Dagdienstbode, I BULLETIN!! Prinses Theater J. D. VAN HEES, Schiedamscheweg 19 x van Vrijdag 10 tot en met Maandag 13 Dec. Melkbrood 40 ct. Zeeuwsch Tarwebrood 24 et. Waterbrood 32 Regeerings 20 Kleine AcLvertentiën. NETHEID en ACCUHATKSSE f ®Fabristraaf 39 - Schiedam x x x *xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx# A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Keuken-werkmeisje en Tweede-meisje. *XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXg De eerste Fox Super Productie Het Hestuur der Hakkerspatroonsver- eenitrinir maakt bij deze bekend, dat vanaf Maandag Mi December de broodprijzen zijn als volgt 10397 24 riet Hestuur. of „De Dochter der Goden". X X ter overname Klelno advertentie. ter overname Verloren COGNAC, Girard Co. Tonnay Charente. Te oordeelen naar de overblijfselen van de gewapend beton balken leek mij de bebeuge- ling zwak. Men had de balken vermoedelijk zoodanig ontworpen, dat met het oog op de schuifspanningen geen beugels behoefden te worden aangebracht. Er waren slechts dun ne beugels om vrij groote onderlinge afstanden aangebracht. De balken waren echter hoog en vrij smal, de hoofdwapeningen zwaar de aan gebrachte bebcugeling acht ik te licht in ver houding tot die hoofdwapeningen. In de spant,- beenen van de groote overspanning der hooge hal kwamen uit den aard der zaak in de hoofd wapeningen lasschen voor en wel op eenigen af stand van de nok van het gebouw. Die hoofd wapeningen zijn zeer zwaar, de balken smal.Bij een lichte bebeugeling kunnen de lasschen hun taak niet verrichten het kleine beetje beton, dat de hoofdwapeningsstaven omsluit, zal ge makkelijk stuk springen als groote trekkrach ten in die staven optreden. Een zwak punt in deconstructies te Vijf-Slui zen lijken mij de korte kolommetjes, onmiddel lijk onder de spantbeenen van de groote over spanning der hooge hal. Deze hebben een gering traagheidsmoment tegenover de groote stijf heid der spanten. Door hun kleine lengte kun nen zij slechts geringe elastische vormverande ringen ondergaan. Tengevolge van de hoekver- draaiing bij doorbuiging der spanten zullen zij belast worden op druk in de as met buiging en zal de drukspanning aan de binnen-bovenzijde van die kolommetjes ongetwijfeld bijzonder sterk oploopen. Indien de constructies te Vijf-Sluizen nog al slap waren, laat zich de ramp als volgt verkla ren. De bekistingen waren, door het invallen van de dooi, niet meer in staat de betonconstructies te dragen. Door plaatselijke zettingen had wel licht een gedeelte der onvoldoend verharde con structies zeer geleden. De lichte schokken, ont staan bij het wegnemen van de bekisting onder de gewapend beton dakvlakken (hetgeen ge schiedde 10 dagen na het storten), zijn voldoen de geweest om plaatselijk een der onderdeelen van de constructie te doen bezwijken, wellicht een der spantbeenen van de groote overspan ning der hooge hal of een van vorenbedoelde korte kolommetjes. De bekisting daaronder heeft den stoot van de in beweging geraakte massa niet kunnen weerstaan en is bezweken. De geheele constructie, welke slap en nog on voldoende versteend was, is toen tengevolge van het onderlinge verband mede gesleurd, waarbij alle kolommen achtereenvolgens, doch zeer snel na elkaar, bezweken zijn tengevolge van de zijdelingsche krachten, door de ineen stortende nevenconstructiedeelen daarop uit geoefend. De voortplanting van de instorting heeft met groote snelheid plaats gehad, waar schijnlijk met de snelheid, waarmede een stoot in een constructie zich voortplant, dus ongeveer met de snelheid van het geluid 340 M. per sec. vandaar dat de oogtuigen mededeelen, dat alles tegelijk ingestort is. De instorting heeft zich voortgezet in een gedeelte van den lageren middenbouw naast de groote hal, waar gerber- liggers waren toegepast, zulks niettegenstaan de die middenbouw door een dilatatievoeg van de hal gescheiden was. Dit behoeft geen verwon dering te baren da delatatievoeg kon niet be letten, dat zijdelingsche druk van de instorten de groote hal op de buitenste kolommenrij van dien middenbouw werd overgebracht, waardoor die kolommen bezweken en vervolgens ook in dat gedeelte de instorting zich voortplantte. EEN DYNAMIETPATROON ONTPLOFT. Twee gewonden. Hedenochtend omstreeks 91/2 uur is óp het terrein van de firma Wilton nabij de Vijfslui zen een ernstig ongeluk gebeurd. Een aantal werklieden was bezig met het opruimingswerk, ter plaatse waar onlangs een deel van de groote scheepsbouwloods is inge stort. Bij hel verwerken der puinhoopen ontplofte plotseling een dynamietpatroon. 1 Een geweldige knal deed de werklieden ter- 1 stond opschrikken. Links en rechts vlogen stukken ijzer, beton enz. door de lucht, i Twee werklieden, zekere Poot, uit Vlaar- dingen en v. d. Hoeven, uit Maassluis, werden door de in het luchtruim geslingerde stukken getroffen. Beiden werden tamelijk ernstig aan hoofd en armen verwond. Men bracht de gewonden naar het in de nabijheid gelegen magazijn, waar spoedig medische hulp aanwezig was. Naar men ons mededeelt, is de verwonde Poot, er het ergst aan toe. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan het volgende Sinds eenigen tijd is een' detachement genie op het terrein bezig om met dynamiet de stuk ken puin van de ingestorte scheepsbouwloods in de lucht te laten vliegen, waardoor het voor de werklieden mogelijk is het puin te verwerken. Men gelooft, dat door de een of andere oor zaak een dynamietpatroon verloren is. De werklieden, die vanochtend ter plaatse werkten, schijnen op deze patroon te hebben ge stooten met het bovengenoemd noodlottig ge volg. Be Sabijnsche Maagdenroof. Een tooneelvoorstelling te Schiedam is in zekeren zin een gebeurtenis; „avonden vol kunst genot" zijn hier zeldzaam en daarom kan men steeds een goedgevulde zaal verwachten, wan neer hier iets werkelijk goeds geboden wordt. Het talrijke publiek, dat gisteravond de voorstelling van „De Sabijnsche Maagdenroof" in den R. K. Volksbond bijwoonde, heeft ge noten van een prachtige vertolking. „Utile Dulci" heeft met de opvoering van dit fraaie blijspel, zijn naam op voortreffelijke wijze gehandhaafd. „De Sabijnsche Maagdenroof" heeft niets uit te staan met de historische gebeurtenis, waar aan het zijn naam ontleent. Het is de geschiede nis van een professor, die te ongelegener tijd een letterkundig stuk geestearbeid uit zijn jeugd opgediept heeft en dit ten koste van een groot aantal huiselijke scènes opgevoerd ziet. Het stuk blijkt echter een Wanhopig prul te zijn en dit is tevens in zekeren zin de aanleidende oorzaak tot de echtelijke verzoening. De auteurs, F. en P. von Schönthan hebben van hun tooneelwerk een aaneenschakeling van komische scènes gemaakt. Er is dan ook hartelijk gelachen en dat is juist de groote verdienste van de opvoering ge weest. De tooneelisten zijn er uitstekend in geslaagd de grappige verhoudingen, tot welke het stuk aanleiding geeft, uit te beelden. Ir. A. van Buysen vertolkte de rol van profes sor Gollwitz zeer goed. Hij was vooral uitstekend in zijn onderhoud met Striese, toen deze het vurig begeerde manuscript van den auteur poog de los te krijgen. Mej. Nelly van Buysen was, als Frederika zijn echtgenoote, een statige, uitermate bezorgde ega, die mijnheer den echtgenoot al spoedig in zijn ongepaste handelwijze doorzag. (De briefkaart) O*Paula, hun dochter, (mej. B. Mak) en Emil Grosz (J. Hazeu) speelden hun tete-a tete, zon der feilen. Marianne en Neumeister, haar echtgenoot (mej. G. Lenglet en mr. D. Visser) vertolkten de huiselijke twisten, in hun opkomst, hevigheid en verzoening, zooals het in werkelijkheid moei lijk te verbeteren zou zijn. G. W. van Bergen Walraven gaf een sobere, doch niettemin voldoende Grosz. De tooneeldirecteur Striese was bij den heer W. A. Hoek Jr. in voortreffelijke handen. Op volkomen natuurlijke wijze vertolkte hij deze moeilijke rol. Zijn gebarenspel en gelaatsmimiek, verhoog den de waarde van zijn diepgevoelde vertolking en deden hem een éclatant succes behalen. E. H. Ris en mej. P. Beydals vervulden de rollen van pedel en kamermeisje. Het kamer meisje gaf duidelijk blijk lang geen beginne linge op de planken te zijn. De scènes met den professer om „ons" stuk waren bijzonder ge schikt om het publiek van het ongekunsteld spel te doen genieten. jj^Mej. S. Lenglet kreeg bloemen. De regie was in handenvan den heer A. de Groot uitstekend verzorgd. De heer W. Blaisse zorgde met zijn strijkje voor het muzikale gedeelte van den goedge slaagden avond. Hedenavond wordt de uitvoering voor de Burgerwacht herhaald. Tot commies aan de Afdeeling Algemeene zaken ter Gemeente Secretarie van Amersfoort, is benoemd de heer J.| Bloemink alhier. Gemengd Nieuws. Alle soorten GEDISTILLEERD I in prima kwaliteiten. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, geven hiermede kennis, dat overeenkomstig de verordening tot regeling van de door de ge meente Schiedam uit te oefenen Controle op de echtheid van Schiedamsche jenever en Schie- damschen moutwijn onder Controle der ge meente is gesteld, de NAAMLOOZE VEN NOOTSCHAP DISTILLEERDE R IJ EN FLESSENFABRIEK VOORHEEN DE FIR MA HERMAN JANSEN, gevestigd te Schie dam, voor hare branderij Noordvst no. 97/101. Schiedam, 11 December 1920. CITROEN-JENEVER. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Vrachten en kolenprijzen. The „Times wijst er op, dat voor de reederijen, bij de nog steeds dalende vrachten, de prijzen die zij hebben te betalen voor bunkerkolen veel drukkender zijn dan in de tijden, toen de vrach ten op een aanmerkelijk hooger peil stonden. De prijzen voor bunkerkolen zijn veel hooger dan die voor de steenkolen voor de industrie of voor huisbrand. Hoe aanzienlijk de lasten zijn, blijkt uit een vergelijking met de tegenwoor dige bunkerkosten te Liverpool met die van 1914. Voor een bepaald passagiers- en vrachtschip, dat in de Noord-Atlantische vaart emplooi vindt, bedroegen de uitgaven voor steenkolen voor een rondreis in 1914 niet meer dan a 2500. Thans beloopen zij voor het zelfde schip a 17900. De zelfde vergelijkingen zijn gemaakt voor een aan tal vrachtschepen, die van Liverpool uitvaren op verschillende trajecten. Zij bedragen thans voor reizen naar: Canada 10.900 (1914: 1400),Middellandsche Zeehavens £5300 (1914 770)j Calcutta 10,000 (1914 1450), River Plate £10,000 (1914 :-1400), Brazilië £8100 (1914: a 960), Oosl-Afrika 9500 (1914: 1120), Verre Oosten 10,000 (1914: £1640). Nu zijn te Liverpool, ingevolge de bestaande 1 regeling, dat het bunkeren op de Mersey alleen geschiedt met kolen van South Wales, de kolen aanmerkelijk duurder dan in andere havens, 1 zooals Glasgow en Huil. In verband met die be- perkende bepaling hebben reeds enkele schepen de haven verlaten. Waar de daling in de vrach ten den laatsten tijd zoo ernstig is geweest, dat sommigen het tijdstip niet ver meer achten, dat het voordeeliger wordt de schepen op te leggen dan ze in de vaart te houden, is het, naar het blad opmerkt, begrijpelijk, dat het vraag stuk, op welke wijze de uitgaven kunnen wor den verlaagd, ernstig onder de oogen wordt ge zien. De kwestie of er al dan niet mogelijkheid bestaat op een verlaging van den prijs van bun kerkolen verdient dan ook in overweging te worden genomen. Visscherij. SCHIEDAM, 10 Dec. Aangekomen Logger Sch. 210, schipper W. Rog, ledig van Scheve- ningen, om alhier te overwinteren. Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van Holland. 11 Dec. v.m. 2.46, n.m. 2.58. 12 Dec. v.m. 3.26, n.m. 3.35. 13 Dec. v.m. 3.57, n.m. 4 03. 14 Dec. v.m. 4.27, n.m. 4.34. 15 Dec. v.m. 4.57, n.m. 5.08. Hoogwater te Schiedam ongeveer 1 uur en 40 min. later. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spoeling. Noteering van de Coop. V*r**n .Schitd Snoelinev ereeniging. Heden f 2.30 per ketel. Advertentiën. GEVRAAGD in gezin van 3 personen een d e g e 1 ij k e burgerpot kunnende koken. Bevragen bureau v. d, blad. 872 9 Tegen 2 JAN. gevraagd een net Keuken-werkmeisje, een burgerpot kunnende koken. Loon 30.p. m., waschgeld inbegrepen en een Tweede-Meisje, loon 28.p. m., waschgeld inbegrepen. Beiden van g. g. voorzien. 10386 15 Brieven mevr. MALLEE, 64 Willem de Zwijgerlaan, den Haag X X X X X X X X X De Directie van het deelt het geachte publiek mede dat wordt vertoond X X X X X X X X X X 10396 86 X X X Klein* advertentiën hoogiten* 30 woorden f 1. per plaatsing. Ieder woord m*er 10 cent. Driemaal plaaiten van dezelfde advertentie f 2. X Grootsch Gncmatografisch Schouwspel in 6 Acten. K In de Hoofdrol ANETTE KELLEEMANN, de wereldberoemde X Zwemster, die U versteld doet staan door hare levensgevaar voor verschillende doeleinden, tegen scherp concurreercnde prijzen, levert J. KUIPERS, Hoogstraat No. 56. 10398 10 X ï'r ONTHOUDT TWEE WOORDEN: "3WS® Tc Koop gevraagd in goeden staat zijnde Voetbalschoenen, maat 42. Brieven onder letter Z, bureau van dit blad. lijke experimenten. Beslist een der grootste werken op bioscoopgebied. Heeft aan vervaardiging ruim 2 Millioen dollar gekost. Alle Nederlandsche Dagbladen hebben DE KONINGIN DER ZEE de beste reccnoie's gegeven. ATTENTIE. Om de „Koningin der Aarde" loopt het storm. Voor de „Koningin der Zee" zal ons Theater 40 rnaal te X klein zijn. SLECHTS 4 DAGEN. Als Variété WILLY v. NOORDT, bekende Humorist. Verwacht DINSDAG 14 DECEMBER DE KONINGIN DER AARDE 40 Boek Spannend Koning MAKOMBE Geweldig. X X X X X X X X X X X iÜ S3 C3 aa co s «a Wegens vertrek Bui tenland Eetkamer- en Salon ameublement, Eerste klas Piano, Gordijnen, Smyrnatapijten, Trap naaimachine, Loo- pers, Schilderstukken eerste Meesters, enz. Bezichtiging ook Zondags van 11 tot 5 uur, Hoofdstraat 40 bij Hoofdbrug. Voor direct gevraagd een flinke DIENSTBODE, niet beneden de 20 jaar. Korte Haven 6. Depot GASSTRAAT 15 Voor Rotterdam: SINGEL 206. BINGLEIJSTRAAT 4c g Adverteert in de rubriek HALFWEG de Hoogstraat, L. Achterweg 5 bij VAN DOORN, Zin ken emmers f 1.10, groote f 1.50, groote Emaille emmers f 1.50 Soeplepels 50ct. Steel pannen 50 ct. Schuim spanen 50 ct. Gas slang 25 ct. M. Dweilen 21 ct. Wa terketels f 2.75 alle maten Reuzen kwali teit Pannen alles nieuwe Koperen Kra nen van f 2.25 voor f 1.00 wegens geldge brek Doet uw voordeel TE KOOP soliede burgerwo ningen in de Gorzen, Villastraat, Vlaar- dingerstraat,een pand Mariastraat waarvan het bovenhuis onver- huurd. Bevragen, DAM 4. Te Koop ongeveer 3000 Ko. Brandhout, zeer geschikt voor Machine- of Water stokers voor f 3.— per 100 Ko. Ook een partij plankjes om kippen- of konijnenhokken van te maken. C. KLEIN, kuiper Schiedam, Telefoon no. 386. Wordt gevraagd voor jongehuwden een Kleine Bovenwoning. Brieven onder no. 877 bureau courant. Wegens vertrek Buitenland Mahonie Slaapameu- blement, bestaande uit Spiegelkast, Waschtafel met mar merblad, Toilettafel, 2 Bedden met Ros- haarmatrassen en Pe luws, 2 Nachtkastjes met marmer, 2 stoe len alles hoog elegant. T e bezichtigen Hoofdstraat 40. een vulpenhouder merk „Waterman". Tegen belooning terug te bezorgen aan dezer;het bureau van dit blad. I »De Koningin der Zee» X X X X X X

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 3