Dagblad voor Schiedam Omstreken. ttratis-Ongevallenverzekermg flS 43m* Jaargango Zaterdag 11 December 1920. Ho. 12910. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 45 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 45 regels ƒ4.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden meaedeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. fcfl levenslange geheele Invaliditeit j verlies kan een hand, voet of oog vovlles vu duim i _Pe_veizekCTlnirwotdt gewaarborgd door de Hollandsehe Algtms.a? Verzekorlngshuh to kq verlies van een wqsvlnger t hfl verHes vu eiken udo* |ron vinger i Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws. ENGELAND. De strijd tegeik de verkwisting der regeering vormt in Engeland het onderwerp van don dag. De Iersche kwestie wordt er zelfs door over schaduwd. De „Daily News" zet in haar artikel over de ze verkwisting twee regels Belasting per hoofd in 1914 3 pond 10 shil ling. Idem in 1920 21 pond 6 sh. Dat wil dus zeggen, dat alle mannen, vrou wen en kinderen op het oogenblik meer dan zes maal zooveel belasting betalen dan in het jaar voor het uitbreken van den oorlog. En dat, ter wijl het leven driemaal zoo duur is geworden Bovendien komt volgens het blad het groot ste deel der belastingen niet uit de zakken der rijken, die een zeer beperkte groep vormen, doch uit de zakken van de burgers met gewone mid delen. Zoo wordt de belasting op overmatige winst inderdaad door den verbruiker betaald. Maar zelfs met deze halsbrekende belastin gen kan het land niet rondkomen. De inkomsten zijn 166 millioen pond beneden de geraamde uitgaven voor dit jaar. En nu is bij het parle ment een aanvullende begrooting ingediend van 9.436.094 pond. Voor leger, vloot en luchtmacht wordt 320 millioen pond uitgegeven, legen 80 millioen voor den oorlog. Engeland bezit bijv. een leger van 140.000 man in Mesopotamia, Constantinopel en Pales tina, waar het voor den oorlog geen troepen had. De militaire uitgaven zijn dus voor een niet gering deel verantwoordelijk voor de 21 pond en 6 shilling belasting per hoofd. Maar er zijn ook andere factoren in het spel. Op het oogen blik zijn er zelfs nog 80.000 ambtenaren meer dan op den dag, dat de wapenstilstand werd gesloten. Heel langzaam gaat het aantal amb tenaren achteruit. Op 1 Juni waren er 368.910, op 1 October 366.243, op die manier zal het ja ren duren, voor zelfs het aantal van don wapen stilstandsdag is bereikt. In Juni heeft minister Chamberlain verklaard dat als het mogelijk was de regeeringsdeparte- menten op de basis van voor den oorlog in te richten, 20 millioen pond per jaar zou worden bespaard. Die schatting zal wel beneden de wer kelijkheid blijven. Doch zelfs als het getal juist is, bedraagt de vermeerdering der kosten van den burgerlijken dienst niet veel minder dan de geheele kosten van het Britsche leger in 1914 Een deel der vermeerdering komt op reke ning van de duurtebijslagen. Op de aanvullen de begrooting komt er meer dan 2 millioen van de 9V2 op dit hoofd. Die bijslagen zijn noodza kelijk door het dure leven. Doch voor een niet gering deel zijn de fantastische binnenlandsche politiek der regeering volgens de „Daily News en de verkwisting in eigen huis verantwoor delijk voor de duurte zelf Op de oorspronkelijke begrooting stond 51/2 millioen pond voor ondersteuning aan werk- looze oud-soldaten en zeelieden der koopvaar dijvloot. Nu wordt daar nog 6.120.000 pond voor gevraagd. Daar zal niemand bezwaar te gen hebben de mannen verdienen het. Maar wat is de oorzaak van de werkeloosheid In den grond der zaak dezelfde als bij de hooge uitgaven voor oorlogssteun de toestand van bankroet van Europa, waarvoor de regeering door een ongezonden vrede te maken en twee jaar oorlog met Rusland aan te stoken in de eer ste plaats verantwoordelijk is. Had de regeering het vraagstuk der werke loosheid bijtijds aangevat, dan zouden boven dien die 11 Va millioen pond niet op de begroo ting zijn gekomen. In Augustus is een kabinets- coinmissie benoemd voor de werkeloosheid tot op het oogenblik heeft zij zoo goed als niets gedaan. Aalmoezen vervangen bij de behande ling der landszaken een gezonde politiek. Over al worden de verschijnselen bestreden in plaats van de ziekte zelf. Het land kan dit niet langer volhouden en dat zal, volgens het blad, den eersten minister an zijn collega's onomwonden duidelijk worden gemaakt. Dit is dan ook in het Lagerhuis gebeurd. De afgevaardigde George Lambert hield een rede, waarin hij de regeering op scherpe wijze haar verkwisting verweet. Hij diende daarop een motie in, vol gens welke het Huis weigert, de uitgaven voor het begrootingsjaar 1921—1922 te bekrachti gen, indien deze het bedrag van 808 millioen pond sterling zouden overschrijden, welke som is geschat door den minisler van Financiën, als noodig voor een normaal begrootingsjaar. Chamberlain legde den nadruk op de aan zienlijke vermindering der uitgaven, welke reeds heeft plaats gehad. Hij betoogde, dat, terwijl de supplementaire lasten, met inbegrip van de zestien millioen voor Mesopotamië, 58 millioen bedragen, er bezuinigingen zouden worden ge maakt ten bedrage van 62 millioen. Voortgaande gaf hij uiting aan de verwach ting, dat hij de inkomsten, welke hij had ge raamd, voor het loopende jaar, zou realiseeren, waardoor hij 200 a 230 millioen ter beschikking zou hebben, ter verdere delging van de schul den. „Wij zullen gedurende het loopende jaar 90 millioen buitenlandsche schulden voorname lijk aan Amerika, Japan en Nederland, hebben afbetaald en de gevolgen daarvan hebben zich doen gelden op onze wisselkoersen. Indien wij aan het einde van dit begrootingsjaar 230 mil lioen schuld hebben afbetaald, waaronder be grepen 90 millioen buitenlandsche schuld, dan zullen wij een zeer goed resultaat hebben be reikt. Sprekende over het aanstaande begrootings jaar zeide Chamberlain, dat het kabinet heeft besloten, om, met uitzondering van de uitga ven in verband met de werkeloosheid, geen ver andering te brengen in de uitgaven. De minis teries van voedselvoorziening, scheepvaart en bewapening zouden aan het einde van het be grootingsjaar worden opgeheven. Het kabinet was overtuigd van de noodzakelijkheid, om de militaire uitgaven tot het uiterste te beperken, voor zoover dit in overeenstemming was te bren gen met do nakoming van Engeland's verplich tingenen de nationale veiligheid Het voornaam ste terrein voor bezuiniging was gelegen in liet Oosten, waar verdere beperkingen der uitgaven zouden worden ingevoerd, zoodra de toestand zulks zou toelaten. Terwijl het kabinet liet besluit had genomen om de vloot te houden op de sterkte, welke vol doende was, om de veiligheid van het Britsche Rijk en zijn maritime verbindingen te verzeke ren, had het besloten, dat de rijkscommissie voor de verdediging een ernstig onderzoek zal instellen naar de kwestie der vlootsterkte, in verband met de ontwikkeling van den zeo-oor- log. De admiraliteit zou geen voorstellen tot het bouwen van slagschepen bij het parlement indienen, alvorens de resultaten van dit bezoek bekend zullen zijn. DE TOESTAND IN IERLAND. Reuter seint uit Londen De regeering deelt mede, dat de toepassing der krijgswetten is afgekondigd over een ge deelte van Zuid-West Ierland, waar de orde loosheid en terreur het ergst zijn. De regeering hoopt, dat het mogelijk zal zijn, dezen maatregel tot dit gebied te beperken, doch zij zal niet aarzelen, om, zoo de omstandigheden zulks zouden wettigen, haar uit te breiden over verdere gebieden. Lloyd George heeft in het Lagerhuis meege deeld, dat de regeering bereid was om een vrijge leide te verschaffen aan de Sinn Feinleden van het parlement, opdat zij^ bijeen zouden kunnen komen om den toestand te bespreken. Dit vrij geleide kon echter niet verleend worden aan de leden, welke zich aan misdaden hebben schuldig gemaakt. Terwijl zij vredesbesprekingen op alle manieren zal aanmoedigen, is de regeering vast besloten om aan het schrikbewind een eind te maken. De staat van beleg zal voor bepaalde streken worden afgekondigd en na een bepaal den tijd, zal ieder, die in die streken wordt aan getroffen in het bezit van wapens met den dood gestraft kunnen worden. De uiteenzetting van Lloyd Gëorge gisteren in het Lagerhuis over de Iersche politiek def regeering heeft de grootste belangstelling van het Huis gaande gemaakt en wordt in vele kringen beschouwd als een hoopvol voorteeken, zoowel om voorgoed een eind te maken aan de samenzweringen en moorden, als om een vreed zame oplossing van het Iersche vraagstuk te verschaffen. Lloyd George legde den nadruk op de tweezijdigheid van de regeeringspolitiek die gericht is op het aanvaarden van eiken weg, die uitzicht biedt op den vrede op de reeds door hem ontvouwde voorwaarden, en tevens vast besloten is om de moordpartijen uit te roeien. Om vrede in Ierland te verkrijgen is het nood zakelijk, dat het Iersche volk overtuigd worde van het gezag van de wet èn van het feit, dat het rijk nummer een is. Als dat het geval is, is Engeland berjid om met het Iersche volk te onderhandelen over en vrede, die zal berusten op vriendschap en goede trouw ^toejuichingen). Lloyd George wees er op, dat er nog geen on derhandelingen hadden plaats gevonden, maar wel besprekingen door middel van tusschenper- ^onen. LITAUEN. Litauen is plotseling van houding veranderd en weigert een volksstemming in Wilna toe te staan. De Litausche afgevaardigde Waldemar heeft aan een vertegenwoordiger van een pers agentschap de volgende verklaringen afgelegd „Voor hef oogenblik kon de Volkenbond ons noch beschermen tegen de bolsjewiki noch te gen iemand anders. De sovjet-regeering heeft te onzer kennis gebracht, dat zij de aanwezig heid van geallieerde troepen op ons grondge bied niet zou dulden. Wij kunnen dus niet anders dan de Volken bondstroepen weigeren. Wij dragen kennis van de plannen en voornemens der bolsjewiki, die met ons hetzelfde willen doen als tevoren met Polen. De bolsjewiki trekken hun troepen sa- ineil tusschen Mobile! en Polock. Het voorne men van Moskou is zeer duidelijk. Het wil een rood Litauen stichten, om daar een sovjet-re publiek uit te roepen, daarbij thans terugko mende op het plan van het vorige jaar. Indien wij den intocht der Volkenbondstroepen aan vaarden, zal de Volkenbond ons dan kunnen verdedigen Terwijl de Volkenbond dan aan liet beraadslagen is, zullen de bolsjewiki Litau en bezetten, evenals in Armenië is geschied. Anderzijds heeft, Léon Bourgeois aan den Geneefschen medewerker van de „Temps" het volgende verklaard De berichten, welke ons bereiken van de zij de der Litausche regeering, geven ons aanlei ding te hopen, dat er hier slechts sprake is van een misverstand. Van beide zijden is de inter ventie van den Volkenbond ingeroepen. Thans, nu alles daartoe in gereedheid is, kan men de ze niet weigeren. Of de Litausche regeering tijd wil winnen. Ik zie niet in, om welke reden. De Litausche gedelegeerde heeft ons uiteenge zet, dat de aankomst van buitenlandsche strijd machten in het aan een volksstemming te on derwerpen gebied van Litauen moeilijkheden zou kunnen bezorgen aan de sovjets. De tekst van de Rigasehe vredespreliminairen tusschen Polen en de bolsjewiki bevat letterlijk de vol gende bepaling „Zoolang er ten Westen van de Poolsch-Rus- sische grens gebieden zijn, welke Polen en Li tauen elkander betwisten, moet de kwestie van de toewijzing dezer gebieden aan één dezer bei de Staten worden geregeld tusschen Polen en Litauen" en 5 torpedobooten van te zamen 60.730 ton. De beslissing had, volgens Von Scheer, de vèrdragende artillerie der groote slagschepen gebrachtin haar ziet hij den grondpeilor der zeemacht. GRIEKENLAND. Blijkens een half-ambtelijk telegram uit Athe ne, zal de Grieksche Kamer den 5en Januari a.s. worden geopend. De minister van Oorlog Goenaris heeft bij dagorder aan alle militaire autoriteiten mede gedeeld, dat de regeering niet voornemens is, officieren of minderen van hun rang te ontzet ten of eenige represaille-maatregelen te nemen. De Grieksche ministerraad heeft Donderdag het officieele resultaat der volksstemming aan koning Constantijn doen toekomen, en hem verzocht om naar Griekenland terug te keeren. ROEMENIE. De „Köln. Zeit." verneemt uit Boekarest Tijdens een zitting van den Roemeenschen Senaat werd een bomaanslag gepleegd. Bisschop Ridis en minister Grossens werden, gedood. Twee bisschoppen, twee ministers, twee sena toren en een generaal werden zwaar gewond. De aanleiding voor den aanslag is onbekend. Men veronderstelt echter, dat deze de daad is van den een of anderen anarchist. AMERIKA. De gouverneur van West-Virginia Cornwall heeft verklaard, dat hij van plan was alle noo- dige maatregelen te nemen voor het herstel van de orde in het mijndistrict van West-Virginia. Hij gaf toe, dat er 40 tot 60 personen in Mingo County waren gedood en een aantal verwon dingen en slagen hadden opgeloopen, maar men moest niet uit het oog verliezen, dat de bond van mijnwerkers het gerechtsgebouw had be zet en de stad vol opruiende elementen was. Deze verklaring legde de gouverneur af in ver band met de aanklacht, die door het bestuur van den mijnwerkersbond was ingediend, dat op de stakende mijnwerkers gevuurd was. ALLERLEI. In Saksen staken 34.000 mijnwerkers. -Van de daling in de prijzen van schepen geeft Lloyd's list een staaltje. Dezer dagen werd op de beurs te Cardiff een stoomschip van 8400 d.w., dat vier jaar geleden gebouwd werd, en het eigendom vormde van een bekende Engelsche reedersfirma, voor 110.000 ver kocht, ol' ongeveer 13 per ton d.w. In het begin van dit jaar werd de waarde van het schip getaxeerd op 240.000 en zelfs op dit oogenblik zou een dergelijk schip nog ongeveer 220.000 van bouwen kosten. Binnenland. DE ZEESLAG RIJ HET SKAGERAK. In de „Times" is opgenomen een rapport van admiraal Von Scheer aan den keizer. Is het echt Van Duitsche zijde betwijfelt men het. Als antwoord op de stukken in de „Times" zijn in ieder geval nu van Duitsche zijde de recht- streeksche berichten van Von Scheer aan den keizer van 4 en 16 Juli 1916 bekend gemaakt. Von Scheer beschrijft, hoe hij zich op 23 Mei 1916 na een wisselvallig gevecht aan de Engel sche omvatting kon onttrekken. Den anderen morgen zag hij er van af een nieuwen Duitschen aanval te wagen, omdat eenige groepen zwaar geleden hadden, voldoende luchtverkenning niet mogelijk was en de botsing en haar gevolgen aan het toeval overgelaten hadden moeten wor den. Admiraal Jellicoe zou van plan geweest zijn do Duitsche vloot bij het aanbreken van den dag opnieuw slag te leveren. Doch des nachts hadden de Engelschen de voeling met de Duit- j schers verloren, hoewel het geschutvuur en de i brandende schepen hen den weg wezen. Von Scheer acht het een feit, dat de zware strijd krachten des vijands des morgens in drie groe pen versplinterd en dus tot den aanval niet in staat waren. De vraag, aan welke zijde het sue- 1 ces te boeken was, wordt volgens hem het best beantwoord door een vergelijking der weder zij dsche verliezen De Engelsche vloot verloor 1 groot slagschip, 3 slagkruisers, 4 gepantserde kruisers, 2 kleine kruisers en 13 torpedojagers van te zamen 169.200 ton de Duitsche vloot 1 slagkruiser, 1 oud linieschip, 4 kleine kruisers De spoorwegvertraging. Het „Weekblad van de Nederlandsche Ver- eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel" meldt, dat de directie van de Nederlandsche spoorwegen voornemens is de zgn. inrijpremie van 3 cent per minuut te verdubbelen. Op elke verspeelde minuut wordt een verdubbelde boete gesteld. Spoorwegpersoneel De voorzitter van den B. A. N. S. had gister morgen een onderhoud met den minister van Waterstaat. De minister opende meer bevre digende vooruitzichten ten opzichte van de de finitieve vaststelling dm- loonregeling en beloof de de organisaties toe te zullen laten bij de be sprekingen tusschen den minister en de direc tie. De heer Kalff is hedenmiddag te 4 uur bij den minister ontboden. Het compromis-voorstel heeft veel kans van slagen. De plannen van minister De Visser. In de Memorie van Antwoord op de onderwijs- begrooting, zegt de Minister, dat hij met den aandrang tot zuinigheid bij het beheeren van zijn Departement waarmede het voorloopig verslag aanvangt zeker rekening zal houden. De bezwaren, in het voorloopig verslag aan gevoerd tegen, den eiscli, dat de gemeenten met hare salarisregeling voor de leeraren M. O. niet boven de Rijksregeling mogen uitgaan, komen den ondergeteekende niet steekhoudend voor. In het kort komt de eisch voor de goedkeu- -.•fiio:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1