Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 43»l0 Jaargang. Dinsdag 23 November 1920. No. 12895 Haar Dochter. FEUILLETON. Bureau:^ Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden toegezonden. Incassokosten worden berekend. op aanvrage jPflflfl *0 levenslange veilles vu geheele f 1111 een hand, invaliditeit j tl V0(S| ftl oog ^Dejrefzekerin^wo^t^gewaarboigd^oo^dj^HbllKndsehe Algemeene Verzekeringsbank ie Bahledam. verlies vu duim bij verlies van een wijsvinger j hf verlies vu eiken ande* ren vinger i Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND. De Rijksdag behandelde gister de interpel latie van de meerderheidssocialisten over de kapitaal-smokkelarijen van de Hohenzollerns. Daarbijwasvan het Amsterdamsche bankiershuis Grusse Philipssohn en Co.slechts ter loops spra ke. Alle belangstelling concentreerde zich op op voorstelijke familie, waarvan enkele leden de voornaamste cliënten van het bankierskuis waren. Het was een moreele aanval van de lin kerzijde tegen de integriteit van het oude regi me. Nade toelichting van de interpellatie door den vroegeren rijkskanselier Hermann Mül- ler, die in een lange rede de feiten uiteen zette en toelichtte, kon de minister van Financiën Dr. YVirth slechts toegeven, dat de meeste in de pers reeds beweerde feiten op waarheid be rusten. Hij erkende, dat de Hohenzollerns door bemiddeling van het bankiershuis Grussen ka pitalen naar Nederland hebben gesmokkeld en de financieële autoriteiten opdracht hebben ge kregen op de leden van dit huis in het bijzonder controle uit te oefenen. Binnenland. Dagrentezegels. Van 28 November af zullen aan de post-, bij en hulppostkantoren dagrentezegels van 71/2 10 en 121/2 cent verkrijgbaar zijn gesteld. Voor deze zegelsoorten zullen voorloopig cie rentezegels van 40, 50 en 60 cent van een opdruk worden voorzien. BELGIE. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat men daar een Amerikaansche marine-autoriteit verwacht, die komt confereeren over de inrichting van een nieuwe regelmatige scheepvaartlijn tusschenAnt- werpen en New-York, welke zou worden onderhouden door de aan Amerika afgestane schepen van den Norddeutschen Lloyd. DE VOLKENBOND. In de gisteren gehouden vergadering van den Volkenbond heeft Vïviani het volgende com promis voorgesteld met algemeene stemmen de Fransche voorstellen te aanvaarden, en, als er onderhandeld wordt in commissie de midde len te onderzoeken om krachtdadig hulp te bieden aan Armenië. Lord Robert Cecil heeft dit aanvaard. De raad zal vanmiddag bijeen komen om te onderzoeken of er onderhande lingen zullen worden geopend met Armenië en de Kemalisten. Een speciale commissie van zes leden zal bovendien onderzoeken, welk mid del geëigend is om een oplossing voor den toe stand te vinden. GRIEKENLAND. Er hebben geen betoogingen' meer plaats ge had, daar de regeering de noodige maatregelen genomen had om orde en rust te bewaren. Dë Venizelistische bladen nemen een gereserveerde houding aan en zeggen het landsbelang boven het partijbelang te willen stellen. De generalissimus Parakovopoelos maakt be kend, dat hij bevel gegeven heeft aan de Griek- sche troepen om tot een offensief over te gaan teneinde de vijandelijke troepen, die zich op het Anatolistische front samentrekken, uiteen te jagen. HOOFDSTUK I. „Me dunkt, je bent wat stil vanavond, Robert," zeide de oude juffrouw Van Berken tot haar zoon, die tegenover haar zwijgend de courant las. Hij keek op naar het goedige, vriendelijke gezicht onder het zwarte mutsje, sedert jaren daar tegenover hem aan de andere zijde der tafel, en vroeg terug „Stil? Hoe komt u er aan, moeder?" „Sedert je in Kleef bent geweest, schijn je veranderd, 't Is of je iets in 't hoofd hebt, waar over je niet heen kunt, je bent vHSlrooid, diep in gedachten, je hoort niet altijd wat ik zegen antwoordt dikwijls niet eens op mijn vragen. Misschien heb je mij wel verwend, omdat je altijd zoo vriendelijk en attent voor mij waart, maar daarom juist valt het op. Je hebt toch geen zorgen ,,0 neen, alles gaat best op de fabriek. Wij heb ben bestellingen in overvloed. (,Ja, dat dacht ik ook. Maar zie je, 't is ook met wat ik je zorggezicht noem, dat je tegen woordig hebt, 't is heel iets anders misschien het ook verbeelding van me, maar mij dunkt De Minister en de onderwijzers. Het Haagsche correspondentiebureau meldt Het comité voor salarisactie voor onderwijzers der Hoofden-Vereeniging van den Bond en het N. O. G. deelt mede, dat het heden een audiëntie bij den Minister van Financiën heeft gehad. Omtrent het onderhoud meldt het comité het volgende Den -Minister werd gewezen op de alleszins verklaarbare verontwaardiging der onderwijzers, die het recht hadden, na het ad vies van den onderwijsraad, de centrale com missie voor georganiseerd overleg en de houding der geheele Nederlandsche pers, een inderdaad behoorlijke regeling te verwachten. Gewezen werd den Minister op den toestand, die in alle onderwijzerskringen van uiterst links tot uiterst rechts heerscht en die het ergste doet vreezen, ook al doet de leiding alles wat mogelijk is tot kalmte aan te manen, in afwachting van den uitslag der interpellatie. De Minister had geen ander antwoord, dan dat hij een en ander met belangstelling had aan gehoord, doch geen enkele toezegging kon doen. Het comité gaf daarna den Minister in v.rij krasse bewoordingen zijn teleurstelling over J: antwoord te kennen, aan hem de verantwoording latende voor de gevolgen van dit achteloos besluit. Men schrijft uit parlementaire kringen aan „De Tijd" Zijn wij goed ingelicht, wij hebben reden om aan te nemen, dat wij dit zijn, dan za! in den loop van deze week een nader bericht aan de Tweede Kamer gezonden worden over de voorgenomen regeling van de onderwijzers- salarissen. De scherpe, maar in menig opzicht zakelijke kritiek, die door de belanghebbenden en vele belangstellenden, o.a. de onderwijswet houders der drie groote steden, op de gepu bliceerde regeling is uitgeoefend, moet Minister De isser bewogen hebben enkele verbeteringen aan te brengen, hoewel niet aan alle wenschen van het salariscomité en het georganiseerd over leg kan worden tegemoetgekomen, met het oog o.a. op 's lands financiën. In den ministerraad be staat verschil van meening, of de toekomst der schatkist nieuwe aderlatingen toelaat. De suikervoorziening. Zooals reeds aan de gemeentebesturen is mede gedeeld, bij circulaire van 22 September 1920, heeft de Staat met de suikerproducenten een overeenkomst aangegaan voor de thans aan gevangen campagne 1920/1921 ter verzekering van een geregelde suikervoorziening. Daarbij is ter waarborging van een richtige nakoming o.m. bepaald, dat alle geschillen over de uitlegging, toepassing en uitvoering van dit contract, wat aangaat de behandeling van suikerhandelaren,industrieelen, winkeliers en pu bliek, ter beslissing zullen worden voorgelegd aan een onpartijdige arbitrage-commissie van drie personen die op geenerlei wijze bij den suikerhandel geinteresseerd zijn. De bevoegdheid dezer arbitrage-commissie inzake suikercontract 1920/'21 strekt zich uit sluitend uit tot geschillen, zuiver uit de overeen komst 1920/'21 voortvloeiende en dus niet die, samenhangende met de toepassing of uitvoering der overeenkomst 1919/'20. Deze commissie is thans samengesteld en be staat uit de volgende leden 1. mr. H. Bijleveld Jr., aangewezen door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, voorzitter 2. H. M. J. Blomjous, te Tilburg, aangewezen door den Nijverheidsraad 3. mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, aangewezen door den Middenstand. De beslissing der commissie zal voor Staat en suikerproducenten gelden als bindend zonder beroep. De commissie heeft als secretaris aan ziclr toegevoegd den heer L. Buckmann, Emmastraat 69, te Den Haag, aan wien eventueele verzoeken of klachten voor de commissie bestemd, behoo- ren te worden ingezonden. dat je niet precies verdrietig bent. Soms kunnen je oogen zoo schitteren alsof je aan iets heel prettigs denkt; en dan kijk je weer zoo somber of je er aan twijfelt, óf je dat prettige wel krimen zult." „Moeder," riep Robert half boos, half lachend, 't is onbegrijpelijk, wat u duidelijk op mijn gezicht kan lezen waarlijk of het uw kerkboek was." „Dus heb ik het geraden De oude vrouw liet haar beenige vingers, die onophoudelijk de breipennen in beweging brachten, even op tafel rusten, zij legde haar bril naast zich en zat toen met haar kleine, doordringende zwarte oogen haar zoon strak aan. „Misschien ik zeg niets," antwoordde hij, haar blik ontwijkend. „Mag ik dan meer zeggen „Heeft u misschien nog meer gevonden Zeg u het dan op, 't is misschien gemakkelijker als u het zegt dan ik." Een smartelijke trek maakte de rimpels in het oude gezichtje wat dieper en scherper, en de zwakke stem trilde verdacht toen zij zeide „Nu dan, je hebt trouwplannen 1" Het bloed vloog naar de wangen van den fa brikant, hij bleef haar verrast aanzien en het duurde een poosje vóór hij vragen kon „Maar moeder, wie heeft u dat gezegd „Nu, is 't niet zoo? Je. hebt in Kleef iemand ontmoet, die eindelijk zooveel indruk op je heeft RqkskolendistrBmtie. Naar aanleiding van een bericht in een der bladen, volgens hetwelk er plannen zouden be staan om, wanneer er zich geen ongunstige om standigheden voordoen, de Rijkskolendistributie met 1 April van het volgende jaar op te heffen, vernemen wij van bevoegde zijde, dat dienaan gaande nog niets is beslist en dat de zaak nog in hetzelfde stadium verkeert, als bij het ver schijnen van de Memorie van Antwoord inzake de begrooting van Landbouw, waarin de Minister heeft medegedeeld, dat tot opheffing van de Rijkskolendistriburie vooralsnog niet kan wor den overgegaan. Ook omtrent den datum van opheffing van 't Rijksgraanbureau is nog geen beslissing ge nomen. Wat 't Rijksbureau voor de scheepvaart be treft, dit zal voorloopig op zeer beperkten voet nog worden voortgezet. baron Gustave Guillaume, attaché bij de Bel gische legatie in Den Haag. Men meent in dit feit een aanwijzing te zien van het spoedig her vatten van de besprekingen met Nederland. Ontginning aardolievelden un Ned.-Indie. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp betreffende ontginning van aardolie- velden in Nederl.-Indië. Gezondheidsdiensten. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp tot instelling van gezondheidsdiensten. Teruggave P. W. Janssens-Ziekenkuis. B. en W. van Amsterdam stellen den raad voor, de bezittingen der stichting P. W. Jans- sens-Ziekenhuis, gevestigd te Almen in de ge meente Gorssel,welke door mevrouw C. E. van der Harst, geboren Janssens en haar echtgenoot den heer P. L. van der Harst aan de gemeente geschonken zijn, aan de schenkers of een door hen aangewezen lichaam terug te geven. Zooals men weet, is sedert de raadsvergade ring van 13 November 1918, toen de schenking van dit ziekenhuis aanvaard werd, gebleken, dat de exploitatie daarvan voor de gemeente zeer bezwaarlijk is. Ned. Mettray. Nederlandsch Mettray ontving van den in Amerika overleden oud-kweekeling J. R. de Lamar een legaat van 50.000 dollar en verder 3 legaten van f 1000. Nederland en België. Jaspar, de nieuwe Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, neemt als kabinetchef gemaakt, dat zij je er toe gebracht heeft je zelf af te vragen, of het niet beter is een huishouden te stichten, dan je leven altijd maar eenzaam door te brengen, met geen ander gezelschap dan je oude, eenvoudige moeder." Zij slikte even en haar breikous opnemend, begon zij weer et zenuwachtige haast voort te breien. Zij slikte even en haar breikous opnemend, begon zij weer met zenuwachtige haast voort te breien. Robert bleef haar verbaasd aanzien. „Moeder," vroeg hij, „hoe kan u dat zoo goed weten „Door mijn liefde, beste jongen Ik heb voor niets anders geleefd dan voor jou, nadat Onze Lieve Heer je goeden vader zoo onverwacht opriep en je bent voor mij altijd de beste zoon geweest Aan jou heb ik het te danken, dat ik van arme vrouw nu een deftige dame gewor den ben dat ik in zoo'n mooi huis woon en overal geacht word als de moeder van den rijken fabrikant Van Berkel en jouw geluk is altijd het mijne geweest, dat weet je wel „Hoe kan u dat nog vragen, moeder „Vroeger heb ik je dikwijls gevraagd, of je er niet aan dacht te trouwen maar je scheen er nooit veel zin in te hebben, je was tevreden met, je werk en met de manier, waarop m je huishouden deed— toen heb ik er niet meer over gesproken jaar in, jaar uit kwam geen ver andering, totdat je uit Kleef terugkwam, en toen ïeb ik het mij zelf dagelijks gezegd Bereid je Manifest R. K. Onderwijzers. De Besturen der Federatie van Alg. Dioc. Ver.van R. K. Bijz. Onderw. in Nederland, van de Dioc. Vereenigingen van R. K. Bijz. onderw. in de Bisdommen Utrecht en Haarlem, van den Bond van R. K. Onderwijzeressen in het Bisdom Den Bosch, van de Bonden van R. K. onderwijzers in de Bisdommen Den Bosch, Breda en Roermond en van den Bond van R. K. Openb. onderwijzers in de Bisdommen Utrecht #n Haarlem hebben het volgend manifest aan Katholiek Nederland gepubliceerd. „Nooit kwam het tot nu toe voor, dat de ka- .tholieke onderwijzer zich openlijk tot Roomsch Nederland richtte. Er was geen aanleiding toe Die aanleiding is er thans Een groot gevaar dreigt de Nederlandsche school. Door de Regeering is dezer dagen aan de Tweede Kamer een plan van onderwijzers- salarieering voorgelegd, waardoor de pijnlijkste teleurstelling in de harten der Nederlandsche onderwijzers is gewekt. In te scherpe vormen heeft zich die teleur stelling helaas reeds hier en daar geuit. Wij keuren dat af. Wij dreigen nietWij staken niet Maar diep gevoelen wij toch den plicht, in duidelijke woorden te zeggen, hoeveel er thans op het spel staat. De financieele gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs, die den schoolstrijd be slechtte, opende kort geleden voor geheel ons onderwijs een hoopvolle toekomst, ook doordat zij de noodzakelijke voorwaarden vervulde, om tot een goed opgeleid en behoorlijk gesala rieerd onderwijzerscorps te komen. maar voor, moedertje! Een groote verandering is op til. Robert heeft iets in zijn hoofd en in ziin hart!" J „En zou het u spijten, moeder Twee groote tranen biggelden over haar ge laat. „Ik had geen wenschen meer, ik was gelukkig. Maar wat doet het er toe, wat ik voel, en of ik het minder goed krijg. „O, neen, moeder, dat zal nooit gebeuren. U blijft de eerste, wat er ook van moge komen. Wij scheiden nooit, dat staat vast Zij glimlachte droevig. „Lieve Robert Ik ben lang genoeg gelukkig geweest door jou. Denk nu ook aan jezelf!" Hij stond op, een forsche, flinke man van om streeks zes en dertig jaar, een type van een man, die zich opgewerkt heeft door eigen kracht •n energie, en die daarbij de kostbaarste gaven van ziel en hart niet verloren heeft, die innerlijk goed en zacht gebleven was als een kind. Hij omhelsde zijn moeder diep aangedaan en knielde toen voor haar neer, zijn hoofd op haar schoot leggend. „Moeder, zeide hij zacht, „zij zal zoo'n goede dochter voor u zijn, want zij is zoo lief, zoo zacht, zoo innig beschaafd en verstandig.'" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1