Dagblad v>oor Schiedam en Omstreken. flrafls-OngevaUeiverzekering I3m« Jaargang. Maandag 6 December 1930. Aw. rz906 Haar Dochter. FEUILLETON. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. A d v e r t e n 11 n1—5 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. levensgang* f 0j||| verlies1 Vu geheels f 111 een hand, invaliditeit j fcwU veel ef oogt De verzekering wordt gewaarbergd^oerjle HeUaadeehe Algemeene Vergekerhigsfc—b lê bQ verlies duim i hQ verlies vaa een wijsvinger hg verlies vaa eiken aade- vlnges i vea DE VOLKENBOND. Men verneemt uit Genève Officieel wordt medegedeeld, dat Argentinië zich uit den Volkenbond heeft teruggetrokken. Het ,,II. N." meldt dd. 4 dezer uit Genève naar aanleiding van Argentinië'» uittreden uit den Volkenbond Dit beteekent, dat de nieuwe wereld in op stand is gekomen tegen de diplomatie van de oude wereld en een poging doet om zijn idealen over de traditioneele diplomatie van Europa te doen zegevieren' De Zuid-Amerikanen zijn onder leiding van Puevrredon in opstand gekomen en verzetten zich tegen de methoden van Balfour en Viviani. Pueyrredons aanval was aanvanke lijk afgeslagen, doch vanmorgen hervatte hij dien door de zeer radicale motie in te dienen, dat alle staten toegelaten zouden worden. 'Bowell (Canada) deed een tweeden bom ont ploffen door het voorstel in te dienen, art. 10 van het statuut van den Volkenbond te laten vervallen. Hij zeide, dat hij zich bij de poging der Zuid-Amerikanen wilde aansluiten, teneinde de Vergadering in actie te brengen. De Nieuw- Zeelanders ondersteunden hem, terwijl de Aus traliërs zich afzijdig hielden. Toen Pueyrredon's motie vanmorgen werd ingediend, was geen enkele delegatie aanwezig, zoodat de motie eenvoudig ter kennisgeving werd ontvangen. Ook het optreden van Nansen, die naar aan leiding van Barnes' betoog inzake het bolsje wisme sprak, is van veel beteekenis. Nansen steunde Barnes krachtig en op indrukwekkende wijze en verweet den Raad van den Volken bond zijn onthouding inzake den Poolsch-Rus- sischen oorlog en verklaarde, dat hij zich voort durend tegen uitstel zou verzetten. Nansen's houding wordt opgevat als een aanwijzing, dat de Skandinaviërs zich bij de afgevaardigden van de Nieuwe Wereld zullen voegen in den sLrijd tegen de verstarde diplomatie van de oude garde. Balfour, Viviani en Tittoni waren merkbaar opgewonden. Balfour gaf in een particuliere uitlating te kennen, dat, zoo hef op deze wijze verder gaat, de Volkenbond een ware doos van Pandora zal worden. Met zeer groote belang stelling volgt men de houding, die Robert Cecil aanneemt. Op dit oogenblik gaat hij zeer voor zichtig te werk. Hij schijnt zich te verzetten tegen een onmiddellijke wijziging van het sta tuut van den Bond en schijnt op een compro mis te willen aansturen door een officieele inter pretatie van art. 10 te verlangen. Vandaag zullen er verschillende niet-officieele conferenties plaats vinden, om te trachten tot overeenstemming te komen, omtrent de lijnen, waarop de ver gadering haar werkzaamheden zal kunnen voort zetten, voor dat de volgende algemeene ver gadering bijeenkomt. Pueyrredon, de Argentijnsche afgevaardigde, 10 „Er zouden dus volstrekt geen bezwaren zijn als er geen verschil van leeftijd was u zou bijna Constance's vader kunnen zijn, en. Een prettig compliment, dacht Robert, vader van een een-en twintigjarig meisje „En dan is er nog iets anders," zij boog zich voorover en fluisterde haast onhoorbaar, „ik bedoel het verschil in stand Roberts wangen kregen een kleur en zijn eerlijke oogen zagen haar verbaasd aan. „U zegt, mevrouw „Wel ziet u och laat mij maar niet ver der hierop doorgaan, 't is zoo'n pijnlijk onder werp „Volstrekt niet, mevrouw, 't is beter dat wij de zaak recht onder de oogen zien en grondig bespreken.' „Nu, ja dan, ziet u De witte handen wuif de hem bevallig langs de oogen, als namen twee duiven hare vlucht. „Ik geef gaarne toe dat u van heel nette bur ger afkomst is en ik weet, dat in onzen tijd niet meer gevraagd wordt waar men vandaan komt maar wat men is u volgt me „Zeker, mevrouw Zoolang hij leefde zou Robert niet dat voor had aanvankelijk te kennen gegeven, dat zijn optreden niet beteekende, dat Argentinië zich uit den Volkenbond zou terugtrekken, doch hij weigerde ook te verklaren, of zijn stap een voorlooper was voor de finale breuk tusschen den Volkenbond en' Argentinië. Of de overige Latijnsche landen zich bij Argentinië zulten aan sluiten, is nog niet zeker. Pueyrredon zeide later nog, dat de Argentijnsche delegatie ge stemd had tegen het besluit, om alle amende menten tot de zitting van 1921 uit te stellen, om de wereld te overtuigen van het onherroepe lijke van Argentinië's optreden. In de uitnoodi- ging, welke Argentinië had ontvangen om aan de eerste vergadering deel te nemen, was te kennen gegeven, dat amendementen op het. statuut van den Volkenbond ingediend konden worden, teneinde dit nieuwe wereldinstituut voor den vrede te volmaken. Daarom had Ar gentinië zijn amendementen ingediend. Men moet wel onderscheid maken tusschen de amen dementen, welke den vrede van Versailles kun nen raken, en die, welke uitsluitend ten doel hebben den vrede te verzekeren. Pueyrredon merkt in de nota, waarin hij Hymans kennis geeft van het besluit der Argen tijnsche delegatie, om de vergadering te verlaten op, dat dit besluit ondder anderen .uitgelokt is door de stemming over de Skandinaafsche voor stellen. Argentinië achtte liet dringend nood zakelijk over de amendementen betreffende het statuut van den Volkenbond nog in deze zit ting te stemmen. Argentinië zou er wel in toe gestemd hebben alle vraagstukken van den tweeden rang uit te stellen, doch kan er niet in toestemmen dat die, betreffende het statuul wordt uitgesteld. Argentinië is voor zijn be ginselen in de commissies opgekomen en kan slechts thans den eenigen weg kiezen, die in overeenstemming met zijn overtuiging is en die de Argentijnsche regeering er hoofdzakelijk 1 toe heeft bewogen om een afvaardiging naar de conferentie te zenden, met het doel mede te werken aan de volmaking van het statuut in overeenstemming met de internatioanle ide alen, welke Argentinië altijd heeft gesteund. Pueyrredon heeft nog tegenover dagblad correspondenten verklaard, dat alle amendemen ten van Argentinië in de tweede categorie vie len, b.v. de voorstellen om alle souvereine sta ten tot den Bond toe te laten, evenals de kleine staten, die nochtans niet het recht zouden heb ben te stemmen bij de verkiezing van den Raad door de vergadering, en het voorstel om de uit spraken van het Internationale gerechtshof bindend te verklaren. Al deze voorstellen gaven blijk van Argentinië's streven naar den vrede en van de erkenning der gelijkheid van alle staten. De voorstellen hadden ten doel, de ge- heele menschheid binnen den Volkenbond te vereenigen en de positie van den Bond te ver sterken. Wij hadden gedacht zoo eindigde hij dat deze voorstellen in overweging geno men zouden worden als zijnde fundamenteele vraagstukken,die de constitutie van den Bond betreffen, doch de stemming van Donderdag heeft onzen verwachtingen den bodem ingesla gen. De Vergadering zal binnen enkele dagen uiteengaan, zonder de groote constitutioneele vraagstukken,die den Bond meer kracht voor het aangezicht van de wereld zouden hebben gegeven, te overwegen. DeTsjechische bladen zijn over het algemeen niet erg ingenomen met de rede van minister Simons. Zij verwijten den Duitschen minister, dat hij zich met binnenlandsche aangelegenhe den van Tsjecho-Slowakye bemoeit. NOORWEGEN. lengevolge van de spoorwegstaking hebben de post-autoriteiten in Noorwegen maatregelen getroffen om de post van Denemarken en het vasteland per motorboot van het Zweedsche kuststation Kornsjoe af te halen, om op die manie.* de bezorging gewoon op tijd te doen plaats hebben. Noorwegen zendt ook stoomboo- ten voor het bezorgen en afhalen van de post naar hrederikshaven en Kopenhagen. De pak- ketpost is tijdelijk opgeheven. POLEN EN RUSLAND. Volgens een draadloos bericht uit Moskou, heeft de Poolsche regeering een voorstel ge daan betreffende een termijn, binnen welken de vrede moest worden onderteekend. De Pool sche -minister van Buitenlandsche Zaken stelde eveneens voor, dat na de bezetting door de troepen der twee regeeringen van de nieuwe linie, die aangewezen werd, onderhandelingen zullen beginnen over de waarborgen, met het doel den vrede te bevestigen. - In diplomatieke kringen teBerlijnverluidt.dat de Poolsche regeering te Berlijn heeft geïnfor meerd, welke houding Duitschland ten opzichte van een nieuwen Poolsch-Russischen oorlog zou aannemen, en onder welke voorwaarden het eventueel geneigd zou zijn, Polen tegen Sovjet- Rusland te steunen. SPANJE. In Spanje nemen de stakingen toe. Te Oviedo hebben schermutselingen plaats gehad en ligt het werk geheel stil. 1 e Sevilla heeft de bevolking geen brood en geen vleesch. De arbeiders hebben besloten tot een algemeene staking voor onbepaalden tijd als protest tegen de uitwijzing van de syndi calistische leiders. Een Russisch schip is in de haven van Sevilla aangekomen. De overheid heeft, terstond maat regelen genomen om de bemanning te verhin deren in contact te komen met, de stakers. bijzweven der blanke handen vergeten met, haar kleurige steenen, die in de zonnestralen door haar fijngeslepen facetten alle tinten van den regenboog weerkaatsten als er van stand en geboorte sprake was, zou hij altijd die regenboog- vlekken zien op zijn en haar kleeren, op de tafel, de stoelen en muren der veranda. „Ik houd niet van pochen, maar de waarheid mag altijd gezegd worden wij zijn niet van adel, maar behooren toch tot de patricische fa- miliën van ons land. Een zuster van mij is ge trouwd met generaal Bomberg, een ander met den resident van Cheribon; de broer van mijnheer Manteghem was staatsraad en een andere is nog lid van de Eerste Kamer. Wij verkeeren in de beste kringen ik zeg het zelf, en daar door. Duim en voorste vinger van de rechterhand vast tegen elkaar gedrukt, maakten precies de bewegingen op de maat van haar hoofd, als wil den zij elk woord Robert van Berken in den geest vastdrukken. „Daardoor hebben wij een soort van verfij ning in onze manieren, in onze woorden, ja zelfs in onze gedachten gekregen, die maakt, dat wij ons heel anders uitdrukken zelfs denken dat het gros der menschen b.v. ik zal niet te ver gaan en in de nabijheid bi? ven. Omzichtig keek zij rond nergens was er een schaduw van een mensch te bekennen, en toen lispelde zij „Bij voorbeeld mevrouw Vierman, dat is nu DUITSCHLAND. De Pruisische minister van Binnenlandsche Zaken heeft in het Huis van afgevaardigden een rede gehouden over de nieuwe gevaren in het Roergebied. Hij deelde daarin mede, dat de regeering bewijzen in handen had gekregen, dat van de zijde der syndicalisten en commu nisten tegen begin December een omvangrijke beweging tot sabotage en verwekking van op roeren in het Roergebied was beraamd. De re- geeTing heeft dit echter kuhnen verhinderen. DUITSCHLAND EN TSJECHO- SLOWAKIJE. President Masaryk heeft met den Praagschen correspondent van het „Berliner Tageblatt" gesproken over de jongste verklaringen van mi nisterSimons in den Duitschen Rijksdag nopens de mishandeling van Duitsche burgers in Tsje- cho-Slowakije. Masaryk zeide, dathij slechts uit treksels van de rede van Simons gelezen had. Hij hechtte er echter waarde aan, te verklaren, dat de houding der Duitsche republiek tegenover Tsjecho-Slowakeije steeds correct en loyaal is geweest, en dat hij hoopte, dat eenzelfdeverhou- ding tusschen Tsjecho-Slowakije en Polen en Hongerije tot stand zou komen. een inburgerlijk mensch U wil niet gelooven i wat het mij kost, met haar op voet van gelijk heid te gaan. Zij is zoo geheel anders dan wij. 't Zal u ook opvallen, als u ons vergelijkt." „O ja, mevrouw „Ziet u welEn nu begrijpt u ook, wat mij huiverig maakt om in nadere connectie met u te treden ik ben zoo bang dat de teedere ziel, de fijne persoonlijkheid van mijn kind in haar huwelijk zal gekrenkt worden door duizend kleine verschillen, die het onvermijdelijk ge volg zijn van de verschillende opvoeding en de verschillende levensopvatting." Robert werd rood van driftzijn vuisten bal den zich in machtelooze woede 't liefst was hij opgestaan en had op ruwen toon dat aristocra tische schepsel; met haar mooie handen en in fijne vormen verbogen, onbeleefde woorden, toegesnauwd „Hoo r eens, mevrouw Graag of niet Ik vraag u de hand van uw dochter. Wil u ze mij geven, best. Vindt u haar te goed voor mij die hard voor haar werken zal, zoodat zij het leven zal hebben van een prinses weiger dan mij haar hand en laat haar trouwen met den een of anderen kalen jonker, met wien ze ver gulde armoede kan lijden." Maar het lieve visioen van het korenbloempje verrees tusschen hem en de antipathieke def tigheid harer moeder zij was zoo fijn, zoo teer zij kon hem zoo hulpeloos aanzien hij dacht aan de heerlijke wandelingen in Kleef en Den GRIEKENLAND. Uit Athene meldt men dd. 4 dezer De gezanten van Frankrijk, Engeland en Italië hebben aan dempremier Rhallys een collec tieve nota betreffende, den terugkeer van ex-ko ning Constantijn overhandigd. Rhallys stelde de regentes van het document in kennis en riep onmiddellijk den ministerraad bijeen. Reuter verneemt uit Fransche bron dat op de gehouden conferentie der eerste ministers van Frankrijk, Engeland en Italië besloten was, om Griekenland te waarschuwen, dat ingeval Con stantijn den Griekschen troon besfijft, de finan- cieelehulp,dergeallieerden aan Griekenland auto matisch zal ophouden, welke ook de houding der Griekse he regeering zal zijn. De Entente-nota die op 3 December door de vertegenwoordigers der drie geallieerde mo gendheden aan deGrieksche regeering is overhan digd, verwekte groote consternatie, daar men niet zulk een strenge houding had verwacht. Het kabinet kwam onmiddellijk bijeen, ten einde de nota te bespreken en te beslissen of de volksstemming Zondag zal worden gehouden. De ministerraad duurde twee uur. Aan de pers werd geen enkele officieele mededeeling ver strekt. Volgens een officieus bericht is de Griek- sche regeering van oordeel, dat de nota van de geallieerden een antwoord harerzijds niet noo- dig maakt. Zij zal nochthans stappen bij de ge allieerde regeeringen doen, en haar verzeke ren, dat de toekomst zal aantoonen, hoezeer het Grieksche volk dankbaar is voor den steun, dien de geallieerden aan de Helleensche zaak hebben verleend, en hoezeer zij getrouw blijft !an de pro-geallieerde politiek. Het plebesciet bleef op Zondag bepaald. Prins en prinses Nikolaas van Griekenland zijn naar Athene vertrokken. TURKIJE. Uit Constantinopel meldt men De nood der rijksambtenaren stijgt,doordat de Haag, als zij zoo vertrouwend tegen hem op zag en als het ware in hem een steun zocht -- misschien wel tegen die onverstandige, dwaze moeder dat hij den moed niet had door een forschen slag het spinneweb te verscheuren, waarin hij verward was geraakt. „Mevrouw," zei hij koel, „daarvoor dient een nadere kennismaking. Liefde, heb ik wel eens gehoord, ware liefde en achting slaat een bru tusschen verschillende karakters en opvoedingen ten minste wanneer er geen groote beginselen als b.v. verschil van godsdienst op het spel staan. Onze nadere kennismaking zal ons moeten leeren, of dat verschil van stand en opvoeding van zulk een overwegend belang is, dat het op 't geluk van ons huwelijk invloed zal kunnen uitoefenen." „Juist, dan blijft het voorloopig een stille verloving, niet waar?" „Als het niet te lang duurtIk ben zoo jong niet meer om vele jaren en zelfs maanden van geluk te kunnen opofferen. Ik hoop, mevrouw, dat u den proeftijd niet te lang zult laten duren. En toen met een nederigheid, die elk andere dan deze vrouw, met haar domme ijdelheid, diep zou hebben getroffen „Ik hoop wat beschaving en manieren be treft, veel van juffrouw Constance te zullen leeren. Zij zal in mij een volgzaam leerling vin den. (Wordt vervolgd.) flü

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1