Dagblad mor Schiedam m Omstreken. firatis-OngevaDenverzekering 43st« Jaargang Donderdag 2 December 1920. So. 12903. Haar Dochter. FEUILLETO Bureau Koemarkt 4. Abonnementen post f2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per Advertentiën: i5 tata. word. 2 maal borekoff fngïoLÏÏ' d?»b»«°-35 d Speciale conditiën toegezonden. voor herhaaldelijk Incassokosten worden berekend. mededeelingen 75 ct. per regel, adverteeren. Tarieven worden op aanvrage bQ levenslange gebeele Invaliditeit j hq vetllei van Buitenlandsch Nieuws. »q veilles van «o hand, voel of oog M "vv" S U U een duim De jeizekering we,dl newaaibeigd doe, de HoBandsehe Algsmssa. Veizekeilngsbnnk I. lehledam. bq veilles van een wqsvingei bq veilles eiken ande* sen vingei i FRANKRIJK EN DE PAUS. Hel. wetsontwerp, betreffende het her stel van het gezantschap bij het Vaticaan, is door de Fransche Kamer aangenomen met' 397 tegen 269 stemmen. De Kamer heeft met 375 tegen 229 stemmen een amendement verworpen, waarin voorgesteld werd, een gezant naar het Vaticaan te zenden, maar zonder reciprociteit van het Vaticaan. Een afgevaardiged uit den Elzas las uit naam van zijn collega's uit den Elzas eene verklaring voor, die door de groote meerderheid werd toegejuicht en waarin hij zijn instemming met het herstel van de betrekkingen met het Vati caan betuigde,waardoor het gemakkelijker zal worden de wetgeving, die in Elzas-Lotharingen op liet stuk van den godsdienst geldt, op de rest van Frankrijk toe te passen. Nadat het wetsontwerp betreffende de her vatting was aangenomen,stelden de socialisten voor een tweede artikel in de wet te doen op nemen, waarin gezegd wordt, dat de wet pas van kracht zal worden, nadat het Vaticaan de beleediging, die het begaan heeft bij gelegenheid van het incident, dat hét afbreken der betrek kingen ten gevolge heeft gehad, ongedaan ge maakt zal hebben. Met 404 stemmen tegen 153 verwierp de Kamer dit amendement. DE TOESTAND IN IERLAND. Bonar Law hield eergisteravond een rede over de Iersche kwestie, waarin hij o.a. zeide, dat na den oorlög in ieder land onrust en op roeren waren voorgekomen, en dat deze zelfs in vele gevallen gevaarlijker voor de landen waren geweest dan de oorlog zelf. Engeland was deze gevaarlijke periode beter doorgekomen dan eenig ander land. Wat de oplossing van de Iersche kwestie be trof, stond men voor een alternatief. Men kon aan den eenen kant beseffen, dat dit een kwes tie was, die niet alleen Ierland, maar ook het Britsche rijk in zijn geheel aangaat en dat elke mogelijke oplossing niet alleen de meerderheid in Ierland, maar ook de groote massa in Enge land moet bevredigen. De wijze waarop de re geering het vraagstuk trachtte op te lossen, bestond in het geven aan Ierland van een zelf- regeering in die mate, als dat land rechtens toekwam, waarbij voldoende waarborgen waren voorbehouden betreffende Ulster en de veilig heid van het Britsche rijk. Nadat hij de critiek van Asquith en Lord Grey op de Home Rule Bill had besproken, zeide sprekerWij staan voor het alternatief óf dat- dene aan Ierland te geven, wat zoowel ten op zichte van Ierland zelf als ten opzichte van het geheele Britsche rijk rechtvaardig is, of tot het Iersche volk te zeggen „Gij kunt alles krijgen wat gij maar wenscht". De laatste politiek is zeer aantrekkelijk, maar de geographische positie van Ierland is van dien aard, dat een toepassing van deze politiek- voór ons met zelfmoord gelijk zou staan. Bij de behandeling van de Iersche kwesties moeten wij steeds rekening houden met deze onomstoo- telijke waarheid. Te Dublin hebben opnieuw huiszoekingen plaats gehad, waarbij op gelden en papieren be slag werd gelegd. Er werd een regu afgegeven voor alles wat medegenomen werd en in de ge vallen, waarin niets verdachts ontdekt werd, werden de papieren en de gelden onmiddellijk teruggegeven, zooals in het geval van den heer Mc. Neill. De regeering treedt nu zeer energiek op en tracht eens en voor goed met de Iersche rebellen af te rekenen en de Sinn Feiners te achterhalen, die verantwoordelijk zijn voor de vernietiging van eigendommen. Bij een politie-raid vijf mijlen van Tipperary zijn 13 personen gearresteerd. De directeur en twee redacteuren van Young Ireland" zijn gearresteerd. Dezer dagen werden in de straten van Dublin revolvers, geweren en patronen gevonden, welke waarschijnlijk daar geworpen werden door per sonen, die bevreesd waren voor huiszoekingen door militairen. Het lokaal der Sinn-Feiners te Limmerick is door brand vernield. 8 Naast deze statige verschijning maakte haar dochter Constance of Stannie een bijna eenvou- digen indruk, maar misschien trok zij juist daar door meer aan zij was niet bepaald klein, maar leek toch haast een kind, zoo slank en fijn was zij gebouwd zooals zij daar zat in har blauw kleedje, dat haar blanke kleur een weinig rozig tintte, met het goudblonde haar en de blauwe oogen geheel in de kleur van haar costuum deed ze onwillekeurig denken aan een koren bloempje. Robert zag haar verrukt aan hij kon zich niet herinneren, ooit zoo iets jongs, fnsch en poëtisch te hebben gezien; met een half oor luisterde hii naar de redevoeringen van haar moeder, die hem en de notarisvrouw zeer uitvoerig en in uitge zochte termen vertelde van een inbraak, die onlangs in haar buurt had plaats gehad. tWas gelukkig voor hem, dat hij zich zoo uitstekend amuseerde met het bewonderen der lrissche lenteschoonheid van zijn uitverkorene .want anders had hij zich licht kunnen af vragen 6f het nu wel de moeite waard was ge weest, op een drukken dag uit zijn werk te bre ken en den vrij langen rit te maken tusschen Veldhage en Vlasveld, alleen om eens te hooren,hoe DU1TSCHLAND. Officieel is medegedeeld, dat de Berlijnsche politie ontdekt had dat in de hoofdstad een militaire vrijwilligersorganisatie, ondanks het verbod, was blijven voortbestaan. De leider dezer onderneming was een zekere kapitein Bostelmann. De autoriteiten, die bij hun huis zoekingen nergens wapenen hebben gevonden,- hechtten niet al te veel belang aan deze ont dekking. Het „Berliner Tageblatt' verneemt nog, dat ook kolonel Reinhard in deze zaak betrokken is. Al de personen, die naar aanleiding van deze zaak gisteren werden gearresteerd, zijn weer in vrijheid gesteld. Zij zullen echter worden vervolgd. De „Freiheit" zegt, dat kapitein Bostelmann,. nu deze Berlijn heeft verlaten, wel evenmin zal kunnen gevonden worden als de beruchte kapitein Pfeffer, dien men maar niet kan ont dekken en die toch nog steeds overal wordt gesignaleerd. Het blad vraagt ook wanneer de autoriteiten eens krachtig zullen optreden tegen de sportclub „Olympia". die geheel samenge steld is uit gewezen vrijwilligers van Berlijnsche regimenten en 11.000 man sterk moet zijn. Aan het hoofd van deze sportclub staat ma joor Von Heeringen, welke in de dagen van Kapp ook een rol heeft gespeeld en die nog ver leden week met dr. Escherich heeft geconfe reerd. De Rijksdag behandelde gisteren het wets ontwerp, betreffende de overeenkomsten tus schen de Duitsche regeering en de Hongaarscho regeeriug, de Tsjecho-Slowaaksche, .alsmede de Oostenrijksche regeering. De beraadslagingen kregen een politiek tintje, doordat de Rijksminister van Buitenlandsché zaken, Dr. Simons, het debat inleidde en in het verloop van het debat verschillende partijlei ders het woord namen. i ijdens de rede van den communistischen leider Dr. Levy, kwam het tot vrij heftige tooneelen, daar hij de Hongaarsche regeering een roovers- bende noemde. De vice-president laakte deze uitdrukking als in het parlement niet toelaatbaar. Afgevaardigde Muller, de vroegere kanselier, voerde na Levy het woord. De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken verklaarde, dat het ontwerp de eerste vreedzame stap na de politieke omwenteling was. De over eenkomst was van belang voor de toekomstige aanknooping van vriendschappelijke betrek kingen. Verschillende sprekers protesteerden tegen de behandeling der Duitschers in Tsjecho-Slo- wakije en tegen het terrorisme der Hongaarsche regeering. Anderen verlangden de aanknooping van handelsbetrekkingen met Rusland. In zijn antwoord verklaarde Dr. Simons, dat de besprekingen over een handelstractaat geen goede gelegenheid boden om deze kwesties ter sprake te brengen. Het regeeringsvoorstel werd daarna aange nomen. de Haagsclie dieven huis hadden gehouden bii de familie X. Constance kon een kleinen geeuw niet onder drukken en achterover leunend sloot zij met een gebaar van vermoeienis haar oogjes dadelijk boog Robert zich naar haar en vroeg fluisterend •of zij zich niet wel voelde. „O jawel, maar ik ben zoo nerveus van morgen, die reis heeft me zoo aangegrepen, 't Was zoo warm en stoffig Dadelijk was mama bij de hand met een reukfleschje, en eau de cologne, die zij haar over het voorhoofd streek Constance nam de moeder lijke zorgen onverschillig aan, als iets waaraan ze gewoon was „Hoe gaat het, hartje Wil je niet binnen wat uitrusten een beetje stilzitten En de notarisvrouw vroeg of zij niet wat li monade beliefde. Constance bedankte o, neen het was niets 't ging wel weer over. Robert van zijn kant stelde voor, een aanvang te maken door don tuin, maar de moeder sloeg dit onvoorwaardelijk af't was immers veel te warm, dat zou Constance te veel afmatten,rust alleen zou haar goed doen. En op aandringen der moeder stond zij op en met een zeer zwak, ziekelijk stapje, geleund op baar moeder, die den arm om haar middel had geslagen, verwijderde zij zich heel langzaam en ging voorzichtig het huis in. Robert zag haar met een teleurgesteld, be nauwd gezicht na zij had hem niet eens ge- RELGIE. Bij hel debat in de Belgische Kamer over de regeeringsverklaring hebben gistermiddag twee leiders van de Katholieke partij, de ministers van Staat Woeste en Seghers, het woord gevoerd ;en o.a. de verhouding tusschen Nederland en I België besproken. j De heer Woeste verklaarde, dat de geheele ««.i ui ivgcering de vraag stelt welke de nieuwe status van België zal zijn. Vóór den oorlog rekenden wij op onze forten en op de tract aten. Thans moeten wij overwegen hoe wij een onverhoedschen aanval van Duitsch- land kunnen keeren, wanneer wij den Rijn niet meer bezet houden. Hoezeer wij ook het Fransch- Belgische verdrag op prijs moeten stellen dit is niet voldoende. Spreker wenschte, dat ook Engeland zijn steun zal toezeggen en dat Neder land, dat dezelfde belangen heeft als België, eveneens zal toetreden opdat een defensief viervoudig verbond kan worden gesloten Dan is de veiligheid van België volkomen verzekerd en kan men tot beperking van den diensttijd overgaan. De heer Seghers zeide aangaande de herzie ning van de tractaten van 1839, dat daaraan niet alleen een economische, maar ook een poli tieke zijde is verbonden, n.l. de kwesties van de Wielingen, van de Schelde en van „Lim- j bourg cédée". De regeering moet den vasten i wil hebben deze kwesties op te lossen en in een boezem van het kabinet moet dienaangaande eenstemmigheid heerschen. De regeering moet niet bevreesd zijn deze essentieele buitenland sche aangelegenheden in den kabinetsraad te bespreken en alle ministers moeten trachten daarover tot overeenstemming te komen. De eerste taak van de regeering moet zijn om onzen internationalen status te bevestigen. Een eerste groet bij het vertrek, ja, zelfs niet aangezien. Mevrouw Vierman had medelijden met hem. Zij was een gezonde, flinke buitenvrouw, wie evenmin als haar man en zes of zeven kinderen ooit wat scheelde haar kinderen liepen bloots hoofds door zon en koude, zij aten en dronken wat hun voor werd gezet, hoeveel het ook was, en zagen er ook niets zwak uit met hun dikke! roode wangen en stevige armen en beenen. Een dokter kwam nooit over de vloer moeder had haar eigen apotheek en als zij over iets klaagden, dan verhielp zij het spoedig met, haar beproefde huismiddeltjes,of met vroeg naarbed gaan en warme kamile of citroensap drinken. Zij schudde het hoofd, terwijl zij evenals Ro bert, het tweetal met de oogenvolgde, totdat zij achter de portebriseé der binnenkamer verdwe nen waren. „Een zwak poppetje, mijnheerVan Berken,heel zwak zij moet met beschuitjes enwijn in het le ven worden gehouden zij leeft op haar zenuwen —nu eens is zij uitgelaten vroolijk, dan weer neer gedrukt en kan niet tot tien tellen." ,,'t Is wel ongelukkig zuchtte Robert. „Nu ja, troostte de goedhartige vrouw, ,,u moet niet dadelijk den moed laten zinken. Stannie is een echt kasplantje en de kas is moe ders huis en de stookster van het vuur is ook al weer mamalief. Die is veel te toegevend tegen Stannie. Zij moest heel anders behandeld worden Als zij mijn dochter was, dan zou ik er wel mee weten om te gaan." stap in die richting was het Fransch-Belgisch verdrag. Degenen, die dit verdrag hebben afge keurd, hebben er de portée van vergeten. Het waarborgt geheel de Belgische souvereiniteit. SPANJE. De toestand in eenige der grootste Spaansche steden is in den laatsten tijd uiterst gespannen. Lagret, syndicalistisch leider en voormalig republikeinsch lid van de Cortes te - Barcelona is vermoord. Dertig syndicalistische leiders, t.w. Salvador en Seguin, zijn naar de Balearen gedeporteerd. Het oorlogstransportschip „Giraldu" is, met 36 gevangen genomen syndicalisten aan boord bij het fort Mokau op de Baleanen ten anker gegaan. De syndicalisten blijven daat ter be schikking van den burgerlijke n gouverneur. Over de moord van Lagret nog het volgende Lagret, ex-lid va de Cortes, is vermoord, terwijl hij in een auto stapte om den gouver neur te vragen eenige syndicalisten vrij te laten Hij was advocaat der roode syndicalisten. Deze misdaadwordt des te strenger gelaakt daar het slachtoffer gebrekkig was en op kruk ken liep. Onder de 34 syndicalisten, die op de Balearen zijn geinterneerd, was eerst ook Lay- rct, maar die werd later weer vrijgelaten, omdat hij de algemeene achting genoot. De gouverneur verklaart in een proclamatie, dat hij', de roode leiders verbannend, hun leven heeft gered, daar de syndicalistische misdaden de katholieke syndicalisten dermate hebben opgewonden, dat een moord op groote schaal op de roode leiders een kwestie van dagen schijnt. FIUME. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Rome De toestand te Fiume blijkt kritiek te worden. olgens de „Idea Nazionale" heeft d'Annunzio de algemeene mobilisatie gelast en den oorlogs toestand afgekondigd voor het geval van inter ventie van Italiaansche troepen. Hij doet verder een beroep op de solidariteit van de bevolking. Generaal Caviglia richtte door middel va'n vliegmachines aan de troepen van d'Annunzio te Fiume een oproep om onmiddellijk tot het leger terug te keeren, daar zij anders alle gevol gen zelf hebben te dragen. I it Triëst wordt aan de „Messagero" gemeld, dat aan de grenzen van het Fiume-gebied groote troepen-bewegingen zijn gesignaleerd. In het geheele Fiume-gebied heerscht groote opwinding. Fiumeesche legionairen namen een aantal sloe pen van generaal Ferrario onder vuur en trach ten zich van de vaartuigen meester te maken. De „Idea Nazionale publiceert een schrijven van d'Annunzio aan zijn vertegenwoordiger te Zara, waarin hij verklaart, dat hij vastbesloten is DaJmatië met alle middelen te zullen verdedi gen. Het „Giornale del Popoio" meldt, dat Fiu- meesche legionairen gisteren uit Fiume naar Meglia zijn vertrokken, teneinde het eiland in staat van verdediging te brengen, daar voor een aanval van de geregelde Italiaansche troepen wordt gevreesd Met een sört, van schrik zag Robert naar haar groote, forsche handen, die er zoo heel anders uitzagen dan de aristocratische vingersvan met vrouw Manteghem en die, zooals het hem toe scheen, alleen reeds door hun aanraking de broze gestalte van zijneConstance zouden doen breken. ,,U denkt toch niet vroeg hij aarzelend, „dat haar zwakte op inbeelding berust?" Beware, neen Ik geloof zeker, dat het kind zwak is, maar geenwonder ook, als men eet als een vogeltje,weinig beweging neemt, bijna niet doet dan liefhebberen, nu eens in dit en dan weer in dat. Ik geloof dat het zeer gelukkig voor het kind zal zijn, als zij uit de omgeving van de moe der raakt, die haar veel te veel verwent, en in een flink burgerhuishouden komt, onder leiding van zoo'n verstandige, vlugge vrouw als uw moe der „O, maar ik zal nooit kunnen vergen van Stan nie, dat zij zich in iets inspant, of dat zij iets aan het huishóuden doet. Mijn moeder is Goddank flink en rap zij kan het best alleen af, al ben ik ook getrouwd. Constance behoeft niets te doen dan waarin zij plezier heeft." Daar zal u haar niet beter of sterker mee ma ken. Zij moet flink de handen uit de mouwen leeren steken, vroeg op, vroeg naar bed, flink eten, niet toegeven aan allerlei kuurtjes geregeld werken niet al te zwaar om te begin nen als zij maargedurig in de beweging is, dan zal u zien, dat zij spoedig aansterkt." (Wordt vervolgd). f15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1