Dagblad voor Schiedam en Omstreken Gratis-Ongevallenverzekering ronn non tüu -"««•. I !!l!l Donderdag 9 December 1930. «o. 12908. 43st« Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden fl.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1 5 regels /"1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertëeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. hfl levenslang. geheeie Invalldite!; _Pg_wgek«Ing weidt gewaarbosgd dooi do HoUandseb. Algem.ene Veiztkiilagife—h IQ veilles van eea wijsvlngei I fl t,,Bm til lal eiken ande> I 1 |rea viugei i Bij o( krachtens «vetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis lo. dat door HUN COLLEGE aan Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hol land vergunning is gevraagd tot uitbreiding van de Gemeente-Gasfabriek met. een smederij en bankwerkerij in het pand Dwarsstraat no. 26, kadastraal bekend in sectie L. onder no. 1618, met 2 f lectromotoren van resp. 10 en 0.5 P. K., drijvende diverse werktuigen 2o. dat bij hun College zijn ingekomen ver zoeken van a. M. A. PERSOON tot uitbreiding der bak kerij in het pand Vlaardingerstraat no. 3, kada straal bekend in sectie C. onder no. 235, met 2 electromotoren van resp. l;en 2 P. K. ter ver vanging van den bestaanden gasmotor van 5 P. K. b. de DRUKKERIJ „DE EENDRACHT" tot uitbreiding van de boek- en handelsdruk kerij in het pand West-Frankenlandschestraat no. 14, kadastraal bekend in sectie M. onder no. 2065, met een electromotor van 1 P. K., drijvende een zetmachine. Deze verzoeken zijn met. de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 22 December a.s. des voor- middags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die Mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van schrifturen, die ter zake zijn inge komen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. S c h i e d am, 8. December 1920. ENGELAND. Als een teeken van nauwe samenwerking in de industrie kan worden opgevat, dat een be langrijke deputatie namens werknemers en werk gevers haar opwachting heeft gemaakt op het ministerie van Arbeid en aan den minister van Arbeid, dr. Mac Namara, een gezamenlijk pro gramma heeft voorgelegd van de maatregelen, te nemen ter voorkoming of verlichting der werkloosheid. Aan de verschillende voorstellen werd door Mac Namara alle aandacht gewijd. De minister zeide vooral veel te gevoelen voor het plan, om de werkgevers en vakvereenigin- gen in de verschillende bedrijven bij elkaar te brengen, teneinde tot een wederzijdsche schik king te komen betreffende de verdeeling van het werk. Dit systeem werd tot voordeel van beide partijen reeds bij verschillende bedrijven in toepassing gebracht. werd medegedeeld, dat het aantal werkloozen in die stad 2040.000 bedraagt. Men seint uit Londen Naar gemeld wordt, heeft er een sterke in zinking in den scheepsbouw aan de Clyde plaats gehad, in verband met de buitensporig hooge productiekosten. Tal van firma's op het vaste land hebben hun contracten geannuleerd. De scheepswerf van dde Lloyd Royal Beige te Glasgow, heeft haar bouwwerkzaamheden ingekrompen en neemt alleen nog maar leer lingen in dienst. Buitenlandsch Nieuws. BELGIE. Gisteravond om acht uur, toen de voorzitter Brunet de zitting der Kamer ophief, heeft een individu, dat zich op de publieke tribune be vond, een drietal revolverschoten afgevuurd iri de richting der vergaderzaal. Gelukkigerwijze was deze reeds bijna verlaten. De dader ging daarop staan en riep „Gedurende den oorlog werd ik naar Duitschland gedeporteerd en men heeft niets voor mij gedaan. Ik heb niet gescho ten, om te dooden, maar om de aandacht te trekken Er bevonden zich gelukkig slechts vier af gevaardigden in de zaal. Een der kogels is in den lessenaar van den socialistischen, Antwerp- schen afgevaardigde Schutter gedrongen. De soldaten der wacht waren juist vertrokken, doch de deurwaarders snelden toe en arresteer den den dader en twee personen, die naast hem zaten. Do aangehoudene is een ingenieur uit Lode- linsart, die gedurende den oorlog gedwongen werd twee jaar in Duitschland te werken. Hij is bereids in verzekerde bewaring gesteld. Nader meldt men uit Brussel De man, die gisteravond een drietal revolver schoten heeft gelost in de vergaderzaal der Belgische Kamer, is een zekere Charles Biot. Naar hij zegt, is hij ingenieur te Lodelinsart. Hij had een oude identiteitskaart, waaruit blijkt, dat hij veertig jaar is. Hij verklaarde, gedurende den oorlog twee jaar in Duitschland geinterneerd te zijn geweest. Hij maakt den indruk, op het oogenblik zijner aanhouding niet normaal te zijn geweest. Zijn browning van klein kaliber was nog geladen met vier patronen. De dader kwam sedert eenigen tijd geregeld iederen dag in het Kamergebouw. Hij is reeds in verhoor genomen waarbij hij herhaaldelijk zeide, slechts de aandacht op zich te hebben willen vestigen. FRANKRIJK. Vooral in Frankrijk klaagt men er over, dat de koopers niet komen willen, nu prijsverlaging aan de orde van den dag schijnt te zijn, de han del maakt een ernstige crisis door en binnenkort zullen heel wat fabrieken en werkplaatsen moe ten sluiten bij gebrek aan orders. Waar dat op uit moet loopen is duidelijk. Slechts de kapitaal krachtige firma's zullen in staat zijn om voor anker te gaan en rusLig den storm af te wachten. Een groot handelshuis bood dezer dagen een partij wollen stoffen aan 38 procent beneden den tegenwoordigen prijs. Doch het aanbod werd niet aanvaard, omdat, naar het antwoord luidde, de koopers toch op verdere prijsverla ging zouden wachten. En zoo gaat het overal. Zij, die met voorraden opgescheept zitten, trach ten nu geld te krijgen om den moeilijken tijd door te komen, zonder gedwongen te zijn hun artikelen met verlies op te ruimen. Doch de banken voelen niets voor credietverleening en voeren integendeel credietbeperkingen in. Ileerencostuums, die eenige maanden geleden nog 900 francs kostten, gaan nu voor 400 francs. Sommige tapijten doen maar een kwart meer van den prijs der vorige maand. Binnenland. Het Ned. gezantschap te Washington. dhr. mr. W. H. de Beaufort, gezantschapsraad hij de Nederlandsche legatie, vertrekt 11 dezer per stoomschip „Rotterdam" naar Nederland. De heer D. J. Steyn Parvé, Ned. consul- generaal te New York, vertrekt met hetzelfde stoomschip op een vacantiereis naar Nederland. Uitvoer van rogge en tarwe. Volgend telegram is verzonden aan den Minister van Landbouw Het hoofdbestuur der Groninger Maatschap pij van Landbouw verzoekt dringend den uitvoer van binnenlandsche rogge en tarwe onverwijld vrij te laten. Aanvoeren van zeer goedkoope rogge en tarwe uit Amerika hebben de prijzen van binnenlandsche graan gedrukt tot beneden den kostprijs. Naar onze inlandsche soorten is thans eenige vraag voor menging in het buitenland,zoodat vrije uitvoer de producen ten iets zou helpen zonder de consumenten noemenswaard te schaden, daarjjbroodprijzen vrijwel uitsluitend bepaald worden door prij zen buitenlandsch graan. drijf vrijwel onveranderd over te nemen en de indiening zoo spoedig mogelijk te bevorderen. Staten-Gencraal. GRIEKENLAND. Reuter verneemt, dat de meest vooraanstaan de Grieksclie politici voor den terugkeer van Constantijn zijn, teneinde het Grieksche volk tevreden te stellen. Na den terugkeér zal Con stantijn afstand doen van den troon ten gunste van kroonprins George. De onderwijzcrssalarissen. Naar wij van welingelichte zijde vernemen zou de verklaring van den minister van Onder wijs dat hij gaarne „eenige plooien wil glad strijken" op deze concessie in de nieuwe salaris regeling neerkomen, dat over de geheeie linie een verhooging van 200 wordt toegekend. Voorts zal de hoofdacte-marge van 700 op f 600 worden teruggebracht. De handwerkonderwijzeressen zullen voor het bezit van haar diploma 100 ontvangen, terwijl liet maximum voor M. U. L. O.«onder wijzers met f 200 zal worden verhoogd. (Tel.) AMERIKA. De „Times" verneemt uit New York De daling der prijzen van Anjerikaansche landbouwproducten veroorzaakt een uiterst kritieke situatie in den staat Noord-Dacota, al waar 22 staatsbanken en 1 nationale bank ge sloten moesten worden wegens de weigering van de landbouwers om de tarwe te verkoopen ten einde hun leeningen te liquideeren. j De „Analyst" van New York zet de oorzaken van dezen toestand uiteen en wijst er op, dat Amerika 2 millioen balen katoen en 300.000 schepels tarwe meer voortbracht dan het land zelf kon gebruiken. Het buitenland kan voor dat overschot niet betalen zoodat een daling der prijzen onvermijdelijk is. i De landbouwers echter sputteren overal te gen de hardheid van hun lot en tienduizenden van hen gingen in Noord-Dacota over tot sta king door te weigeren tarwe te verkoopen tot dat de prijs er van is gestegen. Deze beweging breidt zich uit in het Westen en planters be- weren, dat de huidige prijzen ver beneden de productiekosten zijn. Wegens deze houding van de landbouwers hebben te Qklahama 7 banken haar betalingen gestaakt, terwijl sporadisch faillissementen voor kwamen te Iowa en Montana. Bankiers hielden in Noord-Dacota een vergadering om de boe ren te bewegen hun verplichtingen na te komen. De „General Electric Company" te Schenec tady heeft drieduizend geëmployeerden ont slagen. Men verwacht dat in de loop der vol gende week nog 2500 man gedaan zullen krijgen. ALLERLEI. Het Deensche koningspaar is gistermorgen te Parijs aangekomen de koning en de ko ningin werden geestdriftig toegejuicht. De ko ning verklaarde, dat hij Leygues persoonlijk kwam bedanken voor hetgeen Frankrijk voor Denemarken heeft gedaan. In den gemeenteraad van Birmingham De volkstelling en de onderwijzers. Ten einde het belangrijke werk der 10- jaarlijksche volkstelling goed te laten ver- loopen, hebben Gedeputeerde Staten aan de Gemeentebesturen in de onderscheidene pro vincies medegedeeld, dat het wenschelijk is, daar vele onderwijzers ais volksteller benoemd zijn, hun in de gelegenheid te stellen die taak volledig te vervullen. Daartoe is het noodig, dat hun gedurende de eerste week van Januari verlof worde verleend, of wel dat een wijziging in de vacantieregeling der scholen wordt getrof fen, dat de Kerstvacantie deze cursus in ieder geval tot 6 Januari wordt verlengd. Aan de hoof den van scholen is medewerking verzocht, tijdig in dien geest een leerplanwijziging in te dienen. De onderwijzer-volksteller zal een ontheffing hebben aan te vragen bij Ged. Staten (Wet L. O.) om dit nevenambt te vervullen, waarbij bedoelde Colleges een gunstige beschik king bij voorbaat toezeggen. Groot verlof. De dienstplichtigen der lichting 1919, in het tijdvak 1620 Juni 1919 ingelijfd als paarden- verzorger bij het wapen der cavalerie, worden op 15 December a.s. met groot verlof huis waarts gezonden. De handclsfaculteit. De burgemeester van Amsterdam heeft in den gemeenteraad medegedeeld, dat in het be gin van den volgenden cursus een voorstel zal worden ingediend, de gemeentelijke univer siteit zal worden uitgebreid met een handels faculteit. Levensverzekeringsbedrijf. Volgens het Ned. Corr. bureau ligt het in de 1 bedoeling van den Minister van Binnenlandsche Zaken om het onlangs hem aangeboden wets- j ontwerp van de Commissie-Niemeyer, betreffen- 1 de de regeling van het levensverzekeringsbe- TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag, 1 December. Waterstaatsbegrooting. De heer v. Beresteijn vraagt of de Regee ring overleg heeft gepleegd met liet, Haag- sche gemeentebestuur over het gebruik van bet, terrein der afgebrande Oranjekazerne voor Begeeringsgebouwen. Hij dringt nader aan op bouwen onder leiding van particuliere bouw kundigen. De Minister deelt mode dat onderhande lingen met het Haagsche gemeentebestuur gaande zijn. Een reorganisatie van den dienst der landsgebomven is in overweging. Het amendement-Marchant om de begrooting te verminderen met f 80.000, teneinde niet over te gaan tot de aanstelling van 60 ambtenaren bij den dienst der landsgebouwen wordt ver worpen met 57 tegen 7 stemmen, nadat de Minister heeft betoogd, dat er geen enkele nieuwe ambtenaar bij is, doch dat alle be trokkenen reeds geruimen tijd in tijdelijken dienst zijn, en heeft beloofd dat geen enkele ambtenaar meer vast zal worden aangesteld voordat de gelden daarvoor zijn gevoteerd. Bij de afdeeling spoorwegen wordt de nieuwe overeenkomst tusschen Regeering en spoorweg directie uitgeschakeld, nadat de Minister heeft medegedeeld, dat de volgende week het ont werp tot goedkeuring der overeenkomst bij de Kamer zal inkomen. De heer Treub dient een motie in om rege ning te houden met het advies door den Loonraad op 4 December uitgebracht. De Minister moet bezwaar maken tegen de motie, omdat het advies van den Loon raad hem nog niet officieel bekend is en zijn Departement en dat van Financiën hij do pen sioenen, waarover het advies loopt betrokken zijn. Besloten wordt, de motie bij de afdeeling Spoorwegen te behandelen. Tevens wordt voortgezet de behandeling van de interpellatie-v. Ravesteijn betreffende hot ontslag van twee ambtenaren van de Staats spoor op grond van hun politieke overtuiging, en de motie-v. Ravesteyn, waarin wordt af gekeurd, dat de Minister de handelwijze van de spoorwegmaatschappij goedkeurde. De interpellant betoogt, dat de betrokken ambtenaren inderdaad ontslagen werden, om dat zij een bepaalde politieke overtuiging zijn toegedaan. De heer v. Beresteijn klaagt over slechte treinverbindingen, ellendige dienstrereling, af schuwelijke treinvertragingen, achterstand bij het goederenvervoer, gebrek aan veiligheid. A vonduergadering.) Voortgezet wordt de beraadslaging over de Waterstaatsbegrooting en wel over de afdeeling spoorwegen. De heer Kleerekoper vroeg hoe de Regee ring denkt het tramwegvraagstuk op te lossen. Z.i. dient van Staatswege eenheid gebracht te worden in de tramwegen door een centraal geleide exploitatie. Hij komt er tegen op, dat alle Ministers steeds zijn opgetreden als pleit bezorgers der directies der Spoorwegmaat schappijen. De chaos op spoorweggebied is z.i. niet te wijten aan sabotage of aan den oorlog, maar aan het bestaand systeem bij de spoor wegen. Er is gebrek aan personeel, waardoor vaak onbevoegden en vermoeiden (onuitgerusten) dienst moeten doen. Vervolgens uit spr. eenige grieven met betrekking tot de loonen. Ilij dient een motie in om de evenredige vertegenwoordi ging bij de samenstelling van den Loonraad te handhaven. Verschillende andere leden bespraken daarna de slechte toestanden op de spoorwegen en be pleitten lotsverbetering van het spoorwegper soneel. Er werden verschillende moties ingediend, waarover Woensdag zal worden gestemd. De Waterstaatsbegrooting werd z.h.st. aan genomen. Zitting van Woensdag, 8 December. De motie-van Ravesteyn, uitsprekende af keuring over de goedkeuring door den minister van waterstaat van de handelwijze der directie van de Staatsspoorwegen ten aanzien van het ontslag van twee ambtenaren wordt v e r w o r- p e n met 40 tegen 19 stemmen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1