Onderwijsinspectie. De Vrijz. Dem, schrijft dat het Dep. van Onderwijs bezig moet zijn, in elke onderwijs inspectie aan te koopen een groot heerenhuis, om daar in te vestigen het inspectiebureau. Het zal bevatten kamers voor den inspecteur, de schoolopzieners, den hoofdambtenaar, de bureaubeambten en een wachtkamer. Een der gelijk bureau wordt ook ingericht voor elk der vier hoofdinspecteurs en den inspecteur van het buitengewoon onderwijs. In de meeste gevallen zal ook een huisbewaarder noodig zijn. De kosten zullen voor dadelijke uitgaaf ongeveer IV2 millioen bedragen. De duikboot „K. III" aangekomen. Men seint uit Weltevreden, d.d. 3 dezer Onder groote belangstelling is de ,,K. III." he denmorgen onder kanongedonder te Tandjong- Priok gearriveeerd, begeleid door torpedojagers en vliegtuigen. Vice-admiraal Umbgrove be groette den commandant in een geestdriftige redevoering, waarin hij wees op de geweldige praestatie, die eervol zal worden vermeld in de annalen der historie. Hij deelde de benoe ming mee tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau van den commandant, die dank zegde. Duizenden toeschouwers brachten de bemanning geestdriftig hulde. Vrij vervoer van politiepersoneel. In aansluiting aan een vorig bericht be treffende inkrimping en opheffing van dit vrij vervoer, meldt men aan de Msb. De Nederlandsche spoorwegen hebben tot dusverre, met het doel om een bewijs van erkenning te geven voor de diensten, die dik wijls het personeel der politie (politie, ma rechaussee, rijks- en gemeenteveldwachters) verrichten tot handhaving der orde aan de stations en halten der Mij. vrij vervoer ver leend, indien het zich met verlof op reis be geeft, voor niet meer dan zes reizen per kalen derjaar. De directie heeft besloten, in verband met de steeds stijgende exploitatiekosten, tot een beperking van het aantal uit te geven bewij zen van vrij vervoer. In verband daarmede zal het vrij vervoer, dat wordt verstrekt voor verlofreizen ten be hoeve van het hierboven bedoeld personeel geleidelijk worden verminderd en wel zooda nig dat zal worden afgegeven Over 1921 vrij vervoer voor hoogstens 6 reizen over 1922 vrij vervoer voor hoogstens 4 reizenover 1923 vrij vervoer voor hoog stens 2 reizen, terwijl met ingang van 1 Januari 1924 de gunst van vrij'vervoer geheel zal zijn ingetrokken. Verder is bepaald, dat 't over 1921, 1922, 1923 te verleenen vrij vervoer zal worden be perkt tot de personen, die op 31 December daarvoor in aanmerking komen. Belangrijke verhooging accijns op gedistilleerd. De Haagsche redacteur van de „Msb." schrijft: Binnen enkele dagen zal een wetsontwerp worden ingediend, waarbij het accijns op ge distilleerd zeer belangrijk zal worden verhoogd. Wanneer dit ontwerp tot wet zal worden ver heven, zullen tevens maatregelen worden geno men om de voorraden gedistilleerd, welke thans reeds met speculatieve oogmerken worden op gekocht, onder de verhoogde accijnsbepalingen te doen vallen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Vermindering van herhalingsoefeningen. Bepalingen voordebuiten- gewone vrij willigers. 1. Als buitengewoon vrijwilliger bij den landstorm kunnen worden aangenomen officie ren, kader en soldaten behoorende tot de mi litie-, landweer- en reserveplichtigen, die zich niet in werkelijken dienst bevinden. Voorloopig kunnen alleen officieren, ka der en soldaten afkomstig van de infanterie en cavalerie worden aangenomen. 2. Deze verbintenis wordt gesloten voor den duur van het nog loopend dienstverband. Verbintenissen, welke zouden eindigen in een tijdvak waarin de vrijwillige landstorm geheel of gedeeltelijk werkelijken dienst verricht in verband met oorlog, oorlogsgevaar, of andere buitengewoone omstandigheden, dan wel tot handhaving of tot herstel der openbare orde of rust, worden tot na dat tijdvak verlangd. 3. De buitengewone vrijwilliger is verplicht tgt werkelijken dienst, zoodra hij daartoe door of vanwege den Minister van Oorlog wordt op geroepen. In geval van opkomst tot handhaving of tot herstel van de openbare orde of rust, het geen uit de oproeping zal blijken, komt de vrij williger op bij het landstormkorps, waarbij hij een verbintenis heeft gesloten. Bij oorlog, oorlogsgevaar of andere bui tengewone omstandigheden, is hij verplicht op te komen bij het onderdeel van het leger of van de landweer, waartoe hij behoort of als landweerplichtige zou hebben behoord. 4. De vrijwilliger kan zich verbinden bij het voetvolk dan wel bij de wielrijders. Hij, die zich bij laatstgenoemde afdeeliitg verbonden heeft, is verplicht bij deelneming aan oefeningen en bij het verrichten van werke lijken dienst een in goeden staat verkeerend rij wiel mede te brengen. 5. Aan het sluiten van een verbintenis is het voordeel verbonden van vrijstelling van de herhalingsoefeningen. Hiertegenover staat slechts de vei'plichting deel te nemen aan hoogstens 50 oefeningsuren per jaar. 6. De militieplichtige, die zich binnen 3 maanden na het einde van zijn eerste oefening en van den eventueel daarop gevolgden dienst bij het blijvend gedeelte als buitengewoon vrij williger bij den landstorm verbindt, is gedurende 2 jaar vrijgesteld van de oefeningen genoemd on der punt 5. Gaat de verbintenis bij den landstorm in op een later tijdstip dan een jaar na het einde van zijn eerste oefenihg, dan blijft hij verplicht deel te nemen aan de eerst-volgende herhalings oefening, welke voor hem als dienstplichtige zou zijn voorgeschreven. 7. De reserveplichtige, die zich binnen 3 maanden na het tijdstip,waarop hij volledig zijn eerste-oefeningstijd heeft volbracht als buiten gewoon vrijwilliger bij den landstorm verbindt, is gedurende 2 jaren vrijgesteld van de oefeningen bedoeld in 15. Gaat, zijn verbintenis bij den landstorm in op een later tijdstip, dan blijft de vrijwilliger verplicht in het daarop volgende kalenderjaap voor ten hoogste zes weken inwerkelijken dienst op te komen. Gegadigden die nadere inlichtingen, hetzij schriftelijk, dan wel mondeling wenschen, kun nen zich wenden tot het bureau van den Com mandant van het Landstormkorps Zuid-Holland West, 's-Gravenhage, Fultonstraat 179 en wel mondeling op Dinsdag en Vrijdag, des avonds van 8—10 uur, dan wel tot de Plaatselijke Land stormcommissie. 's-Gravenhage, November 1920. De Luitenant-Kolonel, Commandant van het Landstorm- korps Zuid-Holland West, C. P. J. KEISER. Voor Schiedam zich aan te melden bij L. VAN PELT, Lange Nieuwstraat 29, alle werkdagen van 912 uur eir Zaterdag n.m. van 24. uur. Grondaankoop. In verband met het aanhangige voorstel tot grondaankoop door de gemeente, zeggen B. en W. in een schrijven aan den Raad Voor de uitvoering van een plan tot bebouwing van een gedeelte van den Nieuwlandschen pol der, ten zuiden van de Damlaan is het noodig dat alle daar liggende gronden eigendom van de gemeente zijn. Tot de gronden die de gemeente behoeft, behooren 3 perceelen Weiland en Water die eigendom zijn van het Weeshuis, aan den L. Achterweg, waarover door ons met heeren re genten onderhandelingen werden aangeknoopt, met het gevolg dat wij er inslaagden die 3 per ceelen onder reeds vermelde voorwaarden en prijs in koop te kunnen krijgen. De Koemarktbrug. B. en W. hebben bij den Raad de volgende missive ingezonden De Koemarktbrug vereischt vernieuwing. Bij het toenemend verkeer zou zij, ook al was die vernieuwing niet urgent, toch vervangen moe ten worden door een breeder zijvlak en meer doorvaarthoogte. Wil men de passage niet voor zeer langen tijd onmogelijk maken, dan moet de brug op voldoen den afstand van de bestaande gelegd worden. Maar dan zullen de bestaande straten, die thans op de Koemarktbrug aansluite, zooveel omgelegd moeten worden, dat een geregelde verbinding verkregen wordt. Met name zal do Gerrit Verboonstraat moe ten worden omgelgd, De ter plaatse besLaande gemeentegebouwen zijn daartoe af te breken. Men rekent, nadat het ontwerp in details is opgemaakt, voor de bouw van den brug een jaar noodig te hebben, zoodat deze dus eerst in den zomer van 1922 voor het verkeer gereed zal zijn. De kosten voor de brug met een breedte van i 15 M. en een hoogte van 3.30 M. zullen met het verleggen van de straten ongeveer, 400.000 bedragen. De Comm. Bankvereenr- ging Slavenburg en Co is bereid den grond vóór haar pand hoek Gerrit Verboonstraat-West- vest tekoopen. Zij dringt echter op een beslissing aan. Ten einde de zaak in gang te brengen, stellen B. en W. voor, in beginsel tot een en ander te besluiten en tevens tot wijziging van de rooi lijn van da Gerrit-Verboonstraat. Wordt door den Raad hiertoe besloten, dan zal met het ontwerp van de brug worden aange vangen, zoomede met de verdere werkzaamhe- den Kamer van Koophandel. Bij K. B. van 14 dezer is, met ingang van het tijdstip,waarop de wet op de Kamers van Koop handel in werking zal treden, benoemd voor het gebied der Kamer v.Kooph. en Fabrieken voor de Beneden-Maas met zetel teVlaardingen, be paald bij K. B. van 17 Aug. 1920 (Stbl. 711), de volgende commisie bedoeld in art. 26, le lid, der wet op de Kamers van Kooph. lid en voorzitter J. H. van Linden van den Heuvell, teVlaardingen,voorzitter der Kamervan Koophandel en Pabrieken te Vlaardingen leden H. B. A. Bertels, te Schiedam, lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam J. van der Spek, reeder te Maassluis B. A. J. Wittkampf, te Schiedam, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken, te Schiedam J. L. M. IJzermans, te Vlaardingen, ondervoorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlaardingen secretaris J. J. van Heyst jr., te Vlaardingen Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags kinderhandschoen, onderdeel van muziekinstru ment, pakje inh. werkgoed, pantoffel, dames- tasch met inh, ceinture Bij vinders portemonnaie met geld, G. Plooij, Rhoonschestraat 6hamer met, steel, J. C. Rondeltap, Oosterstraat 105 huissleutel, G. Eikenbroek, Buitenhavenweg 176/17 porte monnaie, A. van der Enden, Langehaven 96 lorgnet, F, van Kemenade, Groote Markt 3 portemonnaie met inh. J. Pronk, Pr. Fr. Hen drikstraat 23 fluweelen damesschoen, J, van Wijk, Nieuwstraat 31 portemonnaie met inh. Leemans, Kethelstraat 26b halsketting, van Ruiven, v. Smaleveltstraat 8 kinderhandschoen J. van 't Zelfde, Brouwerstraat 3 kinderbont, A. Smeets, Breedstraat 1 zweep, A. Kolling, Oosterstraat 48 portemonnaie met geld, Steens, Zadelmaker, Dam kinderkous, F, Maan, Ilaga- straat 41 hondenhalsband, M, J, van Leeuwen, Bakkerstraat 45 rozenkrans, S, van Nieuwen- burg, Oosterstraat 61 sjaal, Damschoor, Schie 16 2 stel letters Mulder, Beierlandschestraat 18bdamesring, A, Stip, Nieuwstraat 31 portemonnaie met inh. J. J. Prein, Broersvest 86hond, J. Soeters, Lange "Achterweg 26 paar kinderpantoffels, J, v. d. Boon, L. Achter weg 32/9 portemonnaie met inh. B. C. Vogt, Abbenbroekschestraat 24/6 ceinture, D, Rens- man, Zijlstraat 60/4 bankbiljet, P. Riemslag- vaas, Hoofdstraat 5 papieren geld, II, Gijsmans, Kreupelstraat 36kinderhandschoen, P, de Ronde, Heerenpad 23 De Leerdam. Het gistermiddag alhier met gunstig gevolg van een der hellingen van de Scheepsbouw- Maatscliappij „Nieuwe Waterweg" te water ge latens.s.,Leerdam" is de eerste van een bestel ling van 4 groote stoomschepen voor rekening van de Nederlandsche Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij te Rotterdam. De „Leerdam", van het gesloten shelterdek- type, met brug en bak, heeft een lengte van 450 voet, breedte 58 voet en een holte tot shelter- dek van 40 voet. Het shelterdek is 8' 8" hoog en het tusschendek 12' 0", terwijl de bak en alle dekhuizen 7' 9" hoog zijn. Het geheel is gebouwd volgens de voorschrif ten van Lloyd's Register voor klasse 100 A 1 de Nederlandsche Schepenwet, de Stuwadoors wet en voor de vaart door de Suez- en Panama kanalen, en zal met een laadvermogen van 12,000 ton een snelheid van 12 Eng. mijlen per uur moe ten behouden. Het schip bestaat uit 6 ruimen, welke een ge zamenlijke inhoud hebben van voor627,300kub. voet graan of 557,730 kub. voet stukgoed. De shelterdekruimte wordt ingericht voor het ver voer van 1026 3e klasse passagiers, in wegneem- barc hutten voor ten hoogste 6 man, terwijl de brugdekruimlen dienst doen als eetzaal voor de passagiers en aldaar kunnen tegelijk 280 men- schen aan de tafels, dwarsscheeps van het schip geplaatst, plaats nemen. Het schip zal voorzien worden van turbines, van het Brown-Curtis-type, met een vermogen van 4200 A.P.K. De stoom van de machine-»installatie zal wor den geleverd door 4 ketels van 16' 0" diame ter en 12' 0" lengte, welke tezamen een verw. opj). van 11,308 vierkante voet zullen hebben. Volgens het bestek wordt dit stoomschip naar de hoogste eischen, welke men aan een gecombineerd vracht- en passagiersstoomschip kan stellen, ingericht. V erkeerss t remming Gisteravond omstreeks 8 uur geraakte in de doorgang van de Koemarktbrug, de sleep boot „Schiedam", van de N. V. Sleepdienst „Roode Ster", fa. J. Roelofs te Rotterdam, aan den grond, tengevolge van den lagen wa- terstand. Daar de boot scheef in de opening zat, kon de brug niet worden dichtgedraaid. Eerst toen men de stuurkast had afgebroken en de schoor- stenpijp had neergelaten, gelukte het de brug half dicht te draaien, waardoor de honderden voetgangers, na een kwartier oponthoud, ge legenheid kregen hun weg te vervolgen. Om elf uur 'savonds was het water zoover gewassen, dat de „Schiedam" met een drijven de bok achter zich, de Buitenhaven kon instoo- men. Onderscheiding. De heer Th. J. Mouwens, voorzitter der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, is door Z. II. den Paus begiftigd met het Eere- kruis Pro Ecclesia et Pontilice. Huldiging Th. .1. Mouwens. De gehoorzaal van het Bondsgebouw aan de Lange Haven had gisteravond een feestelijk aanzien. In een spoedeischende vergadering waren de leden van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond opgeroepen. Do voorzitter, de Eerw. adviseur, kape laan L. P a u 1 u s s e n, motiveerde in zijn openingswoord, waarom deze bijeenkomst was uitgeschreven, n.l. omdat de heer Th. J. Mou wens thans 20 jaren lang voorzitter der afdee- ling is geweest. (Daverend applaus). Als oudste bestuurslid bracht de heer J. Hengst den jnbileerenden voorzitter hulde en dank voor alles wat hij in de gepasseerde 20 jaren voor de afdeeling volbracht heeft. Spr. wil geen aaneengeschakelde beschrijving van dien arbeid geven, daartoe zou hij de stapels notulenboeken moeten voorlezen. Spr. wenscht slechts een klein beeld te geven, van hetgeen de heer Mouwens als voorzitter heeft verricht. In de afgeloopen 20 jaren heeft de jubilaris 45 bestuursleden zien gaan. Telkens moest hij dus met nieuwe krachten werken, doch alle moeilijkheden heeft hij glansrijk overwonnen. 10 jaren geleden moest de voorzitter in de bestuursvergaderingen een heftigen strijd voe ren voor den opbloei der vakbeweging. Men droeg destijds nog geen kennis van de noodzake lijkheid eener sterke organisatie. Ondanks tegen werking is het den voorzatter toch gelukt over- eenstemm'ng onder de bestuursleden te brengen. Het is gebleken, dat zijn inzicht verwezenlijkt :s geworden. De groei von de R. K. vakbeweg'ng s voor een deel de arbe'd van den voorzitter. Hij heeft er pionierswerk voor verricht. Ook in de maandvergaderingen ondervond de heer Mouwens destijds veel tegenwerking van ver hitte tegenstanders. Als voorzitter had hij voortdurend zitting in allerlei commissies, zooals K, S. A., Kies- vereeniging, Informatiebureau, Teekenschool, eens zelfs in een 16-tal. Hierdoor heeft hij het afdeelingswcrk naar buiten uitgedragen en ken baar gemaakt wat het zeggen wil, voorzitter te zijn van den R. K. Volksbond. (Applaus). De teekenschool, het troetelkind van den jubilaris, heeft gebloeid onder zijn leiding. Hij aarzelde niet eenig geldelijk voordeel op te offe ren, waar 't het belang der school betrof. Namens de 1600 leden van de Schiedamsche afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond bood spr. den jubilaris een fraai gouden horloge met ketting als feestgeschenk aon. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat God den heer Mouwens de kracht mocht schen ken om nog vele jaren voor de afdeeling te kun nen werken (daverend applaus). Kapelaan Paulussen zeide, over tuigd te zijn, dat het geschenk nog langen tijd dienst zou kunnen doen als herinnering voor de spontane hulde van dezen avond. Spr. wees er op, dat de tegenwoordigheid van de geestelijkheid dezer stad, van hooge betec- kenis is voor den jubilaris. Het is eveneens een blijk van spontane hulde voor de goede behar tiging van het moeilijke voorzitterschap. Z.D.H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haar lem, was Van meening, dat dit 20-jarig jubi leum niet onopgemerkt voorbij mocht worden gegaan.- Rome werd er van in kennis gesteld en spoedig kwam de tijding, dat het Z. H. Paus Benedictus XV behaagd had, den heer Th. J. Mouwens te bekleeden met het eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice. (Enthousiast applaus). Het eereteeken werd den jubilaris vervolgens door den eerw. adviseur op de borst gespeld, waarna hem de in de Italiaansche taal gestelde oorkonde, geteekend door den Staatssecretaris van Z. II. den Paus, Z. Emin. Kardinaal Gas- parri, werd overhandigd. Spr. hoopte, dat de heer Mouwens onder den zegen van Boven steeds mocht blijven voort gaan, ons allen tot voorbeeld en het sociale werk tot steun. De II o o g e e r w. deken A. Verhoe ven heeft ruim 18 jaren lang de gelegenheid gehad den heer Mouwens te bewonderen in zijn kracht en ijver voor de Roomsche zaak. Spr. is verheugd, dat de R. K. Volksbond het aan gedurfd heeft, den jubilaris de eer te bewijzen, welke hem toekomt. In zijn ijver voor de katho lieke zaak heeft de jubilaris zichzelf gegeven op een wijze, welke eerbied afdwingt aan ieder, die hem heeft gadegeslagen. De Roomsche zaak spoorde hem aan, zich te geven aan het katholiek onderwijs, op een wijz-», welke men in Rotterdam kan vernemen, inder daad Roomsch en nooit terugschrikkend voor zijn beroep, ook in moeilijke dagen. Vooral in onze dagen mag dit wel zeer sterk onder streept worden. Doch het was den heer Mouwens niet genoeg zijn krachten te wijden aan de schoolgaande jeugd. Ook de schoolvrije jeugd had zijn toe wijding, getuige zijn arbeid voor de patronaten Als deken van Schiedam daarvoor onze hulde en onzen dank. De Schiedamsche Volksbond mag er zijn en dat is het werk van den heer Mouwens. (Ap plaus). Wanneer er in Rotterdam niet zoo'n Volksbond is, dan komt dit, omdat daar niet zoo'n kracht zit als hier in dit kleine manneke. Spr. besloot met den wensch, dat de geest van den jubilaris mocht blijven voortleven in den Volksbond en zijn leden. Indien zijn offer vaardigheid en zijn katholiciteit mocht door dringen in de leden van den R. K. Volksbond, dan zal dit de grootste belooning zijn, die de heer Mouwens voor zijn arbeid kan ontvangen. (Applaus). Namens het afdeelingsbestuur bood de heer J. Hengst den jubilaris een fraaie bloemen mand aan. Namens leeraren en leerlingen van de vak- en teekenschool „St. Jozef" bood de heer J. Boer eveneens een prachtige bloemenmand aan, als bewijs van vriendschap en waardeering. Spr. releveerde do oprichting van de teeken school, in den aanvang een teer kasplantje en met heel veel moeite groot gebracht. Hoewel klein van gestalte, is de heer Mouwens een Her cules in werkkracht. D£ teekenschool kan zich thans best met andere inrichtingen te dezer stede moten en dit is vooral te danken aan de toepassing van de goede leus Als de chef zorgt, dat 't het personeel goed gaat, zorgt het personeel, dat het de zaak goed gaat. (Applaus). De heer Mouwens, met langdurig applaus begroet, zeide wel verplicht te zijn te aanvaar den wat hem geboden werd, overtuigd als hij was dat het van harte was gemeend. Hij had al tijd gewoon gedaan,wat gedaan moest worden. Uit zijn jeugd waren hem twee herinneringen bijgebleven, n.l. een zin, voorkomende op het bidprentje van zijn moeder z.g., welke luidde Zij heeft haar brood niet in ledigheid gegeten, en een gezegde van zijn vader z.g. „Jongen, als je iemand een plezier kunt doen, Moet j<? het nooit laten."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2