Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-OnoevaDenverzekering 43^te Jaargang. Dinsdag 16 November 1920. Mo- 12889 Bedrogen. FEUILLETO Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per BureauKoemarkt 4. Abonnementen post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. wj levenslange geheele Invaliditeit j kl verlies van een hand, voet of oog vorHei van duim i bq verlies van een wijsvinger kfl verlies van eiken ande ren vinger i Jleverzekerii^^rord^pwiiarborgdjloei^ Buitenlandsch Nieuws. ZUID-RUSLAND. Hoewel de val van Sebastopol officieel nog niet wordt bevestigd, aanvaardt men de mede- deeling daaromtrent over 't algemeen als juist. Een draadloos Russisch bericht van 13 dezer geeft nog de volgende bijzonderheden over de krijgsverrichtingen op de Krim en de verovering van Perekop. De roode ruiterij maakte zich meester van het spoorwegkruispunt Djankoi. De troepen van Wrangel trokken in een paniek terug. Rood voetvolk en ruiterij verpletteren de overblijf selen der witte garden. Aan den vooravond van zijn nederlaag heeft Wrangel op de Krim den staat van beleg afgekondigd. Op het oogen- blik zijn onze troepen bezig de versterkte stel lingen in de richting van Perekop te bedwingen. Wij hebben twee openingen gemaakteen in de richting van Sebastopol en een in de rich ting van Kersjt. De vijand kan ongetwijfeld geen tegenstand meer bieden. Hij laat zijn oorlogstuig in de lucht vliegen en steekt zijn opslagplaatsen van levensmiddelen in brand. Het débacle van Wrangel zal onze toestand makkelijker maken, ons in staat stellen om de strijdkrachten van Balakowitsj en Petljoera te vernietigen en bovendien zal de vernietiging van de tegen-revolutie in het Zuiden, de Wes- tersche mogendheden en vooral Engeland dwin gen om de handelsbetrekkingen met de sowj et- republiek weer aan te knoopen. Het bolsjewistisch bericht van 14 November meldt de bezetting van het station en de plaats Kalinkowitsji. In de richting van Proskoerof en Nowo Usjitsja zetten de bolsjewiki met kracht hun aanvallen voort en hebben zij drie divisies van Petljoera verslagen. HONGARIJE. De Hongaarsche bladen zijn verschenen met commentaren in rouwrand op de bekrachtiging van het vredesverdrag, welke zij een nationale ramp noemen. De „Pester Lloyd'schrijft Het tijdperk van nationale slavernij en droe vige verbrokkeling is thans aangebroken, maar de innerlijke gloed eener onbluschbare vader landsliefde is niet gedoofd. Als het uur slaat, zal deze gloed op de berggrenzen der Karpaten vrijheidsvuren ontsteken. De „Szorat" schrijftOnder eeuwen van Turksche heerschappij heeft Hongarije nimmer de hoop op bevrijding opgegeven. Deze ge schiedkundige traditie zal ons volk ook in de toekomst leiden. De „Budapesti Hirlap" meent, dat het land thans alle ellende van de afwikkeling van het zoogenaamde vredesverdrag zoo snel mogelijk over zich heen moet laten gaan. Hongarije kan op niemand meer vertrouwen, dan op zichzelf en op de Goddelijke rechtvaardigheid. De „Ujsag" wijst op het voorbeeld van het land van Gambetta en zegt, dat Hongarije Uit het Engelse h. 51 Mijn zuster leest Hepworth's en kende dus ook uw feuilleton. Zij maakte mij op het vreem de feit opmerkzaam en ik deelde het aan uw va der mede. Het bleek mij, dat uw vader niet kon hebben geput uit het feuilleton, terwijl het dag boek zelf voor niemand toegankelijk was geweest, zoodat ook het feuilleton niet kon zijn overge schreven uit het dagboek. Eén persoon slechts was met den inhoud van het dagboek bekend geweest zijn dood gewaande dochter, Mary. Natuurlijk wist ik reeds alles omtrent Blake. Helene had mij verteld, dat hij met u in het ge heim was gehuwd. En toen flitste mij de gedachte door den geest, dat het feuilleton door niemand kon geschreven zijn dan door u, en dat gij dus misschien nog in leven waart. Het had immers °ok steeds zoo zonderling geklonken, dat gij door een duw over den rand der klippen waart ge stort, terwijl men immers ook nooit uw lijk had gevonden. Hoe langer ik over de zaak peinsde, hoe meer waarschijnlijker werd mijn onderstel- hng. Ik kwam naar Londen, om het raadsel op te lossen en zoodra ik zag, dat Blake als verte genwoordiger der schrijfster kwam, was ik ze den vrede zal bewaren op dezelfde wijze als 1 Frankrijk gedaan heeft en zijn oude grenzen zal heroveren, gelijk Frankrijk de zijne. GRIEKENLAND. Daar de verwachting der regeering ten aan zien van de verkiezingen beschaamd is, zal zij tot den geheelen uitslag bekend is, wachten en daarna aftreden. De president van de rechtbank te Athene heeft vonnis gewezen in de kwestie van de erfenis van den overleden koning en de echt heid erkend van het huwelijk, dat koning Alexan der met Aspasia Manos gesloten had het door den vroegeren koning Constantijn aangeteekende verzet is verworpen en de opheffing is bevolen van de verzegeling van de particuliere vertrek ken des konings. DE VOLKENBOND. De algemeene vergadering van den Volken bond is gisterochtend om 11 uur te Genève ge opend. De gebeurtenis droeg een eenigszins plechtig karakter, de stad was in vlaggentooi, terwijl een schilderachtige stoet, waarin ver schillende autoriteiten en eenige fanfarekorpsen den Zwitserschen Bondspresident Motta van zijn hotel naar de zittingszaal begeleidden onder het gelui der klokken. Een escadrille vlieg tuigen voerde in dien tijd evolutiën boven de stad uit. De zittingszaal was stampvol, toen Hymans (België) de vergadering opende. Onmiddellijk verzocht hij Motta om den presidentszctel in te nemen. In zijn openingsrede heette president Motta de volkenbondsvergadering namens het Zwit- sersche volk en de Zwitsersche regeering wel kom. Hij herdacht den verdedigingsstrijd van België en dankte den Volkenbondsraad voor de erkenning van de permanente militaire neu traliteit van Zwitserland, ook in den Volken bond. Verder br acht hij dank aan president Wilson voor de bijeenroeping van de eerste Volkenbondsvergadering naar Genève en gaf hij uiting aan den vurigen wensch, dat de Ver- eenigde Staten niet lang meer zouden dralen, om de hun in den bond toekomende plaats in te nemen. De idee van den Volkenbond zou blijvend de ontwikkeling der staten beinvloe- den, zelfs wanneer het huidige door zooveel staten opgerichte gebouw gedoemd zou zijn, om ineen te storten, zouden de fundamenten ervan blijven bestaan. De eerste volkenbondsvergadering moet niet uiteen gaan zonder een permanent internatio naal gerechtshof te hebben geschapen. De Volkenbond zou, wat zijn autoriteit en zijn verzoenende werking betreft, versterkt worden, wanneer de overwinnaars niet meer tegen de medewerking der overwonnenen ge kant zouden zijn. Volkeren moeten kunnen vergeven en zij zijn slechts dèn groot, wanneer zij dit doen. President Motta besprak vervolgens de taak, ker van de zaak. Maar het doet mij leed, dat uw tweede poging schipbreuk heeft geleden." „Het moest wel," stemde Mary toe. „Ik had mij reeds ingebeeld, dat ik werkelijk talent had, maar onder het werk kwam ik tot de overtuir ging; dat ik niet méér was dan een knap plagia rist. Het was echter geen ijdelheid, die mij aldus deed handelen, het was de armoede. En al dien tijd dus hebik in den waan verkeerd, dat mijn vader en Nell niets meer van mij wilde weten." „Gij hebt haar dikwijls geschreven, zeide gij. Die brieven zijn natuurlijk door uw echtge noot achtergehouden". „Blijkbaar wel behalve de laatste. Ik zond een bedrag van tweehonderd pond sterlimng in een aangeteekenden brief aan het oude adres in Yorkshire. Ik wist natuurlijk niet, dat mijn vader te Garisford was gaan wonen. Ik deed er slechts een papier in, waarop met machineschrift geschreven stond Bewaar dit voor mij. Het was het copierecht voor de Amerikaansche uit gave van Hepworth's en ik ontving dit geld, terwijl mijn echtgenoot afwezig was. Ik heb hem niet over dat geld gesproken, omdat ik wel wist, dat het zoo niet lang meer met ons zou kunnen voortgaan en dat ik dan geld voor mij zeiven zou noodig hebben".- „Gij hebt de nummers der bankbiljetten na tuurlijk genoteerd „Ja. Dat had ik vroeger reeds van mijn vader geleerd..Het waren twee biljetten van honderd pond, En Nell heeft ze zeker ontvangen, anders waarvoor de Volkenbond zich ziet geplaatst de oplossing van het probleem van het herstel van den handel, het verkeer, het transitovraag- stuk, de hygiënische problemen, alsmede het financieele herstel en de arbeidskwesties. Motta verheerlijkte ten laatste de democratie, welke een krachtige wal is tegen de dictatuur eener minderheid en verklaarde, dat de democcratie haar voornaamste taak zien moest in de Op voeding der volken. Zij moest ook een vrijen weg verschaffen aan alle sociale stroomingen. Het slot der rede van Motta werd krachtig toegejuicht. Na de openingsredevoeringen ging men over tot de verificatie der volmachten waarna Motta voorstelde om Hymans tot definitief voorzitter der vergadering te benoemen. Branting (Zweden) verlangde een strikte toepassing van het regle ment en drong er op aan, dat de stemming geheim zou zijn. Oqinones de Léon (Spanje) en Léon Bour geois (Frankrijk) wenschten daarentegen dat de vergadering een algemeen blijk van sym- phatie zou geven en Hymans tot voorzitter zou kiezen. Lord Robert Cecil (Engeland) en Hy mans van hun kant, drongen aan op toepassing van het reglement. Men ging toen tot de stem ming over waarbij Hymans gekozen werd. Deze dankte ook uit naam van het Belgische volk voor de hem bewezen eer, die door hem zeer op prijs gesteld wordt, waarna de zitting ge sloten werd. Binnenland. Onze gezant te Washington. Naar wij vernemen, heeft de Nederlandsche gezant te Washington, de heer J. T. Cremer, die zich met verlof hier te lande bevindt, in den staat zijner gezondheid aanleiding gevon den, om aan de Koningin ontslag uit zijn ambt te verzoeken. (Tel.). De delegatie-Zeilinga in Japan. Uit Tokio seint men dd. 11 dezer Gisteren is het officieele gedeelte van de reis der deputatie-Zeilinga uit Java beëindigd na schitterende ontvangsten te Kyoto en Osaka, diners, tuinfeesten, lunches, o.a. van de ver schillende Kamers van Koophandel en van de Stoomvaart-Mij. Baka Shosen Kaisha. De heeren Zeilinga en De Zwaan vertrekken den 18den van Yokohama naar Amerika, de heeren Birnie en Steghan den 20sten van Kobe naar Singapore j per Messageriestoomer Cordilliere, terwijl de heer Kerkhoven zoo spoedig mogelijk vertrekt. Alle heeren zijn in hooge mate verrukt over de enthousiaste ontvangst in Japan. Onderscheidingen. Bij K. B. van 13 dezer is prof. mr. dr. J. Oppenheim, voorzitter van de bij Kon. besluit van 6 December 1918 ingestelde staatscommissie tot voorbereiding van de herziening der Ge meentewet, benoemd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. zouden ze wel als onbestelbaar terug zijn geko men". „Maar de brief bevatte toch geenerlei aanwij zing over uw adres „Ja, dat is waar", erkende Mary aarzelend. Daaraan had ik niet meer gedacht. Maar ik ben er zeker van, dat Nell den brief heeft ontvangen-. Ik herinner mij de nummers duidelijk 17.051 en 17.052. Wat scheelt u Herbert had een haastige beweging gemaakt en het bloed was hem naar het gelaat gestegen. „Een kleine aanval van pijn", zeide hij. „Gij hebt mij iets verhaald, wat ik langen tijd heb verlangd te weten,. En todi gevoel ik tevens vreugde daarover. Nu is het geheele raadsel op gelost alleen zal het laatste deel voor u niet van zoo veel belang zijn, om het u te zeggen". Zij naderden Carisford en Mary werd onrus- tig en nerveus. Het was bijna donker, toen zij het stationsgebouw verlieten. „Gaat gij dadelijk naar mijn vader vroeg Mary. ,,Van avond niet meer", antwoordde Herbert. „Ik neem u mede naar mijn huis, waar Nell op het oogenblik tijdelijk vertoeft. Morgenochtend, als gij rust hebt gehad, zullen wij naar Maldon Chase gaan Vera zal overgelukkig zijn, u te zien". Zij gingen het zijhek in en wandelden door den tuin. Alles was stil, vreedzaam, rustig.De bloemengeur hing in de zachte lucht en het oude gezellige huis lag daar, zwijgend en uitnoodi- 1 gend tot binnentreden. Van uit de eetkamer Bij K. B. van 11 dezer is G. A. J. M. Vriens, te Vlaardingen, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Luclitvaartverkeer. De Kon. Vereeniging voor Luchtvaart voor Nederland en Koloniën heeft tegen 1 December een congres in Den Haag uitgeschreven, waar vooraanstaande mannen op luchtvaartgebied uit ons land en uit het .buitenland samen zullen komen teneinde besprekingen te houden over het internationale luchtverkeer. Het plan bestaat, in het komende jaar van uit ons land vier geregelde luchtlijnen te onderhou den en wel naar Londen, Bremen, Parijs en Frankfort. Zoolang Rotterdam nog niet gereed is met zijn vlieghaven, zal het vliegkamp Schip hol nog gebruikt worden als afvaartstation. Elcctriciteitsvoorziening. B. en W. van Den Haag hebben zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres inzake het aanhangige wetsontwerp betreffende de elektriciteitsvoorziening van het land. Zij betoogen, dat, naar hun meening, van het ontwerp schade dreigt voor de gemeenten, waar thans reeds electrische bedrijven in wer king zijn, schade zoowel voor de verbruikers als voor de gemeente-financiën, Die bedrijven toch, zeggen adressanten, kun nen thans aan de verbruikers den stroom leve ren tegen tarieven, welke veelal belangrijk be neden die der provincieale bedrijven en maat schappijen blijven. Laatstgenoemde bedrijven immers stellen zich ten doel, den stroom overal te brengen, ook naar streken, waar zulks niet zonder geldelijk verlies geschieden kan. Zij heb ben ook met groote kosten voor geleiding te re kenen. Onmogelijk kunnen zij dus werken met ta rieven als die, welke in de groote centra met eigen bedrijven mogelijk zijn. Adressanten nu vreezen, dat het geprojecteerde landelijk bedrijf te dien aanzien in niet veel gunstiger conditie zijn zal en dat het te bezien staat, of de voor deden der concentratie tegen deze uit exploitatie oogpunt nadeelige factoren zullen opwegen. Mocht zulks blijken niet het geval te zijn, en mochten voorts de economisch voordeelige centra over één kam geschoren worden met het platteland, dan is het duidelijk, dat de eerste daardoor zeer achteruit zouden gaan, en zulks, terwijl de daar gevestigde industrieën en be drijven nu eenmaal op de lagere tarieven van thans ingericht zijn. Het zal dus naar de mee ning van adressanten noodig zijn, er op de een of andere wijze voor te waken, dat deze centra door toetreding tot het landelijk bedrijf niet in mindere positie komen dan zij anders ge weest zouden zijn. Wat anderzijds het belang der gemeente- financiën betreft, behoeft het, zeggen B. en W., wel geen uitvoerig betoog, dat dit ten zeerste en op zeer onbillijke wijze zal worden geschaad wanneer een in veile werking zijnd winstgevend bedrijf eenvoudig zou overgaan tegen de boek- kwam de zachte schijn van getemperd licht. „Hoe schoon, hoe vreedzaam", zuchtte Mary. „Ik heb sinds vijf jaren geen werkelijk tehuis meer gekend. En dat is uw zuster natuurlijk, daar in de kamer, maar wie is de dame met het witte haar Toch nietMaar dat is niet mo gelijk 1" Mary drukte de hand op het hart en bleef diep ademend, staan. „Ja", zeide Herbert rustig. „De dame met het witte haar is Nell". HOOFDSTUK XVII. Wederzien. Vera was druk bezig met haar huishoudboek en zij deed het zoo ernstig en nauwgezet, als of zij verantwoording moest doen over millioe- nen. Helene had een bouquet roode rozen en en verdeelde de prachtige bloemen in Boheem- sche glazen. Zij scheen bloemen nooit moe te worden en de tuin was haar liefste plek, waar zij den geheelen dag had kunnen werken. Vera keek nu en dan naar haar en glimlachte misschien om haar eigen ongerustheid te verbergen. Herbert zou nu niet lang meer wegbblijven. Het was on mogelijk te gissen, of hij al dan niet succes had gehad hij had geenerlei bericht gezonden. En de laatste trein uit Londen moest een kwar tier geleden aangekomen zijn. (Wordt vervolgt.) f200 .i fioo fis 1 j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1