Dagblad voor Schiedam en firatis-OngevaUenverzekering f finn ".r ren rr m 43$t® jtórgaag. Vrijdag 10 December 1930. Mo. 13909 m 9 Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buiteuiandseh Nieuws. DE TOESTAND IN IERLAND. Er zijn wederom 9 Sinn-Feiners te Glasgow gearresteerd, die geweren en machinegeweren trachtten te koopen van regeeringstroepen. Zij boden 550 pond voor 500 geweren, en 15 pond voor elk machinegeweer. Het personeel van een spoorweglijn, n.l. in Donegal (Ierland) heeft er in toegestemd muni tie te vervoeren. Men verwacht, dat binnen enkele dagen over geheel Ierland het spoorweg personeel hierin zal toestemmen. DUITSCHL AND In de Rijksdagzitting van gisteren werd het bezoldigingsvoorstel na een rede van den Rijks minister van Financiën, dr. Wirth, die verklaar de, dat het voordeeliger was den beambten nog vóór Kerstmis tegemoet te komen, aange nomen. Het Rijkskabinet heeft besloten in verband met den buitengewonen noodtoestand der be ambten, maatregelen te nemen, dat allen het hun op 1 Januari toekomend salaris zoo spoedig mogelijk, in ieder geval nog voor Kerstmis, uit betaald krijgen. Na een kort debat, werd het bezoldigings voorstel aangenomen. Tegen stemden de links- onafhankelijken en de communisten. Hierdoor is de regeeringscrisis vermeden. De ambtenaarsbonden hebben in verband met dit resultaat hun houding nog niet bepaald, doch zullen heden een besluit nemen. RUSLAND. Uit Londen meldt men het volgende De onafhankelijke arbeiderspartij heeft een rapport uitgevaardigd, waarin zij een historisch overzicht geeft van het bewindssysteem der sovjet-regeering. Volgens het rapport zijn er aanwijzingen voor een algemeenen achteruit gang in de levenskracht van dat bewind. Het aanvankelijke recht van vertegenwoordiging is aanzienlijk besnoeid, vooral door de verwijde ring van de gedelegeerden uit de landbouwstre ken.In de plaatselijke sowjets is afzetting en her kiezing van gedelegeerden veelvuldigmaar het is bijna onmogelijk om de afzetting te ver krijgen van leden der centrale sowjet of van den centralen vakbond of van het al-Russische comité Dientengevolge is er een toenemend gebrek aan contact tusschén de kiezers' en het door hén ge kozen uitvoerend gezag. De controle door het publiek verzwakt, de bureaucratie neemt toe. In de practijk heeft het centrale bestuur van de communistische partij een beslissende stem in alle kwesties van bestuur of politiek. Het rapport wraakt de politiek van het uit sluiten van lieden van het kiesrecht. Het zegt, dat de vraagstukken, waarvoor de socialistische beweging in Engeland zich gesteld ziet, zoozeer afwijken van die in Rusland, dat het zich onthoudt van het geven van bepaalde conclusies betreffende de toepasselijkheid van het Russische stelsel in Engeland. Volgens een bericht uit Minsk zijn in de streek van Borisow onlusten uitgebroken. Verscheidene commissarissen werden door de bevolking in hechtenis genomen. Volgens andere Poolsche berichten zijn in het gouv.ernement Mohilef talrijke boerenop standen uitgebroken. Naar het blad „Polskaa Gazeta" meldt, zijn de arbeiders van de Bre- anskcr werken in opstand gekomen tegen de Sovjet-regeering. Een deel dor tot onderdrukking van den optand uitgezonden troepen liep naar de arbeiders over. Andere uit Moskou gezonden troepen wisten den opstand te bedwingen. SYRIË. Havas seint uit Parijs De „Petit Parisien" deelt bijzonderheden mede omtrent de verklaringen van minister Leygues over Syrië voor de commissies voor financieele en buitenlandsche aangelegenheden uit den Senaat. Leygues zette uiteen, dat de bezetting van Syrië door twee redenen gemotiveerd wordt, vooreerst de voortzetting van een lange tra ditie in de tweede plaats omdat Frankrijk een Middellandsche Zee-mogcndheid is. Iedere re geering zal van meening zijn, dat het prestige van Frankrijk een zwaren knak zou krijgen, als zijn rol aan de Middellandsche zee geringer werd. Die rol moet niet tot het westelijk deel beperkt blijven en dus zich uitstrekken tot de Syrische zóne en tot Alexandretta, dat binnen k? k| levenslang* f S||I|§ veille* van geheel* 1111 een hand, Invaliditeit j g éL I# U voet of oog j - ^v^e^8w^ge:^fld dons de Roüandsehe Algemeen* VeizekH.,.^ ,e MM». dood i IUU duim» 1 011 wijsvinger lö veilles eiken and*- 1 £»ea vlngei dertig jaar een van de grootste Middellandsche Zeehavens zal kunnen zijn. Leygues zette ook de redenen uiteen, waarom Cilicië bezet is. In de eerste plaats uit hoofde van het mandaat, dat Frankrijk gekregen heeft om de minderheden in Gilicië te beschermen in de tweede plaats moesten de troepen in Cilicië dienen als dekking voor Syrië, omdat de prach tige resultaten, die Gourand verkregen heeft, niet bedorven moeten kunnen worden. De regeering is echter niet van plan de be zetting van Cilicië voort te zetten, omdat zij verlangt de lasten van bet land te verminderen De Kemalistische beweging moet dus wegge nomen worden door een wijziging van het ver drag van Sèvres, door met Turkije een vrede te maken, die de gevoeligheden van de Mahome- danen spaart. Zoo zou men bijv. Smyrna aan Turkije terug kunnen geven, waarbij men voor zorgen zou kunnen nemen voor de bescherming der minderheden. AMERIKA. De adviezen, welke president Wilson in zijn jongste boodschap aan het Congres heeft ge geven, kunnen als volgt worden samengevat lo. Herziening van de tariefwetten. 2o. Toekenning van onafhankelijkheid aan de Philippijnen. 3o. Toestaan van een leening aan Armenië. 4o, Zuinigheid in de staatsuitgaven. 5o. Maatregelen tot steun en ontwikkeling van invalide en militair- en marine-personeel. De president begon met een gezegde van Abraham Lincoln aan te halen „Laat ons ver trouwen, dat macht voortspruit uit recht en in dat vertrouwen trachten, onze plicht te doen, zooals wij die meenen te moeten dóen", een zin, welke de president onsterfelijk noemde, omdat hij in een vorm van uitersten eenvoud en zuiverheid, hot essentieele vertrouwen van de natie belichaamde. Dit vertrouwen, zeide hij, heeft ons de hoop gegeven, dat een nieuwe methode alle doen en laten der menschheid zal beheerschen, en voort aan redelijkheid en recht in de plaats zullen treden van onrechtmatig begceren en geweld. Hij geloofde den wensch en de bedoeling van iederen weidenkenden Amerikaan uit te spre ken, als hij zeide, dat deze uiting voor de Ame rikanen in den meest algemeenen zin aangaf, welken rol zij moesten spelen zoowel bij de be handeling der binnenlandsche aangelegenheden, als bij den invloed, die zij op de wereldzaken moesten uitoefenen. DE VOLKENBOND. Uit Washington meldt men dd. 8 dezer President Wilson heeft met een weigering geantwoord op de uitnoodiging van den Volken bondsraad om Amerikaansche gedelegeerden te zenden ter deelneming aan de beraadslagingen over ontwapening, al was het maar om raad te geven zonder mee te stemmen. In zijn ant woord wees Wilson er op, dat, nu de Ver. Staten geen lid zijn van den Volkenbond, hij zich niet gerechtigd achtte om een commissie voor hot gevraagde doel te benoemen. De President voegde er echter aan toe, dat de Ver. Staten sympatiseeren met ieder plan, voor algemeene ontwapening. ALLERLEI. De internationale conferentie voor het ver keerswezen, welke te Washington wordt gehou den, stelt voor, dat een verbond zal worden ge stichtvoór de verkeersmiddelen door eleetrici- teit, welk verbond tot doel zal hebben, de be vordering,uitbreiding en verbetering van de inter nationale telegrafische en telefonische verbin dingen. 'Ook moet een raad voor het verkeer op electriciteitsgebied worden in het leven ge roepen, bestaande uit vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Italië en Japan. Er zijn vier gedelegeerden aangewezen. Bij de andere mogendheden zal er op worden aangedrongen, de verbetering der verkeersmiddelen te bevor deren. Naar verluidt, is e n nieuwe nota van de Entente aan Duitschland op handen. Frankrijk en Engeland zullen van de Duitsche regeering een uitvoerige verantwoording eischen omtrent bedragen, welke Duitschland sedert den 9den November 1918 zoowel aan den ex-keizer als aan andere leden van het huis Hohenzollern heeft uitgekeerd. In de nota zal ook nauwkeurige opheldering worden gevraagd, omtrent de na men onder welke de gelden zijn uitbetaald. De plechtige intronisatie van kardinaal Dubois, aartsbisschop van Parijs, heeft Woens dag in de Notre-Dame plaats gehad. Een groote schare autoriteiten uit allerlei kringen woonde de plechtigheid bij. Binnenland. Verhooging van den accijns op gedistilleerd. Ingekomen is een wetsontwerp tot verhooging van den accijns op gedistilleerd en van de be lasting op houtgeest. In de memorie van toelichting wordt o.a. ge zegd, dat de rijksuitgaven in den laatsten tijd onrustbarend stijgende zijn en waar daarvoor geen toereikende dekking aanwezig is, moet worden uitgezien naar middelen, die op korten termijn hunne baten kunnen afwerpen. De minister is van oordeel, dat daartoe onder meer een nieuwe verhooging van den gedistilleerd- accijns zou kunnen worden aangewend. Bij de vorige verhooging van 90 op 150 per H. L. «d 50 pet. was de minister van meening, dat niet verder gegaan kon worden, zonder het doel der verhooging de versterking van 's Rijks middelen in gevaar te brengen. Nu blijkt echter, dat het verbruik van gedistilleerd door dien maatregel al zeer weinig is gedrukt. Daarom meent de minister er toe over te kunnen gaan, uit den gedistilleerd-accijns meer dere baten te halen door hem te verdubbelen. De vermeerdering in ontvangst wordt ge schat op 10 a 15 millioen. Voor fraude be hoeft volgens den minister niet te worden gevreesd, In de wet is tevens een regeling voor de navordering der accijns opgenomen. Ten einde vervalsching van gedistilleerd met houtgeest te voorkomen, is het noodig de belasting op dit artikel in evenredigheid met den gedistilleerd-accijns te verhoogen. Deze verhooging al echter zonder invloed blijven op de vrijstellingen, zooals die thans reeds ten behoeve van de nijverheid worden verleend. Met het oog op den aard van het onderwerp, dringt de minister op zeer spoedige behande ling aan. De Zicktewet-Talma. In een Dinsdag te Amsterdam gehouden ver gadering van vertegenwoordigers van de Ver eenigingen Centraal Overleg, de Vereeniging van Ned. Werkgevers, het R.-Kath. Verbond van Werkgevers-Vakvereenigingen, de Chr. Ver eeniging van Werkgevers en Groothandelaren in Nederland, het Alg. Ned. Vakverbond, het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, hot Na tionaal Arbeids-Secretariaat, het Bureau van de R.-Kath. Vakorganisatie en Centraal Beheer, is met algemeene stemmen besloten tot instelling van een commissie vanachtleden,dietottaakheeft binnen den kortst mogelijken tijd te onderzoeken of het mogelijk is op de basis van het privaat recht een regeling te treffen, waarbij aan alle arbeiders, zoo georganiseerde als niet-georga- niseerde, onder daartoe van staatswege te stellen eischen, een uitkeering ingeval van ziekte wordt gewaarborgd. Als minimum zou de regeling den werknemers alle rechten geven, die de Ziektewet- Talma hun verleent, met dien verstande echter, datde uitkeeringen zullen bedragen 80 pet. van het loon gedurende ten hoogste 26 weken de kosten der verzekering ten volle worden ge dragen door de werkgevers de uitvoering van de verzekering zal worden onttrokken aan de ambtelijke bemoeiing, zooals de Ziektewet-Talma die thans voorschrijft en gelegd in handen van belanghebbenden en de invloed van werkgevers en werknemers volkomen gelijk zal zijn, doordat beide partijen gelijkelijk in het bestuur van het te scheppen verzekeringsorgaan vertegenwoor digd zullen zijn. De vergadering besloot tot voorzitter der commissie te benoemen dr. F. E. Posthuma. president-directeur van Centraal Beheer. Ingevolge besluit der vergadering zal aan den minister van arbeid een uitnoodiging worden gezonden tot het aanwijzen van een ambtenaar, diedevergaderingen der hiervoren bedoelde com missie zal bijwonen. Bescherming der Inlandsche nijverheid. Het „Hbld." bericht De Minister van Financiën heeft ons op een desbetreffende vraag medegedeeld, dat het be richt uit de „N. R. Ct.", als zou hij plannen voorbereiden tot een belangrijke fiscale be scherming van de producten der Nederland- sche Nijverheid geheel uit de lucht gegrepen is. Aan zijn departement wordt, wat de invoer rechten betreft, alleen gearbeid aan het wets ontwerp, dat een technische herziening van het tarief beoogt (het oude wetsontwerp- Treub). Van afwijkende adviezen der hoofd ambtenaren, waaromtrent de „N. R. Ct." iets mededeelde, is in de gegeven omstandigheden uiteraard evenmin sprake. Nederland en de bezetting van Wilna. Naar het Ned. Corr. bureau ons meldt, heeft de regeering in beginsel besloten gevolg te geven aan de uitnoodiging van den Raad van den Volkenbond om evenals andere mogendheden een contingent te leveren voor het internatio naal corps, dat naar Wilna zal worden gezonden in verband met de volkstemming terzake van het tusschen Polen en Lithauen betwiste grond gebied. Interest voor oorlogswinsthelasting. De voorgenomen wijziging van art. 75 der wet op de Oorlogswinstbelasting houdt in, dat het vaste percentage vervalt en dat de Minister in het vervolg den verschuldigden interest be paalt. Waarschijnlijk zal de interestvergoeding dan gesteld worden op zeven procent. (Hbld.) Tweede Kamer. Naar de Tijd verneemt, is het de bedoeling van den voorzitter der Tweede Kamer, de zit tingen voort te zetten in de week tusschen Kerst mis en Nieuwjaar. De maand Januari zou dan geheel voor vacantie beschikbaar zijn. In de laatste week van December zou de begrooting voor Ned. Oost-Indië behandeld worden. De financieele toestand van Emmen. Blijkens de Memorie van Antwoord op hoofd stuk V der Staatsbegrooting 1920 is den minister het principieel bezwaar, geopperd tegen den voor gestelden vorm van hulpverleening aan Emmen op grond, dat deze een afdoende verbetering van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten zouden belemmeren, niet duide lijk. Bijstand in bedoelden vorm is in den loop der jaren herhaaldelijk en aan verschillende gemeenten verleend. De erkenning in beginsel van deze wijze van hulpverleening blijkt tel len jare uit den speciaal voor dat doel op de begrooting uitgetrokken memoriepost. Dat Emmen den indruk vermag te wekken van in voorspoed verkeeren, is een gevolg van het huidige stadium van ontwikkeling der gemeente. Die ontwikkeling geeft gegronde hoop, dat de gemeente binnen afzienbaren tijd financieel zelfstandig kan worden. Thans ech ter is die ontwikkeling de financieele draag kracht der gemeente dermate over het hoofd gegroeid, dat zij niet in staat is zonder buiten gewone hulp door de tegenwoordige periode heen te komen. Verplichte lichamelijke oefening. De minister van Onderwijs, dr. De V'sser, heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend „tot regeling van de lichamelijke ont- w'kkel ng van de rijpere mannelijke jeugd." Het telt 11 artikelen. Alle mannelijke Nederlanders, die 16 jaar, maar nog geen 19 jaar oud zijn, worden ver plicht ^geregeld deel te nemen aan lichamelijke oefeningen. Vrijgesteld zijn alleen zij, die ge neeskundig ongeschikt worden verklaard of „om andere gewichtige redenen" verhinderd zijn. De oefeningen worden gehouden hetzij on der leiding van vereenigingen, hetzij onder leiding van door den minister benoemde per sonen. De gemeenten moeten terreinen en lo kalen beschikbaar stellen of huren. Zij ont vangen van het Rijk 75% vergoeding voor on kosten. Aan vereenigingen kan subsidie worden verleend. In zijn toelichting zegt de minister, dat de verplichte oefeningen geen militair karakter zullen dragen, maar er daarentegen wel toe zullen leiden, „dat de eigenlijk gezegde mili taire lasten voor ons volk kunnen worden ver minderd, terwijl de weerkracht wordt verhoogd" Blijvende contingentvermindering is alleen mo gelijk, wanneer de jongelingen lichamelijk zich ontwikkelen. Aan exerceeren, schieten en wapenhandel wordt niet gedacht. Beoefend zullen wor den lichte athletiek, springen, speerwerpen, hardloopen, vrije- en orde-oefeningen, gym nastiek, wandel- en marschoefeningen, schiet sport en openluchtspelen. 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1