Dagblad voor Schiedam en ttratis-ODgevalIenverzekering 43ste Zaterdag 18 December 1920. Ho. 12916. FEUILLETOf Haar Dochter. Handel in Bouwstoffen, LBïirlai ait voorraad ea fattt Lange Saven 85 - Kantoor Westvest 70. Telefoon 522 BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. wj levenslangs gebeele Invaliditeit j Ml f*f| ifl ft a H H Ml veilles P6 veizekerinfl woidt gewaarborgd doei de HoU; ndsche Algemeeae Verzekarlagibanlt u gehiedam. kQ verlies van een wijsvinger Mi verlies vaa eiken ande ren vinger i Dit nummer bestaat uit twee bladeu en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws. BELGIE. Te Hoei zijn drie industrieelen, waaronder de gewezen burgemeester Louis Chainaye, allen administrateurs der papierfabrieken Godin, in hechtenis genomen wegens handel met, de Duitschers tijdens de bezetting. w Reeds vroeger werden twee commissarissen der zelfde firma aangehouden, waarvan een in de gevangenis te Vorst bij Brussel zelfmoord heeft gepleegd. Louis Chailnaye ,is betrokken in de Société Cockeriff tq Séraing, in de Mutelle Industrielle, in de metaalfabriek, Dnieprovienne in Rusland, in de Banque de Iïuy, in kolenmijnen in het Donnetzbekken in Rusland en in aardewerk fabrieken te Warschau. Ook zou hij aandeel houder zijn gebleven van de Rhenania te Aken, welke zich tijdens den oorlog met het fabriceeren van stikgas bezighield en zouden de papierfa brieken Godin te Iloei cellulose hebben geleverd aan de Duitsche munitiefabrieken. De aanhou ding van Louis Chainaye, een der grootste in dustrieelen van het land, heeft in beurskringen geweldige opschudding verwekt. GRIEKENLAND. Volgens de „Echo de Paris" heeft de Fransche regeering onlangs de kabinetten te Londen en Rome voorgesteld om hun gezanten terug te roepen uit Athene op den dag, dat Constantijn binnenkomt. Curzon en Sforza schijnen echter weigerend geantwoord of dergelijk antwoord aangekondigd te hebben. Naar de „Petit Parisien" uit Athene verneemt, zal de regeering Constantijn's aankomst afwachte alvorens de nota der geallieerden te beantwoorden Het ernstige geschil, dat al eenige dagen smeul de tusschen den oecumenischen patriarch te Constantinopel en de regeering is thans uitge broken. De Patriarch, die Venizelistisch is gebleven, weigert te Athene den metropoliet te benoemen, dien de regeering hem voorstelt. tijd verdere instructies van Moscou zal trach ten te verkrijgen. In officieele kringen is men de hoop toege-- daan, dat een overeenkomst aanmerkelijk na der zal zijn gekomen, wanneer Moscou nadere orders zal hebben gegeven. ENGELAND EN RUSLAND. Uit Londen meldt men De voorzitter van den Board of Trade, Sir Robert Horne, heeft gisteren een conferentie gehad met Krassin over het voorgestelde han delsverdrag. Naar verluidt, zijn eenige vorderingen ge maakt ten aanzien van de voorloopige voor waarden, betreffende het staken der bolsje wistische propaganda, het vrijlaten der gevan genen en de erkenning der schulden, waarop de Sovjet-regeering amendementen tracht aan te brengen. Eerst na Kerstmis zal wederom geconfe reerd worden, terwijl Krassin in dien tusschen- 17 „Wel, lief moedertje Daar doe je wel aan, mij eens te bezoeken. Maar wat 'n leelijk werd heb je meegebracht. Goed, dat ge je zoo warm hebt ingestopt. We zitten in de dichte serre. Stannie schijnt kou te hebben gevat, zij is wat huiverig De schrik sloeg Robert om het hart, hij wist te goed, wat die kouvatterij en hangerigheid van zijn meisje beteekende. „Evenals de zenuwachtige menschen is Con stance altijd erg onder den invloed van het weer," zeide hij bij wijze van vergoelijking. „Nu, zij zal wel opvroolijken door het aange name bezoek," troostte mevrouw Vierman. Zij bracht hen in de zijkamer, die tot de serre toegang gafdaar zat mevrouw Manteghem, statig als een koningin in de grenadinejapon met de gittennog niet eens haar beste, maar daar overheen een boa, en een kanten doekje over het zilverwitte haar, een sprekende tegenstelling met het weinig gebogen, kleine vrouwtje in haar ouderwetsche kleeding en den doodge- wonen hoed op. Robert zag het verschil, maar hij dacht er nauwelijks over, zijn blik dwaalde af naar een hoek <}er serre.waar onder de palmen in een ge- 1 SPANJE. Door een ooggetuige wordt aan de „Times!' iets medegedeeld over de jongste incidenten te Sevilla. In Sevilla heeft dagen lang een algemeene staking haar verderfelijken invloed op den al- gemeenen gang van zaken uitgeoefend, schrijft hij, zonder dat men eigenlijk wist, hoe zij was ontstaan en welk doel zij voorhad. Een aantal tot nu toe onbekende opruiende elementen dwongen de arbeiders op straffe van den dood het werk neer te leggen. Een kelner b.v. die weigerde aan hun bevel te gehoorzamen, werd op slaainden voet vermoord en de directie van het hotel, waar hij gewerkt had, verzocht daar op liet geheel'e personeel zich in veiligheid te stellen. Het hotel werd gesloten. In zeventig bakkerijen, die eveneens door het personeel waren verlaten, werd door soldaten gewerkt, zoodat althans de broodvoorziening verzekerd was. Er werden twee bomaanslagen op de elec- trische centrale gedaan, terwijl men den 3den December poogde de hoofdleiding van de ste delijke waterleiding af te sluiten. De burger wacht wist echter deze pogingen te verijdelen. Drie dagen lang verschenen er geen nieuws bladen en daarna werden zij onder militaire bescherming gedrukt. Overal werden bommen geworpen. Een zelfs naar het paleis van den aartsbisschop. Er werdesi ettelijke ruiten ver brijzeld. En andere bom ontplofte voor het huis van den leider der conservatieve partij, Senor Jarra. Het huis werd beschadigd, een soldaat gedood en twee andere ernstig ge wond. De begrafenis van den vermoorden sol daat werd door het gemeentebestuur bijge woond, en vrijwel de geheele bevolking. De algemeene verontwaardiging wordt bij den dag grooter. Twee torpedobooten patrouilleeren op de Guadalquivir. Zelfs de heftigste tegenstanders van de' huidige regeering juichen toe, dat thans krachtige maatregelen genomen worden, om deze misdadige actie tegen te gaan. van Kalk, Cement, Zand, Grint, Steen Pannen, Buizen, Tegels en verdere Bouwmaterialen. 15384 16 Graaf Teleki, minister-president, tijdelijk mi nister van Buitenlandsche Zaken en van de nationale minderheden Ferdinandy, Bin- nenlandsche Zaken Roland Hegedues, Fi nanciën; Szabo Nagyatadi, Landbouw; ge neraal Belitska, LandsverdedigingToma- sanyi, JustitieVas, eeredienst en tijdelijk OnderwijsBenard, Volkswelvaart. Het nieuwe kabinet zal morgen in de Natio nale Vergadering een dringend wetsontwerp in zake de schadeloosstelling indienen. EGYPTE. Het voornemen bestaat thans om het r&pport der Milner-commissie over Egypte in den loop der volgende week aan lord Curzon te overhandigen. Zes der commissie leden zijn het eens, wat betreft den in 't rapport neergelegden conclusies. Naar verluidt, zal het rapport de basis vastleggen, welke is aangenomen door de Egyptische nationalisten betreffende de onder handelingen over een overeenkomst, welke aan I Egypte onafhankelijkheid zal toestaan, terwijl aan Engeland zekere concessies zullen worden gedaan ten aanzien van de rechten over het Suezkanaal en Egypte's buitenlandsche betrek kingen. Toen de Engelschen eenmaal begonnen te raken, begon de Duitsche artillerie te vermin deren, maar de snelheid, waarmee in een latei- tijdperk van den slag de Invincible naar den kelder werd gezonden, toonde aan, dat de Duit schers nog steeds in staat waren-om zeer nauw keurig te schieten, ook al hadden zij een goede afstraffing gekregen. Het feit, dat hun slagvloot minder nauwkeurigheid toonde dan de slag kruisers, was een kwestie van licht. De Duit sche nachtelijke organisatie was bijzonder goed, hun herkenningsteekens waren uitstekend, de onze practisch van geen waarde, en hun zoek lichten waren de onze de baas. Wat een nacht gevecht betreft, konden wij veel van de Duit sche taktiek leeren. Tijdens het gevecht voer den alle Britsche eskaders de aanwijzingen der gevechtsorders uit met prijzenswaardige nauw gezetheid. Het was onnoodig om de comman danten eenige speciale bevelen te geven. Een merkwaardigheid van den slag was het groot aantal torpedo's, dat de Engelschen met goed geluk ontweken zelfs de Marlborough, het ee nige schip, dat getorpedeerd werd, had zeven torpedo's ontweken. Admiraal Beatty geeft in zijn verslag de vol gende redenen, waarom hij besloot geen nauwe voeling te zoeken met de vijandelijke slagvloot in den nacht ten le onze afstand van het ter rein van den slag ten 2e de beschadigde toe stand van de slagkruisers ten 3e het feit, dat de vijand zijn strijdkrachten bijeengetrokken had ten 4e het feit, dat de vijand vergezeld was door een groot aantal torpedoboot jagers ten 5e onze strategische positie liet het voor zeker aanzien dat wij onder gunstige omstan digheden onze slagorde zouden kunnen herstel len. DUITSCHLAND. Nu de vastgestelde termijn voor de vrijwil lige inlevering van wapenen is afgeloopen, heeft de rijks-commissaris voor de ontwapening bevel gegeven tot het houden van huiszoekingen zoo noodig met geweld, door geheel Duitschland Hiermede is thans in Berlijn een aanvang ge maakt. De regeeringscrisis, welke dreigde uit te breken kan thans als voorkomen worden beschouwd. HONGARIJE. Het nieuwe kabinet is als volgt samenge steld makkelijk stoeltje zijn Constance zatin het grijs gekleed als het weer, met een wit wollen doek bevallig om hoofd en schouders geslagen, bleek, mat, zwakjes. Zij stond niet eens op, toen de begroeting der beide moeders plaats had. „Mevrouw Van Berken, 't is mij een waar feest met u kennis te mogen maken," zeide mevrouw Manteghem deftig, drie van haar rijk versierde vingers in de zwart katoenen handschoenen der burgervrouw leggende. „Hoe maakt u het mevrouw was 't eenige wat het bedremmelde oudevrouwtje antwoordde. „Mij gaat het uitstekend, maar op mijn doch ter heeft de verandering van weer een alleron- gunstigen invloed uitgeoefend. Zij is vandaag zeer nerveus. Nu deed Constance met blijkbare inspanning moeite om op te staan zij ging haar aanstaande schoonmoeder al wankelend eenige stappen te gemoet. Deze zag bij den eersten oogopslag dadelijk, dat ondanks haar onwelzijn Constance het haar zorgvuldig opgekruld had maar met alle hartelijkheid, die zij ondanks haar verlegen heid nog behouden had, trok zij het meisje naar zich toe. „Ik hen zoo blij, je eindelijk eens te mogen zien." ,,'t Heeft geheel van u afgehangen, mevrouw," kwam de moeder er vrij scherp tusschen. Mevrouw Van Berken was geheel uit het veld geslagen loom ging Constance weer terug naar haar hoekje en liet zich met een zucht van moe- DE ENGELSCIIE VLOOT IN DEN SLAG BIJ JUTLAND. De communiqué's over den slag bij Jutland zijn thans gepubliceerd. In het telegram van 18 Juni zegt Jellicoe Beatty, die het hevel voert over de voorste strijdkrachten, heeft jde juiste en eenig mogelij ke wijze gevolgd bij het aanvallen van den vij and, in het bijzonder waar hij zeer in de over macht was. Het bijzondere van het geval van deze actie der slagkruisers is het feit, dat de vijf Duitsche slagkruisers, die aanvielen op zes Engelsche slagkruisers, die na de eerste 20 mi nuten ook werden ondersteund door 4 Engel sche slagschepen, toch in staat waren om de Queen Marv en de Indefategable te doen zin ken. Dit is te wijten le. aan de onvoldoende be scherming van onze slagkruisers, en 2e. aan de nadeelige positie der Engelschen ten opzichte van den zeer volmaakten toestand van het Duit sche geschut, in het begin van het gevecht, zoo wel wat betreft de nauwkeurigheid als de snel heid van het vuren. Binnenland. De eeonomisehe crisis. Onze i n d u s t r i e. Op de textielfabriek der firma Ter Weene en Zn te Neede wordt wegens de slapte in het bedrijf 4 dagen per week gewerkt. Het bestuur van den hond van Textielonder nemingen in en buiten Twente heeft aan zijn leden geadviseerd bij heerschende malaise alleen een tegemoetkoming te geven aan de werkloozen, die niet uit een werkloozenkas ondersteuning vinden. In de gemeente Loon op Zand in heel den omtrek heerscht in de schoenindustrie huiten- gewone slapte. Enkele fabrieken staan stop, andere werken nog met gedeeltelijk personeel of gedurende een paar dagen per week. Men vreest, dat binnen enkele dagen alle fabrieken zullen stilliggen. De sigarenfabriek der firma Van Maaren te Zaltbommel is door overproductie stopge zet. 13 personen zijn werkloos. P r ij s d a 1 i n g. In de provincie Groningen zijn de prijzen van turf en bagger ook ineens dalende. Op sommige plaatsen kosten de bag- j gers 10 éi f 11 per 1000 tegen 14. A 15 elders. beid, de oogen gesloten, weer in haar stoeltje neervallen. Robert bleef naast haar zitten met haar hand in de zijne trachtte hij haar op te vroolij- ken, maar zij deed niets dan zachtjes klagen over haar ziekte, haar zwakte, over het weer en het akelige van in het slechte seizoen buiten te wonen. ,,'t Is verschrikkelijk," hoorde hij mevrouw Manteghem redeneeren, „in zulk een regen buiten te zijn. In Den Haag is het nu heel iets anders, daar kan men zich altijd amuseeren, enwanneer de dag al zeer vervelend is geweest, dan gaat men des avonds toch uit. Men heeft een aangenamen kring, prachtige muziek, opera's, comedie. „Ja, hierbuiten moeten wij het zien te stellen zonder al die mooie dingen, niet waar, moeder tje Daar zien wij ons binnenshuis bezig te houden, drinken een glaasje punch of een kopje chocolade, lezen mekaar voor of spelen een kaartje, en de avond is om vóór dat wij het weten. Zonder de tusschenkomst van de goede me vrouw Vierman zou het bezoek nog onuit staanbaarder zijn geweest Roberts moeder werd hoe langer hoe meer verlegen en terugge trokken, zij plukte maar aan haar handschoenen en haar onderlip trilde verdacht. Mevrouw Vierman sprak voor drie zij had het over Leida, die zeer goed voldeed, en hield een lofrede op het slag van mevrouw Van Berken om dienstmeisjes op te leiden, i „Wij vechten er om, een dienstmeisje te krij gen, die bij juffr. bij mevrouw Van Berken gedrild is," zeide zij, „dat zijn puikjes Nu begon mevrouw Manteghem over de Haag- sche meiden en niemand kon daar meer een woordje tusschen zeggen de handen wuifden I zoo druk, dat de oude vrouw er duizelig van werd Buiten brak een zonnestraaltje door en ein delijk kon de zieke er toe besluiten, een beetje rechtop te zitten, en aan de oude vrouw te vragen of het in Doornhage ook zoo stil was als hier. Het gesprek wilde echter niet vlotten, en het w'as een ware opluchting, toen nog geen drie kwartier later, Robert verzocht, het rijtuig te laten inspannen, daar hij noodzakelijk op den bepaalden tijd op de fabriek moest zijn. Het afscheid was ook zeer stijf en in de vor men het zonnestraaltje was w,eg en Constance lag weer in haar gewone ziekelijke houding. Er werd afgesproken, dat den volgenden Maandag de dames in Doornhage zouden ko men als Constance ten minste wel was. Moeder en zoon reden heen met een gevoel van verlichting, maar toch met een bezwaard hart. Geen van beiden had den moed te begin nen eindelijk zeide Robert „Jammer, dat Constance zoo onwel was. U heeft niets aan haar gehad." „Neen, dat heb ik ook niet." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1