Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering fii 43*rt« Jaargang. Vrijdag 26 November 1920. Mo. 12898. Bureau f Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2—per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk ad verteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. r B Incassokosten worden berekend. dood hg vcrllti vu hg p fin ft hi levenslang* ||||i verliet geheele I p een hand, invaliditeit j fcM voet of oogfePH uw™ S U U een duim Jie_^er^kerlnB_wofdt_^^^^gd^dooirj^HollaDdgehe Altmaan* Veizekeiiagsbaah te S*hi»dam. hQ veilles van een wqsvingei hg verlies van eiken ande ren vingen Buitenlandseh Nieuws. DE TOESTAND IN IERLAND. Het Hoogerhuis heeft gisteravond de tweede lezing aangenomen van het Iersche Home-Rule ontwerp. Een voorstel om de debatten daarover te verdagen werd verworpen met 17791 stem men. Dit wijst er op, dat het wetsvoorstel ten slotte wel door het Hoogerhuis zal worden aangenomen ofschoon sommige Lords zullen beproeven het in verschillende opzichten ge wijzigde te krijgen. Uit Rome seint men het volgende De Paus, onder den indruk van het krachtige protest van den Ierschen clerus, onder aanvoe ring van kardinaal Logue, tegen wat zij noemen ,,de wreedaardige en bloedige aanvalllen van de Britsche politie en troepen op weerlooze burgers, waarvan vele onschuldigen liet slacht offer worden", heeft den toestand uitvoerig be sproken met kardinaal Gasparri, die daarover een onderhoud zal hebben met graaf de Salis, den gezant in Engeland. beurtenissen verleden Zondag in Bologna voor gevallen. Hij zeide, dat zulke uitspattingen niet langer- gedeld konden worden en dat ge weld van iedere zijde moet worden'tegengegaan. Hij deelde mede, dat er weldra, een wetsont werp zal worden ingediend voor de confiscatie van alle wapens, die zich thans in handen van particulieren en van polit eke vereenigingen bevonden, terwijl overtreding van het verbod om wapens te dragen, streng zal worden gestraft. GRIEKENLAND. Uit Bazel bericht de „Europ. Presse", dat men te Athene stellig verwacht, dat koning Constantijn Maandag of Dinsdag van de vol gende week aldaar zal aankomen. DUITSCHLAND. In de gisteren gehouden zitting van den Rijks dag werd het wetsontwerp betreffende de auto nomie van Opper-Silezië behandeld. De Rijks kanselier, Fehrenbach, wees op het belang der aanstaande volksstemming in Opper-Silcziü. Het geheele volk was zich ervan bewust, dat Duitschland het niet stellen kon buiten de mij nen en de industrie van Opper-Silezië en in geval dat gebied van het rijk werd afgescheiden, niet in staat zou zijn, de verplichtingen van het vredesverdrag te vervullen. De terroristische middelen, waarmee van Poolsche zijde getracht werd invloed op de volksstemming uit te oefe nen, zijn zeer verwerpelijk. Het is aan Duitsch land te danken, dat het gebied tot de hoogte is gekomen, waarop het thans op industrieel en cultureel gebied staat. Ook in de toekomst zal Duitschland voor de ontwikkeling van Opper- Silezië borg kunnen staan, hoe netelig zijn positie op het oogenblik ook is. Daartegenover is Sile- zië een land, dat nog in zijn eerste ontwikke ling is en gezien de verschillende elementen zijner bevolking ter nauwernood waarborgen voor een rustige bewindvoering biedt. Opper- Silezië is volgens de samenstelling zijner bevol king en zijn industrieelc ontwikkeling een ge bied met een uitgesproken eigen landoord. Onder normale omstandigheden zou artikel 18 van de grondwet voldoende aan de rechtvaardige wenschen tegemoet kunnen komen. Thans echter was de toestand zoo, dat een overwegend deel van de Duitsche bevolking aandringt op een oplossing van de kwestie der autonomie in het wetsontwerp. Spreker wil geen critiek uitoefe nen op de verschillende maatregelen, welke de intergeallieerde controle-commissie voor Opper- Silezië indertijd heeft genomen, maar hij ver wacht, dat thans, nu het Duitsche rijk niet meer over de middelen beschikt om dat te doen, deze commissie alles in het werk zal stel len om een ordelijke, rustige volksstemming mogelijk te maken. Hij koestert het volste vertrouwen, dat de Opper-Sileziërs, die in de moeilijke dagen dét bezetting hun trouw aan het oude vaderland bewaarden, dit ook op den dag der volksstem ming zullen doen. Nadat een spreker der Duitsch-Nationale par tij verklaard had, dat zijn partij zich niet kon vereenigen met het wetsontwerp, daar Ooper- Silezië zelf zich niet van Pruisen zou willen af scheiden, verklaarden alle andere partijen, met uitzondering van de communisten, zich voor het wetsontwerp, ook de Duitsche Volkspartij verklaarde, dat zij haar bezwaren tegen het wetsontwerp liet varen. Het wetsontwerp werd daarop met de stem men van de Duitsch-Nationalen tegen, in tweede en derde lezing aangenomen. ALLERLEI. De Fransche minister-president Leygues is gisteren te Londen aangekomen. Hij werd aan het station door Lloyd George begroet. Giolitti is verhinderd aan de conferentie van Leygues en Lloyd George te Londen deel te nemen, waartoe Lloyd George hem had uitge- noodigd. Het Poolsch correspondentie-bureau meldt: Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, heeft Polen van de Engelsche regeering een crediet van £1.500.000 ontvangen voor den aankoop van wol. Dit crediet loopt over een termijn van 5 jaar, terwijl de rentevoet 6 bedraagt. Daardoor is de voorziening van de Poolsche wolindustrie met grondstoffen voor langen tijd verzekerd. Uit Berlijn meldt men V olgens de gegevens van den rijkscommissaris voor de ontwapening, is het resultaat van de voorloopige maatregelen, welke betreffende de ontwapening zijn genomen, aldus Er zijn in geleverd, aangekocht en in beslaggenomen zoo wel van particulieren als van vereenigingen en fabrieken 925 kanonnen, mijnenwerpers en vlammenwerpers, 17537 machinegeweren, 1678 machinepistolen, 2103441 geweren en karabij nen, 76818 revolvers en pistolen, 83941 hand granaten, 4353 onderdeden van kanonnen, 245272 onderdeden van machinegeweren, 295392 onderdeden van geweren, en 45781151 patronen. Men is nog bezig met het innemen van 8404 machinegeweren en 801653 gèweren van verschillende vereenigingen en fabrieken. Waar nog niet voldoende wapens en munitie zijn ingeleverd, zal men voortgaan met huis zoekingen te verrichten en andere maatregelen ter opsporing van oorlogsmateriaal te nemen. Arbeidsverzokerinjj. De voorzitter van den Hoogen Raad van Ar beid heeft aan Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien op diens verzoek ontslag verleend als lid en onder voorzitter van de commissie voor de arbeidsver- zekering uit dien Raad en tot lid van die com missie benoemd de heer H. C. M. Hermans, lid van de Tweede Kamer. Ex-Keizer Wilhelm. Lloyd George, ondervraagd over zijn verkie zingsbeloften om Duitschland voor den oorlog te laten betalen, heeft geantwoord, dat hij niets meer had toe te voegen aan wat hij herhaaldelijk over dat onderwerp had gezegd, waarna Lowther die de vraag had gesteld, vroeg, of het waar was, wat hij gehoord had, dat er geld bij Neder- landsche banken was gedeponeerd ten bate van den ex-keizer door bevriende milliorrairs Lloyd George antwoordde, dat hij daarvan niets wist, dan wat hij in de kranten had gelezen. Er was een onderzoek ingesteld, maar tot dusver was daar nog geen antwoord op ontvangen. Billing stelde voor, dat het geld, als het gevon den mocht worden, zou worden in beslag ge nomen. Lloyd George antwoordde, dat cr groote moeilijkheden waren verbonden aan het in beslag nemen van eigendom in een onafhanke- lijken staat. v Reuter seint uit Londen Bij het beantwoorden van vragen in het Lagerhuis heeft Lloyd George gezegd Wat de Nederlandsche regeering op zich heeft genomen, maakt het voor haar niet moeilijk, den gewezen Duitschen keizer toe te staan, Nederland te verlaten. De Britsche regeering heeft geen reden om er aan te twijfelen, dat de Nederlandsche regeering door zal gaan met het nemen van maatregelen, die noodig zijn voor een veilige interneering. HONGARIJE. Uit Boedapest wordt aan „Extrabladet" te Kopenhagen gemeld, dat men in zekere kringen te Boedapest voornemens is aan prins Axel van Denemarken den Hongaarschen troon aan te bieden. Zelfs wordt gericht, dat een Ilon- gaarsche delegatie zich voorneemt naar Dene marken te vertrekken. ITALIË. Uit Milaan wordt aan de Temps" gemeld Giolitti legde gisteravond in het parlement öan het einde van de zitting een belangrijke Verklaring af in verband met de tragische ge- Binnenland. Het ministerie van landbouw. De minister van landbouw, nijverheid en handel, de heer Van IJsselsteyn, had het plan. de Landbouwwinterschool te Hulst te openen. Als gevolg van hetgeen er gisteren in de Tweede Kamer is voorgevallen, is hij evenwel niet naar Hulst vertrokken hij heeft zijn bezoek aan die gemeente uitgesteld tot a.s. Maandag. Uit dit feit kan echter, naar het Nederlandsch Correspondentieburcau in Den Haag verneemt geen gevolgtrekking worden gemaakt omtrent 's ministers voornemen tot al dan niet aanblijven na het Kamervotum van gisteren. Te dier zake heeft, naar het Gorrespondentiebureau meent te weten, na dc Kamervergadering nog geen geregeld overleg met zijn ambtgenooten plaats gehad. Vandaag heeft een gewone bijeenkomst •van den ministerraad plaats. Jhr. E. Wittert van Hoogland. De toestand van het Eerste Kamerlid jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland, voorzit ter van den Raad van Arbeid te 's Gravenhage die sedert eenigen tijd ongesteld is, is hoewel vooruitgaande, nog steeds zoodanig, dat de heer Wittert van Hoogland zijn werkzaamheden voorloopig nog tot het strikt noodzakelijke moet blijven beperken. Kamer van Koophandel. Binnenkort zullen de reglementen en be sluiten ter uitvoering van de Handelsregister wet en de Wet op de Kamers van Koophandel Verschijnen. Een nieuwe bank. Op 24 dezer is te Amsterdam door de Oester- reichische Grediten Anstalt für Handel und Gewerbe en het bankiershuis v. Rothschild beiden te Weenen, opgericht de Amstelbank.' De Nederlandsche belanghebbenden zijnde Nederlandsche Handelsmaatschappij en de fir ma Hope Co., te Amsterdam. Het maatschap pelijk kapitaal bedraagt 8 millioen, waarvan voorloopig 3 millioen volgestorte aandeelen zijn uitgegeven. Commissarissen en bestuurders zullen zijn de heeren dr. D. J. K. van Aalst, Fritz Ehren- fest, dr. Paul Hammerschlag, dr. Hans Ritter v. Mauthncr, C. E. ter Meulen, Ludwig Neurath Edler v. Naudenegg, dr. Wilhelm Regendanz, baron Louis v. Rotschild. De nieuwe bank zal hare werkzaamheid in het begin van Januari 1921 te Amsterdam aan vangen. De onderwijzerssalarissen. ,,De Tijd" schrijft Zijn wij wel ingelicht, dan is er de laatste dagen druk geconfereerd door sommige leden der rech terzijde met de regeering over de voorgenomen regeling van de onderwijzerssalarissen. Het re sultaat zoudevwezen, dat wel enkele aanvullende verbeteringen zullen worden gegeven, waarvan de mededeeling aan de Kamer werd verzuimd, maar van het aanbrengen van ingrijpende wijzigingen tijdens de discussie in de Kamer zou geen sprake kunnen zijn. Ook vernemen wij, dat het gansche kabinet achter minister De Visser staat. Rechtzaken. Abrikozenpitten onder N. O. T.- verband. Een Schiedamsche bakker stonds gister terecht ter zake dat hij te Rotterdam, op of omstreeks 29 September 1919, in de zaak van de Handelsvennootschap onder de firma Oudshoorn en Van der Held, ge- gevestigd te Rotterdam, eischeres tegen de ven nootschap van koophandel Holland-China Han dels compagnie, gedaagde, waarin hij, nadat door de arrondissements-reehtbank alhier getuigen verhoor van de zijde van eischeres was bevolen, door den rechter-commissaris mr. D. Lodder als getuige werd verhoord, na op de wijze zijner godsdienstige gezindheid den bij de wet voorge schreven eed te hebben afgelegd van de geheele waarheid en niets dan de waarheid te zullen zeg gen, na eerst te hebben verklaard ik heb her haalde malen abrikozenpitten betrokken van de eischeres, ik kocht ook wel eens een enkele maal van andere firma's, maar eischeres was toch mijn voornaamste leverancier monde- ling, persoonlijk, onder verband van dien eed, opzettelijk valschelijk daaraan zou hebben toe gevoegd Die abrikozenpitten heb ik steeds in mijn eigen zaak verwerkt.ia hoofdzaak voor het maken van bitterkoekjes en ik heb daar nooit iets van aan anderen verkocht, behalve een en kele maal een halve baal of kleinere hoeveelhe den aan een collega, die er om verlegen zat zulks terwijl in dit geval een wettelijk voorschrift een verklaring onder eede vorderde, althans daar rechtsgevolgen aan verbond. De 34-jarige monteur en koopman A. P. G. stond voor een gelijk feit terecht. In dezelfde zaak, van Oudshoorn en Van der Held tegen de Holland-China Handelscompagnie, zou deze beklaagde eeii nagenoeg gelijkluidende verklaring hebben afgelegd, welke, evenals die van vorigen bekl. in strijd met de waarheid zou zijn. De rechtbank voegde deze zaken. Beide beklaagden erkenden de verklaringen te hebben afgelegd, welke in hun dagvaardingen waren omschreven. Zij verklaarden evenwel, dat die verklaringen niet bezijden de waarheid geweest zijn. Bekl. gaven toe dat zij tamelijk belangrijke partijen abrikozenpitten aan derden verkocht hadden, doch zij hadden die abriko zenpitten niet alleen van Oudshoorn enVan der Held, maar ook van anderen betrokken. Of die partijen abrikozenpitten N. O. T.-vrij geweest waren, wisten bekl. volgens hun ver klaring eigenlijk niet. Bij het inkoopen had den zij zich daar geen rekenschap van gegeven. Zij hadden hetgeen zij er van verkochten, N. O. T.-vrij verkocht. Uit het verhoor van getuigen J. en L. Swart- berg bleek, dat bekl. in December 1918 en Janu ari 1919 tamelijk belangrijke partijen abriko zenpitten hadden verkocht aan de gebroeders Swartberg, die de abrikozenpitten naar Duitsch land hadden uitgevoerd. In Januari 1919 had den zij de firma Swartberg, o.a. een partij van 50 balen geleverd. Getuige J. II. Bayer verklaarde eveneens a- brikozenpitten van bekl. te hebben gekocht, n.m. in 1915 en 16. Eenmaal had deze getuige een partij van 35 balen van bekl. gekocht, N. O. T.-vrij. Hij had die balen evenals anderen, naar Duitschland vervoerd. Uit verklaringen van getuigen a décharge bleek, dat bekl. ook wel van anderen dan de fir ma Oudshoorn en Van der Held abrikozenpit ten had betrokken. Het O. M., waargenomen door mr. Hermans, achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte tegen ieder van de beklaagden terzake van mein eed zes maanden gevangenisstraf. Mr. L. E. Roes, als verdediger optredend voor een der bekl. gaf een uiteenzetting der civielo procedure, wellèe aan deze strafvervolging is voorafgegaan. Uit deze uiteenzetting bleek, dat de firma Oudshoorn en Van der Held die civiele procedure heeft op touw gezet, om terugbeta ling te krijgen van door haar volgens haar meening ten onrechte betaalde N. O. T.-boe- te. In de procedure tusschen Oudshoorn en Van der Held en de Holland-Ghina Handelscompag- mie zijn bekl. als getuigen gedagvaard en naar aanleiding van de door hen, onder ecde afgeleg de verklaringen, heeft vervolgens de Holland- China Handelscompagnie een aanklacht wegens meineed tegen bekl. ingediend. Mr. Roes bracht verder naar voren, dat vol gens zijn meening bekl. met die abrikozenpitten, welke hij in zijn eigen zaak zou hebben verwerkt, uitsluitend de abrikozenpitten heeft bedoeld, welke hij van de firma Oudshoorn en Van der Held had betrokken. De gebroeders Swartberg nog getuige Bayer hadden kunnen verklaren, dat de pitten,die bekl. aan hengeleverden welke zij naar Duitschland hadden uitgevoerd, van Oudshoorn en Van der Held afkomstig waren geweest. Hieruit volgt, volgens pleiter, dat de verklaring van bekl. misschien onnauwkeurig, maar geenszins opzettelijk in strijd met de waar heid is geweest. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Uispraak 2 December. Het O. M., bij de rechtbank te Rotterdam, heeft gisteren geëischt tegen A. A. K. 27 jaar, bankwerker te Schiedam, wegens diefstal, meermalen gepleegd, van een paar werktuigen, een ventiel en eenige koperen voorwerpen, alles eigendom van de Maatschap pij Oxygenium te Schiedam vier maanden ge vangenisstraf. De Rottordamsche rechtbank heeft gisteren veroordeeld H. B. B., wegens diefstal, te Schiedam, bij verstek tot drie maanden gevangenisstraf Vrijgesproken werden Juffr. P. v. S., 22 jaar, zonder beroep, en P. u

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1