Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering fli 13M« Jaargaug. Zaterdag 27 November 1920. Mo. 12899. m mm i BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.—per week 15 cent, franco per post f2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. levenslange geheelé invaliditeit j olaati^'wordr^^ilV iBgf f1,75; «lke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelinsren 75 ct Der re<™4 toegezonden.11 n V°°r herhaaldeliJk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Binnenland. Crisis in het ldeedingbedrijf Het Persbureau Vaz Dias meldt In den laatsten tijd toen allerlei geruchten de ronde, omtrent een dreigende crisis in het ldeedingbedrijf. Zelfs wordt gesproken van een eerlang te verwachten sluiting der confec tiefabrieken, van eene aanzienlijke daling der dames- en heerenkleeding en van een spoedige algeheele werkeloosheid in dit bedrijf. Op grond van de. door ons ingewonnen inlichtingen bij de bevoegden in het confec tie-, zoowel als in het dames- en heeren- klee- dingbedrijf, kunnenwij mededeelen, dat de hui dige toestand inderdaad niet rooskleurig is, al ziet de toekomst er niet zoo somber uit, als de vaak overdreven geruchten ons willen doen gelooven. Het is juist, dat wollen stoffen uit het bui tenland thans voor een aanmerkelijk lage- ren prijs hier te lande worden gepresenteerd dan eenige maanden te voren. De oorzaak hiervan is gelegen in den overvloed van produc tie der stoffen, waarvan een deel bestemd is geweest vor de Centrale Mogendheden, die thans evenwel niets afnemen. De resteerende stoffen worden nu goedkooper op de markt gebracht en de daling in prijs is niet gering voor sommige stoffen bedraagt zij zelfs 37V2 pCt. Het geyolg is, dat ook de Tilburgsche fabrikanten, die Het publiek, dat blijkbaar deze daling wel voelde aankomen, toonde zich dan ook in den laatsten tijd niet al te kooplustig.Een en ander bracht mede, dat vooral in het dameskleedingbe- drijf een vroegtijdige slapte is ingetreden. In den Haag is de toestand nu van dien aard, dat verschillende patroons hunne per- soneelen grootendeels hebben ontslagen. Welis waar hebben de werknemersbonden getracht te verkrijgen, dat dit ontslag weer zou worden opgeheven, hetgeen hun vermoedelijk wel zal gelukken, daar de Werkgevers inmiddels met een ander denkbeeld zijn gekomen, nl. de inkrimping van den bestaanden arbeidstijd van 45 uren tot 30 uren per week. Als dit werkgeversvoorst'el bij de werknemersbonden in goede aarde valt, zal het ontslag, waartoe de patroons volgens een der bepalingen in de bestaande collectieve arbeidsovereenkomst de bevoegdheid hebben, worden ingetrokken en de arbeidsduur voorloo- pig worden beperkt. In Amsterdam schijnt de Directie van een der grootste maatzaken dezelfde voornemens te koesteren als hare collega's in den Haag, al is de toestand in de hoofdstad en ook in de andere plaatsen niet zoo ongunstig als in de Residentie. Het heerenkleedingbedrijl' ondervond tot dusverre nog niet zulk een nadeeligen invloed van de prijsdaling, ofschoon ook thans de vooruitzichten allesbehalve gunstig blijken te zijn. Voor het confectiebedrijf ziet de toekomst er somber uit. De lage valuta is oorzaak, dat Duitschland aanbiedingen doet, lager in prijs dan waarvoor de confectie in ons land gemaakt kan worden. Daartegen valt voor. de Nederland- sche confectiefabrikanten eenvoudig niet te concurreeren. Tegen de Belgische en Engelschc confectie durft men nog wel aan. Er zal nu aan de regcering verzocht wor den een invoerverbod van buitenlandschc con fectie uit te vaardigen. Als de regeering hiertoe niet overgaat, voor ziet men inderdaad groote werkloosheid in onze binnenlandsche confectiebedrijven, hetgeen beteekent een crisis van buitengewone betee- kenis. Inmiddels bereiden de werkgevers zich reeds voor, om bij eventueele werkloosheid den ar beiders en arbeidsters grootendeels schadeloos te stellen. Morgen zal van werkgeverszijde met den Minister van Arbeid een conferentie worden gehouden, teneinde voor de toekomstige werkloo- ze confectiewerklieden een wachtgeldregeling te ontwerpen, met belangrijke bijdragen van werkgevers, Staat en Gemeenten, Dcjrereekeilng wordt flewaarbotgd dot» de Holfondseh* Ai.«ro«en. Verzekering,bank u S.hlednm. het wetsontwerp tot tijdelijke afwijking van de militiewet (contingentsvermindering enz.) voor de lichting 1921. De minister deelt mede, dat het groote ontr werp tot definitieve wijziging van de militie- wet. in het begin van het volgende jaar zal wor den ingediend. Het thans voorgestelde ontwerp heeft alleen betrekking op de lichting 1921 en bedoelt niet een algemeene beslissing van principieelen aard uit te lokken. Door invoeging van een spe ciale bepaling wordt dit karakter duidelijk aan het ontwerp gegeven. De hoofdzaken van het definitieve ontwerp, dat zal worden ingediend, zullen zijn 1Verkorting van den eerste-oefeningstijd op den voet als voor de lichting 1920 reeds is toe gepast i 2. Opkomst in meer ploegen, waardoor met minder instructiepersoneel en met minder lege ringruimte en andere hulpmiddelen kan wor den volstaan 3. Vermeerdering van het aantal militaire werkers (administratietroepen) en van het aan tal burgercorveeërs, welke maatregel gepaard aan de onder 2 genoemde, de bezwaren te gen afschaffing van het blijvende gedeelte zal wegnemen 4. Opleiding in afzonderlijke oefeningseen heden, los van de oorlogsformatie, wat zal lei den tot beperking van beroepskader 5. Vermindering van het aantal jaarlijks tot onafgebroken oefening bij het leger in te lij ven dienstplichtigen en samengaande met de regeling van de lichamelijke opvoeding der jeugd invoeriner van oefennlicht, vnnr rta ingeschrevenen, zonder vermindering alzoo van de sterkte der weermacht. Dat de regeering voor de lichting 1921 ver laging van de sterkte der gewone lichting ge oorloofd acht, ofschoon door oefenplicht opge leide personen nog niet ter beschikking staan, vloeit voort uit de gelukkige omstandigheid, dat tijdens de mobilisatie een overmaat aan geoefende landstormers is ontstaan, die de ge legenheid biedt om de oorlogsformatie, welke op grond van de wetten-Colijn gevormd wor den, nog vele jaren voltallig te houden en zelfs ruim te overschrijden. Do minister deelt mode, dat de lichamelijke opvoeding der jeugd geen militair karakter zal dragen. Voor vermindering der weerkracht behoeft geen vrees te bestaan. Worden de ten opzichte van den landstorm voorgestelde maatregelen aanvaard, dan zul len deze ten gevolge hebben- dat, niettegen staande een vermindering van het aantal in het leger te' oefenen dienstplichtigen met 10.000 man de gezamenlijke sterkte onzer strijdmacht in de eerstkomende jaren, althans tot 1928 die van thans zal overtreffen. De minister doet verder zeer uitvoerige me- dedeelingen omtrent de voorgekomen legeror- ganisatie, die een belangrijke bezuiniging zal brengen en waarbij het officierskorps en het onderofficierskorps tot op de helft van de or ganieke sterkte van thans zullen worden, terug gebracht. bQ verliet van een wijsvinger verliei vu eiken ande ren vinger t De hervorming der weermacht. Gisteravond is verschenen de memorie van antwoord van den minister van oorlog inzake De Reorganisatie der rijkspolitic. Blijkens de Memorie van Antwoord op de begrooting van Justitie zijn de politietrocpen opgericht voor het verrichten van politiediensten bij het leger. Het geldt hier diensten, waarvoor het gebruik van voor den burgerlijken politie dienst bestemde militairen, te weten van mare chaussee niet noodig en dus niet aanbevelings waardig is. Men denke aan de bewaking van be langrijke militaire objecten als opslagplaatsen en gebouwen, en aan de handhaving der orde in garnizoenen, legerplaatsen en kampementen, bij keuringsraden, enz. Eenige reden voor den ambtsvoorganger van den minister om zich tegen de oprichting van dit legerinstituut, dat dus een andere functie heeft dan de gewone politiekkorpsen, te verzetten, was inderdaad niet aanwezig. Te meer niet, omdat het nieuwe korps, voor zoover zijn eigenlijke taak dit toe laat, beter dan gewone militairen" kan worden j gebruikt als reserve voor de gewone politie, en dan niet alleen^bij onlusten, doch ook waar uit andere hoofde* de gewone politie tijdelijk onvoldoende sterk is te achten. De africhting voor en het uitoefenen van den militairen politiedienst schept uiteraard mede eenige ge schiktheid voor den burgerlijken politiedienst. Eenheid op het stuk van samenwerking met de gewone politiekorpsen zal door de oprichting eener generale directie van politie, waronder ook de .politietroepen, voor zoover zij met politiediensten buiten het leger zijn belast, zullen ressorteeren, worden verkregen. Invaiditeitswet. De Raad van Arbeid te Delft vestigt er onze aandacht op hoe noodzakelijk het is dat arbei ders, die onder de bepalingen der Invaliditeits wet vallen en verzuimden zicji tot op heden aan te melden, zich in ieder geval voor 3 December a. s. aanmelden bij de Raden van Arbeid. oor het verkrijgen van de ouderdomsrente moeten in den regel 1248 en voor de weduwen en weezenrente 40 premiën jn rekening kunnen worden gebracht Voor zoover men intusschen nog niet toe is aan het vereischte aantal zegels, is gezorgd, dat gedurende een overgangstijdperk met min der dan het genoemd aantal zegels kan worden volstaan. Zoo zijn voor het verkrijgen eener weduwen en weezenrente bij verzekeringen, tot stand gekomen tusschen 3 December 1919 en 3 December 1920, slechts 15, inplaats van 40 zegels benoodigd en is het verkrijgen van een ouderdomsrente bij deze verzekerden ook moge lijk, wanneer gemiddeld over elk jaar slechts 39 van de 52 zegels zijn geplakt voor arbeiders, die thans 60 jaar of ouder zijn en 47 van de 52 zegels per jaar voor den leeftijd beneden de 60 jaar bij de ouderdomsrente dient er bovendien nog op gelet te worden, dat zoolang nog geen 156 premiën zijn voldaan, er ten minste-156 wo ken tusschen het 55ste en 56ste jaar loondienst moet zijn geweest. gunstige overgangsbepalingen, kunnen echter alleen worden toegekend aan personen aan wie voor 3 December a. s. een rentekaart is uitge reikt. Verzuimt men zich aan te melden en wordt dit later door de controle ontdekt, dan 1 o. Is men strafbaar wegens niet aanmelding. 2o. Wordt men alsnog verplicht-verzekerd verklaard en 3o. zal men, hoewel alsdan verplicht-ver zekerd, veelal geen ouderdomsrente ontvangen. tijd te Kerkrade gepleegd. De dieven zijn meest al Dujtschers, die zich met het gestolenen over de grens weten te begeven. Ten nadeele van een winkelier werden dui zenden sigaren en sigaretten gestolen en een flinke som gelds bij een anderen winkelier werd s nacht ingebroken en kaas, chocolade, boter sigaren ens. gestolen en de toonbank geledigd. Bij een grensbewoner werden de konijnen ge stolen. Het aantal bedelende Duitsche kinderen is zeer groot. Te Gulik bij Aken drongen Maandagavond 8 uur, toen de man des huizes afwezig was, in de hoeve Karlmannserde, gemaskerde bandie ten. Het dienstbodepersoneel en de huisvrouw werden gewekt en gedwongen de revolvers werden hun onder den neus gehouden geld, boter, sigaren en cognac uit te leveren. Een der bandieten schoot met de revolver een stuk uit een kast en nam daariit een kostje met 5000 Mark mee. Spoorloos verdwenen de bokkenrij ders, de hoeve-bewoners in doodelijken angst achterlatende. Gemengd Nieuws. Bedrog. Eenige dagen geleden kwam in sommige dagbladen een advertentie^voor van een Deenschen confectiehandelsmij. genaamd De foranede Fabriker, Klaedevare-Afdeelingen te Aarhus, waarin werd meegedeeld, dat op be stelling tegen rembours een stuk cheviot (blauw) zou worden afgezonden, tegen betaling van Kr. 34 of ongeveer 16-—/ 18. De hoofdcommissaris vanp olitie te Assen geeft, in verband hiermede, in overweging, niet met genoemde firma in relatie te treden omrede bij hem bericht is ingekomen, dat de stof van zoodanige inferieure kwaliteit is, dat het niet loont, de stoffen te laten verwerken en naailoon daaraan te offeren. S p i o n n a g e Het te Roosendaal ver schijnende dagblad „De Grondwet" schrijft, in aansluiting aan zijn, in ons blad overgenome bericht over een geval van spionnage, o.m. Wij vernamen geruchten, volgens welke al meer dan een half dozijn personen, o.w militai ren en zelfs officieren, als verdacht van mede plichtigheid, zouden ingerekend zijn. Wij kon den echter van deze geruchten niet de minste bevestiging krijgen. M ei moet het vast staan, ting is gearresteerd en hier bekend staat in verband met gepleegde onregelmatigheden bij hetverstrekken van pas-visa, niet geheel vreemd is aan de spionnagezaak waarvoor de Belg. SI. uit Antwerpen en de Hollandsche serge ant A., van hier, nog altijd in hechtenis worden gehouden. Gezien het feit, dat gedoelde L. bij zijn bezoeken aan de buitenlandsche treinen op het station alhier, meermalen is gezien in gesprek men een Belgisch attaché (genaamd De Koninck), behoeft het geenszins te verwon deren, dat men tracht te weten te komen, of L. ook in deze richting mede werkzaam is ge weest. Ontruimd. Gistermorgen in de vroegte heeft, zoo meldt Het Volk, de Amsterdamsche Gezondheidsdienst het volkslogement Oost Indië in de Pieter Jacobdwarsstraat te Amsterdam ont ruimd. Alle logeergasten, een veertigtal, be nevens de logementhouder en zijn uit negen personen bestaand gezin, werden in drie groote Jan pleiziers, begeleid door bereden politie, naar de quarantaine-inrichting aan den Zeeburgerdijk getransporteerd. Zij blijven aldaar eenige dagen om ontluisd en gereinigd te worden. Intusschen wordt het logement en de geheele inboedel door de ontsmetters van den gezondheidsdienst aan een duchtigen schoonmaak onderworpen. 10 1 jaar. Vandaag wordt de heer Geert Kamps te Haren (Gr.) 101 jaar. Onv eiligheid. Militaire politie te Kerk rade hield 'n nachts aan een paar Duitschers, die niet in het bezit waren van de vereischte papieren. Bij fouilleering bleek dat de heeren niet alleen in het bezit waren van vuurwapenen doch ook van zilveren horloges, armbanden, messen en vorken en ander tafelzilver. Ze be kenden, na heel wat moeite dat dit alles afkom stig was van een diefstal te Alsdorf. Een Duitsche kleermakersknecht te Kerkrade ontstal zijn patroon 600 gulden en ging er met dit bedrag van door. De dief is thans te Kohl- scheid aangehouden. Zeer veel diefstallen worden weer den laatsten Jonggehuwden. Teneinde na té gaan, welken invloed de woningnood heeft op de' huisvesting van de zich nieuw vormende ge zinnen, heeft de Dienst der Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting te 's-Gravenhage een onder zoek ingesteld naar de huisvesting van de pa ren, die in het jaar 1919 in Den Haag zijn ge huwd. Het resultaat van dit onderzoek, dat is ge schied onder leiding van den chef der Woning- beurs J. van Oest en door dezen werd bewerkt, is neergelegd in een aantal tabellen. Daaruit blijkt, dat van de 3250 in dit jaar gehuwde paren slechts 1301 een eigen woning h.t.s. betrokken 1258!|pf bijna 39 gingen bij derden inwonen. (Laat mén de gezinnen, die zich elders vestigden buiten beschouwing! dan bedraagt dit persentage ruim 49 Uit de tabellen blijkt, dat vooral in de klei nere woningen deze jonggehuwden bij anderen zijn ingetrokken en voorts, dat deze vestiging, vooral in de binnenstad, derhalve in oudere woningen plaats had. Deze jonggehuwden zijn dus zoowel uit hygiënisch als uit moreel oog punt in zeer slechte omstandigheden gekomen. Voorts blijkt, dat de huur, die aan den hoofd bewoner moet worden betaald, in vele gevallen zeer hoog is ten opzichte van de huur van den hoofdbewoner en de door dezen afgestane ruimte. Ten aanzien van den woningbouw wordt aan de hand van dit overzicht behalve de algemeene conclusie, dat aanbouw in zoo snel mogelijk tempo dringend noodzakelijk is, deze gevolg trekking gemaakt, dat het niet gewenscht is uitsluitend woningen met een groot aantal slaapplaatsen te bouwen. Immers in dit laatste stelsel noodigt men de bewoners, die geen groot gezin hebben, er als het ware toe uit om een der talrijke pasgevormde 'gezinnen in hun wo ning op te nemen als onderhuurder. Het kwaad van de samenwoning wordt daardoor in hooge mate in de hand gewerkt, ook in de nieuwe woningen. Gezien het groot aantal jonggehuwden, dat er niet in slaagt om een woning te vinden, is er zeker aanleiding om ook kleinere woningen' te bouwen. eveneens met te groote voorraden Seittcrr,- Kun ne stoffen tegen zeer verminderden prijs trach ten te verkoopen. =kf2i-.fiifl:=: Iz>~ *L c-- c- -i o-■* .4^4 T .1 <jv/£,Oj.XUUÖ^11 V\

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1