Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Oratïs-OngevaUenverzekering 43m® Jaargang. Woensdag 17 November 1920. So. 12890. Bedrogen. FEUILLETON Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. per 3 maanden fl.per week 15 cent, franco per BureauKoemarkt 4. Abonnementen post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, bpeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. De verzekering werdt gewaarborgd doei de IUilanduht Alg«nnw Veizekerlngsfc—k Ie lahJed»™. kfl levenslange geheele Invaliditeit j bij verlies vaa een wijsvinger bQ verlies vaa eiken ande ren vinger i Buitenlandsch Nieuws. GRIEKENLAND. De verkiezingen. De uitslag der verkiezingen in Griekenland is thans gedeeltelijk bekend. De voorloopige berichten verzekeren, dat de Venizelisten een gevoelige nederlaag hebben geleden. Men verzekert, dat de Venizelisten 118 en de aanhangers van koning Gonstantijn 280 zetels in de nieuwe Kamer zullen hebben. In den Peloponesus, in Macedonië, in Thessa- lië, in Midden-Griekenland en op de Ionische eilanden zijn de Venizelisten in de minderheid gebleven. Op het eiland Korfoe werden al de 8 candidaten van de oppositie gekozen en niet 1 Venizelist. Te Zante zijn 3 oppositie-candi- daten gekozen en niet één candidaat der tegen partij. Ook te Sparta en in Arcadië behaalden de oppositie-partijen de overwinning. In Arcadië veroverden zij 8 van de 11 zetels. Te Athene zouden wat echter nog niet bevestigd is 17 anti-Venizelisten en 6 Veni zelisten gekozen zijn. Het kabinet heeft reeds ontslag genomen. De oppositie zal vandaag een besluit nemen Cnopens het al dan niet erkennen van het regent schap van Kondoeriotis. Naar verluidt, zal Venizelos naai het buiten land gaan en heeft hij de liberale of Venizelis- tische partij aangeraden zich bij de uitspraak des volks neer te leggen. Men begrijpt, dat de uitslag der verkiezingen in Griekenland geweldig opzien baart, in de Ententelanden. In hot bijzonder zijn de Fran- schen ten zeerste getroffen door de nederlaag van Venizelos, dien Frankrijk als een trouw vriend beschouwde. Inderdaad heeft Venizelos de Entente in den jongsten wereldoorlog groote diensten be wezen.Zonder hem, zou het Oostelijk leger niet de noodige vrijheid van beweging hebben be zeten om in September 1918 het Bulgaarsche front te doorbreken en zoo de blijvende over winning voor te bereiden. Naar de meening van de „Journal des Dé- bats" hebben de kiezers door Venizelos omver te werpen, hun land een klap in het gelaat gegeven. De geallieerde mogendheden hebben hun ver trouwen geschonken aan het Venizelistische en democratische Griekenland, dat zij tot voor de Poorten van Constantinopel en in Klein-Azië gesteld hebben. Zij kunnen een Constantijnsch, absolutistisch en Duitschgezind Griekenland niet als vriend beschouwen. De meest elemen taire voorzichtigheid gebiedt hun tegen hot herstel van Gonstantijn op den troon hun veto uit te spreken. De gewezen koning is de ver persoonlijking van de Duitschgezindheid en den haat tegen Frankrijk. Gedurende den oorlog heeft hij gelogen en verraden en den len Dec. 1916 heeft hij onze zeelieden laten vermoorden. Zijn terugkeer tot den troon zou een onduldbare beleediging zijn voor ons en een gevaar opleve ren voor het geheele Oosten. Uit het Engelse h. 52 „Herbert komt van avond blijkbaar niet te rug," merkte Helene op. „O, toch wel", antwoordde Vera. „Anden zou hij wel geseind hebben. Hij zal binnen eenige minuten hier zijn. Wat heb ik u gezegd Daar is hij al Mijh beste Herbert, je zult wel moe zijn." Maar er viel niet veel van vermoeiing bij den dokter te bespeuren, wel van groote vreugde en van stralende opgewektheid. Zijn schitterende oogen en zijn gelukkig gelaat gaven Vera reeds te kennen, dat er iets bijzonders moest gebeurd zijn, iets, wat het hart met vreugde en dankbaar heid zou vervullen. „Gij hebt iets ontdekt?" riep Vera, niet in staat, haar ontroering te bedwingen. „Ik heb een ontzaglijke ontdekking gedaan", antwoordde Herbert, die zelf ook eenige moeite had, kalm te spreken. „Hebt gij Nell gesgroken over de merkwaardige gelijkenis tusschen de beide werken Welnu, ik heb de schrijfster van het feuilleton in Hepworth's gesproken en, zonder ling als het moge schijnen, en de heer Forest en zij hebben beiden gelijk. Nell, voelt gij u krach- De Parijsche „Matin" noemt de volgende oorzaken op voor de nederlaag van het Venizelis- me. De geweldige persoonlijkheid van Venizelos veroordeelde elkeen, die niet tot zijn toegewijde vrienden behoorde, om tot zijn vijanden te behooren, omdat zijn regeering elke ministeri- eele combinatie uitsloot, waarin de oude par tijen zouden zijn opgenomen. Vandaar tal van opposanten, lieden van gevestigde positie in hun provincie, advocaten voor het meerendeel, die in den verkiezingsstrijd het hadden afgelegd en naast deze beroepspolitici een reeks van aanzienlijke ambtenaren, die tijdens den oorlog waren afgezet, meer door de vrienden van Veni zelos, dan door hem zelf, en die de hoop ver loren hadden om zich opnieuw een betrekking te veroveren. Tot de meest hardnekkige tegen standers behoorden meer dan een duizendtal Constantijnsche officieren met hun gezinnen, die meerendeels aan gebrek waren prijsgegeven. Bovendien moet men niet vergeten, dat het Grieksche leger sinds vier jaar op voet van oorlog staat, wat een zwaren last legt op het kleine land, zoowel wegens het gebrek aan werk krachten als om de groote kosten, en dan is er nog een bijzondere psychologische factor, die in een Zuidelijk land, waarin de heele wereld aan politiek pleegt te doen, een rol speelt, n.l. een soort van jaloerschheid en beuheid, die reeds in de oudheid te Athene is aan te wijzen in gevallen, dat een groot man als machthebber te veel aanzien had gekregen, en door het buiten land te veel werd opgehemeld. Dergelijke din gen zijn nu eenmaal mogelijk in het land, waar het schervengerecht is uitgevonden, d.z.w. het recht om burgers uit te bannen enkel en alleen omdat zij te veel plaats in het openbare leven innamen^ en omdat zij te veel succes hadden gehad. De „Matin" besluit Als men al aan Constan- tijn onvergeeflijke daden nag verwijten, den kroonprins wordt niets ten laste gelegd, dan enkele woorden, die van mond tot mond zijn gegaan. Het is waarschijnlijk, dat om Grieken land een burgeroorlog te besparen, tusschen twee partijen, die klaarblijkelijk even sterk zijn, de troonsbestijging van Constantijn's oud sten zoon de oplossing zal blijken, waardoor de gemoederen tot bedaren gebracht en de eenheid hersteld kan worden Tegen deze oplossing komt de „Echo de Paris" in verzet, die er aan herinnert, dat de gealli eerden door Smyrna aan de Grieken af te staan het Turksche probleem onoplosbaar hebben gemaakt. Het schijnt zeker, dat zij hun veto zullen uit spreken tegen den terugkeer van koningConstari- tijn. DUITSC1ILAND. De juridische commissie van de Pruisische landsvergadering is gistermiddag bijeengeko men om zich opnieuw met de kwestie van de financieele regeling met de Hohenzollerns bezig tig genoeg voor een groote verrassing „Voor een groot geluk?" vulde Vera aan. „Voor de gelukkigste tijding, die er op aarde voor u kan zijn", hernam de dokter. Voor een ontdekking, dat zij uit een roman schijnt geno men". Helene liet de rozen vallen en kwam langzaam nader. Haar gelaat zag wit en haar lippen beef den. „Ik heb noodlottige tijdingen ontvangen zei- de zij. Zou ik dan niet kracht genoeg hebben om een gelukkige tijding te ontvangen. Herbert, zijn al deze lange jaren een onzalige droom ge weest Zij had de blik gevestigd op de openslaande tuindeur, waardoor Herbert was binnengekomen Zij stond daar, als wachtte zij op iemand. Haar oogen schitterden en haar adem kwam heigend uit den bedrukten boezem. En dan werd het gor dijn terzijde geworpen en Mary kwam binnen, om zich, zonder een enkel woord te kunnen spre ken, in de armen van haar zuster te werpen, j Gedurende eenigen tijd sprak niemand een woord. Dan richtte Helene Mary's hoofd op en keek haar met langen, onderzoekenden blik aan, terwijl haar zelf de tranen over de wangen vloeiden. „O, indien gij mijn hart kondt lezen", zeide zij fluisterend. „Ik ben gestraft, maar gij hebt ook geleden. Mary, Mary, wat beteekent het toch alles 1 „Ik zal het u dadelijk verklaren", zeide Her- bert haastig. Hjj pinkte een traan uit zij n oog te houden. Gelijk men zich herinnert, had de advocaat van het voormalig koningshuis verschillende Verklaringen over de juridische zijde van deze zaak teruggenomen en slechts die verklaringen aan de commissie voorgelegd, welke voor zijn partij gunstig luidden. Zoo had hij een zeer belangrijke verklaring van professor Schükking, welke den privaat-juridischen aard van de kroon-rente betwistte, niet aan de commissie voorgelegd. In de jongste zitting van de commissie werd aan den vertegenwoordiger van de Hohenzol lerns verzocht deze verklaring aan de commissie voor te leggen, hetgeen gisteren geschiedde. Een vaste som voor de jaarrente is ook in de verklaring van professor Schükking niet ge noemd. Hoofdzakelijk wordt het voorstel ge daan, vast te stellen, welke jaarrente vereischt is om aan het voormalige vorstenhuis voor onderhoud overeenkomstig zijn stand te ver zekeren. Naar verder verluidt, is een vergelijk tusschen beirde partijen te verwachten, ofschoon tusschen de verschillende verklaringen en voorstellen zeer groote verschillen bestaan. Er is reeds een vergelijk uitgewerkt, dat kans heeft te worden aangenomen. Daarbij zullen de Hohen zollerns een met hun stand overeenkomende jaarrente verkrijgen, in geval zij van de kroon- rente afzien. Over dit voorstel zal in de zitting van de commissie gesproken worden. FRANKRIJK EN HET VATICAAN. Gisteren heeft de Fransche Kamer een aan vang gemaakt met de bespreking van het wets ontwerp tot het openen van een crediet tot her stel van een Fransch gezantschap bij het Vati- caan. De rapporteur wees op het belang voor Frankrijk om de betrekkingen met het Vaticaan te hervatten. Die hervatting zal geen enkele wijziging van de Fransche wetgeving op het stuk van den godsdienst met zich sleepen. De godsdienstvrede is voorgoed in Frankrijk ge vestigd. De hervatting zal een goede zaak zijn en het prestige van het Vaticaan vermeerderen'. Hij eindigde met te zeggen er is reden om gebruik te maken van de omstandigheden om een toenadering van het Vaticaan tot het stelsel van scheiding van kerk en staat te verkrijgen. Herriot bestreed uit. naam van de radicalen de stelling van den rapporteur. DE VOLKENBOND. Over het verder verloop van de Maandag middagzitting van den Volkenbond te Genève, Verneemt het „Berliner Tageblatt" nog het volgende Men zal zich herinneren, dat tal van kleine staten sinds geruimen tijd verzoeken om in den Bond te worden opgenomen. Deze verzoe ken werden steeds naar een commissie verzon den. Bij deze staten hebben zich in den jongsten tijd Oostenrijk, Hongarije en Albanië aange- weg en glimlachte. Vera kon nog slechts in een soort van stomme verbazing toezien. Herbert had zijn geheim inderdaad goed bewaard hij had nooit van zijn hoop durven spreken, zelfs tegenover zijn zuster niet. En daar stond nu Mary Mary, die sinds jaren als dood was be treurd „Ik denk, dat wij hen nu alleen moesten laten zeide Vera zacht tot haar broeder en hij knikte toestemmend. Zij gingen naar buiten, in den tuin, waar de dauw zwaar op gras en perken lag, en daar ver haalde Herbert haar alles. Vera hoorde adem loos toe en volgde hem met groote spanning. Menigmaal kwamen de tranen haar in de oogen. „Maar wie zou zoo iets hebben durven ver wachten zeide zij, toen Herbert was uitge sproken. „Had gij dit inderdaad gegist „Ja, ik had het reeds gegist", antwoordde de dokter, niet zonder eenigen trots. „Ik schakel de al de feiten in elkaar en de handelwijze van Blake gaf mij nog meer aanwijzingen. Ik vroeg mij af, of het niet mogelijk was, dat, Mary nog in leven was. Haar lijk was immers ook nooit gevonden. Blake had alle reden, om de zaken zoo te laten, zooals ze waren. En die opvallende gelijkenis tusschen de beide werken kon ook niet anders worden verklaard. Zoodra ik de ontmoe ting zag van Blake en de onbekende dame, was zij mij niet onbékend meer. Ik wist toen, dat het niemand anders kon zijn dan Mary. En zoo was het inderdaad". „Herbert gij verdient het geluk, dat Helene sloten. Het presidium had, zooals gewoonlijk, het verzoek van deze landen aan de bevoegde commissie toegezonden. Hiertegen protesteerde nu gisteren Léon Bourgeois. Hij stelde voor, eerst te onderzoeken of deze staten wel als toelaatbaar konden worden beschouwd. Hier over heeft men vele uren gedebatteerd. De dis cussie was vervelend maar leerzaam. Tegen de zienswijze van Bourgeois kwamen Bolivië en Peru in verzet, vervolgens ook Lord Robert Gecil, terwijl Tittoni in bijzonder energieke woorden meende, dat onder dergelijke haarklo verijen de groote zaak van den Volkenbond moest lijden. Ten slotte sprak zelfs Hanoteaux tegen dp zienswijze van Bourgeois, die in de minderheid bleef. De correspondent van „Berlinske Tidende" te Genève wijst op het buitengewoon groot aan tal Amerikaansche journalisten, die de conferen tie bijwonen. Zij hébben de opdracht gekregen, zeer uitvoerige berichten te seinen. De Fransche regeering heeft een specialen kabel over Bor deaux ter hunner beschikking gesteld. Treffend is deze belangstelling der Vereenigde Staten, die zelf niet te Genève vertegenwoordigd zijn. De vergadering van den Volkenbond heeft besloten om 6 commissies te benoemen, elk bestaande uit 42 leden. De Washingtonsche correspondent van de New-York Times" verklaart, dat Amerika op geenerlei wijze te Genéve vertegenwoordigd zal zijn op de algemeene vergadering van den Volkenbond. Hoewel president Wilson, aldus de correspondent, nog evenzeer als vroeger met den Volkenbond is ingenomen, heeft de houding van den Senaat en de uitslag der jongste verkiezingen bet zeer meoilijk voor de Amerikaansche regeering gemaakt, eenige stap pen te doen inzake den Volkenbond. EGYPTE. De correspondent van de „Times" te Cairo zegt, dat het duidelijk blijkt, dat de gematigde richting in de nationalistische partij veld wint. Terwijl men in vele kringen blijft staan op een formeele afschaffing van het proletariaat, schijnt men toch over 't algemeen van meening te zijn, dat men vertrouwen moet hebben in de goede bedoelingen van Groot Brittannië, van welke dat land reeds heeft blijk gegeven, en dat de kwestie van het voorbehoud wel ter behandeling kan worden overgelaten aan de officieele onder handelingen. Men verwacht zeer spoedig verdere stappen naar de ontwikkeling van een nieuwen toestand in Egypte. ALLERLEI. De „Daily Chronicle" meldt, dat de defini tieve onderhandelingen tusschen de Engelse he Marconi Comp. en eenige Amerikaansche maat schappijen over het oprichten van een aantal stations voor draadlooze telefonie aan beide zijden van den Atlantischen Oceaan, goeden u thans zal schenken. De heer Forest telefoneer de heden. Hij wilde je spreken. Het schijnt, dat iets hem drukt, waarover hij zijn hart tegenover u wil luchten. Ik heb hem gezegd, dat gij voor zijn dagboek naar Londen waartdat scheen hem veel voldoening te geven. Maar vanavond gaat gij er toch niet meer heen „Neen. Mary moet eerst een nacht rust hebben. Zij schijnt een ellendigen tijd achter den rug te hebben en de onthullingen van vandaag hebben haar nogal aangegrepen. Hoe kan het anders arm kind Morgen zal ik met haar meegaan. Maar Nell roept ons naar binnen". Zij gingen naar binnen. Helene stond in het midden der kamer. Nu ging zij naar Herbert toe en nam pijn beide handen. „Herbert", zeide zij, „ik zal u nooit genoeg kunnen danken voor het geluk, dat gij ons allen hebt geschonken. Mijn leven lang zal ik u door mijn daden den dank brengen, waarop gij recht hebt. Gij hebt mij verklaard, dat gij niet bij mij wildet aandringen dat de tijd zou komen, waarop ik mij vrij zou gevoelen om te spreken. Die tijd is gekomen. Spoediger, dan ik had ver wacht en oneindig gelukkiger, gelukkiger, dan ik in mijn stoutste droomen had durven denken. Herbert, al de liefde van mijn hart bied ik u aan en nu de donkere wolk van mijn leven is wegge nomen, hoop ik, mij waardig te kunnen maken, om aan uw zijde door het leven te gaan." (Wordt vervolgd). sknounoix fis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1