M. NEDERPÉLT, i Broersvest 7 Telefoon 445 Laat stoomen, verven, wasschen en strijken bij de .DE PHOENIX", Telef. No. 15. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Bonbondières, doozen Marse- pain, Bonbons. In voorraad Chocolaad A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Spr. is het ten aanzien der salarissen geheel eens met den heer Van Wijnbergen, waar deze sprak over de duurte v.an het onderwijs. Er kan op onderwijsuitgaven nog heel wat bezuinigd worden. De voorgestelde salarissen kan spr. niet al te slecht noemen. Het verschil tusschen hulp- en hoofdacte wil spr. op 300 terugge bracht zien. De heeren V a n d e B i 11 (R. K.) enSchok- k i n g (C.H.) dringen aan op behoorlijke salari- èering der onderwijzers. De vergadering wordt geschorst tot 's avonds. Avondvergadering van Dinsdag 30 November. Begrooting van Arbeid. Aan de orde is de derde afdeeling (Arbeiders verzekering). De Minister van Arbeid, de heer Aalberse, zet uiteen, dat omtrent de arbeiders- ziekteverzekering een misverstand is gebleken. De Hooge Raad van Arbeid heeft zich niet uitgesproken over privaatrechtelijke organisatie, maar besloot alleen een onderzoek in te stellen. Spr. heeft nu de vraag gesteld of de Hooge Raad van Arbeid voor een privaatrechtelijke regeling is. Zaterdag zal de Hooge Raad hier over vergaderen. Onjuist is voorts, dat de vakcentrales hun verzekering zouden willen bepalen tot de aan geslotenen bij de vakvereenigingen. Van de ziekteverzekering blijkt men voorts niet voldoende op de hoogte. Er is een mini- mum-uitkeering vastgesteld. De arbeider is niet verplicht de helft der premie te betalen, maar de werkgever heeft de bevoegdheid de helft ervan af te houden van het loon. Men kan dus, evenals nu geschiedt, bij de collectieve arbeidsovereenkomsten bepalen, dat de werk gever van eene bevoegdheid geen gebruik zal maken. Zoodra spr. bovenbedoeld advies van den Hoogen Raad heeft ontvangen, zal hij spoed betrachten met de zaak. Ten tweede de kwestie van het Kinderfonds. Bij velen, links en rechts, bestaan hiertegen ernstige bezwaren en daarom is spr. om prac- tische redenen, niet met een wetsvoorstel ge komen. Maar blijkt er eenstemmigheid, dan wil spr. deze zaak bevorderen. Spreekt een meerderheid zich in beginsel uit voor een kinder fonds, dan is spr. bereid een wetsontwerp voor te bereiden de verzekering zou kunnen aan sluiten bij de Invaliditeitswet. Spr. geeft dan nader in eenige algemeene trekken aan, hoe een dergelijke regeling te tref fen zou zijn. Een derde punt betreft het verkeerd plakken van ouden van dagen, die tegen de 65 jaar zijn de moeilijkheden zullen bij de wijziging der In validiteitswet worden ondervangen. De herziening van de Invaliditeitswet voor de wijziging in loonklassen zal zeer spoedig bij de Tweede Kamer binnen komen. Hierna behandelde spr. de motie-Duys, om de ouderdomsrenten van 3 en 5 te brengen op 6 en 10. Deze motie zou 45 millioen kos ten en is daarom bezwaarlijk. Bovendien zijn er andere verzekerings-onderwerpen, n.m. de geneeskundige hulp enz., welke voorgaan. De motie is ook onbillijk tegenover de invalieden, die niet 65 jaar zijn. Hoe sympatiek de zaak van de ouderdons- rente ook is, zoo onsympatiek is spr. een der gelijke motie, waarvan de heer Duys van te voren weet, dat ze niet wordt aangenomen. (Onverstaanbare interrupties van den heer Duys) In hooge mate onsymphatiek is 't spr., dat de ouden van dagen telkens voor zoo'n motie ge bruikt worden. Het Mijnwerkersfonds is op eigen verzoek buiten de Invaliditeitswet gebleven. Bij een generale herziening der Invaliditeitswet komt deze zaak nader aan de orde. De motie-Rugge betreffende verbeteringen voor de rente-trekkers der Ongevallenwet is, wat den inhoud betreft, overbodig. De men- schen krijgen den toeslag op de rente, door middel van het Kon. Nat. Steun-Comité. Zij zullen dezen toeslag behouden," zoolang er geen wettelijke regeling is. Na de opheffing van het Steun-Comité zal een nadere regeling worden getroffen. De heer De M u r a 11 (U. L.) is 't eens met de strekking der motie-Duys, maar na de ver klaring van den minister is daarvan niets te verwachten. Spr, dient thans de volgende motie in De Kamer, van oordeel, dat de ouderdoms renten, bedoeld in de Invaliditeitswet (art. 347) en Ouderdomswet 1919 (art. 26 en 28) moeten worden verhoogd met 20 gaat over tot de orde van den dag. De kosten zullen 3x/2 millioen per jaar be dragen, voorzoover de Invaliditeitswet betreft waarbij dan nog komt l1/2 millioen voor de ren ten der Ouderdomswet. Vier millioen is een groot bedrag, maar aanneming der motie zal 320.000 rente-trekkers verheugen. De Minister, de heer Aalbe.rse zegt,, dat de motie-De Muralt 61/2 millioen zal kosten- welk bedrag zal stijgen, al naarmate de invalidi, teit8verzekering toeneemt. Spr. is van meening dat het geld als dat er was, beter besteed kan worden. Reeds nu draagt de Staat voor Invalidi- teits- eh Ouderdomsverzekering jaarlijks 60 millioen bij, waarbij nog komt ruim 40 millioen welke aan premies worden opgebracht. Per jaar wordt dus voor dit eene doel aan het volks inkomen meer dan een millioen onttrokken Het gaat dus niet aan, om gelijk de heer Duys zegt, te beweren dat de regeering geen cent over heeft voor de ouden van dagen. Spr. heeft juist gezorgd, dat de Invaliditeitswet eindelijk wordt uitgevoerd. De heer De Muralt (U. L.) repliceert. De moties komen Donderdag bij den aanvang der vergadering aan de orde. De algemeene beraadslagingen worden ge- sloten. Bij de afdeeling Volksgezondheid zegt de Minister, de heer Aalberse dat er geen aanleiding is voor een uitvoerige beschouwing over de woningpolitiek, herinnerende aan de kort geleden gehouden uitvoerige debatten dienaangaande. De premie voor den particulieren woning bouw is voor Amsterdam 25 per vierk. M., in andere gemeenten zal men met 20 kunnen volstaan. Het maximum is een premie van 150 vierk. M. Verschillende gemeenten worden gesubsidi eerd door de opleiding van werkkrachten voor het bouwvak. Vereenigingen zullen, evenals particulieren, hypotheek kunnen krijgen, onder de zelfde voor waarden. Inteinsieke bestrijding van de tuberculose eischt veel geld, zoodat men zeer economisch moet zijn. Spr. heeft reeds tien jaar geleden gewaarschuwd tegen de overschatting van sa natoria ze zijn duur en het is de vraag of men het geld niet beter kan gebruiken. Van de Staatscommissie voor de tubercolose- bestrijding ontving spr., een dezer dagen een eerste voorloopig rapport. Spr. is nu voornemens een plan de campagne op te maken en dan te zien hoeveel geld voor de verschillende bestrij dingswijzen uit te trekken. Op dit eene verzoek uit Friesland kan spr. thans geen beslissing nemen. Bij art. 128 licht de heer Ilaazevoet (R. K.) een amendement toe voor een subsidie post van 25.000 voor Centrale Bereaux vooz sociale Adviezen. De bedoeling is alle in Neder land bestaande Centrale Bureaux van Sociale Adviezen als gelijkwaardige door de Overheid te doen behandelen. De Minister, de heer Aalberse, heeft geen bezwaar tegen het amendement, wanneer de Kamer dit aanneemt. De heer De JongejS. D. A. P.) vraagt of bij aanneming van het amendement alle Bu reaux voor Sociale Adviezen voor subsidieering in aanmerking zullen komen. De Minister, de heer Aalberse, ant woordt bevestigend met een verwijzing naar de redactie van het amendement en de toelich ting. Het amendement komt Donderdag bij den aanvang der vergadering in stemming. Bij art. 129 spreekt de heer Ketelaar (V. D.) 's Ministers aandacht vragend voor de herstellingskolonies voor kinderen, welke steun behoeven. De Minister, de heer Aalberse, kan nog geen toezegging doen. De zaak is hem sym patiek en in ernstige overweging. Bij art. 131 spreekt de heer S n o e c k II e n- k e m a n s (C. H.) over de subsidie aan bet Tehuis 4mneke te Amsterdam. De Minister, de heer Aalberse, kan geen toezegging doen zonder overleg met den Minister van Financiën. De stemming over het begrootingslioofdstuk zal Donderdag plaats hebben. De .vergadering wordt om 12®/4 uur gesloten. Alle soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteiten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. De tegen heden aangekondigde Raadszitting is uitgesteld tot Dinsdag 7 December a.s. Volksbadhuis. In de week van 2127 November 1920 wer den genomen 559 baden. lste klasse kuipbaden 43. Regenbaden 97. 2de klasse kuipbaden 25. Regenbaden 394. Kantongerecht. Bij Kon. besl. is benoemd tot kantonrechter- plaantsvervanger, met ingang van 10 December 1920 in het kanton Schiedam, mr. F. Bordewijk, advocaat en procureur te Schiedam „Fidelio" In het verslag van het concert van „Fidelio" is verzuimd melding te maken van den bariton solist in het „Requiem" van Verhulst. Onze stadgenoot, de heer F. Beumers, heeft deze partij op uitstekende wijze vervuld. Het door hem gezongene droeg hij voor met veel talent en het geheel muntte uit door zuiveren zang en gevoelvolle voordracht. Politiepersoneel. Door de afd". Schiedam van den Alg. Bond van Politie-personeel in Nederland is den Gemeente raad toegezonden een adres met memorie van toelichting inzake Salarisherziening. Adressanten verzoeken dringend en ten spoe digste de salarissen van het politiepersoneel te herzien en in overleg met de organisaties van belanghebbenden nader vast te stellen. Uitvoerig zetten zij in hun memorie van toe lichting het verzoek uiteen. UIT VLAARDINGEN. De arbeiders, die georganiseerd zijn in de christelijke en katholieke bonden van hout bewerkers, hebben de staking in de machinale kuiperijen opgeheven. De plannen tot annexatie van Vlaardinger- Ambacht zijn thans zoover gevorderd, dat bin nen enkele weken kan worden overgegaan tot de verkiezing van den dubbelen raad. UIT ROTTERDAM. Het bronzen standbeeld van Oldenbarneveld, j bestemd om te worden geplaatst in de gevelnis j van het Stadhuis, onder de burgemeesters- i kamer, is aangekomen. Men is thans bezig met het plaatsen van het beeld in de nis. Prima SIROOP van Punch. Gemengd Nieuws. De industrie. Langzaam maar zeker worden de textielarbeiders al meer en meer de dupe van den slechten gang van zaken in de Textielindustrie. De pogingen door de ge meentebesturen van Enschede, Lonneker en 01- denzaal in 't werk gesteld om 'n wachtgeldre geling in 't leven te roepen, waarin door 't Rijk 33% door de gemeente 10% en door de fabri kanten 57% zou worden bijgedragen, hebben niet tot dit doel geleid, aangezien de fabri kanten daartoe hunne medewerking niet wil den verleenen. Wat Enschede betreft, komt daar nog bij de houding van de groote firma van Heek Co, waar de arbeiders nu reeds 14 uur per week minder werken en waar volgens de arbeiders organisaties de richtloonen door de arbeiders niet kunnen worden verdiend. In een Vrijdag j.l. gehouden vergadering van de arbeiders dezer firma werd een en ander uitvoerig besproken en bleek dat er gehuwde arbeiders zijn die een weekloon van 12 k-f 13 thuis brengen. Door deze vergadering werd besloten, Zater dagmorgen een deputatie naar het kantoor der firma af te vaardigen en daarna weer te ver gaderen. Zaterdagmorgen demonstreerde een groot aantal arbeiders voor het aan de Markt gele gen kantoor der firma, doch de commissie vond de kantoordeur gesloten. Vanaf het bal- con van het gebouw „Concordia" werden de arbeiders toen door verschillende hoofdbe stuurders toegesproken en tot kalmte aange maand. Daarna gingen de arbeiders uiteen en had 'n vergadering plaats van de hoofd- en de af- deelingsbesturen met de commissie uit de ar beiders. Gezonken. De Ncderlandsche motor schoener „Berty", van de Vrachtvaartmaatschap pij Neerlandia, is in den nacht van Zondag op Maandag op 60 mijl afstand van Firth of Forth gezonken. Alle opvarenden zijn gered. De „Berty" was op reis van Melhil naar Rotterdam, zij was bruto groot 382 register ton en werd in 1918 gebouwd. Branden. Eergisteravond is de dubbele boerenwoning te Tukkert gelegen aan het kanaal Almelo-Nordhorn, in de gemeente Almelo, be woond door de landbouwers Bokhoven en Ilan- nink en toebehoorende.aan de firma H. Hedeman Jr., geheel afgebrand. Het vee en een deel van den inboedel konden worden gered. Alles was verzekerd. Te Berkel (Nbr.) is de hoeve van W. Verhoe ven afgebrand. Zes varkens kwamen in de vlam men om. Alles was laag verzekerd. Gisteravond 7 uur is brand ont staan in het modellen-magazijn van de Apel- doornsche machinefabriek der firma Loog Lan- daal, vermoedelijk door het overslaan van von ken uit een in brand geraakte fietsenbergplaats. Het ruime gebouw, dat vol was met houten mo dellen, is geheel afgebrand, evenals het steenen gebouw. De aangrenzende stallen en bergplaat sen bleven behouden, eveneens de nabijliggende gieterij. De schade is zeer groot; alles wat op beurspolis verzekerd. 1 0 0 j a a r. De weduwe S. Dijkstra te Hallum is gisteren 100 jaar geworden. Het oudje is sinds eenige maanden bedlegerig, maar nog opgewekt. Ze wordt trouw opgepast door haar 70-jarige dochter. Ze heeft een druk leven achter den rug, altijd ging zij uit werken, om voor haar gezin den kost te verdienen. Van haar vijf kin deren verloor ze vier op jeugdigen leeftijd. Reshtzaken. He inbraak in het museum Boy mans. De Rechtbank te Rotterdam heeft gister op nieuw de zaak behandeld tegen den 23-jarigen koopman C. Poorts, te 's-Gravenhage en den 23-jarigen bankwerker P. de Kok te Amsterdam, beiden thans gedetineerd. Zij zouden op den uitkijk hebben gestaan, terwijl de reeds veroor deelde W. W. Blijenburg, in den nacht van 26 op 27 Januari j.l. in het Museum van Ou-dheden inbrak en daar voor een enorme waarde aan kunstvoorwerpen stal. Wegens het niet verschij nen van getuigen was deze zaak reeds herhaalde malen aangehouden. Thans diende zij voor de zevende maal. Als getuige werd nu gehoord een logementhoudster vai^den Schiedamsche- dijk. Zij verklaarde, dat de K. met twee anderen in den nacht van het misdrijf bij haar was ge komen. Eén van hen droeg een zak, die kleine voorwerpen bevatte. Als degene, die de zak droeg herkende ze B„ met wien ze ter terecht zitting geconfronteerd werd. In zijn requisitoir wees de officier van Justi tie mr. A. Rombachperop dat het in deze zaak noodig was het overtuigend bewijs te leveren, voor het wettig bewijs, meende spr. over meer Ingezonden Mededeelingen. Ruim gesorteerd in van de fabrieken Driessen, Droste? Ringers, Suchard, enz. CITROEN-JENEVER. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel 580 gegevens te kunnen beschikken dan een mini mum aan bewijsmateriaal eischt. Nadat spr. nog eens de geheele toedracht der zaak had geresumeerd, vorderde hij tegen ieder der be klaagden 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. van Winkelhof pleitte, op grond van onbetrouwbaarheid der voornaamste getuige Blijenburg, vrijspraak. Uitspraak 7 Dec. a.s. Posterijen en Telegrafie. Postcheque - en Girodienst. Verkeerscijfers van het postkantoor Schiedam met het ressort over de maand November 1920 Gestort op postrekeningen 312.766.871/2. Uitbetaald wegens cheques 220.975.35. Op de postrekeningen van dit kantoor werd bijgeschre ven wegens stortingen /464.109i36. Bijgeschre ven wegens overschrijvingen 382.368.851/.;. Afgeschreven wegens overschrijvingen 654.958.72. Afgeschreven wegens cheques 188.909.59. Aantal rekeninghouders op dit kantoor op uit. November 105. COGNAC, Girard Co. Tonnay Charente. By of krachtens wetten of verordeningen voor. geschreven en andere offlcieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de FIRMA A. H. BAKKER en S. VAN KUI KEN om vergunning tot uitbreiding van de grofsmederijreparatie- en constructie werkplaats in het pand Hagastraat no. 71, kadaster Sectie L. no. 1629, met een luchtdrukhamer van 175 K. G. valgewicht, gedreven door een electro motor van 20 P.K., ter vervanging van de lucht drukhamer van 100 K G. valgewicht, gedreven door een electromotor van 12 P.K. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secre tarie ter visie gelegd. Op Woensdag 15 December a.s., des voormid dags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid wor den gegeven om bezwaren tege hot toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip bier- bovengenoemd, kan op de secretarie der Gemeen te van de schrifturen, die ter zake zijn ingeko men, kennis worden genomen- Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 1 December 1920. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van 9/25 November 1920, 3. no. 5140 (le afd.), G. S. no. 112, is aan Burgemeester en Wethou ders van Schiedam voorwaardelijk vergunning verleend tot het oprichten van een inrichting tot het ontsmetten van goederen door stoom in het pand aan de St. Anna Zusterstraat no. 27, kadastraal bekend als Sectie A. no. 1181, waarin wordt geplaatst een stoomketel Van 4 M2. ver warmingsoppervlak. Schiedam, 30 November 1920. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Geven hiermede kennis dat een verzoek is ingekomen om onder controle gesteld te worden overeenkomstig de verordening tot regeling van de door de gemeente Schiedam uit te oefe nen controle op de echtheid van Schiedamsche Jenever, van de NAAMLOOZE VENNOOT SCHAP DISTILLEERDERIJ EN FLES- SCHENFABRIEK VOORHEEN DE FIRMA HERMAN JANSEN, gevestigd te Schiedam, voor haar branderij Noordvest 97/101. Zij noodigen belanghebbenden uit hunne be zwaren overeenkomstig artikel 3 der Verorde ning dd. 25 Februari 1902 (Gemeenteblad no 6 van 1922) binnen 8 dagen na heden in te die nen. Schiedam, 1 December 1920. l; r n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2