Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Bratis-Ongevallenverzekering Zaterdag 20 November 1920. üo* 12893. ffflfl mi fiiin iluu I lull Mm Bedrogen. 43^1* FEU ILLETO Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. De verzekering wordt gewaarborgd dooi de Hel'-anflsche Al|omoono Virzektringikuh to Sohlodun. «9 levenslangs geheels invaliditeit MJ vetliei van oen wQivlagei bQ verüei eiken onde ren vinger i Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Bij ol krachtens netten ol verordeningen voor geschreven en andere officieele at- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 18 November 1920 vergunning verleend aan de COÖPERATIEVE Bakkerij enVerbruiksvereeniging „DOOR EENDRACHT STERKER" tot uit breiding van de koek- en banketbakkerij in het pand Kethelstraat no. 24, kadaster Sectie A. Ito. 1554, met een heeteluchtoven en een elec- trische motor van 2 P.K., drijvende een eier- klopmolen en een amandelmachine. Schiedam, 20 November 1920. Buitenlandsch Nieuws. BELGIE. Het nieuwe kabinet. De heer Carton de Wiart heeft gisteravond aan de pers mededeelingen gedaan over de samenstelling van het nieuwe kabinet, dat thans definitief is en Zondagmorgen in de „Moni- teur" zal verschijnen. Het ministerie is als volgt samengesteld Premier en Binnenlandsche Zaken Carton de Wiart (Katholiek-). Justitie Van der Velde (Socialist). Buitenlandsche Zaken Jaspar (Ka tholiek). Kunsten en Wetenschappen Destree (socialist). Financiën kolonel Theunis, die tot geen partij behoort. Nationale verdediging Deveze (liberaal). Landbouw Baron Ruzette (Vlaamsch Katholiek). Verwoeste gebieden en Economische Zaken Van de Vijvere (Vlaamsch Katholiek) SpoorwegenNeujean (liberaal). Publieke Werken Anseele (socialist). Industrie, Arbeid en Voedselvoorziening Wauters (socia list). Koloniën Franck (Vlaamsch liberaal). Nadat het kabinet gevormd was, heeft Carton de Wiart aan de pers de volgende verklaring gedaan Ik heb mij er op toegelegd en ik moet dat doen, rekening te houden met den wil van liet land, zooals die blijkt uit de samenstelling van het huidige parlement. Wij mogen niet vergeten, dat geen enkele partij in de Kamer over een meerderheid beschikt en dat wij midden in een bijzonder moeilijk periode van herstel ver- keeren, waarin het wenschelijk is, dat alle par tijen haar medewerking en verantwoordelijkhed aan de publieke zaak schenken. Het nieuwe kabinet wordt gevormd op het beginsel van nationale eendracht en democratische actie. Het zal zonder verwijl het werk der grondwets herziening voortzetten orde en voorzichtigheid in de financiën handhaven vastbesloten ten opzichte van het binnenland en het buitenland de nauwkeurige uitvoering van onze overeen komst en het verdrag van Versailles nakomen. De rechten en belangen van de natie zullen door het nieuwe kabinet verdedigd worden. Ik ben blij, zeide dé minister-president dat ik voorde financiën de medewerking heb kunnen verkrij gen van een deskundige, wiens gezag in de com missie voor de vergoedingen door onze bond- genooten is erkend. Het heeft mij verder wen schelijk toegeschenen, ten einde het herstel van onze ongelukkige verwoeste streken en ge meenten te bespoedigen, dat alles, wat de oor logsschade, het verwoeste gebied en de econo mische zaken betreft, in één departement ver- eenigd wordt. Het. land zal zeker met voldoe ning aan het hoofd van dat departement een man zien, die zijn sporen meer dan verdiend heeft als minister van openbare werken en van •spoorwegen en als minister van financiën. Dinsdag zal het nieuwe kabinet zijn program aan de Kamer kenbaar maken en, zoo zeide minister Carton de Wiart ten slotte, a) heeft dat program niet de pretentie iedereen te vol doen, ik geloof wel, dat het niemand, die van goeden wil is, zal teleurstellen. Uit het Engelse h. 55 Forest herhaalde de woorden met bitter, pij nigend zelfverwijt.Hij had geen enkel hardwoord voor Mary hij dacht slechts aan eigen tekortko mingen. „Ik had tot u moeten terugkeeren," zeide Mary. „Ik had moeten zeggen „Geen woorden meer daarover, Mary," onder brak Forest haar. „Wie ben ik, dat ik een ander Verwijten zou mogen doen Nu pas begin ik de Volle zwaarte van mijn schuld te begrijpen. Nooit Zult ge een woord van verwijt vernemen. Ik zal terug keeren in de samenleving en gaan wer ken inhalen, wat ik in het verleden heb ver zuimd. Doe die lichten daar uit, dokter zij her inneren mij slechts aan mijn dwaasheid en hoog moed. En als Helene mij nog wil bezoeken. „Helene zal u vandaag bezoeken," zeide Her- 7;; zal gelukkig zijn, u te ontmoeten. Ik ikwijls met verwondering afgevraagd, ij hier verbleef, maar nu weet ik het. ir gaan halen Mary zal u zelve haar oen." RUSLAND. De correspondent van de Ullstein-bladen in Warschau meldt Volgens berichten van goed ingelichte zijde is er sprake van een nieuwe formeerming en ver plaatsing van de Sovjet-troepen. Volgens deze berichten zou Kameneff, de Sovjet-bevelheb- ver aan het Krimfront van de dertig aldaar geconcentreerde divisies nog slechts 11 ter plaatse hebben. De overige 19 zijn in Noord westelijke richting afgemarcheerd en hebben zich noordelijk van Proskurof met de daar tegen Petljoera strijdende troepen vereenigd. Proskutof is reeds in Russische handen en sedert gisteren is de spoorweg-verbinding Pros- kurof-Podwolotsjiska reeds verbroken. De roode troepen staan thans onmiddellijk voor de Poolsche Zbroesz-linie. Nog aanzienlijker zijn de concentraties van het roode leger aan hot zoogenaamde noord westelijk front. Volgens de ingekomen verich- ten concentreeren de Sovjet-troepen zich ook langs de drie linies Wjasma-Smolensk-Orsjna, Welisj-Perjetsje-Smolensk-Mohilef en Witofsk- Smolensk-Karasjef. Om het knooppunt Smo lensk zijn op het oogenblik reeds ongeveer 8 tusschen Witofsk-Orsja 4 en tusschen Orsja en Mohilof 3 divisies opgesteld. In het geheel dus 15 divisies, die dagelijks nog verstrekt worden. Het is nauwelijks aan te nomen dat deze aanzienlijke troepenmassa's alleen tegen, de benden van Balagowitsj zullen worden ge bruikt. Of cr een nieuwe aanval tegen Polen op komst is, blijft voorloopig nog de vraag, maar men doet goed de feiten niet uit het oog te verliezen, dat er op het oogenblik 30 divisies van het Roode leger niet al to ver van de Pool sche grens staan. De „Prawda" te Moskou meldt In den grooten Raad der Sovjets maakte Herbert ging heen, de deur achter zich slui tend. Dan ging hij van de eene kamer in de an dere, overal luiken en ramen openend en nieuw leven binnen latende in het verbroken graf. Hij had opdracht van den heer Forest, zoo zeide hij de bedienden. „En gij zult goed doen, naar iets anders om te zien," voegde hij er aan toe, de kleine schare van cipiers aansprekend. „De gevangene is vrij en heeft geen bewaking meer nuodig." HOOFDSTUK XVIII. Besluit. Herbert's gelaat zeide alles, toen Helene hem zag naderen in den tuin. „Alles is goed?" vroeg zij blijde. „Ik kan het zien op uw gelaat". „Het zou niet beter kunnen zijn,"" antwoordde Herbert. „Kom naar binnen. Ik heb u ook nog iets mede te deelen". „Uw stiefvader weet alles", zeide hij, toen zij zij het huis waren binnengetreden. „Uw notaris was gisteren bij hem en toen de heer Forest hem zeide, u uit zijn huis te hebben verdreven, werd de notaris natuurlijk verontwaardigd en verhaal de hem, dat gij het waart, van wier vermogen hij .al die jaren had geleefd. Dus gij waart rijk al dien tijd „Dit is de reden van al het ongeluk,"antwoord- Lenin bekend, dat de veldtocht tegen Wrangel als geëindigd kan worden beschouwd. Het Roode leger is op het oogenblik reeds tegen de benden van Petljoera geconcentreerd. Een nieuw offensief tegen de Oekraine is aan den gang. Volgens een bericht in het zelfde blad zijn de Bolsjewiki bezig, zich tot een wintertocht voor te bereiden. Zoo is een bevel uitgevaardigd, dat alle burgers totr 36 jaa moeten opkomen verder een verordening, dat in de fabrieken alle weer bare mannen door vrouwen moeten worden ver vangen. In het gebied van Moscou en Witebsk is men bezig, 15 nieuwe divisies te vormen. ZUID-RUSLAND. Volgens een bericht uit Sebastopol hebben de laatste afdeelingen van Wrangel's leger den 13en November Simferopol ontruimd. Deze stad werd door afdeelingen van het tweede cavaleriekorps ingenomen. Den I4en November werd in Sebastopol een revolutionair comité opgericht, zoodra die stad door de witte troe pen was ontruimd. Den volgenden dag trokken afdeelingen van de 51ste divisie infanterie en de 2de divisie cavalerie de stad binnen. Ook in Jalta had zich intusschene en revolutionaire regeering gevormd. Duizenden soldaten van Wrangel's leger en ook eenige zijner generaals, zijn als gevangenen naar het Noorden getrans porteerd. De Fransche regeering heeft middelen over wogen waarmede men de 90.000 Russen, die uit de Krim zijn gevlucht en in groote ellende verkeeren, ter hulp kan komen door ze te trans porteeren en te voeden. Men wil ze verdeelen over Griekenland, Bulgarije en Servië, omdat Constantinopel reeds overvol is van vroeger gevluchte Russen. ITALIË. Rossetti is als gezant van Italië te Belgrado benoemd, waarmede dus de diplomatieke be trekkingen tusschen de beide landen hervat zijn, die tijdens de vredesconferentie werden afge broken toen Belgrado weigerde prins Borghese te ontvangen. GRIEKENLAND. Uit Luzern wordt gemeld, dat het vertrouwen in den terugkeer van Constantijn naar Grieken land toenemende is. Het schijnt, dat hij zelfs naar Athene zal vertrekken zonder een plebis ciet als de tegenwoordige regeering hem uit- noodigt terug te keeren. De hertog van Sparta zal binnenkort naar Athene vertrekken. TSJECHO-SLOWAKIJE. Naar de bladen berichten, hebben Tsjechische soldaten te Brünn de gebouwen van de Duitsche technische hoogeschool en een Duitsche volks school doorzocht om te zien of zich daar af beeldingen van den keizer bevonden. Vervol gens begaf een menigte van eenige honderden demonstranten zich naar de redactie van het „Tageblatt". Een deputatie begaf zich naar den hoofdredacteur die zich genoodzaakt zag de Plelene. „EdwardBlake dacht, dat Mary het geld bezat. Het was een vergissing en die ver gissing had schromelijke gevolgen. Maar thans ben ik arm. Om uwentwille zou ik „Niets daarvan. Maar Forest zal het geld niet behouden. Hij zal Maldon Chase verlaten en in de wereld terugkeeren. Het zou mij niet verwon deren, indien hij nu belangrijke werken met zijn pen tot stand bracht. Op dit oogenblik brandt er geen enkel licht meer op Maldon Chase. Over al zijn luiken en ramen geopend, om lucht en licht naar binnen te laten. En het beste van alles Forest had niet een enkel woord van verwijt aan Mary, ook niet, toen hij de waarheid omtrent Edward Blakè vernam. Gij zult een geheel ver anderd man op Maldon Chase vinden, Helene". Helene glimlachte gelukkig. „Ik ben blijde", zeide zij. „Het maakt mij ge lukkig. Indien Forest mij mijn vermogen wil te ruggeven, kan hij het doen. Gij en ik zullen er veel goed mee kunnen doen. Maar hij moet al thans een gedeelte voor zichzelf behouden. Toen ik die regeling trof, droomde ik zelfs niet, dat alles zoo gelukkig zou terecht komen. Toen ik ziek lag in het hospitaal van de gevangenis was ik niet geduldig'. Er waren oogenblikken, waarop ik mij hartstochtelijk tegen mijn noodlot verzet te. Ik zou daar gestorven zijn aan een gebroken hart. Toen zijt gij in mijn leven gekomen en hebt mij nieuwe kracht gegeven. Toen ik naar dat zon derlinge, sombere, grafachtige huis ging, hoorde te beloven, in 't vervolg niets opruiends te zul len schrijven. Uit Reichenberg wordt gemeld, dat het te Franzensbad tot een treffen tusschen de bevol king en soldaten is gekomen. ENGELAND EN RUSLAND. Uit Londen Het ontwerp van de overeenkomst tusschen Engeland en Rusland, zegt de „Evening Stan dard", werd gisteren weer in het kabinet be sproken. Geen kwestie van politiek behoeven meer te worden overwogen, maar enkele détails worden nog besproken met betrekking tot de waarborgen. De bladen zeggen, dat er geen verhinderingen voor het verhaasten der onderteekening worden verwacht van de zijde van Krassin en zijn col lega's van de Russische missie te Londen, en dat de datum, waarop de nieuwe politiek van kracht zal worden, grootendeels zal afhangen van Moskou. Er verluidt, dat de overeenkomst nauwkeurig de lijn volgt van de overeenkomst van Juli, maar men hecht belang aan de waarborgen, die van de sowjet-regeering worden geëischt. Volgens de „Daily Telegraph" is gisteren in het kabinet het feit ter sprake gebracht, dat de bolsjewiki niet minder dan 100 Britsche onderdanen gevangen houden, wier vrijlating werd beloofd bij de overeenkomst, die maanden geleden werd aangegaan, en dat 40 van den laatsten troep repatrieerende gevangenen ver leden Maandag de Finsche grens hadden moeten overschrijden, maar dat er tot dusver nog geen berichten omtrent hen waren ontvangen. De kwestie van de gevangenen, zegt het blad, wordt beschouwd als een kwestie, waarvan een spoedige oplossing mogelijk is, en een factor, die lang niet weinig heeft gewogen bij de mi nisters, was die van de erkenning, door de bol sjewiki, van de schulden van het oude Russische keizerrijk. Voor zoover dit erbij betrokken is, wenscht Frankrijk vurig, dat zijn zeer groot aandeel, zal worden erkend, en dat er eenige zekerheid zal worden gegeven voor zijn schuld brieven. Er zullen nog nadere vertoogen worden gericht tot de regeering te Moskou op dit punt, aangezien Krassin heeft gezegd, dat hij niet gemachtigd is om eenige belofte* of garantie te geven. De „Daily Telegraph" voegt eraan toe, dater bij het ontwerp van de overeenkomst is voor zien in een systeem van credieten om den uit voer van goederen naar Rusland te vergemak kelijken, en zekerheid te geven aan de ver voerders der goederen. DE ENGELSCH-PERZISCHE OVEREENKOMST. De Engelsche bladen maken met veel genoeg doening melding van de verklaring van Lord Curzon over den toestand in Perzië. Voor zich zelf spi-ekende zeide Lord Curzon, dat hij altijd getracht had een oprecht en getrouw vriend van Perzië te zijn en wat het standpunt der regeering betrefteen vreedzaam ik, dat gij u in Carisford had gevestigd. Ik wilde mij aan u bekend maken, maar ik waagde het niet recht. Ik wilde u helpen. „Gij hebt mij inderdaad geholpen, Helene". Wie zeide u, hoe het toen met mij stond „Ik informeerde naar u. Mrs. Grey won inlich tingen in omtrent uw positie. Zij scheen niet gun stig te zijn." „Gij hebt mij inderdaad geholpen," herhaalde Herbert. „Ik heb u nog niet gezegd, dat Mary u nu en dan schreef. Gij hebt die brieven nooit ontvangen, omdat Blake ze onderschepte. Maar toen haar feuilleton in Hepworth's zoo een groot succes werd, ontving ze voor de overname van het werk in Amerika een som van tweehonderd pond, welk bedrag haar werd gezonden op een dag, toen Blake toevallig afwezig was. Mary had reeds begrepen, dar Blake haar den een of an deren dag zou verlaten. Daarom zond ze die tweehonderd pond aan u, met een klein, onge- teekend briefje, met verzoek dit kleine kapitaal voor haar te bewaren. Zij was cr zeker van, dat gij het zoudt begrijpen en dat gij het geld in be waring zoudt nemen. Gij herinnert u dat, niet waar „Natuurlijk", antwoordde Helene. „Maar ik kon natuurlijk niet gissen, dat het van Mary kwam en begreep er dus niets van. Ik heb het geld nog steeds in bewaring". (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1