Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-OngevalleBverzekering Zaterdag 4 December 1920. Mo. 12905 43*i? i&ftrg&iig. Bureau: Koemarkt i Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden fl.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per 3 maal u oper regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslange geheels M veilles vu een hand, voel ot oog bfj verlies vu een duim hQ verlies van een wijsvinger Hl verlies vu eiken ande* ren vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. DE TOESTAND IN IERLAND. Het gemeenschappelijk herderlijk schrijven van H.H.D.D.H.H. de Iersche bisschoppen en de brieven van Mgr. den bisschop van Tuan en van Z.Emin. kardinaal Logue hebben in Ier land, naar uit de Iersche bladen blijkt, het ver langen naar een vredelievende oplossing van de Iersche kwestie en naar een spoedig einde van de bloedige incidenten weer levendig geroepen. Vooral de gematigde elementen doen zich weer luider hooren en deze zijn, naar de Dublin- sche „Evening Herald" zegt, „buitengewoon talrijk". En zooLloydGeorge oprecht in zijn be doeling was, zou hij hiervan gebruik kunnen maken om orde en rust zeer spoedig te herstel len. De tijd voor een beweging in deze richting is zeer gunstig. Ook de „Cork Examiner" meent, dat de goed gezinde elementen naar vrede verlangen. En als dat zoo is, vraagt het blad, waarom wordt dan nu geen eind aan de gruwelen gemaakt. Van Iersche zijde zullen daaraan geen moeilijkheden in den weg worden gelegd. De Romeinsche correspondentvan de „Croix" bericht aan zijn blad De „Osserv. Rom." heeft het schrijven van het Belgische episcopaat ten gunste van Ierland gepubliceerd. Tevens be spreekt het blad in een artikel den brief van Z.Emin. kardinaal Logue,waarin deze cle moord aanslagen op de Engelsche officieren, die lid zijn van het militaire gerechtshof, veroordeelt. De „Osserv. Rom." wijst vooral op de groote beteekenis van deze daad en het blad voegt er tenslotte aan toe, dat het hoopt, dat dé Engcl- sche autoriteiten den moed zullen hebben, om de repressailles der politie te veroordeelen, even als kardinaal Logue niet heeft geaarzeld de Ieren te veroordeelen, die zich aan deze misdaden heb ben schuldig gv-maakt. GRIEKENLAND. Havas seint uit Londen Het document, waarin Frankrijk, Engeland en Italië hun standpunt in zake een terugkeer van ex-koning Constantijn uiteenzetten, is gis teravond naar de geallieerde gezanten te Athe ne verzonden, die het aan het kabinet-Rhallys en de pers zullen mededeelen. De verklaring van Fransche zijde maakt in druk door de juistheid der argumentatie en de stellige bewoordingen, waarin zij is vervat. Het besluit, waartoe de conferentie gekomen is, stemt overeen met de zienswijze van den Franschen premier en zal zeker in Frankrijk gunstig ontvangen worden. Reeds onmiddellijk na den val van Venizelos stelde Leygues aan Engeland voor, openlijk Constantijn van den troon vervallen te verklaren. Het „Foreign office" sprak toen de vrees uit, dat deze stap het gevoel van het Grieksche volk kwetsen zou. Leygues drong echter opnieuw te Londen hierop aan, doch vond verzet in ze kere Engelsche kringen, die van meening wa ren, dat, hoe ongewenscht Constantijn ook mocht zijn, zijn aanwezigheid in Griekenland een waarborg zou zijn voor de handhaving van de orde in het Oosten. Leygues wees er daarop op, dat het hoogst immoreel zou zijn Constantijn na zijn trouwelooze handelingen weer aan het bewind te laten komen, zonder zelfs maar een woord van protest te doen hooren. De Engelschen en Italianen waren het daar mede eens en na langdurige discussies kwam men tot de overeenstemming over den tekstvan de gemeenschappelijke verklaring. Waar de geallieerden volkomen accoord gaan in hun verzet tegen den terugkeer van Constan tijn, verwacht men, dat deze uiting van solida riteit der drie groote mogendheden niet nalaten zal te Athene, waar men blijkbaar op den steun van Engeland rekende, zekeren indruk te ma ken. Wat er nu ook gebeuren moge, Grieken land is ernstig gewaarschuwd. De gemeenschappelijke nota dergeallieerdenaan deGrieksche regeering zougisterdoor de gezanten zijnoverhandigd. Ook hadden deze opdracht ge kregen van hun regeeringen, om de geallieerde verklaring terstond aan de Grieksche pers mede te deelen. De Grieken zullen haar dus 48 uur, voordat zij haar oordeel over de koningskwes tie moeten uitspreken, kunnen lezen, ten minste indien zooals bepaald is, de volksstem- ming inderdaad op 5 December wordt gehou den. Het is n.l. zeer wel mogelijk, dat deze in verband met de geallieerde verklaring wordt uitgesteld. De correspondent van de Temps" te Lon den heeft aldaar een onderhoud gehad met George Leygues, waarbij deze o.m. zeide De verklaring, die wij Athene hebben ge geven, lijkt ons van alle kanten uitstekend. Wij hebben bij onze besprekingen nu nog slechts de garantie vast te stellen, die geëischt zal worden, indien Griekenland toch Constantijn tot koning mocht kiezen, waardoor de Entente onmiddellijk haar vrijheid van handelen zou herkrijgen. Het zal niet moeilijk zijn om hel omtrent deze garantie eens te worden. Een ander punt is de vraag, welken invloed de ver dere gebeurtenissen te Athene op het verdrag van Versailles zullen hebben, maar ook daar omtrent zullen wij het spoedig eens zijn. Wat den kroonprins aangaat, natuurlijk is diens positie anders dan die van ConstantijnRij heeft zich alleen gecompromitteerd doch was zelf niet het symbool van hef verraad. BELGIE. De leden der arbeiderspartij hebben thans het wetsontwerp ingediend voor een diensttijd van zes maanden met ëén maand herhalings oefeningen in het jaar daarop. Voorts staat het. ontwerp vrijwillige dienstneming toe, met dien verstande, dat zij, die voor hun 18e jaar dienst hebben genomen, bij het bereiken van de meer derjarigheid ontslag uit den dienst kunnen ne men. Matthieu, advocaat te Nijvel, is de voor naamste ontwerper van het socialistische voor stel. In een gesprek, wees Matthieu er op, dat het Duitsche leger is teruggebracht tot 100.000 man en dat bij eon hernieuwden aanval van Duitschland België niet alleen zou staan, zoodat het dwaasheid zou zijn als België zijn jongens twee jaar in de kazerne hield en steeds een leger van dezelfde sterkte als het Duitsche op de been hield. Daar dit voorstel is ingediend, terwijl de ge mengde militaire commissie nog verslag over den diensttijd moet uitbrengen, heeft Hubin, de socialistische voorzitter dier commissie, als zoodanig ontslag genomen. tegen de Ilabsburgers en voor een vrije konings keuze. De politici, die de laatste dagen een tegengesteld standpunt hadden ingenomen, slo ten zich thans bij het voorstel aan. Het is al gemeen bekend geworden, dat zoowel de groote als de kleine Entente op ondubbelzinnige wijze herhaaldelijk aan Hongarije hebben duidelijk gemaakt, dat zij in geen geval den terugkeer van de Habsburgers op den troon zullen dulden. FIUME. De „Giornale d'Italia" publiceert een inter view met den Italiaanschen Minister van Oorlog Bonomi, die met de meeste stelligheid het be nefit betreffende een oorlogsverklaring van d'Annunzio tegensprak. De Minister gaf een uiteenzetting van de maatregelen door de regeering genomen. Deze droegen voor Fi- ume in geen enkel opzicht een vijandig ka rakter, doch, beoogden alleen den legionairs te beletten het gebied van den staat Fiume, zoo- als dit vastgesteld is in de verdrag van Rapallo, te verlaten. De regeering is vastbesloten dit verdrag te doen eerbiedigen. Uit Rome wordt aan liet „Berliner Tageblatt" gemeld De aanwezigheid van de dreadnought „Dan te" in de haven van Fiume is thans opgehel derd. d'Annunzio liet namelijk den havenuit gang door den kruiser „Cortellazzo" versperren zoodat de „Dante" goedschiks of kwaadschiks moest blijven. De met d'Annunzio bevriende admiraal Millo, die gouverneur van Dahnatië is, is ongesteld geworden. Hij benoemde generaal Raranto tot, zijn plaatsvervanger. Tusschen Rome en Fiume gaan thans parle mentairen heen en weer om zoo mogelijk een vergelijk tot. stand te brengen. De ltaliaansche regeering heeft de Entent e-mogendheden offi cieel van de blokkade in kennis gesteld. SPANJE. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de arbeiders in de textielindustrie en in de kuiperijen het werk hebben gestaakt. Er zijn schermutselingen geweest tusschen de politie en de arbeiders, waarbij met revolvers werd geschoten en ver scheidene personen werden gewond. De Temps" verneemt uit Madrid: Wegens den moord op den oud-afgevaardigde Layret en de verbanning van de revolutionaire leiders, staat te Barceloua alle werk stil. De syndicalisten hebben bij gelegenheid van de begrafenis van Layret betoogingen uitgelokt. 1-Iet Madrileenscho blad „A. B. C." herinnert aan het verzoek aan Spanje om deel te nemen aan de handhaving van de orde in Litauen en vreest, dat Spanje in andere en ernstiger avon turen zal worden gesleept. Het blad doelt op de uitnoodiging, waarvan de vage tekst een bezet ting van Armenië laat doorschemeren. Het uitvoerige antwoord der regeering is voldoende om ieder* te doen afzien van een poging om Spanje uit zijn neutrale houding te dringen. Spanje moet noch alleen, noch met anderen aan eenig oorlogsavontuur meedoen. AMERIKA. De wensch van president Wilson, om een langdurig onderhoud te hebben met Harding, is aan dezen overgebracht. In officieele krin gen is men van oordeel, dat Wilson en Harding binnenkort een samenkomst op het Witte Huis zullen hebben. Men verwacht, dat de president zijn opvolger al het beschikbaar feitenmateriaal zal ter hand stellen betreffende de verschillende vitale vraagstukken, die op oplossing wachten. DUITSCHLAND. Men meldt uit Essen De sub-commissie van den economischen raad, die zich bezig houdt met het socialisatievraag- stuk, heeft, na verscheidene dagen te Essen ver gaderd te hebben, haar besprekingen geschorst In den loop der besprekingen is een nieuw prin cipieel voorstel ingediend, dat de eigendoms verhoudingen op een nieuwe wijze wil regelen. Dit zal nu onderzocht worden en daarvoorzullen eerst voorloopige werkzaamheden moeten wor den uitgevoerd. HONGARIJE. Uit Boedapest wordt gemeld De rechtsche partijen hebben heden op voor stel van de sterkste parlementaire groep, de gematigde boerenfractie, eenstemmig een voor stel aangenomen, waarin zij zich uitspreken ALLERLEI. Daar gebleken is, dat varkens vatbaar zijn voor besmetting met veepest, zijn er maatre gelen genomen om den uitvoer van varkens uit België te verbieden. In verband hiermee is het houden van varkensmarkten verboden. De Palcstijnsche correspondent van de „Manchester Guardian" verneemt, dat op de bijeenkomst der eerste ministers te Londen ook de grensregeling tusschen Palestina en Syrië besproken wordt. De nieuwe Palestijnsche staat eischt op historische gronden het recht op om zijn grenzen uit te breiden tot aan de Litanirivier en het gebergte Hermon in het Noorden, met inbe grip van Djolan en het dal van Jarmoek. Ook om economische redenen wordt het bezit van deze streek een levensbelang voor Palestina geacht, daar het land alleen door aanwending van elec- triciteit op groote schaal tot bloei kan worden gebracht en deze moet worden opgewekt door den bovenloop van de Litani, de Jordaan en de Jarmoek. Uit New York wordt gemeld, dat de ver tegenwoordigers van 17 transatlantische lijnen aan den commissaris van emigratie Wallis cij fers hebben verstrekt, waaruit blijkt, dat 15 millioen Europeanen om reisbiljetten naar Ame rika verzochten. De Commissaris voor de emi gratie is gisteren naar Washington vertrokke om met vooraanstaande congresleden over de emi- gratiepolitiek te spreken. Binnenland. l)e openbare onderwijzers. In een gisteravond in hotel „American" te Amsterdam gehouden drukbezochte huishoude lijke vergadering van de afdeeling Amsterdam van het Ned.' Onderwijzersgenootschap, zijn langdurige besprekingen gevoerd over de mid delen, welke thans aangegrepen moeten worden om te komen tot een betere salarisregeling. Het idee, om tot een staking over te geaan, werd met groote meerderheid verworpen Een advies om collectief ontslag in te dienen, werd met een kleine meerderheid verworpen. Tenslotte werd besloten namens de afdeeling Amsterdam aan het hoofdbestuur te advisee- ren tot drooglegging van de groote steden, d.w.z. bij vacatures niet meer te solliciteeren en voorts tot stopzetting der opleiding, d.i. den ouders te raden hun kinderon niet voor onderwijzer op te leiden. Do afd. Amsterdam van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft in een drukbezochte ver gadering besloten, over te gaan tot het houden van een referendum over deze vraag Zullen wij overgaan tot een ééndaagsche proteststaking. Arbeidswet. Te Schoonhoven is een druk bezochte verga dering van patroons in de bouw- en aanverwan te vakken uit de Krimpener-, Lopiker- en Al- blasserwaard gehouden ter bespreking van een ontwerp-adres aan den minister van arbeid, houdende het verzoek om invoering van een 10-urigen arbeidsdag of 55-urige werkweek voor de bouwvakken in genoemde drie W7aarden. De voorzitter, de heer S. v. d. Oever Pzn., to Schoonhoven, sprak van de groote moeilijkhe den, waarmede de patroons in de bouwvakken hebben te kampen. De hooge loonen in de groo te steden trekken, zoo zeide hij, de werklieden van het platte land weg, zoodat in de kleine ge meenten met beperkte werkkrachten de werken moeten worden uitgevoerd. Hij meende, dat. bij een 10-urigen werkdag op het platteland van de krachten der werklieden niet te veel wordt gevergd. Algemeen waren de aanwezigen van hetzelfde gevoelen. Het ter tafel gebrachte ont werp-adres werd goedgekeurd. De vergadering verzocht aan de Schoonhovensche patroonsver- eeniging, uit haar midden drie leden aan te wij zen, die het adres, met de handteekeningen van de bouwvakpatroons uit de drie genoemde waar den, aan den minister van arbeid te zullen aan bieden en zoo noodig het verzoek nader zullen toelichten. Uit een aantal gemeenten kwamen ter vergadering blijken van sympathie met het adres in. Het locaal spoorwegnet in Noord-Brabant. Het aanvankelijk plan tot aanleg van locaal- spoorwegen ter lengte van 395 K.M., waarvan de kosten geraamd waren op 45 millioen en waarvan de provincie ruim 14 millioen zou bij dragen, wordt door Ged. Staten niet uitvoerbaar geacht, omdat de jaarlijksche uitgaven zouden overtreffen de som van ƒ85.468.810, die de provincie bij heffing van het maximum aantal opcenten zou kunnen ontvangen. Zij stellen nu voor, een bedrag van 8 millioen beschikbaar te stellen voor een kleiner net ter lengte van 187 K.M., dat omvat de lijnen Bergen op Zoom Moerdijk, met zijtak HalsterenTolensche Veer en laadlijn naar Zevenbergen, Breda OosterhoutGeertruidenberg, Geertruidenberg- Gorkum met zijtak via Dussen en Heusden naar Vlijmen, TilburgEindhoven en Eind hovenBoxmeer, via Gemert. De kosten hiervan zijn begroot op 24.015.000, waarbij zijn te voegen die van een spoorweg brug te Keizersveer. Als de provincie 8 millioen bijdraagt, het Rijk 12.631.580 en belanghebbenden 4.631.578 zou de op te richten N. V. in de kosten van de brug over Keizersveer bijdragen 1.248.158, de helft der bouwkosten, wat te hoog wordt geacht. Tijdelijke afwijkingen van de Militiewei. Landstormvoorzieningen. In een nota naar aanleiding van het verslag der bovengenoemde wetsontwerpen deelt de regeering mede, dat het niet in het voornemen ligt wijziging te brengen in de bestaande vre desorganisatie, welke intact gehouden wordt tot tijd en wijle, dat over de reorganisatie van het leger zal zijn beslist. Indien de onderhavige ontwerpen worden aangenomen, zal het beschik bare personeel worden verdeeld over de eenheden waarbij het ingekrompen aantal dienst plichtigen volgens het stelsël van recrutenscho- len zal worden geoefend op zoodanige wijze, dat van de beschikbare krachten het meest econo mische gebruik wordt gemaakt en de opleiding het best verzekerd is. Voorbereidingen zijn hier voor getroffen. Het voornemen bestaat om de oefeningen bij het wapen der infanterie in hoofd zaak te doen plaats hebben als in het jaar 1920 De opleiding tot verlofsofficier geschiedt op de gebruikelijke wijze bij de scholen voor verlofsof-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1