Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 6ratis-0nge vallen verzeke ring f flip I3m® Jaargang. Woensdag 24 November 1920. Mo. 12896 Haar Dochter. FEUILLETON, 8nreau:j Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. kQ vnHta vu ■BI geheel» ||s| een hand, Invaliditeit j fe voet of oog B W W uwou I H U een daim j De verzekering woidt gewaarboigd doo» de Hollandsehe Algemeene Veraekeilagshuh la Behiedam. bQ verlies van een wijsvinger j bQ verües vu eiken ande* ren vinger i Buiteqlandsch Nieuws. BELGIE. De gemengde legercommissie is Dinsdag avond in het parlement bijeengekomen. Zij heeft een nota van generaal Maglinse aange hoord, die den diensttijd van zes maanden heeft bestreden, welke, volgens zijn meening, uit zou loopen op een ramp. Het zou de zelfmoord van het leger zijn. Hij eischt sterke en talrijke dek- kingstroepen-, hetgeen nooit zal worden ver kregen bij een diensttijd van 6 maanden. De socialisten hebben dat bestreden. Over een week komt de legercommissie weer bijeen. DE TOESTAND IN IERLAND. Er zijn gisteravond te Dublin vele arrestaties gedaan in verband met den moord op de offi cieren van Zondag. Er is een schip naar Dublin vertrokken om de lichamen der vermoorde offi cieren naar Engeland over to brengen. De be grafenis te Londen zal met groote praal plaats hebben. Er wordt medegedeeld, dat de regeering in de bescheiden, die onlangs te Dublin in beslag zijn genomen, het bewijs heeft gevonden, dat een aantal personen betrokken is bij het voor bereiden van daden van terrorisme. De regee ring heeft uitgebreide maatregelen getroffen om het hoofd te bieden aan al dergelijke pogingen. Drie gevangen Sinn-Feiners zijn eergisteren te Dublin doodgeschoten, toen zij trachten te ontsnappen. De wegen naar Dublin zijn afgezet door troepen. Van gisteravond 5 uur af mocht niemand de stad meer binnenkomen. Er hadden uitgebreide raids plaats, waarbij vele personen werden gearresteerd Tengevolge van de raids door heel Ierland zijn er vele arrestaties gedaan en worden er vele aanvallen van de politie vermeld op verschillende punten. In het laatst van de week zijn 40 per sonen gedood en 180 gewond. GRIEKENLAND. In de Fransche Kamer is gisteren de Grieksche koningskwestie ter sprake gebracht. In antwoord op de interpellaties over de Grieksche gebeurtenissen heeft de minister-pre sident gezegd, dat de jongste gebeurtenissen een nieuwen toestand geschapen hebben. De Fransche regeering houdt zich daarbij al haar vrijheid van handelen voor. Zij wil niet tusschen- beide komen in de Grieksche zaken. Maar in dien een mogendheid, zoo kort na een oorlog, die de beschaving in gevaar bracht, aan haar hoofd een vorst plaatst, die, een voortdurende vijandigheid tegen de geallieerden aan den dag legde en de medeplichtige was van de vijanden der geallieerden, moet deze mogensheid ervan verwittigd worden, dat zij niet meer dezlefd gevoelens onzerzijds zal kunnen vinden en evenmin onzen steun. Daarna zeide Leygues Als beschermende mogendheid hebben wij bij verdrag het recht ,,God zegene je keuze, Robert. Ik twijfel er niet aan, je zult mij geen dochter brengen, die jou niet ten volle waardig is. En vertel me mi alles Hij deed niets liever en vertelde uit de vol heid van zijn hart, hoe hij in Kleef toevallig in kennis was gekomen met mevrouw Manteg- hem en haar dochter constance mevrouw was de weduwe van een hoofdofficier, en woonde nu in den Haag in Duinoord behalve deze eeni- ge dochter, had zij nog een paar zonen, die ech ter in Indië of Transvaal waren. De oude vrouw kneep de lippen vaster op een en knipte met de oogen deze bijzonder heden maakten haar de kennismaking van haar zoon nu juist niet angenamer hij merkte het niet en vertelde door. Zij zaten naast elkander aan tafel, ontmoetten elkander op het terras en de wandelingen. Constance was een zacht, lief persoontje zij was alleen een beetje zwak en zenuwachtig, haar moeder moest haar zeer ontzien maar zij had volstrekt geen aanspraken, zij cijferde zich altijd weg en kon niet verdragen, dat, men zich moe om haar maakte. Zij waren goed katho- een meening uit te spreken over den ernst van een daad die aan Duitschland machtiging zou kunnen geven direct of indirect tusschenbeide te komen in de zaken in het Oosten. De Fran sche regeering wil het probleem, dat plotseling gesteld is, onderzoeken in volledige overeenstem ming met Engeland. Definitieve maatregelen zullen binnenkort besproken worden in het onderhoud met den Engelschen premier. Ley gues verzocht uitstel van de dagbepaling van de interpellatie. In de Atheensche bladen is een officieus be richt verschenen, waarin staat, dat de volkswil duidelijk is gebleken bij de verkiezingen. De regeering zal haar houding handhaven ten op zichte van den terugkeer van Constantijn. Do mogendheden, die het principe van natio nale zelfbeschikking hebben uitgesproken, moes ten zich onthouden van ingrijpen in de interne aangelegenheden van Griekenland. Naar Havas nader seint, heeft het kabinet Rhallis zich bereid verklaard de waarborgen te geven voor de oprechtheid van hare gevoe lens ten opzichte van de entente. DE VOLKENBOND. Duitsche correspondenten geven beschouwin gen over de eerste week van de Volkenbonds vergadering te Genève. De correspondent van de „Vossische Zeitung" meldt, dat de Volkenbondsvergadering niet slecht gegonnen is. Degenen, die verwacht zou den hebben, dat reeds den eersten of den twee den dag de wereldvrede zou worden gegrond vest, of bestaande legers en vloten van 1 Jan. 1921 af zouden worden opgedoekt, moeten zich wel teleurgesteld gevoelen. Indien men echter inziet, dat hier een doel wordt nagestreefd, waarvoor zoo goed als alle voorwaarden ter verwezenlijking ontbreken, dan moet men zeggen, dat het meegevallen is. De gedelegeerden zijn oprecht en zakelijk aan het werk getogen. Een correspondent van het „Berliner Tage- blatt" schrijft Ofschoon voortdurend gezegd is, dat de Vol kenbond een staat boven de staten zal zijn, is haar machinerie alleen te vergelijken met de wetgevende lichamen van een staat. Ook de Volkenbond zal in den loop van de geschie denis strijd over zijn grondwet beleven. On danks de Babylonische verwarring, die nog te Geneve heerscht, teekenen zich reeds eenige hulplijnen af. De algemeepe vergadering van den Bond was gekenmerkt door het feit, dat de meeste leden uit de nationale parlementen voortkomen en droeg dan ook een uitgesproken parlementair karakter. Er zijn eenige voorteekenen van partijgroe- peeringen, die afwijken van de gewone bond genootschappelijke oriëntatie. Zoo schijnt een samengaan van Spanje met de Zuid-Amerikanen en van Polen met Tsjecho-Slowklije zich te ontwikkelen. Natuurlijk vormen de Skandina- viërs een openlijk bondgenootschap. In elk ge val staat ook de nauwere betrekking van de liek. Zondags reden zij samen uit, maakten vele uitstapjes en nog voor dat hij 't zelf wist, voelde Robert, dat Constance groote macht over hem had verkregen en hij voor 't eerst de vrouw ge vonden had, die hij wenschte lief te hebben als de zijne. „En heb je reeds aanzoek om haar gedaan vroeg de oude vrouw, hem over zijn donker kort geknipt haar streelend. „Neen dat wil zeggen ik weet dat ik haar niet onverschillig ben ik heb haar veel van u verteld en van onze innige verhouding, en dat vond zij zoo mooi en haar moeder huilde er om och zij zijn zoo gevoelig en sympathiek zij zouden zoo gaarne kennis met u willen maken. Toevallig kennen zij den no taris Vierman in Vlasveld, en nu schreef me vrouw Manteghem mij, dat zij daar belet ge vraagd hebben en er een poosje komen logee- ren." „O zoo Er was iets in don toon zijner moeder, dat Robert minder aangenaam trof't was of zij het een weinig ongepast vond van een moeder, om met haar dochter de eerste stappen te doen tot nadere kennismaking met een aanstaanden schoonzoon. „Zij zouden er toch wel gekomen zijn," voeg de hij er bij als een soort verontschuldiging. ,,Maar toen je laatst in Den Haag was, heb je haar toch zeker wel bezocht „O ja, ik ben er geweest, ik wilde haar in- Nederlanders en Zwitsers tot de Skandina- vische rijken vast. Nederland heeft, naar het schijnt, vrij veel voeling met den Balkan, in het bijzonder met Roemenië. Italië laveert zoo veel het kan. Frankrijk staat wantrouwend op den uitkijk, maar wil niet heelemaal negatief doen. Enge land wil in geen geval een open conflict. Er wordt gerekend met een groot blok van Engeland met de Dominions en van de aan stemmen zoo rijke groep van Spaansch spre kende landen. Komt het tot ernstige geschillen, dan ligt aan deze zijde waarschijnlijk de meerder heid De groote kracht van Engeland berust op zijn middelaarschap tusschen Europa en de andere werelddeelen en het zal niet licht in de minderheid geraken. In de gisteren gehouden vergadering van den Volkenbond vroeg Barnes (Engeland) ophelde ring over de vraag, waarom de raad van den Volkenbond niets gezegd had over de redenen, waarom hij niet tusschenbeide gekomen was in het Poolsch-Russisch conflict. Hij verlangde, dat de raad stappen zou doen om het hervatten van de vijandelijkheden tusschen Polen en Rus land te verhinderen. Dit voorstel zal in een volgende bijeenkomst behandeld worden, nadat de raad er over be raadslaagd zal hebben. ZWITSERLAND. De industrieele crisis in Zwitserland neemt steeds grooteren omvang aan. Bijna alle in dustrieën vertoonen op het oogenblik een toe neming van werkloosheid. Bijzonder sterk is het het geval in de horlogeindustrie, waar in eenige districten reeds de sluiting van de bedrij ven wordt overwogen, alsmede in de schoenen industrie, waar de export door de ongunstige valutaomstandigheden bijna geheel is stil ge legd. De zijde-industrie lijdt onder de Fransche concurrentie. Een krachtige beperking van den arbeidstijd blijkt noodzakelijk. De chemische en kleurstoffenindustrie is nog met de uitvoe ring van vroegere orders bezig, maar nieuwe bestellingen komen niet in. ALLERLEI. De Romeinsche bladen melden, dat Giolitti naar Londen zal gaan, om met Lloyd George besprekingen te houden. Volgens de „New-York Tribune" is de Amerikaansche generale staf voornemens de Amerikaansche troepen te Goblenz op zijn laatst 31 Mei 1921 tot 10.000 man te verminderen. Aan het „Petit Journal" wordt uit Stock holm geseind, dat volgens de Zweedsche bladen, President Wilson zal worden voorgedragen voor den Nobelprijs voor den vrede over het jaar 1920. terieur leeren kennen en 'twas daar juist zooals ik me had voorgesteld smaakvol, keurig, en netIk zou er u eer over gesproken hebben, maar och ik zag er zoo tegen op. Wij leven zoo aangenaam, zoo vredig, ik had nooit gemeend, behoefte te zullen voelen aan een ander leven maar nu is het ineens zoo veranderd. Ik kan me niet meer voorstellen, gelukkig te kunnen zijn zonder mijn Constanco. De oude, rimpelige handen beefden sterk en de stem klonk onzeker, toen zij vroeg „Dus eigenlijk ben je er reeds overtuigd van, dat zij je genegen is en er in zal toestemmen, je vrouw te worden. „Ja ten minste zoo goed als. Maarm moederlief Denk toch niet, dat u voor haar de plaats zal moeten ruimen. Ik zal alles goed regelen, u blijft hier zij is te zwak om voor zoo'n groot huis te zorgen, en dan ook, zij heeft te veel andere liefhebberijtjes, die haar tijd in nemen. Behalve haar muziek, schildert en boetseert zij, en en ze maakt verzen en schrijft novellen, en dan fietst zij en houdtveel van ten nis en cricket. .Toch leven zij »uinig. Haar kleeren maakt ze zelf." De arme vrouw zag geheel verwonderd en verbijsterd haar zoon aan, die nuweer tegenover haar zat. Geen twijfel meer, die aanstaande schoondochter was op ende op een nieuwer- wetsch meisje, dat op alle mogelijke moderne stokpaardjes rondsprong en op haar, eenvoudig Binnenland. Het Biimenlandsch Beleid der Regeering In de Memorie van antwoord op de begrooting van binnenlandsche zaken deelt de minister mede, dat zeer kort nadat de ex-Kroonprins onze grens had overschreden hem Wieringen als ver blijfplaats is aangewezen. Uit deze aanwijzing, zegt de minister, volgde, dat het Rijk ook voor een passend verblijf aldaar had te zorgen. Indien er grond is voor een verwijt, zou het zijn, dat de huisvesting eer te eenvoudig dan te weel derig is. Met betrekking tot hetgeen het voorloopig verslag behelst omtrent samenvoeging van ge meenten deelt de minister o.a. nog mede, dat het denkbeeld om de provinciën in ondercom missariaten te verdeden, aan welke de uitvoe ring van 's Rijks wetten zou zijn op te dragen, de staatsregeling raakt en men daarop des- verlangd bij de aanstaande Grondwetsherzie ning kan terugkomen. De vraag of het belastinggebied der provin cie herziening behoeft, heeft de volle aandacht van den minister. Het bereids ter zake met de colleges der Gedeputeerde Staten gepleegd overleg heeft hem de overtuiging geschonken, dat is af te wachten in hoever de hoogere op brengst van de provinciale opcenten op de Rijks inkomstenbelastingen, als volgt van de ver zwaring van die belastingen bij de jongste des betreffende wetswijzigingen, eventueel ook van het accres dier belastingen uit anderen hoofd toereikend zal zijn om de noodzakelijke uitga ven te bestrijden. De vraag, welke som voor aftrek wegens noodzakelijk levensonderhoud in de gemeente- raadsbesluiting tot heffing van hoofdelijken om slag of andere directe belastingen naar het in komen toelaatbaar is, kan slechts in verband met de plaatselijke omstandigheden aan de hand van de verslagen der betrokken colleges van Gedep. Staten beantwoord worden. Hieruit volgt, dat h priori voor dezen aftrek geen be drag is te noemen, hetwelk voor goedkeuring vatbaar is te achten. Het besluit van den gemeenteraad van Am sterdam onder dagteekening van 21 Juli j.l. ge nomen, draagt wel is waar de voorbereiding van de loonregeling op aan eene centrale com missie voor georganiseerd overleg, maar be houdt de eindbeslissing voor aan den gemeente raad, strijdt met art. 136 der Gemeentewet, kan de minister dus niet aannemen. Het verslag der Staatscommissie tot voorbe reiding van de- herziening van de Gemeentewet is d.d. 18 September 1920 uitgebracht en se dert gepubliceerd. Eene toezegging omtrent de indiening van een wetsontwerp tot herziening van de Gemeentewet kan in het huidig stadium niet worden gedaan, reeds omdat over dat ver slag eerst nog verschillende adviezen zijn in te winnen. DE BURGERWACHTEN. Over de vraag, of eene revolutie gemaakt wordt, dan wel ontstaat, behoeft men zich niet warm te maken. Zij is er, zoodra personen zich oüderwetsch burgervrouwtje, laag zou neer zien. Nu ja, dat kleeren maken „Dus ziet u, dat u onontbeerlijk is hier voor het huishouden. Hoe minder Constance te doen heelt, doe dankbaarder zij u zal zijn, dat u haar het huishoudelijke werk waarvan zij niets houdt en ook weinig verstand heeft, uit de hand „Maar zij heeft toch ook nog zelf een moeder „O, maar die komt niet bij mij inwonen, dat begrijpt u toch wel. Die blijft in Den Hag, dat spreekt ik wel af." „En als zij er op staat „Dat zal zij niet doen, zij zal begrijpen dat mijn moeder hier de oudste en heiligste rechten heeft, dat mijn plicht is, ze door ieder te laten eerbiedigen, 't eerst door mijn vrouw." 't Waren mooie woorden en zij werden met den noodigen gloed en nadruk gezegd, maar toch stelden zij juffrouw Van Berkel niet gerust zij was zoo oud geworden, zij had zooveel zelf ondervonden en zooveel in de wereld rondge zien, zij wist hoe gemakkelijk 't is, vooruit alle moeilijkheden te regelen naar welgevallen, maar ook, hoe alles onder den indruk der werkelijk heid geheel verschillend uitvalt en hoe er dan allerlei belangen opkomen, waaraan men vroe ger niet dacht, waarmede men rekenen moet en die aan elke zaak een geheel ander aanzien geven. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1