Dagblad voor Schiedam Omstreken. ttratis-OngevalIenverzekerino F E IL L iT 43st« JaarjutfJ#* Dinsdag 7 December 1930. «o. 12907 Haar Dochter. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, plaatsen wordt '2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. pe; 3 maal 0per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslangs geheele Invaliditeit Ml veilles vaa een band, veel af oog j f# De veizekerlng weidt gewaarborgd dooi de Heüandsehe Aigsmtai Veigeksilagib"»fa te gahle^"»- U v eillei duim i k|| vetflee van een wijsvinger mi verBes eiken ande» ven vinger i Wegens den feestdag van O. L. VROliW ONBEVLEKTE ONTVANGENIS, zal de „NIEUWESCHIEDAMSCHE COURANT", dagblad voor Schiedam envomatreken, WOENS DAG-AVOND NIET VERSCHIJNEN. Buitenlandsck Nieuws. DE BESPREKINGEN TE LONDEN. De Entente-conferentie te Londen heeft tot slot een afwachtende houding aangenomen ten opzichte van de problemen in het nabije Oosten. Tegen het einde van de maand zal er dan ook u „Dat is in elk geval een goed begin. Nu heb ben wij voor vandaag elkander goed verstaan hoop ik. Er zijn nog een paar andere dingen, waarop ik ook gaarne het juiste licht zou wil len doen vallen maar dat is van later zorg." „Me dunkt," dacht Robert ,,'t is wél geweest,' en toen hardop „Mag ik dus hopen, mevrouw, dat u en juf frouw Constance spoedig een bezoek zullen brengen aan Doornhage en aan mijn woning, die, naar ik hoop, weldra haar gelukkig tehuis zal worden en tevens met mijn moeder kennis maken Hij wist niet hoe het kwam, maar 't kostte hem moeite, tegenover deze vrouw te spreken van zijn eenvoudige, goede moeder. „Natuurlijk, zoodra Constance's gezondheid het veroorlooft maar excuseer u me nu, mijnheer VanBerken, ik zal eens gaan zien hoe de kleine het maakt." Er bleef Robert niets anders over dan den tuin in te gaan en eens te kijken naar de jonge Viermannetjes, die dadelijk met echte jongens hartelijkheid aan zijn kleeren hingen en aller lei dingen te vragen hadden of hij het nieuw ontdekte vogelnest wilde zien, of zij eens op GRIEKENLAND. De kwestie, betreffende de terugkeer van koning Constantijn, vormt nog altijd een be langrijke zaak, zoowel voor het Grieksche volk, als voor de geallieerden. De Matin" verneemt uit Athene, dat de volksstemming Zondag kalm verliep. De opening van de Kamer is uitgesteld. De regeering zal de geallieerde nota beant woorden. Ze zal de beschuldiging van trouweloos heid tegen Constantijn afwijzen en zich bereid verklaren de goede trouw van den koning te bewijzen. Het Atheensche blad „Akat Himereia" zegt, dar het wantrouwen van de Entente tegen Con stantijn geen reden van bestaan heeft en dat de Grieksche vriendschap voor de geallieerden door Constantijn's herstel op den troon niet zal veranderen. Zijn gcvoelensjzijn die van het volk. Een Grieksche torpedojager is naar Constanza vertrokken om prins George aan boord te nemen, om hem naar Constantinopel te brengen, van waar hij verder op het oorlogsschip „Averof naar den Pireus zal gaan. De „Averof" zal dan naar Triest gaan om Constantijn te halen. Wat betreft de financieele maatregelen, welke de geallieerden zullen nemen voor het geval koning Constantijn weer op den troon terug keert, wijst de correspondent van de „Observer" er op, dat in 1918 aan Griekenland een gemeen schappelijke Engelsch-Fransche leening toege zegd is, waartoe elk land 10 millioen pond ster ling zou bijdragen. Van 't Engelsche aandeel heeft Griekenland reeds 6 millioen pond sterling ontvangen, doch het overschot is nog niet ver strekt. Zoo Griekenland dus bij zijn houding volhardt, zal het deze 14 millioen van de beloofde leening kunnen verliezen. Frankrijk heeft de Grieksche regeering reeds te verstaan gegeven, dat het zich onder de nieuwe omstandigheden geheel ontslagen acht van zijn verplichtingen en hoewel een dergelijke stap door Downingstreet nog niet is gedaan, is toch reeds eene waarschu wing naar Athene getelegrafeerd, zoodat er bij de Grieksche regeering geen twijfel kan be staan omtrent hetgeen er gebeuren zal, indien de verhouding tusschen Griekenland en de ge allieerden slecht wordt. een nieuwe entente-conferentie plaats hebben te Parijs, waar eenige beginsel-besluiten genomen zullen worden. De „Journal des Débats" vindt, dat dit een juiste oplossiug is, daar de toestand in het nabije Oosten nog zeer verward is. Men moet dus den loop van de gebeurtenissen eerst nog afwach ten, alvorens besluiten te kunnen nemen. De Engelschen hadden deze manier van te werk gaan voorgesteld en Leygues heeft er zich bij aangesloten. Naar verluidt, is Leygues op de conferentie der premiers van Frankrijk, Engeland en Italië te houden, formeel op de hoogte gesteld met de politiek, welke Engeland ten opzichte van Rusland zal volgen, en de lijnen, volgens welke de ontwerp-handelsovereenkomst met Rusland is opgesteld. Van zijn zijde heeft de Fransehe premier aan de conferentie medegedeeld, dat Frankrijk, hoewel het blijft weigeren om met de Russische regeering in onderhandeling te treden, zich bereid heeft verklaard, particuliere ondernemingen in Frankrijk toe te staan en zich voor Russische markten te interresseeren. FRANKRIJK. Men meldt uit Parijs Een belangrijke inter-mmisterieele conferentie is Zaterdagmorgen in het ministerie van Open bare Werken gehouden, ter bespreking van een plan tot liquidatie van de vloot. Deze zal ge schieden voornamelijk door verkoop, behalve in enkele bijzondere gevallen, onder leiding van een comité, dat gesteund zal worden door een technische commissie. Teneinde cle verbinding j tusschen. Frankrijk en zijn koloniën te ontwik I kelen, zullen speciale maatregelen genomen I worden voor den verkoop der paketbooten. j Voor deze verkoopen zuulen uitsluitend Fran sehe reeders in aanmerking komen. ITALIË. Het Pauselijk Consistorie is vastgesteld op 16 December a.s. Ditmaal zullen geen nieuwe kadinalen benoemd worden. In het voorjaar van 1921 zal weder een Con sistorie gehouden worden. SPANJE. De toestand in Spanje blijft nog zeer verward. De „Information" verneemt uit Madrid, dat de syndicalisten, wegens de strenge regeerings- maatregelen tegen de vakvereenigingen en de socialistische partij besloten hebben, de alge- meene staking voor geheel Spanje af te kondigen. ZUID-AFRIKA. De Zuid-A frikaansche premier Smuts ver klaarde in een rede, waarmee hij de verkiezings campagne opende, dat er in het geheele land een algemeen streven naar rassenvrede is waar te nemen. Het land is de oneenigheid tusschen de rassen en het gevaarlijke gepraat over af scheiding van het Britsche rijk meer dan moe, zeide hij. Doornhage mochten komen,of zij op zijn paard mochten rijden, of de bok nog leefde en meer van zulke gewichtige vragen, interessante jongenszaken betreffend. Bij het eten werd Robert ruim schadeloos gesteld voor al zijn teleurstellingen van dien middag. Constance, goed uitgerust, verscheen in het wit, met blauwe ceintuur en blauw strikje op de borst het haar nieuw gekroesd en het gezichtje stralend van vriendelijkheid. Zij was bijzonder in haar humeur, lachte en speelde met de jongens na het eten maakte de fatmlie een wandeling door het veld, zij had haar grooten hoed met korenbloemen op, die haar zoo aller liefst stond en liet Robert en de jongens bloemen plukken, die zij tot kransjes bond, maar die da delijk weer werden weggegooid. Robert ging gelukkig naar huis, de belofte medenemend, dat de dames spoedig wel eens Doornhage zouden komen bezoeken. „Je krijgt een juweel van een man," zei de notaris tegen Constance, „zoo vindt je er te genwoordig niet veel meer, zoo degelijk, zoo door en door braaf en flink. Kind! je krijgt een eersten prijs uit de levensloterij." Mevrouw en haar dochter trokken heel kleine mondjes alsof zij zeggen wilden „Maar hij mag toch ook blijde zijn, in onze chique familie te komen." Toen mevrouw met Constance alleen was, vroeg zij dadelijk „Hoe is hij je bevallen?" ALLERLEI. Naar de Boedapester bladen berichten, heeft I de Ilongaarsche minister van Binnenlandsche Zaken aan de Cunardlijn concessie verleend voor het vervoer van landverhuizers uit en naar Hongarije. De concessie omvat het vervoer over de havens Cherbourg, Hamburg, Rotter dam en Triest naar de Vereenigde Staten en duurt to eind 1921. Volgens een diplomatiekeri medewerker van de „Observer", heeft de Russische Sovjet- regeering de ontwerp-handelsovereenkomst, wel ke haar door de Engelsche regeering is toege zonden, in bijzonderheden nagegaan, en reeds definitieve instructies aan haar gedelegeerden te Londen doen toekomen. Hoewel zij vast houdt aan den geest van de overeenkomst, welke in Juni en Juli is bere:kt, zal de Russ- sche regeering toch enkele amendementen aan de Engelsche regeering, die een ontwerp-handels overeenkomst met Rusland heeft opgesteld, welke een groolc overeenkomst heeft met de Engelsche. De „Intransigeant" kondigt aan, dat er spoedig een daling in den steenkoolprijs zal plaats hebben en wel met 50 tot 60 francs per ton. Binnenland. Hooge Raad van Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn Zater dag gehouden vergadering een nader advies vast gesteld omtrent het bij den raad aanhangige ontwerp Lot wijziging van de Ziektewet-Talma. In zijn eerste advies over deze aangelegenhe den had de meerderheid van den raad de wen- schelijkheid uitgesproken dat de minister van arbeid, alvorens tot invoering van de Ziektewet- Talma over te gaan, met spoed zou onderzoeken hoeveel arbeiders krachtens collectieve arbeids overeenkomsten of andere regelingen recht op ziekengelduitkeeringen kunnen doen gelden en op welke wijze deze uitkeeringen zijn geregeld. In zijn tweede advies heeft de groote meer derheid van den raad, op grond van de beden kingen, die de minister van arbeid tegen hét afwachten van de resultaten van een dergelijk tijdroovend onderzoek heeft ontwikkeld, uit gesproken, dat de beslissing, omtrent het al of niet verkiezen van een ander sLelsel van ziekte verzekering dan in de wet-Talma is belichaamd, niet, behoeft te worden uitgesteld, totdat de resultaten van heL in het eerste advies van den reed gevraagde onderzoek bekend zullen zijn. De meerderheid van den raad achtte het ech ter wel gewenscht de beslissing omtrent een even- tueele wijziging van het stelsel van ziektever zekering en van art. 92 van de geldende Ziekte wet, waarover de minister vragen aan den raad had voorgelegd, uit te stellen tot uiterlijk 1 April 1921,-in de verwachting dat op dat tijd stip de resultaten van de onderhandelingen over een nieuwe regeling der ziekengelduitkeering, welke op het oogenblik tusschen verschillende werkgevers- en werknemersorganisaties ge voerd worden, bekend zullen zijn. Onze industrie. Naar wij vernemen bereidt de minister van financiën plannen voor tot een belangrijke fiscale bescherming van de producten der Ne- derlandsche nijverheid in verband metde malaise in de Nederlandsche industrie. De hoofdambtena ren aan het departement adviseerden den mie nister evenwel tegen een dusdanige belangrijk- verhooging der invoerrechten. Mr. C. II. van Tienhovcn. Te Baarn is op 74-jarigen leeftijd overleden mr. C. H. van Tienhoven, oud-directeur der Nederlandsche Bank, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, De teraardebestelling zal a.s. Donderdag namiddag twee uur op de nieuwe begraafplaats te Baarn plaats vinden. Invoer van kolen. Gelijk bekend, is sedert geruimen tijd de in voer van Amerikaansche en Engelsche kolen geheel vrij; enkel zijn er met het oog op het ver- voerverbod enkele formaliteiten te vervullen. Thans deelt de Rijks-Kolendistributie ons mede dat een zelfde standpunt wordt ingenomen ten opzichte van de Duitsche en Belgische kolen. Iedereen kan derhalve, buiten de hoeveelheden door de Rijks-Kolendistributie zelf geimporteerd zooveel kolen aanvoeren als hij wenscht. Enkel is er rekening mede te houden, dat tijdig vervoer vergunning wordt aangevraagd. De daling van den broodprijs. Naar aanleiding van de berichten uit verschil lende plaatsen van ons land over de daling der broodprijzen, hebben we ons tot enkele vakmen- schen gewend, omtrent de oorzaken van ditver- blijdend verschijnsel. We vernamen dat de ruime re aanvoeren uit Amerika en de daling der zee vrachten hiertoe medewerken. De secretaris van den Nederlandschen Bak- kersbond. de heer G. J. Bokhorst, deelde ons mede, dat de daling der meelprijzen voor al te danken is aan den heftigen concurrentie strijd welke thans gevoerd wordt tusschen de meelfabrieken van Wessanen en Laan en de onderlinge meelfabrieken der Ned. Bakkerij. (Tel.) Nadat in de laatste twee weken de broodprij zen in Den Haag reeds met 2 cent per 8 ons waren verlaagd, is, met ingang van Donderdag a.s. de broodprijs wederom met 2 cent per 8 ons ver minderd, waardoor in 14 dagen tijds dus de broodprijs met 5 cent per K. G. is gedaald. Constance haalde haar schouders op. „Och hij is niet kwaad, maar ik vrees dat hij me niet begrijpt. Verbeeld u eens, dat hij me een maandje perziken en druiven meebracht en niet eens een bouquet zond om mij gisterenavond te verwelkomen dat is toch het eerste wat een aanstaande voor zijn meisje moet doen. Wat kreeg Jo Muller niet prachtige bloemstukken van haar galant maar daar schijnt hij geen idee van te hebben. „Dat zal wel komen 't is in Den Haag ook erg met het bloemenzenden.In de provincieweten zij dat nog zoo niet." „Hij is wel wat provinciaal onder de wan deling stak hij een sigaar op zonder mij verlof te vragen, en aan tafel, onder het redeneeren met den notaris,maakte hij gebaren met zijnvork i En dan, zijn das is van zulk leelijk rood. „Dat zijn onaangename dingendat beken ik graag en je zult moeite hebben,er je over heen te zetten maar lieve kind, denk toch eens aan hoe moeilijk het tegenwoordig is voor meisjes zonder geld, een passende partij te doen. Wij zijn niet rijk en met mijn dood vervalt mijn pensioen en mijn lijfrente wat 'n troost voor mij, te I denken, dat je goed bezorgd bent." „Natuurlijk, de jongens hebben u ook zooveel geld gekost, het meisje moet er voor boeten." „Je hebt tot nu toe nooit iets gemist en als je Van Berken trouwt, ben je een rijke dame. De notaris, die zijn zaken beheert, zeide, dat de fabriek elk jaar vooruit gaat en hij een prachtig Dc Internationale Jaarbeurs. Jhr. Optennoort, ondervoorzitter van de Nederlandsche Jaarbeurs deelde aan de „Suma- trapost" mede, dat Indië op de komende in ternationale jaarbeurs te Utrecht flink verte genwoordigd zal worden De landvoogd de direc teur van landbouw, de Bandoengsche jaarbeurs zegden steun toede Handelsvereeniging te Soerabaia stelt 50 mille beschikbaar. inkomen heeft, dat nog veel grooter zou zijn, als hij niet veel teveel afstond aan zijn werklui nu moet jij er later maar voor zorgen, dat hij niet meer aan zulke nieuwerwetsche overdreven dingen doet." Zoo spraken de beide wereldsche vrouwen over het toekomstig geluk van twee menschen. HOOFDSTUK V. De familie Vermeden was intuschen in de portierswoning geinstalleerd Therese was mee gekomen en deed alles om haar zwakke moeder zooveel mogelijk te sparen. Zij had een kamertje in het groote huis ge kregen om voorloopig in te slapen een heel aardig vertrekje, want de oude mevrouw Van Berken hield er niet van, haar dienstpersoneel het slechtste te" geven maar den geheelen dag was zij natuurlijk in de weer om het huisje een gezellig aanzien te geven en het haar ou ders zoo prettig mogelijk te maken. Soms sprongen de tranen haar wel in de oogen, als zij bedacht hoe gezellig en rustig zij hier met haar lieve vader en moeder zou kunnen leven als mijnheer het maar een bcetjewilde schikken. Zij zou in ruil voor het onderkomen, gaarne alle mogelijke diensten aan het huishouden van den fabrikant willen bewijzen maar dit werd niet eens van haar verlangd. (Wordt vervolgd). flS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1