Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Ongevallenverzebering 4381* Jaargang, Woensdag 1 December 1920. So. 12902. m róinn Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per Bureau Koemarkt 4. Abonnementen post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslang* "11| verlies van geheele I 1111 een hand, Invaliditeitj 8 ia 4# U voet of oog JPo ^orz^kerlng wordt gewaarborgd door de Hellendieh* Algsmssat Verzeksrlagshanh t* lohlodam. MJ vcillea k| verlies van een wijsvinger j verlies eiken ande ren vinger i EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. DE TOESTAND IN IERLAND. Uit Dublin wordt aan de „Westminster Gazette" gemeld, dat sedert 21 November, den dag na de vermoording der Engelsche officieren, aldaar 12 k 1400 personeen werden gearresteerd. Te Liverpool werden in verband met de jongste brandstichtingen 7 personen gearresteerd. Ge meld wordt, dat tot de gearresteerden ook be hoort, een lagere beambte van de douane. De jonge man, die bij de Liverpool-branden gearresteerd werd wegens moord op een jongen bootwerker en weigerde zijn naam op te geven, is herkend. Hij heet Fower, woonde sedert een jaar in een voorstad van Liverpool en werkte aldaar bij de"dokken. De commissie uit de Labour-parlij, die in Ierland een onderzoek zal instellen naar de be weerde vergeldingsdaden, is vandaag daarheen vertrokken. Een brigadier-generaal is als mili tair deskundige aan de commissie toegevoegd. Het tragische lot, dat een zeventien man sterke politie-patrouille Zondagnamiddag ondergaan beeft, toen zij in koelen bloede door een zesvou dige overmacht nabij Kilmichael (graafschap Gork) werden afgemaakt, heeft in Engeland groote verontwaardiging gewektIn het Lager- Huis heeft Sir Haraar Greenwood gisteravond laat nog de volgende bijzonderheden over dit drama, medegedeeld Hij begon met er op te .wijzendatde zg. hulp-expeditie in Ierland geheel was samengesteld uit ex-officieren, allen uilge lezen soldaten, die zich tijdens den oorlog Op bijzondere wijze hadden onderscheiden. De troep, in wier handen de patrouille was gevallen, was 80 a 100 rpan sterk. Zij waren gekleed in khaki in droegen stalen helmen. De patrouille werd plot seling van beide zijden van den weg onder vuur genomen. Daar de in hinderlaag liggenden nu meriek veel sterker waren, slaagden dezen er in enkele manschappen der patrouille te ont wapenen, waarna zij eenvoudig vermoord wer den. Sir Hamar Greenwood noemde een en ander een buitengewoon brutalen moord met roof. De lichamen waren met kogels door zeefd. Al het geld en de kostbaarheden, zelfs de kleedingstukken werden gestolen. Kilmichael, waat de patrouille in hinderlaag •viel. is een klein dorpje in een heuvelachtige streek, 30 mijlen van Cork. Hoewel men wist, dat de bevolking zeer Sinn-Fein-gezind was, hadden zich daar nog geen ongeregeldheden voorgedaan. De politie had zelfs op zeer uit stekenden voet met de inwoners geleefd en zij waande zich zoo veilig, dat zij zich zelfs on gewapend in het openbaar vertoonde. Intusschen -nemen de autoriteiten krachtige maatregelen tegen de leiders der revolution- naire beweging. Vier personen, die een hoogen rang in het republikeinsche leger bekleeden, zijn gevangen genomen. reeds gemaakte vorderingen geven groote. hoop op een gunstige oplossing der kwestie. BELGIE. De Senaat heeft in tweede lezing d e 8 - u r e n- w e t aangenomen met 67 tegen 2 stemmen en 13 blanco. Het door de Kamer aangenomen wetsontwerp werd echter door den Senaat geamendeerd, zoodat het wetsontwerp naar de Kamer zal worden teruggezonden. Ondanks het verzet van minister Wouters nam de. Senaat met 63 tegen 27 stemmen een amendement aan op het artikel, dat inhoudt, dat de machtiging om bij uitzondering bij een bepaald werk langer dan 8 uren te laten werken, slechts voor 3 maanden kan worden verleend. Volgens het amendement van den Senaat zal deze machtiging van maand tot maand worden verlengd. Verder werd met 47 tegen 42 stemmen een amendement aangenomen, be palende, dat de koning, indien het nationaal belang dit eischt, de 8-urenwet zal kunnen schorsen. ENGELAND. Gisteren begaven zich 700 werkloozen naar het stadhuis te Cottonham, en namen dit in beslag, met de bedoeling om er, gedurende den winter, hun hoofdkwartier van te maken. Zij hebben oproepen tot het publiek gericht om bijdragen, voedsel enz. DE LONDENSCHE CONFERENTIE. Ilavas seinde gisteren uit Londen Behalve de besprekingen tusschen Leygues en Sforza is eergisteren niet geconfereerd. De Fransche, Engelsche en Italiaansche gede legeerden hebben heden van gedachten gewis seld ten aanzien van het Grieksclie vraagstuk. Men hoopt gedurende de afwezigheid van Ley- gue^ tot verdere klaarheid te komen over de drie gezichtspunten, teneinde den 5den Decem ber een gemeenschappelijke resolutie te kunnen aannemen. Tusschen de Fransche en Engelsche gezichtspunten is een belangrijke toenadering merkbaar, aangezien Engeland zijn afwachtende politiek laat varen en het Fransche denkbeeld aanvaardt, om alle middelen der practische politiek aan te wenden, teneinde het Grieksche volk te doen nadenken over de consequenties eener eventueele terugroeping van ex-koning Gonstantijn. Indien deze zou terugkeeren, schij nen Engeland en Frankrijk voornemens te zijn, hun financieelen steun aan Griekenland te ont houden en de reeds eerder uiteengezette waar borgen te eischen. Het meeningsverschil tusschen Frankrijk en Engeland betreft thans de kwestie der herzie ning van het Turksche vredesverdrag, hetwelk de Engelschen onpractisch achten, van oordeel zijnde, dat het verdrag slechts zou moeten wor den gewijzigd, indien het werd geschonden of wanneer door de houding van Griekenland de tenuitvoerlegging onmogelijk zou worden. De NOORWEGEN. Uit Stockholm wordt aan de „Frankfurter Zeitung" gemeldDe employe's van de- spoorwegen zullen in den nacht van 1 Dec. in staking gaan en daarmede liet geheele spoorver keer stil leggen. De rede is de verwerping hunner looneischen. FIUME. De correspondent van de „Times" te Milaan meldt Fiume werd omsingeld door 3 bataljons Ita liaansche carabiniers. Men gelooft,'dat generaal Cavilla, de bevelhebber, zijn best zal doen om bloedvergieten zooveel mogelijk te vermijden. Te dien einde zal hij trachten Fiume te isolee- ren om tezelfder tijd zooveel mogelijk aanhan gers van d'Annunzio over te halen hem te ver laten. Tot dusverre werden enkele kleine inci denten gemeld. GRIEKENLAND. De Grieksche pantserkruiser „Averof", welke zich te Constantinopel bevindt, heeft bevel ont vangen, naar Piraeus terug te komen, teneinde zich naar Brindisi tc begeven, om ex-koning Gonstantijn na afloop der volksstemming terug te halen. AMERIKA. In verband met de voorgestelde Amerikaansch- Japansche regeling tot beperking van de immi gratie, vernemen officieele kringen, dat Amerika niet voornemens is om volledige burgerrechten te geven aan de Japanners, die thans in Ameri ka wonen, doch bescherming van de Japansche rechten ten aanzien van reeds wettelijk ver kregen eigendom wil waarborgen. DE VOLKENBOND. In de commissie van de Volkenbondsverga dering voor. de toelating van nieuwe staten, hebben de gedelegeerden van Tsjecho-SIowakije en Servië, die zich hadden verzet tegen de toe lating van Oostenrijk tot den Volkenbond, zich thans openlijk voor de toetreding van dat land verklaard. De commissie voor de technische organisatie van den Volkenbond heeft een resolutie aan genomen, waarin de dringende noodzakelijkheid wordt aangegeven, om een permanente econo mische, financieele organisatie te vormen, ter vervanging van de voorloopige economische financieele commissie, die reeds door den Vól kenbondsraad is .benoemd. Deze laatste zal in den loop van 1921 haar eerste zitting houden, teneinde de permanente commissie te organi- seeren. Donderdag a.s. zal de Volkenbondsvergade ring lo. de kwestie van de amendementen op het Volkenbondsverdrag behandelen en 2o. de maatregelen bespreken, welke genomen zul len worden tegen de typhusepidemieën in Polen. Waarschijnlijk zal de agenda van de zitting van Zaterdag de volgende punten bevattenlo. Behandeling van de motie-Barnes. 2o. De kwestie van de verhouding tusschen den Volkenbondsraad en de Volkenbondsverga dering. 3o. Behandeling van een rapport van de tweede commissie voor de technische organisa ties. ALLERLEI. .Gisteren is voor het Assizen-hof te Parijs de behandeling voortgezet van het proces tegen den moordenaar van Essad Pasja. Als getuige wordt gehoord De Villa, secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandsche Zaken der regeëring van Tirana. Zijn meening luidt, dat de dood van Essad Pasja voor Albanië een op luchting is geweest. Men kon niet genoeg de intrigues, de omkoopbaarheid en de schurk achtigheid van Essad Pasja brandmerken. Deze kenschetsing van een bevoegde autoriteit ver wekte in de zaal groote sensatie. Commandant Mortier kon mededeelen, dat er groote tegen strijdigheid was in de politiek van Essad Pasja. Hij kon in den aanslag niets anders zien dan een daad van een werkelijk patriot. Nadat de verdediger, De Monzie, een uiterst pakkend pleidooi had gehouden, hetwelk met een geweldig applaus begroet werd, sprak de jury den beklaagde vrij. Sedert November 1918 tot nu heeft het Duitsche rijk meer dan anderhalf milliard mark besteed voor ondersteuning van werk loozen. Volgens een officieel Reuter-telegram uit Madrid dd. 30 November, is het Japansche parlement op den 4en Januari bijeengeroepen. Binnenland. l)e huisvesting van den Raad van State. De Raad van StaLe, thans gehuisvest op liet Binnenhof, zal verhuizen naar Kneuterdijk 6. Zoo deelt de minister va-n Waterstaat mede in de Memorie van Antwoord in zake een aan- vullingsbegrooting. Het pand Kneuterdijk 6 is van historische beteekenis. Het is het huis, waarin de Raadspensionaris Jolian de Witt heeft gewoond. In de laatste jaren was de Ameri- kaansche legatie er gevestigd. Deze is..echter verhuisd naar het Bezuidenhout, en zoo kwam het historische pand op den Kneuterdijk leeg te staan. De lieer Van Beresteyn deed daarom onlangs in de Kamer een (voorstel, waarin de Regeering werd uitgenoodigd het pand aan te koopen voor den Raad van State. Dit voorstel werd aangenomen en de Regeering heeft het thans uitgevoerd. De minister deelt mede, dat aan het huis zoo weinig mogelijk zal worden verbouwd. In den tuin zal iets worden bijgebouwd. De meerder heid van den Raad van State heeft zich met het plan vereenigd. Omtrent den koopprijs is de minister met den eigenaar tot overeenstemming gekomen. Spoedig zal een wetsontwerp worden ingediend, waarin de gelden worden aange vraagd voor aankoop van het huis. De op het Binnenhof vrijkomende ruimte komt ter beschikking van de Tweede Kamer. De kolendistributie. Naar wij uit alleszins betrouwbare bron ver nemen, lijdt het geen twijfel, dat de kolen- distrubutie einde Maart zal eindigen. De Maas-kanalisatie. Men meldt uit Antwerpen, dat de gemeente raad aldaar gisterochtend vergaderd heeft en een bespreking gewijd aan het Nederlandsche wetsvoorstel voor den aanleg van een groot ka naal van Maasbracht naar Maastricht dwars door het Zuid-Limburgsche mijndistrict Besloten werd onmiddellijk de aandacht van den (Belgi schen) minister van openbare werken te vestigen op het gevaar, dat voor de haven van Antwer pen in de uitvoering van dit plan zou besloten liggen, indien van Belgische zijde niet dadelijk overgegaan wordt tot het graven van het Rijn- Schelde-kanaal en een verbetering van den waterweg van Antwerpen naar Luik. De onderwijzerssalarissen. In de Tweede Kamer is bij de behandeling van de interpellatie-Ossendorp der regeering een grief gemaakt, dat zij het voorstel van de commissie van georganiseerd overleg heeft gepubliceerd. Naar de Tijd echter verneemt, heeft de commissie zelf, buiten de regeering om, de publicatie mogelijk gemaakt, door tegelijk met haar brief aan de regeering, haar advies in afschrift te zenden aan de organisaties van onderwijzers. De toestand van de ex-keizerin. Volgens berichten uit Potsdam, aldaar van het slot te Doorn ontvangen,is de toestand van de ex-keizerin hopeloos. De spoorwegellende. Naar „Het Volk" ver-neemt, is de heer Ivalff, directeur der Nederl. Spoorwegen, naar Zurich vertrokken, teneinde een conferentie bij te wo nen eer verbetering van het internationaal spoorwegverkeer. De vraag dient gesteld, vraagt het blad, of hst niet, verstandiger van den heer Ivalff ware geweest, in plaats van dit snoeprnsje te maken, zijn tijd te besteden aan de verbetering van het verkeer in ons eigen land. Duitsche mijnwerkers in Nederland. Tal van Duitschers uit de grensstreken zijn thans werkzaam in de Hollandsche mijnen. Hun domicilie is in Duitschland gevestigd en zij reizen dus heen en weer en, gezien de lage valuta, zal dit nog wel jaren duren naar men verwacht. De Duitsche koloenbureaux die, even als bij ons te lande, de inwoners brandstoffen op bonnen verstrekken, doen dit alleen dóar waar de hoofden van gezinnen hun werk ver richten. De Duitsche mijnwerkers op Hollandsch gebied arbeidende, ontvangen dus van genoemde kolenbureaux geen brandstoffen en ze mogen die ook niet over de Hollandsche grenzen voe ren. Omdat dit voor die menschen een onhoud bare toestand is, is den Minister van Landbouw Nijverheid en Handel, verzocht het daarheen te leiden, dat deze menschen, die toch hun arbeids kracht aan ons land geven, in de gelegenheid worden gesteld, op welke wijze dan ook, hun gezinnen van brandstoffen te voorzien opdat zij voor de gevolgen van een kouden winter zul len worden gevrijwaard. Departementale zuinigheid. We lezen in de „Nieuwe Ct." Het departement van Koloniën had voor de oefening der troepen in Indic speren noodig. Het wendt zich tot een particulier en die kan de benoodigde partij leveren. Toen de koop gesloten was, deed de verkooper blijken van zijn verbazing dat het departement niet zelf even aan den ande ren kant van het Plein had geinformeerd, dan had het de winst, die hij met deze transactie maakte kunnen besparen, want hij had aan Oorlog de speren gekocht in de juist gebleken onder stelling, dat, waar nu zooveel minder manschap pen onder de wapenen waren, men wel een deel van dit oefenmateriaal zou kunnen missen. Daaraan schijnt men op Koloniën evenmin te hebben gedacht bij deze transactie als aan de belangen van de schatkist. En het staat te vreezen, dat het bijeen volgende gelegenheid niet anders zal gaan, want op een desbetreffende wenk moet bovendien nog zijn geantwoord met het departement van Oorlog hebben we niets uit te staan. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 30 November. Salaris regeling onderwijzers. De heer Van der Molen (A. R.) zal de regeering in haar ontwerp-voorstel steunen. De heer Van Ravésteijn (Comm. P.) bestrijdt de heeren Van der Molen en Van Wijn bergen. De heer Albarda (S. D.) dringt aan op een betere salarieering, daar anders het tekort aan onderwijskrachten nog vergroot zal worden. De heer Van der Laar (C. S. P.) bepleit verlaging van de eischen voor de onderwijs- acten, opdat zich meer voldoende liefhebbers gaan aanmelden. Mevr. Groeneweg (S. D.) bdlreurt het, dat de minister van Onderwijs gevolg gegeven heeft aan verkeerde inblazingen. De heer T r o e 1 s t r a (S. D.) is van meening, dat de minister niet had moeten komen met dit ontwerp. De voorstellen van de Commissie voor georganiseerd overleg hebben verwachtin gen opgewekt, welke nu niet vervuld worden. De heer DeSavorninLohman (C, H.) zet eerst uiteen, dat de voorstellen van de Com missie voor georganiseerd overleg niet de defi nitieve waren voor de onderwijzerssalarieering. De beslissing over de cijfers ligt bij de regeering en de Staten-Generaal. fis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1