Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ttratis-Ongevallenverzekering 43»t* Jaargang. Woensdag 15 December 1920. Mo. 12913. Haar Dochter. FEUILLETON. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. Mi levenslang* geheele invaliditeit j ^e_TOzekering woidt geww^gdjlooije Helfandsehe Algemeen* Verzekeringsbank g*hi«.*«m- Ml veilles van een wijsvinger j bQ veilles eiken ande ren vingei i Buitenlandsch Nieuws. DE TOESTAND IN IERLAND. Reuter meldt uit Londen De overheid Te Cork heeft geen "oogenblik verloren laten tgaan om achter dejtoedracht te komen van het gebeurde aldaar. Generaal Strickland, de commandant van Cork, heeft een onderzoek ingesteld en op last van sir Hamar Greenwood zijn ook de Sinn Feinsche burge meester en de twee Sinn Feinsche Lagerhuis leden voor Cork gehoord, die de koninklijke strijdkrachten van de brandstichting beschul digd hebben. Er is alle reden om vertrouwen te stellen in Stricklands onpartijdigheid en moed. Na denjongsten aanslag op zijn persoon gaf hij dadelijk last om represaillemaatregelen ach terwege te laten. Naar het heet, beschikt de regeering thans over zeer duidelijke aanwijzingen dat sir Hamar Greenwood het volste recht had om de beschuldiging aan het adres der konink lijke strijdkrachten van de hand te wijzen. Dat althans eenigen van hen, die de soldaten buiten Cork in een hinderlaag lokten, ook bij de brand stichting betrokken waren, heet zonder twijfel vast te staan. Uit Dublin wordt gemeld, dat gistermorgen te Cork andermaal ernstige incidenten zijn voor gevallen. Bommen of handgranaten ontploften in het Zuiden van de stad en daarop volgde ge weervuur. Blijkbaar werdén aanvallen gedaan op dienaren van de openbare macht. De aan vallers wisten te ontkomen een nachtwaker werd gedood. Dezelfde correspondent meldt uit Dublin, dat een aantal met geweren gewapende Sinn-Fei- ners gistermorgen beslag heeft gelegd op een postzak, bestemd voor een afdeeling hulppolitie, blijkbaar om te weten te komen, vanwaar de politie haar inlichtingen krijgt. ENGELAND, FRANKRIJK EN ITALIË. De verklaring uit Parijsche kringen, dat de Fransche regeering besloten zou zijn om zoo spoedig mogelijk stappen te doen om te komen tot een nieuw drievoudig verbond, en wel tus- schen Engeland, Frankrijk en Italië, heeft hier veel belangstelling gewekt. De diplomatieke briefschrijver van de „Evening Standard" ver nam van een hooggeplaatst diplomaat, dat er nog geen besprekingen over zoo'n verbond wa ren ingeleid en dat men de beteekenis van de besprekingen te Londen tusschen Leygues, Sfor- za, Lloyd George en lord Curzon had overdreven. In een hoofdartikel over hetzelfde onderwerp meent de „Standard" de meening van het Engel- sche volk weer te geven door de verklaring, dat de ententë zoo diep geworteld is in de gevoelens en de overtuigingen der Engelsche, Fransche en Italiaansche volken, dat een dergelijk ver bond onnoodig is. Het blad zegt dan „Wij ge- looven, dat zelfs van Fransch gezichtspunt uit, het voordeeliger moet zijn om te steunen op onze bereidwilligheid en spontane trouw aan de gedachte, dan op een formeele onderteeke- ning van een verdrag". 15 „O ja, als opeetster bij haar oudelui, maar als bezoldigde dienstbode van u, dat is heel iets anders. „Ik vrees, dat Therese zelf er niet op gesteld zal zijn, een betrekking van mijnheer Van Berken aan te nemen. Ik geloof, dat je haar diep ge griefd hebt met die bepaling, dat zij niet bij haar ouders mocht blijven." Rovert schoof knorrig zijn bord weg. „Gegriefd, gegriefd Wie er al niet gegriefd wordtDan hadden zij die betrekking maar niet moeten aannemen. Ik ben toch vrij, mijn voor waarden te stellen." „De keus was moeilijk hongerlijden of die opoffering." „Dus u wil zeggen, dat ik misbruik heb wil len maken van het ongeluk van die menschen" Juffrouw Van Berken zag haar zoon bevreesd aan zoo was hij anders niet, zoo prikkelbaar, zoo scherp en zoo bazig. Zou dat reeds de in vloed van zijn aanstaande zijn Och, och dan was er niet veel geluk te hopen voor haar en voor hem. Hij zag haar bijzonder vest op hem ge- NOORWEGEN. De kwestie van het eindigen van de huidige spoorwegstaking zal worden uitgemaakt door een hoofdelijke stemming. Het resultaat daarvan zal hedenavond bekend zijn, en waarschijnlijk zal het spoorwegverkeer Donderdag worden hervat. DUITSCHLAND. Generaal Noliet heeft aan de Duitsche regee ring doen weten, dat hij geen genoegen neemt met haar uiteenzettingen betreffende de ont wapening van de burgerwachten. Hij sommeert de Duitsche regeering, om vóór 15 December het vestinggeschut te vernietigen, dat in strijd met de bepalingen van het verdrag van Ver sailles en niettegenstaande de geallieerden hierop herhaaldelijk hebben aangedrongen nog steeds niet opgeruimd is. De Duitsche regeering heeft een memorie laten overhandigen aan den gezantenraad no pens de in het vredesverdrag geëischte vernie ling der versterkingen. Het „Berliner Tageblatt" deelt mee, dat de geallieerde commissie van toe zicht de Duitsche voorstellen heeft verworpen, omdat deze niet ver genoeg gingen, en deze voor stellen heeft aangevuld. Het uitvoeren van deze plannen zou Duitschland 620 millioen mark kosten, terwijl voor de Duitsche plannen slechts 65 millioen noodig zijn. Hef is te hopen, dat de gezantenraad verder rekening zal houden met de netelige financieele positie, waarin Duitsch land verkeert, en de voorstellen van de commis sie zal verwerpen, die verder gaan dan het ver drag van Versailles. FRANKRIJK. De nieuwe ontwerpen-legerwet, die door den Hoogen Raad van Oorlog in laatste lezing zijn aangenomen, gaan uit van de volgende grond beginselen Het eerste ontwerp loopt over de algemeene organisatie van het leger. Het stelt het principe van scheiding tusschen de terri toriale organisatie en de troepen groepeering. Het omschrijft de algemeene samenstelling van het actieve leger in vredestijd. Het voorziet in den overgang dor reserves in het actieve leger in tijd van oorlog, en wijst aan het territoriale leger, dat beperkt is tot de tien oudste lichtin gen, zijn rol bij de mobilisatie aan. Het bepaalt in het bijzonder zijn rol bij de mobilisatie op industrieel, administratief, economisch en land bouwgebied. Het tweede ontwerp over de re- cruteering van het leger, stelt als principe, dut de duur der actieven diensttijd zal worden terug gebracht tot 18 maanden, te beginnen bij de lichting 1922. Teneinde de overgang van den diensttijd van drie jaar tot dien van 18 maanden te verwerkelijken, zullen de lichtingen 1920 en 1921 twee jaar moeten dienen. Albisten, 1 refoimistisch republikein, 1 regiona- list, 2 Jaimisten, 2 republikeienen en 3 onaf- hankelijken. GRIEKENLAND. Constantijn en zijn gezin zijn gisteren met den gewonen trein van Luzern naar Venetië vertrokken. SPANJE. Tot nu toe zijn de volgende uitslagen bekend gekozen 38 ministerieelen, 8 aanhangers van Maura, 1 aanhanger van Lacierva, 13 partij- genooten van Romanones, 17 dfmocraten, 7 vestigden blik en hij voelde zich onwillekeurig er door in de war gebracht hij begreep misschien het stille verwijt, daarin gelegen. Zijn toon klonk nu wat zachter, terwijl hij voortging met afgewend gezicht „In elk geval, moeder, als ik verkeerd deed, dan is het niet te laat om het goed te maken. Maak uw conditiën met het meisje en laat haar hier in uw dienst blijven. Ik ben er altijd tegen geweest, dat u zichzelf afbeult voor die jonge meiden hoe meer u uw gemalc neemt, hoe liever ik het heb en Constance zeker ook. Wil de jonge dame niet, dan is het haar zaak „Ik zal er met haar over spreken," zeide de oude vrouw kalm en bood hem de vruchten aan. „Moeder," begon hij na een oogenblik, „zou u mij een groot plezier willen doen „Wel jongen, dat weet je wel, niets liever dan dat. „Of u dan morgen even met mij meerijdt naar Vierman, om kennis te maken met Constan ce. „Maar Rob. 1" Haar hand, die een appel schilde, viel op het bord neer en over haar bril zag zij hem aan. „Is dat het verlangen van dat meisje Robert kreeg een kleur de toon, waarop zijn moeder sprak van zijn verloofde, hinderde hem, maar hij kon zich niet boos toonen, nu ENGELAND EN JAPAN. Een Reutcr-tolegram uit Washington meldt, dat de republikeinschen senator Borah een reso lutie heeft ingediend, waarbij president Wilson wordt verzocht onderhandelingen aan te knoo- pen met Engeland en Japan voor een overeen komst teneinde gedurende de vijf volgende jaren de vlootbouwkosten der drie landen tot de helft in te krimpen. In de resolutie wordt vervolgens de meening van het Congres uitgesproken, dat Amerika tot een zoodanige vermindering zou overgaan, in dien de overeenkomst wordt getroffen. In verband hiermede meldt de „Times"- correspondent te Washington, dat de nieuwe regeering van Harding haar vlootpolitiek nog niet heeft vastgesteld, doch dat het republiljein- sche congres geneigd is om met inachtneming van de nationale belangen, zooveel mogelijk te bezuinigen op de uitgaven voor leger en vloot. De Amerikaansche oorlogsvloot bestaat thans uit 797 schepen, terwijl 165 nieuwe schepen in aanbouw zijn. Desondanks vroeg minister Da niels een crediet van ruim 697 millioen dollar om in drie jaar nog 88 andere oorlogsschepen te bouwen. Het Amerikaansche publiek wordt 'meer en meer verontrust door zulke ontzaglijke uitgaven. Van republikeinsche zijde is het vermoeden uitgesproken, dat Daniels met zijn nieuwe vloot- program een zet doet op het schaakbord van den Volkenbond teneinde het Amerikaansche publiek te doen inzien, dat het enkel door toe treding tot denBond aan de zware bewapenings- kosten kan ontkomen. ALLERLEI. Bedroegen over de maand October de brandschaden in het Vereen. Koninkrijk 1.301.000, over November hebben de Sinn- Fein-bewegingen een formidabel hoog cijfer doen ontstaan. De schade uit deze bron van het totaal aftrekkend, daar de verzekeringsmaatschappijen alles zullen doen, om zich aan schadevergoeding te onttrekken, blijft nog een brandschade uit anderen hoofde van 500.700, een cijfer, toch nog aanmerkelijk hooger dan het vorig jaar, toen in Nov. de schade op 455.250 beliep. Uit Essen meldt men Nadat Hue onlangs verklaard had, dat het oude sociaal-democratische mijnwerkersverbond niet aan do nieuwe besprekingen van de bavredi- gingscommissie voor het vraagstuk van do socia lisatie van het mijnwezen zou deelnemen, heeft thans een der leden van het verbond, Werner, al verklaard zijn ontslag te nemen als lid der commissie, welk voorbeeld wel spoedig door Gloeckler, die eveneens een aanhanger van het verbond is, zal worden gevolgd. Het ziet er voor het werk der commissie niet fraai uit als het verbond al van den beginne af zich gaat ver zetten tegen de pogingen om tot overeenstem ming te geraken en zijn meddewerking daartoe van de hand wijst. Binnenland. Bestrijding van de duurte. In scheepvaartkringen te Rotterdam en te Amsterdam worden pogingen in het werk ge- steldom een kapitaal van 2 millioen gulden bijeen te brengen tot vorming van een maatschappij, ten doel hebbende de exploitatie van winkels ter bestreding van de duurte De plaatsing van een bedrag van 1 millioen is reeds verzekerd. De Scheepvaart-Vereenigingen Noord en Zuid zijn ook bij deze pogingen betrokken. hij zulk een offer van de lieve oude vrouw vergde. „Zij heeft er geen woord over gezegd. „Haar moeder dan „Ook niet, maar mevrouw Vierman zei er iets van dat de dames niet hier aan huis kon den komen, zonder dat u haar eerst was komen begroeten." Juffrouw Van Berken schilde door aan haar appel, en eerst na een oogenblik zeide zij met doffe stem ,,'t Is goed, Rob, ik ga morgen met je mee." Verrukt over zijn gemakkelijke overwinning en niet vermoedend, hoeveel dit besluit haar kostte, stond Robert op, omhelsde haar en zeide „Wat is u toch een goeie, lieve moeder. O, u zal eens zien, wat Constance een engel is van zachtheid en lieftalligheid. Ik ben zeker, dat u ook veel, heel veel van haar zal houden." „Ik hoop het van harte t" „Haar moeder ziet u is is een beetje anders dan wij gewoon zijn u moet er maar niet te veel op letten, wat zij zegt en doet. „Ja, ik begrijp het, zij is van een heel andere komaf en opvoeding dan ik, en daarom voelt zij zich ver boven ons verheven." De tranen stroomden uit de oude oogen en Rob, die niets zoozeer vreesde als een on aangenaam tooneel, kuste haar snel goeden Invoerrecht op gedistilleerd. De vennootschap onder de firma W. Hase- kamp en Go., te Schiedam, distillateurs en mout- wijnfabrikanten, verklaart in een adres aan de Staten-Generaal, dat het door de Ned. Gist en Spiritusfabriek, de Zuid Ned. Melasse Spiri tusfabriek en de vereeniging van Gist- en Mout wijn- en Spoelingfabrikanten verzonden adres inzake verhooging van het invoerrecht op ge distilleerd zou beteekenen een practisch bestaand monopolie van spiritus, ontstaan door belan gengemeenschap van de twee Nederlandsche spiritusfabrieken hetwelk de binnenlandsche markt beheerscht, belangrijk te versterken. Waar spiritus het verbruik van moutwijn in het binnenland heeft verdrongen, en dit arti kel bijna geheel wordt uitgevoerd, is een hooger invoerrecht voor moutwijnfabrikanten van wei nig briang. Ook wordt dit artikel nergens anders dan in Nederland gefabriceerd en is dus invoer daarvan uitgesloten, terwijl verhooging van in voerrecht slechts tegenmaatregelen tengevolge hebben, welke de uitvoer van dit artikel nog meer zouden belemmeren, nu deze reeds door buitenlandsche retricties belangrijk is afgeno men. Waar daarenboven doorverhoogingvan invoer recht de invoer van gedistilleerd uit Neder- landsch-Indië belangrijk wordt beperkt, zoo niet onmogelijk gemaakt, terwijl invoer van ge distilleerd in Nederlansch-Ind zonder beta ling van invoerrecht geschiedt, lijkt het adres sante onbillijk de invoer uit Nederlandsch-Ind te belemmeren door hoog invoerrecht en de in voer n Nederlandsch-Indië van Nederland uit vrij toe te laten. Ook zou de schatkist door minder aanvoer niet gebaat worden en het hooge invoerrecht hoofdzakelijk slechts aan één belanghebbende ten goede komen, dat zeker protectie beteekent, terwijl daarentegen vele andere belangen zou den worden geschaad. De Ziektewet. Het bestuur van den Prov. Bond van Zieken geld uitkeerde vereenigingen in Zuid-Holland, waarbij zijn aangesloten 104 ziekenkassen met nacht, en zeide „Kom moeder, maak u zich maar geen zwaar hoofd, alles zal beter afloopen dan u denkt Ik heb nog een boel schrijfwerk wel te rus ten En weg was hij Dien avond bleef de oude juffrouw nog lang bidden voor het toekomstige geluk van haar zoon, dat haar hoe langer hoe meer met bangen twijfel en angstige zorg vervulde. HOOFDSTUK VII. Den volgenden middag om één uur kwam de brik van Hobert vóór het was een gure, regen achtige dag, een groot verschil met de mooie, zonnige dagen, die vóóraf waren gegaan. „U moet u maar goed en warm inpakken," zeide Van Berken tot zijn moeder „ik zal de brik wel heelemaal laten sluiten, want een kou is spoedig gevat." „Ach," dacht de moeder, „ik ben hem niet meer onmisbaaral zou ik nu ook sterven, hoe hard het mij dan ook betreuren mocht, voor die twee dames zou mijn heengaan een op lossing zijn. Ik ben overtollig (Wordt vervolgd.) FkflUflÖOX m

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1