Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 43ste Jaargang. Maandag 15 November 1920. Mo. 12888. Bedrogen. FEUILLETON. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post ƒ2150 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. De vewekwlnfl woidt gewaarboigfl dooi de HoUmdsehe AljimiiBt Veizekeilufh—h U lahlai»™. fcQ veilles vaa eea wijsvingei j kfl verlies eiken ande- rea vlngei j Buitenlandsch Nieuws. DE STRIJD IN DE KRIM. SebastopoldoordcBolsjewiki -•bezet. E en telegram uit Parijs d.d. gisteren meldt Het departement van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de Bolsjewiki Sebas- topol veroverd hebben. Een groote hoeveelheid materiaal is hun in handen gevallen. Het aantal gevangenen, dat de'roode- troepen in handen gevallen is, wordt op 150.000 k 200.000 geschat. Een Reuter-telegram uit Gonstantinopel dd. Vrijdag meldde reeds, dat de toestand van Wran- gel's leger wanhopig was. De linie van Perekop was overweldigd. TeSebastopol en elders zijn 80.000 vluchtelingen. Zij vragen om overtovht. De eerste scheepslading van die vluchtelingen is te Constantinopel aangekomen. Het is hun niet toegestaan daar aan wal te komen, omdat het voedsel schaarsch is en de huizen volgepropt zijn. De eenige hoop van de vluchtelingen is, dat Frankrijk hen te hulp komt en hen naar Algerië zal overbrengen. Generaal Townshend, de verdediger van Koet-el-Amara, die candidaat is voor de tus- schentijdsche verkiezing te Wrekin, heeft een brief van Wrangel ontvangep, waarin deze hem verzoekt, het bevel over het anti-bolsje wistische leger in de Krim op zich te nemen. Townshend zegt, dat hij de beslissing over het al of niet gevolg geven aan dit verzoek, aan zijn kiezers zal overlaten. De Temps" verneemt uit Sebastopol, dat generaal Wrangel zich daar bevindt. Het Fran- sche oorlogschip „Waldeck Rousseau" bevindt zich in de haven, gereed om den generaal aan boord te nemen. Onder zijn troepen was muiterij uitgebroken, hetgeen de zoo buitengewoon snelle nederlaag verklaart. IN OEKRAÏNE. De Oekrainsche troepen zijn op de linie Wi- nitza-Bratlav-Roednitza tot het offensief over gegaan. Op verschillende pinten zijn de vijande lijke linies doorbroken. Het Oekrainsche leger bezette Oeman en Skvira, alsmede den spoorweg Kazatyn-Oeman. De bolsjewiki zet ten de ontruiming der Oekraine voort. Den 9den November ontving Petljoera in zijn hoofdkwartier 'n deputatie uit de provincie PTdtawa. De geheele provincie is in opstand de opstandelingen dragen blauw-gele vlaggen, de nationale kleuren der Oekraine. De bolsje wiki hebben de Oekrainsche socialisten Tsjka- resvky en Okrimneko gefusilleerd. RUSLAND. Naar de correspondent van „Berlinske Ti- dende" te Riga seint, zijn te Riga besichten ontvangen, volgens welke de jongste oproerige beweging te Moskou thans volkomen door de Uit het Engelse h. 50 Herbert heild plotseling op. Kon hij aan dat bleeke, bevende meisje de gansche waar heid vertellen Dat Blake met wei-overdach te en goed-voorbereide moordplannen naar Maldon Chase was gegaan Neen, het was zoo reeds hard genoeg voor haar. Van Bla ke's mislukte poging tot moord zou niemand ooit iets weten dan Helene Raybould en de dokter zelf. Niemand anders behoefde daar mede in kennis te worden gesteld. Ik zou nog meer kunnen zeggen, ging Herbert voort, „maar dit is niet noodig. Me neer Blake weet wel, wat ik bedoel." Meneer Blake scheen het inderdaad te we ten. Althans er stonden een paar zweetdrop pels op zijn voorhoofd en hij bevochtigde zijn kurkdroge lippen. „Zoo zijn de feiten," hernam de dokter, j „Uw vader is zeer veranderd. Hij is den schok van uw gewaanden dood nooit te boven ge- 1 komen. Tegen geheel de wereld is hij bitter j en onverzoenlijk gestemd en vooral tegen Helene Raybould. Wij zyn allen bedrogen door een schurk. Maar dat is nu uit. Gij zult naar uw vader terug gaan en het geheim op- l sowjet-regeering is onderdrukt. Het oproer om vatte vier regimenten en bijna alle arbeiders der staatsbedrijven. De sowjet-regeering is zeer streng tegen de oproerlingen opgetreden. Te Moskou werden 50.000 man bijzonder betrouw bare troepen samengetrokken om elke nieuwe oproerige beweging onmiddellijk te kunnen onderdrukken. FRANKRIJK. Het dagelijksch bestuur van de nationale federatie van spoorwegpersoneel heeft een motie aangenomen, waarin in hoofdzaak wordt ge protesteerd tegen de willekeurige hechtenis van de spoorwegarbeiders, die tegen het niet weder in dienst nemen van het ontslagen perso neel te Metz gecomplotteerd en zich tegen den minister van Arbeid bij de uitwerking van het statuut en de salarisschaal verzet zouden heb ben. De motie besloot de kwestie te onderwerpen aan het congres op 19 November, dat de noo- dige maatregelen zal hebben te nemen om ge noegdoening te verkrijgen. BELG IE. Naar Hava^ uit Brussel meldt, is de mi- nisterieele crisis nog steeds niet opgelost, ten gevolge van geschillen betreffende de kwestie van den duur van den militairen dienst. BELG IE EN LUXEMBURG. Van Belgische zijde meldt men De besprekingen tusschen België en Luxem burg zullen weldra hervat worden. De com missies zijn met hun werk gereed gekomen en hebben hun verslagen over de Luxemburgsch# voorstellen aan de Belgische afgevaardigden toegezonden met verzoek, een datum voor het hervatten des onderhandelingen vastte stellen. Hetzelfde oeschiedt met de Belgische stukken, die aan Luxemburg zullen worden toegezonden. ZUID-AFRIKA. Generaal Smuts, de eerste-minister van de Zuid-Afrikaansche Unie, zoo meldt Wolff uit Berlijn heeft zich volgens een in Wind hoek (Zuidwest-Afrika) verschijnend en thans weder ontvangen blad van 9 September tegen over een afvaardiging van de Duitsche bevol king uit het district Okahandja als volgt uit gelaten Het Duitsche volk staat op een zeer hoogen trap van cultuur. Het heeft op elk gebied, zoowel in dc techniek als al het andere, uitmuntend .werk geleverd. Zoo hebben de Duitschers ook in hun koloniën veel gepresteerd en bewezen, dat zij het vermogen om te koloni- seeren bezitten. Hier in het Zuidwesten hadden zij met groote moeilijkheden te kampen, maar zij ontrukten het land aan de barbaarschheid en maakten het tot een cultuurland. DE VOLKENBOND. Het congres van het Katholiek Verbond voor Internationale Studies, waaraan in het bijzon helderen, datvijf jaren lang zijn leven heeft ver somberd." „Dadelijk," riep Mary uit, „dadelijk. Mijn arme vader arme Nell laat mij vertrek ken ik kan hier geen adem meer krijgen, in de atmosfeer van dit huis. Kunt gij, kunnen zij mij ooit vergeven Zij raakte smeekend Herbert's hand aan haar blik was beneveld door tranen. Toch was er weinig te vergeven. Haar ondoor-dach- te, overhaaste en dwaze daad had reeds meer dan genoeg bittere gevolgen voor haar meege bracht. Het meisje ging wankelend uit de ka mer, om na eenige oogenblikken terug te komen, gereed voor het vertrek. „Laten we van hier gaan," zeide zij met bevende stem. „Wilt u mij uw arm geven Ik gevoel mij zoo zwak en duizelig, als iemand, die herstelt van een zware, langdurigen ziekte. Kom mede, ik ga heen." „Gij behoeft voor mij niet bevreesd te zijn," zeide Blake ruw en onverschillig. „Maak u verder ook maar geen zorg over mij Ik heb hoog spel gespeeld en verloren. Dat is alles." „Moge God u vergeven moge Hij mij kracht schenken, u te vergeven?' antwoord- de Mary snikkend. „Ik hoop u nooit weer te zien." Zij nam Herbert's arm en zij verlieten sa- 1 men het huis. Het duurde geruimen tijd, voor dat een hunner een woord sprak. Pas, nadat de trein Londen achter zich had gelaten, kreeg Mary haar kalmte terug. Zij was zeer bleek en der Nederlandsche afgevaardigden hebben deel genomen, heeft de wenschelijkheid uitgesproken, dat katholieke geleerden zich zouden richten tot den Volkenbond om de rol, die door den H. Stoel is gespeeld bij de uitwerking van het volkenrecht onder de Christenen, in het licht te stellen. Daarna heeft er een gedachtenwisseling plaats gehad, die tot onderwerp had de verzoenende rol van den H. Stoel m de Internat.onale con flicten, en de deelneming van de katholieken aan nationale vereenigingen, die gesticht zijn onder begunstiging van den Volkenbond. ALLERLEI. Men meldt uit Lima, dat de Chileensche regeering een wijdvertakte revolutionaire samen zwering op het spoor is gekomen, welke het doel had, het huidige regime omver te werpen. Er zijn reeds talrijke personen gearresteerd. In een te Oxford gehouden rede zeide Sir Robert Horne, voorzitter van den Board of Trade, dat de beste manier om een veran dering in Rusland teweeg te brengen, het her vatten der handelsbetrekkingen met dit land is. Spreker zeide Ik ben er ten volle van over tuigd, dat, zoolang Europeesch Rusland ver laten is, Europa geen geluk en rust zal kennen. Wanneer met alle reservevoorraden op de wereldmarkt komen, zal de onrust voornamelijk onder de arbeidersklasse blijven voortduren, tengevolge van het gebrek aan levensmiddelen en grondstoffen. Binnenland. Aanvulling van de Woningwet. De directie der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft zich tot de Tweede Kamer ge wend met heKvolgende adres Bij de behandeling van het wetsontwerp tot aanvulling van de Woningnoodwet hebben de heeren Kuiper c.s. voorgesteld, in deze wet een nieuw art. 87 in te voegen, strekkende om aan B. en W. de bevoegdheid te geven, de vergunning tot het oprichten of geheel of voor een gedeelte vernieuwen van een gebouw te weigeren, indien de voorziening in den woningnood door de uitvoering van het werk zou worden geschaad. Op dit amendement hebben de heeren Scha per en De Jonge een sub-amendement ingediend hetwelk, na de daarin door de voorstellers aan gebrachte wijziging bepaald, dat B. en W. het verleenen van .een bouwvergunning onverwijld ter openbare kennis moeten brengen, en dat van hun beslissing binnen veertien dagen, waarop zij ter openbare kennis is gebracht, de Huurcommissie in beroep kan komen bij den minister van arbeid. Zonder te raken aan het uitgangspunt van de voorstellers meent de directie ernstige beden kingen te moeten laten hooren tegen dit sub amendement, niet het minst omdat de daarin voorgestelde bepaling tot gevolg zou hebben, dat bevend zij ging een ernstig oogenblik tege moet, het oogenblik waarop zij haar vader zou ontmoeten en hem de bekentenis van haar ge heim huwelijk moest doen maar toch schit terde het licht van hoop en vertrouwen uit haar oogen. „Ik heb mijn leven van de laatste jaren heden afgesloten," zeide zij. „Dr. Faulkner, indien u van Helene houdt „Ik hoop spoedig met haar te huwen," ant woordde de dokter zacht. „Thans staat ons niets meer in den weg. Al haar leed en kom mer zal wijken, zoodra zij u ziet. Maar zij is zeer veranderd." „Arme NellZij gevoelde steeds zoo fijn en diep. En wij zijn allen veranderd. Als ik mij zeiven in den spiegel bezie, kan ik mij niet meer voorstellen, hoe ik er vijf jaar geleden uitzag. Ik zie tegen het oogenblik op, dat ik mijn vader zal ontmoeten en toch is ereenvreem- de, wilde vreugde in mij, zooals ik al dien tijd niet heb gekend. Sinds den dag, dat ik mijn vaderhuis,verliet, ben ik niet meer gelukkig ge weest. En als ik denk aan de schrikkelijke ge volgen van die afschuwelijke daad van egois me, waaraan ik mij schuldig maakte „Daar moet gij nu maar niet meer aan denken," betoogde Herbert kalmeerend. „Denk liever aan den zonneschijn, die nu aanstaande is. Het was geen misdaad, dat gij uw hart hadt geschonken aan een schurk, die uwer geheel onwaardig is. Gij waart nog jong en onervaren. Indien gij dat feuilleton iö Hepwort's niet hadt geschreven. tegen de bedoeling van de voorstellers, de voor ziening in den woningnood groote belemmerin gen zou ondervinden. De toestanden in het bouwbedrijf zijn van dien aard, dat het uiterst gewenscht is het boven zoo min mogelijk moeilijkheden in den weg te leggen, en in alle opzichten te bevorderen, dat plannen tot wonur—>uw zoo spoedig mogelijk kunnen worden uitgevoerd. De gemeentebestu ren hebben dan ook ingezien en trachten al het mogelijke te doeii om de procedure voor het verkrijgen van de bouwvergunning te bespoe digen. Doch de ondervinding, heeft geleerd, dat zelfs de snelste behandeling van deze zaken dikwijls nog niet kan voorkomen, dat de bouw vergunning langer op zich laat wachten dan met het oog op de belangen van den bouw wel wenschelijk is. Hét is om deze reden, dat ia en kele gemeenten reeds er toe is overgegaan, om, zoodra voor het bouw- en woningtoezicht vaststaat, dat tegen de gevraagde vergunning geen bezwaren bestaan, terwijl de vergunning om redenen van formeelen aard nog niet kan worden verleend hetzij voorloopige bouwvergun ningen af te geven, hetzij oogluikend toe te staan dat met den bouw een aanvang zal worden ge maakt. Wat zal nu het gevolg zijn van de eventueele aanneming van de door de heeren Schaper en De Jonge voorgestelde bepaling Niet alleen zal men er niet meer toe kunnen besluiten, te ge- doogen, dat met een bouwwerk wordt begonnen vóór de formeele bouwvergunning is verleend, doch men zal met het bouwen moeten wachten tot ten minste 14 dagen na het verleenen van de formeele bouwvergunning, omdat deze vóór dien tijd geen kracht van gewijsde zal hebben. Neemt men daarbij in aanmerking, dat de bepa ling van toepassing zal zijn op alle gebouwen,dus op alle woningen zonder eenige uitzondering, dan is het duidelijk, dat aanneming van het sub amendement-Schaper-De Jonge in het besté geval zou beteekenen eenige weken vertraging in de aflevering van woningen. Bovendien is het zeer waarschijnlijk, dat een dergelijke vertra ging in vele gevallen nog andere moeilijkheden tengevolge zal hebben en er dikwijls toe zal leiden, dat de bouwkosten aanzienlijk hooger worden. Daar tegenover de te verwachten belangrijke nadeelen haars inziens ten hoogste zeer geringe voordeelen staan, verzoekt de directie het sub amendement niet aan te nemen. De loonen van het spoorwegpersoneel. Het ontwerp-loon en salarisregeling van de directie der spoorwegen is thans bekend gewor den. De directie vermindert het maximum van alle schalen van de door den Loonraad voorge stelde regeling met f 300 of ƒ400, terwijl de af trek voor goedkoopere standplaatsen is bepaald op 4% en 8%. Het premievrij pensioen wordt ingevoerd vanaf 1 Januari 1921. Op verzoek van den minister wordt de kindertoeslag op dezelfde wijze als bij het rijk ingevoerd. „Maar dat heb ik werkelijk niet» geschre ven, "zeide Mary, met een pijnlijke blos. „Het was het werk van. mijn vaderik heb het slechts gewijzigd volgens mijn gezinspunt. Hij sprak er mij dikwijls over en las ze mij zoo dikwerf over, dat ik ze welhaast van buiten kende. Spoedig na ons huwelijk bleek, dat mijn echtgenoot geen geld en geen inkomen had. Wij waren arm wij hadden gebrek aan geld ik wist, dat mijn vader er niet over dacht, zijn werk te publiceeeren en allengs kwam het plan bij mij op, het werk te laten verschijnen. Ook ver langde ik naar een bezigheid, die mij aflei ding schonk en mij het heden eenigen tijd deed vergeten. Ik legde mij met hart en ziel op het werk toe. Ik schreef recht uit het hart. en gaf mij geheel aan het werk. Mijn echtgenoot slaagde erin, het werk te doen publiceeren. Hij begon mij reeds als een bronvan inkomsten te beschouwen. Doch ik vergeet te vragen hoe hebt u mij gevonden Ik was steeds in de meening,dat mijn naam geheim zou blijven." „Het was eenvoudig en een gelukkige sa menloop van feiten," antwoordde Herbert. „Ik beschouw het echter in den grond als een vingerwijze der Voorzienigheid. Uw vader gaf mij eenige manuscripten, om die eens door te lezen het was zijn dagboek en het behelsde hetzelfde, wat gij in uw feuilleton beschrijft. Ik las het dagboek door en ook mijn zuster na- kennis van. (Wordt vervólgd.) fis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1