Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-OngevaDenverzekerlog 43am Jaargang. Zaterdag 13 November 1920. Mo. 12887. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. A d v e r t e n t i ën15 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal maal berekend. Ingezonden plaatsen wordt 2 fepeciale conditiën toegezonden. mededeelingen 75 ct. per regel. voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage Incassokosten worden berekend. De verzekering wordt gewaarborgd door de HeSiandsehe Alfemeene V.rzekwln|«fc»"b f MJ rallies van een wtysvingei MS verlies vu eiken ande ren vingen Dit nummer bestaat uit twee bladen Binnenland. Regeeringsstcun voor woningbouw. De regeering wil trachten, door de volgende steunregeling den bouw van woningen te be vorderen. Voor den bouw van woningen, zullen pre mies worden toegekend, die per woning een ze ker bedrag per M2. bebouwd oppervlak be dragen. Het bedrag zal voor iedere gemeente, waar men op dezen voet wil bouwen, voor een betrekkelijk korte periode, worden vastge steld De bedoeling is, dat de premies in opeen volgende perioden geleidelijk zullen vallen. De premies zullen in de eerste plaats worden gegeven aan de particuliere bouwnijverheid, maar ook aan de vereenigingen, die niet duurder dan deze bouwen. De premies zullen als regel zonder nadere voorwaarden worden verstrektmen zal dus in verkoopen en verhuren van de woningen vrij zijn. Desnoods zal door een enkele voorwaard» evenwel eenige beperking worden gemaakt. Aangezien de ervaring getoond heeft, dat de bouw van de particuliere nijverheid economi scher is dan de aanbestede bouw, worden de premies beduidend lager dan de subsidies, die krachtens het Kon. besluit van November 1919 tot dusver werden gegeven. De premies worden geheel voor rijksrekening genomen. De regeering zal bevorderen, dat voor dezen bond met premie zoo noodig het rijk hypothecair crediet verleent, in dien zin, dat de gemeente met het rijksvoorschot hypotheek houdster wordt. Het rijk zal het crediet geven tegen een rente, welke aan de hand van dén geldenden rentestandaard zal worden bepaald voorshands bedraagt zij 7 De aflossing moet geschieden in 15 jaar. De faciliteiten zullen alleen worden verleend voor deugdelijke, een- vodige woningen, zoowel voor den kleinen mid denstand, als voor arbeiders, en in gemeenten waar een goede bouwpolitie deugdelijk toezicht houdt. De gevels van de woningen moeten voldoen aan redelijke eischen van welstand. Aangezien de regeering alleen steun verleent ter verruiming van de woningmarkt, en zij door een aanvulling van de woningnoodwet om tegen te gaan, dat woningen aan haar bestemming worden onttrokken, zullen in het vervolg pre mies of subsidies alleen worden gegeven voor woningbouw in gemeenten, welker besturen toestemming de voorwaarde verbinden, dat de woningen, welker bestemming veranderd wordt op kosten van de belanghebbenden worden vervangen door andere. trawlers de vïsch zal worden gemeten, voor dat de vangst is gesorteerd. Het ligt in de bedoeling deze metingen te doen plaats hebben tot in April 1921, in welke maand de resultaten van deze onderhandelin gen aan den Internationalen Raad zullen zijn in te zenden. Hiervoor wordt /5000 uitgetrok ken. Vissclierij. Naar uit de Memorie van Antwoord op de begrooting voor Landbouw Nijverheid en Handel blijkt, kan ten aanzien van de vraag, hoe het staat met het nieuwe Binnenvisscherij-reglement worden medegedeeld, dat door de visscherij- inspectie zijn ingezonden twee ontwerp-regle- menten ter vervanging van genoemd reglement, het eene tot regeling van de riviervisscherij, het andere tot rngeling van de binnenvisscherij met toeliceting. Wat den uitvoer van ansjovis en oesters aangant, is getracht door tusschenkomst van 't Departement van Buitenlandsche Zaken dt in Duitschland tegen den invoer dezer beide arti kelen bestaande bezwaren opgeheven te krij gen. Tot dusverre hebben de daartoe aange wende pogingen nog niet tot eenig gunstig re sultaat geleid. Voorts wordt in de nota van wijziging mede gedeeld, dat het in de bedoeling van den minis ter ligt om over te gaan tot instelling van een afzonderlijke afdeeling voor Visscherij-aan- gelegenheden en heeft hij den heer dr. H. J. Lovink bereid gevonden om zich met de organi satie der in te stellen afdeeling te belasten en daarvan aanvankelijk deleiding op zich te neme. Aan de afdeeling zullen behalve de thans reeds met de behandeling van visscherijzaken belaste ambtenaren van het departement ook bureau ambtenaren van de Visscherij-inspectie worden te werk gesteld. De Permanente Internationale Raad voor het onderzoek der zee ten behoeve van de visscherij sprak in zijne in de maand Maart van dit jaar te Londen gehouden bijeenkomst de wen- schelijkheid uit, dat zoo mogelijk op gelijke Vvijze als dit reeds door Engeland geschiedt, Aan boord van in bedrijf zijnde Nederlandsche Regeling van het levensverzekeringbedrijf. In aansluiting aan het bericht omtrent het aanbieden door den heer Niemeyer, voorzitter, van de door den Minister van Binnenlandsche Zaken ingestelde commissie inzake regeling van het levensverzekeringbedrijf, aan genoemden minister van een wetsontwerp, dat naar de mee ning der commissie in de plaats behoort te tre den van het nog steeds bij de Tweode Kamer aan hangige Regeeringsvoorstel, zijn wij thans in staat gesteld het volgende te ontleenen aan het door de commissie aangeboden wetsontwerp met Memorie van Toelichting In de Memorie van Toelichting wordt betoogd, dat de noodzakelijkheid tot het treffen van voor zieningen in het bijzonder haar oorzaak vindt hierin, dat door het speciale karakter van het levensverzekeringsbedrijf het publiek zelf niet zonder meer in staat is voor de beschermingvan het sociaal belang der levensverzekering in vol doende mate te zorgen. Dit speciale karakter wordt door twee eigenschappen bepaald. De eer ste dezereigenschappen :de lange looptijd van de verplichtingen van den verzekeraar, maakt, dat deze gedurende tientallen van jaren insol vent kan zijn, zonder dat daarvan naar buiten naar buiten iets blijkt. De tweede de wetenschap-' pelijke inrichting van het bedrijf, maakt, dat zelfs bij volledige openbaarheid der boeken, de soliditeit eener maatschappij slechts door zeer enkelen kan worden beoordeeld. Het bijzondere karakter kan tot misbruiken aanleiding geven. Dat daarvan ten onzent tot nu toe slechts weinig is gebleken, geeft reden tot dankbaarheid, maar mag geen aanleiding geven om voor bestaande gevaren de oogen te sluiten. Mocht eenmaal het vertrouwen van het publiek een geVoeligen schok krijgen, dan zou dit op het geheele bedrijf een nadeeligen invloed oefenen. Het vertrouwen een hechtere basis te geven is het doel der voorgestelde wettelijke regeling. Zoodanige regeling is ook in het belang der maatschappijen. Zij heeft ten doel onsolide on dernemingen te weren, onverschillig of zij groot zijn of klein. Dat 'n zekere kapitaalkracht wordt geëischt, is alleen om dit doel te bevorderen en niet om het kleinbedrijf tegen te gaan. In het ontwerp zijn dan ook voor dat kleinbedrijf bij zondere bepalingen opgenomen. Hoever bij het treffen van wettelijke voor zieningen behoort te worden gegaan, is een vraag, die op uiteenloopende wijze wordt beantwoord. De steller der Memorie is van oordeel, dat met openbaarheid zonder meer niet kan worden vol staan. Voor het vormen van een oordeel is meer noodig, dan dat men de gegevens bij de hand heeft. Bij de levensverzekering is vakkennis daar van onmisbaar. De oplossing van deze moeilijk heid moet worden gezocht in deze richting. Een verzekeringskamer, die zonder twijfel vooral op den duur een schat van kennis zal beschikken, krijge de bevoegdheid aan de verzekeraars ad vies uit te brengen over de verbeteringen, wel ke haars inziens in de gestie der onderneming behooren te worden aangebracht. Zij mag tot publicatie daarvan overgaan, tenzij de verzeke raar binnen een door haar te stellen termijn verklaart het advies te zullen opvolgen, of tegen de in het advies aanbevolen gedragslijn gegron de bezwaren kan aanvoeren. Van het besluit tot publicatie staat echter beroep open op de Kroon, terwijl in ieder geval de onderneming zal kunnen vorderen, dat eventueel bij de publicatie tevens de correspondentie, tusschen de Verzekerings kamer en haar naar aanleiding van het advies gevoerd, zal worden overlegd. De hier geschetste regeling heeft het groote voordeel dat daarbij het bestuurder onderneming in alle gevallen vrij blijft te handelen, zooals haar goeddunkt. Anderzijds zal de vrees voor de pu blicatie van het advies haar er van terughou den dit lichtvaardig ngast zich neer te leggen. Wat betreft de eischen gesteld aan de oprich ting der onderneming, ligt het uitsluiten van na tuurlijke personen van de uitoefening van het levensverzekeringsbedrijf voor de hand. Boven dien is het wenschelijk de bevoegdheid tot uit oefening van dat bedrijf alleen toe te kénnen aan naamlooze vennootschappen en onderlinge maat schappijen. Ten einde tegen te gaan, dat bloedarme on- dernemingen worden opgericht, moeten aan de grootte van het kapitaal der ondernemingen zekere eischen worden gesteld. Voor onderne mingen, welke zich uitsluitend met volksverze kering bezig houden kunnen die eischen worden verzacht. Om den hier gestelden waarborg tot recht te doen komen, behoort deze eisch nog met twee andere te worden" aangevuld. Zonder de bepaling, dat het kapitaal tot het bedrag, dat het minstens moet bedragen, geplaatst zij en zonder een voorschrift dat voorkomt, dat een groot gedeelte der niet volgestorte aandeelen op naam van een en denzelfden aandeelhouder staat, zou de hier bedoelde waarborg weinig be- teekenis hebben. Waar de noodzakelijkheid om te voorkomen, dat de bezittingen, welke de premiereserven dekken, voora ndere schulden aansprakelijk zijn gesteld niet kan ontkend, moet een bepaling worden opgenomen, welke den verzekeraars ver biedt tevens andere bedrijven uit te oefenen. Zij lost de moeilijkheid op eenvoudige wijze op zonder voor de onderneming bezwaarlijker te zijn dan voorschriften omtrent de afscheiding van het levensverzekeringsbedrijf van andere bedrijven en een zeker voorrecht van den ver zekerde op de goederen, welke tot het levensver zekeringsbedrijf behooren. Het ontwerp bevat geen bepalingen omtrent het stellen van cautie, alvorens tot het uitoefe ning van het bedrijf over te gaan. Als waarborg voor de nakoming der verplichtingen is de ze kerheidsstelling, die allicht als reclamemiddel zal worden gebruikt, van te weinig beteekenis, met name voor een maatschappij die een eenigs- zins omvangrijke portefuille heeft. Tegen mis bruiken kan de Verzekeringskamer, met behulp van haar gegeve bevoegdheden voldoende waken; voor overdracht en samensmelting van onder- dernemingen bevat de wet ook daarbuiten vol doende. Wel geeft het ontwerp bijzondere bepalingen voor overdracht en samensmelting van onder nemingen. Ons geldend recht maakt het hoogst moeilijk tot samensmelting of overdracht te ge raken, en toch is vaak overdracht en samenvoe ging van ondernemingen het aangewezen middel om de belangen der verzekerden te behartigen. Aan den anderen kant is bij overdracht en sa menvoeging van ondernemingen het gevaar voor verkorting der rechten van de verzekeringnemers geenszins denkbeeldig. De regeling van deze aan gelegenheid zal dus eenerzijds de strekking moe ten hebben, overdragen of samenvoegen van on dernemingen te vergemakkelijken, anderzijds waarborgen moeten inhouden, dat bij overdracht en samenvoeging met de belangen der verzeker den voldoende rekening wordt gehouden. De regeling, welke wordt voorgesteld, is als volgtDe verzekeraar, die tot fusie wenscht over te gaan, moet beginnen met het ontwerp van de overeenkomst tot overdracht met de bij- behoorende stukken aan de Verzekeringska mer te doen toekomen; heeft deze geen bezwaar of wordt, na ingesteld beroep, beslist, dat hun bezwaren niet gegrond zijn, dan bindt de meer derheid van meer dan negen tiende der polis houders, die in de overdracht verklaren toe te stemmen, de minderheid die zoodanige verkla ring aflegde en heeft dus algeheele schuldver nieuwing plaats. Wordt geen zoodanige meer derheid ten gunste van de overdracht bereikt, dan geldt art. 1453 B. W. en heeft de schuldver nieuwing plaats alleen ten opzichte van hen, die met de overdracht verklaren in te stemmen. Heeft de Verzekeringskamer wel bezwaar en heeft een eventueel daartegen ingesteld beroep geen succes, dan is.de verzekeraar desalniette min bevoegd te trachten de overdracht tot stand te brengen. Hij moet dan echter de bezwaren van de Verzekeringskamer aan de polishouders mededeelen. Dat in dit geval geen meerderheid de minderheid bindt, spreekt vanzelf. Zooals reeds werd opgemerkt, doet het tegen woordig karakter der levensverzekering zich in zeer sterke mate gevoelen waar het geldt de in solventie eener onderneming. Eenerzijds toch kan het voorkomen,, dat een onderneming reeds geruimen tijd in wezen in solvent is, zonder dat zij daardoor verhinderd is geworden, haar loopende schulden te betalen, anderzijds hebben de verzekerden als regel niets zoozeer te vreezen als de vereffening der insol vente maatschappij. Toch verdient het heffen van een bijzondere regeling der insolventen geen aanbeveling, op grond van de groote bezwaren, welke daaraan onvermijdelijk zijn verbonden. Voorschriften betreffende de inrichting van het bedrijf en de overeenkomst van levensver zekering behooren in het onderhavige ontwerp niet thuis. Het hierboven medegedeelde betreft de maat regelen welke in het algemeen zullen gelden. Er zijn echter bijzondere maatregelen noodig voor de buitenlandsche verzekeraars, de ondér- nemingen van volksverzekering en, gedurende een overgangsperiode, de bestaande onderne mingen. Ten aanzien van de buitenlandsche verzeke raars kan worden volstaan met de verplichte benoeming van een vertegenwoordiger, die aan sprakelijk is voor de nakoming der verplich tingen bij de wet aan de verzekeraars opgelegd (reeds geregeld bij de wet van 23 Mei 1917)en met het eischen van zekere waarborgen met be trekking tot het rechtskarakter der onderne mingen. Wat dit laatste aangaat, lijkt het niet- voldoende te eischen, dat de onderneming in haar eigen land op wettige wijze het levensver zekeringsbedrijf uitoefent. Of hierin een waar borg is gelegen, is geheel afhankelijk van de buitenlandsche wetgeving. Het zal daarom noodzakelijk zijn, dat vaststa, dat de buiten landsche onderneming aan soortgelijke eischen voldoet, als voor de inheemsche ondernemin gen met betrekking tot rechtskarakter, kapi taal e.d. zijn gesteld. De beoordeeling hiervan zal aan de Verzekeringskamer moeten worden overgelaten. Het zal immers niet mogelijk zijn in de wet bepaalde regels vast te leggen. De buitenlandsche maatschappijen zijn wat betreft het publiceeren van gegevens om de zelfde verplichtingen onderworpen als de in heemsche ondernemingen. Er bestaat geen aanleiding om de bepalin gen, welke het wetsontwerp bevat, niet van toepassing te verklaren op de zgn. volksverze kering, op het gebied waarvan nog de meeste misbruiken voorkomen. Met de bijzondere wijze van uitoefening van het bedrijf kan rekening worden gehouden door de eischen, welke aan do grootte van het kapitaal worden gesteld, te ver zachten. De bestaande ondernemingen zullen uit den aard der zaak eenigen tijd behoeven, om zich aan de bij de wet gestelde eischen aan te pas sen. Een termijn van 3 jaren, welke in bijzon dere omstandigheden tot 5 jaren kan worden verlengd, lijkt daarvoor voldoende. Op samensmelting en overdracht van onder nemingen zijn echter de in de wet opgenomen bepalingen aanstonds na haar inwerkingtre den van toepassing. De staten, welke bij het jaarverslag der onder nemingen moeten worden gepubliceerd, zijn in de wet opgenomen. Blijkens de artikelen van het wetsontwerp wenscht de commissie de verzekeringskamer te doen bestaan uit vijf leden en een secretaris, door de Kroon te benoemen en te ontsalan. Zij mogen geen verzekeraar zijn noch op eenigerlei wijze verbonden zijn aan of anders dan als eischer uit een overeenkomst van levensverze kering, belang hebben bij eenige onderneming, waarop de wet van toepassing is. Het maatschappelijk kapitaal van een naam looze vennootschap voor volksverzekering moet ten minste 250,000 bedragen, dat van andere naamlooze vennootschappen, voor levensver zekering ten minste f 1000.000 Het waarborg kapitaal van een onderlinge maatschappij, welke haar bedrijf beperkt tot het sluiten van over eenkomsten van volksverzekering met haar leden moet ten minste 100,000 bedragen, dat van andere onderlinge levensverzekeringmaat schappijen, welke haar bedrijf beperken tot het sluiten van overeenkomsten van levensverzeke ring met haar leden ten minste 500,000. Het waarborgkapitaal van een onderlinge maatschappij welke ook overeenkomsten van levensverzekering sluit met personen die geen lid zijn der maatschappij maar haar bedrijf be perkt tot het sluiten van overeenkomsten van volksverzekering moet ten minste 250,000 be dragen dat van onderlinge maatschappijen, welke overeenkomste van levensverzekering slui ten slechts met personen, welke geen lid zijn der maatschappij en die haar bedrijf niet beperken tot de volksverzekering, ten minste f 1 $00,000. Maaskanalisatie in Limburg. Donderdagavond is te Maastricht een bijeen komst gehouden, belegd door een comité van actie inzake het Maas-vraagstuk. De voorzitter, de heer Schaepkens van Riemst, leidde de ver gadering in met te zeggen, dat het vraagstuk reeds oud ie, dat het Thorbecke en Regout m

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 5