Dagblad voor Schiedam en Omstreken firatis-Ongevaltenverzekering f Donderdag 25 November 1920. No. 12897 n Haar Dochter. 43st« Jaargang. FEUILLETON. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. wnrrunolen' i T ,regjS f4-75! elke regel daarboven 35 cent, 3 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. toegezonden herhaaldehJk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage Incassokosten worden berekend. bg levenslange geheels invaliditeit verlies van een hand, voet of oog j Mi verlies duim I Buitenlandsch Nienws. wo*dt gewaarborgd door de HoUandsehe Algemeene Verzekeringsbank Ie gehledam. bQ verlies van een wijsvinger kg verlies van eiken ande ren vinger i DE TOESTAND IN IERLAND. Asquith zal heden in het Engelsche Lagerhuis een motie indienen, waarin uitdrukking wordt gegeven aan het afgrijzen over den moord op officieren en andere personen te Dublin, en waarin tevens het optreden der autoriteiten wordt veroordeeld, die getracht hebben, deze misdaden tegen te gaan door terroristische repressailles, die het leven en de bezittingen van onschuldigen in gevaar brengen en in strijd zijn met de beschaaide zeden. De motie dringt aan op het onverwijld doen van stappen tot het herstel van den vrede. Dinsdagavond om 9 uur had een geheimzin nige ontploffing plaats in een der drukbezochte straten van Cork. De oorzaak is onbekend, doch men denkt, dat de ontploffing werd ver oorzaakt door een bom, welke uit een voorbij rijdenden huurauto zou zijn geworpen. Door de kracht der ontploffing werden ver scheidene personen tegen den grond geslagen. Vijf voorbijgangers werden ernstig gewond. Van één hunner werden beide beenen, van een ander een arm verbrijzeld. Gemeld wordt, dat sedert een week 125 perso nen werden gearresteerd.De uitgever en hoofd redacteur van „Freeman's Journal", het be kende Nationalistische orgaan, dat te Dublin wordt uitgegeven, stonden gister voor den krijgsraad terecht onder beschuldiging, onware berichten te hebben gepubliceerd omtrent be weerde gevallen van represailles door de politie. De minister voor Ierland las in het Lager huis een in beslag genomen document van Sinn- Feiners voor, ten bewijze, dat zij plannen be- raamdden voor de verwoesting van dokken te Liverpool en de electrische centrale teManchester Lord Birkenhead verklaarde in zijn in het Hoogerhuis gehouden rede over den Home- Rule-bill nog, dat de instelling van afzonder lijke parlementen voor Zuid- en Noord-Ierland noodzakelijk werd gemaakt door den huidigen toestand, welken hij als den grondslag wilde beschouwen. Indien men slechts acht gaf op een zachtaardig bestuur en op bezuiniging, dan zou het zeer zeker aanbeveling verdienen, om één parlement te nemen en één enkele uit voerende macht voor geheel Ierland. Dit wets ontwerp, hetwelk rekening hield met de om standigheden, welke volgens hem den grond slag vormden, erkende derhalve de mogelijkheid van een vereenigd Ierland en gaf eenvoudige en doeltreffende middelen aan, om een fusie der beide parlementen te kunnen bereiken. Rekening houdende met het feit, dat de meerderheid in het zuidelijke deel van Ierland door geloof en gevoel nauw verbonden was met een minderheid in Noord-Ierland, en omgekeerd zouden, naar hij hoopte, de vertegenwoordigers der beide parlementen, indien zij gemeenschap pelijk zouden vergaderen in den Raad, een schema voor een Tweede Kamer overwegen, en geinspireerd door de gemeenschappelijke belangen, zouden de beide parlementen dit schema aannemen, waardoor de wederzijdsche bescherming der minderheden zou worden ver zekerd. Eén ding stond bij haar vast, haar eigen gelukkigste jaren waren voorbij, maar dit re kende zij niet - één enkele groote vraag alleen hield haar bezig zou het huwelijk van haar eenigen zoon met dit vreemde meisje tot zijn geluk strekken Invloed uitoefenen op zijn be sluit kon zij niet, het zou er trouwens ook reeds te laat voor zijn hij had zich al te ver gewaagd en zijn hart, zijn eerlijk, trouw hart, was door die andere reeds geheel veroverd. Zij kon niets anders doen dan de handen vou wen en bidden voor zijn toekomst, zijn geluk. Haar geheele leven was trouwens één gebed geweest. Haar man, meesterknecht aan deze fabriek, die toen echter nog lang den omvang niet had gehad van thans, werd-door een onge luk verminkt en stierf na lang en zwaar lijden. Zij bleef met haar tweejarig zoontje achter en verdiende door naaien en breien een stukje brood. De fabrikant ondersteunde haar ook wel, maar zijn zaken bloeiden niet en veel kon hij niet doen. Gelukkig bleek Robert, toen hij naar school ging, een buitengewoon vlug, ijverig kind, dat leerde wat hij maar kon door goede menschen geholpen kon hij zijn studiën voortzet- DUITSCIILAND. De Rijksdag is gisteren begonnen met de be- sprekingen over de begrooting in verband met de uitvoering van het vredesverdrag. Wels' (Sociaal-democraat) begon met te zeg gen, dat revanche en een herziening van het vredesverdrag, die dringend noodzakelijk is,kan komen. „Uw geschreeuw zal geen invloed heb ben op Engelands' houding", zegt spreker ver volgens, zich tot rechts wendende. De aan staande onderhandelingen zullen er over be slissen, of het verdrag van Versailles het dood vonnis van Europa zal zijn, dan wel een grond slag voor het herstel van het continent. In Frankrijk begint men reeds in te zien, dat het noodzakelijk is een andere regeling te treffen. Herbette stelt voor, om materialen en grond stoffen voor de industrie te leveren. De schade vergoedingen moeten de brug vormen tusschen het Duitsche en Fransche volk. De rijksminister van Buitenlandsche Zaken Simons, die daarna het woord nam, verklaarde in verband met de opmerkingen van Wels Wij stonden te Spa op het standpunt, dat het alleen door het thans gevolgde financieele sys teem bij de kolenleveringen mogelijk zou zijn, om op bevredigende wijze in de levensmiddelen voorziening van de mijnwerkers te voorzier Dit stelsel miste echter zijn goede uitwerking, doordat de Entente tegelijkertijd betaling voor de benoodigdheden van .de bezettingstroepen eischte. Schreiber (Centrum) merkte op Wij betalen een deel van de bransche oorlogsbegrooting. Daardoor moeten wij ten gronde gaan. De liefdegiften uit Amerika, hoeveel ook, vermogen hiertegen niets. Spreker protesteerde verder krachtig tegen de zwarte bezettingstroe pen, het inrichten van vliegkampen door de bezettingstroepen en het systeem van vreed zame verovering" van het bezette gebied. Dr. Breitscheid (Rechts-Onafhankelijke) hield een rede, waarin hij o.a. zeide Wij kunnen niet gedwongen worden, de kosten te betalen, welke men van ons voor de bezettings troepen eischt. Het gaat niet langer aan, dat de Entente het Rijnland met een onbegrensd aan tal soldaten bezet. Van dezen last moeten wij bevrijd worden. Wij vinden het echter niet goed, om bij elke gelegenheid om herziening van het verdrag te roepen. Kerell (Democraat) voerde na hem het woord. Hij deed een dringend beroep op de geestelijk heid in Engeland en Amerika, wier taak het moest zijn, om de bevolking van die landen tot het besef te brengen, dat de Duitsche kinderen aan ziekten en ontberingen ten offer vallen en het Duitsche volk van honger sterft. FRANKRIJK EN RUSLAND, In de vergadering van de Fransche Kamercom missie voor de buitenlandsche zaken heeft de minister-president verklaard dat de politiek van de huidige Fransche regeering ten opzichte van Sowjet-Rusland geheel dezelfde blijft als die \an het vorig Kabinet Frankrijk zou een erken ning van een Russische regeering slechts onder de oogen kunnen zien, indien die regeering alle verbintenissen van vroegere Russische regeeringe erkende. diend, heeft de 1 sjecho-Slowaaksche minister van Buitenlandsche Zaken uit naam van zijn regeering zijn verontschuldigingen voor het gebeurde aangeboden en toegezegd, dat er vol ledige vergoeding zal worden gegeven voor de toegebrachte schade. ten hij kwam aan de fabriek, die van eigenaar veranderd was, deed eenige belangrijke verbe teringen aan de machines steeg langzaam op tot compagnon en toen de eigenaar stierf was hij zoo ver, dat hij de geheele fabriek voor eigen rekening kon drijven. Zelf van onder op begonnen, bezat hij een o- pen oog voor de nooden van zijn volk, hoewel hij onverbiddelijk streng kon zijn voor elke tekortkomingonder zijn leiding nam de zaak een ongekende vlucht en na -eenige jaren was hij als een vermogend man hij had zelfs zeer rijk kunnen zijn, als hij minder acht had gesla gen op de rechtmatige eischen zijner arbeiders. „Ik ben toch alleen op de wereld. Moeder en ik zullen er wel komen," zeide hij, wanneer hij een groot gedeelte der winst afstond, ter wille van zijn werkvolk. Moeder had hem niet verlaten haar onbe zorgde dagen waren aangebroken, sedert zij in de ruime, niet weelderige, maar toch uiterst gezellige fabrikantswoning haar intrek had genomen. Het huis was eenvoudig gemeubeld, zelfs ouderwetsch, maar in haar oog was het een voor beeld van deftigheid ook liet verdere huishou den was op een bescheiden leest geschoeid. Robert was er zeer tevreden mee, hij was het nooit anders gewoon goweest. De goede burgerpot zijner moeder smaakte hem beter dan alle mogelijke liflafjes, die hem op diners van vrienden of aan tables d'hote wer- GRIEKENLAND. De Grieksche volksstemming, is, gelijk ge meld, een week, dus tot 5 Dec. uitgesteld. Het komt er maar op aan, te weten, wie voordeel zal hebben bij dit uitstel, schrijft „de Temps". De partijgangers van Constantijn blijven niet werkeloos. Generaal Dusmanis en de beruchte Mercurius, de gewezen organisator der reser vistenbenden, zijn te Athene teruggekeerd en reeds ontvangen bij den invloedrijksten der ministers, Gounaris. De nieuwe Grieksche re geering, die koning Constantijn heeft hersteld, wil tegelijkertijd het verdrag van Sevres be houden. Zij wil bijgevolg de populariteit van den koning, die met Duitschland werkte en de door Venizelos, die met de geallieerden werk te, geoogste weldaden met elkaar vereenigen. Wanneer men de mogelijkheid beschouwt van de candidatuur van den oudsten zoon van Constantijn, is de Temps" van meening, dat de kroonprins op zijn ouders een onbetwistbaar voordeel heeft. Hij heeft geen aan Wilhelm ge richte telegrammen geteekend, hij heeft geen triomfantelijke proclamatie uitgevaardigd na de hinderlaag van 1 Dec. 1916 en hij is persoon lijk niet verantwoordelijk voor de capitulatie van het fort Rupel en Cavalla. Maar, welke waarborgen men redelijkerwijze ook verwachten mag, tusschen den kroonprins en de geallieerden zijn er toch slagboomen. Hij is zijn vader in ballingschap gevolgd de overwinning der ge allieerden is een ramp geweest voor de naar Luzern gevluchte koninklijke familie. Gedurende de 20 maanden, welke Venizelos heeft door gebracht met over den vrede te onderhandelen, hebben de ballingen van Zwitserland onver moeid tegen hem samengezworen. Het is - de verplettering der Venizelistische partij, die den kroonprins de hoop geeft te kunnen regeeren. Hoe kan men eischen, dat zulk een vorst zich solidair zal gevoelen met de geallieerden Zelfs indien de Grieksche regeering Constantijn mocht vervangen door den kroonprins die zich steeds zou beschouwen als luitenant-generaal van Constantijn zou de nieuwe toestand, die in Griekenland is ontstaan, niet minder blijven bestaan, besluit de „Temps". TSJECIIO-SLOWAKIJE. Bij de anti-Duitsche betoogingen te Praag zijn Duitsche onderdanen door Tsjechen-ge- peupel beleedigd en benadeeld. Op een klacht, welke de Duitsche gezant dienaangaande bij de^Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft inge- ALLERLEI. Omtrent de bloedige tooneelen te Bologna wordt nog gemeld, dat, terwijl de nieuw geko zen gemeenteraadsleden ter raadszitting ver gaderd waren, de natioanlisten en socialisten een formeel gevecht leverden op het plein voor het stadhuis. De roode garde, die binnen het gebouw was geposteerd, meende, dat de natio nalisten op het punt stonden het stadhuis bin nen te dringen en wierp bommen onder de menigte. Inmiddels had een aantal revolutionairen zich toegang verschaft tot de zittingzaal. Zij uitten bedreigingen tegen de kleine groep raads leden der oppositie. Een van dezen, advocaat Ovilio, reikte zijn revolver aan zijn tegenstanders en zeide „Doodt ons, als ge durft !"Onmiddel- lijk liep een socialist op het raadslid Giordini toe en schoot hij hem twee kogels in het hoofd. Een ander raadslid kreeg een schot door de long. In totaal werden acht personen gedood, acht levensgevaarlijk gewond en zeventig meer of minder ernstig gewond. De Milaneesche „Temps" verneemt uit Athene dat zich een commissie naar Luzern zal begeven, om koning Constantijn uit naam van het Griek sche volk te verzoeken den Griekschen troon weer te bestijgen. Volgens het jaarbericht van de Amerikaan" sche generale staf bedragen de kosten van de Amerikaansche bezetting in Duitschland tot dusver 257 millioen dollar, waarvan Duitsch land 32Va millioen heeft betaald. Dit bewijst weer eens, welke ongehoorde financieele las ten aan het rijk worden opgelegd door de be zetting. Staten-Generaal. den voorgezet. Een jonge dienstbode hielp haar in de taak gewoonlijk nam juffrouw Van Berken een jong meisje uit een der werkmansfamilies bij zich in dienst, een kind dat weinig kende, maar onder haar verstandige leiding, na eenige jaren, een bekwaam burgerdienstmeisje werd. Dan liet zij haareen grooteren dienst zoeken en was kin derlijk blijde, als het kind 't goed maakte en in haar nieuwe omgeving voldeed. Zoo had zij er reeds verscheidenen opgeleid, en behalve eenige teleurstellingen had zij alle reden om met de resultaten van haar „meiden- school", zooals Robert het schertsend noemde, tevreden te zijn. En nu zou alles anders worden geen wonder dat zij er pijnlijk door verrast wasjarenlang had zij zich wel voorgehouden, dat eens dit oogenblik komen kon.Zij had er zich op voorbe reid, alle dagen bad zij uit de volheid van haar vroom hart voor haar kind, opdat God hem niets anders zou geven, dat wat strekken kon tot bevordering van zijn eeuwig en tijdelijk geluk maar het nam niet weg, dat zij zich nu maar niet verheugen kon over een gebeurtenis, die hij als het hoogste geluk van zijn leven beschouwde. Robert was nu vroolijk en opgewekt, als voel de hij zich ontheven van een zwaren druk hij had er zeer tegen opgezien, zijn moeder de bekentenis te doen van zijn nieuwe plannen misschien was hij er, ondanks zijn neiging om alles van den besten kant te bezien, niet TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 24 November. Staatsbegrooting. De heer Troeelstra (S. D. A. P.) betoogt dat bij de rechtsche partijen de voorwaarden voor samenwerking met de sociaal-democraten nog met aanwezig zijn Spr koestert geen verwach tingen van de Katholieke bedrijfsraden Spr. verdedigt hier tegenover de socialisatie. De heer Dresselhuys (V. L. bestrijdt het betoog van den heer Troelstra inzake soci alisatie. Spr. verwijst naar Duitschland, waar onder een sociaal-democratisch bestuur de so cialisatie volkomen mislukt is. Als eenig argument voor die mislukking kan de heer Troelstra slechts meedeelen, dat de toe stand in Duitschland onrustig was en geheel ongeschikt voor socialisatie (gelach). Volgens spr. kwam in Duitschland in de eerste plaats voor geheel zeker van, of die contrasten, de moderne dames Manteghem en zijn lief, oud moedertje wel bij elkander zouden passen. In elk geval, hij gevoelde zich zeer verlicht nu zijn moeder er alles van wist en het zoo kalm en verstandig opnam dat zij er niet over juichen zou, had hij vooruit begrepen, maar meer tegenstand ver wachtte hij toch stellig, en het viel hem mee, dat zij zich spoedig scheen te schikken. Hoeveel haar ditkostte, vermoedde hij niet in zijn egoisme van eenigen zoon en van aanstaan den bruidegom hij was te veel gewoon geraakt aan haar zelfvergetelheid en haar manier van I zichzelf altijd op den achtergrond te plaatsen om naar innigste gevoelens te vragen. De meid bracht een pak brieven binnen. „O, het antwoord op mijn advertentie," zei Robert, „u weet, dat ik een nieuwen portier noodig heb. Ik adverteerde om een eenvoudig man, ongehuwd, tegen vrije woning, licht, vuur en eén kleine bezoldiging. En zie nu eens aan, wat 'n massa lui zich daarvoor aanmelden!" „Och ja zuchtte de moeder, „de strijd om het dagelijksch brood wordt bij den dag zwaar der." Robert las met vluggen blik de brieven over hij had er gewoonte van en schifte ze dadelijk na lezing. (Wordt vervolgd) SI

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1