Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Ms-OngevaUenverzekering 43mm Jaargang. Dinsdag 14 December 1920. Mo. 12912 FEUILLETON. Haar Dochter. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslange geheele invaliditeit vevllee van Mn hand, voet of oog j bq verlies De verzekering wordt gewaarborgd door de HoUandsehe Alaemeene Verzekeringsbank Ie Bohledam. hQ verlies van een wijsvlngei j verlies van eiken ande* [ren vinger i Buitenlandsch Nieuws. DE BURGEROORLOG IN IERLAND. Er is een prociamatie van Lord French verschenen, waarin de krijgswet wordt afge kondigd over de graafschappen Cork, Limerick, Tipperary en Kerry. Er worden nog meer troe pen naar Ierland gezonden. Generaal Sir Neville Macready, de opper bevelhebber van het leger in Ierland, zal een militair bewind instellen om de orde te herstellen in de districten, waar de krijgswet is afgekondigd. Na de* proclamatie van de krijgswet in de verschillende deelen van Ierland is door het zoogenaamde republikeinsche leger een dreigende tegen-proclamatie uitgevaardigd. In antwoord op vragen in het Lagerhuis oVer den grooten brand te Cork heeft Hamar Greenwood verzet aangeteekend tegen de ver onderstelling, dat koninklijke strijdkrachten hiervoor verantwoordelijk zullen zijn. Er was tot dusver nog geen aanwijzing wie de branden had den gesticht, maar er was wel eenige aanwijzing, dat ze gesticht waren met brandbommen. De koninklijke strijdkrachten bezitten geen brandbommen, maar er zijn brandbommen in bezit van Sinn Fein, waarvan de overheid er een aantal in beslag genomen heeft. In ieder geval hielden de bedoelde vranden geen verband met de aan de politie gelegde hin derlaag. Bij een tocht der Vrijwillige politie zoo wordt nog uit Londen gemeld zijn uit vele vensters bommen geworpen. Een aan tal ontploffingen had plaats in het stadhuis en de openbare bibliotheek. Tien magazij nen zijn afgebrand. Na een vreeselijken nacht bood de stad eergis teren een schouwspel, dat alleen kan worden vergeleken bij een stad in Vlaanderen na een Duitsch bombardement. De vlammen sloegen op uit de groote magazijnen, ondanks alle po gingen der brandweer, hoewel deze van uit Du blin was versterkt. De stilte in het gebied van den brand werd alleen verbroken door het rollen van auto's en het geluid van instor tende muren. Toen de avond viel, patrouil leerden sterke afdeelingen door de stad, die last hadden plunderaars neer te schieten en samenscholingen te beletten. Uit de bedreig de gedeelten droeg men het huisraad weg. Honderden vluchtten naar naburige steden. Niet minder dan driehonderd huizen zijn in de geteisterde stad verwoest, ongeveer 1500 personen zijn dakloos, een paar duizend van bestaansmiddelen beroofd. Een groot aan tal families is van schrik de stad ontvlucht. Door dezen uittocht wordt het onmogelijk ge acht vast te stellen, of er ook menschenlevens bij den brand verloren gingen. Tot dusverre heeft men geen lijken of sporen daarvan ge vonden de omvang der verwoesting maakt echter het zoeken naar lijken vooralsnog on- J doenlijk. De bittere koude verhoogt het lijden van de naar buiten geweken inwoners. Dikke rookwolken hingen gisteren boven 14 V ,,Dat zou ik ook denken, maar je weet Ro salie en Constance zijn zoo fijn opgevoed," en zij deed met haar dikke, roode handen, alleen door een breeden, massieven trouwring versierd, de bevallige gebaren van mevrouw Manteghem na, zoodat Robert onwillekeurig lachen moest ,,en zoo op de vormen gesteld van een gedistin geerd gezelschap, dat zij hierin vooral niet zul len toegeven." Tot haar man zei de zij, 't eerste oogenblik dat zij alleen waren „Zie zoo, Jan, ik heb 't Van Berken maar ronduit gezegd, wat van de oude juffrouw ver langd werd. Zoo kwam er geeij eind aan en wij konden het heele jaar met die twee spekta kels misschien opgescheept zitten." Dien avond bij het naar huis gaan vroeg Ro bert niet als gewoonlijk, wanneer hij nu op „een bezoek van d^ beide dames en haar gastvrouw rekenen kon, maar wanneer zijn moeder door haar ontvangen kon worden. Moeder en dochter wisselden snel een blik en toen zeide mevrouw Manteghem „Wel, wanneer het mevrouw Van Barken uitkomt, morgen, bij voorbeeld, als er niets an- de stad. Dicht bij het tooneel der verwoesting liggen op do trambaan verwrongen ijzeren overblijfselen van een tramwagen, die, naar de correspondent van de „Evening Standard" meldt, moedwillig in brand werd gestoken. Alle berichten stemmen erin overeen, dat de brand door middel van bommen werd aange stoken. De eene ontploffing volgde op de an dere, terwijl de vlammen op verschillende plaatsen tegelijk uitbraken. De inwoners vlucht ten allen in paniek uit de brandende en de belendende gebouwen, een onderkomen zoeken de in hotels, kerken, scholen en kloosters, waar zij den heelen nacht doorbrachten, biddend, weenend en waanzinnig van angst. De materieele schade wordt geraamd op min stens drie millioen pond, doch is waarschijn lijk veel grooter. Een ander berichtgever zegt openlijk Een vrachtauto, die „black and tans" ver voerde, was in een hinderlaag gevallen, 's Avonds om tien uur verlieten de „black and tans" daar op hun kazerne en stichtten den brand. Officieel wordt medegedeeld, dat bij deze hinderlaag, naar men meent, bommen uit hui zen werden geworpen in de twee militaire vracht auto's, waarin de kadetten reden, en men ver moedt, dat die bommen afkomstig waren uit de bommenfabriek, die te Dublin ontdekt is. In verband met deze laatste ontdekking zijn vier personen in hechtenis genomen. Een van de twaalf kadetten, die bij de over rompeling in de nabijheid van de kazerne ge wond werden, is aan zijn wonden bezweken. Enkele anderen verkeeren in een ernstigen toe stand. Gelukkig werden de bestuurders niet ge troffen en konden de auto's, ofschoon er nog krachtig gevuurd werd, doorrijden naar de ka zerne. De aanvallers ontsnapten. Een half uur later weergalmde de stad van revolver- en geweervuur. Benden hulppolitie met bijzondere konsta bels dreven de menschen van straatweg. Alle mannen werden aangehouden en gefouilleerd. Dadelijk daarna hoorde men glasruiten klette rend breken in de winkelstraten van de stad. Eenige uren later was het heele centrum van de stad door vlammen verlicht. De brand breidde zich uit en heele blokken van gebouwen werden in de asch gelegd. Op andere plaatsen ontston den nieuwe branden en sloegen onbeteugeld op andere gebo#ven over. Zondagavond woedden er nog enkele branden. Doordat- de branden bijna tegelijkertijd ge sticht werden, was het de brandweer onmogelijk veel hulp te bieden. De militairen zijn nu baas in de straten van de stad. Maandag is de krijgs wet in werking getreden. De bommenfabriek die de politie te Dublin ontdekt heeft, was gevestigd in de kelderver dieping van een gebouw, waarin voor de leus een rijwielherstelplaats gevestigd was. In het sousterrein ontdekte men eenvolledige ovenmet een bijzondere inrichting voor het werken met blaasvlammen. In die oven werd ijzer gesmolten, voor de ontstekers en kanonspijs voor de andere onderdeden. 1 oen de politie binnenkwam, was er geen en kele werkman, maar vier gietvormen met bom- hulzen waren nog warm. Men vond er een groote hoeveelheid nog niet afgewerkte en geheel vol tooide bommen, ongeveer tweehonderder in ge tal. Overal lagen detonators en op den tafel stonden kisten met kruit, patronen enz. Voor eiken werkman lag een geladen revolver bij de hand. Behalve gewone handbommen vond men een aantal groote handgranaten en exemplaren van een nieuw type met een glazen bolletje erin met een onbekenden inhoud. Bijzonder sinister was de ontdekking van een helsch werktuig. Men schat dat de fabriek elke maand honderd bommen kan afleveren. De overheid heeft ook documenten met belangrijke aanwijzingen ontdekt. DUITSCHLAND. Aan het departement van Buitenlandsche Zaken te Berlijn is het antwoord van de inter- geallieerde controlecommissie op de Duitsche nota van December jl. betreffende de burger wachten ontvangen. De controlecommissie er kent de redenen voor een bijzondere behande ling van de burgerwachten in Beieren en Oost- Pruisen niet. Zij handhaaft den principieelm eisch van onmiddellijke ontbinding, ontwape ning van alle burgerwachtorganisaties en ver langt onverwijld mededeeling, welke maatrege len de Duitsche regeering inzake deze aange legenheid denkt te nemen. Dit bericht wordt van het volgende officieele commentaar voorzien De spoed, waarmede het antwoord gegeven is, wijst erop, dat de controlecommissie op grond van oudere instruc ties heeft gehandeld. De Duitsche nota kan in de buitenlandsche hoofdsteden nog niet ont vangen zijn. Bij de vitale beteekenis van deze kwestie voor Duitschland zal het echter onver- mijdelijk zijn, dat de geallieerde regeeringen zelf op grond van de in de Duitsche nota aan gevoerde documenten zich daarmede bezig hou den, waarbij te hopen is, dat 'zij rekening zullen houden met de op het oogenblik bestaande toe standen. De Duitsche regeering zal door haar gezanten dienovereenkomstige stappen laten doen. ders is besloten, zou ik denken." Zoo werd dus afgesproken, dat den volgen den middag Robert en zijn moeder het lang ver wachte bezoek zouden brengen. Hij stapte in zijn jachtwagentje, groette de dames nog eens en reed weg. Mevrouw en Constance zagen hem na en de eerste zeide toen „Eindelijk begint hij toch te begrijpen wat zijn plicht is." En toen in één adem „Een mooi karretje, je hebt altijd zoo verlangd in een eigen rijtuig te rijden, en al is je man nu geen homme du monde (man van de wereld), wie heeft er te genwoordig eigen equipage Ik zou zorgen een lieve victoria en een coupeetje te krijgen hij is toch rijk genoeg om het te betalen." „Wat dat voor een burgermensch zal zijn, die oude vrouw van hem?" zuchtte Constan ce. ,,'t Is waar, ik tref het in vele opzichten heel goed, maar och 1 wat zal ik veel door de vingers moeten zien heen moeten zetten." „Dat moet iedereen. Denk je dat mijn huwe lijk louter rozengeur en maneschijn was Maar als er geld genoeg is, dan wordt zooveel verzoet. En waarlijk zooals hij daar op zijn jachtwagen zit, maakt Robert geen kwaad figuur." HOOFDSTUK VI. Robert van Berken ging in onaangename FRANKRIJK. De financieele commissie uit den Senaat hoorde gisteren den premier en minister Fran cois Marsal. Tegen het einde zijner rede ver klaarde de eerste minister,dat het de wensch der regeering is, de uitgavn t- beperken en in overeenstemming te brengen m it de inkom sten van den staat. De minister van Financiën wees er op, dat de oorspronkelijk geraamde uit gaven reeds met vier milliard waren vermin derd, terwijl na een nauwkeurig onderzoek nog drie milliard kon worden geschrapt. Hij beves tigde, dat de regeering niet voornemens is, nieuwe belastingen te scheppen. JAPAN. Eastern Service seint uit Tokio dd. 9 dezer Tengevolge van oncontroleerbare berichten stemming naar huis hij vond 't allesbehalve een prettige boodschap, zijn moeder te zeggen wat beide dames van haar eischten hij even min als zij had er aan gedacht, dat zoo iets ooit van haar gevergd kon worden. Juffrouw van Berken was altijd zeer gast vrij jegens de vrienden en kennissen van haar zoon. Zij vond het aangenaam, bezoek te krij gen van deze of gene uit het dorp, maar niemand verlangde het van haar, dat zij geregeld visi tes terug zou maken, of volgens de regels der etiketje omging met wie dan ook. En moest zij hooren, dat haar aanstaande dochter verlangde eerst door haar bezocht te worden iets wat Robert eigenlijk zeer veeleischend en ongepast vond. Maar zooals altijd, sprak hij zijn lieve Constance hiervan geheel vjij het was alleen haai mama, die zulke bespottelijke eischen stel de en haar deftigheid geen oogenblik kon laten varen, zelfs niet tegenover een eenvoudige, ou de vrouw, als zijn arme moeder. Het was dus hard werk voor hem, de pil te genover zijn moeder te vergulden en hij wist niet, hoe er mede te beginnen. Zijn moeder wachtte met het avondeten en hij prees zeer de lekkere ham en de mooie gele sla. !"'„Je moet dat brood eens proeven," zeide de oude vrouw, dat heeft dat meisje van je nieu wen portier zelf gebakken." „Is dat kind hier nog?" vroeg hij, blijde een en geruchten ontstond op sommige banken in Tokio een run, die echter spoedig bezworen werd. De Asahi Glas-Compagnie, een van Japan's grootste ondernemingen op dit gebied, heeft zeven k achthonderd werklieden ontslagen en tijdelijk zijn werkplaatsen gesloten. DE VERDEELING DER TELEGRAAF KABELS. Men schijnt het op de verkeersconferentie te Washington maar niet eens te kunnen worden over de verdeeling der Duitsche kabels. Amerika wil b.v., dat de kabel, die nu op de Azoren landt, naar Genua zal verlegd worden en het eigendom worden der Amerikaansche en Itali- aansche regeeringen. Frankrijk echter verzet zich daartegen. Ook Engeland is het in die kwestie volstrekt niet eens met Frankrijk. Het ernstigste conflict in de heele kabelkwestie is echter wel, dat tusschen Japan en Amerika Japan, dat door een besluit van den Oppersten Raad in het bezit gesteld is van het eiland Yap, waar een der Duitsche kabels landt, wil dit eiland met- het kabelstation niet meer opgeven. Amerika zegt, dat het de Japansche bezetting van Yap om strategische redenen niet kan dul den. De Amerikanen hadden daarenboven nol voorgesteld, dat Nederland eigenaar zou worden van den kabel tusschen Yap en Nederlandsch- Indië, maar daar komt Japan ook tegen op; het wil tenminste gelijkgerechtigde mede-eige naar zijn van dit gedeelte van den kabel. Reuter seint uit Washington, dat het geschil over de Duitsche kabels zijn scherpte verloren heeft op de algemeene vergadering der confe rentie voor de verkeersmiddelen op Zondag. De onderhandelingen duren nu voort. AMERIKA. Banken der groot-industrieelcn en landbouw- maatschappijen noeten het voornemen hebben een fonds van een milliard dollar bijeen te bren gen ter ondersteuning van den uitvoer naar Europa. De „Daily Telegraph" verneemt daar over uit New-York, dat de slechte gang van zaken in Amerika grooten steun heeft verleend aan het denkbeeld, dat uitvoer naar Europa noodzakelijk is. In 14 leidende landen der wereld is de waarde van den dollar tegenwoordig 88 pCt. boven de normale. Weliswaar hebben de Amerikaansche banken tot dusver reeds om en bij 4 millliard dollar ter financieering van den uitvoer uitgegeven, maar de pogingen wa ren tot dusver niet stelselmatig georganiseerd. De .bekende groot-industrieel Charles Schwab zeide Zondag „Onze uitvoerhandel hangt aan een dunnen draad, de wisselkoersen zijn al te zeer in ons voordeel en wij zullen spoedig in een toestand komen, dat de geheele wereld ons geld schuldig is, maar niet kan betalen.Het volk der Vereenigde Staten moet leeren internatio naal te denken. Wij moeten vertrouwen in den goeden wil en de productie-krachten in Europa hebben. Wij moeten Europa grondstoffen en waarden verschaffen om het daardoor in staat te stellen zijn werk te hervatten en als betaling moeten wij de waarborgen aanvaarden, welke de productieve vermogens van Europa ver tegenwoordigen. reden te vinden om zijn kwade luim te uiten „Dat is ook tegen de afspraak, zij zou hier maar even komen om haar ouders op streek te hel pen.' „Zij hindert niemand integendeel, zij bewijst mij veel diensten zij is dadelijk voor alles klaar." „Maar ik heb gezegd, dat zij hier niet mocht blijven en 't is een slecht voorbeeld voor mijn ondergeschikten, als ik mijn gezag niet kan of wil handhaven." De moeder haalde de schouders op. „Zij doet genoeg haar best om een betrek king te krijgen, maar daar is de weg ook niet mede geplaveid haar moeder is zwak rn zie kelijk en heeft haar telkens noodig. Hier helpt zij Jaantje trouw met alles wat er te doen valt zij is mij bepaald onmisbaar en als. als. er niet zoo'n groote verandering voor de deur stond, zou ik je voorstellen het meisje te^pnga- geeren als mijn hulp in 't huishouden want nu ik ouder word, kan ik niet met Jaantje uit de voeten komen." „Nu, moeder, wat belet u, om het meisje zoo lang hier te houden tot. tot. de verande ring er werkelijk is dan kunnen wij nog altijd zien, wat Constance besluit." „Maar je hebt er zooveel tegen, dat zij hier blijft," zeide de oude juffrouw gelaten. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1