in de parochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie, had hedenmiddag ten huize der jubileerende pre sidente mej. J. Nolet, een druk bezochte rescep- tie plaats. Op deze receptie verschenen verschillende geestelijke en wereldlijke autoriteiten, tal van particulieren, corporaties en deputaties van vereenigingen om de jubileerende vereeniging en de ifames-jubilaressen te complimenteeren.' Wij merkten o.a. op den hoogeerw. deken en tal van geestelijken, dén burgemeester van Schiedam, weth. mr. van Velzen e.a. De burgemeester, de heer A. J. Gijsen, sprak eenige waardeerende woorden over het werk der vereeniging en haar bestuur. In het bijzonder huldigde hij de presidente, mej. Nolet, die bui tengewoon veel voor de vereeniging heeft ge daan. Namens de regeering deelde de burgemeester aan mej. Nolet mede, dat het H. M. de Konin- gin heeft behaagd haar te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Onder de talrijke felicitaties, welke de ver eeniging en de jubilaressen heden ontvingen, verdient wel bijzondere melding een telegram uit Rome van Z. E. Kardinaal van Rossum, luidende vertaald als volgt „Mej. Josephine Nolet - Schiedam. „De H. Vader zendt, bij gelegenheid van het 50 jarig jubile der St. Liduinavereeniging, den Pauselijken zegen met vollen aflaat voor de leden en U in het bijzonder. (get.) Gard. van Rossum. Dan was er een schrijven ingekomen van Z. D. H. mgr. Gallier, bisschop van Haarlem, waarin Mgr. de vereeniging van harte geluk wenschte met haar jubilé en daarbij een bijzonder woord van iof voegde jegens die kranige vrouwen, die reeds 50 jaren geleden blijk gaven de nooden van het volk op zulk een bijzondere wijze te verstaan. Z. D. H. verleende op dezen zoo gedenk- waardigen dag zijn bisschoppelijken zegen aan de voorzitster en aan de dames G. C. Beu kers—Van Erven Dorens en W. A. Beukers Herckenrath en sprak in bet schrijven tevens den wensch uit, dat de katholieke Schiedam mers deze zoo nuttige vereeniging mogen blij ven waardeeren en steunen, waardoor zij de liefdadigheid ter eere van de H. Liduina be oefenen op eene wijze voor deze tijden geëigend. „De Hanze". In Maison v. d. Heijden hield gisteravond de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" afd. Schiedam, een vrij goed bezochte vergade ring. Als spreker trad dezen avond op de heer R. W. Pelle, uit Amsterdam, die uitvoerig de Arbeidswet en haar werking behandelde. Uit de vergadering werden verschillende vra gen gedaan, die door den heer Pelle werden beantwoord, terwijl hij toezegde aan eenige leden, die hij niet direct van antwoord kon dienen, schriftelijk een antwoord te zullen zenden. Na afloop dezer lezing heeft de voorzitter de medewerking der leden nogeens ingeroepen voor den etalagewedstrijd, door hen op te wek ken daaraan deel te nemen. Ongelukken. Te Hilligersberg is gis terochtend, vlak bij de brug aan den Straatweg eenboerenwagen waarin twee bejaarde vrouwen zaten, te water gereden. Toen na veel moeite de beide vrouwen op het droge gebracht waren, bleek een huner reeds te zijn gestikt. De andere is in hoogst zorgelijken toestand per automobiel naar het ziekenhuis gebracht. Diefstallen. Maandagavond bleek, naar het Hdbl. meldt, uit een loods in de stadsriet- landen te Amsterdam weer een aantal balen manufacturen te zijn gestolen voor een waarde van ongeveer ƒ7000. Poging tot o p 1 i c h t i n g. Een zeld zaam brutale poging tot oplichting heeft eenige dagen geleden in de Jacob Marisstraat te Slo ten plaats gevonden. Een aldaar woonachtige Amerikaansche dame wilde wat oude kleedingstukken verkoopen, en riep daarom een juist passeerendén vodde- man aan. Men kon echter over den prijs niet tot overeenstemming komen de koopman ging verder, en eenige oogenblikken later verlieten ook de dame met haar echtgenoot de woning. Bij hun thuiskomst vernamen zij tot hun ont steltenis, dat, tijdens hunne afwezigheid, de koopman weer aangebeld had en de huishoud ster wijs gemaakt, dat hij voor de oude kleeren mevrouw reeds 70 ter hand gesteld had, waar- na hij gevraagd had, of zij het goed maar mee wilde geven, aan welk verzoek door de huis houdster voldaan was. Den volgenden dag ging de Amerikaansche per fiets de haar onbekende stad doorkruisen ten einde den dief te ontdekken. Op den twee den dag van haar kruistocht kwam zij toeval lig op het Waterlooplein, waar de bewuste vod- dekoopman met zijn kar stond. Toen hij de dame, welke het slachtoffer geworden was van zijn oplichterij in het oog kreeg, koos hij het hazenpad, achtervolgd door -de bedrogene, die, geholpen door een toegeschoten agent, den dilinquent in een van de smalle straatjes bij' het Waterlooplein, wist aan te houden. De schuldige heeft reeds volledig bekend, en zat, nog geen volle acht en veertig uur na het plegen van zijn misdrijf achter slot en grendel. (Tel.) Madeira Selected Fernando Brothers, Dry, Oporto. Kerknieuws. Roebels. Voor den oorlog waren tien Rus sische roebels evenveel waard als een pond ster ling. Volgens officieele gegevens krijgt men thans voor een pond sterling 135.000 roebels. De waar de van 10 gouden roebels staat thans gelijk met die van 190.000 papieren roebels. Een „monumentale" begraaf plaats. Men schrijft uit Leeuwarden aan „De Tijd" De nieuwe Leeuwarder begraafplaats blijkt volgens het rapport der Raadscommissie den toets der critiek niet te kunnen doorstaan, In stede van 243.580. zooals de oorspronke lijke raming was, bedragen de aanlegkosten van die door de voorgemelde commissie ironisch als „monument" betitelde begraafplaats circa 333.580 of 90.000 meer dan de begrooting. I Haar grondhoogte welke op 2.30 tot 3 M bbven Friesch zomerpeil bepaald was, is door dfen directeur der gemeentewerken eigenmachtig met 40 cM. verlaagd. Wegens die verlaging, alsmede ter oorzake van, de volstrekt ondeugdelijke drainage zijn de graven alles behalve droog. Doordien het water in de graven 70 tot 90 c.M. boven het buitenwater staat, zullen, even als dit met de oude burgelijke begraafplaats hét geval is, de kisten daar in het water komen te staan. Op de vraag, of hij ook een middel wist, om dat euvel te verhelpen, bleef de direc teur van de gemeentewerken, wien door de commissie wegens het niet-waarschuwen van B. en W., of van den Raad dat het werk enorm duurder zou worden dan geraamd was, anrbtelijk plichtsverzuim ten laste gelegd wordt, het antwoord schuldig. Weshalve de commissie het noodzakelijk oor deelt, dat Burg. en Weth. zich wenden tot deskundigen met het verzoek, hen te adviseeren, op welke wijze van bedoeld „monument, een eénigszins bruikbare begraafplaats gemaakt kan worden. Naar „La Groix verneemt, brengen de jong ste „Acta Apostolicae Sedis" den tekst van een nieuwe Pauselijke encycliek over den H. Ephiem, kerkleeraar. De encycliek geeft een korte levensbeschrij ving van de heilige die ongeveer in denzelf den tijd leefde als de onlangs roemvol herdachte H. IJieronymus,prijst zijn leer en den ijver van zijn apostolaat en haalt de woorden aan, die St. Ephrem schreef over het Sacrificie der Mis, de H. Maagd, Gods Moeder en het pri maatschap van Petrus. Z. H. dë Paus verleent plechtig den H. Ephrem den Apostel van het Oosten, den titel van kerk leeraar en bepaalt, dat zijn feestdag, 18 Juni, zal gevierd worden op gelijke wijze als die der andere kerkleeraren. Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van Holland. 11 Nov. v.m. 2.26, n.m. 2.44. 12 Nov. v.m. 3.01, n.m. 3.15. 13 Nov. v.m. 3.36, n.m. 3.4J/. Hoogwater te Schiedam ongeveer 1 uur en 40 min. later. SCHIEDAM, 10 Nov. Aangekomen ss. ,.Ly- caon", ledig van Rotterdam, om alhier te dokken Zeilklaarzeetjalk „Poolster", kap. G. P. de Vries, met flesschen voor Londen. HELSINGBORG, 7 Nov. Aangekomen Zw. bark „Ingomar", Simdval, met ballast, van Schiedam. It. K. Vrouwenbond. Gisteravond hield de R. K. Vrouwenbond Justitieel onderzoek. Meii meldt uit Kerkrade Maandagmiddag hebben de substituut-of ficier van justitie te Maastricht, mr. Kneepkens, en de commissaris van politie te Kerkrade, de heer Offerman een langdurig onderzoek in gesteld op de Dominiale mijn, in verband met plaats gehad hebbende administratieve, on regelmatigheden. 's Middags zijn de heer W R„ directeur van de mijn, als zoodanig reeds geschorst op 21 October,en de heerV. H. kassier van de mijn, gearresteerd en in bewaring ge steld. De hongersnoodin China. De „Ti mes" verneemt uit Peking: De gegevens, ver zameld door de internationale „relief" commissie voor den hongersnood in China toonen een veel grooter nood aan, dan tot dusverre werd vermoed. De noodlijdende bevolking bedraagt in de provincie Tsje-Li 2 millioen, in Sjantoeng ,4 millioen, in Honau 18 millioen, in Jsansi 7 millioen, in Sjensi 8 millioen, totaal 58 millioen Daarvan is de nood van 14 millioen zeer ern stig, 18 millioen ernstig en van 28 millioen minder ernstig. In het geheel worden 352 dis tricten door den hongersnood geteisterd* Een bedrag van ongeveer 2 millioen dollar is on middellijk noodig voor de redding van de ver hongerde bevolking 65 millioen dollar is noodig om voedsel tegen verminderden' prijs te ver strekken aan hen, die nog niet van alles versto ken zijn. Meer dan 100.000 dollar is noodig om den nood te lenigen, tot de volgende oogst bin nen is. Vele Chineesche en buitenlandsche steun- comite's zijn aan het werk, maar dit is verre van voldoende. Handelsberichten. Beurs van Schiedam, Spiritus. SCHIEDAM, lONov. Men noteert voor Prima binnenl. spiritus 100 directs levering f 85.- Stemming onveranderd. Moutwijn* SCHIEDAM, 10 Nov. Men notesrt voor moutwijn 46% f54.— Stemming onveranderd. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging. Heden f 2.30 per ketel. ROTTERDAM 9 Nov. Veemarkt. Aangevoerd waren 259 paarden, veulens, 1 ezel, 1518 magere runderen, vette runderen, 150 vette kalveren, 216 nuchtere kalveren, 174 schapen of lammeren, 136 overloopers, 586 biggen, 8 bokken of gei ten, 209 graskalveren. Prijzen per 1/t k.g.koeien en ossen 65 921/,—105 ets., stieren 72V2—821/J-921/2 ets., kalveren 90—115140 ets. Prijzen per stuk van mager vee Melkkoeien f 350—875, stieren f 350 - 825, paarden f 400600, slachtpaarden f 200f 300, hitten f 250350, nuchtere fokkalveren f 40 60, slacht nuchtere kalveren, f 2536, kalf- koeien f375-f875, pinken f 200—f 400, vaar zen f 300475, biggen f 3045, overloapers f6090, biggen per week f3.50—5, graskal veren f 150262.50. De aanvoer van koeien en ossen op de vette markt was flink, De handel was tamelijk en de prijzen bleven vrijwel onveranderd. Op de botermarkt werd heden aangevoerd 2/8 vaten, 2/16 vaten, 58 stukken per x/s kg. Prijzen f33.5-3.40 per kg. (Veiling Delftsche straat). Kipeieren f 18.30 25.90, id. klein f 14.15—17.90, eend- f 1617 per 100 stuk. Aanvoer 48.000 stuks. (N.V. Rotterdamsche Cons.-Veiling Weena- plein). Eieren. Aanvoer 45.000 stuks. Kip eieren van f 20—24.—, dito kleine van f 16.— 117.«endeieren 1819. V n: I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 3