Dagblad voor Schiedam en Gratis-Ongevallenverzekering Maandag: 29 November 1920. Mo. 12900 FEUILLETON. Haar Dochter. Bureau Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus89. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. PAftfl lm ft kfl m levenslange ®i 11 s veilles van ff 1111 f S geheele 8 11 een hand, I 1111 I I i 11 Invalidity; j l»PW veel af oogfeUU ae#aUU een duim _Pe_veirzekerlng weidt gewaaiboigd doei_de_Hellandsehe Algemeene Veizekevlngskaak Ie Sehledam. fcfl veilles van een wi]svlngei t veilles van eiken ande ven vlngei i Buitenlandsch Nieuws. DE BURGEROORLOG IN IERLAND. Barricades in Londen. Sensationeele berichten doen te Londen de ronde over voorgenomen aanvallen van Sinn Feiners. Naar verluidt zijn bij de jongste huis zoekingen in Ierland documenten in handen van de autoriteiten gevallen, waaruit blijkt, dat troepen Sinn-Feiners te Londen in een aan tal auto's gelijktijdig een serie bomaanslagen zou den uitvoeren. Vooral zouden de aanslagenplaats* hebben in Downingstreet tegen olficieele wonin gen van Lloyd George en Bonar Law, alsmede tegen andere ministerieele gebouwen in White hall. Wat er van deze geruchten ook waar is, in ieder geval hebben de Londensche autoriteiten reeds vast voorzorgsmaatregelen genomen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd een aannemer opgedragen hooge schuttingen op te slaan in Downingstreet en King Charlesstreet, De mede naar het Ministerie van Buitenlandsche Zaken en de woning van den premier leidende straten werden daardoor voor het publiek ver keer afgesloten. Tevens werd het parlementsge bouw nauwkeurig bewaakt. Men zegt, dat de daarbinnen dienstdoende politie Vrijdagavond een verdacht persoon heeft aangehouden. Het is mogelijk, dat deze voorzorgsmaat regelen evenzeer gelden voor de demonstraties van werkloozen die onlangs groot spectakél in Downingstreet hebben gemaakt, doch het is te begrijpen dat de autoriteiten op hun hoede zijn voor aanslagen van Sinn-Feiners. De minister van Ierland zinspeelde de vorige week in het Lagerhuis op mogelijke aanslagen tegen het leven van leidende regeeringman- nen en de huidige Iersche rebellen zijn nog doldriftiger dan hun voorgangers, de Iersche Fabians die in 1884-1885 alhier in den omtrek van de regeeringsgebouwen bomaanslagen pleeg den. Te Liverpool schijnen de Sinn-Feinsche aan vallen reeds te zijn begonnen. Naar men weet publiceerde de minister voor Ierland dezer dagen documenten 'n bij huiszoeking te Dublin gevonden, van beraamde aanslagen tegen de dokken te Liverpool en tegen de electrischo centrale te Manchester. In dit verband trekt zeer de aandacht dat Zaterdagavond te Liver pool bij de dokken gelijktijdig in 18 katoenpak huizen brand uitbrak. Een politieman die daar bij een verdacht persoon aanhield, werd door dezen doodgeschoten. De moordenaar werd on middellijk door andere politiemannen gevat. Gemeld wordt, dat de brand te Liverpool van daag nog woedt. De politie heeft een aantal pctroleumbussen, benevens een hoeveelheid paraffine gevonden. Vijf personen werden gearresteerd. Er is een sterk vermoeden, dat Sinn-Feiners den brand hebben aangestoken. Tevens werd de politie beschoten. Twee dei- magazijnen zijn geheel verwoest. In officieele kringen bewaart men een diep ,,I)at mocht toch niet En nu komt die brief op de advertentie, waaraan wij nauwelijks meer dachten als uit de lucht vallen. 'tis juist wat wij moeten hebben, een net huisje met een tuint je buiten, vader krijgt schrijfwerk en moedertje doet haar best beter te worden, en ik zal wel het noodige verdienen, al was het maar met was- schcn, strijken of japonnen maken voor de boe renmeiden van het dorp. Zooveel ken ik er licht genoeg. In elk geval, ik geef er mij brutaal voor uit, en als ik maar eens in de klanten ben, dan leer ik al doende wel. De betrokken gezichten der ouders klaarden op, bij haar vroolijk opgewekt gepraat. Zij gaf moeder haar geklopt ei, ging toen naar dekast, dekte de tafel en zette het eenvoudige twaalf uurtje op „Vandaag eten wij Zwitsersche kaas, hoor vader, om ons te trakteeren, voor den mooien brief 1" Maar vader las den mooien brief misschien wel voor den tienden keer over. ,,'t Zal niets geven," zei hij hoofdschuddend, „want het stond duidelijk in do advertentie, dat de portier ongehuwd moest zijn. Ik had er niet op willen schrijven, maar moeder en Thereso stilzwijgen over het z.g. complot. Wel verluidt, dat leden der regeeiing en andere autoriteiten dreigbrieven en anonyme waarschuwingen ont vangen hebben. Noch de premier, noch eenig ander lid van het kabinet hebben om meer bescherming ge vraagd. Alleen de politie-aut'oritëiten zijn ver antwoordelijk voor de oprichting van barrica des in Downingstreet en aangrenzende straten. De afkeer der Iersche bevolking van de extre mistische vereenigingen, naar welke het geduren de de laatste twee jaren heeft geluisterd, neemt toe. Dit wordt o.a. bevestigd door het besluit van den graafschapsraad van Galway om zijn relaties met den Dail Eireann (het Iersche parle ment) te verbreken en weer samen te werken met de wettige autoriteiten. Deze actie, van het lei dend bestuurslichaam van het graafschap zal een grooten invloed uitoefenen op do stemming in het Zuiden van Ierland. Op twee politiebeambten is te Castle-Martyr (in het graafschap Cork) gevuurd. De eene werd gedood, de andere gewond. FRANKRIJK EN BELGIE. Men meldt uit Brussel Waar ook generaal Maglinse, chef van den Belgischen generalen staf, in den schoot van de gemengde legercommissie, volgens relaas door „Yingtième Siècle" gepubliceerd, zich tegen den zesmaandschen diensttijd verklaarde, omdat de Fransch-Belgische militaire overeenkomst daardoor feitelijk ongedaan zou worden gemaakt en dezelfde generaal elders in het verslag ook nog de mecning uitsprak, dat alles, belangen, taal, zeden, België naar Frankrijk stuwen, is een zekere onrust ook in niet Vlaamsch-gezinde kringen merkbaar. Men schijnt eindelijk in te zien, dat de onderteekening van de militaire overeenkomst al te overhaastig is geschied en vreest nu eenigszins te ver te zijn gegaan. De Libre Belgicpie", die toch niet van ge brek aan symphatie voor het huidige Frankrijk zal worden verdacht, deelt mede, dat het eco nomisch verbond met Frankrijk nog steeds niet tot stand kwam, omdat de eischen, door Frank rijk gesteld, zoo zwaar zijn, dat al wat van de industrieele superioriteit van België overblijft, daardoor zou weggevaagd worden. Men heeft het doen voorkomen, schrijft het blad, alsof na de militaire overeenkomst het economisch accoord bijna automatisch zou zijn gevolgd. Nu stelt het tot zijn spijt vast, dat tot nu toe niets werd bereikt, Ook dokter Vandeperre toont zich in de „Standaard" zeer gebelgd over de uitlatin gen van generaal Maglinse en stelt de vraag of de regeering een dergelijke voor België's zelf standigheid gevaarlijke taal niet zal tegenspre ken. Of heeft België geen staatslieden meer Het gevaar, dat onze zelfstandigheid vanuit het Zuiden bedreigt, kan toch aan geen staats man ontsnappen. De geest van een deel der be volking wordt misvormd. De Fransche inmen ging groeit met den dag. Duizenden bladen uit Frankrijk verspreiden dag in dag uit vergaste- ring over ons landGezaghebbende lieden onder steunen met al hun gezag de Fransche propa- drongen er zoo op aan, dat ik het toch doen zou en toen heb ik het maar gewaagd. „Nu ja, 't voornaamste is, dat die mijnheer u ziet en waardeert waar plaats is voor één, daar kuunen wij met drieën ons ookwel behelpen Wat kan 't hem schelen of u nog een vrouw en dochter er op na houdt?" „Ik voldoe niet aan de eischen, al zou het andere ook nog zoo goed uitkomen." „Kom, vadertje-liefGeen muizenissen. Kom maar gauw aan tafel ik heb bepaald trek, en de Zwitsersche kaas ruikt zoo heerlijk." „Altijd vol gekheid," zeide de moeder glim lachend. „Trees, Trees, ik geloof, dat je nog gekheid zult maken, wanneer de deurwaarders ons het huis uitzenden, „Och, moedertje lief als u maar niet te erg hoest en vader wat vroolijk kijkt, dan ben ik meer dan tevreden. Wij hebben zooveel ellende gehad, dat er eindelijk toch zonneschijn moet doorbreken. Wat zegt u „Ja, kind 't Spreekwoord zegt wel Na re gen komt zonneschijn, maar ik zeg met veel meer rechtna zonneschijn komt stellig regen Wat waren wij niet gelukkig het vorige jaar om dezen tijd, toen wij de zilveren bruiloft vierden. Niets ontbrak er aan ons geluk, ik had een goede be trekking, moeder gezond, wij woonden in een lief huis, met een aardigen tuin, rijk waren wij niet, maar wij hadden alles wat wij wenschten. En plotseling kwam de slag, mijn patroon verloor alles, en al het geld, dat wij zoo zuinig bespaard ganda. Zelfs minister Destreé is aan het werk om wederkeerig de Belgische en Fransche di ploma's op gelijken voet te stellen, met het ge volg, dat de beste plaatsen welhaast in België door Franschen zullen ingenomen worden. De Vlamingen zullen goed zijn om slavenarbeid in de mijnen van Elzas-Lotharingen te gaan ver richten. Heeft België nog Belgische staatslieden, dat ze dan spreken en generaal Maglinse ter ver antwoording roepen. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Graal' Sforza, de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, is gistermorgen te Parijs aangekomen. Hij begaf zich onmiddellijk naar het Eliseé, waar hij door den president der re publiek werd ontvangen. 'sMiddags vertrok hij naar Engeland. In het interview met de „Temps" herin nerde graaf Sforza er aan, dat hij te Spa de stellingverdedigd had,dat men in het belang van de rust der wereld en zelfs in het belang van het Hellenisme, met de Turken een minder harden en meer billijken vrede zou moeten sluiten. De loop der gebeurtenissen bewijst de juist heid van het Italiaansche standpunt. Het doel van Sforza's reis naar Londen was om hier over te spreken. Hij was zeker, dat hij dan niet alleen de belangen van Italië maar ook van de beide andere groote mogendheden zou die nen. De bijzondere correspondent van Havas deelt mee, dat men in Engelsche en Fransche kringen verzekert, dat de bijeenkomst te Londen niet zou leiden tot oen gemeenschappelijke verkla- j ring aan Griekenland en dat men voor dit punt thans niet zooveel belangstelling meer koestert als eenige dagen geleden. Men zou thans meer het oog gericht houden op het vaststellen van ge meenschappelijke maatregelen voor het geval, dat Griekenland een politieko richting zou in sturen, welke strijdig zou zijn met de belangen, welke de entente het land onder de regeering van Venizelos heeft opgedragen. GRIEKENLAND. De staatscourant bevat een besluit nopens de volksstemming, waaraan alle kiezers mogen deel nemen, die ingeschreven staan op de kiezers lijsten, welke voor de jongste Kamerverkiezin gen hebben dienst gedaan. De stemming zal geheim zijn. DUITSCHLAND. De verklaring van den nieuwen Belgischen minister van landsverdediging, dat België een krachtig leger noodig heeft, wordt in de Duit- sche commentaren als het gevolg ecner geheime Fransch-Belgische militaire overeenkomst be schouwd, volgens welke België tot bijzondere bewapening voor Fransche belangen verplicht is. Tevens wordt gewezen op het feit, dat de marinebegrootingen van alle zeevarende mo gendheden in een aanzienlijke vermeerdering voor vloot- en Iuchtwapenen voorzien, zooals ook in 't bijzonder het officieuze en particu- hadden in al die jaren, ging mede verloren. Wij stonden daar heel arm en hadden nauwelijks een dak boven ons hoofd. Ik moest een betrek king zoeken, maar op mijn leeftijd gaat dit zoo gemakkelijk niet. Moeder begon te sukkelen. „Nu ja, dat is de regenbui geweest, een leolij- ke, zware onweersbui, die ons geducht heeft gehavend, maar nu is het de beurt aan het mooie weer. Wanneer moet u naar dien mijnheerhoe heet hij ook Robert van Berken gaan Don derdag!? Nu dat is overmorgen. Dan zal ik u garde robe eens goed nakijken en flink opknap pen, zoo ziet die fabrikant meteen, dat hij met geen gewoon burgermannetje-te doen heeft." „Of dat nu wel zoo wenschelijk is „Dat zou ik denken Verbeeld u eens, als je voor hetzelfde geld zoo'n mooie, decoratie verschijning kunt hebben aan je poort, en daarbij nog zoo plichtgetrouw, zoo door en door fat soenlijk en net als mijn vader. Als die fabrikant dat niet inziet dan is 't een stommeling of een parvenu „Kind, kind Jij verbeeld je, dat iedereen je ouden versleten vader aanziet met jouw oo- gen. Als ik het niet beter wist, zou ik nog ijdel kunnen worden." HOOFDSTUK III. Des Donderdags zeer vroeg reiscfe de heer Vermeulen, door zijn dochter nog een goed op geknapt en mooi gemaakt zooals zij het noem- liere Engeland van de overheerschende positie ter zee niet wil afzien. Het behoeft dus geen verwondering te wekken zoo merkt men op wanneer de Volkenbond te Geneve na het weer loos maken van Duitschland de ontwapening van de andere Europeesche staten tracht uit te stellen. De Duitsche gezant te Parijs is te Berlijn aangekomen om deel te nemen aan de bespre kingen van Engeland en Frankrijk en generaal Noliet van de entente-commissie over de Beier- sche burgerwachten, (welker ontbinding de regeering te Munchen weigert). De Duitsche regeeringspers uit de hoop, dat een bevredigende oplossing van dit moeilijke vraagstuk zal wor den bereikt. ONRUST IN SPANJE. Blijkens berichten uit Barcelona zijn gisteren verscheidene aanslagen gepleegd. De politie belegerde een onbewoond huis, waarin de daders van den aanslag op een hotelier waren gevlucht Na een hevig gevecht,waarbij met revolverswerd geschoten en 13 personen werden gewond, ar resteerde de politie een vijftal mannen. Aan boord van het stoomschip „Alfonso XIII" liggende te Bilbao, heeft een hevige brand ge woed. De schade bedraagt 8 millioen peseta's. De directie van de werven heeft eenschrijvenont- vangen,waarin verklaard werd, dat er sabotage bij in het spel was. De directie heeft besloten, de werven voor onbepaalden tijd te sluiten. ROEMENIE. Aan het „Acht-Uhr-Abendblatt" wordt uit Boekarest gemeld De commissie tot vaststel ling van de oorlogsschadeloosstelling heeft ge constateerd, dat het totaal van de in den oorlog opgeloopen schade 6 millioen Lei bedraagt. ITALIË. Een ontwerp is ingediend, waarbij zij. die handgranaten of andere ontploffingsmiddelen onder zich hebben of in ontvangst nemen, met zware straffen worden bedreigd. Het ontwerp zal zoo spoedig mogelijk worden afgehandeld. NOORWEGEN, Volgens door de „National-Tidende" uit Ghristiania ontvangen telegram, is de stemming, in verband met de dreigende spoorwegstakingen, buitengewoon onrustig. De loonskwestic der spoorwegarbeiders wordt thans in het Storting behandeld. Vooralsnog bestaat geen hoop op loonsver- hooging door het Storting. Indien het Storting iedere loonsverhooging weigert, zou de sta king voor het spoorwegverkeer in geheel Noor wegen reeds Zondagavond worden afgekondigd. PORTUGAL. De Port.ugeesche regeering, die eenige dagen geleden gevormd was, is weer afgetreden. DE VOLKENBOND. De commissie welke de verschillende voor stellen onderzoekt, welke betrekking hebben de derde klasse naar Doomhage waar zich de fabriek bevond van Robert van Berken. Hij ging met kloppend hart en weinig moed reeds zoo dikwijls had hij een zwaren gang ge daan om werk te krijgen en steeds tevergeefs Jarenlang was hij kassier geweest bij een firma, die het vorige jaar een zeer leelijk bankroet had gemaakt, zoodat de chefs mj in de gevange nis hun roekeloosheid boetten. Al was ook zijn deerlijkheid boven alle verden king verheven, zoo was de recommandatie van gewezen kassier bij de firma X, wier val destijds door het geheele land zulk een schok had ge geven, ni juist niet gunstig. Alle betrekkingen waren overvol, jeugdige krachten met gemak te krijgen anderen met grootere gezinnen gingen bovendien voor. Zou hij nu gelukkiger zijn hij geloofde het niet, maar Therese vertrouwde er vast op, dat zij onwillekeurig iets van haar vertrou wen aan hem meedeelde. Doornhage was een zeer net dorpje een laan van lindeboomen leidde van het station naar de kom van het dorp men wees hem dadelijk den weg naar de fabriek, die bij het riviertje in druk maakte door de hooge boomen, die haar omringden en waartusschen het woonhuis met zijn gele muren en groene vensters bijna geheel verscholen lag, (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1