Dagblad voor Schiedam en Omstreken. flratis-OngevalIenverzekeriQo 43st@ Jaargang. Maandag 22 November 1920. Mo. 12894. FEU ILLETON. Bedrogen. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. plaatsen V word" 2* "maal berekend.8 Wondeï® mSl d*arbovea35 aent' 3 *aal toPegeizaJondennditiën herhaaldel«k «dverteeren. Tar^" worden" opPaanvr^e Incassokosten worden berekend. Ml levenslang* geh**Ic Invalldlteii Buitenlandsch Nieuws. DE BURGEROORLOG Di IERLAND. Zaterdag heeft in Dublin een nieuwe hevige uitbarsting van den burgeroorlog plaats gehad. Volgens de eerste berichten zijn er 12 Engel sche officieren en oud-officieren gedood. Allen woonden buiten de kazerne en verscheidene zijn in hun woningen doodgeschoten. Gedurende een aanval op een huis in de Lowmountstreet ont stond een vechtpartij, waarbij een burger en twee soldaten gedood en een andere burger gewond werden. Een later bericht meldt, dat Zaterdag tijdens een voetbal-match te Dublin, die door 15.000 personen werd bijgewoond, een aantal gewapen de Engelsche soldaten op het veld verscheen, op wie onmiddellijk van uit het publiek het vuur werd geopend.Dé soldaten beantwoordden het vuur, een hevige vechtpartij ontstond, waarbij een vrouw werd gedood. Het aantal gewonden is zeer groot. Volgens de laatste berichten zijn in totaal 24 dooden en 100 gewonden gevallen. DE VAL VAN VENIZELOS. De Temps" verneemt uit Athene De manifestaties duren voort. De menigte bevestigde een portret van ex-koningin Sphia aan de woning van Venizelos. Verscheidene Franschen werden in de straten van Athene gemolesteerd, daar zij geweigerd hadden een portret van Gonstantijn te groeten. De nieuwe regeering, die de besluiten van de oude Kamer, welke het vredesverdrag met Turkije goedkeurde, als onwettig beschouwt, wil de nieuweKamer tegen 25 November in oen spoedzitting bijeenroepen en haar vragen, het verdrag van Sèvres te ratificecren, voordat de geallieerden intervenieeren. Uit Malta wordt gemeld Manschappen van het oorlogschip „Centaur", hetwelk Venizelos escorteerde, toen hij uit Griekenland vluchtte, hebben verklaard, dat Venizelos tot aan de kade door een auto werd achtervolgd, voordat hij er in slaagde aan boord van het jacht te komen. Vorder verklaren zij, dat Grieksche torpedojagers tevergeefs beproef den het vertrek van het jacht te beletten. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Bazel De uitslagen der verkiezing in Traciö en Klein- zië zijn nog niet bekend. Voor het overige heeft de geheele bevolking van Griekenland en de Grieksche eilanden reeds haar tevredenheid met de nieuwe regeering uitgesproken. De troepen in Klein-Azië zouden de Venizelistische gene raals en officieren hebben afgezet en den terug keer van koning Constantijn eisc.hen. Ook in steden als Kawalla en Seres hebben de soldaten hun vroegere anti-Venizelistische officieren in hun functies hersteld. Talrijke adressen van trouw werden aan koning Constantijn .naar Zwitserland gestuurd. Bij het vernemen van de nederlaag van Veni zelos hebben de Grieksche zaakgelastigde te Londen, de secretaris van de Grieksche legatie, de matinë-attaché en de geheele staf van het gezantschap hun ontslag genomen. Reuter seint uit Athene Het kabinet heeft een plebisciet uitgeschreven veirilet vu e*n hand, voel af oog 5 ft"» de Holland,.!», Aigtm*,,* V.iz«k.,la„fc,»h I. H v*f!l*a Ml vhIIm van tea «Qavlng.i 1 vevüu vu eiken ude- na vingert over het al of niet terugkeeren van Constantijn. Het zal op 28 November, aanstaanden Zondag, plaats hebben. De regeering heeft Steriados verzocht om commissaris van Smyrna te blijven. Zaimis, gouverneur van de Nationale Bank, heeft zijn ontslag ingediend. POLEN EN DE BOLSJEWIKI. Aan de „Vossische Zeitung" wordt uit Breslsu gemeld, dat volgens aldaar ontvangen berichten uit Polen, en de Oekraine, de vijandelijkheden aan het Poolsche front aan beide zijden weer begonnen zijn. De Polen zouden de Berezina overschreden en Babroftsjka en Orisjof genomen hebben. Anderzijds moeten de Russische troepen on middellijk voor dé Poolsche frontlinie staan en Proskoerof veroverd hebben. In de Oekraine valt een sterke gisting, in het bijzonder ingevolge een geschil tusschen de daar opereerende Poolsche en Oekrainsche troepen op te merken. Het officieuze Litausche agentschap verwijt Polen in den laatsten tijd, dat het den oorlog tegen Litaucn op een met de verdragen strijdige wijze voert. In 'n mededeeling van genoemd telcgraafagentschap wordt gezegd De controlecommissie van den Volkenbond, die den 1/en November te Jefje aangekomen is, stelde aan de Litauers en Polen voor, de operatiew te staken. Dp Litauers waren het met dit voorstel eens en hebben bovendien een delegatie voor verdere onderhandelingen naar J°fje gezonden. De Polen echter vielen, in plaats van antwoord te geven, op 17 Nov. met versterkte strijdmachten op de geheele front linie van Zeligofski aan, zelfs in de streek, waar zich de commissie bevond. Bij Gidroice werd het front doorbroken. Sir- winty is door de Polen bezet. De commissie heeft zich tot Warschau gewend. De Litausche delegatie is naar Kovno teruggekeerd. land, behalve op lord Robert Cecil, waarschijn lijk slechts kunnen rekenen op de stemmen van Noorwegen, Nederland en Argentinië. Meer dan 30 delegaties zullen daarentegen met Frankrijk tegen toelating stemmen. Anders staat het met Oostenrijk en Bulgarije, die in officieele brieven om toelating hebben gevraagd. Deze twee landen zijn reeds begonnen hun verplichtingen uit te voeren en hebben be wijzen van hun goede trouw gegeven. De alge- meene opinie is derhalve voor inwilliging van het verzoek tot toelating. Men verwacht slechts eenigen tegenstand van den kant van Grieken land en Zuid-Slavië. De Duitsche regeering heeft bij den Volken bond geprotesteerd tegen het voornemen van oen Uitvoerenden Raad van den bond, om alleen de geallieerden te doen beslissen over het lot der vroegere Duitsche koloniën. Duitschlnd beschouwt dit als een schending van art. 22. van het Vredesverdrag van Versail les. De Japansche delegatie heeft in het verzoek der Spaansche delegatie om het Spaansch als officieele taal op de Volkenbondsvergadering te erkennen aanleiding gevonden het voorstel in te dienen, om het Esperanto als de officeele taal van den Volkenbond aan te nemen. ITALIË. De Italiaansche Kamer heeft met 240 tegen 10 stemmen het kiesrecht voor vrouwen op gelijken voet met de mannen aangenomen. Het verplicht stellen van het stemmen is niet aangenomen, en ook niet het kiesrecht voor ^soldaten en korporaals. TSJECHO-SLOWAKIJE. Naar het „Tageblatt" uit Weenen verneemt, verluidt daar, dat de Engelsche regeering den Isjecho-Slowaakschen minister van Buitenl. Zaken heeft laten weten, dat het vraagstuk van de bescherming der minderheden in Tsjecho- Slowakije op de agenda van de Volkenbonds vergadering zal worden geplaatst, indien aan de vervolgingen van Duitschers in Tsjecho- Slowakije niet onmiddellijk een eind komt. DE VOLKENBOND. beste^brondmdl" TGeneve" v®™eernt uit de umw gezet en uitgevoerd zonder eenig stelsel Uit het Engelse h. 56 „Hetzelfde geld?" vroeg Herbert glimla chend. „Niet dezelfde bankbiljetten natuurlijk. Maar ik ben niet zoo onbemiddeld, dat ik dit geld. „Ik begrijp dat. Mary ontving natuurlijk geen antwoord van u en meende daaruit te moeten opmaken, dat ook gij u van haar had afgekeerd. Maar zij gevoelde, dat zij u voor dat geld noch tans kon vertrouwen zij had niemand anders op de wereld, wien zij had kunnen vertrouwen. Zij zond u twee bankbiljetten van honderd pond eIk en noteerde de nummers. Welnu een dier nummers is hetzelfde nummer als dat van het bankbiljet, dat ik eenigen tijd geleden van een anoniemen bewonderaar ontving 1" »Gij hebt dus ontdekt, dat ik u dat bankbil jet zond", zeide Helene eenigzins onvast. "Ja. Ik ben blijde, dat gij het waart, die het my zond. Ware dat bedrag toen niet gekomen, an zou ik mijn tehuis hebben verloren en uit Gansford hebben moeten vertrekken. Ik zou u keurige mtructies heeft ontvangen, om, ingeval de Alg. Verg. van den V91kenbond zich mocht hebben uit te spreken over de al of niet toe lating van Duitschland tot den Bond voor behoud te maken en het Fransche standpunt te steunen. Branting stemt in mot de weigering van Frankrijk om Duitschland toe te laten, voor het zijn verplichtingen is begonnen uit te voe ren. Ook de Australische delegatie staat ver moedelijk aan den kant van Frankrijk ZWEDEN. De Zweedsche regeering heeft een rijksraad voor economische aangelegenheden ingesteld. Hij is samengesteld uit tien leden. AMERIKA. De Amerikaansche bladen bevatten bijzonder heden omtrent de enorme sommen, welke ver spild zijn bij de pogingen tot schepping van een Amerikaansche handelsvloot, aldus verneemt de „Times"-correspondent. De leden van'de commissie uit het Congres, die een onderzoek naar deze aangelegenheid instelt, waren verstomd door de ongeloofelijke feiteh, waarvan zij bij monde van Martin J. Gillen, den aan den Shipping Board toegevoeg- den deskundige, kennis kregen. Het was de ge schiedenis van reusachtige onderneming, op touw gezet en uitgevoerd zonder eenig stelsel enorme bedragen over het geheele land rond zwierven en ten slotte, om de woorden van Gillen te gebruiken, in rook opgingen. I och beschuldigt Gillen niemand van cor ruptie. Hij repte slechts Van de ontzaglijke on bekwaamheid der regeering, om een voldoend aantal eersterangs zakenmenschen te vinden, die orde hadden kunnen scheppen in den scheep- vaart-chaos. Gillen deelde de commissie mede, dat de Shipping Board van de 990 millioen pd. St., die door zijn handen zijn gegaan, 500 milli- Indien het tot een stemming over toelatimr oen heeft 1 1? Z'jn g°gaan' 500 milh" van Duitschland mocht tnmol i ,a gemaakt, waar mets meer van van Duitschland mocht komen, zal Duitsch- terecht kan komen. Van Hit «ommetie inn niet meer ontmoet hebben ik zou niet naaa Maldon Chase zijn gekomen en het zwarte ge heim, dat om het huis hing „Zou een geheim zijn gebleven", vulde Hele ne aan. „Ja, hel is de hand der Voorzienigheid geweest. Maar van die honderd pond zou ik nooit hebben gesproken Het was reeds Iaat in den namiddag, toen het trio op Maldon Chase kwam. Toch wilde gij niet, dat zij allen dadelijk naar binnen gingen. Hij en Vera wilden in den verwaarloosden tuin wandelen, tot de anderen hen zouden roepen. Er was iets heiligs in die ontmoeting tusschen den vader en zijn stiefdochter, en de tegenwoor digheid van vreemden zou daarbij slechts onge- wenscht kunnen zijn. „De heer Forest verlangt er naar u te zien zeide Herbert tot Helene. „Later zullen wij naar binnen komen en het gezelschap compleet ma ken. Welk een eigenaardig gezicht, al die open ramen I Wij stellen ons Maldon Chase onwille keurig nog heel anders voor." Helene ging naar binnen en Herbert bleef met Vera in den ouden, geheel verwaarloosden tuin. Vera nam het terrein met kennersblik op. ,,'t Is veel erger dan onze tuin was, toen wij pas naar Carisford kwamen," zeide zij dan, „Al leen veel grooter. Met eenige moeite en. liefheb- terecht kan komen. Van dit sommetje is 100 bende zorgen zal hier weer een prachtigen tuin van te maken zijn. Ik zie kans, om er binnen een' jaar een paradijs van te maken, waarop de hee- le omgeving trotsch is. Het schijnt hard, mijn eigen tuin nu zoo spoedig te moeten verlaten, juist nu hij zoo mooi begint te worden." „Maar gij zult ons niet verlaten," zeide Her- bert beslist. „Wanneer Helene mijn gade is, zult gij natuurlijk bij ons blijven wonen." „En mijn armen Jack in de koude laten, antwoordde Vera glimlachend. „Ik zou nog haast vergeten, u dat te vertellen. Jack heeft de directeurs-benoeming voor Nottingham ge kregen en schrijft mij, dat hij nu spoedig wil trouwen. We zullen te Nottingham moeten wo nen en er geen tuin hebben, wat wel erg is. Maar aangezien Jack mij nu eenmaal wil hebben. En aangezien gij nu eenmaal Jack wil" „Precies. Ik zou gaarne bij u blijven, maar Jack is Jack Even goed, als het voor u'geldt Nell is Nell „Wel ik kan niet anders zeggen, dan dat Jack een gelukkige kerel is. Ik wensch u uit den 'grond van mijn hart geluk. Zonder u, Vera, zou ik al mijn tegenspoeden nauwelijks zijn doorgekomen. Gij hebt altijd zonneschijn tusschen donkere wolken gebracht en hoe gij het hebt klaar ge speeld, huis te houden met een weinig minder dan oieta, aal mij steeds een raadsel blijven." milhden pd. st. spoorloos bij de aannemers blijven hangen. De Shipping Board, aldus Gollen, heeft thans tusschen de 1300 en 1400 schepen in de vaart, cie, tengevolge van de dalende vrachtprijzen, niet eens hun waardevermindering goedmaken. Bij de reeds verloren 500 millioen zal dus nog wel een flink bedrag gevoegd moeten worden. Tot Augustus 1919 was de Board niet in het bezit van een balans, waaruit bleek, over welke fond sen hij beschikte en bij welke banken deze fondsen waren ondergebracht. Fondsen ter waarde van ongeveer zestig millioen pd. st„ die nergens verantwoord waren, wrerden later ontdekt in de safes van een Trust Company te' Philadelphia. J Over de financieele verhouding tot degenen, die de schepen onder hun beheer hadden was' niets bekend. Er kon onmogelijk worden vast gesteld, hoeveel geld zij onder hun berusting hadden, dat aan de regeering behoorde. Van de enorme bedragen, die door de handeu van den Shipping Board zijn gegaan, blijkt nog slechts 12 millioen pd. st. over te zijn. CHINA. Uit Tientjin wordt aan de „Chicago Tribune" gemeld, dat de Amerikaansche expeditie tot leemging van den hongersnood in Zuid-China, haar werkzaamheden den 17den November heeft aagevangen te Amping (200 mijl ton Oos ten van Tientjin). De expeditie verdeelt thans de levensmid delen welke door de Amerikaansche inwoners van Manilla aan haar werden afgedragen. Uit de te Peking, Sjanhai, Nankau en elders gehou den besprekingen blijkt, dat meer dan 20 mil lioen menschen van honger dreigen om te komen. De meesten van hen zullen nog voor het aanbre ken der lente sterven, omdat de relief-commis- sies geen pogingen doen om werkzaam te zijn in de streken, in welke het ten eene male onmogelijk is hulp te verleenen voor de nieuwe oogst zal zijn binnengehaald. Bovendien belemmerd de strenge vorst in ernstige mate het vervoer. De Amerikaansche gezant in China, Charles Crane, néémt een werkzaam aandeel in de werk zaamheden. Hij verklaarde „Indien voldoende voorraden aankomen, zullen wij misschien 5% der twintig millioen menschen kunnen redden. Wellicht echter zullen wij slechts 1 van den hongerdood kunnen redden. De oorzaak van den hongersnood wordt voor een groot deel toege schreven aan den sprinkhanenplaag. ALLERLEI. De „Londen Gazette" bevat het besluit, waar bij van 1 December af de uitvoer vansteenkolen weer wordt toegestaan, behoudens een schrif telijke vergunning van het departement van Mijnwezen. In Nieuw-Orleans is aan de haven een geweldige brand uitgebroken Men schat de schade op 1/2 millioen dollar. T Generaal Dumesnil, generaal Grousseu, De Martel en de leden der militaire en burgerlijke missies, welke naar generaal Wrangel waren gezonden, zijn op 18 November aan boord van de Waldeck-Rousseau te Constantinopel aan gekomen. Vera glimlachte slechts. Op dit oogenblik kwam Mary naar buiten Mary, met roode oogen, maar een stralend gelaat. „Wilt gij beiden binnen komen?" zeide zij. „Ja alles is in orde nu. De laatste vijf jaren met al hun leed en last schijnen geheel uit mijn ge- ïeugen te zijn verdwenen. Ik gevoel mij weer jong en gelukkig, als in de jaren van mijn jeugd." J De heer Forest zat in een armstoelHelene stond naast hem. Hij bood den dokter de hand en Herbert schudde ze hartelijk. „Ik geloof, dat er niets meer te zeggen valt," merkte Herbert op. „Zeer weinig," antwoordde Forest. „Ons hart is te vol voor woorden. Ik zal een weinig van Helene s fortuin nemen, om terug te gaan in de samenleving en weder te werken. Litteratuur zal mijn werk zijn en Mary gaat mij daarbij hel pen. Ik heb vijf kostbare jaren verkwistGod is mijn getuige, dat ik met hart en ziel zal trach ten, den verloren tijd in te halen." Herbert stak Helene de hand toe en zij wan delden samen naar buiten. Het zonlicht weer spiegelde zich in hun oogen, de hemel was klaar en blauw en de toekomst spreidde zich voor hen uit als een helder, zonnig landschap. EINDE. uvivjga nu.» HctLIW"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1