Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel hebben besloten, naar aanleiding van het op Zaterdag jl. met de directie der Nederlandsche Spoorwe gen na overleg met den minister aangeboden compromisvoorstel betreffende de op 1 Jan. 1921 in te voeren nieuwe loonregeling dit com promis te aanvaarden, hoewel dit in verschil lende opzichten afwijkt van de voor deze or ganisaties als billijk gestelde eischen. Die aanvaarding heeft den hoofdbesturen niet kunnen weerhouden in het aan de directie ge richt schrijven te doen uitkomen le.-Dat zij niet geacht willen worden in prin cipe accoord te gaan met invoering van den kindertoeslag zooals die in het compromis is verwerkt, doch dien alleen beschouwen als een noodzakelijkheid om thans tot overeenstemming te komen. 2e. dat de standplaatsaftrek geen weerspiege ling van de werkelijke toestanden is, en 3e. dat de invoering van het premievrij pen sioen niet gepaard had moeten gaan met ver mindering van de door den loonraad als billijk erkende loonen. Naar wij vernemen hebben ook de Christe lijke organisaties het compromisvoorstel aan vaard, terwijl de Nederlandsche Ver. een af wijzende houding aanneemt. De bruinkool-ontginning. Bij' Kon. besluit is aan de N. V. Centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen te 's-Gra- venhage onder de benaming „Anna", concessie verleend voor de ontginning van bruinkolen over een oppervlakte van ongeveer 53 H.A. in de gemeente Kerkrade, een en ander onder eeni- ge beperkende bepalingen. In de overweging over dit besluit wordt o.m. gezegd, dat niet alle gedane boringen naar bruinkolen binnen het terrein, waarvoor con cessie is aangevraagd, gunstige resultaten heb ben opgeleverd, doch dat de aanwezigheid-en ontginbaarheid van bruinkoolen binnen een ge deelte van het terrein, ter grootte van circa drie en vijftig hectaren, op voldoende wijze is gebleken. De Internationale Credietverleening. Blijkens het voorloopig verslag, over het wets ontwerp tot machtiging tot het geven van rente dragende voorschotten aan eenige Staten van Midden- en Oost-Europa, betuigden vele leden hun instemming met de gedachte, waarvan dit wetsvoorstel een uitvloeisel is. Sommige leden waren intusschen van oordeel, dat eene cre dietverleening van den omvang als de voorge stelde, met het oog op den toestand onzer eigen geldmiddelen, voor ons land zeer bezwarend is. Zij hoopten van de regeering nog eene na drukkelijke geruststelling te mogen erlangen, dat de credietnemende landen hunne ver plichting tot rentebetaling en aflossing stipt zullen nakomen. Ook vroegen zij zelf tegen een rentevoet vanniet hooger dan 6 te kunnen blijven leenen en dat mitsdien uit de voorgestelde credietverleening geen recht- streeksch geldelijk nadeel voor ons zal voort vloeien, daar het wel niet in de bedoeling der Regeering zal kunnen liggen ten behoeve dezer buitenlandsche hulpverleening zelf een ge dwongen leening aan te gaan. Men vroeg nadere inlichtingen over het aan gevraagde bedrag, om te weten of men reeds vpor een vrij wel geheel besliste zaak stond. In verband met den financieelen nood der ge meenten werd de vraag geopperd, of wij wel verantwoord zijn, indien we aan het buitenland zulke bedragen leenen, terwijl de gemeenten moeite hebben een leening te plaatsen. Temeer achtte men het hier geopperde bezwaar klem mend, omdat ook langs particulieren weg ka pitaal van hier naar het buitenland wegvloeit. Zoo meende men te weten, dat de Lever Zeep- mij. hier f 15.000.000 heeft geleend tegen 7 rente en dat dit bedrag gediend heeft om in Amerika fabrieken voor die Mij. aan te koopen Gevraagd werd, of de regeering het niet wen- schelijk acht, zoodanige wegvloeiing van kapi taal tegen te gaan. Ook werd de vraag gesteld, of de groote hoeveelheden vaten gecorserveer- de groenten der voormalige Groenten-Cen trale, die ten deele van goede kwaliteit zijn, niet gratis ter beschikking van de geteisterde landen kunnen worden gesteld, daarbij natuur lijk nauwlettend toeziende, dat alleen volko men deugdelijk voedsel wordt afgeleverd. Sommige leden maakten bezwaar tegen hulp verleening aan Hongarije. Georganiseerd overleg. Een sub-commissie uit de Centrale Com missie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken heeft zich met onderstaande vra gen gewend tot de verschillende organisaties en regeeringsvertegenwoordigers, met ver zoek eene beantwoording dier vragen vöor Kerstmis te willen inzenden I. 9. Welke plaats dient een uitspraak der Commissie in te nemen in de beslissing der Regeering j b. In hoeverre kunnen rekening houdend j met het feit, dat in verband met grondwette lijke voorschriften, die uitspraken geen bin- J dend karakter kunnen dragen waarborgen worden geschapen, dat de Regeering die uit- spraken niet zonder meer dus zonder eeni- ge vermelding van motieven naast zich neerlegt c. Waarin kunnen die waarborgen bestaan II. a. Hoe behoort de samenstelling der Commissie te zijn (Algemeene of groepsor- ganisatie indien algemeene organisatie, moe ten dan voor bijzondere gevallen uitzonde ringen worden gemaakt? Zoo ja, op welke wijze en voor welke gevallen b. Behoort bij de samenstelling der com- missie een stelsel van evenredige vertegen woordiging te worden toegepast. Hetzij voor wat betreft het aantal vertegenwoordigers per organisatie, hetzij voor wat betreft het aan tal uit te brengen stemmen Of moet aan elke organisatie een gelijk aantal stemmen (verte genwoordigers) worden toegekend, zonder re kening te houden met het ledental III a. Welke dient de positie te zijn van de Regeeringsvertegenwoordigers b. Door welke autoritiet behoort de aan wijzing te geschieden c. Is het gewenscht, dat alleen ambtenaren of ook personen buiten 's Rijks dienst wor den aangewezen d. Welke is de positie der Regeeringsver tegenwoordigers tegenover de Regeering be- hooren zij een bindende opdracht te hebben, dan wel is het gewenscht, dat zij vrijelijk oordeelen en stemmen volgens eigen inzicht e. Behooren de Regeeringsvertegenwoordi gers het recht te hebben aan de Regeering een bepaalde opdracht te verzoeken over bepaal de, bij de commissie aanhangige onderwerpen f. Kan de Commissie beslissen, dat aan de Regeeringsvertegenwoordigers een opdracht zal worden gegeven, alvorens over bepaalde za ken een uitspraak kan worden gedaan g. Is het gewenscht, dat deN Regeeringsver tegenwoordigers voor een bepaalden tijd wor den benoemd h. Is het gewenscht, dat de Regeeringen de organisaties de bevoegdheid hebben om voor bepaalde onderwerpen speciale verte genwoordigers aan te wijzen i. Is het gewenscht, dat de Commissie niet uitsluitend bestaat uit vertegenwoordigers der Regeering eenerzij ds'en vertegenwoordigers der organisaties anderzijds, doch dat een deel der overheidsvertegenwoordigers uit en door de Staten-Generaal wordt aangewezen IV. Welke opmerkingen worden alsnog ge wenscht geacht Fusie-plannenlbij de Liberalen. Naar men verneemt heeft de Commissie, be staande uit de heeren mr. G. A. Boon, prof, dr. B. D. Eerdmans en P. Otto voor de Liberale Unie, mr. H. C. Dresselhuys, F. W. J. Drion en mr. dr. J. H. W. A. ter Spill voor den Bond van Vrije Liberalen P. W. Stilthuys, mr. M. W. F. Treub en mevrouw W. Wijnaendts Franckcn- Dijserinck voor den Economischen Bond, in opdracht van de Hoofdbesturen dezer drie par tijen beraadslaagd over de mogelijkheid en de wenschelijkheid van de stichting eener nieuwe staatkundige partij. Eenstemmig is de commissie accoord gekomen over een aantal punten, welke een grondslag zouden kunnen bieden bij de vorming van zulk een partij. Aan verschillende andere politieke partijen en organisaties van mannen en vrouwen is thans een uitnoodiging gezonden voor een vergade ring, te houden op 31 December a.s., teneinde de mogelijkheid van samenwerking te bespre ken. Van de punten, welke als grondslag voor ver dere besprekingen zullen dienen, stippen wij als de voornaamste aan erkenning van het vrij heidsbeginsel als grondslag van staatsbeleid en van de noodzakelijkheid eener zuiver democra tische staatsinrichtinghandhaving van ons onafhankelijk volksbestaan en het daartoe bren gen van offers, zoolang deze noodzakelijk zijn in verband met de ontwikkeling'van den Vol kenbond erkenning van de waarde van 't gees telijke en van het godsdienstig leven voor maat schappij en staatontwikkeling van .het vrije bedrijfsleven ter bereiking van welvaart voor allen particulier initiatief als grondslag van maatschappelijke welvaart en afwijzing van de onder den naam van socialisatie aangeprezen omvorming van het productiestelsel erkenning dat de ontwikkeling van de productie mede ten goede moet komen aan de arbeidersklasse, enz. Het vinden van formules, waarmede libera len van de meest-uiteenloopende sociale mee ningen kunnen genoegen nemen, zal hoogerge- noemde commissie wel niet bijzonder moeilijk zijn gevallen. De meest doctrinaire liberaal kan evenals de meest-consequente communist erkennen, dat „de ontwikkeling van de productie mede ten goede moet komen aan de arbeidersklasse. Het komt er alleen op aan te weten, op welke wijze en in welke mate men in de practijk aan dc ar beidersklasse het genot der productie zal ver zekeren. Niet op de vage theorie, alleen op de prac tijk komt het in politicas aan. Ook voor wat den godsdienst betreft. De erkenning van de waarde van het geestelijk en van het godsdien stig leven voor maatschappij en staat, betee- kent voor de liberalen het verloochenen in be ginsel van hun anti-clericale politiek. Wij zul len afwachten wat hiervan in de practijk terecht komt. Erkenning alleen is niet voldoende, en bevorderen van het godsdienstig leven kan niet gepaard gaan met een onvruchtbare neutrali teit. (Tijdfc Stads- en Gewestelijk Nieuws. Storing electrisch net. Gistermiddag om half 5, bij het invallen der duisternis, werd de geheele stad plotseling in het donker gezet, door een storing in het elec trisch net. Gelukkig was het daglicht nog niet geheel verdwenen, anders ware het ongerief grooter geweest. Na 20 minuten was de stroom weer intact. Naar wij vernemen moet de oorzaak van deze plotselinge storing gezocht worden in de overbelasting van de kabels. In de Centrale aan de Schiehaven te Rotter dam was een automaat uitgevallen; daardoor geraakten de kabels tussehen de centrale en het schakelhuis aan de Keilehaven defect, tengevolge waarvan weer het geheele gedeelte, dat door deze kabels gevoed wordt, stroomloos werd. Evenals Schiedam was ook Vlaardingen hierdoor gedu peerd. Dc belasting der kabels is het hoogst van 's morgens 7 tot 's avonds 6 uur. De overbelasting is dan zoo groot, dat voor de thans liggende ka bels voortdurend gevaar voor doorbranding blijft bestaan Een herhaling van de storing is dan ook niet lang uitgesloten, tenzij gedurende bovengenoemden tijd door de verbruikers sterk bezuinigd wordt. Intusschen wordt met den meesten spoed gewerkt aan het leggen van eenige nieuwe voe dingskabels en zoodra deze in gebruik genomen zijn, zal het gevaar voor storing tot de hooge zeldzaamheden gaan behooren. Grondaankoop. B. en W. stellen den Gemeenteraad voor, ten behoeve van het Grondbedrijf, van het Weeshuis der Ned. Herv. gemeente alhier, aan te koopen een drietal perceelen grond, te samen groot 4.15.70 H.A., gelegen ten Zuiden van de Dam- laan, voor den prijs van 3.75 per M2, onder be paling, dat door de gemeente aan den verkooper zal worden uitbetaald een som van 1000, ter wijl bovendien de kosten van overdracht voor rekening der gemeente zijn. De heer G. van Zon te Schiedam, is bestemd voor den dienst in Ned. Indië als commies-redacteur, met den titel van adj. refe rendaris, aan een der departementen van Al gemeen Bestuur. De minister van arbeid heeft met ingang van 1 December den benoemden controleur van den arbeid H. G. Matthijssen, werkzaam gesteld in het 7e district der arbeids inspectie ter standplaats Arnhem. Gisteren is bij de politie aangif- te gedaan van diefstal van een zak turf uit een pand aan de Buitenhaven, grenzende aan een pand in de Tuinlaan. Vermoedelijk is van een roeiboot gebruik gemaakt. Gisteravond omstreeks 6 uur is door de politie in een café aan de Lange Haven een persoon aangehouden, die uit een pand der fa. Visser en Co, ten nadeele van den kantoor bediende de W. een rijwiel had ontvreemd. Hij verkeerde onder den invloed van sterken drank. Het rijwiel is in beslag genomen Bij de politie is een valse li e gul- den gedeponeerd, ontvangen in den winkel van W. aan de Hoogstraat. In onze Vroedschap. Een zonderlinge open bare raadszitting. Inter pellatie. Belastingzaken We hebben zelden zulk 'n eigenaardige Raads zitting bijgewoond als die van j.l. Vrijdag. De openbare vergadering was uitgeschreven tegen 2 uur, maar onze vroede vaderen hadden allereerst in comité-generaal zóóveel te bespre ken, dat pers en publiek tot 5 minuten voor vieren konden wachten, vooraleer de openbare zitting werd geopend. Men mocht nu verwachten, dat er in de open bare zitting naar zou worden gestreefd, om de agenda zonder al te langdurige discussies af te handelen. In die verwachting is men echter bitter teleurgesteld. Het leek wel alsof er geen agenda voor deze zitting bestond... Er deed zich al dadelijk iets zonderlings voor. De heer Hijman had kort voor de Raadszitting een tweetal vragen ingezonden met betrekking tot de kwestie der onderwijzerssalarissen en wilde deze vragen tevens in deze zitting „toe lichten". Men weet wat zoo'n toelichting in den regel beteekent dat is de interpellatie. Velen voelden er weinig voor, om op dit on gelegen oogenblik deze interpellatie aan de orde te stellen. Niet wegens de betrokken kwestie natuurlijk, maar om de voor de hand liggende reden, dat het een dwaasheid is om in een zoo laat begonnen Raadszitting onmiddellijk een interpellatie te behandelen. De heer Van den Toorn ontried, o.i. zeer terecht, het onmiddellijk behandelen der inter pellatie-Hijman. Weth. De Bruin merkte den heer Hij man op, dat deze zijn vragen best een week eerder had kunnen inzenden en liet tevens doorschemeren, in deze weinig voor een adressenregenvan gemeenteraden aan de Kamer te voelen. Toch was hij er tenslotte vóór om de interpellatie toe te staan. Waarom hij zich niet aan het eerste gedeelte van zijn standpunt hield, is ons een raadsel. Hij had immers evengoed den heer Hijman er op kunnen wijzen, dat het verstandig zou zijn geweest, indien diens schriftelijke toelichting een week eerder, tegelijk met de vragen, den voorzitter van den Raad was toegezonden. In den Raad bleek bij de stemming over de vraag, of men den heer Hijman gelegenheid zou geven, om zijn interpellatie te houden, een kleine meerderheid er vóór te zijn. Alvorens dus aan het gewone werk te begin nen, kregen we eerst de „toelichting" van den heer Hijman op diens vragen te hooren. Die „toelichting" was in hooge mate onbedui dend, zoodat zij best schriftelijk had kunnen worden ingezonden. Na dit geheel overbodig oponthoud, deed de voorzitter mededeeling van de ingekomen stuk ken en had er een reeks benoemingen plaats. Ingezonden lUededeelingen. Enkele lepels daags 21.000 Artsen Het verdere gedeelte van dé zitting werd geheel in beslag genomen met de scherpe kri tiek des heeren De Bruin op de wijze van aan slaan van een paar categorieën belastingplich tigen Welh. De Bruin schijnt tegenwoordig een diepgaande studie te maken van allerlei kohie ren. In een vorige zitting wilde hij de schoolgeld- kohieren zoo maar ineens op de helft van het uitgetrokken bedrag terugbrengen. Vele raadsleden waren toen daartoe niet voet stoots bereid, met het gevolg, dat deze kwestie nog onbeslist is gebleven. 'thans moest, zooals boven gezegd, het kohier der pl. inkomstenbel. belasting het ontgelden. De vraag rijst, of het wel zin heeft, om der gelijke kwesties, die toch feitelijk neerkomen op de al dan niet juiste interpretatie van be lastingverordeningen en -heffingen, incidenteel in een tot oordeelen niet in alle opzichten voor bereiden Raad te brengen. Nog meer klemt de vraag, of het wel gewenscht is, om één spreker (in casu den kohierenbestrij der) bijna onafgebroken een paar uren over één onderwerp aan 't woord te laten. Dit wekt den schijn, dat deze zaken nu bij uitstek van het allergrootste gewicht zijn en alle andere gemeentezaken daarbij ten achter dienen te worden gesteld. Indien men ergens den gulden middenweg dient te bewandelen, dan is het zeker wat be treft het debat over zulke belastingkwesties. Heelt men gegronde bezwaren tegen de in het debat gebrachte verordeningen, waarop de betrokken kohieren zijn gebaseerd, laat men dan, zooals mr. Kavelaars volkomen terecht opmerkte, een voorstel doen tot wijziging dei- verordeningen. De methoden, die men van de zijde der S. D. A. P.-ers thans, blijkbaar niet zonder be paalde oogmerken, in praktijk wil brengen halveeren van kohieren, wijziging van een on begrensd aantal belastingaanslagen (n.b. zelfs van hen, die niet reclameerenmoeten tot allerlei ongewenschte gevolgen leiden.De ambte naren, die dit alles zullen hebben uit te zoeken, weten wat ze te doen hebben Een der twee moties-De Bruin werd om bij 61/.; uur, toen verschillende raadsleden reeds het stadhuis verlaten hadden, met slechts één stem meerderheid aangenomen. Gemengd Nieuws. Een spoorwegplan voor Apel- d o o r n. Men meldt uit Apeldoorn Van de drie spoorwegplannen, ontworpen door den Apeldoornschen wethouder van Open bare Werken, den heer jhr. L. F. Texeira de Mattos c.iis het derde plan, het bouwen van een nieuw hoogstation op bijna I K.M. afstand van het tegenwoordige, door den Minister van Waterstaat goedgekeurd. Ook hierbij is evenals bij twee overige ont werpen een plan gevoegd om de lijn naar het Loo, welke thans door het Westelijk deel van Apeldoorn kjopt, om te leggen om het Oosten van de stad, benevens een ontwerp voor hel maken van doorslagen ter verkrijging van goe- "de toegangswegen tot het te bouwen station, dat op genoemden afstand Zuidelijk van hel oude zal verrijzen. De kosten voor dit plan worden geraamd op circa 8.000.000. Tussehen den Raad van Toe zicht op de spoorwegdiensten en het bestuur der gepieente Apeldoorn is vastgesteld, dat de ge meente Apeldoorn ten behoeve der uitvoering een bedrag van 600.000 beschikbaar stelt, op deze voorwaarden le. in de onteigening ten behoeve dier wer ken zullen ook worden begrepen de daartoe in overleg met het gemeentebestuur aan te wijzen strooken grond ten behoeve van de toegangs wegen naar het nieuw te bouwen station, welke onteigening zal plaats hebben per zone 2e. de kosten van de sub. le genoemde ont eigening, voor zoover zij geen integreerend deel van de spoorwegwerken vormen, zijn voor re kening van de gemeente 3e. de gemeente krijgt de volle beschikking over de aan den spoorweg behoorende gronden en gebouwen van de na omlegging vrijkomende Loolijn 4e. voor zoover de gemeente daaraan be hoefte zal hebben, zullen, behoudens goedkeu ring van den minister van Waterstaat, ook de vrijkomende gronden en gebouwen van de thans aanwezige hoofdlijn tegen taxatieprijs aan haar worden overgedragen. Deze prijs zal moeten be treffen de tegenwoordige en niet de vermoede lijke toekomstige waarde 5e. de voor het gewone verkeer benoodig- de onderdoorgangen of overbruggingen onder of over de nieuw te maken lijnen zullen worden ontworpen in overleg met het gemeentebestuur 6e. de uitkeering der bijdrage vervalt, wan neer de eerste ter-visielegging der onteigenings bescheiden niet plaats heeft binnen één jaar na de dagteekening van het raadsbesluit, waarbij deze overeenkomst wordt goedgekeurd. •terken zenuwen en lichaam. «rkannen dlt «cfuiftaffpL

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2