Géén geld toe - - - - Géén onmogelijke kortingen Wollen en Zijden Shawls, Jumpers en Handschoenen. degelijke kwaliteit - - - scherp gecalculeerde prijzen coulante bediening - - - Hoogstraat 64 - Schiedam ÊE^s ST OP A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 ring van nieuwe gemeentelijke salansrege— lmgen hierop neer, dat zij niet boven de nieuwe rijksregeling mogen uitgaan, tenzij dit reeds volgens de oude goedgekeurde salar.sregelingen het geval was, terwijl in dit laatste geval het verschil niet mocht worden vergroot. Blijkt het, dat de ingevolge de thans geldende bepa lingen genoten bijdragen als stibsidieën der bijzondere gymnasia en hoogere burgerscholen onvoldoende zijn, dan zal de minister niet na laten zijn de behandelingen der desbetreffende wetsontwerpen gedane belofte in te lossen door de indiening te bevorderen van een wetsont werp, hetwelk het evènwicht herstelt. Ook de moeilijkheid van de besturen der bij zondere scholen om leeningen te plaatsen voor stichting en uitbreiding der bijzondere gymnasia en hoogere burgerscholen (lycea) erkent de minister. Een wetsontwerp, waar door het mogelijk zal worden bij de Rijks postspaarbank en andere lichamen gelden voor dat doel onder garantie van het Rijk op te ne men, heeft zijn Departement reeds verlaten. De concurrentie, door de salarissen van de gemeentescholen aan de bijzondere scholen aangedaan, bepaalt zich tot dusver tot Amster dam, welke gemeente geen subsidie voor hare gymnasia en hoogere burgerscholen ontvangt en dus in het bepalen der tractementen niet vrij is. In verband daarmede is voor de bijzon dere gymnasia en hoogere burgerscholen zoo mede voor hét lyceum in die gemeente de eisch van overneming der rijksregeling niet gesteld, doch wordt genoegen genomen met rege lingen, die tenminste de Rijkssalarissen geven en niet boven de regeling der gemeenteAmster- dam uitgaan. Evenzeer heeft de minister voor zooveel de handelsschool der Algemeene Kruideniersver- eeniging aangaat, reeds zijn goedkeuring ge hecht aan eene regeling der salarissen, welke met die voor de leeraren bij het middelbaar onderwijs te Amsterdam overeenkomt, k f jp>; Door met de gemeentelijke hoogere burger scholen ook dè aan enkele van deze verbonden z.g. handelsklassen over te nemen, zoude worden vooruitgeloopen op de wettelijke re geling van het handelsonderwijs, waarbij ook zal moeten worden vastgesteld, of er al dan niet Rijkshandelsscholen zullen zijn. In af wachting daarvan komt het den minister be ter voor die klassen voorshands onder het be heer te laten. Met het oog op het bestaande tekort aan be voegde leeraren' meent minister voorshands geen voorstellen tot oprichting van nieuwe Rijks hoogere burgerscholen te mogen indie nen. Voor de vrees, dat het n euwe reglement voor de examens der H. B. scholen met vijf- jar gen cursus zal leide tot verzwaring der exa- meneischen, bestaat geen grond. Gelijk in de jongste troonrede is medege deeld, ligt het in het voornemen nog dit zit tingsjaar een wetsontwerp in te dienen tot al- geheele herziening der wet op het M. O. Of het wenschelijk zou zijn daaraan een wets ontwerp te laten voorafgaan, uitsluitend strek kende tot splitsing van de B-examens, een maatregel, die op zichzelf de instemming van ondergeteekende heeft, mag worden betwijfeld. Aan de cursisten voor de acte M. O. een tege moetkoming worden verleend uit den post voor rijksbureau. De laatste hand wordt gelegd aan de alge meene maatregelen van bestuur, zoodat in be gin 1921 de inwerkingtreding der Nijverheids onderwijswet mag worden verwacht. De salarisregelingen voor het personeel der nijverheidsscholen zijn nagenoeg gereed en zullen dezer dagen worden gepubliceerd. De kwestie van de overgang naar andere beroepen van de visschersbevolking in de Zui derzee plaatsen heeft de volle aandacht der regeering en van het Rijksschooltoezicht. En kele op de ontwerpsbegrooting uitgetrokken posten beoogen onder meer den overgang van de visscherskinderen naar de binnen vaart te bevorderen en te vergemakkelijken terwijl ook het bezoeken van ambachts- en tee- kenscholen zooveel mogelijk zal worden aange moedigd. De uitbetaling der jaargelden van de onder wijzers behoort te geschieden door de besturen der gemeente en van de bijzondere lagere scho len, die hem hebben aangesteld en in welke dienst zij ook zijn. Door het verstrekken van voorschotten uit 's Rijks kas bij den aanvang van elk kalenderkwartaal zullen aan gemeente en schoolbesturen vooraf de middelen worden verschaft, om de salarissen der onderwijzers geregeld tijdig te voldoen. Met het oog hierop schijnt het vooralsnog niet noodig, de uitbeta ling dier salarissen rechtstreeks uit 's rijks kas té doen geschieden: Het komt den minister voor, dat het niet op den weg van het Rijk ligt, voor het onderwijs aan volwassenen te zorgen. Tengevolge van de nieuwe salarisregeling voor de onderwijzers, bedoeld in art. 30 der Lager- onderwijswet 1920, zal de vergoeding voor onderwijzerswedden aan de gemeenten met 17.000.000 moeten worden verhoogd en die aan de besturen der bijzondere scholen met 13.000.000 zoodat de desbetreffende posten respectievelijk 42.000.000 en 41.000.000 zul len bedragen. Gemeenteraad. Zitting van Dinsdag 7 December. S c h o o 1 a r t s 12. Voorstel van B. en W. om hen te mach tigen een schoolarts op te roepen tegen een jaarwedde van 6000. De heer Slavenburg, hoewel de meening toegedaan zijnde, dat men op onderwijsgebied in een verkeerde richting werkzaam is, kan toch de meening van den wethouder onderschrijven, dat het medisch schooltoezicht verbeterd moet worden. ,Spr. is ook tegen de aanstelling van een inspecteur v. li. onderwijs.- Wij kunnen op zui niger wijze te werk gaan. Onze s^ad is niet groot genoeg om zich al die uitgaven te getroosten. Er moet bezuinigd worden en z.i. komen daar voor op de allereerste plaats alle takken van gemeentedienst in aanmerking. Spr. wil ook den weg eener oplossing aan de hand doen. Het heeft spr. getroffen, dat de gemeente zich in verbinding heeft gesteld met de vereeni- ging voor zuigelingen, terwijl zij blijkbaar niet met de bijz. schoolbestuuren in overleg is getreden. Ook is niet bekend hoeveel bijzondere scholen er bereid zullen zijn zich onder dit me disch toezicht te stellen. Zou het niet beter zijn geweest, indien men gewacht had met dit voorstel tot de inspecteur v. h. onderwijs in functie zou zijn getreden Men had dan het advies van dezen ambtenaar, van wien men wonderen verwacht en die den weth. van alles op onderwijsgebied op de hoogte moet brengen, kunnen vragen. De oplossingen, die spr. aan de hand wil doen, zijn de volgende Er zal wellicht wel een arts te vinden zijn, die een belangrijk gedeelte van zijn tijd beschik baar zal willen stellen voor het medisch school toezicht. Dan zou er een overeenkomst kunnen worden gesloten met plaatsen in de omgeving. Het medisch schooltoezicht zou door een aan te stellen arts in meerdere plaatsen kunnen worden uitgeoefend In Rotterdam zijn 6 schoolartsen werkzaam. Deze medici hebben naast hun gewone praktijk het toezicht over 325 scholen. Het medisch toezicht dient zich alleen uit te strekken tot datgene wat met de school ver band houdt. De taak van den schoolarts wordt zeer ver gemakkelijkt door de onderwijzers. Het zou een stap zijn in de goede richting, wanneer de kosten van den schoolarts over meerdere gemeenten werd verdeeld. De heer D i n k e 1 a a r heeft geen enkel prin cipieel bezwaar van den heer Slavenburg tegen dit voorstèl gehoord. Het waren alleen financi- eele bezwaren,welke de heer Slavenburg ontwik kelde. Dat het bij de afd. onderwijs in een ver keerde richting gaat, ontkent spr. ten stelligste. Z.i. gaat het bij „onderwijs" nog niet snel genoeg. Hij zou het betreuren, wanneer de ideeën van den heer Slavenburg ingang zouden vinden. De heer Slavenburg wil het oude systeem be houden en daarmee moet juist worden gebroken. Spr. acht het een groot belang voor de ge meenschap, dat b.v. tuberculeuze kinderen van de school kunnen worden verwijderd. Hij hoopt, dat het niet bij het aanstellen van een school arts zal" blijven en men spoedig zal overgaan tot het aanstellen van verpleegsters, het verstrek ken van schoolbaden enz. Er kan geen geld genoeg besteed worden aan htt onderwijs. Het geld daaraan bésteed, zal altijd zijn rente opbrengen. De heer VandenTempel verklaart, dat. hij wel bereid is zijn stem te geven aan het voor stel om een schoolarts aan te stellen, maar is er niet voor, dat er verpleegsters zullen worden aangesteld, schoolbaden e.d. worden gegeven. Weth. De Bruin merkt op, dat de opmer kingen van den heer Slavenburg niet van prin- cipieelen aard zijn. Het geheele betoog des hee- ren Slavenburg was gebaseerd op het betrach ten van zuinigheid. Er zijn echter dingen, waarop niet bezuinigd kan worden en dat betreft ook deze aangelegenheid. Het gemeentebestuur heeft dit beginsel steeds toegepastwat noodzakelijk is, moet gebeuren. Er zijn belangrijke sommen gevoteerd voor groote werken, o.a. de Wilhelminahaven en ten bate der volkshuisvesting. Ook ten opzichte van het medisch schooltoezicht mogen geen offers te zwaar zijn. Men zorge voor goed me disch schooltoezicht, of men moet er geen cent voor uitgeven. Indien men het wil uitoefenen in den geest van den heer Slavenburg, zal het niet aan rede lijke eischen kunnen voldoen. Het is noodzakelijk, dat er een speciale school arts komt. Er worden op school door den arts vaak ziekten geconstateerd waar men thuis niets van heeft bemerkt. Weth. toont dit nader met eenige voorbeelden aan. De ouders, die hun kinderen aan de school toevertrouwen, moeten ook de zekerheid hebben, dat zij lichamelijk veilig zijn. Er is met de vereeniging voor zuigelingen contact gezocht, omdat het gewenscht is, dat zich hier een kinderarts vestigde. B. en W. zijn doordrongen van de noodza kelijkheid van een kinderarts in onze stad. Het gesjouw met de kinderen naar Rotterdam acht weth. een zeer ongewenschtén toestand. Het is al voorgekomen, dat een ziek kind onderweg is overleden. i Door het consultatiebureau vóór zuigelingen tracht men verbetering te brengen in de groote zuigelingensterfte in onze stad. Door verband te brengen tusschen den schoolarts en genoemde vereeniging, zal een betere toestand in het leven worden geroepen. De kindersterfte te Schiedam is zoo groot, dat er ingegrepen moet worden. Het sterfte cijfer te Rotterdam bedraagt 7.18, te Delft 7.48, te Vlaardingen 7.54 en te Schiedam 9.85. Er is ook contact gezocht met de bijzondere schoolbesturen. Den 6en November 1920 is aan de schoolbe sturen mededeeling gedaan van de plannen van het gemeentebestuur, met verzoek te willen be richten, of men gebruik wenscht te maken van den schoolarts. Op dit schrijven is slechts door één school bestuur geantwoord en om nadere inlichtingen verzocht. De inspecteur van het onderwijs zal na zijn in-functie-treding zijn handen vol hebben en moet ook tijd hebben om zich in te werken in verschillende zaken. De uitvoering der L. O.- wet zal hem ook heel wat werk geven. Het heeft dus geen zin om op een advies van dezen ambtenaar te wachten. Gebleken is, dat het belasten van practisee- rende artsen met het schooltoezicht zoowel hier als elders op een fiasco is uitgcloopen. Indien er eens een epidemie komt,zou bij hand having van het huidige stelsel het school toezicht in den knel komen. Het verbinden van Schiedam met andere ge meenten, teneinde de kosten van het medisch schooltoezicht te beperken, acht weth. niet mo gelijk. Bij een conferentie met de Schiedamsche medici is gebleken, dat men een schoolarts niet meer dan over hoogstens 8000 kinderen me disch toezicht mag laten uitoefenen. Op de openbare scholen zijn 3250 kinderen, voegt men daarbij 3318 der bijz. scholen, dan bereikt men al spoedig 7000. Ook voor de bewaarscholen is medisch toe zicht noodig, wil men er deze ook onder bren gen, dan komen er nog 2000 kinderen bij. De schoolarts zal hier ter stede alleen dus meer dan voldoende werk kunnen vinden. Den heer Dinkelaar gaat het te langzaam; mij ook. Toch kan weth. hem niet belooven, dat diens wenschen spoedig vervuld zullen worden. De wenschen zijn niet geheel onbekend de Raad moet te eeniger tijd maar eens uitmaken hoe ver hij in deze zal gaan. De heer Slavenburg, repliceerend, zegt, dat zijn principieele bezwaren van financieel en aard waren. Principieel wenscht spr. te bezui nigen. Spr. betwijfelt of er voor den schoolarts wel werk genoeg zal zijn. In Rotterdam maken sléchts enkele bijz. scholen gebruik van het medisch toezicht. Het niet inkomen van de antwoorden te dezer stede, wettigt het ver moeden dat men er hier ook niet spoedig toe zal overgaan. Met de verkeerde richting, die op onderwijs gebied is ingeslagen, bedoelde spr. de financi- eele kwestie. Het schooltoezicht wenscht spr in elk geval beperkt te zien tot kinderen in de school. Wanneer het gaat in de richting, die de heer Dinkelaar wil inslaan, n.l. schoolbaden, schoolkleeding, enz., is spr. bevreesd, dat men niet weet waar men zal eindigen. Spr. acht samenwerking met omliggende ge meenten zeer wel mogelijk. De heer Dinkelaar zegt, dat de een voor onderwijs spoediger geld zal geven dan deandere Hij hoopt, dat zijn partijgenoot,weth. De Bruin, met voorstellen zal komen met betrekking tot verpleegsters, schoolbaden enz. Weth. Boddeüsis van meening, dat er iets moet worden gedaan om het medisch school toezicht hier ter stede te verbeteren. De financieele kant is door den heer Slaven burg van verschillende kanten bekeken. Wanneer spr. vóór het voorstel van B. en W. zal stemmen, dan doet hij zulks niet omdat hij er mee instemt, dat hier de eerste stap wordt gezet op den weg van schoolvoeding, -kleeding, -verpleging enz. Spr. wil niet anders, dan dat het medisch schooltoezicht zich zal beperken tot de school, het mogelijk doen zijn van schoolbezoek. Langs den weg der school moet niet alles, wat tot de taak der ouders behoort, in handen van gemeenteambtenaren worden gesteld. Er zijn andere wegen om, waar noodig, hulp te bieden. Wij moeten niet langs de school dringen in de functie van het huisgezin. Het schooltoe zicht bepale zich alleen tot het bestrijden van het gevar van zieke kinderen voor andere schoolgaande kinderen. Weth. De Bruin zegt, dat het den heer Dinkelaar nog niet gelukt is hem op zijn wegen te lokken. Ten aanzien der schoolvoeding staat de Raad n et vreemd. Er was een cred et toe gestaan, maar er s totnogtoe nog geen enkele aanvraag om schoolvoed ng of -kleed ng inge komen. Met de bedoelingen van een of ander Raadslid hebben we hier niets te maken. De heer Slavenburg kan geen principieele bezwaren tegen het voorstel hebben. De heer Slavenburg: Wel van financi- eelen aard. Weth. De Bru i n constateert, dat men niets principieels tegen het instituut der school artsen heeft aangevoerd. Schiedam is, niet ge noodzaakt om met andere gemeenten te com bineeren. Weth. hoopt, dat de bijz. scholen den school arts unaniem zullen vragen. De schoolarts zal alleen adviseeren. De heer Eyers verklaart, dat het bestuur der St. Willibrordusstichting nog niet heeft kunnen antwoorden, daar het nog eenige op helderingen verlangt. Het bestuur staat echter wel symphatiek voor het insttiuut der school artsen. De heer Slavenburg, van oordeel, dat raadpleging van omliggende gemeenten moge lijk is, zal zich tegen het voorstel verklaren. Het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht wordt aangenomen met 18 tegen 2 stem men. Tegen de heeren Scheffers en Slavenburg. (Wordt vervolgd). Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. De eerstvolgende vergadering van den Raad dor gemeente Schiedam, is uitgeschreven tegen Vrijdag, den 17 December 1920, des namiddags ten 2 ure. Ingezonden Mededeelingen. koopen degenen, die inplaats van de be proefde Wybert-Tabletten tegen hoest, hecschheid en keelpijn een minderwaardige namaak accepteeren. f\ Vraagt alleen Wybert-Tabletten. Blauwe blikken döozen a 80 cent met nevenstaand fabrieksmerk. Ons standpunt is Het adres voor iedereen is e n blijft Zie onze prachtvolle e o 11 e c t i e in I Prima SIROOP van Punch. In deze zitting zal, naar wij vernemen, de behandeling van de gemeente-begrooting van 1921 aan de orde worden gesteld. De ramp bij Wiitou. in de „Ingenieur" van 4 dezer schrijft de ka pitein der genie J. H, de Man over de ramp bij Vijf-Sluizen Op 8 November 1920 omstreeks 3.30 uur n.m. stortte een gedeelte van het in aanbouw zijnde complex scheepsbouwloodsen op de werf van de N.V. Wilton's Machinefabriek en Scheeps werf nabij Vijf-Sluizen in. Een korte bezichtiging van het terrein van de ramp geeft mij aanleiding tot de volgende beschouwingen. Van verschillende zijden reeds is in de dag bladen de ramp toegeschreven aan zetting van de bekistingen. De stempels van die bekistin gen waren door middel van wiggen geplaatst op houten sloven, welke zonder meer op het ter rein waren gelegd. Dit terrein bestaat uit opge spoten grond de kolomvoeten van het in aan bouw zijnde gebouw staan op heipalen. Tijdens het storten van het thans ineen gevallen gedeel te was het weder voortdurend droog, deels vrie zend gedurende den nacht, waardoor het ter rein, waarop de bekisting stond, in gunstigen toestand verkeerde. Kort vóór het ongeval is het weder minder koud geworden, zoodat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat de grond slag door weekworden minder draagvermogen kreeg. Aangezien de grondslag uit opgespoten grond bestaat, zoude naar mijn meening een dergelij ke wijze van stempeling alleen toelaatbaar zijn geweest, indien door zeer nauwkeurige proef nemingen was vastgesteld, dat de grondslag voldoende draagvermogen had en geen onge lijke zettingen te verwachten waren. Dit zij naar voren gebracht omdat bij het ma ken van de onderste verdieping van bouwwer ken in gewapend beton dikwijls overeenkomsti ge omstandigheden aanwezig zijn, in het bijzon der doordat in het algemeen de grondslag tus schen de fundamentmuren bestaat uit aange- vulden grond. Het ontbreken van scherpe be palingen nopens het maken van bekistingen welke gestempeld zijn op staal, in art. 8 van de G. B. V. 1918 is daarom een bedenkelijke leem te in die voorschriften. Mijn indruk van de ramp bij Vijf-Sluizen is, dat zich aan den bovengeschetsten ongunsti- gen toestand van den grondslag, waarop de be kistingen gestempeld waren, waarschijnlijk nog andere ongunstige factoren gepaard hebben en wel slapte van de uitgevoerde constructies. Mij staan geen gegevens ten dienste betref fende de detailleering van die constucties. Alle werkteekeningen zijn door de Justitie in beslag genomen. Het is mij niet mogelijk een oordeel te vormen of de constructies juist zijn berekend en de hoofdwapeningen oordeelkundig zijn aan gebracht. wordt door 21.000 arken erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. Ju bon Marché"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2